PCOB 90 Fiets er eens uit voor 55+ IÜ I I I Rabobank-online; senioren en virtueel bankieren De apothekers post Het mobieltje, veel onvrede bij ouderen Wat kost nu een rijbewijs verlengen voor een 70-plusser in Soest? Verplicht scheiden en niemand zegt wat! Jeu de boules 55-plussers A NVM 'AGINA 26 InvmI 0ÏSDAG 9 APRIL 2003 SOESTER COURANT PAGINA 27 Samenwerkende Bonden van Ouderen ANBO UNIE KBO V..v jon Klachteninstanties lam: Seniorenbus Vanaf 30 april wekelijks bij de Gemshoorn Uitnodiging Bureaucratisch en/ of onzin? De Klarinet Palmpaasstokken Paasbingo 55+ Boeuf bourguignon Qntffl88linpceï!t?u® Klarinet □Om meter en 2 heaters ioiste lanen in Soest- :dekte vrijstaande :r jaren met garage, .atief goede materi- verdieping over de jebouwd. Ie hal, toilet, toe- met sta hoogte, rker en zijkamer, Jifpui naar de tuin, een voorzien van alle pparatuur, toegang )et aansluiting was- aarvantwee met silet en dubbele was- ?el bergruimte. De >e woning is gedeel- c.v. Bijzonderhe- .■nhouten vloer met terverwarming. Bij- nstallatie. Aanvaar- som 649.000,- k.k. Rembrandtlaan gis voorzien van gas gprijs€ 695.000,- k.k. jchting Welzijn Ouderen Soest ,ê,n 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SOEST EN SOESTERBERG NIEUWS Voor 50-plussers 14* JAARGANG NR.1 - %,4 Juhanalaan J V.g. NVM 035 - 6030025 Dienstapotheek behorende bij de huisartsendienst Eemland Foto: J. Schreuders iihet samengaan van de Huis den in een avond- en week- iJpost, geldt dit nu ook sinds sgetijd voor de apotheken. l or de regio Eemland (Bame- Kid, Bunschoten, Hoevelaken, iciisden, Scherpenzeel, Soest ■j Voorthuizen), is gekozen Ivoor de locatie naast Ziekenhuis Itleander locatie de Lichten- Ijerg. \lo op het eerste gezicht een goede keuze. Toch kan men dit b twijfel trekken. volgende kwam mij ter ore. Om op zaterdag een recept voor haar vriendin op te halen, heeft een dame bijna 90 kilo meter gereden. Van de dienst- apotheek Meander, waar het benodigde niet voorradig was, Baarn, niet geopend, dan maar naar Hilversum ook hier was het gevraagde niet op voor raad. Uiteindelijk heeft zij in het St. Jansziekenhuis te Laren, de medicijnen in ontvangst kunnen nemen. Nieuwsgierig geworden, omdat deze manier van werken toch niet de bedoeling kan zijn, heb ik hier en daar mijn licht opge stoken en mijn bevindingen op schrift gesteld. Zowel Baarn als Nijkerk doen in de regio Eemland niet mee. Hier geldt nog de avond en weekenddienst voor de apothe ken. Wie er dienst heeft staat aangegeven op een papier dat is bevestigd op de deuren van de apotheken, of in de rubriek me dische dienst van een plaatselij ke courant. Heeft de dienstapotheek bij de post Meander het recept niet in huis, dan kan dit er binnen 1 a 2 uur zijn. Kan het recept niet zelf worden afgehaald en is er niemand beschikbaar die dit voor u kan doen, dan is er de mogelijkheid van bezorgen. Dit kan alleen als de arts dit nodig acht. Om te voorkomen dat u, of diegene die het recept voor u gaat halen, net zoveel moet rei zen als de dame uit ons voor beeld, is het van groot belang, ziek of niet, eerst te bellen of een en ander ook verkrijgbaar is. Ook moet men te allen tij den de verzekeringskaart bij zich hebben. Let op! Dit is niet een ponskaart van een zieken huis. Vergeet tevens uw porte monnee niet. Immers niet alle medicamenten zijn gratis. De openingstijden van deze post zijn op werkdagen vanaf 17.30 uur, in het weekend is dat 24 uur, dus dag en nacht. Voor alle duidelijkheid het geldt dus voor zowel avond- en nacht dienst als in het weekend. Heel graag wil men uw ervaring met deze nieuwe manier van werken van u vernemen. U kunt