s,* s Diamanten paar zingt al zeventig jaar OS 1 Spitfire staat centraal in museum [pen dag levert kandidaten op Q Bedorven woongenot Snelheidsremmers bij kruispunt m K®Lnn)(s)gs KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Laatste kaarten in omloop voor concert van Odeon .INC WOENSDAG 9 APRIL 2003 Bruun en Riet Littooij-Cornax in Soesterberg UIS I^ens >89 85 99 1 Srandweer kan meer vrijwilligers goed gebruiken Creatiefmarkt in De Drie Eiken Meditatiedienst in kapel Caroluskerk Thuiszorg Abrona: nieuwe woonvoorziening SCHRAVEMADE B.V. Jaarlijkse kermis in Den Dolder SOESTERBERGSE ^COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, te). 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 ^GARANDEERDEN iPfgOPER Z'n hele werkzame leven heeft Bruun Littooij (85) in het drukkersvak gezeten. Hij was vooral bekend als uitgever van de feoesterbergse Courant, al kende men hem 24 jaar lang ook als lid, 't laatst brigadier, van de reservepolitie en als be stuurslid van de Vara. Minder bekend is dat hij al zeventig jaar zingt als lid van een koor, samen met zijn vrouw - 'helt meisje van de zangvereni ging'- Riet Cornax (81) met wie hij vandaag zestig jaar is getrouwd. I^nde drukbezochte receptie van zondag in The Oriëntal Swan kwam vandaag burgemeester Koos Janssen op de Kamerlingh Onne- slaan 12 zijn gelukwensen aanbie den. Jpraooij is een geboren (1918) en getogen Soester. Zijn vrouw (1921) is afkomstig uit een kruide- .fiiersgcslacht uit Amsterdam. Op medisch advies vertrok het gezin Cornax in 1933 uit de stad. Het koos voor Soest, waar haar vader opjde Koninginnelaan eerst een papierhandel had. Daarna nam hij een boekhandel-leesbibliotheek over, later uitgebreid met een win kel in rookartikelen en in huishou delijke artikelen. 'Dat was een leu ke! zaak, totdat er in september 1944 een bom viel tussen ons huis en de buren in. Daar zijn mijn moeder en mijn enige zusje bij [pngekomen. Mijn vader was ern stig gewond, maar is er toch bo venop gekomen.' pet Cornax en haar man, ge- uwd op 9 april 1943 in Soest, :bben het niet meegemaakt. 'We [aren niet thuis. Officieel woon- (en we in Utrecht, maar toen daar :n razzia werd gehouden, zijn we iruggegaan naar Soest, waar m'n tder tegenover de ruïne van zijn bis bij een ouder echtpaar de eta- |e kon krijgen. Wij trokken bij lem in. Na de bevrijding kreeg [ader, ook op de Koninginnelaan, ;en huis toegewezen van een oud- IS'er. Daar hebben we gewoond it 1951. Toen zijn mijn man en ik laar de Schaepmanstraat ver- iuisd.' [ij bracht met twee zussen en een Witte bollen Zak 10 stuks^zf Knip tarwe of wit Heel. Ca. 800 gram J*2fr m M Hamlappen t Kilo Blauwe druiven 500 gram broer zijn jeugd door op de Bos straat, waar zijn vader in huize Vredehof (de oorspronkelijke wo ning van de schrijver en filosoof Felix Ortt) een drukkerij-uitgeve rij-boekhandel had. Van kindsaf stond vast dat zoon Bruun ook het vak in zou gaan. Daartoe volgde hij de grafische school in Utrecht. Nadat hij die had doorlopen, moest hij in 1939 tijdens de mobi lisatie eerst in militaire dienst voor dat hij zijn loopbaan bij vijf ver schillende drukkerijen begon. Zijn laatste werkgever voordat hij voor zichzelf begon, was drukkerij De Horizon aan de Kerkstraat in Soest. Bruun Littooij en Riet Cornax ontmoetten elkaar voor 't eerst op de zangvereniging 'Wij willen zin gen', later de oratoriumvereniging Excelsior, onder leiding van Jan Bartelsman. Het bleef tussen bei den niet tot zingen beperkt. Er bloeide een liefde op, die in 1943 tot een huwelijk leidde. Zingen doen ze trouwens nog steeds, al zeventig jaar, de laatste dertig jaar bij het koor Het Nederlandse Lied in Amersfoort. Eigen drukkerij Na een loopbaan bij vijf verschil lende drukkerijen begon Littooij, inmiddels verhuisd naar Soester berg, in 1963 een eigen zaak, sa men met een compagnon, Ate Nagelhout, die al een 'heel primi tief drukkerijtje had (waar hij een Soesterbergs krantje drukte) in een gehuurde loods van een aannemer aan de Generaal Winkelmanstraat. Littooij zei: 'We gaan er een leu ke drukkerij van maken'. Dat is met handelsdrukwerk ook gelukt, vooral dankzij de klanten buiten Soesterberg. Na vijf jaar stapte Nagelhout uit de zaak en zette Lit tooij die alleen voort, inclusief de uitgave van de Soesterbergse Cou rant. 