VASTE BEZORGERS Twee thuisbioscopen voor verpleegcentrum Daelhoven Spoordal wordt een 'landgoed' mai Ik ben Ben en ik Bruiloft op de 'kinderboerderij' blijf Ben... DAT KAN SCHERPER! Overleg met EHBO, moskee en vogelclub duurt voort Gevraagd ACTUEEL f Meer samenwerking voor patiënten met een beroerte in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Dankzij 194 bridgers en sponsors 2]NA4 WOENSDAG 19 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT Negen type woningen; deels ondergronds parkeren PAGINA 5 soestekSccwiirnt nd. WBf* Overeenkomst Meander en instellingen Echtpaar Wolfsen-van den Heuvel 60 jaar getrouwd experl (g) SCHOEMAKER Zelfstandig als ik ben blijf ik gewoon wie ik ben: Ben. Niks van naam veranderen. Op het vertrouwde adres ben en blijf ik tot uw dienst. Met mijn brillen, mijn contactlenzen, mijn oogmeting, mijn service, mijn aandacht. Üw Ben in Hartje-Zuid blijft gewoon dezelfde: Ben. Ben Wildschut. Hallo, bent u daar nog? j Expert Schoemaker De gemeente is nog steeds in gesprek met de besturen van de Turkse moskee, de EHBO en de Soester Vogel vrienden, die alle zijn geves tigd aan de Parallelweg. Ze moeten verhuizen vanwege de ontwikkeling van Spoor- dal. Omdat er nog geen (volledige) overeenstemming is bereikt, is de kans groot dat de gemeente binnenkort een onteigenings procedure start. Die zou wel eens drie jaar kunnen duren, maar wethouder Bart Krol ver wacht dat hij ruim daarvoor op een goede wijze tot een ak koord komt met de partijen. Van de EHBO en de Vogel vrienden is bekend, dat ze te rechtkunnen in het gebouw van de Desmond Tutuschool aan de Molenstraat. De leerlingen daarvan verhuizen volgend jaar naar het Breed Educatief Cen trum, waarvoor eerdaags de bouw aan de Smitsweg begint. Aan de Molenstraat krijgen bei de verenigingen volgens Krol ongeveer net zo veel ruimte als dat ze nu tot hun beschikking hebben. 'Er is regelmatig over leg, we komen er wel uit', stelt de wethouder. Over de afloop van het overleg met het moskeebestuur is hij eveneens optimistisch, ondanks dat er voor het gebedshuis nog geen nieuwe locatie is gevon den. Weliswaar werd een pand aan de Molenstraat (op het oude LTS-terrein) aangeboden, maar het bestuur ziet dat niet zitten, omdat er reeds een an dere (niet door de Turkse staat erkende) moskee is gevestigd. Andere alternatieve plekken zijn nu in studie, maar Krol wil niet zeggen welke. 'Het ligt met de moskee ietsjes moeilijker, maar we hebben goede ge sprekken met het bestuur, dus dat zal ook wel gaan lukken.' Dat overleg vergt wat meer tijd, omdat het moskeebestuur alles moet bespreken met de Turkse ambassade die op haar beurt weer verslag moet uitbrengen aan Ankara. Naar verluidt heeft het moskeebestuur nu een Ne derlandse adviseur in de arm genomen, die mogelijk kan bij dragen aan een vlotte afwikke ling van de kwestie. i over bezwaar) en e bepalingen over stuursrecht zijn van c om een voorlopi- Is er tijdelijke iet tot de beslissing f gewacht. Het ver- iresident van de 35, 3500 DA te /erschuldigd van 1 of 232,- voor een emene wet be- ken bekend dat in sport en recreatie- de vergunningen an de Algemene t 2000 (A.P.V. Soest en carnavalsoptocht nde tussen circa \de route: Start van- ;eveldlaan, Da Costa- tslaan, P.C. Hooft- :hool. de Algemene Plaat- )0 (A.P.V. Soest n Party in sporthal en introducés (naar en), dat zal plaats- 2003 