stmr D uwings oprui m i n Cultuur Festival Soest: 10 mei ilui) Complete Metamorfose ^jrof' Voorheen OlTIAlKl Soest icultuur! I artfóhoch Bauers biedt ook kleine exposanten de ruimte Virtuoos Romeo-kwartet bij Muziekkring Eemland Tientallen instellingen en verenigingen doen mee Ronald Giphart bij de SLAS WOENSDAG 19 MAART 2003 SOESTER COURANT PAGINA 13 [Meer dan 400 mensen treden op negen locaties op Harry van der Wee exposeert in station Soestdijk ©88 Brede BibliotheekI Soest /ïrga Lipman: 'Mijn loeder is van water Op 25 maart in Brede Bibliotheek Piratenmiddag Lezing over archieven waterschap Paaskrans Voorheen 1DITWKI Soest De gehele collectie moet plaats maken voor de nieuwe collectie Woonpassage Soest Birkstraat 101, Tel. 035-6013403, info@woonpassagesoest.nl Extra voorstelling 'The Pianist' The Pianist Werk van vier kunstenaars in restaurant 15-602 11 02 GEGARANDEERD NERGENS GOEDKOPER Het onlangs opgerichte Cul- ■tuurplatform Soest is er in ge- Islaagd een groot aantal organi- (saties, verenigingen en beel- ■dend kunstenaars te interesse- Iren voor het eerste Cultuur Fes- Itival Soest. Dat zal plaatsvin- Iden op zaterdag 10 mei op di- Tverse plaatsen in Soest. [Totaal zullen zo'n 400 mensen op negen verschillende locaties een loptrcden verzorgen. Alle vormen [van kunst en cultuur komen tijdens ldit festival aan de orde. Het wordt tap zaterdag 10 mei om 12:00 uur op spectaculaire wijze geopend op ftet Raadhuisplein. Daarna begin- jnen de optredens in de diverse za len. Het zal zich in hoofdzaak af- fcpelen op locaties langs de Dal- :g. Daar treden koren, orkesten, ,ns- en toneelgroepen tussen [12:00 en 18:00 uur op. De deelne mers krijgen steeds 45 minuten op e podia, zodat er een zeer afwis selend programma per locatie is te tien en te horen. organisatoren willen zoveel hogelijk mensen laten deelnemen aan dit eerste Cultuur Festival Koest. Zij hebben daarom de mo gelijkheid geopend voor kinderen pic een instrument bespelen, een [kunstje kunnen of mooi kunnen eingen, al dan niet alleen, deel te hemen aan het Straatartiesten Fes tival. Deelnemers krijgen een jplaats toegewezen langs de Dalweg [en kunnen daar hun kunsten ver- lonen. Binnenkort zijn er aanmel- [dingskaarten beschikbaar die kun- hen worden gebruikt om hun deel- pame te bevestigen. Vmateur-kunstenaars Dok amateur-kunstenaars kunnen [deelnemen. Voor hen zijn standjes beschikbaar, waarin zij hun werk hunnen tonen en toelichten. Ook [zij kunnen zich aanmelden met [kaarten die verkrijgbaar zijn bij alle [galeriehouders in Soest, fn het centrum voor Beeldende Kunst De Hazelaar en in de andere [galerieën zullen Soester beeldend kunstenaars exposeren. Het zal voor de eerste keer zijn dat zoveel werk van plaatselijke kunstenaars lop zoveel verschillende plaatsen te Padifood Bami of nasi goreng In het koelmeubel Pak 350 gram Uniekaas Jonge kaas Vers van het mes. Aan het stuk zien zal zijn. Het Cultuur Festival Soest wordt georganiseerd op verzoek van de verenigingen die zich eind 2002 hebben aangesloten bij het Cul tuurplatform Soest. De bedoeling van het festival is de mogelijkheid geven aan de diverse verenigingen, organisaties en stichtingen om zich te presenteren aan het Soester pu bliek. Zodoende kan het publiek kennisnemen van de kwaliteit van die verenigingen, in de tweede plaats heeft het festival een wer vend karakter. De meeste vereni gingen zitten te springen om aan vulling op hun ledenbestand. Ko ren willen meer zangers cn zange ressen, orkesten zijn op zoek naar nieuwe muzikanten, balletgroepen