eicperl Soest aarzelend verder op glibberig pad van de burgerparticipatie Geanimeerde 'Derde Kamer' over Statenverkiezingen 'Volop burgerparticipatie in Soest, en toch is er niemand tevreden...' SCHOEMAKER 'Politiek testament' van Het Fundament is niet mals Steef Klarenbeek Soesterberg WD lijst 1 Plaats 27 T)ogtei6m Uw goud is geld waard WOENSDAG 19 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 7 Bestuurlijke vernieuwing maakt 'doorstart' Provinciaal CDA bezoekt Soest Wie vergelijkt leest de Soester Courant Prof. Tops onderzocht 'het Raadsel van Soest' SCHOEMAKER Harde kritiek uit burgerwerkgroep Steun Steef Stem Steef 'Als inwoner van de geweekte Soest (soesterberg) ben ik graag bereid voor u én voor de vvc> in de Provinciale staten van utrecht plaats te nerven, steunt u mij op li maart met uw voorkeurstem? Mijn oprecht dank!" Met een ietwat geforceerd nieuw elan gaat Soest - dat wil zeggen: de politiek en een aan tal betrokken burgers - in de komende tijd aarzelend verder op het glibberige pad van de bestuurlijke vernieuwing en de burgerparticipatie. Tijdens de 'conferentie' van vorige week, waar prof. Tops het onder zoeksrapport 'Het Raadsel van Soest' kwam toelichten (zie el ders in deze krant), zijn daar voor nieuwe afspraken ge maakt. De ca. veertig 'meedenkende' bur gers, gemeenteraadsleden en een handjevol betrokken ambtenaren die zich woensdagavond in de kan tine van het gemeentehuis verza melden kregen van Tops en zijn twee medewerkers zeker geen kant-en-klare oplossingen aange reikt voor de problemen die Soest tot dusver ondervindt, hoezeer sommigen daarop ook hadden ge hoopt. Als Soest iets wil op het terrein van burgerparticipatie, moet het daar zelf zijn best maar voor doen, was de boodschap van de professor. Tops vergeleek de situatie in Soest met die van de tv-serie Twin Peaks: 'Aan de oppervlakte lijkt het alom pais en vree, maar daar onder borrelt er van alles...' Vol gens hem is er in Soest een hoop goede wil aanwezig, maar heeft de bestuurlijke vernieuwing hier ook iets van een Griekse tragedie: het proces loopt onafwendbaar uit op een dramatisch einde en niemand kan het noodlot een andere wen ding geven. Voor concrete oplos singen moesten ze in elk geval niet bij hem zijn, aldus Tops. Als er les sen getrokken moeten worden, dan moet bijvoorbeeld de gemeente raad wat meer 'commitmcnt' laten zien en macht durven afstaan. Flappen Op voorstel van Tops werd het rapport in gespreksgrocpjes be sproken en boog men zich in ver schillende vertrekken over de vraag of er bijvoorbeeld nog iets aan het rapport moest worden toe gevoegd .Vervolgens was er een terugrapportage aan de hand van grote flappen, waarbij o.a. te ver nemen was dat de doelstelling van het hele proces vanaf het begin te onduidelijk was gebleven; dat de politiek de eerste verantwoorde lijkheid draagt om de kloof met de burgers de overbruggen; dat de politiek niet arrogant mag zijn maar het ook moet durven zeggen als iets niet kan; dat er te veel naar de mislukkingen en te weinig naar de successen wordt gekeken; dat bestuurlijk Soest net als Den Haag een 'kaasstolp' is waar best eens een bom op zou mogen vallen dat de verwachtingspatronen erg verschillend waren; dat er ook een informatieverschil bestond; dat het proces niet zo 'dichtgetimmerd' had mogen worden; dat het be stuur alleen hoort wat het wil ho ren; dat de deskundigheid van bur gers bedreigend kan zijn voor ambtenaren en bestuurders, en nog veel meer. Tops wees zijn gehoor op bijna vaderlijke wijze op de noodzaak van wat meer inzet en toewijding aan de zaak van de bestuurlijke vernieuwing en de burgerparticipa tie. 