Soest 2002: 'Grote rondweg langs spoorlijn wordt onzichtbaar' 'Straatmadeliefje' gehuldigd 6Je hebt na acht jaar toch iets van slijtage' WAT VINDT U? KETELS Sc €995.- FEIKEN Laat u aanraken door het licht! MAAR PUUR LICHT 1GERS Erik van Veldhuizen Artishock-voorzitter af Verdiepte aanleg voorkomt visuele aantasting Gouden insigne Groei en Bloei voor Peter Wijk j Ik ben voorstander van I een blijvend groene polder! I Daarom is een grote rondweg, j verdiept aangelegd langs de spoorlijn,} I de enige goede en duurzame oplossing.j WOENSDAG 26 MAART 2003 SOESTER COURANT PAGINA 9 Baarn tver/frea. 2T FAS£ M&M KLEIMB WCLM SMirSlfSfcN' -"p Amersfoort Wigs (TUOWXK Antwoordnummer 120,3760 VB Soest Een postzegel is niet nodig! Soester Parkethal Meer dan 4.000 m2 laminaat direct uit voorraad leverbaar. KLIK-laminaat vanaf Euro 8,95 p/m2 Industrieweg 12, 3762 EK Soest Telefoon 035 - 602 94 68 Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag 08:30 -17:30 u Zaterdag 09:00 -16:00 u TEL 035 - 6014152 radiatoren vloerkonvektoren vloerverwarming boilers/geysers thermostaten en alle hulpmaterialen Alle bekende merken te zien en direkt uit voorraad leverbaar E AANBIEDING ESLOTEN GASWANDKETEL oRMtsoESWNOfc TIJDElllJK ARNHEMSEWEG 149 - AMERSFOORT TEL 033-4621162- FAX: 4655423 wvw.feiken-verwarming.nl 3 Soester Courant ngruil rsen del 6,84 8,45 10,06 11,66 13,27 14,88 16,48 18,09 19,69 21,30 22,91 24,51 26,12 ourant, te worden betaald. incl. BTW Ongewenste haargroei Couperose Rimpeltjes o Pigmentvlekjes De oplossing: LICHT TOUCH Geen laser Geen inspuiting Geen pijn Voor meer informatie: y J1 AVANT GARDE h Nachtegaalweg 7 <3? 3762 TJ Soest Tel.: 035 - 6026914 en van een balk over parkoers tussen pion- ïkelijk als een spelletje wikkelde zich later tot •ke wedstrijd. Met het 'dreiging' de volgende ;idswedstrijden te moe eren, wilde geen enke- laatste eindigen. Deze zet (Soest was dit jaar omdat het in 2001 ge- ad) zorgde voor veel letitie en fanatisme dan ;den. iuitreiking stelde burge- nssen vast 'dat het een lag is geweest met goe- gen en goede wedstrijd- Een dag bovendien die is georganiseerd!' Elke ide ploeg kreeg een her- childje mee naar huis, temer het boekje 'Van tot haakarm', uitgege- .egenheid van het 75-ja- van de dit jaar 80-jari- /eer Soest. Stuur de bon naar Gemeente Soest Afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer Openingstijden kantoor SOESTER COURANT Om de geïnteresseerde Soester burgers alsnog te overtuigen van de voordelen van de 'grote rondweg' vraagt Soest 2002 - de politieke partij die sinds vo rig jaar in de gemeenteraad vertegenwoordigd is deze week nog eens nadrukkelijk de aandacht voor haar alternatief. Volgens fractievoorzitter Teun Middelkoop is dat plan, voor iedereen die de moeite neemt om ernaar te kijken, duidelijk beter dan de oplossingen die het College van B. en W. heeft aangedragen. Dat de coalitiepartijen - ondanks hun onderlinge meningsverschillen - in koor roepen dat de 'grote rondweg' van Soest 2002 onge wenst is ('kost te veel, de polder gaat eraan, trekt sluipverkeer aan') gaat dan ook niet op, aldus Mid delkoop en zijn fractiegenoot Tij- men Koelewijn, die het plan geza menlijk hebben uitgewerkt. De 'grote rondweg' zou moeten begin nen bij het kruispunt Biltseweg bij Paleis Soestdijk, langs de Praam gracht naar de spoorlijn Baarn- Amersfoort, en (althans in de eer ste fase) daarlangs afbuigend naar de brandweerkazerne, aansluitend