zoeken uitbreiding enz. Voor de Soester ingezetenen is het festival een mooie gelegenheid zich te oriënteren. Vanaf 14 april is een boekje be schikbaar waarin alle verenigingen die deelnemen aan het Festival zijn opgenomen. Dat boekje is gratis verkrijgbaar bij o.a. VVV en Bre de Bibliotheek. Voor inlichtingen over het Cultuur Festival Soest kan contact worden opgenomen met Werner Paans, SS 6014596, wjlpaans@cs.com Aan het Cultuur Festival Soest, dat op zaterdag 10 mei wordt gehouden, doen tientallen instellingen, vere nigingen, solisten en kunste naars mee. Een opsomming. Verenigingen die meewerken: Animato, Apollo, Artishock, Balletstudio Sylvia, Cenakel, familie Jansen, Chorusline, Co- lenso Consort, De Soester Kring, Gospelkoor The Mes- sengers, Klein Soester Koor, Koerdische Saz-band, Koor Berna Kousemaker, Logos Cantat, Muziekkring Eemland, Ned. Motet en Madrigaalkoor, Odeon, PVO, Reizende beiaard van Landgoed De Paltz, SLAS, Slavisch Koor, Byzantium, Soester Byzantijns Kleinkoor, Soester Kinderkoor, Soester Orkest Vereniging, Sonja van Lier en Berna Kousemaker, to neelvereniging De Rietpluim, Tournidon, Turkse volksdans groep, volksdansgroep Radost. Organisaties/instellingen die meewerken: Brede bibliotheek, Groot Gae- sbeker Gilde, Kunstuitleen, Museum Oud Soest, VW Soest. Kunstinstellingen die meewer ken: Cultuur in de Oude Kerk, De Hazelaar, Galerie De Steenlin de, Galerie Anna Paulowna, Galerie Wind, Studio Nynker. Locaties die gebruikt worden: Achtertuin gemeentehuis, Ar tishock, De Open Hof, De Wit te Boerderij, Gildehuis, Mu seum Oud Soest, NPB-kerk, Petrus Pauluskerk, Raadhuis plein, raadzaal gemeentehuis. De VW Soest houdt in het ka der van de landelijke fietsdag een fietskunstroute langs alle locaties. nsdag 8.00-20.00 ïrdag 8.00-18.00 rijswijzigmgen en/of zetfouten voorbehou e Willaertstraat 49 §8 60958291 [Woensdag 19 maart [Vandenbulck: ['Kippetje Tok' ■De beroemde Gouden Boekjes- Ireeks, wie is er niet mee opge- Igroeid! De reeks bestaat niet meer, imaar Muziektheater Vandenbulck fkoos het verhaal van 'Kippetje ■Tok' uit voor een nieuwe kinder- f opera. Zaait en gij zult oogsten en lloon naar werken. Waarheden als leen koe, maar op de boerderij van ■Kippetje Tok denken ze daar an- Iders over. Kippetje Tok is een be- Idrijvige hen en zij steekt graag de handen uit de mouwen. Er moet brood op de plank komen. Het jgraan moet gezaaid worden en dat ps een behoorlijk karwei. Om de peurt vraagt Kippetje Tok haar Tienden om hulp. 'Wie wil me helpen zaaien?' vraagt Kippetje Tok aan de eend, de gans, de kat pn het varken. Maar haar kamera pen op de boerderij hebben daar pclemaal geen zin in! De kloeke hen moet al het zware werk zelf lerrichten. Maar als aan het eind het brood eindelijk gebakken is, heeft Kippetje Tok haar luie Triendjes mooi tuk... Duur: 60 minuten. Leeftijd: vanaf 4 jaar. Aanvang: 14:00 uur. Toe gang: kinderen 4,50; volwasse nen 7,00. Saterdag 22 maart Juanito is een indiaans jongetje. Hij woont samen met zijn moeder in de Zuid-Amerikaanse woestijn. Juanito heeft geen gewone moe der, zijn moeder is van water. De opperige Mais en zijn vriendin Dolores de vis houden hen gezel schap. Op een dag is het water ver dwenen, zijn moeder is weg. Juani to moet haar gaan zoeken, want niemand kan lang zonder haar. Juanito is niet zo'n heel dappere Igndiaan. Hij is nog maar klein, aar er is niemand anders die zijn eder kan gaan halen. Dus aakt hij de lange gevaarlijke reis de bergen in, helemaal naar de lop. Daar woont de ijskoningin, die zijn moeder vasthoudt. 