SCH ipen Podium: Goeie tips an comedians in de lift! Openbare repetitieavond van Soester Muziek Gezelschap Cultuurfestival Soest is ook jeugdfestival! aruihoch 1 CULTUUR Bert Sitters, wereldfietser Cultuurfestival Soest rekent op zeker 500 deelnemers PAGINA ?n kfoENSDAG 9 APRIL 200gT SOESTER COURANT Film en Literair met 'Nynke' PAGINA 21 Dialezing 17 april in Artishock •oo xo croond rijden!!! ETALEN! oanasch.nl EL. 6012372 TALEN! ■TALEN! •TALEN! •TALEN! •TALEN! TALEN! fn Brede Bibliotheek tijdens Cultuurfestival Jong en oud, komt dat horen, komt dat zien! Sauzen en spreads Inloopmiddag om te griezelen Bloemen(remedies) in de Bereklauw Jonge straatartiesten gevraagd DataDidact Jazz met Pieter de Mast Kwartet Steenhoffstraat 9\ tel. 602 8132 Kinderparadijs De Vrije Teugel b Vedelaarpad 53, tel. 6018136 eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij ,ange Brinkweg 66 - Soest - 035 - 601 30 42 Scène uit 'Nynke'. Op zondag 13 april treedt in de serie Artishock-Klassiek de gitarist Izhar Elias op, vorig jaar summa cum laude afgestudeerd aan het Haags Conservatorium. Izhar gaf reeds tal van concerten in binnen- en buitenland. Hij trad op als so list met het Residentieorkest, het Radio Symfonieorkest, het Bra bants orkest en in het tv-program- ma 'Jonge mensen op het concert podium'. Hij heeft ook een tour nee door Japan gemaakt. Izhar bespeelt een originele Guadagnini- gitaar uit 1812. Aanvang: 15:00 uur. Toegang 6,00; kinderen 2,50. Zondag 13 april In samenwerking met de werk groep Literair zal op zondag 13 april de film Nynke om 20:30 uur draaien in het filmhuis Artishock. Dit mede in het kader van de 'Friese' expositie van Mint Faas in Artishock. Heel bijzonder is dat bij de voorstelling regisseur Pieter Verhoef aanwezig zal zijn. Net als een maand eerder zal Jan Visser voor de film Verhoef interviewen over de film, de persoon Nynke en Verhoefs binding met de Friese kunst. Na afloop en tijdens de pauze zal Pieter Verhoef in infor mele sfeer graag allerlei vragen over zijn werk beantwoorden. Bij de vertoning van De Avonden op 16 maart werd de aanwezigheid van regisseur Rudolf van den Berg door de bezoekers als erg leuk, spontaan en informatief ervaren. Aangezien ook Pieter Verhoef zeer enthousiast over zijn werk kan ver tellen zal dit zonder twijfel weer een uiterst boeiende filmavond gaan opleveren. Van harte aanbe volen dus. De film 'Nynke' verhaalt het ge trouwde leven van Nynke en haar (bijna hopeloze) strijd tussen haar eigen ambities en talenten en de opofferende rol (passend in de geest van de tijd) die haar grote liefde Pieter Jelles van haar ver wachte. Het is een film geworden van een zeer grote schoonheid. Pieter Verhoef weet het verhaal subtiel neer te zetten zonder in ste reotypen te vervallen. De karakters van zowel Nynke als Pieter Jelles zijn invoelbaar en wekken sympa thie. Het is een bijna on-Neder- landse mooie film en dat klopt ook, want het is een Friese film. De film wordt voor een groot deel in het fries gesproken en dat klinkt na verloop van tijd zo vertrouwd in de oren dat de Nederlandse stuk ken bijna vreemd en onwennig gaan klinken. Monic Hendrickx en Jeroen Willems zijn als het echt paar Troelstra van uitzonderlijke klasse. Niet voor niets werd deze film gekozen om uitgezonden te worden naar de oscarverkiezing. (Lengte: 110 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree 5,00; leden/CJP/65+ 3,50. Zondag 13 april Klassiek concert Izhar Elias. cturno Blue '02 HOOO U Jtilus •97 123,401 b, r Zilver 99 «7.800 b, Green 58.700 km /er MetaiHc *99 28.000 b, r Zilver *99 68.500 b» rartmet '01 115.00] b» xtumoBlue 28.000 b, vermet 18.100fa xxS '00 19.900 bm m/MMt '01 28.000 b, jfarseaBlue •99 144.