Hors Soest ro i 1 1 1 1 1 1 Het is tijd voor een hypotheekrente verlaging nu 3,6%*. Open Hof wil bezinning op Pasen ook thuis stimuleren Mll BOSBOOM AUTOSCHADE mland Motors Schilderijen Karei van Houten in Artishock isions nland Motors mland Motors mland Motors mland Motors jl M 30-50% KORTING KL arttöhoCK Kom voor de nieuwe oogst! PAGINA 6 WOENSDAG 26 FEBRUARI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 7 Reclamekrant €8,99 €11,29 €6,99 €12,49 €12/9 €18,99 m tttelier^ Speciaal boekje voor veertigdagentijd Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Computercursussen Halveer uw snelheid, verdubbel uw afstand en denk doorlopend aan Bosboom Tj Koken met vis WASIEL STEITNER iM L 'Ik wil er mijn eigen gevoel in leggen' 0800 - 0432 Passiemuziek Praten met je partner... kan dat? De Dribbel houdt zaterdag eigen carnavalsoptocht 'Loenatik, de moevie' 'Lucia y el sexo' Cursus voor ouders van pubers BOEKHANDEL JONGERIUS Rabobank iirg&S. ten Berge: ervroegd erlof gegaan, ïa/wo/do) zal irt a.s. worden 1 de Nijs, huisarts, dagen dr. Bavinck van Kranenburg gop di/wo/vr. km, 200110.495,- 9.495,- 8.950.- 6.750,- i, 2001 9.495,- 1,2001 - )0 1,1998 8.995,- 8.750,- 6.750,- 6.950,- 6.495,- 6.495,- 0 km, 1998 km, 1997 00 km, 2002.... ons .400 km, 2002 II Opt. ...7.995,- -7250,- 24.995,- 23.995,- 20.995,- 17.495,- Den met, 300 km, 2001 15.995,- 30 km, 200014.495,- km, 199914.495,- n, 200013.995,- <m, 199911.495,- 00 km, 19999.995,- Irs, 22900 km, 2002 ...25.495,- !001 25.495,- km, 200120.495,- n 30.100 km, 2000... 14.495,- (160.000 km, 2000 ...13.950,- 000 km, 199910.495,- 976.950,- 1,2002 ..17.250,- 8.200 km, 200239.995,- (8.500 km, 2001 29.995,- 1,2000„17.495,- n, 1999 tm, 1999 -8.950,- -6.995,- jp) t?<MKfMM} (hoek Dalweg) 035-7501820 ndmotors.nl geopend van tot 18.00 uur. i 19.00-21.00 uur. 110.00-17.00 uur. 75d 3,99 o O i; slijter die verrast Hj Pasen is het grootste feest van de kerk, en op de zondagen die eraan voorafgaan - de veertig dagentijd - merk je dat in de kerkdiensten ook heel goed. De gemeente beleeft die voor bereiding meestal heel inten sief. Maar bij de mensen thuis krijgt de 'aanloop naar Pasen' vaak veel minder aandacht.' Veel kinderen horen in de kerk met Pasen wel dat Jezus uit de dood is opgestaan, maar ze hebben soms geen idee van wat daaraan volgens de bijbel is voorafgegaan. Het verhaal over zijn sterven en dood schiet er wel eens bij in, want op Witte Donderdag en Goede Vrijdag is er in de kerk geen kindernevendienst. 'Voor veel kin deren stérft Jezus eigenlijk nooit meer,' aldus ds. Henna van Heil, predikante van de Open Hof, die samen met Nel van der Haven en Tanneke Voorintholt het boekje 'Zoeken wat verborgen is' heeft samengesteld. Gezamenlijk maken ze deel uit van de werkgroep Ere dienst en Liturgie van de Open Hof. Het boekje is een handreiking voor de gezinnen om in de huiselijke sfeer gestalte te geven aan de veer tigdagentijd en zo als het ware 'ge lijk op te gaan' met de wekelijkse vieringen in de kerk. Het boekje bevat interessante bijdragen - tek sten, gedichten, verhaaltjes, liedjes, spelletjes en zelfs recepten (bij voorbeeld voor kaneelballen, ci troenkip en gevulde kool) - die zowel kinderen als volwassenen stimuleren om 'bezig te zijn' met deze bijzondere periode in het ker kelijk jaar. Het bevat ook elemen ten voor wat je zou kunnen noe men een-stukje-liturgie-thuis, waarbij gebruik gemaakt kan wor den van een zgn. 'viertafeltje'. Dat is een tafeltje (met een kleedje erop in de kleur van het kerkelijk jaar, net als in de kerk) waarop bij voorbeeld een bijbeltje ligt en een kaars brandt. 