€199, (fit Twee auto's belanden in tuin Birkstraat pleit voor 50 km/uur SPOED Manip van Zijp Cabrio krijgt geld voor nieuwe constructie podiumverlichting Bruidspaar Barth: 60 jaar geluk Vi§ser fft AAGD 1 ACTUEEL! U ziet het goed, voor ziet u op alle afstanden alles! Kapvergunning voor eiken op de Soesterbergsestraat Wij zijn gesloten Inbreker moet bijna twee jaar lang achter de tralies ggyga £AGINA2 WOENSDAG 19 MAART 2003 SOESTER COURANT Hoeve ts ter m/v /v maker ef en :r M/V Zwaar ongeval op Schrikslaan; buurt wil maatregelen PAGINA 3 Bewoners vragen gemeente om maatregelen Smitsweg 30,3765 CT Soest Tel. 035 - 601 86 26 BEZORGERS Een nieuwe lente... een nieuwe fiets! Ben de Bruin Wethouder Harry Witte (GGS) tegen soesterScourant Cabaret 'Kwaak maar raak' op Griftland College Ruim 1500 euro subsidie voor speciaal concert van dinsdag 18 maart t/m zaterdag 22 maart a.s. Vanaf dinsdag 25 maart zijn wij u graag weer van dienst. Corine en Martin Zijp x as 0800 - 0432 Kermispot Service voor alle merken SECRETARESSE VAN DER GOEN ADVOCATEN 5,95 ,50 ,50 •ndig zwembad, ten. epiek daire vaarden ogelijkheden mropese :t een handicap en :en flink deel van omenteel werken Dp korte termijn op :a"producten idig monteren van enten en ;s van 5 tot 25 stuks werk gaat de ad of opleiding als roducten zelfstandig en kunt uitvoeren. U van conventionele e vervaardigen, er te ontwikkelen boren zijn. Jiste. grepen een proeftijd volgt overgang naar rd ïlbewerkend bedrijf, lil een korte brief ze vaste medewerkster, omervakantie orkeur opgedaan in flexibel in te delen, etaalbewerkend /an een korte brief p www.q-tec.nl. Bij een ernstig ongeval op de hoek van de Schrikslaan en de Vinkenweg zijn woensdagmid dag twee auto's terechtgeko men in een tuin. Een 57-jarige vrouw uit Hilversum sloeg met haar wagen over de kop en raakte bekneld. Op aangeven van het ambulance personeel werd ze door de brand weer bevrijd uit haar benarde si tuatie. Dat moest secuur gebeuren en duurde bijna drie kwartier. Daarna werd de vrouw onmiddel lijk per ambulance naar het UMC in Utrecht vervoerd. De vrouw had rugletsel opgelopen bij het onge val. Dat gebeurde omstreeks kwart over vier. Volgens de politie werd het ongeluk veroorzaakt door een 57-jarige Soester. Hij reed met zijn wagen over de Schrikslaan en ver leende op de kruising met de Vin kenweg geen voorrang aan de vrouwelijke automobilist. Een bot sing was het gevolg, waarna de auto van de Hilversumse op z'n kop in een tuin terechtkwam. Ook de Soester belandde met zijn wa gen in de tuin die fors werd be schadigd, maar volgens de berich ten raakte hij niet gewond. Beide wagens moesten later worden weg gesleept. Geschrokken Nog afgezien van het letsel en de schade voor de betrokkenen, zijn de bewoners van het getroffen per ceel enorm geschrokken. 'Het is natuurlijk heel erg voor deze men sen. Maar een minuut voor het ongeluk knikkerden mijn kinderen nog op de stoep voor onze tuin, precies op de plek waar het ge beurde. Ik had ze binnengehaald om te eten, omdat we weg moes ten. Ik moet er niet aan denken wat er anders zou zijn gebeurd. Ik durf ze er nu niet meer te laten spelen', aldus de bewoonster. Volgens haar, maar ook veel buurtbewoners wordt er vaak te hard gereden op de Schrikslaan. Omdat de kruising overzichtelijk is, minderen automobilisten meest al geen vaart. In de ogen van de omwonenden houden weinig be stuurders zich aan de snelheidsli- Overzicht van de materiële gevol gen van de aanrijding op de hoek van de Schrikslaan en de Vinken weg. De buurt eist snelheidsrem- mende maatregelen van de gemeen- miet. Zoals in alle wijken van Soest mag er in 't Hart niet harder dan 30 kilometer per uur worden gereden. Behoudens de groene strepen bij de Nieuwstraat zijn er volgens de bewoonster in de wijk verder geen aanduidingen die de automobilisten daaraan herinne ren. De buurt vroeg de gemeente her haaldelijk om fysieke maatregelen te treffen in de vorm van drempels. 