1 25 2 95 €1. \SCH interie KI\AI\!»SIVIA te akgeldproject van start Soest 2002: 'Geen bebouwing langs grote rondweg' Heuvelweg krijgt nieuwe riolering Stimulans zoekt vrijwilligers voor het 'maatjesproject' VERF& WAND Let's talk Fish!' 5.95 Verkeer Ossendamweg "pagina^ WOENSDAG 12 MAART 2003 SOESTER COURANT PAGINA 7 BETALEN! BETALEN! 5. '0 f ijvanasch.nl TEL. 6012372 |Tieners doen klusjes voor geld en bonnen bij X-change BETALEN! Levendige ledenvergadering Straat afgesloten; hinder voor verkeer op de Dalweg meningen van lezers Ga toch fietsen! Een rondweg of sociaal beleid Nee natuurlijk Belachelijk Verkeerscirkels (2) Laat stem horen Nieuwstraat Wachtlijst met 48 deelnemers i stimulans Zalmfilet in Hollandaisesaus 1 90 Paëlla f| 95 Lekkerbekjes Ravigottesaus RUUD SMIT visspecialiteiteri P Psychotherapeutische hui. it verlening: DE DAKKAPfi n praktijk voor Gestalttheranip 1- drs. Riek van Haeringen tw5 s! 6012496, www.dedakkaJ.: Zonnestudio Baarn Meest complete zonnestudio van de regio Zonncbankverkoop van o.a, Alisun. Hapro. Beauty Sun Philips Sauna Infrarood Sauna Lampen f Crèmes Onderhoud en Service Zonnehemelvcrhuur Occasions Het adres waar ouderwetse service en kwaliteit nog heel gewoon is. Tel. 035-5422392 3kend) IVERKERS i door de week en/of in de EEKENDHULPEN loonmaak iy.com/soest voor 6012296 voor meer info if Ward. RSONEN MI- 90 OKS 49 i - PREI- EL-HACHEE- «1EN EN ALLES VERS ■T: nvoor Bij X-change is woensdagmiddag het startsein gege ven voor het zakgeldproject. Tieners kunnen via het 'fintrum klusjes opknappen en worden daarvoor uitbe- Id in geld en bonnen. Tegen inlevering van deze mnen kunnen ze weer deelnemen aan andere activi teiten van het tienercentrum. Bij de officiële start ging een aantal deelnemers, getooid met speciale papieren hoedjes, alvast aan de gang met prikkers. Wie ook op deze manier een zakcentje wil verdienen, kan zich melden in buurthuis De Schoof aan de Molenstraat of even bellen, S8 6017615. Foto: Herman van Dam Op 6 maart hield Soest 2002 haar ledenvergadering. Het be tuur en de fractie hadden in iun uitnodigingsbrief aan de eden en donateurs duidelijk gemaakt dat er behoefte is aan lirect contact met hen. Na een jaar verenigingszaken kwa len de politieke vragen aan de ^rde. Meer dan dertig leden en lonatcurs waren aanwezig. lij zorgden voor een levendige liscussic, na inleidingen van de oorzitter Pieter van Berge en frac- ievoorzitter Teun Middelkoop. )eze maakt direct duidelijk wat er ;oal speelt: 'Waar de beeldvor- ning vooral bepaald wordt door Ie collegepartijen is het goed nog eens uiteen te zetten dat Soest 2002 geen bezuinigingspartij is en zeker ook geen eendagsvlieg. Doelmatiger omgaan met de ge meenschapsgelden, zodat er ruim te komt voor de belangrijke zaken als woningen voor senioren en jon geren. Een schoner Soest en meer geld voor gehandicapten en sociaal zwakkeren. En meer woningen in Soesterberg. Als het aan Soest 2002 ligt, 800 in getal. Dit is echt nodig om Soesterberg leefbaar te houden. Met het huidige aantal bewoners en de te verwachten ver dere terugloop is er voor de mid denstand geen droog brood te ver dienen, zodat zij zullen verdwij nen,' aldus Middelkoop. Op een vraag of Soest 2002 vorig jaar wel voldoende gedaan heeft om deel te gaan nemen aan het college komt een kort en duidelijk antwoord. Al snel na de verkiezin