Op de koffie bij Expert Schoemaker [Boekenweek Soest draait om 'Rinke Tolman en Ronald Giphart Kom en proef zelf ■49 expert (M) SCHOEMAKER BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 Orpheus aan de Eem T)ogter6m BOEKENWEEKt Leven en dood in de letteren lln het teken van leven en dood Theo van den Boogaard tekent de dood Hoed en de Rand: 'Altijd wel willen leven' Ronald Giphart in Soest SLAS coördineert ►oekenweek Soest Eerbetoon aan Rinke Tolman PAGINA 1Q Boekenweek Soest BOEKHANDEL JONGERIUS verlaagd! COURANT PAGINA 11 vof H.G. 3ijkman en zonen M&al -U 5 MAART 2003 SOESTER Boekenweektest in de bibliotheek Donderdag 13 maart, Artishock Dinsdag 25 maart, Brede Bibliotheek Zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur DEMONSTRATIE Koffie zoals het moet smaken Versgemalen koffiebonen voor heerlijke espresso. Full automatic, dus geen gedoe. Voorverwarmde kopjes, krachtige stoomcapaciteit zorgt voor crèmige cappuccino, thee of andere warme dranken. Veel apparaten staan demonstratieklaar van 72,95 tot 1.295,- lemaker Eerbetoon aan Rinke Tolman Zondag 16 maart, Parklaan/Veldweg: oOOoo Jan Visser in gesprek met Rinke ÏTolman, ergens in de jaren '70 aan de Eem. Hoed en <MW(. Donderdag 13 maart Hoed en De Rand: Altijd wel willen leven' Artishock, Steenhoffstraat 46, 20:00 uur; 4,00/5,00 Zondag 16 maart Ode aan de doden: eerbetoon Rinke Tolman Parklaan 55/Veldweg Zondag 16 maart Lezing over Rinke Tolman door Hans Kruiswijk Artishock, Steenhoffstraat 46 13:15 uur; toegang vrij. Zondag 16 maart Klassiek concert 'Van Bach tot Gershwin' door Maria den Hertog en Kees de Vreugd, 14:00 uur; toegang vrij. Artishock, Steenhoffstraat 46. Zondag 16 maart Film 'De Avonden', Artishock, Steenhoffstraat 46, 15:30 uur; 3,50/5,00. Dinsdag 25 maart Ronald Giphart mét Jean Mare van Tol. Bibliotheek, Willaertstraat 49, 20:00 uur; 5,00/7,50. Tiny en Pietjongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 www.jongeriusboek.nl wijzigingen en/ol zetfouten voorbehouden Knip tarwe of wit Heel. Ca. 800 gram 5^. AANNEMINGS8E0RUF VAN METSELWERKEN Plasweg 24 Soest-Tel. 035-60 19666 De Boekenweek 2003 (12 t/ni hl maart) kent een bijzonder {thema. Vorig jaar draaide alles ii de liefde, nu staat dat ande- e grote onderwerp van de lite ratuur centraal: de dood, en Uaarmee dus evenzeer het Ie pen. Boeken als 'Gesloten huis' pan Nicolaas Matsier, 'De klei- blonde dood' van Boude- h-ijn Büch, 'Asbestemming' p-an A.F.Th. Van der Heijden, I.M.' en 'Geheel de Uwe' van fconnie Palmen en 'Taal zon- [fler mij' van Kristien Hemme- fechts passen naadloos bij het jnotto: STYX - leven en dood n de letteren. tiaar er zijn nog veel meer boeken Bic dit thema behandelen. Kijk liaar eens in uw eigen boekenkast If bij de bibliotheek of boekhan del! Om u de weg te wijzen in die Baaierd van boeken verschijnt er peer een Boekenweekmagazine: len handig, tijdloos naslagwerk. |)nmisbaar voor de lezer die echt e diepte in wil, maar zich niet wil {erliezen. Gratis verkrijgbaar bij |w boekhandel. De bibliotheek jerblijdt haar leden met een spe- fale uitgave van de (strip)tekenaar Tieo van den Boogaard, bmdat het thema zo veelomvat- fend is komt er dit jaar niet slechts lén speciaal voor deze gelegenheid leschreven essay, maar verschijnen |r liefst vier! Boudewijn Büch fchreef in 'Zingende botten' over plaats van de dood in het jeuvre van dichters/schrijvers als Goethe en Sylvia Plath. Kristien Hemmerechts beziet de dood van uit het persoonlijk perspectief van de schrijver in 'Hotel Terminus'. Bert Keizer, filosoof, maakte naam met 'Het refrein is Hein', over zijn ervaringen als arts in verpleegte huis. Van zijn hand verschijnt