'In ieder geval bij de kruising met de Vinkenweg. Maar de gemeente zei dat het niet nodig was en dat ik maar mijn heg moest laten groeien, zodat de kruising niet meer zo overzichtelijk is.' Eén ding staat vast. De bewoners rond het plantsoen gaan nu weer de gemeente vragen om snelheids- remmende voorzieningen aan te brengen. Zo snel mogelijk. Bewoners van de Birkstraat willen dat op het gedeelte bui ten de bebouwde kom de maxi mum snelheidslimiet wordt te ruggebracht naar 50 kilometer per uur. Ze stellen dat in een brief die ze in het kader van de inspraak over de hoofdwegen structuur aan het college heb ben gestuurd. Afgezien daarvan zien de bewo ners nog andere belangrijke bijdra gen aan grotere veiligheid. Zo zou den bromfietsers voortaan op de weg moeten rijden en niet op de drukke fietspaden, die ook door veel scholieren worden gebruikt. Voorts pleiten ze voor veilige over steekplaatsen en maatregelen die de kans verminderen op ongeluk ken bij het afslaan naar de bestem ming. Ook het sluipverkeer tussen Amersfoort en Al en A28 moet worden ontmoedigd. 'De gemeente Soest heeft maart 2003 uitgeroepen tot inspraak- maand over de hoofdwegenstruc tuur in Soest. Wij grijpen deze ge legenheid aan om de aandacht te vestigen op de onveilige verkeers situatie op de Birkstraat.' Dat zeg gen de Soesters Corine, Joop en Ko Wantenaar en Rosan Coppes. De groep zal namens vele andere Birkstraat-bewoners inspreken tij dens de raadsvergadering van don derdag 20 maart. 'Op het stukje Birkstraat in Soest tussen de Avia-benzinepomp en de Amsterdamseweg in Amers foort is hel nu toegestaan 80 kilo meter per uur te rijden. Dit veroor zaakt veel overlast en onveiligheid voor de bewoners én de andere gebruikers van de weg. Daarom willen wij" dat de maximumsnel heid naar beneden wordt gebracht. 50 Kilometer is hard genoeg voor dit stukje weg van een krappe ki lometer,' aldus de groep die hand tekeningen van veel andere bewo ners van de Birkstraat heeft verza meld. Volgens de groep is 'dat heel wat, want velen zijn van nature en ook door hun drukke werkzaamheden in vooral boerenbedrijven absoluut Multifocale glazen inclusief ontspiegeling vanaf 1 99, m per paar* NATUURLIJK BU UW VAKOPTICIEN! brillen - contactlenzen geen actievoerders. Eigenlijk is dat gek, want de meeste families die hier al langer wonen, hebben ver wanten, buren en kennissen verlo ren aan het verkeer op de Birk straat.' Onbebouwd en onbewoond? 'Het gaat ons vooral om de veilig heid. Het stuk weg ligt officieel buiten de bebouwde kom, maar hoe onbebouwd en onbewoond is het gebied feitelijk? Naast vele woonhuizen is er een groot aantal bedrijven aan dit stukje Birkstraat gevestigd: boerenbedrijven, een diervoederwinkel en een bedrij venterrein (voormalig Centropa), een occasionbedrijf, een benzine pomp, een restaurant, twee cam pings, een bungalowpark, de toe komstige Paardenkamp-locatie, de Kaasboerderij, een manege en een hotel, met bijbehorende uitritten. Bovendien komen diverse wandel en fietspaden door het bos aan de Birkstraat uit,' zegt de groep. 