gen wordt het duidelijk dat de 'oude' partijen met elkaar verder willen. Verkiezingsbeloften krijgen al binnen enkele dagen een draai, die het mogelijk maken het be staande college te continueren. Soest 2002 resteert niet anders dan de grootste oppositiepartij te wor den. En oppositie voeren moet je leren. Spoordal Het Spoordal is daar een voor beeld van. Teun Middelkoop: 'Hoewel de feiten duidelijk zijn, slaagt de wethouder er in het de bat in de meerderheid van de raad aan z'n zijde te krijgen, waardoor de indruk gewekt wordt dat er niets aan de hand is. De werkelijk heid laat zien dat Soest een nieuw- bouwplan gaat starten, waarvoor miljoenen euro's meer moeten worden betaald als waar in de oor spronkelijke plannen sprake van was. Er is verzuimd enkele tonnen euro's voordeel te behalen door een veranderd BTW-regime voor gemeenten. Dat voordeel wordt gegeven aan de ontwikkelaar. En de overige partijen zitten erbijen doen er niets aan! Jammer.' Maar Middelkoop maakte duidelijk dat er met groot enthousiasme doorge gaan wordt. Er zijn immers nog vele andere onderwerpen waarbij de kiezers op Soest 2002 rekenen. Een goede oplossing voor de ver keersproblematiek is daar een van. Soest 2002 is, zoals bekend, voor stander van een grote rondweg langs het spoor Baarn-Amersfoort. Het belangrijkste argument van tegenstanders is het gevaar van het volbouwen van de polder, tussen rondweg en Lange Brinkweg. Maar Soest 2002 is een pertinent tegenstander van het volbouwen van de polder. Een weg langs het spoor, aangelegd achter een wal, is een veel mindere verstoring van het polderlandschap dan de oplos sing van de kleine lus. Let wel, daarbij is het bouwen van huizen en bedrijven op voorhand inge pland. Kiezen hiervoor is dus kie zen voor verdere bebouwing. Aan wezige leden dringen er bij fractie en bestuur op aan om hierover duidelijk te communiceren. Aan het einde van de vergadering werd aandacht gevraagd voor de noden van de nieuw opgerichte voetbalvereniging in Soesterberg. Ondanks eerdere toezeggingen van wethouder Witte komt er geen be vredigende oplossing voor het pro bleem van goede kleedkamers en een deugdelijk speelveld. Fractie lid Gert Nijhoff is al bezig met dit probleem en zegt toe alles in het werk te stellen dat een zo mooi particulier initiatief binnen onze gemeente de steun krijgt die het verdient. Uitwisseling van informatie en ideeën tussen de fractie en de ach terban moet met enige regelmaat plaatsvinden. Met nieuwsbrieven en een mooie website alleen kom je er niet. Alle aanwezigen waren het er dan ook over eens dat deze avond voor herhaling vatbaar is. Dit gemeentebestuur heeft een raadsprogramma geproduceerd waar een aantal zaken zijn vastge steld. Hoofdstuk II is het onder deel Verkeer en Vervoer. Dit deel raakt de gehele Socster bevolking en iedereen heeft hier wel een mening over. De ene na de andere oplossing hoor je en ieder een heeft hét model gevonden. Laatst wéér twee: Het CDA komt met een soort racebaan a la Mona co en een burger met een tunnel- bak uit Frankrijk. Wat moet Soest met al deze ideeën en stel je voor dat ze worden uitgevoerd, zal dan het probleem opgelost zijn? Ik denk het niet. Het komt nu al zo vaak voor dat men voor 'een pakje boter' de auto neemt om naar de Van Weede- straat of de Soesterbergsestraat te gaan. Dit onder het mom 'ik ben sneller en ik kan de boodschap makkelijk meenemen.' Nee, ik geloof niet in zulke oplos singen, want we komen, zoals Eit Algra laatst stelde in de Soester Courant, in een cirkelredenering en voor je het weet zijn de Soes ter Duinen een parkeerterrein voor de zaterdagmarkt op de Van Weedestraat. Vaak hoor je op feestjes en partij tjes dat het allemaal kommer en kwel is in de auto, maar ja: zonder kun je niet. 