u ezet' >en Ideeën aandragen voor besteding wijkbudget Wel of geen rondweg? Taalcursus voor oudkomers met kinderen op basisschool 9 SHHfl PaSlna2 TUSSEN DE MENSEN' TITEL BURGERjAARVERSLAG 2003 op 't Hoogt G emeente Soest legt 2002 vooral in beelden vast MG 'IK WIL MIJN KINDEREN KUNNEN HELPEN' woensdag 9 april 1003 Pagina 3 VERNIEUWING 'AN ELKAAR samenwerking tussen de roepen en de raadsleden heel vlekkeloos verliep, vel uit de toespraken van mers. Veel aandacht ging ir de afwezige deelgroep ment'. 'De werkgroep had gelijk een paar bruikbare I relingen. Ze zijn gehoord, I ;r is niet voldoende naar'ze erd', aldus Robin nds. Hij zat als een van de I urgers de hele rit uit in de nep Communicatie, maar et onder de conclusie uit a wezenlijke bestuurlijke I voeren, niet is behaald, i. Om werkelijk een brug te eentebestuur en de burger ingrijpende wijziging nodig huidige stelsel. Nu staan g steeds los van elkaar.' ANGERE TERMIJN itor van het burgergezel- Gonnie Smit-Rasch, was etrokken bij een van de erkgroepen, maar volgde oces aandachtig in de rol [ankbord. Het verbaasde liet dat sommige mensen mden stukbeten op dit :t. 'Veel burgers die hieraan aaen, zaten hier met een i', zegt ze. 'Vermoedelijk n veel van hen werk waarin wend zijn aan een eind- et. Zij wilden meemaken net hun aanbevelingen :o werkt het niet in de unnen denken in jaren, verwezenlijkt, maar op de ieren zich het waarschijnlijk Marit Stam, coördinator wing, 'maar eigenlijk zijn len de kiem gelegd voor een dat onomkeerbaar is. t duidelijk welke vorm er jvonden voor een vorm van Net als in 2002 komt de gemeente Soest ook in 2003 met een Burgerjaarverslag. Op een luchtige manier wordt in woord en beeld teruggekeken op een groot aantal gebeurtenissen in 2002. Met de uitgifte van het Burgerjaarverslag legt de burgemeester - op basis van de Gemeentewet - eveneens verantwoording af over de kwaliteit van de dienstverlening. In het 24 pagina's tellende boekje staat bijvoor beeld beschreven dat de drie gemeentelijke jiestuursorganen - raad, college en burgemeester allemaal hun eigen verantwoordelijkheid hebben nds de komst van het dualisme in 2002. Bij het lualisme maken de wethouders niet langer deel pt van de gemeenteraad en de raad - net als de weede^-Kamer en de ministers - controleren de jvethouders vooral. De wethouders voeren het Beleid uit, zoals dat door de raad is vastgesteld. an de hand van foto's wordt de lezer met korte fcondige teksten door het verslag geleid. Zo is te lezen dat delegaties van raadsleden onder meer Bezoeken hebben gebracht aan een hospice in Voerden en aan bedrijventerrein Soestdijk. Met Imdernemers van het bedrijventerrein werd van gedachten gewisseld over de revitalisering, die pe komende jaren moet gaan plaatsvinden. Ook is r ruim aandacht voor de ontwikkelingen met betrekking tot de wijkbeheerteams De Eng en Bmitsveen en de rol die raadsleden daarbij spelen. EXTRA JE ARGUMENTEN NAAR VOREN BRENGEN ftferder is er bij het onderdeel over de raadsleden aandacht voor de verwikkelingen rond het puurtpark Koningsweg, de gang van zaken rond de werkgroep bestuurlijke vernieuwing, de rond- gang van raadsleden met politie en het inspreken bij commissie- en raadsvergaderingen. Ook blik ken enkele insprekers terug op 2002. Over het algemeen zijn ze van mening dat inspreken zeker zin heeft, omdat je nog een keer extra je argu menten naar voren kunt brengen. Daarbij wordt ook onderkend dat het geen zin heeft om voor elk wissewasje de raadsleden toe te spreken. Tevens wordt in het verslag