'Om aar te overwinnen heb je heel veel oed nodig en als je dat niet hebt, pioet je kunnen fluiten', zegt de :actus. Maar Juanito kan helemaal iet fluiten. Waar haalt hij de oed vandaan om het avontuur tegemoet te gaan? De muziek jeeft Juanito kracht als hij niet 'meer verder durft. Duur: 55 minuten. Leeftijd: vanaf 4 jaar. Aanvang: 14:30 uur. Toe gang: kinderen 4,50; volwasse nen 7,00. Kaarten reserveren bij de theater kassa: 8B6095829; maandag t/m vrijdag 11:00-18:00 uur; zaterdags een uur voor aanvang van de voor stelling. Gereserveerde kaarten moeten twee dagen voor aanvang van de voorstelling zijn opgehaald! Op zondag 9 maart vond in de zaal van het Hilton Royal Pare Hotel al weer het op een na laatste concert plaats. Ditmaal was het jonge Romeo-kwartet uitgenodigd, bestaande uit de violisten Cindy Albracht en Jurjen Soeting, de altviolist Constantijn van de Wetering en de cellist Teije Hylkema. De leden van het Romeo-kwartet, opgericht in 1997 studeerden allen aan het Sweelinck-conservatorium in Amsterdam. Begonnen werd met het Kwartet opus 18 nr. 1 van Beethoven, het eerste uit een serie van zes kwartetten, alle gecompo neerd tussen 1798 en 1881, nog min of meer in de stijl van Haydn en Mozart. Meteen werd duidelijk dat hier vier voortreffelijke instru mentalisten aan het werk waren, die het werk een geïnspireerde in terpretatie gaven. Het tweede kwartet was van de in 1894 in Praag geboren componist Erwin Schulhoff, die in 1942 door de nazi's is vermoord. Het waren zijn 'Fünf Stücke für Streichquar- tett' waarin hij verschillende dan sen, zoals een wals en een tango, op een zeer originele manier paro dieert. Het viertal speelde deze stukken met zichtbaar en hoorbaar plezier! Schulhoff heeft nog twee strijkkwartetten geschreven, waar- Het Romeo-kwartet. naar ik - na het horen van dit werk - nieuwsgierig ben geworden. Na de korte pauze volgde het be kende maar altijd weer boeiende 'Amerikaanse' kwartet van Dvo rak. Hij schreef dit werk evenals zijn beroemde symfonie 'Uit de Nieuwe Wereld' in de periode 1892-1895, die hij in Amerika doorbracht. Het is het meeste ge speelde van zijn zeven strijkkwar tetten, maar het is altijd weer een plezier het te beluisteren, zeker wanneer het zo gespeeld wordt als het Romeo-kwartet dat deed: vir tuoos en met veel fantasie. Terecht werden ze beloond met een staand applaus. J.W. De Utrechtse auteur Ronald Giphart (1965) freedt dinsdag 25 maart om 20.00 uur op in de theaterzaal van de Brede Bi bliotheek aan de Willaert straat. Hij doet dat op uitnodi ging van de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS). Hij zal op deze literaire bijeen komst worden geïnterviewd door zijn oud-klasgenoot, Jean-Marc van Tol, de Soester tekenaar van Fokke en Sukke. Beiden waren destijds leerling van het Baarnsch Lyceum. In 1992 debuteerde Giphart, die als jongeman ook in Soest heeft gewoond, met de roman 'Ik ook van jou', gevolgd door 'Giph' in 1993, waarmee hij de harten ver overde van een jong lezerspubliek. Een recent boek van hem is 'Het leukste jaar uit de geschiedenis van de mensheid' (Arbeiderspers). Voor de CPNB schreef hij dit jaar het boekenweekgeschenk 'Gala', in een oplage van 780.000 exem plaren. 