'Ik zit graag aan de keukentafel bij een agrariër' I TJES io% Steef Klarenbeek: 'Ik zie mezelf als een gewone jongen die best wat kan' I I CMETEIS ACTUEEL pedeputeerde Jan Pieter Lokker voelt zich als een vis in het water ChristenUnie naar Soest met rode verkiezingsbus llr €995; (VOUW)GORDIJNEN hele Opalo^^®11 Lokker heeft begrip voor rondweg tegen dorpsrand -PAGINA, WOENSDAG 5 MAART 2003 SOESTER COURANT PAGINA 7 :SsSS-* FEIKEM soecterScourant 6,84 8,45 10,06 11,66 13,27 14,88 16,48 18,09 19,69 21,30 22,91 24,51 26,12 De nieuwe collectie van Gardisette en ADO is binnen Kom kijken. WASIEL STEITNER WD voert voorkeursactie voor Soesterberger Meningen j van lezers! Verkeer(1) Verkeer(2) len wij u hartelijk or alle blijken lingt.g.v.ons uwelijk onvergetelijk gemaal sen-v.d. Heuvel uit 1950. ReactiaSj Oude mechanShTj LOGES van de ja, „H, h tot 1980. Bij voortui 1 serse merken ais Omega, Longines, Rol», (defect is geen bez».5 Aaron Sassoon Ju,™ Laanstraat 18 Baarn tel 5415937. sassoonb zonnet.nl Te huur KANTOOfflr van ca 50 m' in bedrtJ 1 complex "Birkstaete-te&i Huurprijs 112,50 m"i jaarexci BTW Servicete 20,- mVper jaar ind n/, 3 Voor info: Vastad B;- Makelaardij, tel. 035-54i((. 'i HUISWERKCURSUS. Bijles® Begeleiding bij het sctir werk en schoolprobleti' Bel Tramei, 035-6 PEDICUREPRAKTIJK je Thijs, Heetakker 22, Sta voor een afspraak kunt ufe len naar 035-6035469. Voor diverse relaties zoe'- wij WOONHUIZEN ei- winkelpanden. Wilt u uvu-' ning en/of winkelpand veie pen? Neem dan contact: met Van Breukelen, Vastgv Assurantiën, Koninginr- laan 40, tel.6017962. Goede gebruikte FIETSE' Fietsshop Soesterberg, demakerstraat 17, tel. 03^' 35 15 64. Stomerij Primeur. Gratis fe en Brengservice, ook voor VLOERKLEDEN, bruid; mode, gordijnen en dekte: den. 035-6021167. Voor TAPIJT (op voorraat gordijnen, etc. Mich Rietveld Woninginrichter. Nieuwstraat 13, Soest,]' 035-5238324. Openinc: tijden: ma. 13.00-18.00;^: 10.00-18.00 en 19.00-21.6: zat. 10.00-17.00 of op a spraak. Nieuwe computer nodi: Problemen met uw oude Computer upgraden? WH- COMPUTERS tel.6090443 FRIESE KLOKKENREPAF: TIE. Gegarandeerd goe: Uurwerkmakerij Westene'.; Den Blieklaan 48, tel 035 6011766. 's Ochtends om zeven uur op weg naar Den Haag voor een ge sprek met minister Veerman van landbouw over de financiering van een reconstructieplan in het Valleigebied. 'In opdracht van hel rijk hebben we twee jaar lang alles opgetuigd en dan zou er nu geen geld meer zijn.' Van het ministerie naar Maarn, waar de bur gemeester hein hijpraat over de gemeente. 'Over knelpunten en de samenwerking met andere gemeenten.' Een lunchbijeenkoinst op het provinciehuis om zaken door te nemen, zoals een over schot aan vossen. 'Ik eet tijdens mijn werk.' Dan de opening van een ecologische verbindingszone in De Treek, waar hij zijn zelf geschreven toespraak afsteekt. 'Over de technische aspecten word ik bijgepraat door de ambtenaren.' Achteraf een interview voor RTV Utrecht. ks Avonds een bijeenkomst in Oudewater, de Ron de Venen, Achterveld of, zoals laatst, bij Vluchtelingenwerk in zijn woonplaats Soest. Zomaar een dag uit het leven van Jan Pie ter Lokker, gedeputeerde in de provincie Utrecht. DeCDA-er maakt een uur of tach tig per week, intensieve uren. Ze ker nu de provinciale verkiezingen (11 maart, u komt toch ook) voor de deur staan. Voor dat soort ac tiviteiten speldt hij natuurlijk zijn CDA-button op zijn revers. Druk, druk, druk, maar Lokker (met 