aan de Dalweg/Korte Kerkstraat. Dat is dan meteen ook de enige 'afslag' in de rondweg die Soest 2002 uiteindelijk voor ogen staat. In een tweede fase - als het in één keer te duur mocht uitpakken - zou de rondweg moeten worden doorgetrokken langs de spoorlijn naar het kruispunt Birkstraat/Bar- chman Wuijtierslaan (voor het via duct Amsterdamseweg) in Amers foort. Deze rondweg kan naar de over tuiging van Soest 2002 gemakke lijk 'verdiept' worden aangelegd, zodat de auto's niet vanuit het dorp gezien kunnen worden, zeker wanneer de weggegraven grond daarbij ook nog .gebruikt wordt voor de aanleg van een dijkje aan de 'dorpskant' van de rondweg, waardoor ook het eventuele ver keerslawaai onhoorbaar wordt. Er is een strook grond nodig van pak weg een meter of tien, twaalf breed, direct langs de spoorbaan. Die grond is volgens Middelkoop deels in eigendom van de NS, zo dat er waarschijnlijk geen dure onteigeningsprocedures nodig zul len zijn, of hooguit in beperkte mate. De kosten van de eerste fase (die sowieso een goed alternatief zou zijn voor de 'kleine rondweg' van het gemeentelijk scenario B) wij ken nauwelijks af van de kosten die gepaard gaan met de 'kleine lus' (Buitenbrink), die het gemeen tebestuur de burgers in scenario B voorschotelt 7V2 miljoen), aldus Middelkoop en Koelewijn. De voordelen zijn echter evident: er hoeft geen weg dwars door de pol der te worden aangelegd, de wei degronden blijven bereikbaar, er komt ook geen dure tunnel onder de spoorlijn Baarn-Utrecht en van woningbouw zal evenmin sprake hoeven te zijn, waardoor de groe- kwam er ook nooit van.' Hij is een 'slechte afscheidnemer', vindt hij zelf. 'Ik heb al dertig jaar dezelfde baan, en dezelfde vrouw. Wat je leuk vindt laat je niet graag achter. Maar ik oefen een beetje op schei den. Als ik tegenwoordig over de Steenhoffstraat rijd kijk ik soms al strak voor me uit, of ik denk: hé, wat is dat nou toch voor een ge bouw...? Artishock biedt Erik een bijzonder afscheid aan. Op zondag 30 maart is er een 'speciale middag' voor genodigden, die om 14:30 uur wordt voortgezet met een receptie waar iedereen Erik de hand kan komen schudden. Vanaf 15:00 uur sluiten de Hammersfield Stompers de afscheidsparty muzikaal af. (Naschrift: Het gesprek met Erik van Veldhuizen heeft plaatsgevonden voor dat hem het bericht bereikte van het plotseling overlijden van Artishock- penningmeester Martin Neijndorff. Vandaar dat daaraan in het interview hierboven niet wordt gerefereerd. Red.) deel van de behendig- iden voor brandweer- >as het ringsteken Foto: Brandweer Soest ma. 9.oa di. 9.15 woe. 10.00 do. 10.00 vr. 10.00 -17.00 uur - 16.00 uur - 17.00 uur - 16.00 uur - 15.00 uur Komende zondag - 30 maart - staat bij Artishock alles in het teken van het afscheid van Erik van Veldhuizen, de voorzitter die in maart 1995 aantrad en er nu een punt achter zet. Het betekent, om maar eens een cliché te gebruiken, 'het einde van een tijdperk': een periode waarin de inmiddels 35-jarige sociaal-culturele vereniging van Soest vermoedelijk tot gro ter bloei kwam dan ooit tevo ren. Dat dat geheel en al op zijn conto te schrijven is zal Erik - beschei den als hij is - ontkennen. Maar helemaal toevallig zal het ook niet zijn, geeft hij wel toe. 