ORGERS wm ISCH te Veel reacties verkeersplannen 6Verkeer(d) in Soest!' Ondernemers niet helemaal content met verkeersscenario In pyjama naar jarige Mickey's Even uitblazen in Baarnse bos SPOED ACTUEEL r irsusruimte O Verkeer WOENSDAG 19 MAART 2003 SOESTER COURANT BETALEN! BETALEN! Reizende tentoonstelling trekt tal van bezoekers n: tel. 601 41 52 NIEUWE BEZORGERS Open brief aan alle inwoners van Soest 'We missen economische motieven' Verkeersdrukte Geen rondweg, maar een tram! Stop rondweg meningen van lezers PAGINA 9 Rentmeesterschap Non problemen Halfslachtig Rondweg als politiek steekspel Zitbankje op verzoek van 92-jarige wandelaarster HOOFDKUSSENS HOOFDZAAK WASIEL STEITNER vanasch.nl TEL. 6012372 i.OO uur ssen in verband met verh irg open huis vanwen» k."' EL! s ULD EN LEKKER GEKRUID! i BEREIDEN VARIATIES •IJK VERS I.AMSFILET jren en 3D op papier g6st naar een andere woning vernieuwingen en verbou#;. d in de onderbouw een nieu», ursusruimte voor cursisten» 4.00 uur heet Adri u van han! i gezellig bijpraten onder v jffie/thee. Vanaf maandag? ursussen weer t.w. maandag ansdagmorgen en -avond een van deze cursussen da. rdag en kunt u alle informaf. en borduren en 3D oppapi61 ren omgaan met randsoharen' Ie Valeriaanstraat 20, st Tel. 035 - 601 88 01. Al bijna tweehonderd reacties zijn bij de gemeente binnenge komen op de twee scenario's voor de hoofdwegenstructuur. Per e-mail, per post, per per soonlijke bezorging. De in spraak begon twee weken gele den en duurt nog dertien da gen. Alle reacties worden door de ge meente doorgestuurd naar een ex tern bureau dat ze verzameld en rubriceert. Op die manier moet straks snel en overzichtelijk kun nen gorden weergegeven wat er zoal onder de bevolking leeft als het om het verkeer gaat. Op het gemeentehuis worden nog meer brieven, kaarten, ideeën en op- en aanmerkingen verwacht. Tot nu toe zijn het vooral particu lieren die de moeite namen om hun|mening en opvattingen schrif telijk te uiten. Bekend is dat enkele "Organisaties tot vlak voor het ver strijken van de inspraaktermijn willen wachten met hun inbreng. Allé reacties die vóór 2 april bij de gémeente binnen zijn, worden meegenomen in de speciale nota die op basis van de inspraak wordt (géschreven. Op maandag 16 juni is cr nog een hoorzitting in het ge meentehuis, waarop men zijn me ning kan toelichten. Wie daarvan gebruik wil maken, kan zich tot uiterlijk 10 juni opgeven bij de griffier van de gemeenteraad, Rien van Vliet, SS 6093492. Wie zich nog wil laten informeren over de twee scenario's die het col lege heeft uiteen gezet in de huis aan huis verspreide folder, kan de tentoonstelling in het gemeente huis bezoeken. Deze is op doorde weekse dagen tijdens de openings tijden van het gemeentehuis te zien. Bovendien zijn er morgen, donderdag 20 maart, van 9:00 tot 18:00 en van 19:00 tot 20:00 uur medewerkers van de gemeente aanwezig om desgewenst tekst en uitleg of een toelichting te geven. Zaterdag ging de gemeente met een deel van de tentoonstelling óp pad. Van 10:00 tot 16:00 uur stond een container langs de Bur gemeester Grothestraat, bij de doorgang naar de parkeerplaats langs de Beek en Daalselaan. Ver keerskundige Ad van Wanroij had leesvoer meegenomen, maar kwam daar niet aan toe. Hij en zijn collega stonden vrijwel de gehele tijd mensen te woord die een kijkje kwamen nemen, vragen stelden of de discussie aangingen. Sommigen zetten meteen hun mening op pa pier en deponeerden dat in de oude (stem)bus. Doorlopend kwamen er zaterdag burgers op bezoek bij de reizende tentoonstelling van de gemeente. Zaterdag staat de container in Soest-Zuid. Foto: Soester Courant Volgens de ambtenaar was de rei zende tentoonstelling daarom een succes. Komende zaterdag staat de container, dan met twee andere ambtenaren, in de Soesterberg- sestraat, wederom van 10:00 tot 16:00 uur. Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens UTix Uneto-Vni Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 De Soester Courant zoekt met spoed Heb ie op woensdag tija om een wijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. U hebt van de gemeente Soest een folder in de bus gekregen met als titel 'Verkeer in Soest'. Wij van de Vereniging Vrij Pol derland maken ons hier zorgen over en vandaar deze brief. De gemeente heeft een probleem bedacht, wat geen probleem is: Er is geen overmatige verkeersdruk op de Van Weedestraat. Er is geen reden om de Van Weedestraat af te sluiten (vinden ook diverse win keliers). De Soester Zakenkring, de Ka mer van Koophandel (KvK) en tïè federatie Midden- en Klein bedrijf (MKB) zijn het eigen lijk in grote lijnen eens met sce nario B voor de hoofd wegen- Istructuur. Op een aantal pun ten wijkt het gezamenlijke {standpunt echter af van de va riant, waarin de kleine rond- •weg is opgenomen. Zo willen de organisaties dat de Van Weedestraat toegankelijk blijft voor auto's. Het doorgaand ver keer dient de rondweg te nemen, i maar het bestemmingsverkeer mag wel dichtbij de winkels komen. De kop van de Stadhouderslaan ^zou afgesloten kunnen worden, j zodat daar meteen parkeerplaatsen kunnen worden aangelegd. Daar- mee wordt parkeren in de woon- wijken voorkomen. Vanaf het Nas- sauplantsoen moet het niet meer pnogelijk zijn de Van Weedestraat ;in te rijden, andersom nog wel. £Ook in winkelcentrum Soest-Zuid, [zo stellen de drie belangenbehart igers van ondernemingen, moet aandacht besteed worden aan het in- en uitrijdcircuit. Via de Ossen- damweg kan men het centrum be naderen en via de Eikenlaan is er de ontsluiting richting het Soester- veen. Volgens de Zakenkring, de KvK en het MKB is bij de hoofdwegen structuur te weinig rekening ge houden met economische belan gen. 'Zowel voor winkelgebieden als bedrijventerrein zijn wegen van vitaal belang voor het bezoek door klanten, de aan- en afvoer van producten en het woon-werkver- keer. Economische motieven moe ten veel zwaarder meegewogen worden bij het zoeken naar het antwoord op de vraag hoe de be drijventerreinen ontsloten moeten worden en hoe bereikbaar de win kels moeten zijn', schrijven ze in een reactie aan het gemeentebe stuur. In de toekomst valt er volgens hen niet aan te ontkomen, dat er een grote rondeweg van de Praam gracht tot Amersfoort-west wordt aangelegd. Tevens pleiten de Za kenkring, de KvK en het MKB er voor, dat de route Biltseweg-Birk- straat een betere doorstroming krijgt. Aantakken op de westelijke verkeersstructuur van Amersfoort is daarbij van belang. De drie organisaties willen dat de gemeente bij de studie naar een betere afwikkeling van het verkeer tussen Soest en Amersfoort zich niet alleen beperkt tot de Birk- straat. Het moet allemaal resulte ren in een soepele doorstroming naar en van het bedrijventerrein in Soestdijk, zonder dat daarbij over last ontstaat voor de woonwijken. Het standpunt van de organisaties sluit helemaal aan bij dat van de Winkelkring Van Weedestraat die ook weer is vertegenwoordigd in het MKB. De winkeliers huiveren bij het idee, dat hun straat wordt afgesloten voor het verkeer. Het zou funest zijn voor verschillende zaken, omdat klanten zouden weg blijven als ze te ver moeten lopen voor hun boodschappen. Pas als er een totaal ontwikkelingsplan komt voor de noordelijke winkelpool, valt er wat de winkelkring betreft te praten over het weren