(03 b. ngle (keen '00 61.500 b, ngle Green '98 64.575 b, idn. Black '01 44.900 km <VSI OF BAMI :n SUCCES! Jonge artiesten Het organiserende Cultuurplat form is erg blij met de medewer king aan het festijn van Het Soes- ter Kinderkoor in de Witte Boer derij, waar ook jongeren van Bal letstudio Sylvia een show geven, nadat kinderen van dc Turkse Volksdansgroep hun kunnen heb ben getoond. Het is algemeen be kend, dat in diverse Soester mu ziek- en zangverenigingen de jeugd Kinderen kunnen met hun ouders meedoen aan de fietsroute van de VW langs alle locaties. Zie voor gedetailleerde informatie over de deelnemers aan het Cul tuur Festival Soest 2003, over de aanvangstijden en over alle locaties langs de as van de Dal weg het uit voerige programmaboekje, dat binnenkort verschijnt. Contactper soon: Bart de Ruijter, ©6014029 Het orkest bestaat uit ongeveer 35 leden, verdeeld in een beginners-, een tussen- en een groot orkest. Het plezier om samen muziek te maken staat voorop en er wordt een paar keer per jaar een concert gegeven. Er is altijd behoefte aan nieuwe leden en daarom bent u van harte uitgenodigd om op deze avond kennis te maken met de di rigent en de leden en om de mu ziekinstrumenten te zien die be speeld en voor een zacht prijsje ge- Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - f 'manciennsen - beleggingen. Krommewes 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Dp maandag 14 april houdt het IMG, een blazersorkest voor J>ng en oud, een openbare re petitieavond in het Gildehuis Man de Steenhoffstraat. Ieder- len wordt uitgenodigd, wel of niet actief in de muziek of in net bezit van een instrument, lm een avondje bij deze muzi kanten achter de schermen te ltijken. huurd kunnen worden. Via de ver eniging kan men tegen geredu ceerd tarief naar de muziekschool. Komt allen geheel vrijblijvend kij ken en luisteren! Ook die ene krachtpatser die de al zo lang werkloze bes-bas wil komen be spelen! De repetitie begint om 19:45 uur en eindigt om 20:30 uur; dan is er gelegenheid voor een kopje koffie en het stellen van vragen. Inlichtingen: Nel van der Eijk, 6022731Tot ziens! Maandag 14 april 'Bloody Sunday' Op 30 januari 1972 schoten Brit se paratroepen in Londonderry dertien ongewapende burgers dood. Dat gebeurde tijdens een vreedzame, katholieke demonstra tie voor burgerrechten, die onver wacht vreselijk uit de hand liep. Naast de doden waren er tientallen gewonden. De slachtpartij ontke tende een lange geweldsperiode tussen katholieken en protestan ten. Wat gebeurde er precies op die dag? Was het Britse leger wel echt gedwongen om te schieten, zoals de Britse regering na de ge beurtenissen maar al te graag ver klaarde? Nog steeds is Bloody Sunday, zoals de dag de geschiede nis in zou gaan, een bron van con troverse. De Engelsman Paul Greengrass geeft in zijn speelfilm debuut 'Bloody Sunday' zijn visie op het drama. Gedetailleerd re construeert hij de gebeurtenissen op de demonstratiedag. Zijn ge zichtspunt is dat van de organisa tor van de katholieke demonstra tie, Ivan Cooper. Cooper wilde juist alle geweld vermijden, alleen al omdat ook vrouwen en kinderen zouden meedemonstreren, zo maakt Greengrass duidelijk. Maar de Engelse paratroepen waren op gehitst door de vele IRA-moord- aanslagen op Engelse soldaten. Ze grepen de kans hun opgekropte agressie te uiten toen de mars door stenengooiende jongeren en IRA- provocaties toch gewelddadig werd. Met ongericht wapengeweld richtten ze een slachting aan. 