'Dat had m'n hart', zegt Lit tooij. 'Dat heb ik met plezier ge daan. Het leuke eraan was vooral het contact met de middenstand. Op maandagmorgen pakte ik de telefoon om de adverteerders te bellen. Dinsdag werd de krant ge zet (wijlen 'meester' Van As, later Hans Eijpe en Dory Eli verzorg den de redactionele berichten) en 's woensdags gedrukt en bezorgd. Dat ging altijd prima en ik heb er een boterham aan verdiend.' In 1978 moest Littooij de zaak als gevolg van rugklachten verkopen. De gebroeders Van der Stelt na men hem over. Hij is tot z'n 65c in loondienst in z'n 'eigen' drukkerij blijven werken. De broers vonden de krant niet meer rendabel. Op 1 i 39 8.00-20.00 >9 8.00-18.00 igingen en/of zetfouten voorbehouden 4Ik ben heel tevreden', zegt Jan Udo, postcommandant van het korps Soesterberg van Brand weer Soest, over de zaterdag ge houden open dag van de brandweer. 'We hebben tussen de 250 en 300 bezoekers ge had, de demonstraties zijn leuk yierlopen, en wat natuurlijk ook Belangrijk was, er hebben zich èrie geïnteresseerden als kan didaat-vrijwilliger opgegeven.' Als die drie inderdaad bij het korps komen, is dat een prima ba sis voor de noodzakelijke verster- g dit jaar van het korps Soester- ?rg met zes, zeven man. Wie zich Set heeft opgegeven, maar wel in teresse heeft, is op woensdag 16 april om 20:00 uur op de informa tieavond welkom in de kazerne in de Koppenlaan. let was mede door de medewer king van de vrijwilligers een gezel lige drukte, zaterdag in de kazerne en op het terrein van de brandweer icsterberg. Vooral de jeugd toon- Ic interesse voor het werk van de frandweer, belicht in enkele de- onstraties, zoals het bevrijden fan een slachtoffer uit een veron- ;elukte auto; het blussen van een, lam in de pan en een vloeistof- irand, en het redden van een ilachtoffer uit een ruimte vol 'to- foeelrook', een favoriete bezigheid 'van de jeugd die daarvoor werd uitgerust met ademluchtappara- tuur. Het spannendst voor de kin deren was het als ze zelf mochten blussen, zowel met handblussers als aan de straalpijp. Van alle kin deren die op bezoek kwamen, werd een foto gemaakt, die ze la ter op hun eigen internetadres kre gen toegestuurd. Ook de prachtig gerestaureerde antieke brandweerwagen van Soesterberg werd ingezet voor het maken van rondritjes door het dorp, waar niet alleen de jeugd massaal gebruik van maakte. Doordat het materieel buiten stond opgesteld, kon de kazerne worden benut voor het inrichten van enke le stands. Hier werd onder meer de veelzijdigheid van het vrijwilli- De ontmoetingsruimte van De Drie Eiken aan het Dorpsplein is zaterdag de plek waar belang stellenden in creatieve hobby's elkaar ontmoeten. Van 10:00 tot 14:00 kan men er terecht om te bekijken wat mensen in hun vrije tijd doen en wat de re sultaten daarvan zijn. Vijftien deelnemers bemannen de kra men met de producten van hun huisvlijt, variërend van poppen en handwerken tot bijzondere stenen en schilderkunst. Deze voorjaars-crcatiefmarkt trekt altijd veel belangstelling. Niet alleen van mensen die ideeën opdoen voor hun hobby, maar ook van bezoekers die bijvoor beeld een exclusief presentje willen kopen. Bruun en Riet Littooij-Cornax: ....zestig jaar getrouwd, zeventig jaar samen zingen... Foto: Eemland Pers augustus 1992 kwam de Soester bergse Courant na dertig jaar dan ook voor de laatste keer uit ('erg jammer hoor!'), gratis en huis-aan- huis, zoals altijd. In het begin in een oplage van 1.500, de