'Ik werd voorzitter toen Artishock midden in een bestuurscrisis zat. Er waren nogal wat problemen, over de 'wil de jeugd', over de kas, en over een kast in de grote zaal. Dat was al lemaal een beetje geëscaleerd en in het najaar van 1994 stond de zaak min of meer in brand. Er was een commissie van verontruste leden die een vergadering uitschreef, en daar zochten ze toen een onafhan kelijke voorzitter voor. Eerst vroe gen ze Peter Ensdorff, maar die haakte af en toen kwamen ze bij mij. Ik was wel lid van Artishock, maar toch een relatieve buiten staander...' Geboren in Rotterdam (54 jaar geleden) - waar hij in zijn puber jaren via het cultureel jeugdpas- poort in aanraking kwam met De Cultuur - was Erik met zijn vrouw Charlotte in 1973 in Soest neerge streken. Hij werkte inmiddels (als HTS-er civiele techniek) bij de NS in Utrecht en kende Soest al een beetje van de fietstochten die hij in zijn jeugd met een vriend in de omgeving had gemaakt. 'Ik had er een lekker gevoel bij, dus zochten we hier een huis.' Charlotte meld de zich als eerste bij Artishock en kwam met enthousiaste verhalen thuis; Erik moest er destijds niet veel van hebben; zijn hoofd stond destijds meer naar studeren en dan 'hard werken en geld verdienen', ik was in die jaren een beetje een individualist, een einzelganger. Ik was op m'n 19e ook al eens in m'n eentje naar Parijs gefietst, in 1968. Toen ik daar aankwam was alles net weer rustig, na de studenten opstand van mei. Maar ik hou ook van mensen om me heen, anders had ik het bij Artishock zeker geen acht jaar uitgehouden...' Weinig affiniteit Erik had in het begin weinig affi niteit met 'de alternatieve club'. Als hij uitging gebeurde dat in Utrecht. 'Ik had ook niet zo veel met de muziek, in die tijd. Pas la ter ben ik jazz-liefhebber gewor den, juist door Artishock-nieuwe stijl, zoals het zich presenteerde rond de beginjaren '90. Jazz is nu echt mijn muziek. Ook het film huis en het eetcafé trokken me.' Bestuurlijke ervaring had hij niet veel, hooguit als voorzitter van de vereniging van flateigenaren aan de Van Goycnlaan, waar hij de eerste jaren in Soest woonde. 'Maar be sturen gaat me wel goed af, vind ik. Ik heb dat wel: een beetje het baasje willen zijn, een stukje ijdel- heid, de kar willen trekken... Maar ik ben ook wel kritisch op mezelf!' Het is hem redelijk goed afgegaan,, stelt hij achteraf vast. 'Toen ik aantrad wilde ik drie din gen bereiken: rust in de tent, meer kwaliteit en groei. Dat eerste was niet zo moeilijk; de ruzie waren gelukkig gauw gesust. Ik hou van harmonie en samenwerking; daar gelóóf ik echt in. In deze wereld, die steeds zakelijker is geworden - het staat allemaal bol van de beurskoersen - is idealisme onge looflijk belangrijk. Er stond bij Artishock veel op het spel - we hadden iets heel kostbaars in han den, maar we hadden het zo kwijt kunnen zijn...' Ook de kwaliteit van het gebode- ne is bij Artishock met sprongen vooruit gegaan, vindt hij. 'De pro grammering is veel sterker en de hele entourage is enorm verbeterd, met name sinds de grote opknap beurt van vorig jaar. En inhoude lijk gaat het ook uitstekend. De Blues haalt topbands binnen, het filmhuis draait prima, de jazz staat op hoog niveau, alleen over de ex posities wordt verschillend ge dacht. En de groei? We zaten op het dieptepunt met 175 leden; nu hebben we er meer dan 350, dus we zijn verdubbeld! Vooral het af gelopen jaar zijn er veel mensen bijgekomen, ik denk doordat we de Cultuurprijs hadden gewonnen en het 35-jarig jubileum vierden.' 'Geaccepteerd' Artishock is meer 'geaccepteerd' in Soest, stelt hij met dankbaarheid vast. 