'Bloody Sunday' is een meesle pend docudrama dat de kijker op het puntje van zijn stoel houdt. De opnames zijn grotendeels met handcamera's gemaakt, wat voor veel dynamiek zorgt en een goede indruk geeft van de chaos waarin iedereen het overzicht verloor. Het knappe van de film is vooral dat Greengrass niet echt partij kiest, maar zich verplaatst in de gevoe lens en posities van alle betrokke nen. Daardoor ontstaat een genu anceerd beeld, waarbij alle partijen wel een beetje schuld hebben én waarbij iedereen wel een beetje het slachtoffer is van de omstandighe den. (Winnaar van de Gouden Beer (beste film) op het Filmfes tival van Berlijn. Verenigd Konink rijk 2003, kleur, 107 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree 5,00; CJP/65+ 3,50. Reserve ren: maandag t/m vrijdag 9:00- 13:00 uur, ©6019577. Meer informatie op internet: artis- hock-soest.nl. Scène uit 'Bloody Sunday'. Een kijkje in de Wereldwinkel, vooral in de 'voedselhoek', levert verrassende ontdekkingen op. Om maar eens iets te noemen: Uit Zuid-Afrika (van Natekara, een ambachtelijke, kleinschalige producent in Wellington): pirri- pirrisaus, lekker pittig; venkel en citroenazijn, exotisch; kruiden- wijnazijn, pittig gekruid; avocado olie, zacht notig. Maar ook: Zulu fire sauce, een chilisaus; Xhosa umsobo iyababa, ook een chilisaus, met koriander en rode bieten! En dan ook nog: Afrikaanse cur- rysaus; mixed fruit chutney uit Afrika; Balsamic Union spread; Sundried Tornado spread; Kaapse mosterd met honing; Kaapse olij- ventapenade; Chermoula paté. En is nog lang niet alles. Veel ar tikelen zijn afkomstig van onder nemende vrouwen met bijzondere zakelijke talenten. Een bezoekje aan de winkel is dus wel de moei te waard. Help hen kansen te creë ren voor hun familie en hun woon omgeving. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, ©6028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. Op woensdag 16 april kunnen kin deren komen griezelen op Kinder paradijs de Vrije Teugel. We ma ken natuurlijk een griezelige tover drank en zorgen dat we eruit zien als echte griezels! Vergeet dus niet om 14:00 uur naar het Kinderpa radijs te komen. We stoppen weer met griezelen om 16:00 uur. De kosten voor deze middag bedragen 2,50. Op 23 en 24 mei zal Dorothée Helmert een tweedaagse workshop Bloemen en bloemenremedies ver zorgen in het kunstwinkeltje De Bereklauw aan de Steenhoffstraat 63. Dorothée Helmert is theologe en dans- en bloesemtherapeute. In haar praktijk in haar woonplaats Nijmegen begeleidt zij kinderen en volwassenen met zuivere remedies uit de natuur. Tijdens haar work shop in De Bereklauw wordt op een creatieve en intuïtieve manier contact gemaakt met planten, die ons op dat moment hun steun kunnen aanbieden in ons uniek leerproces. Er wordt zowel binnen in de tuinkapel als ook buiten in de tuin gewerkt met levende planten, bloemendia's, en bloesemremedies uit verschillende delen van de we reld. 'Fietsen vind ik de ideale ma nier van reizen. Je ziet en je ruikt alles. Je bent als het ware een met je omgeving. De afge lopen jaren heb ik in meer dan 50 verschillende landen ge fietst op diverse delen van onze aardbol. Favoriete bestemming in Europa is zonder meer Spanje.' Dat zegt de Amsterdamse auteur van vele fietsverhalen en dialezin gen Bert Sitters, die op uitnodiging van de Stichting Literaire Activitei ten Soest (SLAS) een boeiende lezing komt geven in Soest over 'El Camino del Cid', een fietstocht van Burgos naar Valencia. 