'ck' geschreven Duits voor ontspan nen) voelt zich als een vis in het water. Zo oogt hij pn zo praat hij over zijn werk. Negen jaar was hij raadslid in Soest, voordat hij toetrad tot de statenfractie van zijn partij. Ander half jaar later kreeg hij de moge lijkheid gedeputeerde te worden, omdat zijn voorganger Robbertsen tot burgemeester van Ede was be noemd. De ex-docent van het Griftland College ('ik mis het on gecompliceerde contact met de leerlingen') is wars van sterallures, is zichzelf gebleven. Het ene mo ment zit hij naast H.M. koningin Beatrix, het andere laat hij zich in een polder informeren over sloot kantbeheer. Hij onderhoudt zich met prinses Maxima ('een ontzet tend spontane en geïnteresseerde vrouw die goed kan luisteren en ook opvattingen heeft'), onderhan delt met hotemetoten, overlegt met collega's en praat met mensen uit het veld. Ook dat laatste doet hij graag. 'Die mensen weten waar ze het over hebben. Ik zit graag aan de keukentafel bij een agra riër.' Protocollen Natuurlijk ontkomt hij in zijn func tie niet aan protocollen en etiket ten. De hiërarchie vindt hij niet vervelend. Hij speelt zijn rol mee. 'Het is even wennen dat je met alle egards wordt ontvangen, maar het went. En het is handig, want ik ben klein en zit nu altijd vooraan. Ongetwijfeld zullen mensen soms extra vriendelijk zijn, omdat je ge deputeerde bent. Dat is niet erg, het ligt er ook aan hoe je jezelf opstelt. Ik ben heel toegankelijk. Mensen spreken me makkelijk aan, ik hun ook. Ik prik door de hiërar chie heen. Maar als je bij officiële mensen bent, bij een kranslegging of als plaatsvervanger van de Commissaris van de koningin de ambassadeur van Canada ont vangt, sta je ook vooraan en dan kun je niet de jodokus uithangen.' De diversiteit van mensen die hij ontmoet, brengt veel grotere om schakelingen met zich mee dan zijn periode aan de Noorderweg, waar hij na een les aan een brugklas voor 5 vwo-ers moest gaan staan. De items wisselen elkaar in snel tempo af. Ook aan zijn voorkomen worden steeds weer andere eisen gesteld. 'Ik ben blij dat ik word gereden, dan kun je onderweg omschakelen. In dit vak kun je niet zelf rijden, het schema is ook zo druk.' Een week voor het inter view zegt Lokker: 'Voor de Soes ter Courant heb ik altijd zin en tijd.' 'Heerlijk dat ik weer even kan fiet sen', zegt hij na binnenkomst op gelucht. Het werk van de bestuur der is bijna een hobby die echter weinig tijd overlaat voor bewegen, schilderen, fotograferen of lezen. Maar, sinds kort staat er in huis een nieuwe ezel, gekregen van zijn vrouw, met alle toebehoren. 'Ik maak nu lange dagen in een hoog tempo. Na de verkiezingen ga ik daar meer tijd aan besteden.' «radiatoren vloerkonvektoren H vloerverwarming boilers/geysers thermostaten en aSi hulpmaterialen PMHhHS Al|e bekende mertï te zien en direkt ist I voorraad leverbaar SPKtALÈ AANBIEDING GESLOTEN GASWANDKSIS .«we»®»""6 TIJDELUK ARNHEMSEWEG 149 - AMERSF0081 TEL: 033-4621162- FAX: 465512! www.feiken-verwarming.nl De Utrechtse afdeling van de ChristenUnie komt zaterdag 8 maart met een verkiezingsbus naar Soest. Drie dagen voor de jprovinciale verkiezingen zal de opvallende (rode!) dubbeldek ker van 13:30 tot 15:00 uur in de Soesterbergsestraat staan, ter hoogte van de Gallenkamp Welsweg. Het Soester raadslid Chris van Vuuren en (kandidaat)statenleden 3|paken dan een politieke wande ling van ongeveer driekwartier met ij'belangstellenden. Er wordt dan fcovei