'Al deze bedrijvigheid en het feit dat het de verbindingsweg tussen Soest en Amersfoort is, brengen veel mensen op de Birkstraat. In de auto, op de tractor, met de fiets en de brommer of te voet. De hoge snelheid van de auto's op de weg en de brommers op het fiets pad veroorzaakt voor alle wegge bruikers onveilige situaties en tal loze (bijna)ongelukken.' De Soester Courant zoekt met spoed Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. rijwielspecialist Gallenkamp Pelsweg 1 - Soest-Zuid Telefoon 035 - 601 28 57 De gemeente heeft zichzelf een vergunning verleend voor het kappen van 22 oude Ameri kaanse eiken langs de Soester bergsestraat. Nog eens 15 an dere eiken op hetzelfde gedeel te zullen worden verplaatst. Het gaat om het deel tussen de Ossendamweg en de bocht voorbij de Dennenweg. Wethouder Harry Witte van GGS heeft een afwijkend standpunt in genomen door in het college tegen de kapvergunning te stemmen. Hij zou de kwestie het liefst met de raadsfracties bespreken, maar een meerderheid van het college zette wel een handtekening op papier. Het betreft de tweede fase in de vervanging van de oude bomen. In de jaren negentig maakten 37 bo men plaats voor 41 jonge moeras- eiken. Op de plaatsen waar gekapt gaat worden, komen ook moeras eiken (22 in totaal) te staan. Deze zijn, speciaal hiervoor, enkele jaren geleden reeds verplaatst van het winkelcentrum Soest-Zuid naar de Ferdinand Huycklaan. Tegen de voorgenomen kap zijn door omwonenden geen bezwaren ingediend. De Vereniging tot Be houd van Oude Bomen (VBOB) uit Baarn, opgericht ten tijde van de commotie rond de inmiddels ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 8,75 perhalf jaar! tel. (035) 6014152 Op donderdag 20 en vrijdag 21 maart brengt het personeel van het Griftland College een nieuwe ca baretvoorstelling, geïnspireerd op de eigen schoolsituatie. Zo'n 15 docenten en leden van het onder steunend personeel leveren een bijdrage aan een anderhalf uur durend programma, voor een gemêleerd publiek. Medewerkers, leerlingen en ouders zijn welkom, de toegangsprijs bedraagt 3,-. Met 'Kwaak maar raak' als titel kun je heel wat zaken van het schoolbestaan op een luchtige wij ze aan de orde stellen: de tweede fase, de computer in het onderwijs, de bouw van een nieuwe vleugel en het reilen en zeilen van het do cententeam. Cabrio kan rekenen op 1550 van de gemeente Soest. Het open luchttheater wendt het bedrag aan om een bijzonder concert naar Soest te halen en wel op zondag 14 september. Het is een muzikaal optreden voor kinderen met een grote educatieve waarde. Zonder subsidie van de gemeente zou het voor Cabrio on haalbaar zijn om deze act te pro grammeren. Cabrio wil het tarief voor een toegangskaart namelijk laag houden, zodat ook kinderen van minder draagkrachtigen op 14 september in het theater aan de Soesterbergsestraat kunnen- genie ten van het concert. Het college heeft dekking gevon den in de post onvoorzien welzijn. Het bestuur van het openlucht theater zal in de loop van dit jaar met meer informatie over het spe ciale concert naar buiten komen. juwelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 verdwenen eeuwenoude linde in de Kerkebuurt, ging wel in het ver weer. Volgens de VBOB kunnen oude bomen juist waardevol zijn en is niet aangetoond, dat de 22 eiken in slechte staat verkeren. De gemeente heeft de bezwaren onge grond verklaard en hoopt nu zo snel mogelijk aan de gang te kun nen gaan met het kappen. Wegens een achttal woningin braken. waaronder twee in Soest, is een 38-jarige Utrech ter dinsdag door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot in totaal 29 maanden celstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. Volgens de officier van justitie ge bruikte de Utrechter voor de in braken steevast de zogenaamde 'Bulgaarse methode'. Dit houdt in dat de inbreker het cilinderslot van de deur verwijdert. De