stilgestaan bij com missievergaderingen die buiten het gemeentehuis - in Soesterberg en in de Brede Bibliotheek - plaatsvonden. Bedoeld om tussen de mensen te komen. Niet alleen de raadsleden, maar ook de wethouders en de burgemeester waren in 2002 bij tal van gelegenheden tussen de mensen te vinden. Zo is er bij het college aandacht voor onderwerpen als plan Spoordal, spreekuren in de wijk, het oude renbeleid, wijkgericht werken en een avond voor nieuw ingezetenen van de gemeente. SLOTMAALTIJD RAMADAN De burgemeester had in 2002 onder meer te maken met de aan scherping van het rampenplan bij eventuele cala miteiten op vlieg basis Soesterberg, de komst van een opstapplaats voor de vrijwilllige brandweer en de lokale gezond heidsnota. Burgemeester Janssen reikte ook diverse koninklijke onderscheidingen uit en was aanwezig bij jubilerende echtparen en de veijaardagen van inwoners met een hoge leef tijd. Ook wordt teruggeblikt op de fakkelwake van Amnesty International en op het bijwonen van de slotmaaltijd van de Ramadan. Naar aan leiding van die bijeenkomst zei de burgemeester dat hij er voor alle inwoners van de gemeente Soest wil zijn. AUTOMATISCHE TELEFOONBEANTWOORDER Het laatste deel van het jaarverslag gaat direct over de .kwaliteit van de dienstverlening van de gemeente. Bijvoorbeeld over het hoe en waarom van de invoering van een automatische telefoon- beantwoorder, hoeveel bezoekers er aan de balie komen en hoe brieven worden afgehandeld. Eveneens wordt gekeken naar het bezoek van de website van de gemeente en welke rol de site kan vervullen in de dienstverlening naar de burgers toe. Het Meldpunt Woonomgeving is een succes, zo wordt duidelijk uit het verslag. Gekeken wordt naar het aantal meldingen, hoe ze verwerkt worden en hoe groot de tevredenheid is ten aanzien van de oplossingen. In het jaarverslag wordt ook ingegaan op de klachten en de aard van de klachten die bij de gemeente zijn binnengekomen. Het gaat daarbij niet alleen om klachten over beslissingen van de gemeente, maar ook over klachten over de manier waarop burgers worden behandeld. Mediation is hierbij een nieuw feno meen. In die geval len waar gemeente en de klagende partij de gang naar de rechter liever niet willen maken, kan een onafhan kelijke 'derde' bemiddelen. VOOR ALLE INWONERS De primaire doel groep wordt gevormd door de inwoners van de gemeente Soest. Direct betrok kenen krijgen een exemplaar van het Burgeijaarverslag toegestuurd. Andere belangstellingen kunnen een exemplaar afhalen aan de balie in de centrale hal of opvragen bij de afdeling Communicatie van de gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 60 of via winkel@soest.nl. De open dag van de brandweer op zaterdag 5 april was een groot succes. Jong en oud zijn op de uitnodiging ingegaan om een kijkje te nemen bij de brandweerkazernes in Soest en Soesterberg. Met de open dag is het 80- jarig bestaan van de brandweer Soest gevierd. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 17 december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Schoof, Molenstraat 142. VERGADERDATA WljKBEHEERTEAM SMITSVEEN 19 december De vergadering vindt plaats om 20.00 uur Klimop school aan de Weegbreeestraat 104-106 te Soest Meer informatie over de wijkbeheerteams: Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. DE WIJKBEHEERTEAMS DE ENG EN SMITSVEEN KRIJGEN EEN WIJKBUDGET Dat er een budget komt voor de wijken De Eng en Smitsveen staat zo goed als vast. De gemeenteraad neemt op donderdag 22 mei aan staande