nu 'Koud liggen'. Nico ter Linden, schrijver van 'Het verhaal gaat...', belicht in 'De dag zal komen, Ja nus' de levensbeschouwelijke kant van de dood. Vier essays, voor elk wat wils. Samen vormen ze een echt palet over het thema. De prijs: 1,95 per stuk of samen in een box voor 6,00. Zolang de voorraad strekt! Het tijdschrift De Gids, het oudste nog steeds verschijnende literaire blad in Nederland, maakte een special over het thema. Dit mede ter promotie van het goede literai re tijdschrift. Warm aanbevolen voor diegenen onder u die echt geïnteresseerd zijn in de literatuur. Het Boekenweekgeschenk, voor velen een belangrijk (misschien wel het belangrijkste) onderdeel van de Boekenweek, werd dit jaar geschreven door Ronald Giphart. Bij twintigers en dertigers heeft hij de status van een popheld. Spits, geestig en onverholen geeft hij stem aan de gevoelens van zijn ge neratie. In 1992 was zijn debuut 'Ik ook van jou' een kraker. 'Ik omhels je met duizend armen' geldt als een ontroerend monu ment voor zijn overleden moeder. En nu verrast Giphart met 'Gala', een tragikomische en eigentijdse novelle over de liefde en de dood. Het thema: hoe verdrietig mag je zijn als de man met wie je een ge heime relatie onderhoudt plotse ling overlijdt? Gratis bij aankoop van een Nederlandstalig boek van tenminste 11,11 tijdens de Boe kenweek. Zolang de voorraad strekt. Onder de koepel van de SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest) vinden in Soest dit jaar de volgende Boekenweek-activiteiten Evenals vorig jaar is er dit jaar weer een boekenweekgeschenk voor de volwassen bibliotheekle den die tijdens de Boekenweek een boek lenen. Wees er wel snel bij, in verband met de beperkte voorraad. Dit jaar illustreert Theo van den Boogaard de boeken weektest. In deze test worden bij 25 verhalen en gedichten over de dood illustraties gemaakt. De lezer moet de juiste tekening bij de juiste titels zoeken. Theo van den Boog aard (1948) is bekend van strips in Hitweek en Aloha en van de be kende strips van Sjef van Oekel. De oplossing is na afloop van de Boekenweek te vinden in de bibli otheek en op de website: www.boekenweek.nl. 'Als je nou jouw primaire pro blematiek zou moeten be schrijven, wat zou je dan zeg gen?' vroeg de essayist H.U. Jessurun d'Oliveira in 1964 aan G.K. van het Reve. fJa, ik zou zeggen, het gaat over de dood eigenlijk, nergens anders over' antwoordde de auteur van het beroemde boek 'De Avonden'. 'Styx - leven en dood in de lette ren' is het thema dit jaar van de Boekenweek (12 t/m 22 maart). Zie hierover de berichten elders in deze krant en het uitgebreide Boe kenweekmagazine 2003 bij uw boekhandelaar. Hierin ook een aankondiging van het boek 'Be houdens deze steen'. Een gids langs schrijversgraven in Neder land en Vlaanderen van Hans Heesen, Ed Schilders en Harry Jansen. Het is een uitgave van Aspekt in Soesterberg. Leven en dood in de letteren slaat niet alleen op boeken over de dood, maar ook op overleden schrijvers. Daaraan wordt door de CPNB op zondag 16 maart specia le aandacht besteed in Nederland onder het motto 'Ode aan de do den'. De Stichting Literaire Activi teiten Soest haakt hierop in, samen met Artishock en het IVN, door een eerbetoon te organiseren aan de befaamde Soester bioloog/au teur Rinke Tolman (1891-1983). Rinke Tolman en Kathe Mussche woonden van 1922 tot 1966 aan de Parklaan 55, waar burgemees ter Janssen op 16 maart om 11:30 uur een kleine plaquette zal ont hullen. Iedereen kan hierbij aan wezig zijn en daarna meelopen over het Rinke Tolmanpad en de Eng naar de Veldweg waar Rinke en Kathe begraven liggen. Daar vindt om 12:00 uur een kransieg- ging