'Het beeld van dat Sodom- en-Gomorra aan de Steenhoff straat is nu echt wel weg, al kom ik nog wel eens een enkele oude Soester tegen die er zo over denkt. Bestuurlijk loopt het ook allemaal wat makkelijker, al herinner ik me nog wel goed de rel die we hadden omdat we geen politiek in het ge bouw wilden hebben. D66 mocht er niet in. GGS hebben we ook wel eens geweigerd. Zo streng in de leer waren we wel. De discus sie hadden we wel graag - dat wil den we zó wel overnemen, maar dan op de noemer van Artishock, en niet van een of andere partij...' Of het feit dat Artishock tegen woordig 're§u' is bij dc plaatselij ke politiek aan de verschijning van Erik te danken is - met zijn keu rig geknipte hoofd, jasje-over hemd-stropdas en degelijke bril - wil hij niet bevestigen. 'Achter dit nette voorkomen gaan principes schuil, en heilig vuur!' zegt hjj met lichte stemverheffing. 'Ik ben niet het type van de recalcitrante dwarsligger, ik ga ook niet met spandoeken de straat op. Maar ik koester wel de idealen van een be tere wereld, meer aandacht voor minder bedeelden, meer saamho righeid. Er zijn zo veel dingen die anders moeten. Nu die oorlog weer...' Politiek Dat soort uitspraken klinkt nogal religieus, óf politiek, maar met godsdienst heeft het volgens hem niets te maken (zijn grootvader was predikant, maar zelf is hij niet gelovig) en van '(partiilpolitiek' moet hij ook weinig hebben. 'Bij Artishock gaat het om het (samen) genieten van mooie dingen, dat is het wezen van de vereniging. Maar politiek vind ik gevaarlijk. Ik hoop altijd dat ik mijn doelen kan berei ken zónder de politiek, want dat is meestal eerder een belemmering dan een iets waar je voordeel van hebt. Zo'n kwestie als de rondweg, die lossen wij tweeën waarschijn lijk wel op als we één avond bij el kaar gaan zitten. Maar als de po litiek zich ermee bemoeit, in het klein én in het groot, gaat het meestal mis. Dat zie je nu ook bij de oorlog en de kabinetsformatie. En met goeie politici loopt het ook meestal slecht af - kijk maar naar Joop den Uyl. In de politiek zit een vorm van 'destructief geweld' gewoon ingebakken, vind ik.' Artishock is toch geen paradijsje temidden van een woelige we reld...? 'Nee natuurlijk. Ook hier loop je wel eens klappen op. Je hebt als voorzitter bijvoorbeeld bijna vanzelfsprekend al een soort gezag, en er zijn altijd mensen die zich daar graag tegen verzetten en dan wordt er bijna automatisch te gen je aan geschopt. Er zullen .ook wel mensen zijn die het prima vin den dat ik eindelijk wegga. En toch is dit een hele leuke functie. Maar eens moetje stoppen, vind ik. Net als Clinton. Anders hoorde je op den duur: o, daar heb je hém ook weer! Nieuw bloed is goed en je hebt na acht jaar toch iets van slij tage...' Veel praten Tijdens zijn voorzitterschap heeft hij niet veel binnenbrandjes meer hoeven te blussen, stelt hij vast. 'Ik heb ook steeds geprobeerd te voor kómen dat er geblust moest gaan worden. Dat kost wel energie, want je moet veel praten met ie dereen, met het risico dat ze je een bemoeial vinden. Ik was er ook vaak alleen maar consumptief, maar dan ben je dikwijls nóg in functie en moet je hier schouder klopjes uitdelen en daar corrige rende opmerkingen maken. Straks kom ik rustiger binnen.' Hij heeft alle vertrouwen in zijn beoogde opvolger, Kees Waag- meester, die tijdens de ledenverga dering van morgenavond wordt gekozen (er zijn geen tegenkandi daten) en zich al enige tijd warm loopt. Zelf zal hij zich voorlopig vooral 'in de luwte' gaan ophou den, 'ook al om Kees niet voor de voeten te lopen'. Hij laat zijn op volger graag de klus na die hij zelf (tot zijn spijt) niet heeft afge maakt: dc 'bewegingsvrijheid' in Artishock en het chronische ruim- Foto: Soester Courant tegebrek. 