onder meer hun politieke ffcwerk gepraat. Deelnemers kunnen onderwig op de zeepkist gaan isAStaan om een korte speech te hou- 'den. In de bus zijn formulieren verkrijg baar voor de quiz. De ingevulde formulieren worden in een grote stembus gedaan en aan het eind van de dag wordt daar een exem plaar uitgetrokken. De inzender maakte met enkele deelnemers uit andere gemeenten, kans op een ballonvaart. De winnaar wordt be kend gemaakt op de website www.provincicutrecht.christenunie.nl Om 14:45 uur kunnen kinderen plaatsnemen in de dubbeldekker voor een kort ritje door Soest. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 de Soester Courant Tingruil ersen ndel A A P S T U D T A P IJ T LANGE B R I N K W E G 3 lurant, te worden betaald. idag. incl. BTW Nieuwerhoekplein 8 Soest, telefoon 035 60 26 839 Deze actie is Je hele maand maart 2003 geldig. Jan Pieter Lokker in de polder, volgens hem de mooiste plek van Soest. 'Ongetwijfeld zullen sommi ge mensen soms extra vriendelijk zijn, omdat je gede puteerde bent. Dat is niet erg, het ligt eraan hoe je je zelf opstelt. Ik ben heel toegankelijk. Mensen spreken me makkelijk aan. Ik hen ook. Herverkiezing Als lijsttrekker hoeft hij zich nau welijks zorgen te maken over zijn herverkiezing. De algemene ver wachting is dat de WD (nu 18 zetels), CDA (13) en PvdA (10) weer de kleuren voor het palet van gedeputeerde staten mogen leve ren. Op de steun van de fractie kan Lokker rekenen. 'Ik heb gesollici teerd en wil de komende vier jaar graag bestuurder zijn. Ik heb me ruim een jaar te pletter gewerkt en heel veel dossiers gelezen. Dat wil ik nu verzilveren.' Ontwikkeling van het landelijk ge bied, natuur en landschap, econo mische zaken en bestuurlijke orga nisatie heeft de Soester in zijn por tefeuille. Lokker praat er geïnte resseerd, soms gepassioneerd over en kent de materie. Het gaat te ver om op deze plek overal inhoude lijk op in te gaan. Maar welke mensen moeten er volgende week op het CDA stemmen? 'Mensen die de kwaliteit van het buitengebied belangrijk vinden. Niet alleen de Utrechtse Heuvel rug, maar ook de landschappen, de poldergebieden. Mensen die vin den dat de landbouw in de polder moet blijven boeren, omdat agra riërs ook belangrijk zijn voor het behoud en het beheer van Hol landse landschappen. Ik ben aller gisch voor bepaalde discussies over landschappen, waarbij het om een paar kikkers gaat. Mensen kunnen een landschap heel mooi vinden, ook als de biotopen volgens de deskundigen beperkt is. Wij moe ten als overheid de mensen niet gaan vertellen wat wel of niet mooi is.' 'We willen per gebied meer maat werk leveren en gaan meer met concrete projecten aan de slag dan met thema's. Meer uitvoeren dan plannen maken. In Nederland zijn we goed met plannen maken, die we vervolgens niet uitvoeren. En als we ze uitvoeren, bots je tegen te veel regels op. Ik heb er zelf een stop opgezet. Eerst de belangrijke bestaande plannen uitvoeren, dan saneren in de regels. Als overhe den moeten we samen kijken wel ke we overboord kunnen gooien, omdat ze overbodig zijn.' Ook op het provinciehuis is Lok ker aan het reorganiseren om snel ler en efficiënter te kunnen wer ken. 