'Elkaar nu en dan de hersens inslaan is niet erg, als je elkaar daarna dan ook maar weer vindt. Zonder emoties gaat het hier ken nelijk niet. Probeer er dan ook maar wat plezier in te ontdek ken...', aldus het preekje van de prof. Zure toon Hij kon zich de vertwijfeling van bijvoorbeeld Hans van Wuijck- huijse (GGS) - voorzitter van de raadscommissie Bestuurlijke ver nieuwing - wel voorstellen, toen deze klaagde dat hij het rapport had ondergaan als een 'afrekening' cn zich daarom - ook deze avond weer, gezien de zure toon en het chagrijn van sommige deelnemers - had afgevraagd of het nog wel zinvol was om ermee door te gaan, want die vraag had de professor zelf ook al gekweld. 'Ik had ook even het gevoel van: heb ik hier wel zin in? Maar het hoeft niet per se frictieloos te gaan. U hoeft ook niet allemaal vriendjes van elkaar te worden en elkaar ontroerd om - de hals te vallen...' In elk geval een beetje meer respect in de omgang met elkaar, bepleitte Van Wuijck- huijse met een vroom gezicht, wat hem van Ans Mann (GroenLinks) een terechte sneer opleverde: 'Nou nou, meneer Van Wuijckhuijse - u kunt er zelf anders meestal óók aardig wat van!' Zo zijn 'onze ma nieren' toch ook een beetje, stelde Mann. 'Je moet van elkaar ook wat kunnen verdragen...' Vervolg Tops constateerde hoopvol dat de discussie al wat minder zuur was geworden. Hij kon, zoals hij zei, wat hem betreft allerlei punten noemen om over door te praten. 'Maar als je er niet in gelooft, kun je er beter niet aan beginnen. De vraag is dus: Wilt u dat? Is er wel ambitie om door te gaan? Kunnen we een beetje een productief kli maat creëren, ook al staan we dan misschien nog wel eens met rooie koppen tegenover elkaar?' Hij pleitte voor een vervolg met een kleine groep van burgers, politici en ambtenaren - zes a acht men sen - die hooguit twee keer verga dert en binnen een paar maanden met concrete voorstellen aan de gemeenteraad komt. Daarbij zal ook nog eens wat serieuzer geke ken worden naar de ideeën van de burgerwerkgroepen, die nu door de politiek min of meer in de on derste la zijn gedeponeerd. Dat voorstel werd allerwegen met gepaste maar wat zuinige vreugde begroet, waarna burgemeester Janssen de bijeenkomst toch nog met enige geestdrift durfde af te sluiten. 'Het is soms nog even wennen en vaak schuurt al die ge drevenheid wel een beetje, maar als iedereen oprecht meewerkt en we elkaar de ruimte geven, kunnen we best een succesvolle doorstart maken. Misschien zijn we gewoon te veel naar binnengekeerd ge weest en hebben we vergeten dat we niet voor onszelf, maar voor de samenleving bezig zijn...' Het provinciale CDA vindt het belangrijk om zich op de hoogte te stellen van belangrijke zaken en ontwikkelingen die spelen in de Utrechtse gemeenten. In het kader van de campagne voor de staten verkiezingen brengen lijsttrekker Jan Pieter Lokker en de andere CDA-kandidaten komende vrijdag (21 februari) een bezoek aan o.a. Soest. Op het programma staat o.m. een gesprek met Vluchtelin genwerk en de Turkse sociaal-cul turele vereniging. Bij de Vluchtelingenwerk vindt een gesprek plaats over gemeente lijke taken op het gebied van vluchtelingenwerk, inburgering en de problematiek van uitgeproce deerde asielzoekers. Aanwezig zijn coördinator Ammy Langenbach, portefeuillehouder burgemeester J.J.L.M. Janssen, een trajectbege leider en enkele inburgeraars. Daarna volgt een kennismaking met de Turkse sociaal-culturele vereniging, die in hetzelfde ge bouw is gehuisvest. Plaats: Smits- weg 44 a en b. Tijd: 9:30-11:00 uur. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 XJST1 3 '«fNo In restaurant 'Fusions' vond vorige week donderdagavond weer een drukbezochte bijeen komst plaats van 'De Derde Kamer', waar belangstellende burgers en lokale politieke ver tegenwoordigers in discussie konden gaan met een aantal provinciale bestuurders. Samensteller van het programma en discussieleider Jan Jacobs had met deze bijeenkomst twee doelen voor ogen: de Provinciale Staten meer uit hun anonimiteit te halen en,de provinciale bestuurders ant- 'Het raadsel van Soest': zowel aan de kant van het gemeente bestuur als aan de kant van de burgers lijkt er voldoende aan drang om te komen tot verbete ringen in de relatie burger-be stuur, maar toch lijkt het steeds niet te willen lukken.' Volgens prof. Pieter Tops (Tilburg), die vorige week het onderzoek naar de burgerparticipatie in Soest publiceerde, is er dan ook niemand tevreden: noch de gemeente, noch de burgers. Tops en zijn medewerkers hebben de lappendeken van inspraak en betrokkenheid die in Soest in de loop der laatste jaren is gegroeid op een rijtje gezet en gekeken hoe zeer deze vormen van 'bestuurlij ke vernieuwing' inderdaad hebben geleid tot meer burgerparticipatie. Dat valt allemaal nogal tegen, zo valt uit het rapport (een 'tussenba lans') op te maken. Ondanks nieu we initiatieven als Burgerwerk groep én Raadscommissie Be- stuurlij ke Vernieuwing en het hele I TOSS-circus (waarvan ook niet veel is blijven hangen), of bestaan de vormen als inspraakbijeenkom sten, klankbordgroepen, wijkbe- heerteams en een burgerjaarver slag, is het in Soest als het om bur gerparticipatie gaat allemaal nog lang geen botertje-tot-de-boom. Het rapport is gebaseerd op ge sprekken met ca. 20 Soesters, die vrijwel allemaal op een of andere manier bij het proces van burger participatie betrokken waren/zijn: nogal wat ambtenaren, enkele po litici en een handvol burgers. (Van de 20 worden er slechts vijf met op een of andere manier door de ge meente betaald, heeft iemand al uitgeregend.) Met name over de TOSS-avonden heerst bij diverse betrokkenen ach teraf grote scepsis. In de burger- werkgroep - algauw opgesplitst in vier deelwerkgroepjes, wat achter af ook tot een zekere 'verkokering' heeft geleid - wordt heel veel tijd en energie gestoken, maar achter af hebben nogal wat deelnemers (slechts 7 van de 30 hielden het vol) het gevoel dat ze hebben mee gedaan aan een schijnvertoning. 'Ze hebben het gevoel in iets te zijn gestapt dat bij aanvang zinvol en kansrijk leek, maar mettertijd steeds vaker een gevoel van zin loosheid en kansloosheid opriep,' aldus het rapport. 'Het aanvanke lijke elan is stapsgewijs vermin derd. Daarbij volgden momenten van diepe vertwijfeling elkaar op'. 'Ruziënde sfeer' Die vertwijfeling werd nog ernsti ger toen de burgerwerkgroepen (die tot dan toe veilig achter geslo ten deuren hadden vergaderd) de confrontatie aanmoesten met de politiek. Dat leidde vanaf het be gin tot onvrede, spanningen en een 'ruziënde sfeer'; er is zelfs sprake van 'botsende werelden, onbegrip en wantrouwen', stelt het rapport vast. Een bijeenkomst van de bur gerwerkgroepen en de lijsttrekkers (in de aanloop naar de verkiezin gen) eindigt zeer onbevredigend en leidt zelfs tot 'woede en frustra tie'. De politiek stelde zich ook niet erg coöperatief op, zo blijkt. Sommi ge raadsleden vonden dat enkele burgers een 'veel te grote broek' aantrokken; de burgers vonden de (soms botte) reacties vanuit de politiek niet bepaald stimulerend en ergerden zich aan de rituelen en de arrogantie die de politiek er op na bleek te houden. Er zijn in de afgelopen twee jaar ook wel posi tieve resultaten te melden geweest, vindt prof. Tops, maar de relaties zijn wel erg op de proef gesteld en zelfs binnen de burgerwerkgroep zelf onderscheiden zich 'realo's' We laten zien dat strijken sneller én beter kan. Daar wordt u weer wijzer van. Het