laatste uitgave door de uitbreiding van het dorp van 2.750. Toen de twee zoons 'mij niet meer zozeer nodig hadden' was me vrouw Littooij vijftien jaar secreta resse bij Hans Vellekoop, directeur van de Vereniging voor Huismu ziek. Daarna was ze in enkele ad ministratieve baantjes werkzaam en deed ze een jaar of tien vrijwil ligerswerk voor De Drie Eiken. Nu houdt ze zich in haar vrije tijd ('maar ik kom nog steeds tijd te kort') vooral bezig met handwer ken. Maar het leukst vinden ze al lebei dat ze nog steeds samen zin gen. Ze wonen nu dertig jaar met ge noegen in Soesterberg. Littooij ten slotte: 'Hoewel ik in Soest geboren en getogen ben, vind ik het hier plezieriger dan in Soest. Ik ken Soest niet meer. Dat dwalen door het Veen waar ik vroeger ging vis sen... Ik ken het dorp niet meer. Hier wil ik niet meer vandaan.' Zaterdag 12 april wordt in de Ca roluskerk de voorjaarsmeditatie- dienst gehouden, waarvoor het thema 'Een nipuwe schepping - onze hoop?' is gekozen. Overal om ons heen zien wij tekenen van nieuw leven: uitbottende planten, pasgeboren lammetjes in de wei en de verpopte rupsen, die straks, schijnbaar door de dood heen, als vlinder het licht tegemoet zullen vliegen. Elk voorjaar is er sprake van een nieuwe schepping. Ook in de kerken, waar het Paasfeest aan staande is. De meditatiedienst be gint om 19:00 uur. Na afloop be staat gelegenheid om onder het genot van een kopje koffie het on derwerp met elkaar uit te diepen. Indien mogelijk kan men een ge bed, gedicht, verhaal of symbool dat met dit thema te maken heeft meebrengen en aan de anderen la ten horen of tonen. Favoriete bezigheid van de jeugd op de open dag van het brandweer korps Soesterberg was natuurlijk het zelf blussen. Foto: Brandweer Soest gerswerk in beeld gebracht. De brandweer Soest, waartoe het korps Soesterberg behoort, bestaat dit jaar tachtig jaar. In het kader hiervan staan er in Soesterberg nog enkele activiteiten op het program ma, zoals de traditionele zeskamp voor scholieren en in september ook een zeskamp voor brandweer korpsen uit de Brandweer Regio Utrechts Land (BRUL). Normaal, maar toch bijzonder. Dat is het nieuwe huis dat op donder dag 17 april officieel wordt geo pend bij Abrona. In deze wonin gen, die gebouwd zijn op locatie Sterrenberg in Huis ter Heide, wonen tien zorgvragers met autis- tiforme stoornissen. Dat zijn men sen die als gevolg van hun beper king een bijzondere begeleiding nodig hebben. Zij wonen in twee ruime huizen. Allen hebben een ruime eigen kamer. De woonvoor ziening is onderdeel van cluster Morgenzon. Abrona is blij met deze nieuwe voorziening. Najaren van plannen maken en voorbereidingen kunnen deze zorgvragers nu echt 'op maat' wonen. Stichting Thuiszorg Eemland, veelzijdig in zorg; hoofdkantoor: Van Asch van Wijkstraat 1-9, Amersfoort, 88033-4220500. Voor: huishoudelijke verzorging verzorging en begeleiding verpleging maatschappelijk werk vrijwilligershulpverlening bellen: ^033-4220500. Voor: voedingsvoorlichting en dieet- advisering ouder- en kindzorg (consultatie bureaus) aanvullende diensten en lid maatschap (Gezondheidsservice Eemland) bellen: ^033-4600046. Voor: het uitlenen van hulpmiddelen en verpleeg-artikelen (Uitleenser vice/ Thuiszorgwinkel) bellen: &033-4619191. U Uautobedrijf Vü/ de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 40,- (incl.) Rademakerstraat31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351530 Zaterdag 12 april zondag 13 april Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 13:30 Palmpaasoptocht; 19:00 pastor P. van Hooijdonk, me ditatiedienst Zondag 10:30 aalm. R. v.d. Vring; eucharistie; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 10:00 pastores Ben Verberne en Peter Denneman; tv-viering; schola Cenakel Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; koor El Shad'dai, Lopik World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ®0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 88030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 38033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ^0900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 38 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 38352391. Grof vuil, 880800-7662000. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Bewoners van de lage nummers van de Generaal Spoorstraat in Soester berg hebben in een brief aan de gemeente hun ongenoegen geuit over het feit dat pal voor hun huizen vijf units zijn neergezet, bestemd voor bewo ners van de hoge nummers. Die moeten hun huis uit om de woningstich ting Portaal in de gelegenheid te stellen de plannen voor deze straat uit te voeren. De protesterende bewoners vinden dat zij ongewild betrokken worden bij die plannen doordat hun uitzicht compleet is verdwenen nu de units op een meter of vijf afstand van de voorzijde van hun huizen in het plantsoen zijn neergezet. Afgezien van het feit dat hun daardoor het uit zicht compleet wordt ontnomen, vinden ze het kwalijker dat ze geen zicht meer hebben op de kinderen die buiten spelen. De noodbehuizingen had den volgens hen best ergens anders neergezet kunnen worden. Om te pro beren de units alsnog elders geplaatst te krijgenhebben ze de gemeente een protestbrief geschreven. Foto Eemland Pers Er zijn nog enkele kaarten ver krijgbaar voor het jaarlijkse voorjaarsconcert dat het har monieorkest van muziekvere niging Odeon uit Soesterberg op zaterdag 12 april geeft in het Officierscasino aam de Kamp weg, evenals vorig jaar beschik baar gesteld door de comman dant van de vliegbasis. Aan vang concert 20:00 uur, zaal open 19:30 uur. Na de geslaagde concerten in het jubileumjaar van de vereniging heeft het orkest de afgelopen maanden hard gewerkt om weer een bijzonder concert te kunnen geven. Het heeft zaterdag dan ook enkele bijzondere werken op het programma staan. Onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd brengt het orkest onder meer 'Eine Kleine Nachtmusik' van Mozart ten gehore. Dit muzikaal hoog waardige werk wordt uitgevoerd door dc houtformatie var. het har monieorkest. Daarnaast hebben de muzikanten van Odeon deze avond een prachtige compositie van Hardy Mertens, Variazioni Sinfoniche su 'Non Fotho Reposa- re', op de lessenaars staan. Het orkest is voor de uitvoering van deze muziekstukken uitgebreid met twee celli en een strijkbas, waardoor er een bijzondere klank in het orkest ontstaat. Bovendien zullen twee solisten van Odeon het klarinetconcert van Krommer uit voeren. Soliste Sarka Curdova speelt een fluitsolo van Chamina- de. Uiteraard worden op deze avond uiteraard nog diverse andere muziekstukken gespeeld. Kaarten voor dit voorjaarsconcert van muziekvereniging Odeon zijn verkrijgbaar bij Drogisterij Sukking (Rademakerstraat 21) te Soester berg. De kaarten kosten tien euro per stuk en zijn alleen in de voor verkoop verkrijgbaar. Het is niet mogelijk om kaarten aan de zaal te kopen. Ais een familiefeest voor jong en oud duiden de organisatoren de Paaskermis aan die van woensdag 16 tot en met maandag 21 april (Tweede Paasdag) in Den Dolder wordt gehouden. De kermis wordt gehouden op het terrein rond dorpshuis/sporthal De Delta, naast het NS-station aan de Dol- derseweg in Den Dolder. Hij is dagelijks geopend van 14:00 (op donderdag om 15:30 uur) tot 23:00 uur. Op Goede Vrijdag is het kortingsdag. Dit betekent dat men twee entree- of rittenkaartjes voor de prijs van één kan kopen. Dit jaar zijn de Beach Party en de Vulcano Power de meest in het oog springende trekpleisters en primeurs. De Vulcano Power is de vervanger van de vorig jaar al ge contracteerde Round Up. Deze attractie raakte echter bij een ver keersongeluk in het buitenland zo zwaar beschadigd dat exploitatie ervan voorlopig niet mogelijk is. Er zijn