'Kinderen zullen daar ongetwijfeld vragen over stel len en dat is dan een mooie aan leiding om er met elkaar over te praten.' Ook cantor-organist Tjal- ling Roosjen van de Open Hof ver leende zijn medewerking; hij zocht de liederen bij elkaar, bedacht soms nieuwe melodieën en teken de ook voor het 'stapellied' dat week na week 'naar Pasen groeit'. Vastentijd De huiselijke voorbereiding op Pasen heeft 'oude papieren', ook in joodse gezinnen werd/wordt er altijd veel werk van gemaakt. In de christelijke kerk is de veertigda gentijd vanouds ook de 'vastentijd' geweest. In de vroegste eeuwen trokken degenen die belijdenis van het geloof wilden afleggen en ge doopt werden zich in die weken terug op zichzelf en beperkten zich in hun maaltijden. Tegenwoordig is er ook in de protestantse kerken weer aandacht voor het verschijn sel van de Vasten, o.a. in de vorm van de Vastenpot, waarin de 'op brengst' van een (tijdelijk) sober leven wordt verzameld en aan een goed doel wordt besteed. (Zo'n vastenpotje past trouwens ook mooi op het viertafeltje.) De Vastenpotjes van thuis worden in de veertigdagentijd gezamenlijk geleegd in de grote Vastenpot die vanaf zondag 9 maart in de Open Hof staat opgesteld. De opbrengst daarvan is uiteindelijk bestemd voor de diaconie van de Samen- op-Weg-kerken van Soest, die het geld gebruikt voor 'noodgevallen' - gezinnen die in behoeftige om standigheden verkeren of anders zins in de knel komen - waarvan er ook in het welvarende Soest van 2003 nog heel wat blijken te be staan... Het aantal aanvragen groeit de laatste jaren weer, aldus Nel van der Haven, die nauw betrokken is bij de diaconie. Vragenderwijs In de Open Hof staat de komen de weken het Johannes-evangelie centraal. 'Het gaat om de vraag: wie ben je nou eigenlijk, Jezus van Nazareth?', aldus Henna van Heil. 'We gaan vragenderwijs door het Nel van der Haven, Tanneke Voorintholt en Henna van Heil v.l.n.r.die het boekje hebben sa mengesteld. Foto: Soester Courant. evangelie heen en zoeken eike zondag ook naar de 'verbeelding' in de symbolen op het kruis in de kerk, waaruit gaandeweg de gestal te verschijnt van een 'mens die tot dan toe verborgen is gebleven en die je als het ware langzaam gebo ren ziet worden'. Doordat er thuis in de gezinnen al aandacht aan besteed is verwacht de werkgroep dat de beleving tij dens de vieringen op zondag in de kerk nog intenser zal zijn, waar door Pasen ook inderdaad een gróót feest zal worden.' Die bele ving wordt mogelijk nog versterkt door de vijf wekelijkse 'vasten- maaltijden' (telkens op woensdag om 18:00 uur, te beginnen op 12 maart) die tijdens de veertigdagen tijd in de Open Hof worden ge houden en waar iedereen welkom is voor zelfgemaakte soep en brood. Het boekje 'Zoeken wat verborgen is' - uitgevoerd op A5-formaat - wordt komende zondag (2 maart) na afloop van de kerkdienst van 10:00 uur officieel door de werk groep Eredienst en Liturgie gepre senteerd in de Open Hof. Het boekje is vanaf dat moment ook voor iedereen verkrijgbaar en kost in principe niets, al wordt een bij drage in de collectezak uiteraard wel op prijs gesteld. Di Lassostaat 65% tel. 6022195 Bij Volksuniversiteit Soest starten voor de laatste keer dit cursussei zoen enkele computercursussen. Op dinsdag 11 maart begint een cursus Internet en e-mail en op woensdag 12 maart nog een cursus Word 97. In een rustig tempo leert men hoe internet gebruikt kan worden. Naast algemene principes komt aan bod het surfen op internet, zoeken met verschillende zoekma chines, een e-mailbericht maken, versturen en ontvangen. MS Word is een van de meest ge- Onderdeel van de Jan de Jong Groep Erkend BMW schadeherstel 4— Soest B i r k s t r a a t Birkstraat 105, Soest, Telefoon 035 - 602 11 02 GARANTIEBEDRIJI TOP H E A/ R S T E L bruikte tekstverwerkingsprogram ma's. Het programma kent vele mogelijkheden om fraai uitziende brieven te maken. In deze cursus komen de beginselen van tekstver werken aan bod. Voor het volgen van beide computercursussen is enige kennis van Windows en de werking van de muis en het toet senbord noodzakelijk. Tijdens de lessen ligt de nadruk op zelfdoen onder begeleiding. De cursus In ternet en e-mail bestaat uit drie