Utrechter nam de sloten mee, zodat er geen technisch onderzoek op kon wor den uitgevoerd. Hij erkende dat hij in 2001 op die manier had ingebroken in een wo ning aan de Honingbij in Soest. Hij nam toen een videorecorder weg. In diezelfde tijd had hij ook nog andere woninginbraken gepleegd, in de omgeving van Utrecht, aldus de man. Maar nadat hij anderhalf jaar ge leden was afgekickt, had hij naar zijn zeggen nog slechts eenmaal ingebroken, in een woning in Utrecht. Hij ontkende verantwoor delijk ie zijn voor nog vier andere woninginbraken, eind vorig jaar. Drie daarvan waren gepleegd in woningen aan en rond de Turf- streek in Soest. De rechtbank sprak hem van twee van die inbra ken vrij, evenals van nog een an dere inbraak in Utrecht. Bij haar vonnis hield zij rekening met het lange strafblad van de verdachte. Zij veroordeelde hem wegens de inbraken tot twee jaar celstraf, waarvan een halfjaar voorwaarde lijk. Bijzondere voorwaarde bij de straf is dat hij contact houdt met de reclassering. Bovendien vonnis te de rechtbank dat de man een eerder voorwaardelijk opgelegde celstraf van vijf maanden uit moet gaan zitten. Ook moet hij 450 euro schadever goeding betalen aan een van de gedupeerde gezinnen. Er was in totaal 35 maanden celstraf, waar van zes maanden voorwaardelijk, tegen hem geëist. Vooruitlopend op de voor jaarsnota maakt de gemeente alvast 10 duizend euro over op de rekening van Cabrio. Het openluchttheater kan er een constructie voor aanschaffen, waaraan de lampen komen te hangen. Behalve voor de avondvoorstellin gen heeft Cabrio - sinds vorig jaar de overkapping werd aangebracht - ook overdag verlichting op het podium nodig. Onder het transpa rante dak is het donkerder, vooral bij fel zonlicht. In de dakconstruc tie waren dragers aangebracht, maar die bleken te licht te zijn en werden uit veiligheidsoverwegin gen verwijderd. Daardoor werd Cabrio met een onvoorzien probleem opgezadeld. Het bestuur heeft inmiddels finan ciële toezeggingen van diverse fondsen binnen, zodat er lampen kunnen worden gekocht. Het ont brak de stichting evenwel aan gel den voor het ontwerp en de aan schaf van een zogeheten trus, waar de verlichting aan bevestigd kan worden. Kosten: circa 10 duizend euro. Omdat hier geen geld voor is ge reserveerd, zou de gemeente de subsidieaanvraag tijdens de voor jaarsnota (eind mei) behandelen. Dat is gebruikelijk bij dergelijke verzoeken. Maar zo lang wachten kan Cabrio niet. Bij een eventueel positief besluit zou het dan nog zeker tien weken duren, alvorens de constructie klaar zou zijn. 'Dan zit je in augustus en is het groot ste deel van het programma achter de rug', aldus Berna Kousemaker van het openluchttheater. Zij stapte woensdagavond maar weer eens de raadzaal in, ditmaal om te vragen of haar stichting het geld nu alvast kan krijgen, zodat de opdracht de deur kan uitgaan en Cabrio bij de eerste voorstelling van dit seizoen, op 1 juni, over feeërieke verlichting' beschikt. GGS, D66 en GroenLinks trokken de knip al open, maar met name de VVD strubbelde aanvankelijk tegen. 'We begrijpen het verzoek, maar er zijn zoveel instellingen die geld nodig hebben', stelde fractie voorzitter Ellen Huberts. 