twintig attracties, waaron der het bezoek van een bekende televisiepersoonlijkheid. De verkeersouders van de scholen De Postiljon en de Sint Carolus hebben met voldoe ning vastgesteld dat de ge meente nabij het kruispunt Kampweg-Mercury-Kampweg- Zeist (richting Generaal Win- kelmanstraat) zogeheten straatjuwelen heeft geplaatst, obstakels die bet verkeer dwin gen de snelheid te matigen. Bij gelijktijdig naderen van twee auto's zal er een de ander voor moeten laten gaan, wat uiteraard ook verkeersremmend werkt. De verkeersouders hopen dat dit het startsein is van de herinrichting van de gevaarlijke en moeilijke kruising (de Kampweg-Zeist en Mercury liggen niet recht tegen over elkaar). Zij voeren hiervoor al heel lang actie. Tot nu toe is er weinig gebeurd. Zowel de gemeente Soest als de gemeente Zeist, die er beide bij betrokken zijn, voeren overleg over maatregelen. Nu de straatjuwelen zijn geplaatst 'houden de wethou der en verkeersdeskundigen zich V zo te zien aan hun belofte', aldus Sylvia van de Craats namens de verkeersouders, 'en maken het waarschijnlijk mogelijk dat de schoolkinderen het nieuwe school jaar veilig tegemoet kunnen gaan.' Als de voorgenomen maatregelen ter betere beveiliging van de krui sing inderdaad klaar zijn voordat het nieuwe schoolseizoen begint, De snelheidsremmers op de Kampweg, brug over de rijksweg A 28. Foto: Eemland Pers dan zal het kruispunt feestelijk worden geopend in het kader van de jaarlijkse landelijke actie 'De scholen zijn weer begonnen.' Het Nationaal Museumweek end staat zaterdag 12 en zon dag 13 april in het Militaire Luchtvaart Museum (MLM) aan de Kampweg in Soester berg helemaal in het teken van het legendarische 322 Dutch Spitfire Squadron RAF. Het museum biedt een gevarieerd programma dat op het squadron is gebaseerd. Speciaal voor deze ge legenheid is er een 322 wandeling door het museum, waarbij het pu bliek oog in oog komt te staan met uiteenlopende tastbare herinnerin gen aan de roemruchte geschiede nis van het squadron. Het virtuele demonstratieteam van het 322 squadron Leeuwarden laat z'n behendigheid zien. De teamle den nemen het tegen elkaar op in hun virtuele cockpits. Voor een beperkt aantal kinderen bestaat de mogelijkheid plaats te nemen in een echte vluchtsimulator en zo een virtuele vlucht te maken. Op beide dagen wordt historisch .beeldmateriaal vertoond; ook is er een fototentoonstelling. Het pro motieteam van ue vnegoasis Leeuwarden geeft alle mogelijke intormatie over het squadron. Het 322 squadron dat dit jaar zijn 60-jarig bestaan viert, kwam op aandringen van vooral Prins Bern- hard in Engeland tot stand. Het speelde een vooraanstaande rol in de geallieerde oorlogvoering tegen Duitsland. Het maakte naam bij de bestrijding van de Duitse V-l's. Verder nam het in de laatste fase van de oorlog vele verkennings missies voor zijn rekening en ver leende het luchtsteun aan de op rukkende grondtroepen. Een bijzondere attractie is het be zoek van de Lancia Club Neder land aan het Militaire Luchtvaart Museum. Er worden zondag onge veer veertig van deze auto's ver wacht. Vanaf halfdrie worden ze buiten tussen de vliegtuigen opge steld. Het nationale thema 'De kunst van het verzamelen' krijgt in het mu seum op een bijzondere manier gestalte door de activiteiten rond het 322 Dutch Spitfire Squadron RAF. Een belangrijk stukje vader landse geschiedenis wordt op nieuw in beeld gebracht. Lang ver vlogen tijden herleven in het Mili taire Luchtvaart Museum. Speciaal voor deze gelegenheid is het aan staand weckend ook op zaterdag geopend. Zowel zaterdag als zon dag kan men er terecht van 12:00 tot 16:30 uur. Een groepje kinderen bekijkt de legendarische Spitfire. Dit toestel staat centraal tijdens het nationaal museumweekend in het Militaire Luchtvaart Museum in Soester- berg. Foto: Koninklijke Luchtmacht

Soester Courant | 2003 | | pagina 11