Soesterberg wil 'echte' actie A28 Start vitalisering Soesterberg-Noord I Eerste lustrum van yogapraktijk Frans Wiersma in Soesterberg RKOOP HUREN HOUDEN KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Financiële actie als steun voor jubilerend Abrona Abrona zet punt achter samenwerking Amerpoort Kaarten voor concert Odeon alleen in de voorverkoop Luchtvaartmuseum met expositie: Tn the Picture' Visie provinciebestuur op bescherming grondwater Waterschap: 'Afvalwater bij ruimingen opvangen' PAGINA 14 7.500.- k.k. 19.000.- k.k. 139.000.- k.k. gracht rk op Maat rgracht Klemmend beroep namens bevolking op gemeenteraad Terug naar klassieke situatie wonen en werken i plaatmateriaal akelaardij o.g. t. 035 -601 61 51 WOENSDAG 26 MAART 2003 Vermoedelijk opzet bij bosbrandjes bij Videotheek Soesterberg Robert Roest promoot loten in Cornershop Soester Courant in Soesterberg VRIJWILUGERSHULP NODIG? 603 11 19 irtement (v/h 3-kamer) met n optimale privacy. Het ap- ervoer. Ind.: entree, gang, afel, hal, woonk. met lami- :m. Roy. slaapk. (v/h 2 ka- inclusief voorschot verwar- "«-g in overleg, Entree, gang, meterkast, toi- in v.v. div. inbouwapp. Open- 1: Overloop, vern. badkamer chine-drogeropst, 3s)aapk. mogelijkheid tot 4e slaapka- slstof kozijnen. Aanvaarding met roy. zonnige tuin en ber- Z-vormige woonkamer v.v. la- iwapp., o.a. vaatwasser, oven, ip. 1e Verd.: overloop, ouder- >e toilet. Zolderverd.: roy. 4e en: dubbel glas, veiligheidsslo- SOESTERBERGSE De gemeenteraad van Soest zal een klemmend beroep doen op de Eerste Kamer om de 'spoed wet' voor het sneller oplossen van fileproblemen af te keuren. Wethouder Harry Witte gaat proberen een soortgelijke sig naal vanuit het Gewest Eem- |and af te geven. Verder vragen de meeste lokale fracties hun partijgenoten in de Senaat af stand te nemen van deze wet. Deze werd in december aangeno men door de Tweede Kamer. Er staat onder meer het plan in om de A28 te verbreden. Bovendien zou de maximumgrens van de geluids belasting op woningen worden op geschroefd van 55 naar 70 decibel. Dat zou betekenen dat veel inwo ners van Soesterberg op nog meer lawaaioverlast kunnen rekenen. '\Ve zijn ten einde raad en doen een smeekbede aan het gemeente bestuur om hier iets tegen te doen. Het gaat om de leefbaarheid en de gezondheid van uw mensen', aldus Arie Treur die donderdagavond namens de Vereniging Soester- bergs Belang en veel andere Soes- terbergers aan de bel trok. De acht raadsfracties cn het colle- ge zijn unaniem in hun oordeel: de spoedwet is ontoelaatbaar. Vol gens de fracties kan de brief naar de Eerste Kamer dan ook niet fel genoeg zijn. Al 16 jaar probeert Soest tevergeefs bij Rijkswaterstaat iets gedaan te krijgen tegen de ge luidsbelasting die de 55 decibel nu reeds overschrijdt. Het is de hoog ste tijd, vindt ook de plaatselijke politiek, dat daar wat tegen wordt dreigt het belang van de burgers gers waard is. ernstig te schenden. De gewekte verwachtingen bij de gemeente zijn opzij gezet. We zullen de Eerste Kamer bestoken met onze argu menten.' Wethouder Harry Witte is 'onaan genaam verrast' over de wet. 'Het kabinet dacht de show te stelen. De Tweede Kamer is heel makke lijk over een aantal problemen heen gestapt. Deze wet houdt geen pas, zet een aantal aspecten van de wet geluidshinder buitenspel en Onwettige situatie Arie Treur herinnerde eraan dat al na de opening van de weg in 1986 het autogeluid de 60 decibel over schreed. De norm was 55, maar die werd later tot 58 decibel ver hoogd. 