'Er komt bij de voorjaarsnota nog zoveel op ons af. Straks (volgend jaar-red.) moet er ook iets aan de tribune worden gedaan. We zijn bang dat Cabrio een onevenredig deel van de koek gaat krijgen.' Het CDA wilde eigenlijk liever eerst een financieel overzicht zien van de daadwerkelijke kosten en dan in de loop van deze week een besluit nemen. Soest 2002 twijfel de. Toen wethouder Harry Witte uit legde, dat Cabrio er niets aan kan doen, dat de constructie voor de lampen niet voldeed, gingen deze fracties alsnog om. Cabrio krijgt dus nu al het geld en kan een ar chitect aan het werk zetten. Dit seizoen zullen er ongeveer twintig voorstellingen in het thea ter aan de Soesterbergsestraat plaatsvinden. Acht daarvan zijn speciaal bestemd voor kinderen. Burgemeester Janssen en zijn vrouw gingen gistermorgen om tien uur al op de koffie (mét taart, uiteraard) bij het echt paar M. Barth en C. Barth- Goedhart in hun appartement aan het Dalplein, om ze de feli citaties van de gemeente aan te bieden. De Barths vierden hun 60-jarig huwelijksjubileum in Molenschot, waar ze sinds een paar jaar tot volle tevredenheid Bruid Corry Bart-Goedhart (in middels 84) en bruidegom Maar ten Barth (83) kennen elkaar al vanaf hun kinderjaren. Hij werd geboren in 's Gravendeel, zij in Sliedrecht en ze trouwden op 18 maart 1943 in Dordrecht. De Barths kwamen ruim acht jaar ge leden uit het Drentse Hoogeveen naar Soest, waar ze eerste enkele jaren in een aanleunwoning bij Mariënburg vertoefden. Het cen trum van het land trok, vooral ook omdat ze dan wat dichter bij (een van) de kinderen zouden zitten. In Drenthe hebben ze veel mooie ja ren gehad, al vielen er ook schadu wen over hun leven, zoals het overlijden van hun jongste zoon op 7-jarige leeftijd. De bruidegom verdiende destijds de kost als opleidingsfunctionaris bij de research-afdeling van Unile- ver in Vlaardingen, nadat hij eerst een studie chemische techniek had gevolgd, geheel op eigen kracht. Zijn vaardigheden ontwikkelde hij door zelfstudie en vooral ook in de praktijk. Later maakte hij de over stap naar Drenthe, waar de Iglo- fabriek van Unilever gevestigd was. Tot zijn 57e heeft hij doorge werkt. Daarna besloot hij het rus tiger aan te doen, maar hij bleef zeer actief in het Apostolisch Ge nootschap. 'Interesse' Het had nog best wat voeten in de aarde voordat Maarten en Corry elkaar het jawoord gaven. Ze ken den elkaar al van de jeugdkring van het Apostolisch Genootschap, maar het duurde wel even voordat de 'vonk' echt oversloeg. 'Eerst konden we elkaar eigenlijk niet zo goed uitstaan...' Hij wist zijn be langstelling een tijdlang goed ver borgen te houden, maar uiteinde lijk durfde hij toch te bekennen dat hij 'interesse' in haar had, en van af die tijd zijn ze altijd dol op el kaar gebleven. Het Apostolisch Genootschap speelde altijd een grote rol in hun leven. De bruidegom was jarenlang voorganger in dit kerkgenoot schap, met name in het noorden van het land. Afgelopen zondag kwam het koor van het Aposto lisch Genootschap in Soest nog zingen in de koffiekamer, tot ie ders genoegen. De Barths houden veel van muziek, vooral van koor zang, en hebben zelf ook altijd naar hartelust gezongen. Ze genie ten nog dagelijks van hun cd-ver zameling. Verwarring Met hun gezondheid gaat het rede lijk, alleen de bruid tobt wel wat met lopen en ook haar geheugen laat haar soms. een beetje in de steek. De bruidegom, die nog graag een sigaartje rookt, vangt dat met veel humor op. Hij kan nog Burgemeester Janssen en zijn vrouw kwamen het bruidspaar Barth geluk wensen namens de ge meente Soest. Foto: Soester Courant. altijd volop genieten van de ver warring die menigmaal ontstond als mensen - ook de politie - zijn achternaam voor zijn voornaam hielden. Het feest zou gisteren met de hele familie - naast het bruids paar de drie kinderen, zes klein kinderen en inmiddels drie achter kleinkinderen - worden voortge zet. Kinder- en i ^jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar j ln mei 2003 zou de Kermispot precies dertig jaar bestaan hebben. Morgenavond wordt deze