deze op of aanmerkingen melden bij mevr. Rijnsoever, tel. 033-4942303, zodat de nog aanwezige foutjes snel kunnen worden gladgestreken. E.A. Drijver-Pina, redactielid Seniorennieuws Uittreksel uit de gemeentelijke basisadministratie plus het formulier gezondheidsverklaring voor de keuringsarts Keuring door een onafhankelijke arts (niet de huisarts) Pasfoto waarop twee oren zichtbaar moeten zijn (de oude foto is dus niet meer te gebruiken) Het nieuwe rijbewijs te verkrijgen op het gemeentehuis 24,55 73,50 6,50 33,40 Totaal (in de oude vertrouwde gulden is dat f 304,02) Reden om over vijfjaar de verlenging maar bij de juwelier aan te vragen. Louk Nachbahr, redactie Seniorennieuws 137,96 Zo maar een krantenbericht je... "Wijziging in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Gezonde partner mag niet meer mee naar zorginstelling". Dat wil dus zeggen, dat ook al ben je veertig of vijftig jaar ge trouwd, je als gezonde helft van het echtpaar, niet meer mee mag naar b.v. het verzorgings huis. Je wordt dus gescheiden van tafel en bed, terwijl dit tot heden niet het geval was. De idioot, welke dit heeft ver zonnen is rijp voor een gesloten inrichting en als dit een lands- ambtenaar is dan moet hij on middellijk ontslagen worden. Hij heeft namelijk lak aan de Nederlandse wetgeving. De grondwet zegt in artikel 10, "Ieder heeft recht op eerbiedi ging van zijn persoonlijke le venssfeer." Dat wil dus zeggen, als ik gehuwd ben en zeker als dit huwelijk al meer dan 30, 40, 50 jaar stand heeft gehou den, men geen recht heeft dit huwelijk van overheidswege te beëindigen en om te zetten in een scheiding van tafel en bed. Als je gehuwd bent, heb je op het stadhuis beloofd je te hou den aan de rechten en plichten welke aan de huwelijkse staat zijn verbonden. Een van die verplichtingen luidt volgens arti kel 38 van het Burgerlijk Wet boek: "Echtgenoten zijn ten opzichte van elkaar tot samenwoning verplicht." Daarnaast zegt arti kel 99. "De huwelijksgemeen schap wordt van rechtswege ontbonden door scheiding van tafel en bed." Weet u wat mij zo opvalt? Je hoort niemand protesteren. Als DeGSM-telefoontjes - kortweg ie mobieltjes - zijn niet meer *eg te denken uit onze maat- tfhappij. Ze zijn klein, gemak- lelijk mee te nemen en overal te februiken. Toch is lang niet ie dereen tevreden over het ge bruiksgemak en de service. Iris een groot verschil in de re ien waarom men een mobieltje 'anschaft. Er zit een grote hoe- !eelheid soms ingewikkelde incties in en niet iedereen kan iaar nu vlot mee overweg of beeft daar behoefte aan. öe jongeren vinden het gewel dig en proberen alles uit. De hangjeugd kan op die manier direct aan de weet komen op welke plaats hun maatjes staan, ónderen lopen er te pas en te onpas mee op straat of in het openbaar vervoer te bellen, waarbij men zich als gedwongen toehoorder soms afvraagt of dit eigenlijk wel zo nodig moet. Veel ouderen schaffen een pre paid mobieltje aan voor nood gevallen. Een hartpatiënt, die °ven een eindje gaat fietsen, neemt zijn mobieltje mee. Zelf han hij/zij het thuisfront onder weg even bellen als hij onver hoopt wat langer wegblijft en iet thuisfront kan hem/haar al- fd bereiken als hij/zij niet op <e afgesproken tijd thuis is. fok bij autoritten is het een handig hulpmiddel b.v. bij pechgevallen. Men kan dan van uit de auto hulp inroepen en hoeft dus niet in regen of duis ternis naar de praatpaal te lo pen. Tot zover zijn het ideale hulp middelen. Het ongenoegen zit in de gebruiks(on)vriendelijkheid van de apparaatjes. Vanwege hun kleine omvang hebben de toe stelletjes een veel te onduidelijke display (beeldscherm), waar