'Hoe moeten de kin deren dan naar al hun clubjes, je kunt ze niet door dat drukke ver keer op de fiets sturen, bovendien moet ik' zelf ook naar m'n sport club en wat dacht je van bood schappen doen, nee, een auto moet er echt bij!' Als ik dat zo allemaal aan hoor en dan vertel dat wij geen auto heb ben en dat onze kinderen ook naar clubs gaan en dat de boodschap pen per fiets worden gedaan, dan kijkt men je met grote ogen aan. Hoe doe je dat? Gewoon: fietsen sn niet klagen. Het wordt nog gek ker als je vertelt dat je vaak snel ler bent dan met de auto. Nee, dat kan echt niet! En als je tenslotte vertelt dat je per fiets op vakantie gaat, dan begrijpen ze het ineens: 'Jij bent een echte fietser!' Toch is een echte fietser niet veel anders dan een gewone fietser, en veel mensen zouden ook wel een gewone fietser willen zijn, als die verleiding maar niet voor de deur stond. Als u ook zo'n gewone fiet ser bent en u heeft zaterdag even geen zin om met de auto te gaan, dan nodig ik u van harte uit om zaterdag 15 maart mee te gaan fietsen op de Van Weedestraat. Martien van Vliet en Willeke Vermaat De plannen van CDA/VVD/ PvdA voor een 'kleine' rondweg lijken de verkeerde oplossing voor een probleem dat beter voorko men had kunnen worden. Meer wegen trekken immers meer ver keer aan. Automobilisten, die nu misschien iedere dag 5 minuten in de file staan, zullen nog meer ge stimuleerd worden de auto voor elk wissewasje te gebruiken. Fietsend naar de Van Weedestraat, zou dat niet beter zijn? Fietsend naar de sportvereniging, is dat niet wel zo sportief en beter voor onze gezondheid? De kinderen op de fiets in de eigen buurt naar school, beter voor de veiligheid? Na de realisering van een kleine rondweg zal er al gauw geroepen worden om een 'grotere' rondweg. De financiering hiervan uit ge meenschapsgelden zal er toe lei den, dat er minder geld is voor sociale voorzieningen en het reali seren van betaalbare woningen voor jongeren en ouderen. Ook zal het ongetwijfeld tot hogere lasten voor de burger leiden. Zo'n geld verspilling in een tijd, dat de eco nomie juist minder gaat, is toch onverantwoord. Laten we onze mooie polder be houden en zo veel mogelijk op de fiets stappen. Ammy Langenbach Ik heb geen 300 woorden nodig. Natuurlijk geen rondweg door de polder. Een parkeerverbod tussen 8:00 en 11:00 uur in de Van Weedestraat. Alleen dan lossen voor vrachtwa gens die dan ruimte genoeg heb ben en het verkeer niet ophouden. Daarna kunnen klanten die met een auto komen in de straat par keren. Voor die tijd kan dat bij Al- bert Heijn en het postkantoor. Trouwens wie wil er nu niet een minuutje wachten om de polder onbeschadigd te laten? Klanten tevreden, winkeliers tevre den en ik ook. Ab Revoort Eindelijk krijgen de bewoners van de Heuve/weg een nieuw hoofdriool. In de straat werd eergisteren begonnen met de werkzaamheden die een week of zes in beslag zullen nemen. De klinkers zijn inmiddels groten deels, zo