I i Danscentrum Gerla 5bs OITTA1IK1 Soest y Met Gerard Hilhorst per koets door de omgeving van Soest gor raueis Verpleegthuiszorg Baarn/Soest klaar voor de toekomst Informateur: binnen drie weken nieuw college van GS mogelijk Waterschap adviseert boeren melk in kelder op te vangen ere comes he s nieuwe onnebrillen- collecties zijn er! Dijm 1 ACTUEEL f EfSSSS? MAMBO COUNTRY Verkeer wordt f Wildschut Optiek Ex-boer vindt plezier in nieuwe hobby DE GR00TS1 COLIECTll 'i Bauers Kwin te €26,25 Vf-K m r»I9s5tauranl 24 uurs zorg in Honsbergen en Vijverhof HALEAKALA Paraffine handpakking cadeau bij een make-up behandeling. ART OF BEAUTY Albert Cuyplaan 198b Soest 6 lessen vanaf 9 mei (niet op Hemelvaart en Pinkster) voor beginners 7 lessen vanaf 7 mei INFORMATIE-INSCHRIJVING meningen van lezers Wat vindt u? Kolen en geiten sparen? Vijf jongens aangehouden na vernieling Wie verdraait wat? (2) Opvang in afgedamde sloten alleen na toestemming BEZORGERS Eet-Villa Van Den Brink €25,- p.p. WORKSHOPS inU nog enkele pial"; fjiaandagavonp dagmorgen. Ad,i£ Valeriaanstraat ar, 035-6018801 Fmé awilde»nh<sw_ WOENSDAG 9 APRIL 2003 SOESTER COURANT PAGINA 7 BELONING! Wi«h sen 21 en 28 m,t doek mei ma,'" steelsteek a"!1 goudkl. iijsl Spullenhulp. Q?0ek nele waarde Schenk R®Cyh?'^u^n ,S straat 112. 3764 fi' Voor eveniueel aih zakken ben u w'J en 20.00 uur, nart PIANOLES Ptiyéles krijgt ui en teert u snel en toetsinstrument 110 gratis proefles! Ook, U krijgt les van enthousiaste, qedini». I muziekleraar! Bel M tel. 035-602733n o.f °p dw. Den Blieklaan VsT' dj- 6011766 ,te' iJurwerkmakeri] alle der >0,- 35- BIJ WASIEL STEIhM WASIEL STEITN! SIAAPSTUOI r A P u T LANGE 8 R I N K W E C j Soest. lo. REMU-TelO35-60I '10 P- :L, ie, .5- .nl J), iel >g. el. s- id. 0; if- Lamscarpaccic Mosterdsoep GambastrudeI Parelhoenfilet m peperroomsaus Tia Maria-bavam. Een paar jaar geleden had hij nog de zorg voor zo'n 60 melk koeien en 400 varkens. Nu is zijn Veestapel' teruggebracht tot welgeteld elf paarden: ne gen Haflingers en twee zwarte KWPN-ers (blessen). Boven dien bezit hij nog 13 stuks rundvee. En hij is er wat trots op. Driejaar terug besloot Gerard Hil horst (62) het agrarische bedrijf aan de Lange Brinkweg op te ge ven. Het boerenbestaan is tegen woordig immers geen sinecure. 'Als ik jong was zou ik er waar schijnlijk ook niet meer aan begin nen, denk ik,' aldus Gerard. 'Als je nu boer wilt worden moet je daar voor 150 procent achter staan, en het is ook een enorme investering.' Hij woont al 40 jaar dicht bij zijn land. Vijf van zijn zes broers waren ook boer of zaten in de veehandel. Paarden zijn Gerard dus niet onbe kend; vóór de introductie van de tractor werd er volop mee gewerkt in het boerenbedrijf. Toch is dat allemaal lang geleden en hij moest zich de kennis van de stalhouderij opnieuw eigen maken toen hij vorig jaar besloot 'Klein Mmdclwijck' op te richten, waar- Ru de elf paarden die hij inmid dels heeft de 'levende have' vor men. Verder beschikt hij over een aantal passagiersvoertuigen (al dan niet met een huif): een marathon- koets, een Jan Plezier en een Vic- iföriakoets, evenals twee 'vrachtwa gens': een kaasbrik en een ouder wetse boerenwagen. Daarnaast verzamelt hij authentieke land bouwwerktuigen uit grootvaders tijd, zoals een ploeg, een eg, een 'schudder', een harkmachine en nog zo het een en ander. Daarvan is vorig jaar al wat te zien geweest tijdens de