om 20.00 uur 02.00 uur. recht bij mevr. W.L.I. 151. De 153 woningen die in het project Spoordal worden ge realiseerd, krijgen allemaal de stijl van een landhuis of de ge bouwen die normaliter daar omheen staan. Dat hebben de Utrechtse architect Berry Dil len en de Amersfoortse steden bouwkundige Aad Tromp be dacht. Het plan is verdeeld in twee deel gebieden. Het grootste bevindt zich tussen de Molenstraat en de Dalweg, waar penthouses, appar tementen, eengezinshuizen, galerij en portieketagewoningen komen, 109 in totaal. Meer dan honderd parkeerplaat sen worden onder de woningen gerealiseerd, ongeveer net zoveel op openbaar terrein; deels voor de eengezinswoningen, de resterende voor gasten en bezoekers van de bestaande gereformeerde kerk vrij gemaakt en de nieuw te bouwen Montessorischool. Bij de situering van de hoofdge bouwen, appartementenblokken en de rij eengezinswoningen zijn de architect en de stedenbouwkun dige uitgegaan van wat gebruikelijk is op landgoederen. Voor de archi tectuur heeft Dillen zich laten in spireren door het modernisme uit het begin van de vorige eeuw: functionele gebouwen met harde re lijnen die door spitse daken ech ter een rank karakter krijgen en daarom iets weg hebben van land huizen. Een referentieproject van hem zijn de witgepleisterde (nieuwbouw)woningen langs Muurhuizen in Amersfoort. Groenvoorzieningen zullen, aldus Tromp, veel ruimte krijgen. En in de Parallelweg worden twee knik ken gelegd, zodat de weg langs alle ingangen van woningen en gebou wen loopt. In het Ideinere gebied, tussen de rooms-katholieke begraafplaats aan de Dalweg en de Verlengde Talmalaan, komen penthouses, drie onder een kapwoningen, ap partementen en eengezinswonin gen. Hier realiseert Heilij gers straks 82 parkeerplaatsen, waarvan 32 ondergronds. In Spoordal blijven de panden langs de Steenhoffstraat en de Dal weg staan. Hetzelfde geldt voor de gebouwen langs de Molenstraat, de reeds genoemde kerk en de Boni supermarkt. De rest van de gebouwen zal worden gesloopt, al blijft de begraafplaats uiteraard onaangetast. Het uitwerkingsplan werd donder dagavond gepresenteerd aan circa vijftig belangstellenden, voorname lijk omwonenden. Peter Toonen was een van hen. Hij vindt het een mooi plan. 'Als je lef hebt, neem je ook de laatste rotte appels uit het gebied. Het gaat te ver om Vïs- serstaete af te breken, maar je kunt bijvoorbeeld wel de blokkendoos van Boni slopen.' Daar sprong wethouder Bart Krol meteen op in. 'Ik kan me voorstel len dat, wanneer dit plan gaat be wegen, de eigenaar van Boni mis schien denkt: ik pas hier niet meer bij. Dan is de kans open om de plek van Boni in het plan in te pas sen, hetzij als fraaiere supermarkt, hetzij voor nieuwe woningen.' Uniek Architect Dillen noemde het plan 'uniek' voor Soest, waar volgens hem sprake is van anarchie in de architectuur. 'Alles tref je hier aan, zelfs naast eikaar. Wij kiezen voor één saus architectuur. Wij probe ren sobere projecten neer te zetten met kleine speciale dingen die de vonk doen overslaan', zei hij de avond voor Valentijnsdag. Uniek is ook dat het project niet op maat van een bestemmingsplan is geschreven, maar dat het be stemmingsplan is aangepast aan de ontwerpen. Omdat bedrijven en verenigingen moeten wijken voor het project, was het sowieso nodig om het bestemmingsplan, dat in middels onherroepelijk is, te