plaats, zoals de CPNB dat op vele andere plaatsen in Nederland Hans Kruiswijk. propageert die dag op dat tijdstip. Na afloop houdt Hans Kruiswijk onder het genot van koffie met cake om 13:00 uur een korte le zing in Artishock over de beteke nis van Rinke Tolman voor Soest. Daarna volgt een klassiek concert met liederen over leven en dood van Pergolesi, Purcell, Schubert, Verdi, Debussy en Gershwin. Bei de evenementen zijn gratis toegan kelijk. De middag wordt in het Filmhuis van Artishock om 15:30 uur beslo ten met de bijzondere vertoning van 'De Avonden' van Gerard Reve. Van deze film bestaat nog maar 1 vertoningsprint en wordt bij hoge uitzondering door de pro ducent beschikbaar gesteld. Reser veren is aan te bevelen: §36019577. Toegang: 5,00; le- den/CJP/65+ 3,50. In 1955 publiceerde Reve in 'Na der tot U' een aantal geestelijke liederen, waaronder: Nadere bijzonderheden over alle boekenweek-activiteiten in de blauwe SLAS-folder, in deze krant en in de Verenigingsberichten van Artishock. Eind goed al goed Mijn as wordt begraven op het kerkhof te Greonterp. De mensen die komen kijken, krijgen met onbekrompen maat te drinken, de kinderen ook, dat staat geschreven. Er komt een houten kruis, waarop te lezen valt: GOD IS LIEFDE, verder niks. Dan komt de harmonie, en speelt een lied, langzaam en vroom, met veel koper. Als er wel wolken maar geen wind is wordt de hemel een sluier van stilte, en daalt iets neer dat veel lijkt op geluk. Ronald Giphart komt naar zijn oude woonplaats Soest: op dins dag 25 maart (dus een paar dagen na afloop van de Boekenweek) zal hij om 20:00 uur.in de Theaterzaal van de Brede Bibliotheek optre den. Hij zal op deze avond worden geïnterviewd door zijn oud-klasge noot, Jean-Marc van Tol, de teke naar van Fokke en Sukke. Kaarten a 7,50 (Vrienden van de SLAS 5,00) zijn vanaf 1 maart ver krijgbaar bij de Brede Bibliotheek Soest. U kunt uw reservering ook doorgeven aan Boekhandel Van de Ven, Zuidpromenade 1. Slagersachterham 150 gram Verse worst Kilo ag 8.00-20.00 Ig 8.00-18.00 VAT 44 T >01295 PLUS Scharreleieren Middelgroot Doos 10 stuks 4*55" Tijdens de Boekenweek organi seert de SLAS: op donderdag 13 maart om 20:00 uur een literaire avond in Soest. Dan brengt het duo Hoed en de Rand zijn pro gramma 'Altijd wel willen leven, leven en dood in de letteren' bij Artishock aan de Steenhoffstraat. De titel is ontleend aan het gedicht 'Wanneer' van Hans Andreus, met daarin de strofe: Be SLAS (Stichting Literaire Ac- viteiten Soest) organiseert sinds jecember 1988 literaire activitei ten in onze gemeente. De stichting Tegon als samenwerkingsverband Jissen de Openbare Bibliotheek, Bet Cultureel Centrum C-drie, pekhandel Van de Ven en de bester Courant; zij coördineert "ndsdien de gezamenlijke 'literai- kalender' van Soest. De SLAS jrerkt ook regelmatig samen met de Culturele Vereniging Artishock, de stichting Cenakel Cultuur en Radio Soest. Sinds december 1998 is de SLAS een officiële stichting; zij ontvangt steun van de gemeente en incidenteel uit de Kermispot. De lange tijd dat de verschillende -:mstellingen nu met elkaar probe ren de literatuur in Soest te propa- jëren mag uniek genoemd worden. Elk voor zich behouden de instel lingen hun eigen verantwoordelijk- leid voor het programmeren en organiseren van literaire presenta ties, maar ze kunnen elkaar in we zen niet missen. ||ok de inbreng van het Soester publiek wordt door de SLAS na drukkelijk op prijs gesteld, wat Blijkt uit het jaarlijkse Groot Soes ter Dictee der Nederlandse Taal (sinds 2003 de Soester Taaltest), de driejaarlijkse Rinke Tolman- >ëzieprijsvraag, de verhalenwed- ijden en andere evenementen, jals