Oogstdag op Hemel vaartsdag in Soest (in de schaduw van de Ambachtenmarkt). Ook vielen Gerard en zijn vrouw Ma- rian in de hoofdprijzen tijdens de kermisfeesten in Blaricum. Haflingers Gerard is zeer goed te spreken over zijn paarden. De Haflingers zijn niet alleen oersterk en be trouwbaar, ze ziin met hun lange 'blonde manen' ook best fotoge niek. Met de koetsen maakt hij graag ritten en toertochten door Soest en omgeving, en hij is be schikbaar voor allerlei gezelschap pen - klein of wat groter - die ge bruik willen maken van de Victo ria, de Jan Plezier of de marathon koets, al dan niet met volledig be spanning. Desgewenst is er ook een (witte) trouwkoets beschikbaar en zijn er allerlei 'arrangementen' te maken, eventueel met inschake ling van collega-koetsiers. Gerard startte zijn nieuwe hobby - een 'bedrijf' is het zeker niet - ei genlijk ten behoeve van zijn gehan dicapte dochter Liesbeth, voor wie hij destijds het eerste paard (Stef- fie, een Haflinger) aanschafte. Liesbeth reed al paard bij de buren en zit op les bij de Maximahoeve in Den Dolder, de voortzetting van Stimulans (vroeger aan de Birk- Gerard Hilhorst als koetsier. straat). De hobby is inmiddels dus wel be hoorlijk uitgegroeid, maar Gerard houdt het onder controle. 'Ik wil er geen bedrijf van maken, waardoor ik van 's morgens negen tot 's avonds zessen aan het werk ben. Het moet een beetje leuk blijven.' Soms houdt hij de paarden niet zelf, maar verkoopt hij ze door nadat hij ze heeft 'beleerd' - zeg maar: rijtuigklaar gemaakt en zo mak getraind dat ze gerust aan het verkeer kunnen deelnemen. Wie belangstelling heeft voor een (toeristische) rondrit door de schit terende omgeving van Soest is bij 'Klein Middelwijck' - de naam is ontleend aan het vroegere water schap in dit deel van Soest - aan het goede adres. Ook voor bijzon dere evenementen en gebeurtenis sen: een jubilaris, een bruidspaar, familiedagen, verjaardagsfeesten - alles wat mensen te vieren hebben - is een koetstocht, bijvoorbeeld in combinatie met een picknick in de Duinen of een puzzeltocht in het bos een leuke en gezellige moge lijkheid. De tarieven zijn heel rede lijk en onderweg is er desgewenst ook volop gelegenheid voor de versterking van de 'inwendige mens'. Stalhouderij 'Klein Middelwijck' van Gerard Hilhorst is geves tigd aan de Lange Brinkweg 89 en telefonisch bereikbaar via §26013061; e-mail: gamrahil@wanadoo.nl. BURG. GR0THESTRAAT 55 - SOEST - TELEFOON 035 - 601 25 li E-mail: restaurant@bauersri website: www.bauers.nl Ook verkoop dinerbonnen^ m de Soester Courant foningruil Jiversen landel In de afgelopen drie maanden leeft er een reorganisatie laatsgevonden bij de Ver- |pleegThuiszorg Baarn/Soest. De VTZ maakt deel uit van de janisatie Daelhoven/Sant- orde. Tot voor kort werd de Jehele VTZ, die inmiddels al 14 jaar bestaat, vanuit de loca tie Daelhoven georganiseerd. Na de fusie met Santvoorde is er voor gekozen de zorg in Baarn ook vanuit Baarn te gaan organiseren. Omdat hiervoor in Santvoorde de ruimte ontbrak, is er kantoorruim te gehuurd in de polikliniek van Meander MC. Tegelijkertijd zijn de bestaande teams van de Verpleeg- Thuiszorg opgesplitst in clusters. Een kleinere groep medewerkers draagt de zorg voor een kleinere groep cliënten. Het voordeel daar van is dat de cliënt met minder hulpverleners te maken krijgt en dat de coördinatie van de zorg ver betert. ourant it te worden betaald. nel. BTW Deze maand 20% korting op alle Shiseido make-up producten. Burgemeester Grothestraat 25, 3762 XJ Soest. 