lessen, de cursus Word 97 uit vier lessen. Cursustijd van beide: van 19:00-21:30 uur. Cursuskosten inclusief lesmateriaal zijn: voor Internet 70,50 en voor Word 95,-. Voor enkele visliefhebbers is er nog plaats op de workshop Fruits de mer van dinsdag 4 maart van 13:00-17:00 uur. Het centrale the ma in deze workshop is hoe maak ik vis lekker klaar en wat is de in vloed van de bereidingswijze op de smaak van vis. Tijdens deze work shop wordt onder begeleiding van een culinair specialiste een zeeban ket bereid met o.a. zalm, forel, ka beljauw, paling, haring en tonijn. Na afloop van het praktische ge deelte van de les wordt gezamen lijk gegeten onder het genot van bijpassende mooie wijnen. Kosten voor deelname: 49,- in clusief ingrediënten. Aanmelden en informatie: Volks universiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, 88 6 0 22195, e-mail: vu-soesl@csnet.nl. Ope ningstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dinsdag, woensdag en donder dag 10:00-13:00 uur. Zie ook: www.volksuniversiteit.nl/soest. In verband met de voorjaarsvakantie is het kantoor gesloten tot 1 maart. op onze showroom-demomatrassen, Dunlopillo Latex-matrassen 90x200 voor slechts 285,- Boxspringin alle prijsklassen! SLAAP STUDIO T A PIJT L A N G E BRINK WEG 38 Artishock-exposant in maart is Karei van Houten (68) uit Hoogland, die enkele jaren ge leden een nieuwe tijdvulling zocht en bij het schilderen met acrylverf op doek uitkwam. Een cursus 'schetsen en schil deren' bij docente Gerlinde Snijders in het Nieuwlandse wijkcentrum 'De Boerderij' werd de springplank naar een serieuze liefhebberij. En moge lijk meer dan dat. Tot zijn eigen verbazing blijkt hij het schilderen 'in zijn vingers te hebben'. Van Houten schildert nu vrijwel dagelijks en merkt dat hij daarbij het besef van tijd verliest. De ene keer schildert hij aan de hand van een thema of compositie, dan weer naar waarneming van een landschap of stilleven. In de korte tijd dat hij het penseel han teert heeft hij al een herkenbaar eigen handschrift ontwikkeld. De man die bij zijn naderende pensio nering een hobby zocht, vond een passie. En Karei steekt allerminst onder stoelen of banken dat hij de vruchten daarvan graag aan ande ren toont. De Amersfoorter Van Houten heeft een technische achtergrond. Na de mts was hij werkzaam in de installatietechniek bij Bronswerk, later Stork. Die achtergrond ziet men terug in het vaak heldere lij nenspel in zijn werk. Ook het eerst een schets maken en het pas daar na uitwerken op doek komt daar uit voort. Vanuit een bestaand voorbeeld werken is niets voor hem. Van Houten. 'Als ik iets schilder, wil ik er mijn eigen gevoel in leggen. Wel zou ik nog meer los willen komen van het concrete en van de techniek. Ik wil nog wat vrijer worden, maar ik forceer dat niet.' Hij exposeerde eerder al in Amersfoort (o.a. 'Katshuis' en 'De Boerderij') en ook in restaurant 'De Korte Duinen' te Soest. Jazz Karei van Houten omschrijft zijn manier van schilderen als 'laag over laag'. Dat is tamelijk arbeids intensief. Gemiddeld gaan er circa Schilderij van Karei van Houten. zestig uren in een schilderij zitten. Een van zijn favoriete thema's is jazz, de muziekvorm waar hij een uitgesproken voorliefde voor heeft. Hij houdt vooral van instrument aal, big bands uitgezonderd. Voor beelden van zijn helden zijn mu sici als Stan Getz, Chet Baker en Lionel Hampton. Van Houten: 'Ik was vorige maand bij de opening van de expositie van Marie-Line van Vuuren. Je snapt wel hoe ge weldig ik het vind, dat jullie huis ensemble 'Perron 5B' ook bij mijn opening speelt.' De opening van de expositie is op zaterdagavond 1 maart om 21:00 uur in Artishock, gecombineerd met een optreden van Artishocks huisorkest, het Jazzensemble "Per ron 5b". De expositie loopt t/m 21 maart en is ook op filmhuisavonden ('s maandags van 21:30 tot 22:30 uur) te bezichtigen. De toegang is gratis. Meer informatie: artishock- soest.nl. Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar De Hypotheker Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Secretariaat, tel. 601 52 83 'Passiemuziek door de jaren heen'. Daarover gaat Alice van Rossum praten op dinsdag 4 maart. Ze doet dat in het Brandpunt aan de Oude Utrechtseweg te Baarn, op uitnodiging van de huisvrouwen vereniging. Onder passiemuziek wordt verstaan het gecomponeer de verhaal uit de lijdenstijd, zoals de Matthaus Passion van J.S. Bach. Maar er zijn meer passionen, ook naar Lucas, Johanncs en Mar- cus. Al luisterend laat Alice van Rossum de bezoekers kennisma ken met de diversiteit aan passie muziek. De lezing begint om 14:00 uur. Het Maatschappelijk Werk Eem- land biedt, bij voldoende belang stelling, in april de volgende groep aan: 'Praten met je partner kan dat dan?' Een communicatiegroep voor paren. Het doel van de groep is om mensen een plek te bieden waar ze kunnen en willen werken aan het verbeteren van de commu nicatie in hun relatie. Hoe ga je met elkaar om en hoe kun je dat veranderen? De groep is voor pa ren die vastlopen in hun gesprek ken en elkaar niet meer begrijpen. Kortom: paren die zo niet verder willen, maar op zoek willen naar hoe dan wel. In de groep vindt men herkenning en ondersteuning. Er wordt ge werkt met theorie, situaties inbren gen en oefenen, spel en huiswerk. Onderwerpen die aan de orde ko men zijn bijv.: Welke terugkeren de patronen zijn te herkennen in een relatie en wat heeft dat te ma ken met ieders eigen ontwikkeling; Hoe zeg ik wat ik denk en voel en hoe vraag ik wat ik nodig heb aan mijn partner; Omgaan met conflic ten; Wie is de baas? Er zijn 10 bijeenkomsten van twee uur in het gebouw van het Maat schappelijk Werk aan de Beken- steinselaan 18 in Amersfoort. Te voren zijn er kennismakingsge sprekken. Informatie en/of aan melding: Maatschappelijk Werk Soest, SB6036800. Kinderdagverblijf De Dribbel houdt zaterdag 1 maart zijn eigen carnavalsoptocht. Om 10:00 uur verzamelen de ongetwijfeld bont uitgedoste kleuters zich bij de ves tiging aan de Driehoeksweg en tussen half elf en elf uur zet de stoet zich in beweging. Daarna gaat het via de Soesterbergsestraat en het Plein van Zuid naar de Ver lengde Kolonieweg. Via de Eiken laan komen de kinderen dan weer bij de Dribbel. De begeleiders ver wachten dat de optocht ongeveer een uur in beslag zal nemen. Wie vergelijkt leest de Soester Courant StccnholTstraal 46, tel. 601 95 77 Zaterdag 1 maart Wie altijd naar de VPRO serie Loenatik heeft gekeken doet zich zelf een groot plezier door naar 'Loenatik, de moevie' te gaan. Maar ook als u deze serie nog nooit heeft gezien, kunt u uzelf op deze manier een erg leuke middag bezorgen. Het is een mooi voor beeld hoe een filmproject zonder groot budget, toch een erg ge slaagd resultaat kan opleveren. De vijf (prettig gestoorde) bewo ners van de vrolijke kliniek Zonnc- dcal worden overgeplaatst naar de ouderwetse gesloten instelling Bin nenzorg. Vanzelfsprekend kunnen ze daar niet aarden. Er zijn daar een hoop strenge regels en hoofd zuster Hellenmans is onuitstaan baar. Ze ontsnappen om terug te keren naar hun geliefde Zonne- deal. Maar voordat er sprake kan zijn van een happy end, maakt elk voor zich een bizar avontuur mee in de 'gewone' wereld. Het is een verhaal vol absurde humor en spraakverwarrende ontwikkelin gen. Dit kolderieke broertje van 'Ja zuster Nee zuster' won de pu blieksprijs op het Nederlandse Filmfestival. Een film om met het hele gezin naar toe te gaan. (Ne derland 2002, 90 min.). Met o.a. Annet Malhcrbe, Karin van Holst Pellekaan, Martin van Waarden- berg, Serge-Henri Valcke en Tan- ja Jess. Aanvang: 15.00 uur. Entree 5,00; CJP/65+ 3,50. Maandag 3 maart Lucia, een jonge serveerster in een Scène uit 'Lucia y el sexo'. restaurant in het centrum van Ma drid, vlucht naar een rustig, verla ten eiland in de Middellandse