Het is tijd voor een hypotheekrente verlaging nu 3,6%*. IM 'Van heidehut tot residence' Soest 50 jaar geleden Basketbalkooi 'voor de rechter' Gastgezinnen gezocht voor 'kids' uit Bosnië en Hongarije Tolman: verslaggever in Gods openluchttheater Hypotheekshop op nieuw adres OP SOEST I Uit de historie van Soest(erberg) Thema-koopavond Dima op vrijdag 7 maart Rabobank SOESTER COURANT PAGINA 9 WOENSDAG 5 MAART 2003 't Rosarium. Van week tot week in Soest. Omwonenden gepland buurtpark blijven strijd voeren I Hoek Soesterbergsestraat/Korte Ossen dam iPlil Veel nieuwe vooij aarsaanbiedingen Vlooienmarkt in sporthal Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,7%, vraag naar de voorwaarden. Rentewijzigingen voorbehouden. maar het toelaten van ouden van dagen die de plaatselijke economie storen, betekent de kwaal vererge ren. Wanneer het plan "Braamha- ge" uitsluitend voor Soestenaren dienstig wordt gemaakt, zal er geen bezwaar rijzen, integendeel, er zou woningruimte door vrijko men. Dat de Stichting, die bedoelde bouw beoogt, echter uitsluitend gemeentenaren tot de woningen wenst toe te laten, geloven we niet. 't Gemeentehuis - rosarium Vond ik van jaar tot jaar Zo één geheel: 'k bedoel hiermee: Zij hoorden bij elkaar. Het eerst ging de muziektent weg. Uit hinder voor 't verkeer; We horen dus bij 't postkantoor Thans geen concerten meer. Men wilde toen een monument Gaan bouwen op. die plek En ik, als vele anderen, Ik vond dat lang niet gek, 't Gemeentehuis - rosarium, Waarin een monument; Ik stelde mij dit voor de geest 't Zou mooi zijn, ongekend. 't Gemeentehuis - rosarium, Daartussen een gebouw; Veel Soesters vragen zich nu af: Waarvoor? Hoe heb ik 't nou? 'k Geef toe, voor 't vreemdeling' verkeer Is deze plaats uniek; Maar t Hart" van Soest vind ik niet meer Zo karakteristiek. SUB ROSA. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Uit de Soester Courant van Vrijdag 6 Maart 1953 Op de vergadering van onze Soes ter Dierenbescherming-vereniging hoorden we een interessant geluid. Daar zei iemand: Wij hebben recht op een deel van de opbrengst van de hondenbelasting. Waarom krij gen we hiervan niets? We willen a priori aannemen, dat de Dierenbescherming deze gelden effectief zou besteden, doch daar om gaat het niet. We mijmerden over de consequen ties, die het gevolg zouden zijn, wanneer een dergelijke gedachte bewaarheid werd. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. zien we al vechten om de millioenen, die de autorijders opbrengen, of schoon ook verdeling tussen hen niet eerlijk zou zijn, want o.i. zou den de Wegenwacht en de garage houders meer recht van spreken hebben. Zo doorgaande zou de belasting op zout en andere artike len aan de kruideniers komen en de accijns op vlees aan de slagers. Practisch iedere middenstands- branche zou aan de beurt kunnen komen, alleen de doodgewone burgers niet, doch die zouden het potje van de inkomstenbelasting kunnen verdelen. Als de kat van huis is dansen de muizen op tafel, luidt het spreek woord en dat ondervond de direc teur van een onzer plaatselijke be drijven. Hij ging dezer dagen op zakenreis en liet zijn bedrijf achter aan de zorgen van zijn personeel. Ook een directeur is maar een mens en na een halve dag te heb ben gereisd, keerde hij zijn auto om, om op zijn basis terug te ke ren. Of hij wat vergeten was of dat hij ergens een voorgevoel van had, weten we niet. Een feit is, dat hij naar Soest terugkeerde en zijn be drijf weer binnentrad, zo maar, onverwacht. Toen de directeur binnen kwam verbleekte hij. Hij trof daar n.1. zijn personeel aan in de meest leutige stemming. Er heerste een aangena me kout, terwijl een fles spiritua- lia van man tot man ging. Op zijn privé-kantoor trof hij twee van zijn werknemers aan, die het feest niet hadden kunnen voortzet ten, omdat hun lichaam meer alco hol weigerde. Zij sliepen de slaap der onbewusten, doch werden hierin wreed gestoord door de zeer boze directeur. De "baas" maakte korte metten en ontsloeg twee man op staande voet. Deze werden uit het bedrijf verwijderd en werden buiten gast vrij ontvangen door de politie. Het Hermandadse comité van ont vangst bracht het tweetal naar de cel. Einde eerste acte. Ons nieuwe V.V.V.