'We zijn aan het 'ontschotten', zoals wij dat noemen. Ambtenaren kunnen niet meer hun eigen leven tje leiden. Als iemand niet kan uit leggen waar hij mee bezig is, zal het wel niet belangrijk zijn. Dan moet je ermee stoppen. De verga dercultuur moet veranderen. Dat is niet makkelijk, maar na een jaar begin ik succes te krijgen. Ik heb een heleboel clubjes eindig ge maakt. Daar schrikken ze eerst van, maar het is wel goed. Het is goed om met elkaar om de tafel te zitten, maar het moet geen doel op zich worden.' Om de comfortabele achterbank van de donkerblauwe Mercedes vliegt hij van hot naar her. De ver kiezingen zijn over een week ach ter de rug, maar met het Streek plan, dat in 2005 wordt vastge steld, zullen Lokker en co. ook vaak de boer op gaan. Tot nu toe komt hij louter tevreden mensen tegen. 'Er is geen onvrede in Utrecht, omdat het niet slecht is gegaan. Als er iets fout gaat, zijn het vaak zaken die in de gemeen te spelen. En de files zijn ook geen zaak van de provincie. We moeten er wel voor zorgen dat de provin ciale wegen veilig zijn, maar daar besteden we veel geld aan.' Wijn Wel zo fijn ook voor zijn eigen chauffeur die veel kilometers maakt. Meestal ver na zonsonder gang wordt Lokker thuis afgezet. 'Dan drinken we een glas wijn en spreken we de dingen van de dag door. Altijd, vaak ook met de kin deren. Dat vind ik een van de mooiste mementen van de dag.' Later liggen de communicatiemid delen op zijn nachtkastje. Een ge deputeerde moet 24 uur per dag bereikbaa- zijn. Voor het geval dat. Met z'n eigen poster op de aan plakborden voor de verkiezin gen valt hij in elk geval toch op, al was het maar omdat het in vergelijking zo'n kleintje is (het affiche dus): Steef Klarenbeek uit Soesterberg, VVD-kandi- daat voor de Provinciale Sta ten. Hij dürft wel: op de 27e plaats dus feitelijk onverkies baar en dan tóch mikken op een zetel in het Utrechtse pro vinciebestuur. Hij heeft in elk geval zijn politieke vrienden in Soest(erberg) mee. Dat zijn zo'n beetje 6000 stemmers, en dat moet eigenlijk wel voldoen de zijn... Als ze nou ook maar alle 6000 gaan stemmen, volgende week dinsdag, én dan natuurlijk op Steef - en als het even kan misschien ook nog wel wat meer Soesters, die onder andere omstandigheden wellicht een andere politieke keu ze zouden maken. Soest heeft recht op minstens één WD-sta- tenlid, vindt Steef zelf. Met 45.000 inwoners (4% van de Utrechtse bevolking) zouden er tweeëneen- halve Soester(berger) in de Staten moeten zitten. Plaatsgenoot Jan Pieter Lokker (CDA) is gedepu teerde, dus die telt al niet meer zo mee, vindt Steef. 'Maar hij is straks misschien de enige die Soest enigs zins vertegenwoordigt, en dat lijkt me geen goeie zaak...' Steef Klarenbeek (52) is geboren in de stad Utrecht ('in een arbei dersgezin, m'n vader was lasser en heeft altijd hard gewerkt voor z'n brood') kwam bij in 1989 naar Soesterberg, waar hij het huis be trok waar vroeger dokter Splinter woonde, aan de Banningstraat. Daar is ooit nog eens een Starfigh- ter neergestort, in de achtertuin, weet hij. Hij woont er - met zijn vrouw Wil en de vier kinderen (twee nog thuis, twee al 'de deur uit') - zeer tot zijn genoegen. Naar Utrecht wil hij nooit meer terug - 'we zijn er destijds juist wegge vlucht vanwege alle problemen in de stad' - al blijft hij een echt stadskind en gaat z'n hart open voor FC Utrecht. 'Maar Soester berg is het mooiste dorp van de provincie!' Eigen verantwoordelijkheid Steef - in z'n vrije tijd francofiel en verzamelaar - is in Soesterberg 'redelijk bekend' zegt hij zelf. Hij bemoeit zich graag met het socia le leven in het Vliegdorp. De men sen kennen hem vooral als 'verze- keringsboer', zegt hij (register-ma- kelaar in assurantiën, officieel). Politiek geïnteresseerd is hij sinds de jaren '70, toen hij onder de in druk raakte van dc heldere taal van Hans Wiegel. 