ambte lijke tombola door de gemeente raad opgeheven. Eindelijk. De Kermispot is de populaire bena ming voor de 'onafhankelijke' Stichting Coördinatie Kermissen, die een fonds beheert van gelden die komen uit de jaarlijkse pacht sommen (25000 euro) voor het houden van kermissen in ons dorp. Het stichtingsbestuur van dit ouderwetse spaarvarken bestaat uit drie topambtenaren, die in hun goedertierenheid jaarlijks aan di verse verenigingen en instellingen een habbekrats uitdelen. Een soort culturele armenzorg waar voor nooit verantwoording werd afgelegd aan de burgerij. Letterlijk staat nu in het raads voorstel van morgenavond: 'De jaarlijkse uitkeringen zijn zo sym bolisch laag dat ze nauwelijks echt effect kunnen hebben op het sti muleren van ontwikkelingen en anderzijds het niet meer uitkeren ook de betrokkenen niet wezenlijk financieel zal schaden'. Voortschrijdend inzicht noemen ze dat in politieke kringen, Een andere afweging van het college van burgemeester wethouders luidt nu: 'Mede vanuit integriteit (volgens Van Dale betekent dat rechtschapenheid, onomkoopbaar heid-red.) en inzichtelijkheid is het niet wenselijk dat de middelen en besluitvorming buiten het zicht van de gemeente worden gehou den'. Au. Vorig jaar zat in de finan ciële doofpot nog een vermogen waarmee mevrouw Blommers(!?) de complete overkapping van Ca brio heeft betaald. Dat moet het onafhankelijke stichtingsbestuur toch geweten hebben, denk ik in mijn onschuld. Ik feliciteer het gemeentebestuur met zijn wijze beslissing deze Ker mispot op te heffen. Er voor in de plaats komt een Cultuurfonds, ge voed door de kermisgelden. Maar sinds 1 januari 2003 heeft de ge meente ook al een zogenaamd Cultuurstimuleringsfonds inge steld van 10.000 euro. Te hopen is dat morgenavond deze twee fond sen in elkaar worden geschoven. Mevrouw Loes Bakker, mijn idool van de bestuurlijke vernieuwing, liet onlangs voor Radio Soest we ten, dat ze als voorzitter van de Kermispot geen bezwaar heeft te gen deze samenvoeging. Een minpunt is, dat het stichtings bestuur voorstelt de besluitvor ming van het nieuwe fonds op te dragen aan het college van B W. Daar gaan we weer. De politiek moet zich inhoudelijk niet bemoeien met cultuur. In een tijd van burgerparticipatie en coproductie tussen overheid en burgers, in een tijd waarin hele wijken de beschikking hebben over een eigen budget, is het aan te bevelen het beheer van het Cul tuurfonds in handen te geven van bijvoorbeeld het Cultuurprijs Co mité. Ik wed dat professor Tops het roe rend met me eens is. Hoe gaat het trouwens met de professor? Anders is de besluitvorming toch weer nieuwe politieke wijn in oude bestuurlijke zakken. Nog steeds is het zo, dat de woorden kunst en cultuur in het gemeentehuis on middellijk associaties oproepen met Jantje Beton. Dat is een landelijk fonds voor zie lige kindertjes die nodig buiten moeten spelen. Letterlijk wordt Jantje Beton genoemd in het raadsvoorstel als voorbeeld voor het nieuwe Cultuurfonds. Ik heb alle vertrouwen in de gemeente raad morgenavond om te komen tot een goed doordacht, eigentijds, volwassen besluit, dat recht doet aan het bruisende culturele leven in Soest in het algemeen en aan dit prijzenswaardige raadsvoorstel in het bijzonder. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Wij vragen: die wil werken in een jong, enthousiast team voor 4 of 5 dagen per week. Reactie per e-mail (info@vandergoen.nl), fax (035 - 602 43 45) of per post (postbus 318, 3760 AH te Soest) t.a.v. Dorine Six. Vredehofstraat 15 Soest Postbus 318, 3760 AH Soest www.vandergoen.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 3