niet allemaal, verwijderd, zodat met het graafwerk een aan vang kan worden gemaakt. De aannemer hoopt komende maandag te kunnen beginnen met het plaatsen van de buizen over een lengte van in totaal ongeveer 400 meter. Dat zal, als het weer het toelaat, ongeveer twee weken duren, waarna de bestrating gefa seerd zal worden uitgevoerd. Gedurende deze periode zal de Heuvelweg zijn afgesloten voor alle verkeer. Dc gemeente wijst erop dat de vervanging van het riool enige overlast kan veroorza ken. Op de Dalweg ondervindt het ver keer hinder. Sinds maandagmor gen worden de inritconstructies op de kruising met de Albert Cuy- plaan gereconstrueerd. Dat moet leiden tot een meer overzichtelijke situatie, waarmee de verkeersvei ligheid is gediend. Er ontstonden gemiddeld veel aanrijdingen, zodat de gemeente besloot de kruising aan te passen. Omdat er ter hoogte van de werkzaamheden maar één rijbaan beschikbaar is, wordt het verkeer er begeleid door verkeers lichten. De ochtendspits waart door het land. De radio bericht: Bij Gouda kantelde een truck; de IJ-tunnel zit dicht. Wij naderen de Ossendam. Het gaat maar mondjesmaat en achter ons, daar heuen ze. Ook die zijn weer te laat. Uiteindelijk staan we mooi klem, als ossen op de dam. De fiets staat in het schuurtje thuis, dat heb je er nou van. Jan M. Ik zie maar een ding gebeuren in Soest. Ondanks rapportages die uitwijzen dat 1) het kruispunt Vondellaan/Soestcrbergsestraat de drukste 'hotspot' is, en 2) er eigen lijk van geen noemenswaardig oponthoud sprake is, zal een zeke re politieke stroming koste wat kost haar zin doordrijven en een rondweg krijgen. Dit is ronduit belachelijk. Ik wil geen rondweg (want hij is niet no dig). Ik wil een echt probleem op gelost hebben (bij Soest-Zuid). Ik wil politieke moed. Ik wil geen 'ikke zal krijgen wat ikke al zo lang heb willen hebben', ook als dit te gen elke werkelijkheid in gaat. Ik wil in mijn woonomgeving een winkelcentrum, zodat ik niet zo ver hoef te rijden en ik wil een goede ontsluiting naar Utrecht - Amersfoort - Amsterdam vanuit de Boerenstreek. W.R.Smits Op 5 juni 2002 heb ik in de Soes ter Courant gepleit voor een meer structurele oplossing van de ver keersproblematiek in Soest. Name lijk door het creëren van een gro te verkeerscirkel (Birkstraat, Mid delwijkstraat enz. heen en Biltse- weg, Koningsweg, Ossendamweg enz. terug) en meerdere kleine ver keerscirkels daarbinnen met een stringent eenrichtingsverkeer. In dit stadium van inspraak zou ik daar nog aan willen toevoegen, dat in ieder geval de grote verkeerscir kel dan minimaal tweebaans moet zijn, om in- en uitvoegen mogelijk te maken en om niet in dezelfde fout te vervallen als Hilversum, waar een eenbaans ringweg her haaldelijk verstopt raakt door te veel verkeer dat er van alle kanten op wil. Door de gelijkmatige ver keersstroom die op een tweebaans ring zal ontstaan, zal er ook niet te hard gereden kunnen worden. Daarbij kunnen de winkelcentra Soest-Zuid en de Van Weedestraat afgesloten worden. Prachtig toch, zo'n autovrije herinrichting en al leen voor de Van Weedestraat zou een korte omleidingroute gereali seerd moeten worden. De twee voorliggende plannen van de gemeente bieden weinig soelaas voor nu, behalve de kleine rond weg, laat staan over 2, 5 of 10 jaar. Of begint het Soester verkeerscir- cus dan opnieuw? Paul