'Er komen hier 12.500 bezoekers per jaar, en dat gaat al lemaal over die éne trap. De lift (van het Museum) mogen we niet gebruiken. Waarom niet? Dat weet ik ook niet. Maar wij barsten ook uit ons jasje. Het is destijds, bij de boedelscheiding tussen Artishock en het museum, niet handig ge speeld, vind ik. Wij zouden er de kleine expositiezaal van het mu seum nog bij getrokken moeten hebben.' Ziet hij ooit ergens in Soest een andere plek voor Artis hock? 'Nee!', klinkt het antwoord, luid en duidelijk. 'In elk geval niet in C-drie. Dit gebouw, het Sint Jozefgebouw, is het culturele hart van Soest. Als er ergens een cul tureel centrum in Soest staat, is het op deze plek aan de Steenhoff straat. Dit is uniek, dat horen we vaak genoeg van bezoekers. Dus dat moeten we uitbuiten.' Afkicken Boze tongen beweren dat Erik zó dikwijls in Artishock verbleef dat hij er op den duur ook sliep. Wordt het moeilijk om af te kick en? 'Dat weet ik nog niet. Mijn vrouw is er wel blij mee. Er zijn nog heel veel andere leuke dingen om te doen, de natuur in bijvoor beeld, of nu eens ergens anders naar een mooi concert, want dat ne polder zoveel mogelijk in stand blijft. Er hoeft immers geen dure grond te worden aangekocht. Soest 2002 is trouwens ook een fel te genstander van bouwen-binnen- de-rondweg, en dat is ook hele maal niet nodig. Kortste route Inclusief de tweede fase - de door trekking van de rondweg langs het spoor naar Amersfoort - is becij ferd dat de aanleg in totaal zo'n 17 miljoen euro zal gaan kosten. Daarvan zal echter de provincie in principe de helft voor haar reke ning nemen (de provincie subsidi eert wel grote rondwegen) en vol gens Soest 2002 is het redelijk om ook van de buurgemeenten Amersfoort en Baarn een bijdrage in de aanlegkosten te verlangen. Het 'grote rondweg-tracé' is, ver geleken met de door Soest slinge rende route Koningsweg-Ossen- damweg-Vondellaan-Birkstraat, de kortste en de veiligste route en betekent dus ook een forse ver mindering van de verkeersdrukte op het knelpunt Ossendamweg, waarnaar Soest al zo lang uitkijkt. Ook de Birkstraat-bewoners (die inmiddels vurig pleiten voor een 50-kilometer zone) zijn ermee ge baat als het 'snelverkeer' naar de rondweg langs het spoor wordt verwezen. Soest 2002 is dan ook nogal gebe ten op Gemeentebelangen Groen Soest, dat in een in Soest-Zuid verspreide brief beweert dat er als gevolg van de rondweg juist meer stagnaties op de Ossendamweg zullen optreden. 'GGS verdraait de zaak,' aldus Middelkoop. 'Uit de gemeentelijke berekeningen blijkt duidelijk dat het verkeer op de Ossendamweg met 17 of zelfs 20 zal afnemen! Helaas hebben wij het geld niet, zoals GGS, om huis aan huis ons standpunt te ver spreiden...' 'Weggegooid geld' Voor Soest 2002 staat het vast dat de grote rondweg de beste oplos sing is, ook op de langere termijn. 'De kleine lus die CDA en WD willen is op den duur onvoldoen de en dus weggegooid geld,' aldus Middelkoop, 'want je kunt er later geen enkel vervolg aan geven. De grote rondweg die wij voor ogen hebben hoeft nauwelijks invloed te hebben op het groen in de polder van Soest. Dat moet ook niet ver der worden aangetast, maar dat gebeurt wél met de kleine lus.' De weg-langs-het-spoor (waarvan ook het CDA al tijd een warm pleitbe zorger is geweest, die dat plan ech ter omwille van de coalitie heeft laten schieten) is de meest logische oplossing, houdt Soest 2002 vol. 