door men soms moeilijk kan zien wat er op staat. Hier komt hij dat het gezichtsvermogen van ouderen veelal ook niet Foto: J. Schreuders meer zo scherp is als het eens geweest is. Ook zijn de toetsen vrij klein en de gegevens er op soms niet al te helder te lezen. Ook lijkt het wel of de nieuwe apparaten nog steeds kleiner worden. Verder zitten er voor ouderen vrij veel overbodige en ingewikkelde functies in die ouderen niet no dig hebben of waar mee zijn niet overweg kunnen. Zij kunnen volstaan met een eenvoudige uitvoering van de GSM en vinden al die opties in gewikkeld, verwarrend en over bodig. Een ander "heikel" punt is het "inpikken" van het restant van het beltegoed bij een iets te late opwaardering van het belte goed, na enige tijd nog gevolgd door afsluiting. De ouderenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO hebben via een consumentenpeiling deze ontevredenheid in kaart gebracht en in een rapport sa mengevat. Aan de hand van dit rapport zullen de ouderenbon den bij de GSM-fabrikanten en -leveranciers er op aan dringen rekening te houden met deze feiten. Het gaat hierbij om een grote groep bezitters van de GSM, die het apparaatje niet veel gebruiken maar het toch niet kunnen missen Teun Duhen, redactielid Seniorennieuws er op Ameland een asielcen trum wordt opgeheven begint het hele eiland, B&W voorop bij de rijksoverheid te proteste ren. "De kinderen kunnen het schooljaar niet afmaken op de school waar zij gewend zijn. Schande, schande.... Maar het huwelijk van een paar oudjes verbreken! Het zou wat! Twee gedetineerden in één cel, schande, schande. Al het ge vangenispersoneel loopt te hoop. Inbreuk op privacy... Maar gewoon twee oudjes uit elkaar halen, welke 40 jaar lief en leed hebben gedeeld. Is ken nelijk GEEN aantasting van hun privacy. Van dezelfde gedetineerden wordt door middel van subsidie b.v. wel de huur van het huis dat leegstaat door de overheid betaald. Maar een echtpaar in een verzorgingshuis opnemen, dat is te duur. U mag het rustig weten dat ik over dit bericht ontzettend kwaad ben. Ongelooflijk dat dit in Nederland kan! De overheid moet zich over de zorg zelf zorgen maken en er iets aan gaan doen dat al die bureaucratische regeltjes wor den verminderd, dat al die klei ne Goden op bureaus verdwij nen en niet voor zichzelf opko men om te kunnen blijven be staan, maar lak hebben aan het werk waarvoor ze zijn inge huurd. Overheid houdt u zich aan uw eigen wetten en eerbiedig mijn levenssfeer als het zover komt dat we naar een verzorginghuis moeten. Louk Nachbahr, redactie Seniorennieuw Het overkomt iedereen wel eens, dat men niet tevreden is over ge leverde goederen of diensten. Gaat men met een klacht naar de leverancier, dan komt men veelal tot een oplossing, maar het kan ook gebeuren dat de le verancier de klacht niet erkent en waar kan men dan verder nog verhaal halen. Het aantal klachten over gele verde diensten en goederen schijnt toe te nemen en hierme de ook het aantal klachten waar men niet uitkomt. Voor de cliënt is het dan de vraag bij welke instantie men dan nog te recht kan. Het Keurmerkinstituut heeft dit probleem onderkend en een overzicht samengesteld van de verschillende instanties waar men als consument een klacht aanhangig kan maken. Op de website www.keurmerk.nl is te zien bij welke instantie u met uw klacht heen kunt, terwijl daar tevens te vinden is wat de rechten en plichten van de con sument zijn. Ook kunt u uw klacht telefo nisch melden op nr. (010) 440 32 66. Teun Duhen, redactielid Seniorennieuws. De Seniorenbus Met het mooie voorjaarsweer van de afgelopen weken ontwaakt een