van ver keer. De gemeente laat u kiezen uit twee zaken: een paar wegen eenrich tingsverkeer maken of een kleine rondweg aanleggen. Een kleine rondweg is een behoorlijk stuk as falt door de polder hetgeen ver keer van alle hoeken vanaf de Al zal aantrekken. Er is geen reden tot een rondweg, behalve voor een aantal projectontwikkelaars. Een kleine rondweg zal op termijn lei den tot huizen en bedrijven. Ont wikkeling zal nodig zijn om de weg te betalen. Nog meer groen weg. De bewoners aan de rand van Soest willen die rondweg niet. Zij willen simpelere en bijna-gratis op lossingen, zoals ruime parkeervlak- ken voor lossende vrachtwagens. En verkeersregelhandhaving. Is dat uw probleem? Ja. Vandaar deze brief Die rondweg kost bijna 6 miljoen euro. Om te beginnen. De ge meente weet nog niet waar dat van betaald moet worden. De provin cie doet er hoogstwaarschijnlijk niet aan mee, dus uw belastinggeld dreigt in dat asfalt te vloeien. U weet waarschijnlijk wel een betere bestemming. Het onderhoud alleen al van die rondweg gaat, naar verluid, betaald worden uit een dreigende verho ging met 10 procent van de OZB- belasting (onroerend zakenbelas- ting). Daar betaalt u als huurder en huiseigenaar aan mee. Meer sluipverkeer, meer belastin gen, hebt u daar zin in? Laat het ons weten. Reageer naar Ons! Geef uw mening of meldt u aan - gratis - als Vriend van een Vrij Polderland - en we sturen u de di gitale nieuwsbrief. vrijpolderland@yahoo.com www.vrijpolderland.nl Postbus 3147, 3760 DC Soest (ge frankeerd) Laat het ook de gemeente Soest weten: Gebruik de folder van de gemeente om te reageren of als u die kwijt bent: schrijf zelf uw me ning naar de Gemeente Soest, Af deling Wegen etc, Antwoordnum mer 120, 3760 VB Soest. Of mail naar: verkeersoplossin gen@soest.nl Ik begrijp werkelijk niet waarom er zo'n discussie is ontstaan over de 'verkeersdrukte' op de Van Wee destraat. Ik woon er vlak achter (P. de Hooghlaan) en kom dagelijks meerdere malen te voet, ook in de avondspits, op de Van Weede straat, zowel voor boodschappen als zakelijk. Het verbaast mij dat er zo'n ophef wordt gemaakt, want de opstoppingen zijn zeer spora disch en als ze er zijn, zijn ze bin nen een paar minuten opgelost. Hoe is het mogelijk dat cr zoveel geld moet worden vrijgemaakt, de winkels hun (auto)klanten voor een deel gaan verliezen en de pol der en het aangezicht van Soest moeten worden aangetast? Laat staan de te verwachten verkeer- en parkeerdrukte in de omliggende straten om een handje vol auto's, die wellicht niet eens uit Soest ko men, om te leiden. Weegt twee, drie minuten oponthoud, als die er is, tegen al deze nadelen op? Op de Van Weedestraat worden boodschappen gedaan, niet gewin keld, daarvoor ga je naar Amers foort of Hilversum. Maak des noods meer ruimte voor de vracht wagens, zodat ze niet op de rijbaan parkeren en zet er elke dag een politieagent neer, die dat contro leert. Verplicht het laden en lossen zo vroeg mogelijk op de dag. Dan is de Van Weedestraat toch een racebaan en wordt de 30 kilome ter, die bij lange na niet wordt na gekomen, op een praktische ma nier bewerkstelligd. L.H.M. Levenbach Fijn toch om het allemaal eens voorgerekend te krijgen van de gemeente. 