-gebouw nadert haar voltooiing. De antieke lan taarn in het rosarium gaat schuil achter het nieuwe gebouwtje, dat niet groot en niet mooi wordt. Waarschijnlijk wordt het practisch, waarom het dan ook gaat, uit 'n oogpunt van de V.V.V. bezien. We hopen nu maar, dat met dit gebouwtje de victorie voor de V.V.V. zal beginnen. "Braamhage" zal ook een andere bestemming krijgen. We menen te weten, dat op dit buitengoed klei ne woningen voor ouden van da gen zullen verrijzen en de villa cen traal verzorgingstehuis wordt. We hebben al eens meer betoogd en we bevonden ons daarbij in goed gezelschap van iemand als dr. Valk, dat de bevolkingsopbouw in onze gemeente verstoord wordt door de aanwezigheid van vele ouden van dagen. Middenstand en ambacht hebben per sé nadeel van bejaarde mensen met kleine inko mens. Het komt niet in ons op, om onze bejaarde Soestenaren hun plaats in onze gemeenschap te ontzeggen, 'Verontreiniging van het park.' Zo noemde Soester J. Kooring gisteren bij de bestuursrechter in Utrecht de basketbalkooi die de gemeente Soest wil neer zetten in het geplande buurt park tussen de Valeriaanstraat en de Koningsweg. Kooring vertegenwoordigde twee buurtbewoonsters die het hele buurtpark niet zien zitten. Ze vre zen lawaai en overlast van de jon geren waarvoor ook een overdek te ontmoetingsplek is gepland. Te gen de bouw van die overdekte ontmoetingsplek is ook al bezwaar aangetekend. Dinsdag richtte Kooring zijn pijlen voornamelijk op de bouwvergun ning die de gemeente Soest in au gustus verleende. Zeventien buurt bewoners, onder wie Kooring, maakten toen al bezwaar. Dat be zwaar werd in december groten deels afgewezen en daarop stapten twee bewoonsters naar de rechter. Zij hebben vooral grote bezwaren tegen de afrastering om de basket balkooi. Kooring stelde namens hen dat de gemeente een verkeerde procedu re heeft gevolgd. De omheining van de basketbalkooi -zonder dak- is volgens de gemeente een afras tering die minder inspraak behoeft dan een bouwwerk. Volgens Kooring is het veel meer dan een hek. Hij wees erop dat er op dit moment een vrij speelveld voor schoolkinderen en honden is. Dat verandert door de komst van de kooi. Hij ziet de afrastering dan ook als een bouwwerk. Hij vroeg de rechter de bouw voorlopig te verbieden. De kooi komt namelijk bijna anderhalve meter onder het maaiveld en bij de voorbereidingen zou er daardoor al onherstelbare schade worden aangericht. De gemeente is het daar zeker niet mee eens. Die wil zo snel mogelijk met de bouw van de basketbalkooi beginnen. De vertegenwoordigster van de gemeente benadrukte dat het buurtpark ingericht wordt voor diverse leeftijdsgroepen. Zo wordt er ook een speelplek met wipkip- pen gecreëerd voor jongere kinde ren. Rechter J. Ebbing legde Kooring nog het vuur aan de schenen over zijn definitie van een hek. Kooring bleef bij zijn standpunt. Hij wees erop dat het hek extra stevig ge fundeerd was en dat het dan ei genlijk een soort muur is. Aan die stelling twijfelde de rechter duide lijk. Hij doet op 18 maart uit spraak. Een noodkreet van de werk groep Amersfoort van Pax Christi: er zijn nog gastgezin nen nodig voor Bosnische kin deren die van 13 april tot 3 mei vakantie komen vieren in ons land. De kinderen zijn afkomstig uit Garodze, ten zuid-oosten van Sa rajevo. Hoewel de oorlog inmid dels voorbij is, ondervinden de kinderen nog steeds de gevolgen ervan: armoede, gebrekkige wo ningen en slecht uitgeruste scho len. 