'In Gala betoont hij zich een vlot stilist, die met vaste hand een iet wat wrang acteursfestijn in de Utrechtse gelegenheid Tivoli laat becommentariëren', meldt Arjan Peters in de Volkskrant. Daarbij vraagt deze recensent zich af of de auteur zich ook kan handhaven als hij dieper graaft. Galeriehouder Ton Geurs en Hen- riette Karsten van het voormalige NS station Soestdijk hebben in het gerenoveerde stationsgebouw een expositie ingericht van de Soester kunstenaar Harry van der Wee. De tentoonstelling is op afspraak te bezichtigen en duurt tot en met zaterdag 10 mei, de dag van het Cultuur Festival Soest. Er is dan open huis in het gebouw. Ron Geurs van Galerie de Steen linde wijst tevens op de lopende expositie in de Steenlinde aan de Lindenlaan 1 van Yola Kamper man en Ignacy Nowodworski. Deze is tot en met 20 april te be zichtigen. Galerie de Steenlinde slaat overi gens zijn vleugels uit en opent za terdag 22 maart een filiaal aan de Amstel 242 in Amsterdam, vlakbij de Magere Brug. Het is een foto galerie. Volgens Geurs is er duide lijk een trend waarneembaar naar fotografie in de kunst. De hoofd stad is daarin trendsetter, aldus Geurs die belooft dat de uitstraling daarvan binnenkort ook in Soest merkbaar zal zijn. Voor meer informatie: www.steenlinde.nl Tijdens het Amsterdamse Boeken bal deze maand was Giphart de hoofdgast en mocht hij om 0:00 uur in de Stadsschouwburg de Boekenweek 2003 openen. In Soest mag hij op 25 maart de suc cesvolle activiteiten van de SLAS in de Boekenweek afsluiten. Toegang: 7,50, vrienden van de SLAS/CJP/65+ 5,00. Reserveren bij de Brede Biblio theek (035-6095811) of bij Boek handel Van de Ven (035- 6012419). Kinderparadijs I De Vrije Teugel Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Stoere activiteiten ondernemen als piraat, het kan woensdag 26 maart bij de Vrije Teugel tijdens de in loopmiddag die van 14:00 tot 16:00 uur wordt gehouden. Op het terrein aan het Vedelaarpad zijn dan weer allerlei activiteiten te doen. Deelname aan de piraten- middag kost 2,50. Vanavond houdt mevrouw drs. M. Meijnssen-Dutilh, archivaris van waterschap Vallei en Eem en be heerder van het waterschapsarchief in het gemeentearchief te Amers foort een lezing voor de Neder landse Genealogische Vereniging, afdeling Amersfoort e.o. Ze zal bij de lezing ingaan op wat genealo gen kunnen verwachten van onder zoek in waterschapsarchieven van de 16e eeuw tot heden. De lezing wordt gehouden in de aula van Conferentiecentrum Onze Lieve Vrouw Ter Eem, Daam Fockema- laan 22, Amersfoort, aanvang 20:00 uur. De zaal is open vanaf 19:00 uur. De toegang is vrij. Tulpen, BLOEI Afd. SOEST eieren, veren, groen en beregras zijn no dig voor het ma ken van een paas krans. Wie het eens wil proberen, kan dinsdag 5 (9:30-11:30 uur) april terecht bij Groei en Bloei. Docente Yolanda van der Hout geeft dan instructies en reikt ideeën aan tijdens een workshop in 't Soester Stekkie aan de Schrikslaan 1-3. Deelname kost 12,00 voor leden en 19,50 voor anderen. Men dient zich vooraf op te geven. Dat kan bij Ingrid Visser, SS 6022358 (19:00- 20:00 uur), die tevens informatie verstrekt over de materialen die men nodig heeft. Tafelstuk Eveneens in 't Soester Stekkie vindt donderdag 24 april (20:00- 22:00 uur) een workshop plaats, waarin men leert een tafelstuk en/of een rouwarrangement te maken. De techniek is voor beide vrijwel gelijk, zal Yolanda van de Hout duidelijk maken. Leden kun nen voor 9,00 meedoen, ande ren voor 16,50. Opgeven moet vooraf bij Ingrid Visser, SS 6022358 (19:00-20:00 uur). .'f .M Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Zondag 23 maart Club Stormvogel Stormvogel ontvangt weer bijzon dere gasten, voor een muzikaal en dichterlijk avontuur met ongewis se afloop. Met andere woorden: er is niets voorbereid of afgesproken. Deze keer ligt de nadruk op het