Soester scheurt dwars door paleistuin En dit zijn de knallers van deze week: Eis: drie jaar cel na inbraken in o.m. Honingbij en Turfstreek 0.69 .69 0.89 27.99 Vogelopvang hermetisch gesloten wegens vogelpest Kermispot gaat, Cultuurfonds komt liljHOf Hi NEFKENS SOEST OPROEP VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 5 MAART 2003 81 e JAARGANG NO. 29 DEZE WEEK NU NAAR NIJHOf io% korting op alle stoffen* 15% korting op alle fauteuils OPEL-©- Wacht kan net wegspringen; verwarde man (48) opnieuw opgenomen BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 t VOORJAARSPERIKELEN jX NARCISSEN in pot50 ct A A A A A A A A A A A A A A A OVERHEES Tamboerijn 11 - Soest Schouder karbonade Boerenmetworst Navellate Dubbelvla Volkorenbrood Pampers VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Snelheidscontrole SOESTER KALENDER WD STEMMERS ll\l SOEST/SOESTERBERG Ook op zaterdag bent u bij ons van harte welkom! BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 8,75 - Buiten Soest 17,50 - Losse nummers 0,55 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel Inspraak over verkeer is begonnen. 'Gemeente kan nog veel meer doen voor betaalbaar wonen'. Weer vernielingen in de Den Blieklaan na carnaval. Op 't Hoogt Actueel Carnaval Schotse Knotsen winnen optocht. Familieberichten Actueel Gedeputeerde Lokker: 'Ik zit graag aan de keukentafel bij een agrariër.' Voorkeursactie voor VVD-er Steef Klarenbeek. Huurwoningen 8 Op Soest 9 Basketbalkooi 'voor de rechter'. Van Heidehut tot residence. Gastgezinnen gezocht. Soest 50 jaar geleden. Cultuur 11 Leven en «lood in de letteren Boekenweek Soest draait om Rinke Tolman en Ronald Giphart. Eerbetoon aan Rinke Tolman. Soesterberg 13 CDA wil verkeersveiliger oversteek. Foto's tot leven gebracht. Sport 15 Zo vader zo zoon bij Smeeing/ BDC. Blessureleed blijft Hees achter- volgen. Prikbord Medische diensten. Kerkdiensten. Radio Soest. 17 Vogelopvang Soest is sinds zondag gesloten en neemt geen vogels meer op. Dat is het gevolg van de vogelpest die vorige week in ons land toesloeg. Dat heeft beheer der Piet van Betlehem mee gedeeld. Uit voorzorg zijn meer vogel centra en soortgelijke verblijven gesloten, in navolging van pluimveehouderijen en -slach terijen in de Gelderse Vallei waar de afgelopen dagen op last van de minister tienduizen den dieren zijn geruimd. In het verblijf aan de Eemweg komt er voorlopig geen vogel meer in. 'We weten niet hoe lang het gaat duren, maar de ziekte verspreidt zich snel, dus we moeten uitkijken. De ziekte wordt verspreid via mest en er is de laatste tijd veel uitgereden door de boeren. Vogelopvang Woudenberg is ook al dicht, de vogelpest komt steeds dichter bij', aldus Van Betlehem. Hij mag evenmin vogels vrijla ten. Op dit moment verblijven er vier buizerds, waarvan er een aantal voldoende is hersteld om weer te worden uitgezet. Tot nader order blijven ze aan de Eemweg logeren, net als de fu ten, de meerkoeten en eenden. Vooral watervogels zijn gevoe lig voor de ziekte die velen in haar greep houdt. Er geldt ook een algeheel vervoerverbod voor vogels. Dat betekent dat de Dierenambulance evenmin in actie komt voor de geveder de dieren. Hoe triest of zielig ook, gewon de en zieke vogels kunnen be slist niet worden opgenomen in de Soester opvang. Van Betle hem: 'We raden de mensen aan om naar hun eigen dierenarts te gaan als ze een zieke of gewon de vogel vinden. Dieren uit de natuur moeten in principe kos teloos worden geholpen en be handeld.' Als het aan het College van B. en W. ligt is het binnen kort gedaan met de Kermis pot, officieel genoemd de Stichting Coördinatie Ker missen. Daarvoor in de plaats wil het College een Cultuurfonds oprichten, dat overigens ook gevoed wordt door de pachtsommen van de kermisexploitanten. Het verschil is dat de Kermis pot sinds haar oprichting in 1973 werd bestuurd door een drietal gemeenteambtenaren - doorgaans de gemeentesecreta ris en twee collega's - die zon der enige verantwoording aan gemeenteraad, bevolking of wie dan ook, geheel naar eigen in zicht bedragen konden uitkeren aan allerlei clubs, verenigingen en instellingen in