's Winters zitten ze met hun jas aan in de klas, omdat de op hout gestookte potkachel niet het hele lokaal kan verwarmen. Pax Christi biedt elk jaar tientallen kinderen een vakantie aan in Ne derland, zodat ze in een evenwich tige gezinssituatie nieuwe energie en moed kunnen verzamelen en aangesterkt de thuissituatie weer aankunnen. Wie in de genoemde periode plaats heeft voor kinderen, kan contact opnemen met Ellen Vreugdenhil 033-4801690) of Herma Meilink 033- 4632737). Hongarije Ook de Stichting Projecten Vrien den Hongarije zoekt gastgezinnen, voor kinderen uit een achter standssituatie. In Hongarije gaat het economisch steeds beter, maar in de kindertehuizen gaat de situa tie slechts langzaam vooruit. Daar om organiseert de vrijwilligersor ganisatie vakanties voor kinderen uit weeshuizen. 'Wij merken ieder jaar weer dat de kinderen erg ge nieten van het gewone gezinsleven met aandacht en liefde. Dat is wat ze missen in Hongarije', zegt Hei een Zuiderduin van de stichting. Deze zomer komt er weer een groep kinderen voor drie weken naar ons land. Belangstellenden die meer willen weten kunnen bel len met Heieen Zuiderveen (tel. 033-4806995) of kijken op www.gastgezinnen.nl Er ging in het leven van de Soester veldbioloog/dichter Rinke Tolman (1891:1983) geen dag voorbij zonder dat hij met de natuur in aanraking was geweest, en zonder daarin nieuwe ontdekkingen te doen. Het beste bewijs daarvoor le vert het werk dat hij heeft nage laten: de vele boeken, de ontel bare publicaties, en zijn ge dichten. Daaruit spreekt niet alleen een grote kennis van, maar vooral ook liefde voor de natuur. In het kader van de landelijke ac tie 'Ode aan de doden' wordt op zondag 16 maart om 11:30 uur op het huis aan de Parklaan 55 waar hij heeft gewoond een herinne ringsbordje onthuld. Aansluitend loopt het gezelschap over het Rin ke Tolmanpad naar de begraaf plaats aan de Veldweg voor een kranslegging op zijn graf. Ten slot te is er een aan Tolman gewijde bijeenkomst in Artishock. Tolman kan worden beschouwd als een pionier als het gaat om voor lichting geven op natuurhistorisch gebied. Dank zij zijn veelomvat tende kennis, zijn nooit verflau wend enthousiasme en een uitzon derlijke gave voor observatie in de natuur is hij daarin geslaagd; op een wijze waar veel milieubescher mers van tegenwoordig een voor beeld aan kunnen nemen. Tolman was geen actievoerder, geen door- drammer die zover ging dat hij daardoor de sympathie van het publiek verspeelde. Hij was de man die met voorbeelden, vergelij kingen en feiten kwam en deze met een scherpe pen verwoordde. Een wijze van natuurvoorlichting en -bescherming waarmee hij in z'n eentje misschien wel meer heeft bereikt dan de organisaties die zich nu met dit onderwerp be zighouden. Tolman, die zichzelf 'verslaggever in Gods openluchttheater' noem de, is door zijn ontboezemingen in boeken en publicaties bekender als bioloog dan als dichter. Toch heeft hij ook tal van gedichten geschre ven. Niet alleen met de natuur als onderwerp, maar -onder de naam R. van Oosterzee, naar de plaats in Friesland waar hij werd geboren- ook verzetspoëzie. Het is dan ook aan zijn gedichten te danken dat de Soester poëzieprijs de naam van Rinke Tolman draagt. Het is, sa men met de zilveren erepenning van Soest die de gemeente hem in 1981 bij zijn tachtigste verjaardag toekende, een 'goedmakertje' voor het grote verdriet dat Tolman