'El Ca mino del Cid' is ook de tittel van zijn fietsreisboek, dat werd uitge geven door uitgeverij Elmar (zie ook: www.fietswegen.nl) De roemruchte Spaanse held Ro- drigo Diaz de Vivar, bijgenaamd El Cid (1044-1099), werd legen- Bert Sitters. darisch door de route van de 1000 kilometer lange veldtocht tegen de Moren. Zelfs na zijn overlijden le verde hij nog slag. Zijn lichaam werd vastgebonden op zijn paard en op de Moren afgestuurd, die op de vlucht sloegen. Vervolgens ging zijn ontzielde lichaam in strijdhou- ding te paard via de historische route terug van Valencia naar Bur gos. In 1961 is het verhaal op in drukwekkende wijze verfilmd met Charlton Heston en Sophia Loren in de hoofdrollen. Deze literaire bijeenkomst wordt door de SLAS georganiseerd in sa menwerking met Artishock-Lite- rair, in Artishock, Steenhoffstraat 46A. Boekhandel Van de Ven is aanwezig met een boekentafel. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 5,00. Artishockleden, Vrienden van de SLAS, CJP/65+: 4,00. Reserveren: ©6019577. Het Cultuurplatform rekent tij dens het eerste Cultuurfestival op 10 mei op vijfhonderd deel nemers. Van de 45 organisaties die lid zijn van het Cultuurplat form hebben 38 culturele vere nigingen plus een groot aantal individuele kunstenaars inge schreven voor het festijn langs de as van de Dalweg. Maandagavond hebben de vereni gingen tijdens een druk bezochte bijeenkomst in het gemeentehuis tekst en uitleg gekregen over het feest door middel van een moder ne, professionele presentatie. Maandagmorgen hebben Werner Paans (voorzitter), Bert Smit (se cretaris/ penningmeester), Bart de Ruijter (festivaldirecteur), Joke Rip en Jan Visser de stichtingsak te van het Cultuurplatform gete kend bij notaris Mr. Schippers. Vandaag start een uitgebreid pu bliciteitscampagne met affiches, 3000 strooifolders en vlaggen. Op 24 april geeft het bestuur een pers conferentie in restaurant 't Hoogt waar de festivalvlag officieel wordt gehesen door Joke Rip. Dat is ook het startschot voor de verspreiding van 5000 programmaboekjes on der de bevolking van Soest en Soesterberg. Radio Soest zendt elke dag een festivaljournaal uit. (Zie ook de extra pagina in deze krant vandaag.) Op vrijdag 23 mei is de introduc tieavond van 19:30 tot 21:30 uur in de Bereklauw. Er wordt dan via bloemendia's de werking van plan ten aan den lijve ervaren; en bloe semremedies kunnen worden ge voeld en getest. Hoe bloemen en bloemenremedies een bron kunnen zijn voor geestelijke groei en crea tief leven kunnen we zaterdag 24 mei van 9:30 tot 16:00 uur erva ren via beweging, dans, klank en muziek, afgestemd op de vier ele menten. Het is mogelijk alleen de introduc tieavond te volgen. Daarvoor moet men van te voren even bellen met De Bereklauw, ©6019176. Verde re informatie, kosten en inschrij ving: mevr. W. Hakvoort; dinsdag vrijdag 10.00-12.00 en 14.00- 17.00 uur; zaterdag de hele dag. computeropleidingen Individuele begeleiding. Cursussen voor beginners, gevorderden, senioren en kinderen. Hulp bij computer problemen, websites e.d. tel. 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Jongeren in Soest en Soester berg hebben een belangrijk aandeel in het Cultuurfestival Soest 2003 op zaterdag 10 mei langs de as van de Dalweg. Voor kinderen en jongeren is er alle gelegenheid in de Brede Bibliotheek kennis te maken met muziek, dans, cabaret en beeldende kunst. Er is ook een Kunstuitleen voor kinderen. Twee orkesten van de Muziek school onder leiding van Peter Vinken geven een concert in het culturele bolwerk aan de Willaert- straat. Zestig kinderen van het Ju niororkest van 7 tot en met 11 jaar en zestig jongeren van het Jeugd orkest van 10 tot en met 14 