'Bedenk dat de ene meting de andere niet is, denk aan wind richting, tijdstip en locatie, en je kan vele kanten op redeneren en ook manipuleren met resultaten van geluidsmetingen'. Het gaat nu om een overschrijding met onge veer 15 decibel. 'We kunnen dus gerust spreken van een onwettige situatie', aldus Treur. Hij vroeg zich af of de voortdurende overlast in combinatie met uitstoot medisch gezien zo langzamerhand niet tot extra onderzoek onder Soesterber- Hij wees op de vele acties en po gingen van zowel Soesterbergs Be lang als de gemeente om een op lossing van 'het belangrijkste zorg punt voor Soesterberg, naast het op een na belangrijkste onderwerp, het terugdringen van de geluidszo ne rond de vliegbasis om woning bouw mogelijk te maken'. Op het aanbod van de gemeente om de vereniging te steunen bij het voor bereiden van eventuele acties, rea geerde Treur, zich richtend tot de gemeenteraad: 'Misschien hebben we er iets aan, maar wat ons be treft is er geen misverstand: u bent onze rechterhand, sterke arm en huisvader.' Hij vindt dat de raad nu 'via andere normen dan voor heen' in actie behoort te komen. 'Ik vraag dit niet uit gemakzucht, maar als belangenbehartiger die met zovelen al zolang bezig is en nu echt ten einde raad een laatste smeekbede tot u richt.' lelwerk OEJS?" 29 maart 2003 Dt 13.00 uur mineerd spaanplaat >and uitend a contant) eubelwerk op Maat jracht 13-15 LX Soest 5 - 601 79 53 belwerkopmaat@tiscalimail.n' Door het onthullen van een le vensgroot bord op de hoek van de Amersfoortsestraat en de Montgomeryweg heeft wet houder Bert Krijger van econo mische zaken maandagmiddag iet officiële startsein gegeven voor de metamorfose van het industrieterrein Soesterberg- Noord. De tekst: Samen wer ken aan een vitaal woon-werk- gebied Soesterberg-Noord met een plattegrond van het gebied <an geen voorbijganger ont gaan. Voordat de wethouder de plastic ?edekking van het bord trok, nerkte hij op dat het plan 'vitali- ering' heet 'omdat het bij Soester- lerg vitaal hoort'. Hij was ver- ïeugd dat de provincie, die veel vaardering heeft voor de opzet 'an het plan, heeft besloten haar ïnanciëie bijdrage niet per project- leel te voldoen, maar het bedrag in totaliteit beschikbaar te stellen. Hij herinnerde eraan dat de ge meente aanvankelijk het plan had de bewoners te laten verhuizen en Soesterberg-Noord uitsluitend tot industrieterrein te bestemmen. Dat wilden de bewoners niet. Daar door is hier nu de klassieke situa tie ontstaan van wonen en werken bij elkaar. Namens de ondernemers in het gebied herinnerde Stan Uijland eraan dat in maart 2001 een pro jectgroep de eerste stappen zette op weg naar vitalisering van het gebied. 'We zijn toen heel voor zichtig gestart met besprekingen met de bewoners. In het begin was er nog wel enig wantrouwen om dat bedrijven en bewoners vaak tegenstrijdige belangen hebben. Uiteindelijk hebben we eendrach tig samengewerkt gedurende een hele lange periode met zeker wel 30, 40 vergaderingen. Dat dit uit eindelijk het resultaat is, hadden we niet verwacht.' Uijland zei de gemeente Soest zeer erkentelijk te zijn. 'Zonder mede werking van de gemeente was dit '.stratermakelaardij.r <OOP rtuin, een berging en nkant geschilderd. pen keuken met inbouw- ruime zolder met een AAGPRIJS:€ 278.000,-k.k. rans Wiersma was ook nog in oondienst toen hij vijf jaar ge- eden aan de Oude Tempellaan >8 in Soesterberg een yoga- iraktijk begon, maar sinds drie aar is hij zelfstandig yogado- nt. Dat hij daarnaast ook nog en adviesbureau elektrotech- iek heeft (telecommunicatie, raadloze apparatuur en -in- Tnetoplossingen), Advies vooral 'omdat het heel erg entonig is als je alleen maar sgeeft. Ik vind het plezierig m met mensen om te gaan. De fwisseiing in werkzaamheden orgt ervoor dat het allemaal iuk blijft'. /iersma komt uit de wereld van e elektrotechniek. 