en zijn vrouw Kathe Mussche -dichte res en natuurfotografe- hebben gehad van hun gedwongen verhui zing van de eengezinswoning aan de Parklaan naar de tweekamer flatwoning aan de Albert Cuy- plaan. Vijftien jaar lang hebben Rinke Tolman en zijn vrouw, buitenmen sen als zij waren, op een flat moe ten doorbrengen. Ze hebben er, begrijpelijkerwijs, nooit kunnen aarden. Ze waren immers de bui tenlucht gewend, het buiten zijn. I Hun grote liefde waren de planten, I de insekten, de vogels. Ze woon den er aan de Parklaan als het ware midden tussenin, maar het unieke plekje werd hun in 1966 ontnomen. De gemeente had het gebied nodig voor de grootse uit breidingsplannen. Hier moest het nieuwe centrum van Soest komen, Zuidereng, met een winkelcen trum, openbare gebouwen, wonin gen. Alles werd opgekocht, ieder een moest wijken, ook de familie Tolman. Schrijnend was het dat de gemeente uitgerekend voor hen geen gelijkwaardig plekje vond. Op een flat konden ze terecht, het echtpaar dat nooit anders dan wo nen, werken en leven in de vrije natuur gewend was geweest. De gezondheidstoestand van Kathe, lichamelijk toch al geen sterke vrouw, ging zienderogen achteruit. Ze voelde zich absoluut niet thuis in de flat. Hetzelfde gold uiteraard voor Rinke Tolman, die zich als een gevangene beschouw de: 'Ik zit in een cel, ik heb levens lang gekregen'. Zijn vrouw uitte haar gevoelens in het gedicht 'Asyl voor ouden'. Dit was voor Simon Carmiggelt aanleiding om er in Het Parool één van zijn beroemde 'Kronkels' aan te wijden. Het meest tragische van alles is dat het huis aan de Parklaan hen heeft overleefd. Het staat er nog steeds, als een symbool van onrecht dat twee mensen werd aangedaan, want de gemeentelijke plannen werden nooit gerealiseerd. Van ta fel geveegd als 'maatschappelijk onhaalbaar'. Rinke Tolman werd op 25 mei 1891 in het Friese Oosterzee gebo ren. Hij wilde onderwijzer worden en bezocht de Rijkskweekschool - smalend de universiteit van de ar men genoemd- in Groningen. Hij kreeg onenigheid met directeur L. Leopold en verliet op stel en sprong de school. Na zijn militai re dienstplicht hervatte hij zijn stu die in Amsterdam. In 1913 zakte hij voor zijn eindexamen, onder meer als gevolg van een onvol doende voor het vak kennis der natuur! In de hoofdstad leerde hij de onderwijzeres Kathe Mussche kennen, met wie hij in 1915 trouw de. Intussen was duidelijk dat Tol man zich aangetrokken voelde tot de natuur en ook tot de Neder landse taal. Zijn liefde daarvoor uitte hij in schrijven. Dat leverde tal van belangwekkende boeken en publikaties op, vooral nadat hij en zijn vrouw in 1922 naar het lande lijke en aan natuurschoon zo rijke Soest waren verhuisd. Na aan de Nieuweweg en de Bosstraat te hebben gewoond, betrokken ze uiteindelijk het vrijstaande huis aan de Parklaan, dat ze in 1966 gedwongen moesten verlaten. Tolman's vrouw overleed in de cember 1982 in het verpleeghuis in Hilversum waarin ze in 1978 was opgenomen. Drie maanden na haar overlijden volgde Rinke Tol man haar op 12 maart 1983, nu twintig jaar geleden. Hij en zijn vrouw zijn nog niet vergeten. Ter herinnering voor iedereen die hen heeft gekend het gedicht 'Asyl voor ouden', waarin Kathe Mus sche haar gevoelens na de ge dwongen verhuizing had vastge legd: Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 8$6017065. KinKe lotman, nu eens niet gefo tografeerd in de natuur maar achter zijn bureau, waar hij ook vele uren doorbracht om zijn liefde voor en belevenissen in de natuur op papier te zetten. Foto: Eemland Pers 'Asyl voor ouden' vier muren en een bed een wasbak en een kitchenet een gloeilamp op de ommegangen tóch heb ik nooit een wezen opgehangen ja, aan de wand