'Ik kom eigenlijk uit een goed katholiek gezin, een echt KVP-nest, en ik ben later her vormd geworden, maar het geloof is voor mij geen uitgangspunt voor de politiek. Het liberalisme spreekt me juist heel sterk aan: vooral dc nadruk op de eigen verantwoorde lijkheid van mensen. Ik heb zelf altijd keihard gewerkt, maakte vaak weken van 60 a 70 uur, en ik heb een zaak opgebouwd door er samen met Wil flink m'n schou ders onder te zetten. Dat klimaat moeten we hebben in Nederland...! Toen hij in 2000 zijn verzekerings bedrijf verkocht kreeg hij wat meer belangstelling voor de (plaatselij ke) politiek. 'Ik dacht: daar wil ik bij zijn. Ik stond op de 10e plaats voor de gemeenteraad, maar de onverwachte opkomst van Soest 2002 en de onterechte winst van Gemeentebelangen Groen Soest maakten het onmogelijk. Het zal ook wel iets te maken hebben ge had met het gebrek aan uitstraling van Hans Dijkstal, denk ik. Jam mer dat de mensen niet door heb ben gehad dat de plaatselijke WD nu eenmaal niet hetzelfde is als de VVD in Den Haag...' Geen 'tweede keus' Zijn huidige kandidatuur voor de provincie is desondanks beslist geen 'tweede keus', benadrukt hij. 'Ik wil m'n kwaliteiten graag inzet ten in het belang van Soest en Soesterberg. Dat kan ook heel goed in de provincie. Als ik in de gemeenteraad had gezeten zou ik misschien ook wel kandidaat voor de provincie hebben willen zijn, maar als ik in de Staten kom ga ik niet meer voor de raad. Of het gaat lukken? Ik weet 't niet, maar ik hóóp 't wel! De VVD heeft nu 18 zetels in de Staten. Het is niet reëel om te denken dat we wel 27 zetels zullen halen, al schuiven er waarschijnlijk toch ook twee of drie statenleden door naar het College van G.S. Maar als alle po tentiële WD-kiezers in Soest en Soesterberg op mij stemmen moet het vast wel goed komen.' Klaren beek is dan ook zeer ingenomen met de support - 'Steun Steef! Stem Steef!' - van de VVD-afde- ling Soest(erberg), onder aanvoe ring van zijn 'campagneleider', voorzitter Hans Gerretsen. 'Er waren aanvankelijk wel meer gega digden, maar die zijn tussentijds afgehaakt. Voor een voorkeursze tel heb ik naar schatting zo'n 1500 a 2000 stemmen nodig. Dat móet te doen zijn...' Als aanstaand politicus - 'ik zie mezelf als een gewone jongen die best wat kan, tussen al die docto randussen en meesters in de rech ten' - heeft hij in elk geval één heel belangrijke eigenschap, vindt hij. 'Ik kan echt met iedereen over weg. Ik kom bij alle soorten men sen over de vloer en heb een po sitieve instelling. Ik kan me niet heugen dat ik met iemand ruzie heb gemaakt - ik hou er ook he lemaal niet van.' In de Staten ziet hij vooral een rol voor zich wegge legd op het terrein van de financi ën, maar ook de infrastructuur - verkeer en vervoer - heeft zijn in teresse. 'Mijn grootste ergernis? In de file staan vanwege onlogische en onnodige dingen, zoals de ro tonde bij Den Dolder. Ik zou graag wat meer beweging in het verkeer krijgen, maar ja - in de politiek moet je vooral geduld hebben, be sef ik.' Contact Hij kan goed luisteren, zegt hij. 'Ik heb de wijsheid niet in pacht en ik sta open voor alle richtingen. Ik wil ieders mening respecteren en ver talen in beleid.' Zo 'onzichtbaar' als sommigen beweren is de pro vincie niet, volgens hem. 