Schneider Lieve inwoners van Soest. Vorige week kreeg iedereen de folder van de gemeente Soest in huis over de hoofdwegenstructuur. Het zou toch jammer zijn wanneer die rondweg door de polder, vanaf de brandweerkazerne, er komt. Slecht voor het landschap en verspilling van 5,8 miljoen euro! Bent u hier tegen? Laat uw stem horen. Vul de bon op pagina 17 in met zoveel mogelijk handtekenin gen. Schrijf gewoon: ik ben tegen de korte rondweg en zet uw hand tekening. Laat uw stem niet verlo ren gaan! Ik persoonlijk steun het standpunt van Gemeentebelangen Groen Soest. Kom op, voer actie. Leidje Tomassen-Holsheinier Wat is er toch aan de hand in de Nieuwstraat? Ondanks alle goede voornemens lijkt de leefbaarheid in de straat door de moeilijke ver keerssituatie steeds meer in het gedrang te komen en de overlast te groeien. Naast de normale route bus 70, heeft de straat ook te ma ken met de extra bus 71 in de och tend en avondspits. Deze bus rijdt leeg én met tempo door de straat om elders aan zijn route beginnen. Over extra overlast gesproken! Om de snelheid te verminderen zijn er door de gemeente 'straatju welen' geplaatst. Het zou een feest moeten worden met langzamer rij dend verkeer. Maar wat is er ge beurd: Auto's die, om beschadiging te voorkomen, half op de stoep ge parkeerd worden. Stoepen die op die plaatsen niet meer gebruikt kunnen worden voor het doel waar ze voor ont worpen zijn. Huiseigenaren die ter hoogte van de 'straatjuwelen' hun eigen oprit moeilijk kunnen bereiken. Auto's die er een sport van maken om met grote vaart langs de ver sperringen te rijden, zonder opont houd. Bovendien: Het blijft moeilijk om een oude afspraak dat vrachtverkeer ge weerd zou worden geëffectueerd te krijgen. Bussen die klagen over snelheid vermindering i.v.m. deze 'straatju welen'. Maar daar heeft Connexxion wat op gevonden! De bussen rijden n.1. met grote vaart dwars over de 'straatjuwelen'. Dat dat gevolgen heeft voor nabijgelegen huizen en bewoners behoeft geen uitleg. Oproep: Laat de gemeente de nadelen van een goed bedoeld plan ook serieus nemen en laten wy (Nieuwstraat en omgeving) alert blijven in de discussies rond de verkeersscena- rio's! José en Henk Smeekes 'Dingen doen die je ailebei leuk vindt: koffie drinken, wan delen, fietsen, al die dingen waar de deelnemers in hun eentje niet zo gauw toe komen, maar met steun van een maatje wél. Daar gaat het om...' Zo vat coördinator Riët Postma het 'maatjesproject' van Stimulans samen. Het project telt enkele tien tallen deelnemers (dat zijn mensen met een chronisch psychiatrische achtergrond) in Amersfoort, Soest en Baarn. Die hebben allemaal een 'maatje' (de vrijwilliger die hen bij voorbeeld 2 a 3 uur per twee we ken begeleidt) en komen zo ook de deur weer eens uit, of maken al thans weer eens contact met ie mand. Onder de ex-psychiatrische patiën ten is veel eenzaamheid, aldus Riët. 'Het is een kwetsbare groep., met in het algemeen weinig socia le contacten. Vaak is het contact met familie of vrienden al afge kalfd, en dan zijn nieuwe vrienden heel erg belangrijk.' De toestroom van deelnemers is momenteel nog al groot. Dat komt o.a. omdat de psychiatrische instellingen veel pa tiënten zien vertrekken naar woon vormen, waar ze min of meer zelf standig kunnen wonen. Stimulans is nu zo'n vijfjaar actief op dit gebied en probeert zoveel mogelijk 'koppelingen' tot stand te brengen tussen deelnemers en vrij willigers. De bedoeling is dat zo'n koppeling, als het goed klikt, min stens een jaar blijft bestaan. Daar na wordt er 'geëvalueerd' en kan het contact worden voortgezet, wat doorgaans het geval is. Uit sommi ge koppelingen zijn hechte vriend schappen ontstaan, andere zijn wat meer 'op afstand' gebleven maar zeker niet minder waardevol, aldus Riët. 