jaar treden op. In de theaterzaal van de Brede Bibliotheek is een Open Podium voor jong talent tussen 12 en 18 jaar. Opgaven: ©6095838. De Soester kunstenares Judith Gor geeft een workshop 'Beelden met Licht' voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Verder zijn er doorlo pende activiteiten waar alle kinde ren aan kunnen deelnemen zoals het maken van een groot schilde rij voor WarChild en kleurrijke windvangers. Een Turkse Volksdansgroep van kinderen en jonge accordeonisten treden eveneens op in de Brede Bibliotheek. STALENHOEF SOEST NIEUWE GRACHT 29 - TEL. 035 - 602 27 44 ELKE WEEK EEN SOESTER CÖURANTJ IN DE BUS? Neem een abonnement: 8,75 per halfjaar! tel. (035) 6014152 Zaterdag 12 april Deze opmerkelijke groep bestaat uit vier topmusici die jazz en fol- kinvloeden vertalen naar muziek die soms ritmisch en intens kan zijn, dan weer subtiel en intiem, zoals kamermuziek kan klinken. Zij spelen voornamelijk eigen werk van fluitist/saxofonist Pieter de Mast en gitarist Andreas Suntrop. De debuut-cd 'Tracing' (2000) werd zeer goed ontvangen. Fluitist en saxofonist Pieter de Mast speelt en heeft gespeeld als 'multiblazer' bij verschillende musicals en thea terproducties. Daarnaast werkte hij mee aan enkele cd-opnamen. Pie ter heeft fervaring met veel muzika le genres. Pianist Kris Goessens leerde tijdens zijn studieperiode Bob Brookmeyer kennen, met wie hij sindsdien intensief samenwerkt. Uli Glaszmann is een jonge getal enteerde bassist, die les had van Hein van de Geyn. Hij speelt en heeft gespeeld in talloze jazzgroe- pen. Drummer Joost Kesselaar studeerde op uitnodiging van Jeff Hamilton een tijd in Los Angeles. Hij heeft gespeeld met toonaange vende musici. Bezetting: Pieter de Mast fluit, sopraansax; Kris Goes sens, piano; Uli Glaszmann, bas; Joost Kesselaar, drums. Aanvang: 21:00 uur. Toegang: 7,00. een belangrijke inbreng heeft en les krijgt. Net als tijdens de vrijmarkt op Koninginnedag kunnen kinde: ren hun kunstjes vertonen met muziek maken, goochelen, zingen en acrobatiek op het Cultuurplein voor het gemeentehuis op 10 mei. Deze jonge straatartiesten kunnen zich voor een goede plek van tevo ren opgeven via een aanmeldings kaartje, dat in het gemeentehuis verkrijgbaar is. Op de valreep meldde zich bij het Cultuurplat form ook nog de Jeugdtheater groep 'Antares', die op 10 mei een uitvoering geeft in de Open Hof. artiestenschap. Maar echt het idee krijgen van: 'nu word ik het', dat heb ik niet. Dat werkt zo denk ik met. Het moet jc denk ik ook een beetje overkomen dat opeens ie dereen je wil hebben. En daar ben ik veel te kort voor bezig. Maar het idee: artiest zijn, heb ik op de een of andere manier altijd wel natuur lijk gevonden. Alleen was ik op jongere leeftijd veel te introvert om daar toen al iets mee te doen. Ik denk dat het ook met een terugke rende drang te maken heeft. Dus de terugkerende drang om dingen te schrijven en aan mensen te pre senteren. Dat is denk ik een soort noodzaak die je wei of niet voelt. Mijn persoontje voelt dat dus heel sterk.' Waar halen jullie je inspiratie van daan? Jeroen: 'Overal, films, muziek, dit soort interviews, met als overeen komst dat het wat met me doet. Ik moet ergens om lachen, huilen, schelden etc. De beste manier van schrijven en verzinnen doe ik altijd met vrienden. Maar die vrienden weten dat niet. Ik probeer dan grappen en concepten uit als ik op stap ben en er ontstaan in samen werking met hun vanzelf leuke grappige, nieuwe dingen die ik dan onthoud.' Christian: 'Inspiratiebronnen zijn voor mij (onbewuste) gevoelens die ineens omhoog komen of ge