Soest. Afgezien van enkele traditio neel grote posten ging het meestal om een overvloed van kleine bedragen - tussen de 100,00 en 150,00 - en het moest al heel gek gaan als een vereniging niet in aanmerking kwam voor een bijdrage uit de Kermispot. Als je langs andere wegen maar geen subsidie kreeg. In de loop der jaren is er overigens wel kritiek geweest op de ogenschijnlijke willekeur van de toekenning en de hoog te van de bedragen. Bestuurlijk zat de Kermispot nogal ondoor zichtig in elkaar. Controle Het bestuur wil nu zelf van de Kermispot af en daarvoor in de plaats een Cultuurfonds oprich ten, dat onder de gebruikelijke politieke controle wordt be heerd door B. en W. zelf, op adviezen van de ambtelijke af deling Sport-Onderwijs-Wel- zijn. Het Kermispotbestuur heeft B, en W. dat voorstel ge daan op grond van de overwe ging dat het 'mede vanuit inte griteit en inzichtelijkheid' wen selijk is dat middelen en be sluitvorming niet meer buiten het zicht van de gemeente wor den gehouden. Ook heeft men zich afgevraagd hoe de Kermis pot een bijdrage kan leveren aan de bestuurlijke roep on (nog) meer aandacht voor maatschappij, kunst en cultuur. Daarnaast vindt het bestuur dat de jaarlijkse bijdragen zo (sym bolisch) laag zijn, dat ze nauwe lijks echt effect hebben, en an derzijds zullen de verenigingen ook niet wezenlijk schade on dervinden als de bijdragen niet meer worden uitgekeerd. Plafond Het is wel de bedoeling dat de kermis-pachtsommen in het nieuwe Cultuurfonds blijven vloeien, met een 'plafond' van driemaal de jaaropbrengst. Verder heeft het bestuur een voorstel gedaan voor de criteria om voor een uitkering uit het Cultuurfonds in aanmerking te komen, waarbij gekeken is naar andere gemeentelijke fondsen (kleine sportinvesteringen, cul tuurstimuleringsfonds) en lan delijke voorbeelden, zoals Prins Bernhardfonds en Jantje Beton. Autobedrijf A. van der Lee Exclusief-Dealer voor Soest, B Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 bouwen woonworen. boarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl Wie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT aütomobiejlbedr jjgtëfe Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 60123 64 In zijn voortdurende drang naar aandacht en publiciteit is een 48-jarige Soester vorige week woensdagavond de voor tuin van paleis Soestdijk inge reden. Luid toeterend maakte hij enkele rondjes, alvorens hij de oude Mercedes deels op de trap van het bordes 'parkeer de'. De man werd daarna meteen inge rekend door medewerkers van de Dienst Koninklijke en Diplomatie ke Beveiliging en de Koninklijke Marechausse en daarna afgevoerd door de politie. De crisisdienst besloot nog dezelfde avond dat de Soester moest worden opgenomen in een inrichting, waar hij enkele maanden geleden ook al een poos je verbleef. Daar zit hij nu nog steeds. De man reed woensdagavond rond een uur of acht naar de linker in gang van het paleis. Daar negeer de hij het stopteken van de paleis wacht en gaf vol gas. De mare chaussee kon ternauwernood weg springen, terwijl de verwarde Soes ter dwars door de met een ketting afgesloten ingang scheurde. De Rijksvoorlichtingsdienst wil niet reageren op het voorval. Woordvoerder Joost de Bruin van de Koninklijke Marechaussee deed dat wel, maar hij wil niets kwijt over eventuele scherpere beveili gingsmaatregelen bij het paleis. 'Daar doen we geen mededelingen over. Intern zullen we wel bekijken of de juiste handelingen zijn uitge voerd.' Inmiddels zijn 's avonds en 's nachts wel de hekken van beiden toegangen dicht. Aanklacht Of er een aanklacht wordt inge diend tegen de Soester is niet be kend. Volgens De Bruin hangt het af van het openbaar ministerie of de Soester zal worden vervolgd. Het gaat om Chris Slijm die de laatste maanden regelmatig op schudding veroorzaakte en de po litie op zijn dak kreeg. In het na jaar plaatste hij tientallen borden en spandoeken in zijn tuin aan de Molenstraat om de aandacht te vestigen op de voormalige direc teur van kinderparadijs De Vrije Teugel. Die werd ruim een jaar geleden veroordeeld, omdat hij een 12-jarig meisje had gekust en een vrouw had