een definitieve beslissing om het wijk budget al dit jaar in te voeren. De wijkbeheer teams krijgen dan de beschikking over een bedrag van respectievelijk 8500,- (voor de De Eng) en 9000 (voor het Smitsveen). Wijkbewoners van de Eng en Smitsveen kunnen ideeën aandragen voor de besteding van dit geld. LEEFBARE WOONOMGEVING Het is de bedoeling dat de uitvoering van uw idee een bijdrage levert aan een leefbare woon omgeving. Uitvoering van uw plan maakt het meeste kans als: uw mede straat-of flatbewoners achter uw plan staan; u een globale schatting van de kosten aan geeft; u duidelijk maakt in welk deel van uw straat/buurt u het plan wilt uitvoeren. WljKBEHEERTEAM KIEST Hét wijkbeheerteam van uw wijk maakt een keuze uit de plannen die u en uw medewijk bewoners indienen. Stuurt u uw plan/idee schrif telijk naar het wijkbeheerteam Smitsveen of de Eng. Het postadres van beide wijkbeheerteams is Postbus 250, 3760 AG Soest. U hoort dan van het wijkbeheerteam wat er met uw plan gaat gebeuren. Via een van de wijkkranten kunt u iets lezen over het plan/de plannen waarvoor het wijkbe heerteam heeft gekozen. De gemeente zorgt ervoor dat de plannen worden uitgevoerd. Heeft u klachten over het onderhoud van uw woonomgeving dan kunt u bellen met het meld punt Woonomgeving van de gemeente Soest, telefoon (035) 609 36 66. Wij verzoeken u drin gend om dit niet aan het wijkbeheerteam te melden. WAT IS EEN WIJKBEHEERTEAM? De wijkbeheerteams bestaan uit enthousiaste wijkbewoners (vrijwilligers) en medewerkers van Balans, politie, gemeente en woningver- huurders Portaal en SCW die graag zien dat de wijken Smitsveen en De Eng leefbaar blij ven. De wijkbeheerteams signaleren zaken die niet goed gaan in hun eigen woonomgeving. Een keer per maand komen zij bij elkaar. De gemeente geeft dan aan wat zij kan doen aan deze knelpunten. De teams organiseren elk jaar een rondgang door de wijk, de zogenoemde Wykschouw. U kunt als medewijkbewoner in deze rondgang aangeven wat u wilt verbeteren in uw straat of buurt.. Het wijkbeheerteam zorgt ervoor dat de gemeente de afspraken die tijdens de wijkschouw worden gemaakt, nakomt. Ook adviseren de wijkbeheerteams over klei ne verbeteringen en projecten die in de wijk gaan spelen en er wordt advies gegeven over de wijkperspectiefplannenOok draaien de leden van de wijkbeheerteams mee in de inspraakprocedures over projecten in de wijk. .leden voor burgerparticipatie d het advies ingewonnen gleraar bestuurskunde in dat hij schreef, wordt trd door een groep van bur- bestuursleden. Op die idelijk in beeld te krijgen patie in de toekomst het ïen. at de verkeersproblematiek angstelling. bij wordt stilgestaan hoe je mt aanspreken op hun ïers niet overal een agent bij n vindt het even gemakkelijk >p z'n gedrag aan te spreken, nde wijkkranten verschijnt zo wordt besloten. «STELLEN en verbeteren van de leef- 't is de belangrijkste ijkbeheerteams, die - als de :mt - de beschikking krijgen jet voor kleine verbeteringen Eng is dat bedrag 8500 euro. ijkbeheerteam De Eng zullen n hiervoor met initiatief- t. "Het is nieuw, we zullen het aandacht moeten brengen", )t. aoon-actie worden er voor en gevulde bloembakken te 'ractoren met aanhangers rij- >n houden op 24 mei halt aan tsoen en bij de Vermeerflat. het wijkbeheerteam wordt kken dat te koop wordt aan- van vijftig naar honderd. irpen dat deze avond revue 3 invulling en verspreiding e wijkschouw, controle op Saenredamplantsoen, de ïde wijkcoördinator, de gang lenschot, drugsdealen op de 1 Goyenlaan, wanneer