'Maar het zou wel een stuk beter kunnen. Er hangt ook nog een beetje een re gentensfeertje omheen, daar moe ten we van af. Er is tot nu toe van uit de Staten ook te weinig contact met de achterban, de burgers in de gemeenten. In verkiezingstijd, zo als nu, gaat het nog wel, maar het zou regelmatiger en intensiever moeten zijn.' Hij vindt dat de provincie nog meer druk op de rijksoverheid moet uitoefenen om het lawaai van de A28 terug te dringen. Net als zijn partijgenoten is hij voorstander van een kleine rondweg in Soest, 'maar ik sta altijd open voor crea tieve oplossingen'. Ook het open baar vervoer gaat hem ter harte. 'Als het maar goed geregeld is.' Een probleem vindt hij dat auto mobilisten die met de (toch al dure) trein verder reizen óók nog eens veel geld moeten neertellen voor een veilige parkeerplaats. 'Dat vind ik gewoon verkeerd, al moeten we ook af van de gedach te dat we altijd met de auto naar van alles toe moeten...' Lariekoek Wat volgens Steef ook belangrijk is: dat mensen niet te ver van hun werk af wonen en dat eventueel lopend of op de fiets kunnen be reiken. 'Maar daar zit ook een scheefgroei in. Hier in Soesterberg hebben we bijvoorbeeld wél een mooi industrieterrein, maar relatief weinig kantoren. En toch is het een prima plek. Maar ook bedrijfjes in een woonwijk, dat is volgens mij geen vies woord...' Hij wil zich daarnaast graag sterk maken voor het natuurbehoud in de provincie. 'Je moet de natuur niet volbou wen, maar ook wel eens een offer durven brengen. De boeren moe ten ook meer mogelijkheden krij gen om te overleven, bijvoorbeeld door meer recreatievoorzieningen toe te staan. Het platteland moet niet op slot, zoals onder Pronk. Nu is het 'links' dat natuur en milieu monopoliseert, maar dat is natuur lijk lariekoek, want ook de WD is daar sterk voor. Wij benadrukken alleen de eigen verantwoordelijk heid van de mensen, want er moet wél gewerkt worden. Aan mensen die alleen hun hand ophouden heb je niks.' En als het - onverhoopt - alle maal niet doorgaat? Dat is dan wel jammer, maar ook geen ramp. Dan blijf ik de ontwikkelingen in de provincie toch volgen, net als in de gemeente. En dan zie ik over een paar jaar wel weer verder...' Gedeputeerde Jan Pieter Lokker (CDA) is voor be houd van Hollandse land schappen, zoals het polder gebied tussen Soest en Amersfoort. Niettemin kan hij begrip opbrengen voor een rondweg, mits langs de dorpsrand aangelegd. 'Als ze daarmee een binnenste delijk probleem kunnen oplos sen, kan de provincie dat on dersteunen. Ook financieel. Hoeveel? Dat weet ik niet, dat hangt van het plan en de kosten af. Voor het CDA is het heel belangrijk dat het verkeer om de dorpen gaat. Maar het is nooit de bedoeling geweest een grote omleiding door de polder aan te leggen. Het liefst zou Lokker zien, dat Soest in samenwerking met an dere gemeenten het verkeer sprobleem oplost, maar in de praktijk zijn pogingen daartoe vooralsnog op niets uitgelopen. 'Een rondweg moet eigenlijk aantakken, maar ik merk dat Soest vaak de enige gemeente is die daadwerkelijk iets wil on dernemen.' Dat een eventuele rondweg ten koste zou gaan van een stukje natuur, neemt Lokker op de koop toe. 'Zolang je de rond weg tegen de dorpsrand aan legt. Mobiliteit is misschien niet leuk, maar het is een gegeven. Je kunt er niet omheen en dan moet je er intelligent mee om gaan.' De statenfractie van het CDA wil mobiliteit hoger op de po litieke agenda plaatsen. Maar Lokker stelt dat het initiatief voor een rondweg bij de ge meente ligt. 