'Op een gege- en moment had ik behoefte aan :ts anders dan alleen maar werk. merkt dat je jezelf een beetje )orbijloopt. Dan ga je zoeken iar een stukje zelfontplooiing, at vond ik toen in yoga, waar ijn interesse altijd al een beetje aar uitging.' Bij Tine van Kempen Soest volgde hij de eerste yoga- en dat heeft hij zo'n tien jaar •lgehouden. 'Je merkt dan datje ;cds verder wil. De partner van van Kempen gaf ook cursus- onder andere chakraleer, het ist worden van energieniveaus t lichaam. Bij de nabespreking het examen werd de vraag ge- 1: heb je er wel eens over na dacht om docent te worden. Dat ik tot op dat moment niet, r eigenlijk vond ik het wel En waarom? Omdat het lcs- n toch een beetje in de genen t te zitten. Mijn vader was luziekleraar, m'n grootvader van een lagere school, dus ït zit wel in de familie. Als iets je teresse heeft, is het niet zo moci- k om daarvoor een studie te gaan >lgen. Ik heb een vierjarige bc- epsopleiding gedaan en ben aan e slag gegaan. Ik heb nooit rccla- ie hoeven te maken. Het gekke is iat er altijd mensen zijn die weten latje bezig bent met de opleiding, "'ie zeggen dan: wat leuk, als je les ;aat geven, hoor ik het wel. Zij 'aren de eerste cursisten. Zo is de >raktijk uitgebreid.' Naast yoga, waarin hij zich heeft gespecialiseerd in yoga voor oude ren, voor mensen met een handi cap en in bedrijfsyoga, verzorgt Wiersma ook massages (een facul tatief onderdeel van de yogaoplei- ding). Hij geeft ayurvedische mas sage, die in hoge mate ontspan nend is. 'Vaak in tegenstelling tot andere massage, die erop gericht is met name nek en schouders los te krijgen, maar niet op een sponta ne manier.' Voor (avond)yoga in Soesterberg komen de cliënten van alle leeftij den niet alleen uit het dorp zelf, maar ook uit Hoogland, Wouden berg, Nieuwegein, Utrecht en Amersfoort. 'Ik denk dat het geen kwaad kan dat meer mensen aan yoga zouden doen. Waardoor ont staan stress en onvrede met zich zelf? Vaak door een verkeerde manier van ademen. Hyperventila tie is er een voorbeeld van. Ik geef dan ook aan mensen individueel ademthcrapie. Een rustige adem zorgt ervoor dat je rustig bent. Niet alleen het lichaam maar ook de geest. In de yogalessen leer je het lichaam bewegen en ontspan nen, in combinatie met de adem haling.' Wie interesse in yoga heeft, kan in de Yoga Praktijk Soesterberg (aan gesloten bij de Vereniging van Yo- galeerkrachten Nederland) desgc- Frans Wiersma: '...zelfontplooi ing gevonden in yoga... Foto: Eemland Pers wenst een proefles volgen. Wie eerst meer wil weten, kan op af spraak (3 0346-350050) de prak tijk bezoeken en informatie krij gen. 'Ik vind het plezierig om eerst kennis te maken en te kijken wat de motivatie van mensen is om met yoga aan de gang te gaan. Of ze idee hebben wat het is. Hetzelf de geldt voor massage. Je moet toch weten wat iemand ermee wil bereiken.' Yoga Praktijk Soesterberg Tel. (0346) 35 00 50 v Unieke eigen ruimte v Reeds 5 jaar in Soesterberg HathaYoga v Gratis proefles s Bedrijfsyoga s Individuele ademtherapie Ayurvedische- en ontspannings massages v Lid van de Ver. v: Yogaleerkrachten Nederland Wethouder Bert Krijger tweede van links) bekijkt met andere be langstellenden het bord dat