'Geweldig, de meerwaarde van dit bedrijf' aaaaaa 'Aan het denken gezet' Wel c op 't Hoogt RAADSLEDEN OP BEZOEK Bij DE SOCIALE WERKVOORZIENING, AMFORS Annet Oostrom-Wernsen (CDA) Wijkbeheerteam De Eng bespreekt scala aan onderwerpen TUSSEN Gemeei woensdag 9 april 2003 Pagina; INGETOGEN AFSCHEID VAN DE WERKGROEP BESTUURLIJKE VERNIEUWING J ^Jet is net een gewoon bedrijf, dat is het mooie', zegt WD-wethouder Bert Krijger halverwege de rondleiding bij Metafors, terwijl hij samen met enkele raadsleden toekijkt hoe vaardige handen een scheepsbrandklep monteren. 'Eigenlijk zijn de BV's van de Amfors-groep eigenlijk gewone bedrijven', heeft algemeen directeur Cees Krul uitgelegd. Waar vroeger mensen met een lichamelijke, psychische of ver standelijke handicap op de sociale werkplaats werkten, zijn zij in Amersfoort tegenwoordig medewerkers van Amfors, dat als elk ander bedrijf gewoon afgerekend wordt op de com merciële resultaten. 'De handicap interesseert me eigenlijk helemaal niet', aldus Krul. 'Ik ga uit van capaciteiten die mensen wèl hebben.' Als lid van het dagelijks bestuur van het Regionale Werkvoorzieningschap Amersfoort wilde Bert Krijger graag eens zien hoe de dagelijkse praktijk er bij Amfors uitziet. Een aantal raadsleden (geïnformeerd via de grif fier) vond het de moeite waard om mee te gaan: Els de Waard (CDA), Huseyin Önal (GroenLinks), Karei van Geet (WD), Gerard van den Deijssel (Gemeentebelangen/Groen Soest) en Henk Koning (CDA). Onder de Amfors-paraplu opereren tien BV's: Metafors, Grafïfors, Cleanfors, Eemfors, Reafors, Packfors, Greenfors, Detafors, Montafors en Facilifors. In totaal werken er zo'n 1400 mensen. De gemeente Soest maakt vooral gebruik van Grafïfors (drukwerk) en Cleanfors (schoon maak), maar Cees Krul vindt dat Soest best meer kan doen: 'Besteed bijvoorbeeld de groenvoorziening aan ons uit. Het bestaande personeel nemen we over.' De wethouder zegt toe erover te ziillen nadenken. 'Misschien zijn er wel mogelijk heden voor de openbare ruimte. Het is natuur lijk mooi als er gehandicapten uit Soest via Amfors weer in onze gemeente aan het werk kunnen.' SUCCESNUMMERS Op de werkvloer van Metafors, dat zich bezig houdt met metaalbewerking, komt Gerard van den Deijssel direct een bekende tegen: Bies van den Akker, wedstrijdleider van beider bowling club. Hij is bezig met de zogeheten 'caravan mover', één van de succesnummers van Metafors, dat er in opdracht jaarlijks duizenden produceert. Els de Waard is enthousiast over de caravan mover, maar meer nog over Metafors zelf. 'Ik vind het super, de meerwaarde van zo'n bedrijf als dit. Het is toch geweldig dat mensen op deze manier weer op een zinvolle manier kunnen mee draaien in de maat schappij?' TRAINING EN OPLEIDING Het grootste verschil met een 'gewoon' bedrijf is het aantal werknemers. Bij Metafors werken hon derd mensen, waar Met gemengde gevoelens bij de deelnemers is woensdagavond 5 maart een formeel einde gekomen aan de burgerwerkgroep bestuurlijke vernieuwing. Hoewel de meeste deelnemende burgers het gevoel hadden hun doel - verbetering van de relatie burger en bestuur - te hebben gemist, resteerde er een sprankje hoop op voortzetting van burgerparticipatie in de gemeentepolitiek van Soest. Niet onterecht, want er wordt ijverig gestudeerd op nieuwe vormen van burgerinspraak. De afgelopen twee jaar hebben 35 burgers en een raadswerkgroep gewerkt aan een scala aanbevelingen die het gemeentebestuur en de burgers dichter bij elkaar moeten brengen. De vier werk- De vorige bijdrage van deze column was van Huseyin Önal, en nu is de eer aan mij om deze maand de column te verzorgen. Ik zal mij even voorstellen. Mijn naam is Annet Oostrom, getrouwd en moeder van twee doch ters. Sinds 1994 woon ik met mijn gezin in Soesterberg waar we het heel erg naar onze zin hebben. Vorig jaar maart ben ik voor het CDA in de gemeenteraad gekomen. Hoewel het veel tijd kost heb ik er nog geen moment spijt van gehad! Ik maak deel uit van de commissie Sociale zaken, Sport, Onderwijs en Welzijnszaken, een boeiende commissie met een altijd volle