literaire lunches en concer- |n, poëzie wandelingen, lezingen fa bijeenkomsten rondom de Na- male Gedichtendag. Jie de activiteiten van de SLAS gl steunen kan zich bij het secre- *iaat opgeven als 'Vriend van de \S'. Voor minimaal 15,00 Ir jaar wordt men dan op de >ogte gehouden en ontvangt men de SLAS-pas, die korting geeft op evenementen waarbij een toe gangsprijs wordt geheven. Het correspondentieadres van de SLAS is: Speenkruidstraat 5, 3765 AA Soest, 88 (035) 5880913, fax: (035) 5880926, e-mail: apost@wxs.nl Ik heb altijd wel willen leven maar wat is dat zonder de warmte van een hartslag in liefde of meer zelfs, wat is dat wanneer men zichzelf niet loslaat? De heren van Hoed en de Rand zochten passende gedichten bij het thema van dit jaar, van o.a. Her man de Coninck, Jean Pierre Ra- wie en W.H. Auden,en hebben deze op muziek gezet. Ook zitten er eigen liedjes in het programma. Hoed en de Rand wordt gevormd door Peter van Steen (zang en gi taar") en Jelle van der Mculcn @Saeco 9 O O GEGARANDEERD NERGENS De Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) haakt samen met de Werkgroep Literair van Artishock in Soest in op een CPN B-initiatief door op zondagmiddag 16 maart a.s. een krans te leggen op het graf van de Soester bioloog/schrijver Rinke Tolman (1892-1983) op de algemene begraafplaats aan de Veldweg in Soest. 'Ode aan de doden: een moment voor overleden schrijvers' is een saluut aan overleden Nederlandse auteurs waarbij in Nederland door circa 100 organisaties aandacht wordt gegeven aan hun nalaten schap. Het belang van hun werk als cultureel erfgoed wordt met dit initiatief benadrukt. Dit eerbetoon heeft nadrukkelijk een nationaal karakter en biedt de gelegenheid om bekende, maar ook minder bekende auteurs te herdenken. In 1997 maakte Jan Visser voor Radio Soest en het Mondelinge Archief van de Historische Vereni ging Soest vijf interviews met Geert de Groot (Hoogland), Hans van Doorne (Anna Paulowna) en Peter Veen (Soest) over 'de man met tien ogen', zoals Jac. P. Thijs- se hem noemde. Zie ook zijn le vensbeschrijving in 'Het Eemland 2 - levensbeschouwingen van be kende en onbekende mensen uit het Eemland'. Rinke Tolman, de Pallieter van Soest, woonde jarenlang met zijn vrouw Kathe Mussche aan de Parklaan nummer 55. Vanaf dit huis lopen de kranslcggcrs op zon dag 16 maart 2003 om half twaalf ER! (zang en accordeon). Al zo'n tien jaar maken ze samen muziek. Ze schrijven eigen liedjes, maar ge bruiken daarnaast gedichten van meer of minder bekende dichters waar ze melodieën bij maken. Kaarten a 5,00 (Vrienden van de SLAS 4,00) zijn vanaf 1 maart verkrijgbaar bij Artishock. langs het Rinke Tolmanpad over de Eng naar de Veldweg. Aan het huis aan de Parklaan zal i.o.m. de bewoners een kleine gedenkplaat worden onthuld. Na afloop van de 'plechtigheid' aan het graf wordt de deelnemers en geïnteresseerden in Artishock aan de Steenhoff straat koffie met cake aangeboden. Daarna zal de Soester journalist Hans Kruiswijk een korte lezing houden over Rinke Tolman (au teur van o.m. 'De Kieviet'). Om twee uur die middag vindt in de theaterzaal van Artishock in sa menwerking met de werkgroep Klassiek een concert plaats, be staande uit stemmige liederen van Bach tot Gershwin. Met zang van Maria den Hertog (mezzo-so praan) en met pianobegeleiding van Kees de Vreugd. De toegang is gratis. Daarna is er een filmvoor stelling (15:30 uur) van 'De avon den' (naar het boek van G.K. van 't Reve), entree: 5,00; leden/ CJP/65+ 3,50. BANKETBAKKERIJ Voor u zelf of voor een ander Qecf V ^ebak met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050

Soester Courant | 2003 | | pagina 11