hij zo juist heeft onthuld en dat verwijst naar de vitalisering van Soester berg-Noord. Foto: Eemland Pers project absoluut tot mislukken ge doemd. De gemeente heeft vanaf het begin een leidende rol ge-' speeld. We zijn de wethouders Bert Krijger, Bart Krol (ruimtelij ke ordening) en ambtenaar Hans Bouman (en later diens opvolger) veel dank verschuldigd voor hun bijdragen aan dit project, dat nu pas echt gaat beginnen. We hebben de drie miljoen euro binnen, die we op een goede, zorgvuldige ma nier zullen uitgeven. We zijn er vast van overtuigd dat het over een paar jaar -we hopen in 2006^ een prachtig woon-werkgebied is ge worden, waar niet alleen Soester berg, maar ook Soest trots op kan zijn'. COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 29 maart/ zondag 30 maart Rooms-katholiek, Caroluskerk, Radeniakerstraat 75 Zondag 10:30 pr. Herman Wijters e.a.; gezins-/communieviering; kinderkoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 prs. Peter Denneman en Joke Litjens; tv-viering Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: 30346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 30900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apothcekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 3030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 3352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 3033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. In het jaar 2003 bestaat Abro na, organisatie voor dienstver lening aan mensen met een verstandelijke beperking, vijf jaar. Abrona is in 1998 ont staan uit een fusie van Sterren- berg en de Willem de Jong Stichting. In 2003 bestaat ook locatie Sterrenberg in Huis ter Heide 75 jaar en de voormali ge Willem de Jong Stichting 40 jaar. De vrijwillige brandweer van Soesterberg heeft een weekend achter de rug met vier uitrukken, waarvan drie voor een bos- en hei- debrandje. De andere betrof een container aan de Rademakerstraat. De bosbrandjes woedden aan de Verlengde Kampweg en op het ter rein van De Bergjes langs de Van Weerden Poelmanweg. Ze waren vermoedelijk aangestoken, evenals de heidebrand in de omgeving van het Heezerspoor Oostzijde. De brandweer zette naast een aantal stralen ook vuurzwepen in om het vuur te blussen. Bij de brand op de Stompert zag een getuige vier blanke personen lopen, twee mannen (van circa 20 en 45-55 jaar) en twee vrouwen (van eveneens ca. 20 en 45-55 jaar). Niet uitgesloten wordt dat dit viertal iets met het vuur te ma ken heeft. Getuigen wordt ver zocht contact met de politie op te nemen, 3 0900-8844. Vanaf 26 maart Rademakerstraat 10-Tel. 0346-353008 Aan de samenwerking tussen De Amerpoort Baarnen Abrona (Huis ter Heide) is vo rige week een einde gekomen. De twee organisaties voor zorg en dienstverlening aan mensen met een verstandelijke handi cap hebben ruim twee jaar sa mengewerkt onder de naam Aquadraad. De Raad van Be stuur van Abrona heeft eenzij dig besloten de samenwerking op te zeggen. De Amerpoort betreurt dit besluit op strategi sche en praktische gronden. Bij de evaluatie is eind vorig jaar geconstateerd dat de samenwer king wisselend succes heeft opge leverd. Op diverse fronten is de samenwerking nauwelijks of uit eindelijk niet goed van de grond gekomen. Maar op het gebied van het Facilitair Bedrijf was die wel succesvol en is de samenwerking gecontinueerd. De facilitaire dien sten van de twee organisaties, waarbij ruim honderd mensen wer ken, zijn volledig samengevoegd en de samenwerking is uitgebreid met een gezamenlijke