9400 Vierkante meter voetgangersgebied kost ons 1,55 miljoen euro; 11.700 vierkante meter voetgangersgebied kost ons 7,45 miljoen euro. Kortom 2300 vierkante meter voetgangersgebied kost ons 5,9 miljoen euro. Laten we dan eerst de goedkope optie eens proberen. Dat er zoveel verkeer dwars door het lintdorp Soest rijdt, ligt natuur lijk ook aan het feit dat het Soes ter openbaar vervoer niet werkt. Die mooie poster - ten koste van een halve boom - van vorig jaar was om iets te promoten dat slecht is! Elk half uur een bus, daar wacht ik niet op. En de bus wacht niet op de trein uit Utrecht en Baarn. Ook dat die Ossendamweg/Von- dellaan elke ochtend en middag vol staan, is een makkelijke reden voor aan te wijzen. Er is geen al ternatief om in Amersfoort te ko men. Elk half uur een bus is te weinig en duurt te lang. Met de trein via Baarn duurt drie kwartier! Als we die 5,9 miljoen euro nou gebruiken om een tramlijn aan te leggen naar Amersfoort. Plus een rondje door het dorp, met elke tien minuten een tram. Martin Stolk De rondweg via de Stadhouders- laan is niet nodig! Vandaag was het weer zaterdagmiddag en volop winkelweer. Het was gezellig in de Van Weedestraat en volstrekt niet ontoegankelijk. U kunt zeggen dat het maar een momentopname is, maar dit moment komt bijna altijd voor op zaterdagmiddag. Doe er wat aan! Maak geen fout, laat het zo als het nu is. Meer rondwegver- keer is beslist niet de oplossing. Misschien moet het over 5 of 10 jaar nog eens worden bekeken. Nu: stop de rondweg. Jan van Oostveen Rosalie Boterenbrood In de Soester Courant van 5 maart 2003 lees ik dat Provinciale Sta- ten-gedeputeerde Jan Pieter Lok ker (CDA) voor het behoud van Hollandse landschappen is, zoals het poldergebied tussen Soest en Amersfoort. Niettemin kan hij be grip opbrengen voor een rondweg, mits langs de dorpsrand aangelegd. De wensen van het Soester CDA, de WD en PvdA zullen dus in zeer vruchtbare bodem vallen. Deze beoogde verwoesters van het unieke poldergebied kunnen en willen zich blijkbaar niet losmaken van het idee dat ieder individu op ieder moment met de eigen auto ieder aan een weg gelegen punt moet kunnen bereiken. Een toene mend aantal auto's vereist in hun ogen derhalve alweer aanpassing en vermeerdering van wegen, waardoor er nog meer auto's ko men, enzovoorts. Waarom zo weinig creativiteit en vooral ook zo weinig inzet voor het bedenken van een combinatie van verkeersbeperkende maatregelen, met socialisering van het verkeer? Het laad en losprobleem in de Van Weedestraat moet zeker opgelost worden, maar is dat nu echt zo moeilijk? En zou de bereikbaar heid voor vele inwoners van de hele gemeente Soest niet meer ge diend zijn met regelmatig laten rij den van kleine busjes, waardoor een veel hogere bezettingsgraad van voertuigen mogelijk is dan met de enkeling in de eigen auto? Een netwerk van busjes zou ook veel eenzaamheid in Soest, Soesterberg en Soestduinen draag lijker maken, zeker voor de naar verhouding veel oudere inwoners, voor wie de afhankelijkheid van het openbaar vervoer nu al groot is en dat zal gestaag toenemen ook. Daar is het geld voor, gezien de vele miljoenen euro's die bij de verschillende scenario's aan de orde zijn. John van der Drift Waar zijn we nu helemaal mee be zig? Winkels of wegen? Er is geen noemenswaardig oponthoud op de route van Weedestraat/Steenhoff- straat/Birkstraat! Gaat u eens handhaven, dat levert al heel veel op! Raad, denkt u nog eens heel goed na over verkeer(d) in Soest! Onnodige oplossingen zijn niet nodig, zij zijn slechts het vervullen van langgekoesterde ambities! Non problemen kosten veel tijd, geld en moeite! Doe iets aan de Vondellaan/Soes- terbergseweg situatie. Waar denkt de gemeente eigenlijk een rondweg nog voor nodig te hebben als de provincie juist de route Biltseweg/ Koningsweg wil opwaarderen? En als de provincie deze route opwaardeert, wordt de Ossen- damweg/Vondellaan/Soesterberg- sestraat situatie nog veel nijpender. Ga doen wat u moet doen en los het werkelijke probleem op. Mw. A.N. Pilkes Ik voorzie dat als de Van Weede straat autovrij