mens makkelijk uit z'n winterslaap en met vernieuwde energie komen de kriebels om er eens uit te gaan. Voor de een is dat een bezoekje aan de kapper, een ander denkt misschien aan een nieuwe japon en weer iemand anders wil gewoon naar buiten, wellicht eens naar de dierentuin of gewoon 'een terras je pikken'. Hoe dan ook, vervoersproblemen hoeven geen reden te zijn om thuis te blijven. De twee seniorenbussen rijden op werkdagen van 9:00 tot 17:00 uur, in principe in Soest/ Soesterberg, maar ook elke mid dag naar het ziekenhuis in Baarn voor het bezoekuur. Zou u bij voorbeeld naar de dierentuin wil len, dan kan dat op woensdag- of vrijdagmiddag. De kosten voor een enkele rit Soest/Soesterberg bedragen 0,80 en voor een retour 1,60. De bedragen voor Amersfoort zijn resp. 1,00 en Euro 2,00. Voor verdere informatie kunt u bellen met de Centrale Post in Molenschot, 886019190. De tele foniste kan alle vragen beantwoor den of een gewenste rit voor u boeken. De Centrale Post is be reikbaar op werkdagen van 9:00 tot 16:00 uur. Op 30 april start weer het jeu de boules voor 55-plussers. Tot en met september kan er, bij goed weer, elke woensdagmor gen worden gespeeld op de ba nen van de Gemshoorn aan de Henriëtte Blaekweg. Deze cursus is georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS). Iedere week wordt cr om 9:30 uur begonnen en wordt het programma om 12:00 uur af- Hebt u zin ook eens iets te schrijven voor de Senioren nieuws? Schroom dan niet maar stuur uw bijdrage naar de Stichting Welzijn Oude ren Soest. De volgende editie van Seniorennieuws ver schijnt op woensdag 14 mei 2003. Uw bijdrage kunt u ui terlijk op 21 april 2003 inzen den bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS), Dalweg 6, 3762 BP Soest. Dat kan ook per e-mail: swos@planet.nl. gesloten. Het spelelement staat voorop bij het jeu de boules voor 55-plussers. Tussendoor is er gelegenheid om even uit te rusten, een praatje te maken en een kopje koffie te drin ken. Deelname kost 20,00 voor vijf maanden. Voor meer informa tie of aanmelding kan men bellen naar SS6026191. Belangstellenden kunnen ook eerst een kijkje komen nemen om te be palen of ze willen gaan deelnemen. Om er achter te komen of u in aanmerking komt voor een indicatie volgens de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) heeft men een nieuw invulformu- lier ontworpen voor de diver se indicatieorganen. Dit nieuwe formulier beslaat maar liefst 62 pagina's en een toelichting daarop van 11 pa gina's, totaal dus 73 pagina's. Alles is ambtelijk keurig on derverdeeld in hoofdstukken, paragrafen en subparagrafen. Het gaat dan om 64 onder werpen die samen 276 vra gen bevatten. Kunt u het nog volgen? De bureaucratische indica tiestelling is in ieder geval verzekerd, de ontwerper wel licht opgeklommen tot een hogere salarisschaal. En de gehandicapte? Die hoeft er niet te zijn, als de formulieren maar kloppen. De volgende editie verschijnt op 14 mei 2003. Kopij graag vóór 21 april 2003 inleveren bij de werk groep "Seniorennieuws", p/a SWOS-kantoor, Dalplein 6, 3762 SP Soest of dhr. J Schreuders, Veenbes straat 630, 3765 ÉT Soest, e-mail: j.schreuders@12move.nl "Ook bij bankzaken geldt wat ons betreft, dat de techniek er is voor de mens en niet omge- keerdF' Sinds een paar maanden is het RABO-kantoor aan de Smits- weg omgetoverd in een internet café, alleen mag ik dat woord eigenlijk niet gebruiken van de bedenker: Theo Oskam vindt internetcafés in het algemeen eigenlijk een beetje groezelig, toch? Welnu, RABO-online, zoals het officieel heet, is eerder het tegengestelde: bijna chique vind ik. "Of dat ook. drempel