betast. Hij is in ho ger beroep gegaan en houdt vol dat hij onschuldig is. Volgens Slijm is er veel meer gebeurd en hebben alle instanties niet adequaat gerea geerd. Om zijn actie luister bij te zetten, vernielde hij de ingang van het ge meentehuis. Daar bezorgde hij ruim een maand later, op 5 decem ber, een 'verdacht pakketje', waar na de politie besloot het raadhuis te ontruimen en de Explosieven Opruimings Dienst op te roepen. Die constateerde dat er chocolade letters in het pakje zaten. Rond de kerstdagen toog Slijm naar Den Helder om bij de veer boot naar Texel (waar de ex-direc teur woont) pamfletten uit te de len aan de passagiers. Daarop schreef hij onder meer dat de Soester kinderverkrachter asiel had gekregen op het eiland. Ongeveer anderhalve week gele den was Slijm, die de redacties van verschillende kranten platliep, ac tief bij de Hooge Vuursche. Hij riep dat hij de kasteelheer was en gooide een van de ramen in. Volgens een landelijk dagblad zou Slijm vorige week woensdag nog een agent hebben gewaarschuwd, dat hij weer stampij zou gaan ma ken, maar dat is niet bevestigd door de politie. Volgens een woordvoerder waren er geen con crete aanwijzingen dat Slijm iets zou ondernemen. Manoeuvres 's Avonds richtte de Soester even wel de aandacht weer op zich door zijn opvallende manoeuvres bij paleis Soestdijk. Dat gebeurde overigens een dag nadat de ex-di- recteur zijn aanklacht wegens smaad tegen Slijm had ingetrok ken. Vlak nadat hij was aangehouden werd met schijnwerpers vanuit het De Utrechtse officier van justi tie eiste dinsdag tegen een 38- jarige Utrechter in totaal vijfendertig maanden celstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. De man zou zo'n tien woninginbraken hebben gepleegd, waarvan vier in Soest. Volgens officier mr Ch. van der Bas gebruikte de Utrechter voor de inbraken steevast de zogenaam de 'Bulgaarse methode'. Dit houdt in dat de inbreker het cilinderslot van de deur verwijdert. Volgens de officier viel bovendien op dat de Utrechter de sloten ook meenam, zodat er geen technisch onderzoek op kon worden uitgevoerd. De Utrechter erkende dat hij in 2001 op die manier had ingebro ken in een woning aan de Honing bij in Soest. Hij nam toen een vi deorecorder weg. In diezelfde tijd had hij ook nog andere woningin braken gepleegd, in de omgeving van Utrecht, aldus de man. Hij pleegde de inbraken om aan geld voor zijn drugsverslaving te komen, legde hij uit: Maar ander halfjaar geleden zou hij in een kli niek zijn afgekickt van de drugs. Naar zijn zeggen was hij na die tijd nog maar eenmaal teruggevallen in de criminaliteit. Dat was in november vorig jaar, toen hij in Utrecht spullen mee nam uit een woning. De beschul digingen van nog vier andere wo ninginbraken in diezelfde periode, waaronder drie in woningen aan de Tbrfstreek en omstreken in Soest, ontkende hij ten stelligste. Maar officier Van der Bas wees er op dat bij die inbraken wederom de Bulgaarse methode was ge bruikt en dat ook de sloten waren meegenomen. Bovendien waren er getuigen die een man met het sig nalement van de Utrechter rond de woningen hadden zien lopen. En dan was er ook nog de belas tende verklaring van een kennis van de Utrechter, die had gezegd dat hij met de man naar Soest was gereden, omdat die daar 'spullen' moest ophalen. Bij de inbraken waren onder meer geluidsappara tuur, geld, computers en een krat bier weggenomen. Maar raadsman R. Maanicus wees er namens de Utrechter op dat de kennis die de verklaringen had af gelegd, zelf ook voldeed aan het signalement. Volgens de Utrechter wist deze man ook van zijn werk wijze, en was het dus goed moge lijk dat hij de inbraken had ge pleegd. Officier Van der Bas geloofde niets van deze theorie. Zij eiste dertig maanden celstraf; waarvan zes maanden voorwaardelijk van wege de inbraken. Daarnaast vond zij dat de Utrechter, die al een lang strafblad heeft, een eerder voor waardelijk opgelegde straf van vijf maanden moest gaan uitzitten. Daarnaast vond zij dat hij in totaal zo'n vijfhonderd euro schadever goeding moet betalen aan twee van de gedupeerden. Bijzondere voor waarde bij de eis is dat hij contact houdt met de reclassering. De rechtbank doet uitspraak op 11 maart. GRATIS WAARDEBEPALING Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl nvm*wonen A A A A A A A 4?