gemaakt wordt, de Van Weedestraat hetzelfde lot on dergaat als de Koninginnelaan, toen B en W in het bestemmings plan alleen de Van Weedestraat, Hartje Zuid en winkelcentrum Overhees als winkelcentrum be schouwden. De Koninginnelaan was daarvoor een levendige straat met veel verschillende winkels. Veel plannen zijn daarna afgewe zen door de gemeente. Er zijn op de Koninginnelaan en de Nieuwstraat andere bedrijven voor teruggekomen en de buurtbe woners werden gedwongen om buiten de wijk boodschappen te doen. De maatregelen die telkens getrof fen worden voor het verkeer op de Koninginnelaan en de Nieuwstraat zijn telkens halfslachtig. Vanaf het moment dat daar het zoveelste ongeluk gebeurde, is men telkens met maatregelen gekomen die het voor het winkelend volk er niet vrolijk op hebben gemaakt en dat heeft natuurlijk ook effect gehad op de winkeliers. De grootste blunder die de gemeente gemaakt heeft is wel de aanleg van drem pels, die gaten in de weg bleken te zijn om te voorkomen dat de vrachtwagens te snel zouden rij den. De vrachtwagens en bussen konden gewoon met een vaart deze gaten omzeilen en het gewo ne verkeer kwam klem te zitten. Het is sindsdien altijd hommeles geweest. Nu zijn er de 'straatjuwe len'. Regelmatig moetje als fietser toch afstappen of de stoep pakken, omdat de auto's netjes staan te wachten op het tegemoetkomend verkeer en de doorgang voor de fietser is geblokkeerd. Als de opties die de gemeente nu voor ogen heeft, toch niet blijken te werken, gaan ze dan weer met lapmiddelen werken? Op de Van Weedestraat is dit al gebeurd met de zebrapaden die alsnog die func tie kregen toebedeeld en waar men over het algemeen nog steeds niet voor stopt. Een rondweg lost de problemen in Soest zelf niet op, het zorgt alleen dat het probleem zich verplaatst en dat bedrijven zich gaan vestigen waar het verkeer makkelijk bij ze kan komen. Dus wordt op den duur de polder toch volgebouwd, zeker op de lange termijn. Mevrouw A.L. van Brienen Baptist (Van redactiewege ingekort) Ê- rio's, de opu problemau den zich dez*. marginaal geprK. pen jaren. Het om meente aan visie en q. het verkeersprobleem nie. Jaar in jaar uit wordt gene over een rondweg, maar zola. zo'n weg er niet komt en ook an dere ingrijpende maatregelen uit blijven, is het een illusie om te ver wachten, dat een toenemende ver keersstroom op een veiliger en snellere wijze over een niet groeiend wegennet valt te loodsen. Niet alleen de verbijsterende visie dat een rondweg verkeer aantrekt, is het argument dat de gemeente tegen een rondweg aanvoert, maar ook de schade aan het milieu. Nu heeft de gemeente zelf rigou reuze schade aan het milieu toege bracht door forse nieuwbouw van woningen en bedrijven. En juist door die nieuwbouw heeft zijzelf wezenlijk bijgedragen aan de toe name van het verkeer. Het is schijnheilig om nu te snot teren over milieuschade door de aanleg van een rondweg, die door deze toename van het verkeer noodzakelijk is geworden. De hoeveelheden uitlaatgassen en decibellen die door het stilstaand, remmend, optrekkend en voort kruipend verkeer op het gemeen telijk grondgebied worden gepro duceerd, zijn in de laatste jaren fors toegenomen. Over dit slui pend proces van milieuverontreini ging hoor ik bijna niemand spre ken. Koeien langs de Hilhorstweg zijn belangrijker dan kinderen aan de Ossendam. Onze bestuurders zeg gen het in hun fraaie folder zelf: 'voor de aanleg van een nieuwe weg (dus ook een rondweg) mag alleen gekozen worden als het doel de middelen heiligt'. Het gemeen tebestuur heeft de enige afdoende maatregel 'doorgerekend' en ver worpen. Waar ik zo benieuwd naar ben, is de waarde