vrees geeft" was mijn eerste vraag aan Theo Oskam én Michiel van der Vlist, mijn at tente gastheer. Nee, vonden zij, sinds men toch de toegankelijke huisstijl van de bank had aange houden. De Rabobank heeft 350 filialen in Nederland en Soest-Baarn heeft de primeur gekregen, hoe komt dat? Oskam is voorzitter van de klankbordgroep e-com- merce (virtueel bankieren), dit is een ontwerp van de Rabo bank Soest-Baarn en dus een logisch gevolg zegt hij. Onmogelijk is het in dit artikel in te gaan op alles wat ik tijdens de gesprekken met Michiel ge leerd heb over het virtuele bankieren, dus volsta ik met te zeggen; over tien jaar is dit een voldongen feit: dus, willen wij senioren niet achter blijven, dan is het nü tijd om te leren. En de Rabobank geeft u gratis les, met persoonlijke begeleiding en/of óók met groepjes van 10 personen; op deze pagina uit leggen hoe Internet bankieren werkt, dat gaat helaas niet. Wél kan ik u zeggen dat uw ei gen investering 10.00 euro is voor de zogenaamde RABOX, inhoud een handleiding én de - random-reader- een handzaam apparaatje, vergelijkbaar met een mobieltje, welke toegang geeft tot uw rekening en een dubbel beveiligde code heeft. Deze code is dezelfde als van uw pinpas. Er zijn verschillende pakketten samengesteld voor Internet bankieren, u krijgt advies welke bij u past, verder zijn er voorde len qua rente en door middel van uw europas heeft u al uw rekeninggegevens "on-lihe" bij de hand. "Iemand als jij die al -compu ter-vast- is leert het hele gebeu ren binnen een uur", zegt Michiel geruststellend tegen mijn wat benauwde gezicht. "Je leert bij ons en daarna kun je Theo Oskam en Michiel van der Vlist. Foto: J. Schreuders het systeem thuis gebruiken. In jouw geval kom je gewoon hier om je bankzaken af te handelen, gezellig met een kopje koffie er bij, eens rondneuzen want we zijn ook een soort winkel voor allerlei kleine hebbedingetjes" Enthousiast heeft hij mij rond geleid. "En als iemands thuis computer stuk is kun je hier te recht, makkelijk toch? Kijk, e- mailen en internetten kan ook; in dat geval koop je een kaartje: dertig minuten kost één euro, geldig zeven dagen." Dennis Boogaard, een andere medewerker, geeft cursussen in Baarn aan senioren; "toen ik er aan begon had geen idee hoe dat zou zijn", zegt hij, maar eenmaal bezig vindt hij het een hele positieve en ook leuke er varing. "Ze zijn in ieder geval gemotiveerd en worden enthou siast als ze de kneepjes door krijgen." Zélf heeft hij ook ge leerd, namelijk dat alles wat voor hem simpel is, voor een senior moeilijk is. Daar had hij nooit bij stil gestaan, "die kloof tussen het opgegroeid zijn met een computer en het moeten aanleren. Verbazingwekkend voor mij was ook te ontdekken dat de muis een zodanig moei lijk te begrijpen onderdeel is". Michiel vindt dat software ont werpers absoluut niet hebben nagedacht over de grote groep senioren: bijvoorbeeld, waarom kunnen de letters van het scherm niet vergroot worden? En dat vaak probleem gevende muis? Een simpel oefenpro gramma zou de oplossing zijn. Tot slot stel ik nog twee vragen aan Michiel; blijven er bankaf schriften per post komen en hoe zit het met de veiligheid van vir tueel bankieren? "Bankafschriften zullen er zeker de eerste dertig jaar nog ge stuurd worden en wat veiligheid betreft? Weet je, de Rabobank heeft sinds 1995 een rekening openstaan met 100.000 euro erop; een echte uitnodiging voor hackers, maar er is nooit inge broken" zegt Michiel voldaan. Sinds de idee voor dit interview ontstaan is uit mijn eigen twijfe len over het Internet bankieren, moest ik zelf ook beslissen: waag ik die virtuele