'Soms is een half uurtje al genoeg.' Ze is dringend op zoek naar nieu we vrijwilligers, want de wachtlijst groeit de laatste tijd voortdurend. Voor Soest en Baarn heeft ze er momenteel al zo'n 30 nodig. 'Ik zoek mensen die open staan voor een ander en die graag iets met ie mand willen ondernemen, maar geen al te hoge eisen stellen of ver wachtingen hebben. De deelne mers zijn kwetsbare mensen die vaak al heel lang ziek (geweest) zijn. De vrijwilligers moeten een beetje oog hebben voor de kleine, plezierige dingen in het leven. Soms gaat het er alleen maar om dat ze iemand over een bepaalde drempel heen helpen.' De meeste deelnemers zijn tussen de 40 en 50 jaar, daarom zou het 't best zijn dat ook de vrijwilligers uit die leeftijdscategorie komen, maar de grens wordt niet scherp getrokken. Man of vrouw maakt ook niet uit. Als men geen erva ring heeft is dat ook geen bezwaar, want de vrijwilligers worden goed begeleid en krijgen o.a. een basis training van 6 x 2xh uur, eventueel aangevuld met een basiscursus psychiatrie (3 x 2Vi uur). Daar naast zijn er nog speciale themabij eenkomsten (4 x per jaar) om ken nis en ervaringen uit te wisselen. Hoe dat 'maatje-zijn' er precies uit moet zien, daar zijn geen regels voor. 'Zoiets moet groeien,' zegt Riët. 'Iedereen mag z'n eigen vorm bedenken. Het is wel belangrijk om wederzijds de grenzen in de gaten te houden en geen dingen te doen die je eigenlijk niet wilt of die te zwaar zijn. Er is overigens altijd telefonisch contact mogelijk.' Het 'maatje zijn' levert heel veel Brandsma Verf Wand organiseert in 2003 i.s.m. Fragile Interior architecture glass design workshops met diverse thema's. De eerste is op donder dagavond 24 april a.s. en gaat over de baby kamer. Meer informatie is verkrijgbaar in de winkel waar u zich tevens kunt aanmelden. VRIJWILLIGERS gezocht voor Baarn op - niet in geld, maar wel in vol doening. Riët: 'Je betekent echt wat voor een ander, je kunt dingen doen die je zelf ook leuk vindt, je doet nieuwe contacten op en je bent verbonden met een goeie or ganisatie. De beloning zit in het werk zelf. Het is gewoon ook heel erg leuk. Met Kerst hebben we een gezamenlijk diner met vrijwilligers en deelnemers, met Pasen is er een brunch, en daarnaast proberen we eenmaal per jaar met z'n allen ook een gezellig uitstapje te maken.' Wie belangstelling heeft kan bellen met Riët, 88033-4613000 (maan dag 9-5, woensdag 9-12 en don derdag 9-5). Ze houdt op de maandagen van de even weken ook zitting in Soest (Rode Kruis- gebouw, Valeriaanstraat 2) van 13:30 tot 17:00 uur en is daar dan bereikbaar via ®06-12031701. Riët Postma van Stichting Stimu lans. Foto: Soester Courant. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 100 gramI f 100 gramVI f 4 halen3 betalen 100 gramV f Van Weedestraat 149 - 3761 CD Soest - Tel. 035 - 601 52 88 Soesterbergsestraat 58, 3768 EJ" Soest Tel.: 035 - 603 78 46

Soester Courant | 2003 | | pagina 7