een dode op een vaal portret een tafel en een bord met brood een stoel een kop en schotel een helpster in een uniform met lessen voor een levensnorm en een kalender voor de dagen tóch heb ik nooit een wezen neergeslagen alleen mijn wekker tikt de uren dood ik ben een ara in een kooi waar tralies aan ontbreken ik babbel wat, de oudjes zeggen "mooi" daarbuiten is het water vrij zij zeggen "dooi" het deert mij niet ik ben al uitgekeken de ouden spelen halma met elkaar of scrabble voor de minder zwak begaafden het wedrenspel voor hen die vroeger draafden luisteren ze naar vijftien millibar dan vangt alweer een jaar te draaien aan de ramen en de deuren klappen open wij gaan de kooien uit om in de lift te staan... mijn God wat heb ik vroeger veel gelopen r de 18 jaar ning: ivullen) mer zie spelregels) i periode van igt uw enkele tel: i van een gehandi- ehorende persoon ibon jlde woonbonnen wordt gecontro- .rden voldoet. De wordt in volgorde le leeftijd en de of economische periode dat men dres. venaan de kandi- jersoonlijke gege- samenstelling en de gegevens uit de stratie Persoons- juist dan wordt de 'huurder aangebo- dan krijgt u via de larmee u de leges /estingsvergunning woning, dan wordt verstrijken van de or de verhuurder, is het niet mogelijk jken. Het heeft geen n naar uw kansen. ING BENT GEKO- IG ONTVANGT U ng woningtoewijzingen n overzicht. Daarbij reacties er op een de woning aan een gewezen. Ook wordt je eventuele maat- ;he binding en het intal vermeld. Op die ting maken van uw c type woning en aanpassen. et mogélijk om op iden een urgentie- ilechts in een zeer zal een dergelijke jepassing is voor een :t. Informatie hierover deling Publiekszaken el huisvesting. erieuze klacht mocht wijzing, dan kunt u die ie gemeente Soest, limteverdeling, Post- r. over het toewijzings oor terecht bij Portaal fdeling Publiekszaken ok zijn hier informatie- jnt u ook vinden op bouwen en wonen, >taat uit de gemeenten hoten, Eemnes, Leus- '9- De meeste Soesters zal het niet zijn ontgaan: het fraaie nieuw- bouwpand op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Kor te Ossendam herbergt sinds kort ook de Hypotheekshop Soest. Voor alle adviezen op het gebied van hypotheken en de gehele financiële huishou- J ding kan men er terecht. |Het nieuwe kantoor wordt sinds leind januari bemand door shop- I manager Peter van Brenk en zijn I collega Krista Stoffers, net als hij Ihypotheek-adviseur. Ook op het I oude adres (Soesterbergsestraat 6) I werkten ze al samen. Over een I paar weken volgt de officiële ope- I ning met een feestelijke Open Dag I (op zaterdag 13 april). 'We hebben I hier letterlijk een lagere drempel,' I lacht Van Brenk tevreden als hij I het nieuwe, 'open' kantoor laat I zien. I 'De woning is voor de meeste I mensen de spil van hun Financiële huishouding,' aldus Peter van Brenk. Veel draait dus bij de Hy- j potheekshop uiteraard om de hy potheek, maar feitelijk kan men er voor de totale financiële planning terecht, dus ook als het om pen sioenen, vermogensbeheer en be lastingplanning gaat. Steeds meer mensen hebben ook behoefte aan wat genoemd wordt 'estate plan ning', waarbij voorzieningen wor den getroffen om het vermogen 'in de familie' te houden. Van Brenk: 'We zijn wat dat betreft echt van alle markten thuis.Hij wijst erop dat de Hypotheekshop volledig onafhankelijk is van financiële in stellingen als banken, verzekerings maatschappijen en pensioenfond sen. De Hypotheekshop heeft voor de particuliere opdrachtgever een paar belangrijke voordelen, zoals het feit dat het de grootste hypo theekketen van Nederland is, met ruim 190 kantoren in het hele land, en zaken doet met alle geldver- strekkers. Daardoor