stap? Jawel, want het is nu of later en nu is beter. Dat heb ik tijdens de gesprekken wel geleerd. Ik dank hierbij Theo Oskam en Dennis Boogaard voor hun tijd maar vooral ook Michiel, want zonder zijn enthousiaste inzet was dit interview er niet geko men; ik wens hem veel succes. Anna YVagemakers redactie Seniorennieuws Op donderdagmiddag 10 april om 14:45 uur komen de kinderen van basisschool De Bron palmpaas stokken aanbieden aan ouderen (55-plussers) in het ontmoetings centrum De Klarinet. Traditioneel worden er in verband met palmpa sen palmpaasstokken gemaakt door de jeugd. Die tonen ze in een kleine optocht. Bijzonder attent is het dat ze deze stokken komen aanbieden aan de bezoekers van ontmoetingscentrum De Klarinet. 55-plussers uit Soest zijn van har te welkom om deze stokken in ontvangst te nemen. Op vrijdagmiddag 11 april zal er in het ontmoetingscentrum De Klari net een paasbingo worden ge speeld. Vanaf 14:00 uur zijn deel nemers van harte welkom. Er zul len deze keer acht rondes worden gespeeld. De bingokaarten kosten 3,00 per stuk. De spelers krijgen een gratis kopje koffie of thee. Op dinsdag 13 mei is er in het ont moetingscentrum De Klarinet een maaltijd met stoofschotel Boeuf Bourguignon voor 55-plussers. De maaltijd begint om 12:30 uur. De zaal is ópen vanaf 12:00 uur, zodat er gelegenheid is om vooraf een glaasje te drinken. Het menu be staat uit heldere kippensoep, Boeuf Bourguignon, broccoli, ge mengde salade, aardappelen en ijs met verse aardbeien en slagroom als dessert. De kosten bedragen 4,00 per persoon. Wie belangstelling heeft voor deze maaltijd kan zich vóór 3 mei opge ven bij de bar van het ontmoe tingscentrum, §86023139. Vanwege de start van de lente worden 55-plussers uitgeno digd wekelijks mee te gaan fiet sen. Al sinds september 2002 fietsen er wekelijks drie groe pen 55-plussers in de omstre ken van Soest. Bovendien is er nog een groepje dat iedere week de fietsen op de trekhaak plaatst en elders in het land mooie routes gaat fietsen. Het wekelijkse vertrekpunt is het ontmoetingscentrum De Klarinet, Klarinet 39 waar men eventueel start met een kopje koffie of thee. Iedereen 55-plusser is van harte welkom bij een van de bestaande fietsgroepen! Bij voldoende be langstelling kunnen er ook nieuwe groepjes worden gevormd, op dinsdag en donderdag. Dit initiatief van het ontmoetings centrum is genomen omdat veel senioren wel graag een fietstocht je maken, maar liever niet alleen. Er zijn genoeg mensen die op de fiets stappen voor een korter of langer tochtje door de omgeving. Maar de discipline is niet altijd aanwezig en om allerlei redenen komt het cr toch vaak niet van. De ervaring leert dat bewegen in groepsverband met min of meer 'vaste' afspraken stimuleert en veel gezelliger is. En actief bewegen in de frisse buitenlucht is een gezon de manier van bewegen. Gelukkig wonen wij in een zeer gevarieerde regio met op korte afstand bossen, duinen, polders en water. In de groepen wordt onderling af gesproken welke routes worden De 'woensdagfietsgroep' klaar voor de start bij De Klarinet. Foto: Soestcr Courant. gereden en welke afstand (tussen 20 en 35 km). Wie belangstelling heeft voor de fietsgroepen voor 55-plussers kan contact opnemen met de volgende personen: maandaggroep: dhr. A. Baltus, §86015738; woensdaggroep: dhr. F. van He- mert, 826010504; vrijdaggrocp: mevr. H. Smeding, &S6013718; trekhaakgroep: dhr. B.W. vd Kolk, SS6013101; of met het ontmoetingscentrum De Klarinet, mevr. T. van Bussel (maandag- en dinsdagmiddag) of mevr. A. van Vliet (woensdag- cn vrijdagochtend), 886023139.

Soester Courant | 2003 | | pagina 27