gebruik van analoge synthesizers. Sinds de jaren tachtig is het instru mentarium hevig gedigitaliseerd, maar een handvol Mohikanen blijft de oldtimers trouw. Een avond om niet te missen, voor wie van gierende filters en sweepende ossilatoren, kortom: wie van bleep- en-knormuziek houdt. Er kan ook geschaakt worden. Geschikt voor alle leeftijden. Aanvang 20:30 uur, toegang 2,50. Raymond Scott Memorial Concert Maar weinig mensen zullen bij het horen van de naam Raymond Scott een 'aha-erlebnis' krijgen. Toch heeft eenieder die de vijftiger jaren heeft meegemaakt, hem ge hoord. Scott luisterde ontelbare Amerikaanse commercials op, met de meest bizarre en bijzondere klankschilderingen, die hij opwek te met zijn prehistorische toonge- neratoren. Reden genoeg voor Stormvogel en Witte, liefhebbers van analoge synthesizers, om deze naamloze held van de mondiale toonkunst te herdenken. De veelzijdige slagwerker Onno Witte is vooral als latin- jazz- drummer gelauwerd, maar vindt zijn genot evengoed in Strawinski, Zappa of het gekrijs van analoge synthesizers. Voor deze gelegen heid zal Witte een batterij oldti mers opstellen. Saxofonist Martin Buursen is een gepokt en gemazel de entertainer. Hij speelt al jaren de pannen van de daken in bin nen- en buitenland en zorgt steeds weer voor een optimale sfeer tij dens zijn optredens. Hij speelt in het funk-fusion-jazz idioom, waar uit hij zijn eigen, zeer herkenbare, geluid en stijl heeft gedistilleerd. Naast de saxofoon bespeelt Buur sen met dezelfde verve ook syn thesizers, samplers en andere hel se machines. De vertoning van de film 'The Pianist' van maandagavond 24 maart in Artishock is UITVER KOCHT. Daarom wordt er op zondag 23 maart (de dag er voor dus) een extra voorstelling ingelast, die om 15:00 uur be gint. De entreeprijzen blijven hetzelfde. Maandag 24 maart Op 23 september 1939 speelt de jonge pianist Wladyslav Szpilman voor de Poolse radio Chopin's Nocturne in cis. Tijdens het stuk kan Szpilman zichzelf nauwelijks horen door de Duitse bombarde menten, en een halfuur later is de Poolse radio door een rake bom definitief uit de lucht. Voor de joodse bewoners van Warschau zijn de gevolgen van de Duitse be zetting afschuwelijk. Terwijl zijn hele familie en vele vrienden wor den gedeporteerd en vermoord, weet Szpilman het te redden. Een sleutelrol daarbij speelt de Duitse SS-officier Wilm Hosenfeld, die Szpilman eerder nog de Chopin- nocturne had horen spelen. Roman Polanski overleefde als jongen het getto van Warschau. Al lang wilde hij daarover een film maken, maar een echte autobio grafie mocht het niet worden. Toen Polanski op het verhaal van Wla- dyslaw Szpilman stuitte, had hij het gevonden. Door bovendien veel persoonlijke ervaringen in de film te verwerken, maakte Polanski er nog meer zijn eigen verhaal van. De oude meester Polanski liet zijn emoties echter niet de regie over nemen. Hij nam voldoende rust om uit te leggen wat er nu precies gebeurde in het toenmalige War schau. Met een Gouden Palm is The Pianist nu al een van de meest besproken films van het jaar. Aanvang: 20:30 uur; entree: 5,00 3,50); reserveren: maandag t/m vrijdag 9:00-13:00 uur, 88 6019577. Meer informatie op internet: film.artishock-soest.nl of artis- hock-soest.nl Restaurant Bauers aan de Bur gemeester Grothestraat is bij fijnproevers niet alleen bekend om zijn bijzondere culinaire genietingen, maar ook om de fraaie voorbeelden van (schil derkunst die aan de wanden te zien zijn. Daarvoor is nu een nieuwe opzet bedacht. Tot dusver ging het