'Pas als het con creet is, kunnen we het onder steunen.' Over de plannen voor het auto vrij maken van de Van Weede- straat zegt hij: 'ik heb begrepen, dat er zorgen zijn om het par keren voor de winkel. De par keerplaatsen bij de supermarkt en het postkantoor zijn vol doende. Maar voor minder va liden en ouderen moet je wel parkeervoorzieningen in de straat in stand houden.' Tot ruim een jaar geleden was Lokker zelf regelmatig (op de fiets) in de Van Wccdestraat te zien. Tegenwoordig komt hij - door tijdgebrek- vrijwel nooit meer in een winkel. Hij mist het niet om in de rij bij een kassa te staan. 'Ik heb geen functionele behoefte om maca roni te kopen. Als ik bood schappen doe, dan is het om bloemen voor mijn vrouw te kopen.' 'Kinderen lopen in het verkeer een groot risico', zo begint een televi siepresentatrice een reclametekst voor de radio. Wie dan verwacht dat zij terugdringing van dat ge vaar zal bepleiten, komt bedrogen uit. De luisteraar wordt opgeroe pen bij te dragen aan een stichting die de gevolgen van door kinderen in het verkeer opgelopen hersen letsel zal verhelpen of verzachten. Blijkbaar is het gevaar zelf niet te bezweren. Dat de toenemende mobiliteit ge varen en problemen oplevert is overduidelijk. Op de voorpagina van het dagblad Trouw van zater dag 1 maart luidt de eerste kop Europees verkeer staat vast en ver vuilt. 'Van de 1,9 miljard liter brandstof die auto's en vrachtwa gens dagelijks verbruiken, gaat zes procent in rook op tijdens stilstand of slakkengang in de file. Van de belangrijkste verkeersaders zit overdag gemiddeld tien procent verstopt', staat in het artikel. Zelfs Soest ontkomt niet aan ver- keerstroebelen. Het heeft in de Van Weedestraat een weg die de onmogelijke dubbelrol van winkel straat en hoofd verkeersader moet vervullen en op de Ossendamweg doen zich tijdens spitsuren al files voor. Een gemeentelijke commis sie komt nu met een plan met va riaties om die problemen op te los sen en de burgerij krijgt alle gele genheid daar commentaar op te leveren en voorstellen te doen. Het uitgangspunt voor de plannen, hoewel niet uitdrukkelijk geformu leerd, is dat een toename van het aantal auto's verkeersbevorderen- de maatregelen vergt. In het sim pelste voorstel betekent dat de aanpassing van een aantal wegen, waarmee slechts een bedrag van 1,55 miljoen is gemoeid. Dat is omgerekend 36 per inwoner van Soest. Een ingrijpender plan voor ziet, naast de aanpassingen, in de aanleg van een kleine rondweg langs de polderrand, wel wat duur der 7,45 miljoen), maar wellicht nog veel meer verkeersbevorde- rend. De filosofie in de verkeersplanning is blijkbaar dat ieder individu die dat wenst, op ieder moment met een eigen auto elk aan een weg gelegen punt - of zelfs daarbuiten - van Nederland moet kunnen be reiken. Die filosofie is onhoudbaar, tenzij wordt vastgehouden aan de cirkelredenering dat een toene mend aantal auto's een aanpassing en vermeerdering van wegen noodzakelijk maakt, waardoor weer meer auto's worden aange trokken met het gevolg dat er weer verdere aanpassingen en nog meer wegen nodig zijn, waardoor.... Het enige houdbare alternatief is een combinatie van verkeersbeper kende maatregelen met socialise ring van het verkeer. Met het eer ste element kan worden bereikt dat doorgaand verkeer uit de bebouw de kom wordt geweerd en voor kleine afstanden gekozen wordt voor fiets of voet. Met het tweede wordt bedoeld door een frequent