kunnen ook vrijwel altijd de gunstigste voor waarden worden afgesproken. De Hypotheekshop is bovendien 'keurmerk-adviseur', en dat staat voor kwaliteit, kennis, ervaring en integriteit, plus een uitstekende Peter van Brenk en Krista Stof fers van de Hypotheekshop Soest bij het nieuwe pand aan de Soester bergsestraat 70C. Foto: Soester Courant. klachtenregeling voor als er onver hoopt toch nog iets mis zou gaan. Extra-service De Hypotheekshop heeft vanouds een binding met de NVM, de grootste makelaarsorganisatie van Nederland. Er is dus ook volop kennis aanwezig van het onroerend goed en er bestaat een nauwe sa menwerking met de plaatselijke makelaars. De klanten kunnen - als extra service - eventueel ook dagelijks via e-mail (www.hypotheekshop.nl) op de hoogte worden gehouden van de rentestand; de Hypotheekshop is de eerste in Nederland die deze dienstverlening aanbiedt. In het kantoor kunnen de klanten via een informatiezuil ook het actuele wo ningaanbod bekijken en binnen kort zijn via een monitor zelfs de beurskoersen bij te houden. De Hypotheekshop, Soesterberg sestraat 70C (de voordeur zit aan de Korte Ossendam-kant), is alle werkdagen geopend van (9:00 tot 17:30 uur, maar is (op afspraak) eventueel ook 's avonds bereik baar. Ook is het kantoor elke eer ste zaterdag van de maand open van 09:30 tot 13:00 uur. de desbe- bonnen of te urder. )n verhuurder. Op vrijdagavond 7 maart orga niseert Dima (kook- en tafel cultuur) weer zijn maandelijk se thema-koopavond van 19:00 tot 22:00 uur aan de Van Weedestraat 48. Naast de de monstratie en de wijnproeverij kunnen de bezoekers ook veel nieuws bewonderen, waaron der de exclusieve collectie tas sen van 'Franco Biasia' en kleurrijke 'Love-Plates'. Ook zijn er veel nieuwe voorjaars- lanbiedingen op alle afdelingen, "o komt de directeur van 'Schott Aviesel', de heer Ton de Vries, leze avond het nieuwe ijzersterke {Tritan Glas' demonstreren. Ook ;an men bij hem terecht met alle 'ragen over de Zwiesel-collectie, 'iteraard kan men ook voordelig :ennis maken met deze glazen (o.a. model Six 6 voor 25,00). 'ima heeft de hand weten te leg- ;en op de laatste partij mondge- dazen 'Vmo'-glazen van Zwiesel en biedt belangstellenden de gele- jgenheid om er voordelig een aan tal te kopen. Het betreft twee mo- lellen, de adviesprijs is 33,25 per stuk. Zolang de voorraad strekt twee stuks voor 25,00 (maximaal 6 per klant) 'Screwpull' Ook de heer Andrew Webb is deze avond aanwezig om het com plete assortiment Screwpull kur kentrekkers te demonstreren. Ex clusief voor Dima wordt een spe ciale editie van het Elegance-mo- del aangeboden. Het betreft een in hoogglans chroom uitgevoerd mo del in een zwarthouten kist. Dit unieke exemplaar wordt aangebo den voor 199,00. Bij aankoop van dit model ontvangt men een exclusieve fles wijn cadeau. Wijnproeverij Aan de andere kant van de wereld ligt Australië. En dat ze daar wijn kunnen maken kan men deze avond ook proeven. Wijnhandel Gommers staat voor kwaliteit en Leon Gommers kan alles over dit 'nieuwe wijnland' vertellen. Bo vendien heeft hij een aantal inte ressante aanbiedingen. Voor alle informatie kan men te recht bij het team van Dima: Van Weedestraat 48, SS6025388. r 1 uur fotoservice óók voor APS en digitaal In de sporthal van Spleasure Cen trum aan de Dalweg wordt zondag 9 maart een grote vlooienmarkt gehouden. De organisatie Jo-Jo verwacht ongeveer 140 deelne mers die de meest uiteenlopende zaken te koop zullen aanbieden, waaronder antiek, curiosa, boeken, glaswerk, meubelen en gereed- De vlooienmarkt begint om 10:00 uur. De entree bedraagt 2,25 2,00 voor 65-plussers). Voor meer informatie, SS 0343-442962.

Soester Courant | 2003 | | pagina 9