doorgaans om het werk van één kunstenaar, maar vanaf nu biedt het restaurant aan maximaal vier beeldende kunste naars de mogelijkheid om te expo seren. Bauers bemiddelt eventueel bij de verkoop van de schilderijen (waarbij de kunstenaars zelf de verkoopprijs bepalen). Momenteel exposeren bij Bauers de volgende vier kunstenaars. Ria Frijlink Ria Frijlink werkt met verstande lijk en soms daarbij ook lichame lijk beperkte mensen. In 1999 is ze begonnen met schilderen en dat is, naast nog andere, een hobby waar in ze heel veel van zichzelf kwijt kan. Het liefst schildert ze intuïtief, maar soms laat ze zich ook leiden door de natuur of een mooi ge dicht. Geëxposeerd heeft ze nog nooit en ze vindt het heel span nend dat er schilderijen van haar in restaurant Bauers mogen hangen cn daar te zien zijn door anderen. Tonny Fugers Tonny Fugers is aquarclliste te Soest. Sinds begin jaren '90 is ze aan het aquarelleren en dat heeft haar zo gegrepen dat ze eraan 'ver slaafd' is geraakt. Samen met haar dochter is ze destijds een cursus gaan volgen en daar heeft ze de eerste beginselen onder de knie gekregen. Daarna heeft ze ver schillende workshops gevolgd, waarmee ze haar technieken heeft kunnen verfijnen. Vervolgens is ze bij de zeer talentvolle kunstenares Kitty Mulder op les gegaan en sinds die tijd is ze met sprongen vooruit gegaan. Inspiratie doet ze op in haar tuin, die zomers vol met bloemen staat. In het voor- en na jaar verblijft ze een aantal maan den in het Zuid-Franse Beaufort in villa 'Chez le Pic', waar de prach tige natuur van de Minervois- streek haar ook inspireert. Deze villa hangt inmiddels vol met haar aquarellen. Na in verschillende locaties te heb ben geëxposeerd heeft ze nu een permanente expositie ingericht in Galerie 'De Zoete Inval' te Baarn, Residence Souveraine te Soest, Rouwcentrum 'van Haaren' te Soest, Moerland Verhuur te Pra- des sur Vernazobres/St. Chinian (Frankrijk). Koos Boogert Koos Boogert is geboren in Rotter dam (1941) dus inmiddels een 60+er cn ook 'vutter'. In 1973 is hij in Soest komen wonen. Op een of andere manier is hij altijd wel bezig geweest met beeldende kunst. Actief is hij daarin sinds 1987 toen hij een cursus ging vol gen, eerst in de Ewijckshoeve en later in 'de Tuin' te Baarn. Nog steeds volgt hij daar, met een groep van zo'n 10 mensen, onder leiding van Gijs van Noort en Mar- li Turion, cursussen. De volgende technieken hebben zijn belangstel ling: aquarel, gouache, acryl en grafische technieken zoals etsen, monoprints, blokprints en hout- snedes. Met grafiek is hij het laat ste jaar bezig. Met uitzondering van het werk vanuit de beginperio de werkt hij nu vooral abstract, echter altijd met een figuratief ob ject als uitgangspunt. Annet de Langen Annet de Langen groeide op in Hilversum. Op het lyceum aldaar werd zij door haar tekenleraar ge stimuleerd om met tekenen en schilderen door te gaan. Zij koos echter voor een carrière bij de omroep, waar ze 30 jaar voor zo wel radio als televisie werkte voor respectievelijk AVRO, TROS cn NOS. Sedert enkele jaren heeft zij palet en penseel weer ter hand ge nomen cn heeft zij les van Kitty Mulder. Naast bloemen en land schappen heeft Annet een voor liefde voor het schilderen van de Afrikaanse oli fant, waardoor zij gedurende diver se verblijven in Kenia gefascineerd raakte. Ook schildert zij in op dracht; bijvoorbeeld bruidsboeket ten. Haar werk kenmerkt zich door het gebruik van zowel zachte als felle kleuren, waardoor levendige beelden ontstaan.

Soester Courant | 2003 | | pagina 13