dachtes waar ik me ineens bewust van wordt. Dus het idee van: het zit erin en het moet eruit. Maar puur artistieke inspiratiebronnen zijn vaak muzikale acts zoals Stef Bos, Herman van Veen en Jacques Brei. Ik laat me inspireren door de 'echtheid' van deze artiesten. Op cabaretvlak moet je denken aan inspiratiebronnen zoals Toon Her mans en Hans Teeuwen, hoewel ik zelf toch weer heel ander soort ca baret maak. Ik heb dus niet echt inspiratiebronnen in mijn eigen cabaretgenre.' En tenslotte: hebben jullie nog tips voor jongeren die hun talenten ver der willen ontwikkelen? Jeroen: 'Mijn praktische tip is: als je het leuk vindt om iets te doen (kan van alles zijn) op het podium, neem jezelf dan op. Op tape of vi deo (nog beter), dan kan je tenmin ste zien en horen hoe je erbij staat en klinkt. Een andere tip is: heb Christian Pielich. Jeroen Pater. plezièr in wat je doet. Als iemand op het podium staat en geen lol heeft is het vervelend voor iedereen. Lach terwijl je het doet. Als je geen plezier hebt moet je stoppen, ook als je moet van je moeder en je pia nolerares. Christian: Doe waar je goed in bent, ontdek waar je goed in bent, ontwikkel waar je goed in bent. En vooral laat je niet ontmoedigen door tegenvallende optredens. En het ultieme advies is: veel optreden en veel evalueren, vooral met ande ren. Wil je zien wat je vrienden en klas genoten in huis hebben en hou je van comedy, kom dan kijken! Heb jij ook talent en wil je je kunsten laten zien? Kom dan zeker naar het Open Podium op zaterdag 10 mei van 13:30 tot 16:30 in De Brede Bibliotheek Soest. Voor meer in formatie en aanmeldingen kun je contact opnemen met Natasja Kemp, 035-6095838of kempnatasja@hotmail. com. Licht-kunstwerk van Judith Gor, die op 10 mei een workshop voor kinderen geeft. |De Brede Bibliotheek organi seert in het kader van Cultuur Festival Soest op zaterdag 10 Imei een Open Podium. Jonge ■talenten van 12 t/m 18 jaar ■kunnen zich opgeven en krijgen ■rijf minuten de tijd om op het Ipodium hun kunsten te tonen. ■Aan het einde van de middag ■wordt een publieksprijs uitge lekt aan de favoriete act. Het ■Open Podium duurt van 13:30 ■tot 16:30 uur en vindt plaats in ■het theater van de Brede Bi- Ibliotheek. fhristian Pielich (28) uit Haarlem en Jeroen Pater (29) |it Den Haag, twee aanstor- lentlecomedytalenten, zullen pp 10 mei in de Brede Biblio- pieek het Open Podium voor [ong Talent verlevendigen met Jun komische anekdotes. Na- tasja Kemp, coördinator van let Open Podium, vroeg de Twee heren via de mail om een antal goeie tips. boe kom je op het idee om cabare- mer/comedian te worden van be- pep, wanneer maak je die beslis- WZ? fcroen: 'Ik heb geen flauw benul, lp een dag werd ik wakker en laar stond ik. Ik heb nooit bewust Jezegd: ik ga het worden. Ik heb wel ooit bewust gezegd: nu ben ik Ten comedian. De eerste keer dat l op het podium stond als caba- fetier was op mijn 13e, ik imiteer- Be toen Urbanus. Die vond ik erg joed. Daarmee heb ik toen de eer- Re prijs gewonnen op een theater avond en die avond meteen met jen meisje gezoend. Misschien |oet ik toen gedacht hebben: oh, d versier je meisjes!' thristian: 'Ten eerste ben ik niet lilltime met cabaret bezig (en dat jou ik alleen willen ais ik er echt loyaal van zou kunnen leven), haar goed, ik interpreteer de eer- Ite vraag wel alsof ik dat wel was. Pan is het antwoord: als kind leek let me altijd wel natuurlijk om een Jtcr of een artiest te zijn. Ik dacht lltijd wel dat ik dat zou worden, llleen had ik toen natuurlijk een weel romantischer beeld van het

Soester Courant | 2003 | | pagina 21