inkoop. Door toenemende drukte op het gebied van de huisvesting stond het onderdeel Bouw van het Faci litair Bedrijf onder zware druk. Voor de Raad van Bestuur van Abrona was dat de reden om een zijdig de samenwerking binnen het Facilitair Bedrijf op te zeggen. Op die manier kan Abrona de zaken meer zelfstandig organiseren. De beide organisaties streven er naar met grote zorgvuldigheid de ontvlechting van de samenwerking te realiseren, rechtdoend aan de belangen van betrokken medewer kers en rechtdoend aan de voort gang van lopende projecten. De medewerkers van het Facilitair Be drijf worden hierbij uiteraard nauw betrokken. Op andere deelterreinen moet op nieuw bezien worden of de samen werking met Abrona wordt voort gezet. Hiermee zal uiteraard con sciëntieus worden omgegaan. Ze ker als er sprake is van een weder zijds voordeel of als vanuit het oogpunt van zorgvuldigheid en continuïteit voortzetting wenselijk is. Dit past in de strategie van De Amerpoort te kiezen voor een net werkorganisatie, waarbinnen met verschillende partijen op zeer di verse fronten wordt samengewerkt. Deze strategie wordt met kracht voortgezet. Ter gelegenheid van deze jubilea is- de week van 11 tot en met 16 mei uitgeroepen tot feestweek met als thema 'Ontmoeting'. Zowel de zorgvragers als de medewerkers van Abrona worden in die week eens extra in het zonnetje gezet. Er staan verschillende activiteiten op het programma, zoals een zes kamp, een symposium en een cir cus. De festiviteiten worden op zaterdag 24 mei afgesloten met een Open Dag. Tijdens de feestweek staat circus Althoff op het achterterrein van locatie Sterrenberg. Bedrijven kun nen Abrona steunen door circus- kaarten te kopen. Voor 75 euro kunnen zij dan met twee personen het circus bezoeken. Zo kunnen zij genieten van onder andere een paardendressuur, adembenemende luchtacrobatiek, kolderieke clowns, prachtig ballet en een unieke neus hoorn- en koeiendressuur. Bedrijven die Abrona willen steu nen, kunnen contact opnemen met de afdeling Communicatie en Fondsenwerving, 3 0346-359367, of met Jan Dekkers, 3 0346- 359321. Maandag 31 maart begint de voorverkoop van de kaarten voor het voorjaarsconcert dat Odeon op zaterdag 12 april geeft. Ze zijn voor tien euro per stuk verkrijgbaar bij Drogiste rij Sukkingaan de Rademaker straat. Het harmonieorkest van muziek vereniging Odeon geeft haar jaar lijkse voorjaarsconcert op 12 april in het Officierspasino aan de Kampweg, aanvang concert 20.00 uur; zaal open 19:30 uur. Het orkest heeft uiteenlopende worken op het programma staan. Onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd brengt het orkest onder meer 'Eine Kleine Nachtmusik' van Mozart ten gehore. Daarnaast hebben de muzikanten van Odeon voor deze avond een prachtige compositie van Hardy Mertens, Variazioni Sinfoniche su 'Non Po- tho Reposare', op de lessenaars staan. Bovendien worden een kla rinetconcert van Krommer en een fluitconcert van Chaminade uitge voerd, naast uiteraard nog diverse andere muziekstukken. Toegangsbewijzen voor het con cert zijn aileen in de voorverkoop verkrijgbaar en niet aan de zaal. Naar aanleiding van hef 20-ja- rig bestaan van de Club van Ne derlandse Luchtvaartschilders heeft het Militaire Luchtvaart Museum op Kamp van Zeist aan de Kampweg in Soester berg een nieuwe tentoonstel ling op het programma staan, Tn the Picture'. Militair-historicus en amateur schilder dr. Kees Schuiten opent deze expositie van een keuze uit het werk van veertien Nederland se luchtvaartschilders