^ A A A A A A A A V O* T1 VASTE PLANTEN v a50 Ct Grote pot LA VENDEL 'f 14 cm pot, 3 stuks5€ *f* 'r Tuincentrum Amsterdamseweg57A -ïfc ■Sjf en Kwekerij saam ^4 Groeneveld naast kasteel Groeneveld ^4 Iedere zondag en 365 dagen geopend Tel.: 035-5431102 varkensvlees kilo vers van 't mes 100 gram handsinaasappels net 2 kilo i diverse smaken literpak heel 2 pakken De oude Mercedes, waarin de Soester zijn capriolen uithaalde, is zojuist op de takelwagen geladen. Op de trap van het bordes blijft een grote olievlek achter. Foto: Aldo Allessie paleis de achtergebleven auto be licht. Goed te zien was dat de voorbanden van de wagen op de derde of vierde trede van de trap stonden. Waarschijnlijk vanwege de aanwezigheid van de pers wer den de lichten vervolgens gedoofd. Een van de fotografen was echter zo slim om twee schijnwerpers te laten brengen en die op de auto te richten. Daarop kwam een mare chaussee vragen deze lampen te doven. 'De bewoners hebben er last van.' 'Werkelijk, hebben ze dat gezegd?' 'Hoe zou u het vinden als iemand met lampen op uw woning schijnt?' Op dat moment was een takelwa gen gearriveerd, waarop de Merce des werd geladen. Met hoge snel heid verliet deze takelwagen ver volgens de paleistuin in de richting van Hilversum. Op de trap van het bordes was dagen later nog een grote olievlek te zien. Bijna een op de zeven voertuigen die maandagmiddag werden ge controleerd op de Koningsweg re den te hard. De controle vond plaats tussen 15:30 en 17:30 uur. In dat tijdsbestek passeerden 689 vervoermiddelen en in 93 gevallen werd de limiet van 50 kilometer per uur overschreden. De topsnel heid bedroeg 81 kilometer. De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 6 maart geen opgaven Vrijdag 7 maart 10:30 Bijeenkomst Wereldge bedsdag, Groot Engendaal, Boekweitland 103. 14:00 Lentebingo, 'De Klari net', Klarinet 39, 3,00. 14:00 Bijeenkomst Wereld gebedsdag, Molenschot, Dal plein 2. 19:00 Bijeenkomst Wereldge bedsdag, NPB-kerk, Rem- brandtlaan 20. Zaterdag 8 maart 09:00 Pakketten voor Polen, fa. De Groot, Di Lasso straat 40. 10:00 Vlooienmarkt, Spleasu- recentrum Dalweg, 2,00/2,25. 13:45 Internationale Vrouwen dag, Emmakerk, Regentesse- laan 2. 21:00 Jazzconcert Dirk Balthaus Trio, Artishock, Steenhoff straat 46; 5,00/7,00. Zondag 9 maart 14:00 IVN-wandeling op Bui tenzorg (start Ravensteinse- laan, Baarn). 15:00 Spoordalmonoloog; drs. H. Streefkerk over Rekenka mer, Artishock, Steenhoffstraat 46; 2,50. 16:30 Jazzworkshop Job Hel- mers, Artishock, Steenhoff straat 46. 17:00 24 uur Hongerkuur, Griftland College, Noorder- weg 79. Maandag 10 maart 20:00 Medium bij Paso, 'De Vriendschap', Nachtegaalweg 8A, 2,00/4,50. 20:30 Film 'Harry Potter and the Chamber of Secrets', Artishock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 11 maart 14:00 Jaarvergadering UW, Mariënburg, Burgemeester Grothestraat 80. 15:00 Lezing ds. E. Laman Trip over joodse feesten, NPB- kerk, Rembrandtlaan 20. Woensdag 12 maart 14:00 Inloopmiddag De Vrije Teugel, Vedelaarpad 53, 2,50. 20:00 Forumavond over 'Ge neeskunst en sterven', De Rank, Soesterbergsestraat 18. Op 11 maart vinden de verkiezingen plaats voorde Provinciale Staten van Utrecht. Op lijst 1 (WD) staat op plaats 27 dit keer Steef Klarenbeek uit Soesterberg. Door (voorkeur) uw stem uit te brengen op Steef Klarenbeek stemt u niet alleen voor kwaliteit maar ook voor een lokale vertegenwoordiging in de Staten. Het bestuur van de WD Soest/Soesterberg roept u daarom op in ieder geval te gaan stemmen en als het u past uw voorkeur stem uit te brengen op "onze eigen" WD kandidaat; STEEF KLARENBEEK. lijst 1. plaats 27. Alvast onze hartelijke dank. Bestuur WD Soest/Soesterberg Het is tijd voor de Rabobank Rabobank Soest-Baarn, (035) 609 63 33, info@rabobank-soestbaarn.nl Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars nl gyj REGIOMAKELAARS Soest@Buijsregiomakeloars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2003 | | pagina 1