wijzi gen. De hoogten van de verschil lende gebouwen variëren van 6 meter goothoogte tot 14 meter nokhoogte. In de ontwikkelings kosten van het plan draagt de ge? meente 2,2 miljoen euro bij. De nieuwbouw van de school kost Soest 700 duizend euro. Het uitwerkingsplan ligt ter inzage in de hal van het gemeentehuis en er kan schriftelijk op worden ge reageerd tot 12 maart. In een later stadium beginnen overigens de of ficiële procedures voor de bouw vergunningen. Pas over ruim twee jaar zal met de uitvoering worden begonnen. Wie in Spoordal een huis wil kopen, moet -afhankelijk van het type-190 tot 500 duizend euro meebrengen. Spoordal in vogelvlucht, vanaf de Molenstraat. Links de Parallelweg. De twee deelgebieden worden door kruist door de Dalweg. 5N februari 2003 gunning zijn n en 3 conife- Ben een paar dagen weg en gesloten: maandag 24 t/m donderdag 27 februari. Vrijdag 28 februari ben ik er weer. De Fund Raising Drive, die Rotary Club Soest-Baarn afge lopen zaterdag onder auspici ën van de Nederlandse Bridge Bond en de REMU in de hal van tennisvereniging Soestdijk had georganiseerd, heeft volle dig aan zijn doel beantwoord. De Stichting Vrienden van Daelhoven kreeg na afloop - mede dankzij steun van Expert Schoemaker- twee tv-huisbio- scoopinstallaties overhandigd voor de bejaardendagopvang in Soest en Baarn, en talloze bridge-paren gingen met be kers en/of prijzen naar huis. De sporthal was voorafgaand door Rotary-vrijwiilgers, die zich het vuur uit de sloffen liepen, in nog geen uur omgetoverd tot een soort wintertuin en dat kwam de ambi ance sterk ten goede. Ondanks het feit dat het begintijdstip door de onverwacht grote opkomst van deelnemers een half uur moest worden uitgesteld en sommige hartstochtelijke bridgers nauwelijks konden wachten, heerste er al snel een ongedwongen en gezellige sfeer toen de kaarten eenmaal op tafel kwamen. Naarmate de avond vorderde kwam iedereen op gang en ging het tempo omhoog. Brid gers raakten onder stoom en Ro- tary-vrijwilligers kregen door hoe zij dat proces moesten begeleiden. Superloferij Tijdens het wachten op de uitslag vond er een spectaculaire verloting plaats. Voor het pakket van 18 prijzen, variërend van 12 tot 200 euro was zoveel belangstelling, dat niet de verwachte 500 loten a 1 euro werden verkocht maar alle 750 beschikbare loten. De hoofd prijs was een overnachting voor twee personen in Hilton Hotel Soestduinen met - na het ontbijt - een kennismaking met golf op de naastgelegen baan. Verdere prij zen: een diner-cheque (100 euro) van restaurant De Soester Duinen, een diner-bon voor twee personen van restaurant Fusions in Soest, cosmetica van Yves Rocher, haar- verzorgingssets van Keune, mes- sensets van Procar, cadeaubonnen van 25 euro (Van Dam Sports, Provak Ceelen, Eetcafé Centraal) en tal van andere chique hebbedin gen. Sponsors en schenkers van de prijzen kregen eer voor hun bijdra gen. En toen de langverwachte uitslag. Het paar Betty Rempt/Marlies Paardekooper (clubbridgers) uit Soest won met een score van 68,98 de prachtige wisseltrofee, een permanente beker en een ballon vaart boven de regio, aangeboden door de SNS-bank. Bij de thuis- bridgers ging de lc prijs naar Rick en Rinus de Bruin uit Loosdrecht (67,92 en bij de wedstrijdbrid gers won het paar Evers/Weber (62,60 De eerste achttien pa ren van de clubbridgers en de eer ste