op donder dag 3 april in de Generaal Snij dershal. Meer dan zestig kunstwer ken, uitgevoerd in verschillende technieken, geven een beeld van de dynamiek van 50 jaar Konink lijke Luchtmacht en 100 jaar ge motoriseerd vliegen. Deze twee jubilea staan dit jaar centraal in de evenementen in het Militaire Luchtvaart Museum. De expositie 'In the Picture', waarmee de in 1983 opgerichte Club van Neder landse Luchtvaartschilders tegelijk haar vierde lustrum viert, sluit hierbij aan. De lustrumtentoonstel ling verbeeldt op een aantrekkelij ke en gevarieerde wijze de dyna mische ontwikkeling van de mili taire luchtvaart. De Club van Nederlandse Lucht vaartschilders doet dienst als klankbord voor geïnteresseerden in de luchtvaart die ook de kunst van het schilderen beoefenen. Het ge toonde artistieke werk is zeer uit eenlopend van stijl. Ook zijn bij het maken van de schilderijen ver schillende materialen en technie ken gebruikt. Een aantal werken geeft een specifieke gebeurtenis zo getrouw mogelijk weer, een werk wijze die uitgebreid bronnenonder zoek vergt. Tn the Picture' is in de expositie ruimte van het Militaire Luchtvaart Museum te bewonderen van vrij dag 4 april tot en met 5 oktober. Het museum is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 10:00 tot 16:30 uur, en op zondag van 12:00 tot 16:30 uur. Op maandag en zaterdag is het museum dicht. Robert Roest is zaterdag van 13:00 tot 14:00 uur aanwezig in de Cor nershop aan de Buys Ballotlaan. Daar zal hij de lotenactie van de supportersvereniging van FC Utrecht promoten en handtekenin gen uitdelen. In verband met de financiële pro blemen van de eredivisieclub heb ben de supporters een actie opge zet De opbrengst van de loten komt ten goede aan de betaalde voetbalorganisatie. Een lot kost 15 euro. Spelers van FC Utrecht gaan over al in de provincie naar de winkels toe om de actie te ondersteunen. De Soester prof, die aan het eind van dit seizoen moet vertrekken, doet dat in de Soesterbergse Cor nershop. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035)6021841. Omdat de provincie Utrecht het grondwater op de Utrecht se Heuvelrug wil beschermen, hebben gedeputeerde staten (GS) de 'Grondwatervisie Utrechtse Heuvelrug" vastge steld. Met het oog op bescher ming van het grondwater wordt een visie gegeven op de vraag welke ruimtelijke mogelijkhe den en beperkingen er zijn voor het grondgebruik op de Heuvelrug. Het grondwater is van cruciaal be lang voor de drinkwaterwinning en voor natuur in de kwelzones langs de Heuvelrug. Verontreinigingen kunnen in dit kwetsbare gebied gemakkelijk het grondwater ver vuilen. In het huidige Streekplan is dan ook opgenomen dat op de Heuvelrug 'geen ruimtelijke ont wikkelingen mogen plaatsvinden die een bedreiging vormen voor de grondwaterkwaliteit'. De Grond watervisie Utrechtse Heuvelrug maakt concreet wat dit voor nieu we en bestaande functies in het gebied betekent. De visie vormt één van de bouwstenen voor het Streekplan 2005-2015, (Jat nu in ontwikkeling is. Het gebied wordt in het rapport ingedeeld in drie zones, die te on derscheiden zijn op basis van kwetsbaarheid van de bodem en het risico van verontreiniging van het grondwater. Per zone wordt ingegaan op de effecten van de mogelijke functies van de grond: natuur, woongebied, bedrijven en kantoren, buitenstedelijk groen en sportvoorzieningen, buitenstedelij- ke infrastructuur en landbouwge bied Behalve natuur heeft elk van dezl grondgebruikcategorieën een Waterschap Vallei Eem heeft bij het Ministerie van Land bouw en de RW (Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees) aandacht gevraagd voor de afvalwaterproblematiek bij ruimingen en ontsmettingen van pluimveebedrijven. 