agenda. Een onder deel daarvan is de sport. De komende jaren zal er hard gewerkt moeten worden om in goede samenspraak met de betrokken sportverenigingen en de gemeenten Zeist en Soest het sportpark aan de Kerklaan te herinrichten waarbij de voetbalclub v.v.het Vliegdorp een plaats moet krijgen. Ik hoop van harte dat die samenwerking op een harmonieuze manier zal geschieden. Goed overleg tussen betrokken partijen en orga nisaties is ook van groot belang bij de plannen die worden gemaakt voor de herinrichting van het Dorpsplein, de vitalisering van Soesterberg- Noord en de uitbreiding van Soesterberg met woningen en bedrijven. Samen met de bedrijven en de bewoners wordt gekeken hoe de leefbaar heid kan worden verbeterd. Als deze plannen gerealiseerd worden zal dit zeker ten goede komen aan Soesterberg. Wat dit vooijaar al verbeterd gaat worden is de Kampweg en de kruising Kampweg/Mercury. Deze wordt aangepast X- zodat de schoolgaan de kinderen komend vanuit de wijk Mercury veiliger kun nen oversteken. Nu ook de oversteek naar de Banninghal nog. Door een goede com municatie kan er veel bereikt worden. Ik doe mijn best om zoveel mogelijk mensen, verenigingen en organisaties op te zoeken, en *u weet mij gelukkig al goed te vinden door me aan te spreken, te bellen, te mailen of te schrijven. Daar ben ik heel blij om want ik wil graag een aanspreek punt voor u zijn en uw belangen behartigen in de gemeenteraad. Aan Gerard van den Deijssel wil ik de eer geven om de volgende keer een stukje te schrijven voor deze column. Waarom Gerard? Toen ik, voordat de raadsvergadering begon, over een opvolger nadacht, viel mijn oog vanzelf op deze sympathieke man. APRIL EN MEI 2003 10 april: gemeenteraadsvergadering 12 mei: commissie Algemene Bestuurszaken 13 mei: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 14 mei: commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken 15 mei: commissie Financiën en Openbare Werken 21 mei: commissie Bestuurlijke Vernieuwing 22 mei: gemeenteraadsvergadering De commissie Bestuurlijke Vernieuwing vindt plaats om 19.30 uur in het bedrijfsrestaurant van het gemeente huis aan het Raadhuisplein te Soest. De andere commissievergaderingen, evenals de raadsvergaderingen, begin nen ook om 19.30 uur, maar dan in de raadzaal van het gemeentehuis. Alle vergaderingen zijn openbaar. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. niet-gehandicapten het met z'n 25-en af zouden kunnen. Door hun handicap ligt het tempo van de medewerkers gemiddeld lager, maar aan inzet is over het algemeen geen gebrek. 'Wij investeren enorm in persoonlijke ontwikkeling en in training en opleiding', aldus Cees Krul. 'Mensen leveren nu eenmaal betere prestaties als ze plezier hebben in hun werk en iets doen waar ze goed in zijn. Ons uitgangspunt is dat mensen wél degelijk wat kunnen. Dus zorgen we voor machines die eenvoudig te bedienen zijn, ook voor iemand met een verstandelijke handicap; de kennis en knowhow stoppen we in die machine. Dat doen onze programmeurs van Detafors, want er werken ook veel goed opgeleide mensen bij de Amfors-groep. De chef hier op de afdeling bijvoorbeeld, heeft waarschijnlijk meer opleiding dan een aantal van jullie. Alleen zijn lichamelijke handicap maakt dat hij niet overal meer aan de slag kan.' groepen die gaandeweg ontstonden hebben allemaal vong jaar hun aanbe velingen gepresen teerd, de laatste m december. Vandaar dat 5 afscheid werd geno men van deze werkgroep. 'Tijdens de eerste bijeenkomst op 14 maart 2001 dacht ik: waar ben ik in hemelsnaam aan begonnen', verklaarde burge meester Koos Janssen in zijn toespraak. 