'Het is één van onze speerpunten. Je kunt wel hopen dat het aantal auto's niet zal toenemen, maar dat is niet realistisch. Als we nu niets doen staan we over tien jaar 's morgens tussen zeven en negen en 's avonds tussen vijf en zeven uur stil op de doorgangswegen in Het plan van Soest 2002; te on derscheiden zijn de eerste fase van de 'grote rondweg'(dikke ononder broken lijn), de tweede fase (onder broken lijn) en de 'kleine lus(stip pellijn). Soest...' Middelkoop en Koelewijn raden iedere geïnteresseerde bur ger aan een kijkje te nemen in het gemeentehuis. 'Wie de plattegrond bekijkt moet toegeven dat de gro te rondweg toch de kortste en de meest logische oplossing is.' Minder verkeer De berekeningen wijzen uit dat het verkeer in het dorp, met name op de Stadhouderslaan, de Van Weedestraat, de Ossendamweg, de Vondellaan, de Birkstraat, de Ko ningsweg, de Kerkstraat en de Soesterbergsestraat, aanzienlijk zal verminderen, dat ook het sluipver keer in de woonwijken zal afne men - dus meer veiligheid en min der geluids- en stankoverlast, voor al voor de bewoners van de huidi ge doorgaande wegen - en dat ook de gevreesde waardevermindering van de huizen aan de Lange Brink- weg wordt voorkomen. 'Ga maar na,' aldus Middelkoop en Koele wijn, '28% van het verkeer is doorgaand verkeer, en dat raak je dan kwijt.' Op de website van Soest 2002 (www.Soest2002.com) is de infor matie over het plan voor een 'grote rondweg' na te lezen. Bij Groei en Bloei wordt hij wel eens liefkozend 'straatmade lief genoemd, omdat hij zo graag en zo makkelijk contact maakt met mensen. Voor de vereniging heeft hij zowel plaatselijk als regionaal veel betekend en daarom kreeg Peter Wijk de gouden insigne met oorkonde uitgereikt. REAGEER(voor 2 april 2003) I I AFZENDER I NaamJ J Adres j Postcode en woonplaats De Soester wil het, nu hij 70 is geworden, wat rustiger aandoen en trok zich daarom terug als organi sator van excursies. Veertien jaar lang was hij de toeroperator en reisleider van tal van uitstapjes van Groei en Bloei. Daarvoor hanteer de hij ook al de voorzittershamer van de afdeling Soest/Soesterberg, terwijl hij van 1980 tot 1990 ook nog eens functioneerde als preses Peter van Wijk, geflankeerd door zijn vrouw, ontvangt de onderschei ding. Foto: Herman van Dam van het rayon Midden-Nederland. Het zijn nog maar de hoofdzaken waarmee Wijk zich een kwart eeuw bezighield. Tussen de bedrij ven door en achter de schermen knapte hij nog veel meer werk op en genoot hij bekendheid om zijn immer goede humeur. Voor Groei en Bloei was dat alles aanleiding om de jubilaris eens flink in de schijnwerpers te zetten. Tijdens een receptie in 't Soester Stekkie aan de Schrikslaan werd vrijdagavond de nietsvermoedende Soester naar voren geroepen en gehuldigd door de plaatselijke voorzitter Henny Morelissen. Zij roemde hem om zijn bijzondere verdiensten en stelde nog eens vast dat Groei en Bloei veel aan hem te danken heeft. De enige echte oplossing voor de verkeersproblematiek, nu en in de toekomst. Wat groen is moet groen blijven! Kijk op www.soest2002.com Stuur onderstaande bon in en laat uw stem horen!

Soester Courant | 2003 | | pagina 9