strijksysteem vari LouroStar is uitgerust met alle professionele functies. Zo krijgt u een meer dan perfect resul taat in een veel kortere strijktijd. Het geheim? De stoom. Die blijft voortdurend constant en droog. En door de actieve strijkplank met afzuig en aanblaas- systeem. Deze maakt korte metten met elke vouw. Het lijkt alsof uw strijkgoed rechtstreeks van de stomerij komt. Kom op zaterdag 22 februari van 10.00 tot 17.00 uur naar de grote LauraStar strijkdemonstratie bij Expert Schoemaker en ontdek dat het strijken snelleren beter kan! BURG. GROTHESTRAAT 9 - SOEST - TELEFOON 035 - 601 03 44 V van fundi's', die als te dominant of dwingend werden ervaren. De gemeente Soest heeft een Ja nuskop, hoorden de onderzoekers. 'Op het ene moment heeft ze de mond vol van overleg en samen werking, maar op het andere mo ment hakt ze zomaar een paar bo men om waar burgers nog over willen praten...' Ook binnen het ambtelijk apparaat bleek nogal wat weerstand tegen vernieuwingen te bestaan. De 'vernieuwers' zitten o.a. bij wijkbeheer, verkeer en mi lieu, maar niet bij ruimtelijke orde ning, planologie en bouwen. Een sterke 'drive' bleek in elk geval niet aanwezig en vele ambtenaren be schouwen 'interactief bestuur' min of meer als een politiek modever schijnsel dat wel weer zal over waaien. Ook een belangrijk punt van wederzijdse ergernis: ambte naren die 'uit de hoogte' denken en spreken vanuit hun technische deskundigheid, en burgers die van uit hun ervaring in de 'wijde we reld' op voorhand hun gelijk clai men. Omgangsvormen Toch zijn er ook voorbeelden waarin het 'debat'- soms met val len en opstaan - tot een andere manier van werken heeft geleid, zoals de besluitvorming over de rondweg, de herinrichting van de Beukenlaan, het meldpunt woon omgeving, de wijkbeheer teams. Burgers kijken overigens soms met argusogen naar de raadsleden, die soms het sfeertje uitstralen van 'wij gaan erover' en het gevoel oproe pen van 'een exclusieve sociëteit'. De gemeenteraad blijkt zelf niet zo goed te weten wat hij aanmoet met burgerparticipatie. 'Ze luisteren dan meestal nog wel beleefd, maar gaan daarna toch gewoon hun ei gen gang. Alsof er niks is gebeurd.' Andersom werd uit de gemeente raad ook wel de vrees gehoord dat het proces van burgerparticipatie algauw leek te worden beheerst door burgers met een 'geheime geldingsdrang'. En ergernis is er volop aan eikaars 'omgangsvor men': de verwijten dat ze 'fossie len' of 'dinosauriërs' zijn die raads leden op de kast jagen, of de hou ding van 'wij weten hoe het er in de grote wereld aan toe gaat en hoe het in het bedrijfsleven werkt', waarmee de burgerwerkgroep zich niet populair maakte. Vergeleken met andere plaatsen in Nederland - waar zich uiteraard soortgelijke processen afspelen - doet Soest het overigens niet zó slecht. Er is alleen wel een 'extra prangend' verschil tussen de wer kelijkheid en de (te?) hoge ambi ties van de gemeente en de ge groeide verwachtingen van' de om geving, die daardoor ook erg hoog zijn. 'Wie veel wil loopt een grotere kans op teleurstelling en frustratie', klinkt het, maar het beeld van Soest is er een van een gemeente die - natuurlijk met vallen en op-' staan - haar partijtje meeblaast op het gebied van burgerparticipatie.' 'Kleine praktijken' Tenslotte constateert het onder zoeksrapport ook een markant onderscheid tussen de 'grote vra gen' - waarover dikwijls in tobbe- rige en kritische termen wordt ge sproken - en de 'kleine praktij ken', waarmee in de alledaagse democratie van Soest behartigens waardige en vaak ook behoorlijk succesvolle ervaringen worden op gedaan. De verbinding tussen deze twee 'lagen' is in Soest echter zwak ontwikkeld, aldus Tops en zijn medewerkers. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hier voor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkhorloges ruilen of kopen wij van u in (defekt is geen bezwaar). SOON Laanstraat I8, Baarn Telefoon 035 - 541 59 37 'In Soest heeft het tot nu toe - ze ker in het debat over de grote vra gen - aan kaders, uitgangspunten en perspectieven ontbroken. Dit heeft iets te maken met de manier waarop het debat in gang is gezet: vooral op initiatief van de burge meester. De gemeenteraad heeft hierbij een relatief passieve, vol gende rol gespeeld. Voor de bur gerwerkgroep was het tenslotte onduidelijk wat nu de bedoeling was, waarover de burgerwerkgroep zich kon uitlaten en waarover juist niet, en wat er op welk moment door wie zou worden gedaan. Pre cies rond dit soort zaken hebben misverstand, miscommunicatie en scherpe bejegening over en weer een kans gekregen en hebben zich verstoorde relaties ontwikkeld waar juist verbeterde relaties het doel waren.' De burger(deel)werkgroep Het Fundament heeft na de vorige week gehouden conferentie met professor Tops in een soort laatste zucht haar 'poli tieke testament' afgegeven. In felle bewoordingen uit de werk groep (alsnog) opvallend harde kritiek aan het adres van het gemeentebestuur. Na de conferentie van vorige week leek het er even op dat professor Tops erin geslaagd was de scherpe tegenstellingen tussen enerzijds de betrokken burgers en anderzijds de politiek enigszins te verzachten. Uit de bijdrage die de werkgroep instuurde voor het 'slotdocument' (dat 5 maart gepresenteerd moet worden) blijkt wel dat de kou nog lang niet uit de lucht is. De leden van 'Het Fundament' uiten hun teleurstelling over de gang van za ken in niet mis te verstane bewoor dingen. De deelwerkgroep 'Het Funda ment' vormde zich nadat en door dat de burgemeester/'Thorbecke' - tijdens een gesprek tussen Raadswerkgroep en Burgerwerk- grocp - stelde, dat de legitimiteit van de burgers/vrijwilligers niet verder ging dan de stoel waarop ze mochten zitten. Onze inbreng on dervond enig bëgrip, geen rende ment, tenzij het klatergoud van een tijdelijke commissie met lossere omgang. We verlaten gezamenlijk dit toneel met enkele persoonlijk aangezette statements. Ieder voor zich neemt zijn verworven ervarin gen en inzichten mee. (w.g. Ton Wolswijk, Hugo de Vries, Hans Visser, Leo Hoes, Aart van der Burgh). Daarna volgen de drie 'statements': Slopen We zouden niet hebben gepartici peerd, indien we het voordeel van de twijfel niet aan ons zelf hadden toegekend. We zouden niet heb ben volgehouden, indien we niet ieder vleugje hoop hadden aange grepen om door te gaan. Eerder dan voorzien - haar ontstaan wees al naar een verkort bestaan - wijkt het leven uit de commissie Be stuurlijke Vernieuwing. Zelfs ont breekt een poging om bij de Bur gerwerkgroep te rade te gaan voor concrete voortgang. Twijfelen wordt zinloos zo! Waarop nog ho pen? Dit lijkt niet op bruggen bou wen, wel op slopen! Aart van der Burgh Gebroddel Wij zijn misbruikt in een krach tenspel, waarin de hoofdrolspelers (Janssen en de Kam) in het onder zoek geheel ontzien zijn. Onder hun regie is bestuurlijke vernieu wing visieloos bestuurlijk gebrod del in de marge geworden. Onze goed bedoelde bijdragen zijn als bedreigingen opgepakt, omdat wij zeiden dat er iets veranderd moest worden aan het systeem waaraan zij hun status ontlenen en waarin zij hun zekerheden hebben gevon den. Eens temeer hebben zijzelf bewezen dat dit systeem - uit de tijd van paard en wagen - aan het vastlopen is. Hans Visser Bedreigend Mijn deelname aan het proces van Bestuurlijke Vernieuwing heeft mij nog sterker bevestigd in mijn op vatting dat politici (bestuurders