Zee wanneer ze hoort dat haar vriend, een schrijver met wie ze al zes jaar samenwoont, verdwenen is. Daar, badend in de ontspannen atmo sfeer van frisse lucht en de hete zon, ontdekt Lucia de donkere hoeken van hun relatie. Alsof het de verboden passages uit een boek zijn waarvan de auteur haar nu, vanuit de verte, toestemming geeft ze te lezen. Julio Medem maakte eerder 'Va- cas', 'La Ardilla Roja', 'Ticrra' en 'Los Amantes del Circulo Popu- lar'. Omdat deze laatste film, een ongekend publiekssucces voor de tegendraadse Medem, zo triest eindigde, wilde hij een luchtiger film maken. De laatste eindigde met de dood, nu begint hij met het leven. Opnieuw gaat het in 'Lucia y el sexo' over lotsbestemming, uitverkiezing, tijd en ruimte, en de liefde die nooit overgaat. Maar nu is seks en sensualiteit overheer send. Prachtige beelden verweven met veel symboliek, filosofische bespiegelingen, seksuele escapades en expliciete seksscènes, moeten de zin van het bestaan duidelijk maken. De wereld van Medem is niet rationeel, meer intuïtief, en surrealistisch, en hij raadt de be zoekers van zijn film aan zich mee te laten voeren in de poëtische magische sfeer. 'Lucia y el sexo' bestond eerst uit twee scenario's: over het meisje dat na de dood van haar minnaar het eiland van zijn dromen be zoekt, en de laatste roman van haar overleden minnaar over het begin van zijn relatie met Lucia. De kritieken zijn gemengd: 'Lucia y el sexo' balanceert tussen bana liteit en genialiteit, tussen flam boyant melodrama en de gelikte reclamewereld. Opvallend zijn de visuele poëtische zeggingskracht en dc al dan niet artistiek bevon den seksacrobatiek. (Spanje 2002, 128 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree 5,00; CJP/65+ 3,50. Reserve ren: maandag t/m vrijdag 9:00- 13:00 uur, 1^56019577. Meer infor matie: film.artishock-soest.nl of artishock-soest.nl. 'Pubers? Van ontzettend leuk tot niet te genieten!' Het opvoeden van pubers is niet altijd even ge makkelijk. De kinderen moeten zich los gaan maken van hun Ouders om zelfstandig te kunnen worden. Bij de één gaat dit met veel strijd gepaard, bij de ander kan dit heel rustig verlopen. Ouders kunnen zich in deze perio de bijvoorbeeld afvragen: 'Mijn kind laat zich zo bepalen door zijn vrienden, wat kan ik hier tegen doen'; 'mijn kind ziet haar school niet meer zitten, hoe kan ik haar motiveren'; 'mijn kind van 16 wil met z'n vriendinnetje met vakantie maar dat vind ik niet goed, kan ik het hem verbieden'; 'mijn kind gaat totaal haar eigen gang maar we hebben nu eenmaal een aantal huisregels waar ze zich aan moet houden, wat kunnen we doen'; 'mijn kind is zo gehoorzaam, is dat nu wel gezond in de pubertijd'? Zulke vragen komen aan bod in de cursus 'Ouders van pubers'. Het doel van de cursus is de commu- nicatie lussen ouders en pubers (12 t/m 16 jaar) gaande te houden en te verbeteren. In de cursus ko men diverse onderwerpen aan bod die bij pubers en hun ouders een rol kunnen spelen. Naast het uit wisselen van ervaringen van ouders wordt aandacht besteed aan praktische vaardigheden in de omgang met de puber zoals luiste ren reageren en het omgaan met conflicten. Ter ondersteuning krij gen de deelnemers schriftelijk ma teriaal in de vorm van een cursus map, waarin naast theorie ook huiswerkopdrachtcn staan. De cursus start op woensdagavond 9 april bij Maatschappelijk Werk Eemland in Amersfoort. Er zijn negen bijeenkomsten op woens dagavond van 19:00 tot 21:30 uur. Van tevoren vinden telefonische kennismakingsgesprekken plaats. Voor informatie en/of aanmelding voor deze of andere groepen kan men contact opnemen met het Maatschappelijk Werk in Soest, S56036 8 00. Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 www.jongeriusboek.nl Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,7%, vraag naar de voorwaarden. Rentewijzigingen voorbehouden.

Soester Courant | 2003 | | pagina 7