die daarbij is toegekend aan woonplezier, veilig heid en schone lucht. De burgerij mag slechts kiezen uit twee ondermaatse schijnoplossin gen, die anderhalf of 7,5 miljoen euro kosten. Welke doelen heiligen die middelen? H. Koelstra Bij de vorige gemeenteraadsver kiezingen werd het idee voor een rondweg opnieuw uit de kast ge haald. De collegepartijen sloten het compromis, dat er een onder zoek gedaan zou worden naar de noodzaak en de mogelijkheden. Als ik het verslag van dit onder zoek lees, kan ik hier niet de con clusie uit trekken, dat de rondweg noodzakelijk is (toch niet voor de paar minuten file de polder opof feren), noch dat een rondweg een oplossing is voor Soest-zuid. Ik vraag me af of de partijen die voor een rondweg (CDA, VVD, PvdA) zijn, hun eigen onderzoek wel serieus nemen als ze voor een rondweg blijven pleiten. Ik hoop ook dat Gemeentebelan gen Groen Soest vasthoudt aan haar standpunt tegen de rondweg, nu deze partij in het College zit. En hoe zit het met Soest 2002? Zij heeft in de verkiezingstijd beloofd zuinig te zijn met overheidsgeld, maar ze willen ook niet bouwen in de polder. Hoe wil Soest 2002 zo'n dure weg dan bekostigen? Uit verhogingen van de OZB of i.p.v. sociaal beleid voor de lagere inko mensgroepen? Guus Kruis De Hypotheker -PREI- EL-HACHEE- IEN EN ALLES VERS Als Vriend van een Vrij Polder land bent u uitgenodigd op onze bijeenkomst op woensdag 19 maart, 20:00 uur, in Artishock aan de Steenhoffstraat 46 A. Met een groene en vriendelijke groet het bestuur van de Vereniging Vrij Polderland Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Een kussen geneest niet, maar kan wel veel pijn verzachten. Wij hebben 36 verschillende kussens Dtn (ook thuis) te testen! de Vredehofstraat, zelfs voor de bejaarde wandelaarster. Maar het ontbrak nog wel aan een bankje in het Baarnse bos, waar ze even zou kunnen uitblazen. Via oud-wethouder Neks Blom- mers werd daarom bij de gemeente Soest een verzoek ingediend. Om dat te kunnen honoreren, moest Soest weer contact zoeken met Staatsbosbeheer, dat eigenaar is van het bos, cn de gemeente Baarn op wier grondgebied het bos ligt Vrijdag was alles geregeld en werd Mevrouw Wafelbakker kan voortaan even uitrusten tijdens haar dagelijkse wandeling De laan tussen paleis Soestdijk en de Naald leent zich uitste kend voor een wandeling. De 92-jarige mevrouw Wafelbak ker schept er met grote regel maat wat frisse lucht, al dan niet in gezelschap van enkele buren van de Oranje Parkflat. mevrouw Wafelbakker speciaal voor deze gelegenheid thuis opge haald door wethouder Bert Krijger en zijn Baarnse collega mevrouw G.C. de Hoop. Met z'n drieën na men ze even later het nieuwe bankje in gebruik. Andere wande laars mogen cr overigens ook op gaan zitten voor het theater aan de Di Lassostraat. Dat was geor ganiseerd in verband met het tienjarig bestaan van Mickey 's. Het kinderdagverblijf beschikt in Soest over zes groepen en heeft nog een aantal open plaatsen. Ver der heeft het kinderdagverblijf vestigingen in onder meer Amersfoort, Harderwijk en Leusden. Foto: Herman van Dam beer die niet in slaap kan komen, dat was het thema van de voorstelling die Danstheater Retteketet donderdagmorgen opvoerde bij kinderdagverblijf Mickey's. Speciaal voor deze gelegenheid waren de meeste peuters in hun pyjama naar het Orlandoge bouw gekomen, waar ze ook nog eens een berenmuts mochten opzetten. Ook de ouders waren uitgenodigd A A P S T U D T A P IJ T LANGE BR I N K W E G Om een frisse neus te halen of ge woon te genieten van het weer en vooral de natuur. De laan ligt op loopafstand van de serviceflat aan

Soester Courant | 2003 | | pagina 7