'En het is een avontuur gebleven. Het resultaat is niet direct meetbaar, maar dat we elkaar getroffen hebben heeft wel degelijk effect gehad. Het heeft ons aan het denken gezet.' BESTUURSCULTUUR De klankbordgroep bestuurlijke vernieuwing werd na de eerste zitting verdeeld over drie verschillende aandachtsgebieden, om de aanbe velingen zo concreet mogelijk te laten zijn. Dat waren Communicatie, Cultuur en Leefbaarheid. Later werd daar nog de werkgroep Fundament aan toegevoegd. De deelnemers hiervan waren van mening dat wijzigingen in de bestaande bestuurscultuur slechts plaats konden vinden door een fundamentele wijziging in de weder zijdse relatie tussen het gemeentebestuur en de Soester bevolking. Deze deelgroep is na enige tijd gezamenlijk uit het project gestapt, omdat ze zich gefrustreerd voelde in haar werkzaam heden. LOS VAN ELKAAR Dat de samenwerking tussen de werkgroepen en de raadsleden niet geheel vlekkeloos verliep, bleek wel uit de toespraken van deelnemers. Veel aandacht ging uit naar de afwezige deelgroep 'Fundament'. 'De werkgroep had wel degelijk een paar bruikbare aanbevelingen. Ze zijn gehoord, maar er is niet voldoende naar ze geluisterd', aldus Robin Hilbrands. Hij zat als een van de acht burgers de hele rit uit in de deelgroep Communicatie, maar kan niet onder de conclusie uit dat de doelstelling om wezenlijke bestuurlijke vernieuwing door te voeren, niet is behaald. 'Niet volledig althans. Om werkelijk een brug te slaan tussen het gemeentebestuur en de burger is een ingrijpende wijziging nodig in het huidige stelsel. Nu staan we nog steeds los van elkaar.' OP LANGERE TERMIJN De nestor van het burgergezel schap, Gonnie Smit-Rasch, was niet betrokken bij een van de deelwerkgroepen, maar volgde het proces aandachtig in de rol van klankbord. Het verbaasde haar niet dat sommige mensen hun tanden stukbeten op dit project. 'Veel burgers die hieraan deelnamen, zaten hier met een missie', zegt ze. 'Vermoedelijk hebben veel van hen werk waarin ze gewend zijn aan een eind product. Zij wilden meemaken dat er concreet iets met hun aanbevelingen werd gedaan. Maar zo werkt het niet in de gemeente. Je moet kunnen denken in jaren. Plannen worden wel verwezenlijkt, maar op de langere termijn.' ONOMKEERBAAR 'De deelnemers realiseren zich het waarschijnlijk nu nog niet,' vertelt Marit Stam, coördinator bestuurlijke vernieuwing, 'maar eigenlijk zijn het pioniers. Ze hebben de kiem gelegd voor een vernieuwingsproces dat onomkeerbaar is. Alleen is het nog niet duidelijk welke vorm er uiteindelijk wordt gevonden voor een vorm van i, burgerparticipatie.' Om verdere mogelijkheden voor burgerparticipatie te onderzoeken, werd het advies ingewonnen van Pieter Tops, hoogleraar bestuurskunde in Tilburg. Het rapport dat hij schreef, wordt momenteel bestudeerd door een groep van bur gers, ambtenaren en bestuursleden. Op die manier hopen zij duidelijk in beeld te krijgen hoe de burgerparticipatie in de toekomst het beste vorm kan krijgen. INBRENG RAADSLEDEN ALLEEN NA AFLOOP VERGADERING In de wijken De Eng en Smitsveen zijn de vergaderingen van de wijkbeheerteams inmiddels maandelijkse routine, al verloopt elke vergadering weer anders. Maar wat wordt er allemaal besproken en wie maken deel uit van zo'n wijkbeheerteam? Op't Hoogt nam een kijkje bij een vergadering van het wijkbeheerteam De Eng. Om half acht druppelen de laatste leden van het wijkbeheerteam binnen in gebouw De Schoof aan de Molenstraat. De vergadering kan beginnen. Op de agenda staan onder meer pun ten als de actie Zomerschoon, het wijkbudget en de rol van raadsleden tijdens de vergaderingen van het wijkbeheerteam. Over het laatste punt zijn de teamleden het snel eens. Er mogen twee raadsleden per vergadering aanwezig zijn. Ze hebben tijdens de vergadering geen inbreng om te voorkomen dat het te politiek gericht wordt en na afloop is er een kwartier voor raadsleden en leden van het wijkbeheerteam om elkaar vragen te stellen en ideeën uit te wisselen. Het verschil met Smitsveen is dat in deze wijk een ongelimiteerd aantal raadsleden bij de vergade ring aanwezig mag zijn. Op de vergadering zijn de bewoners Mohammed Belarbi, Hans Boerenkamp, Puck Vos, Paul Haagman en plaatsvervangend voorzitter Rick de Groot aanwezig. Katja Klaver vertegenwoor digt woningverhuurder SCW, Jolanda Dijkman zit er namens welzijnsstichting Balans en Kees Ruiter namens de politie. En deel van de verga dering wordt bijgewoond door Arend van Elmpt, buurtbewoner en lid van de steunfractie van D66. Carrien Eenhoorn zit als