drie paren van de wedstrijd- bridgers plaatsten zich voor de kwartfinale van de Nederlandse Open Paren Kampioenschappen. Armand Trippaers, voorzitter van de Nederlandse Bridge Bond, speelde actief mee als wedstrijd bridger. In zijn nawoord erkende hij de beginnersfoutjes van de Ro- tary-organisatoren, maar hij zei voldoende vertrouwen in hun sou plesse te hebben om nadrukkelijk te stellen dat er volgend jaar op nieuw zo'n toernooi moet komen. Met een slag om de arm (zullen er dan weer voldoende sponsors en andere supporters zijn?') zegde de Rotary Club Soest-Baarn toe er in principe een traditie van te willen maken. Foto: Foto Bell Kinderparadijs De Vrije Teu gel ligt verscholen in een woon wijk die in de jaren zeventig uit de grond is gestampt. Tachtig jaar geleden lag er een boerde rij, 'helemaal' vrij en in het open land. Riet Wolfsen-van den Heuvel kan het weten, want zij is er destijds geboren. Maandag vierde de tachtigjarige het zestigjarig huwelijksfeest met haar echtgenoot Dirk Wolfsen (82) in Honsbergen. Het dienstencen trum aan de Wiardi Beckmanstraat is sinds bijna drie jaar haar vierde woonadres. Na de bruiloft trok het echtpaar in een woning aan de Nieuweweg, waar het in de jaren zeventig weg moest vanwege het veeibekritiseerde Centrumplan dat uiteindelijk van de baan werd ge schoven. Voordat dat besluit viel, was het echtpaar Wolfsen reeds verhuisd naar de Korte Ossendam. Vroeger of later hadden ze toch de Nieuweweg moeten verlaten, om dat de Koningsweg werd doorge trokken. De bruiloft kan het tweetal zich nog als de dag van gisteren herin neren. Het werd gevierd aan het Vedelaarpad dat toen nog het Oude Grachtje werd genoemd. Omdat de oorlog woedde, was het niet gemakkelijk aan luxe artikelen te komen, maar Dirk Wolfsen was niet voor een gat te vangen. Hij tikte een schaap op de kop, zodat de gasten konden smullen, en als veevervoerder slaagde hij erin af en toe wat tarwe en rogge te be machtigen. Die ruilde hij voor twee flessen jenever. Zes decennia later werd het huwe lijksfeest nog eens dunnetjes over gedaan, met een receptie en een broodmaaltijd in restaurant de Soester Duinen aan de Soester- bergsestraat. Zeven kinderen, vijf tien klein- en vijftien achterklein kinderen en hun aanhang waren er X^ELKE WEEK EEN^X Neem een abonnement: €8,75 per halfjaar! tel.(035)6014152 :e worden ge- kunnen dit ;n na deze be ding Groen en 2000, 3760 43. Binnen nvragen voor afdeling Groen ;st. 1 februari 2003 - 1 moeras- nomen besluit ig van het be- het college van gemeente •est maken in 26 van het Be- ke het wegver- i hebben: om 15.00 uur tot 0 uur door mid- het RW-90 *ver- 1 in te stellen op SEC, vanaf Bos- lummer 104,.ten- ein van V.V. SEC n tijdens het al- t besluit bezwaar ester en wetbou- i van de bekend en gericht aan het 2000, 3760 CA Nauwe samenwerking tussen verschillende aanbieders van zorg is van groot belang voor goede behandeling en herstel van patiënten met een beroer te. Door mensen snel te behan delen wordt de kans op blijven de invaliditeit aanmerkelijk verkleind. Daarom werken Thuiszorg Eem- land, Zorgaccent Amersfoort loca tie Birkhoven, het Militair Revali datie Centrum te Doorn en Mean der Medisch Centrum al enkele jaren samen. Donderdag onderte kenden zij een officiële samenwer kingsovereenkomst. Daarin staat onder meer hoe zo efficiënt mogelijk gebruik kan wor den gemaakt