rijden van kleine busjes in de woongebieden een veel hogere be zettingsgraad van voertuigen te bereiken dan nu, met het welis waar democratische, maar asocia le vervoersmiddel van de perso-' nenauto, mogelijk is. Een uitwer king en realisering van dit plan zal aanzienlijk minder kosten dan 1,55 miljoen. Het moet toch mogelijk zijn dat de verre nazaten van de uitvinder van het wiel zich kunnen bevrijden uit een cirkelre denering die dat wiel van een ze gen tot een vloek maakt? Eit Algra, lid Milieudefensie Soest In 1941 werd ik geboren op het adres Kerkstraat 61. Na ruim zes tig jaar is deze hoofdweg door ons dorp mij wel bekend. In mijn jeugd maakte de Kerkstraat deel uit van de hoofdroute Amersfoort-Am- sterdam en was tevens de weg naar Twente en het hoge Noorden. De weg was voor die tijd zeer druk en gevaarlijk voor zijn bewoners. In de jaren zestig zagen dc provin ciale bestuurders dat je niet onge limiteerd met al het verkeer door dorpskernen kon razen en met veel gemeenten ontwikkelden ze plan nen voor rondwegen om de dorps kernen heen. Amersfoort slikte bij voorbeeld zijn sentimenten in cn volgde het plan op wat Kaasjager in Amsterdam niet lukte en gooi de de Singel dicht om er een rond weg op te maken. Soest bleef op dit punt ver bij zijn buurtgemeentcn achter en zonder veel aan de infrastructuur te veran deren onder het motto: Als je niets doet dan kost het ook niets. Pas in 1970 kwam er een plan op tafel om een verzonken traject over de Eng te maken. Echter waar eerst aan democratie en inspraak geweld werd gedaan ging het plan juist aan die inspraak achteraf ten onder en sleepte de gemeente met de voorbarige investeringen mee in een financieel debacle. Vanwege deze financiële moeilijkheden wer den de bakens verzet met als ge volg dat deze inspraak het tegen overgestelde bereikte dan wat ze beoogde: Soest raakte door deze financiële tekorten uiteindelijk zijn Kroonjuwelen (de vrije Eng, Zon negloren, het Soester Natuurbad) kwijt. Bij alle nieuwbouwplannen die Soest heeft uitgevoerd zijn bezwa ren geweest. Achteraf heeft ieder een er vrede mee wat er is gerea liseerd. Soest zit nog steeds met het probleem van een overbelaste hoofdweg. Was die dertig jaar ge leden achter de gasfabriek aange legd, dan was er nu geen probleem geweest en had het in verhouding minder gekost. Vele gemeenten in Nederland kozen destijds voor een dergelijke oplossing. De vraag rijst echter waarom iets dergelijks niet in Soest zou kunnen. Milieuactivisten? Gelijk aan Amel- isweerd hoor je niets meer over de nadelen wanneer het plan defini tief is aangenomen. De mens moet nu eenmaal een afweging maken wat belangrijker is; een mooi uit zicht in de file en vanuit te dure en krappe behuizing of een leefbaar en bereikbaar werk- en woonge bied. Dat daar wat kikkers cn vo gels naar het noorden moeten op schuiven is niet bezwaarlijk want daar is voor hen nog ruimte ge noeg. De radicaalste oplossing is een weg om Soest heen, door het Eemdal. En wanneer dit plan op het moment te veel kost, kan je het in fasen uitvoeren. Op een klein percentage na heeft iedereen er voordeel bij! Wanneer het plan uit eindelijk gerealiseerd zal zijn, zal iedereen zich achteraf afvragen waarom dit voor dc hand liggende plan niet veel eerder is gereali seerd. Het is daarom niet mogelijk altijd de kool én de geit te sparen! R. Schaatsbergen De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000

Soester Courant | 2003 | | pagina 7