wijkcoördi nator voor de gemeente Soest in het team. MEER CONTROLES IN DE WIJKEN Wijkagent Kees Ruiter moet zijn tijd - "meer boeven vangen en minder vergaderen" - efficiënter indelen en zal niet langer de gehele vergadering bijwonen. "Ik kom voortaan alleen aan het begin en dan kunnen de onderwerpen die betrekking hebben op de politie worden behandeld. Ik heb gewoon minder tijd tot mijn beschikking, maar probeer wel zo vaak mogelijk te komen." Maar volgens Kees Ruiter is er ook een positief bericht. "Er komen meer controles in de wijken. Onze zeven surveillanten gaan een vaste dag in de week controles houden, op basis van de voorstellen van de wijkagenten." Meteen werd voorgesteld om in De Eng de controle op het illegaal storten van huisvuil en het naast de containers neerzetten van huisvuil aan te pak ken. Het gaat deze avond vaker over het onder werp zwerfvuil in de wijk, maar dat is toeval. Een andere keer staat de verkeersproblematiek weer meer in de belangstelling. Waar ook een tijdje bij wordt stilgestaan hoe je je medebewoners kunt aanspreken op hun gedrag. "Je kun immers niet overal een agent bij zetten." Niet iedereen vindt het even gemakkelijk om iemand anders op z'n gedrag aan te spreken. In een van de volgende wijkkranten verschijnt hierover een artikel, zo wordt besloten. INITIATIEFVOORSTELLEN Het op peil houden en verbeteren van de leef baarheid in de buurt is de belangrijkste opdracht voor de wijkbeheerteams, die - als de raad daar mee instemt - de beschikking krijgen over een eigen budget voor kleine verbeteringen in de wijk. Voor De Eng is dat bedrag 8500 euro. De leden van het wijkbeheerteam De Eng zullen bewoners stimuleren hiervoor met initiatief voorstellen te komen. "Het is nieuw, we zullen het echt goed onder de aandacht moeten brengen", vertelt Rick de Groot. Tijdens de Zomerschoon-actie worden er voor vijf euro met bloemen gevulde bloembakken te koop aangeboden. Tractoren met aanhangers rij den door de buurt en houden op 24 mei halt aan het Saenredamplantsoen en bij de Vermeerflat. Op aandringen van het wijkbeheerteam wordt het aantal bloembakken dat te koop wordt aan geboden, verhoogd van vijftig naar honderd. Het aantal onderwerpen dat deze avond revue passeert is groot: de invulling en verspreiding van de wijkkrant, de wijkschouw, controle op de zandbak aan het Saenredamplantsoen, de komst van een tweede wijkcoördinator, de gang van zaken rond Molenschot, drugsdealen op de hoek Talmalaan/Van Goyenlaan, wanneer bel je het Meldpunt Woonomgeving en wanneer niet en de stand van zaken met betrekking tot de wijkinformatiepunten. De wijkbeheerteamleden zijn enthousiast. Bewoner Puck Vos vindt het een goede zaak dat de gemeente het initiatief heeft genomen om wijkbeheerteams in te stel len. We worden nu toch bij veel meer zaken betrokken. Ik vind het echt perfect, petje af voor de gemeente. Zet dat ook maar in de krant. Dat mag best een keer." woensdag 9 apr Net als een Bi woi g« Burger Gem In het 24 pagina's t fceeld beschreven bestuursorganen - r allemaal hun eigen sinds de komst van dualisme maken de uit van de gemeente Tweede^Kamer en d< wethouders vooral, beleid uit, zoals dat Aan de hand van fot bondige teksten doo lezen dat delegaties bezoeken hebben ge Woerden en aan bec ondernemers van h< gedachten gewisselc dé komende jaren rr er ruim aandacht v( betrekking tot de w Smitsveen en de rol EXTRA JE ARGU BRENGEN Verder is er bij het aandacht voor de vi buurtpark Koningsv de werkgroep bestu hooft gesch waar vee Alle inwoners maand reagei aan huis verspreü verkeerssituatie o doorstroom van h jarenlang onderw gemeenteraadsve: kiezingen was he' één van de belanj rijkste items en v wel direct na de vorming van een nieuwe gemeente raad, werd- dan o de projectgroep 'actualisatie hoof wegen' gevormd. Hun opdracht: vi oplossingen! En... komt er nu wel of komt er n geen rondweg? E projectgroep maj het eigenlijk niet gen", zegt projecl behoorlijk van el voldoen. En wie andere goede mc binnen komen bi wat binnenkomt hankelijk verkee berekent en beoi

Soester Courant | 2003 | | pagina 14