in het algemeen) een continue twijfel c.q. argwaan bezitten over de com petentie (bevoegdheid tot oorde len, recht van spreken) van burgers vanuit de bij diezelfde burgers aan wezige potentie, in zonderheid kennis en kunde. Het uitdragen van deze kennis cn kunde is te be dreigend gebleken voor de zitten de macht met haar vermeende sta tus. Ton Wolswijk woorden te ontlokken over hun visie op actuele, Soester en Soes- terbergse onderwerpen. Nadat de provinciebestuurders zich aan het publiek hadden gepresenteerd kwam de stelling van die avond aan de orde: 'De Provinciale Sta ten.... een grijs gebied in een kleur rijk politiek landschap!' Zowel Jan Streng (gedeputeerde van de WD), Gerrit Terpstra (statenlid van het CDA) als Jelle- ke Kramer (statenlid van de PvdA) konden zich goed voorstel len dat het publiek in het algemeen weinig binding heeft met het werk van de provinciebestuurders. Zij hadden dan ook als panel de taak om het publiek uiteen te zetten welke prominente rol de provincie bijvoorbeeld heeft in het ontwikke len van beleid voor ruimtelijke or dening, welzijn, maatschappelijke participatie, stedelijke vernieuwing en wegen, verkeer en vervoer. Rondweg De discussie over de wenselijkheid van een rondweg in Soest was vol gens het panel primair een taak voor de gemeente. Zou zij goede argumenten hebben voor de aan leg van een rondweg, dan zal de provincie een dergelijke besluitvor ming moeten respecteren en kun nen honoreren met een financiële tegemoetkoming. De gemeente raad is hierin autonoom en zal - voordat zij hierover haar definitie ve standpunt bepaalt - op haar beurt open moeten staan voor de inbreng van de burgers van Soest en Soesterberg tijdens de komen de inspreekronde. Een ander punt was het probleem van de toenemende verkeerscon- gestie op de aanvoerwegen naar de N234 (Biltseweg). De provincie bestuurders werd door een aantal aanwezigen verweten dat zij met de aanleg van een rotonde tussen Soest en Bilthoven de doorstroom van het autoverkeer heeft bemoei lijkt. Het provinciebestuur heeft dat ook erkend, maar nog steeds geen maatregelen genomen om de oude (betere) situatie met ver keerslichten te herstellen. Het forum tijdens de bijeenkomst in 'Fusions'. Foto: Herman van Dam. Communicatie Een aantal mensen in de zaal vond het met de communicatie van de provincie naar onze gemeente slecht gesteld. Gerrit Terpstra (CDA) wist daarop te vertellen dat de provincie met de jaarlijkse ren tebaten (ruim 1 min. euro) uit de opbrengst van een tweetal nutsbe drijven haar PR-activiteiten gaat verbeteren. Dat leverde meteen weer de vraag op waarom een der gelijk informatie- en voorlichtings plan zoveel geld moest kosten. De panelleden zouden daar nog eens goed over na kunnen denken. Na de pauze voegde zich nog Jan Pieter Lokker (gedeputeerde van het CDA) toe aan het illustere ge zelschap achter de tafel. Ook na dat Steef Klarenbeek (kandidaat statenlid van de WD) als laatste in de rij zijn boodschap voor de komende Statenverkiezingen had overgebracht, kregen alle panelle den van Jan Jacobs een toepasse lijk flesje en werden zij bedankt voor hun inbreng. Veel aanwezigen gaven tijdens het informele gedeelte van de avond blijk van hun waardering voor de organisatie van 'De Derde Kamer' in deze politiek-vriendelijke opzet. De Derde Kamer wil iedereen op de hoogte houden van actuele on derwerpen die in volgende bijeen komsten aan de orde komen. Be langstellenden kunnen ook zelf suggesties aandragen. ('De Derde Kamer', p/a Joh. Poststraat 80, 3762 VN Soest.) BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander geef 't gebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050

Soester Courant | 2003 | | pagina 7