van beschikbare bed dencapaciteit binnen de verschil lende organisaties. Doel van de nauwe samenwerking is om pa tiënten met een beroerte op het juiste moment op de juiste plaats de juiste zorg te geven om zo tot een snel herstel te komen. Door de samenwerking sluiten de diverse behandelingen nog beter op elkaar aan en kunnen patiënten sneller en beter worden geholpen. Wanneer iemand thuis plotseling een scheve mond krijgt, ineens niet kan praten of een arm of been niet kan bewegen, is het verstandig om zo snel mogelijk naar de huisarts te gaan, omdat het verschijnselen van een beroerte kunnen zijn. De huisarts zal deze patiënten vervol gens doorsturen naar het zieken huis. Daar worden zij opgenomen op de zogenoemde 'stroke unit', een speciaal onderdeel van de af deling neurologie in het ziekenhuis in Amersfoort. Stroke is het En gelse woord voor beroerte. Na en kele dagen zijn ze meestal vol doende hersteld om thuis met on dersteuning van de thuiszorg of in een verpleeghuis of revalidatiecen trum verder actief te werken aan herstel. Er is ook een groep die polikli nisch wordt gerevalideerd bij de re- validatieafdeling van Meander. De doorstroming bleek nogal eens een probleem. Door de gezamenlijke aanpak zijn verbeteringen in de doorstroming al direct merkbaar. Dat werkt stimulerend voor pa tiënten. In het ziekenhuis voelen ze zich ziek. Maar op de revalidatie- afdelingen van de verschillende instituten staat hun ziekte niet meer centraal en gaat het erom snel te revalideren zodat men weer naar huis kan. Zo staat in het zie kenhuis het ontbijt nog klaar maar op de revalidatieafdelingen moe ten de patiënten zoveel mogelijk zelf doen. Thuis stimuleert de thuiszorg dit. Dan gaan patiënten vooruit en dat geeft zelfvertrou wen. De overplaatsing naar huis of een vervolginstelling wordt nog al eens belemmerd door regelgeving. Om daar verandering in te brengen doen de samenwerkende instellin gen sinds september 2002 mee aan een zogenaamd Doorbraakproject van het Kwaliteitsinstituut voor de Gezondheidszorg CBO. Via dit project kunnen er knelpunten wor den aangepakt. Procedures worden zo sneller doorlopen. Zo staan er in het plan van aanpak voorstellen om patiënten sneller thuis te laten revalideren. Dat kan onder meer door kleine woning aanpassingen tot een bedrag van drieduizend euro te regelen zonder de formele procedures van de Wet Voorzieningen Gehandicapten te hoeven volgen. Het project loopt tot februari 2004. Naar verwach ting zal de werkwijze daarna struc tureel worden. zondag bij, net als vrienden en kennissen. Een dag later kreeg het echtpaar bezoek van burgemeester Koos Janssen. Natuurlijk kwamen de herinnerin gen bovendrijven. De liefde was opgebloeid in 1939 toen ze elkaar tegenkwamen tijdens een voorstel ling in het St. Josephgebouw dat in de jaren negentig moest plaatsma- Het echtpaar Wolfsen-van den Heuvel. Foto: Foto Bell. ken voor Visserstaete. Hij bracht haar naar huis, tot het hek van de dam. Pas toen haar ouders besef ten, dat het menens was, mocht hij ook op de boerderij komen. BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 MET DIGITALE RADIO EN TELEVISIE VIA DE SCHOTEL Meer dan 200 radio- en televisiekanalen inclusief alle Nederlandse zenders voor 15 per jaar. Compleet systeem: schotel LNB kabel satelietontvanger smartcard A ASTRA

Soester Courant | 2003 | | pagina 5