'Wij verzoeken u zeer dringend zoveel mogelijk maatregelen te treffen om onnodige schade aan het oppervlaktewater te voorko men', schrijft het waterschap in een fax aan de minister van Land bouw en de RVV. Het waterschap dringt erop aan om het afvalwater bij de ruimingen en ontsmettingen zoveel mogelijk in een mestkelder of een andere tank op te vangen. Het gaat om water uit ontsmet- tingsbakken, uit douches en water dat vrijkomt bij het afspuiten van voertuigen. Dit afvalwater bevat natronloog. Als dit water in sloten terechtkomt, zal het leven in de sloot verdwijnen. Als het afvalwa ter geen mest bevat mag het ook via het riool worden afgevoerd. Het waterschap verwacht dat de risico's op waterverontreiniging volgende week nog veel groter zul len zijn. Twee weken na de rui ming mogen de stallen namelijk worden schoongemaakt. Daarbij komt veel afvalwater vrij. Het wa terschap wil voorkomen dat dit af valwater in sloten terechtkomt. Dit water moet zoveel mogelijk wor den opgevangen. Het mag niet worden afgevoerd zolang het ver bod op het vervoer van mest geldt. Er zit in dat afvalwater namelijk ook mest, waarin het virus aanwe- zig kan zijn. Om verdere versprei ding te voorkomen is het niet toe gestaan dit afvalwater op de riole ring of op de bodem te lozen. Dijkgraaf Dijkgraaf Klaas van de Langem- heen is bij Koninklijk Besluit her benoemd tot mei 2007. In april 2007 bereikt hij de pensioen gerechtigde leeftijd. Van de Langemhcen is sinds de oprichting in januari 1997 dijkgraaf van Wa terschap Vallei Eem. Daarvoor was hij watergraaf bij Waterschap Noord-Veluwe. Dat waterschap werd in 1997 opgeheven bij de re organisatie van het waterschapsbe- stel in Gelderland en Utrecht. risico op belasting met verontreini gende stoffen van de bodem. Om te zorgen dat er zo min moge lijk schadelijke stoffen in het grondwater van de Utrechtse Heu velrug terechtkomen, is aan elke zone een advies verbonden voor wat betreft het toekomstige grond gebruik. 'We willen voorkomen dat in de toekomst nieuwe bron nen van verontreiniging in dit ge bied gevestigd worden', aldus mi lieugedeputeerde Rombouts. Naar mate de kwetsbaarheid van een gebied groter is, zijn grondwater- belastende functies minder wense lijk. In de meest kwetsbare zone zijn alle functies met uitzondering van natuur ongewenst. Wanneer op grond van andere be langen in de toekomst toch belas tende functies worden ingericht, is het nodig om inrichting- en be heersmaatregelen te nemen die mogelijke emissies zoveel mogelijk tegengaan. Daarbij kan bijvoor beeld gedacht worden aan de toe passing van alternatieve methoden van onkruidbestrijding. Bestemmingsplan De visie zal invloed hebben op de bestemmingsplannen op de Heu velrug. Er komt een motiverings plicht die gemeenten en andere opstellers van ruimtelijke plannen verplicht om aan te geven met wel ke reden eventueel afgeweken wordt van de Grondwatervisie. Omdat ook veel huidige functies liggen in een zone waar zij veront reiniging van het grondwater ver oorzaken, worden in het rapport ook aanbevelingen gedaan voor maatregelen in de huidige situatie, bijvoorbeeld het vernieuwen van lekke rioleringen. De visie wordt op 14 april in de Commissie Wa ter en Milieu van provinciale sta ten besproken. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg

Soester Courant | 2003 | | pagina 15