bel je ïomgeving en wanneer niet een met betrekking tot de en. De wijkbeheerteamleden woner Puck Vos vindt het de gemeente het initiatief wijkbeheerteams in te stei- i toch bij veel meer zaken het echt perfect, petje af 'et dat ook maar in de krant. Opstoppingen, de winkel- Van Weedestraat die ook een hoofdweg is en nog meer verkeer in de toekomst. In 't kort geschetst zijn dit de drie redenen waarom het verkeer in Soest een veelbesproken onderwerp is. De afgelopen maand maart helemaal... Alle inwoners van Soest konden de afgelopen maand reageren op de inhoud van een huis laan huis verspreide folder; een hrochure over de verkeerssituatie op de hoofdwegen van Soest. De I doorstroom van het verkeer op die wegen is al ■jarenlang onderwerp van gesprek. Bij de laatste gemeenteraadsver- I kiezingen was het één van de belang- rijkste items en vrij- I wel direct na de vorming van een nieuwe gemeente raad, werd dan ook de projectgroep 'actualisatie hoofd wegen' gevormd. I Hun opdracht: vind oplossingen! En... komt er nu wel of komt er nu geen rondwegDe projectgroep maakt het eigenlijk niet uit. "Wij vonden twee oplossin gen", zegt projectleider Papjes, "oplossingen die behoorlijk van elkaar verschillen, maar die beide voldoen. En wie weet levert de inspraak nog andere goede mogelijkheden op. Alle reacties die binnen komen bekijken we heel serieus. Alles wat binnenkomt sturen we door naar een onaf hankelijk verkeersdeskundig bureau. Die bekijkt, berekent en beoordeelt ze." INSPRAAK! Zeker 1500 inspraakreacties zijn er op het raad huis binnengekomen. "Hele verschillende", ver telt Papjes, "van vrij uitgewerkte voorstellen tot en met korte berichten als 'doe mij maar B'. Ook zijn er behoorlijk wat voorgekookte reacties; voorgedrukte voorstellen die medestanders alleen nog maar hoeven te ondertekenen en te versturen." De meeste van'die voorgekookte inspraakreacties zijn gekant tegen een rondweg. Toch zit in een van de voorstellen die de projectgroep van Papjes presenteert, ook een scenario met een rondweg. "Een korte", beaamt Papjes, "eentje die loopt vanaf de Stadhouderslaan tot aan de brandweer kazerne aan de Korte Kerkstraat. Een lange rond weg, een weg door de polder die Soest met Amersfoort verbindt, bleek onvoldoende en onge wenste effecten op te leveren. Wat ons betreft is die dus eigenlijk van de baan. Maar wij advise ren alleen maar, hoor!. Uiteindelijk beslist de gemeenteraad." Dat besluit valt in de vergadering van 3 juli a.s. Een van de belangrijkste stukken voor deze gemeenteraadsvergadering is de reactienota. Alle tijdens de inspraak binnengekomen reacties wor den in deze nota opgenomen en voorzien van commentaar van verkeersdeskundigen. Ter voorbereiding van de gemeenteraadsvergade ringen vindt er op het gemeentehuis een hoorzit ting (16 juni, 19.30 uur) en een reguliere commis sievergadering plaats (22 juni, 19.30 uur). Op zowel de gemeenteraadsvergadering, als op de hoorzitting en de commissievergadering bent Om de inwoners van Soest zo goed mogelijk te informeren, stonden medewerkers van de gemeente o.a. twee zaterdagen achter elkaar tussen het winkelend publiek. 'Ik ga altijd naar de ouderavond op school, maar ik begrijp veel niet, wel de kleine dingen, maar vaak niet de belangrijke moeilijke dingen', vertelt Nesibe Sari, die 24 jaar geleden uit Turkije kwam. Voor mensen zoals zij, oudkomers met kinderen op de basisschool, is in Soest de cursus 'Taal en ouderparticipatie' van start gegaan. u van harte welkom. Op de hoorzitting kunt u eventueel ook uw zegje doen. U moet dat dan voor 10 juni a.s. doorgeven aan de griffier van de gemeente Soest, Rien van Vliet. Zijn telefoon nummer: (035) 609 34 92. Nog vragen? Bel (035) 609 32 68 of e-mail naar verkeersoplossingen@soest.nl. Nesibe vertelt dat het in het begin niet zo eenvoudig was om Nederlands te leren; iedereen in haar omgeving was Turks, zowel waar ze woonde als waar ze werkte. Alleen de dokter was een Nederlander'. Dat veranderde toen ze verhuisde: 'Nu wonen er allemaal Nederlanders om mij heen en heb ik Nederlands nodig als ik met de buurvrouw wil praten'. Nesibe had de taal graag eerder goed onder de knie gekregen, maar ze had weinig tijd en er waren nauwelijks goede cursussen. Tien jaar geleden volgde ze wel een tijd Nederlandse les, maar dat was niet erg intensief en daar is ze op een gegeven moment mee gestopt. 'Toen ik hoorde van deze cursus, wilde ik gelijk meedoen. Ik wil mijn kinderen kunnen helpen.' Ammy Langenbach, coördinator van de stichting Vluchtelingenwerk/Opvang nieuwkomers 'De cursus is gericht op Nederlands begrijpen en schrijven, en inhoudelijk op het functioneren van de kinderen op school. Het doel is dat de vrouwen meer gaan begrijpen van de school van hun kin deren en actiever gaan participeren. Zodat ze meer durven vragen, bijvoorbeeld waarom hun kind een bepaald advies van de basisschool voor het voortgezet onderwijs krijgt'. MOEILIJKE TAAL IN OUDERRAAD Binnaz Akln-Cabri: 'In Turkije heb ik een leraren opleiding gevolgd, maar daar heb ik hier niets aan. Hier ben ik huisvrouw met kinderen. Ik wil graag goed Nederlands leren, ik wil mijn kinderen kunnen helpen met hun schoolwerk. Ik zit in de Ouderraad op de Desmond Tutuschool, maar ik vind de taal die ze daar spreken moeilijk'. Ook Binnaz volgde jaren geleden Nederlandse les, maar daar stopte ze mee toen dat op het ROC gegeven werd. 'Dat was te ver om te lopen, en ik kon toen nog niet fietsen. Nu wel hoor', lacht ze. Evenals Nesibe is Binnaz vastbesloten om de cursus af te maken. 'Het is nu ook makkelijker dan toen de kinderen klein waren. Nu heb ik meer tijd, alleen niet in de schoolvakanties, maar dan zijn er ook geen lessen.' CONTINUÏTEIT Ruim veertig vrouwen hebben zich aangemeld voor de cursus 'Taal en ouderparticipatie', een onverwacht groot aantal. Dat is mede te danken aan Havva Zihni, zelf Turkse en medewerkster van het Internationaal Vrouwencentrum, 'Ik probeer vrouwen te stimuleren en ze te laten inzien hoe belangrijk zo'n cursus is, maar ook waar ze zich kunnen inschrijven en zo, de prak tische dingen. Als er eenmaal een paar deelnemers zijn, verspreidt die informatie zich vanzelf, dan horen ze het van elkaar. Hopelijk haken er niet teveel deelnemers af, want met name de conti nuïteit is belangrijk'. MEER INFORMATIE 'Taal en ouderparticipatie' wordt door het ROC de Amerlanden gegeven op verschillende locaties in Soest: twee keer per week drie uur, anderhalf jaar lang. Er staan nog meer cursussen voor oudkomers - allochtonen die al lang in Nederland zijn - op stapel: een cursus gericht op sociale activering en een cursus speciaal voor werklozen. Bij alle cursussen gaat het in eerste instantie om de taal, .maar wordt daarnaast een bepaald thema onder de loep genomen. De cursussen vinden plaats dankzij het extra geld dat de gemeente Soest krijgt voor de oudkomers. Wie meer wil weten over deze cursussen kan contact opnemen met Ammy Langenbach bij de stichting Vluchtelingenwerk/Opvang nieuwkomers, telefoon: (035) 602 60 53.

Soester Courant | 2003 | | pagina 15