035 6020488 In Baarn zijn er twee clusters, ie der voor 8 a 10 cliënten, in Soest vier. In deze clusters is ook ruim te gemaakt om meer cliënten te kunnen helpen. Zo zal de VTZ in Baarn dit jaar uitbreiden van 15 naar 20 plaatsen en is er nadruk kelijk ruimte om cliënten die een Persoons Gebonden Budget (PGB) aanvragen zorg te kunnen leveren. In Baarn is hiermee in één klap de wachtlijst voor VTZ weg gewerkt. In Soest zijn de nieuwe clusters op 1 april van start gegaan. Eén van de clusters richt zich specifiek op de bewoners van de servicecom plexen Honsbergen en Vijverhof. Daar wordt momenteel samen met Thuiszorg Eemland een systeem voor 24-uurs zorg opgezet, waar bij met behulp van slaapwachten ook 's nachts bij calamiteiten zorg geboden kan worden. Daarvoor worden nog enkele slaapwachten gezocht. Belangstellenden kunnen hiervoor alle informatie krijgen op de open avond die op 15 april om 19:30 uur in Daelhoven gehouden wordt. Deze open avond is be doeld voor mensen die geïnteres seerd zijn in het werken bij Dael hoven. Veranderingen in de AWBZ en het systeem van PGB geven cliën ten steeds meer keuze mogelijkhe den om zelf te bepalen welke zorg zij van wie willen krijgen. De Ver- pleegThuiszorg in Baarn en Soest is er met haar nieuwe opzet klaar voor om daarop in te spelen. De kleiner clusters zorgen voor per soonlijker zorg en kortere wacht lijsten. De Hypotheker Steenhoffstraat 66 - Soest Telefoon (035) 6036000 Tel. 035 - 602 28 11 602 03 04 www.danscentrumgerla.nl De problematiek is de doorstro ming van het verkeer tussen de Koningsweg, de Soesterberg- sestraat en de Birkstraat. Dit wordt ook door alle vrijwel alle politieke partijen zo gezien. Een paar uitgangspunten die voortkomen uit in het verleden gekozen politieke besluiten. Soest heeft in de jaren zeventig gekozen voor groei voor de bur gers. Vele gebieden werden toen en tot op heden met woningen be bouwd. Een groeigemeente. Dus extra verkeer. In de jaren tachtig is een discussie geweest over een centraal of meer dere winkelcentra. Soest heeft toen gekozen voor twee winkelpolen. Extra verkeer? In de jaren negentig heeft Soest gekozen meer ruimte te geven aan bedrijfsterreinen: extra verkeer. Het extra verkeer zie ik los van de algemene Nederlandse ontwikke ling op het gebied van verkeer als gevolg van welvaart. Nu is het ook nog zo dat de regio Amersfoort flink aan het uitbreiden is, en met name aan de Soester kant: meer verkeer. In Soesterbefg willen onze bestuurders weer een bedrijven park creëren: nog meer verkeer. Ik constateer dat onze bestuurders of geen visie hebben gehad, of consequent een probleem hebben opgeschoven. Nu komen de be stuurders met diverse verkeersop- lossingen. Echter, het algemeen onderkende probleem wordt niet of met 'korte termijn maatregelen' opgelost. Het is geen plan om het verkeersprobleem op te lossen, maar om de Van Weedestraat tot hoofdwinkelgebied te maken. Hier ben ik op tegen omdat: De doorstroming ook kan worden bevorderd door o.a. door handha ving van de bestaande regels. Het gaat om de vrachtwagens die de weg blokkeren. De investeringen zijn niet uit te leggen aan de win keliers in de andere centra. Naar mijn mening krijg je door een au tovrije of autoluwe Van Weede straat geen beter winkelaanbod. De winkeliers kunnen er zelf veel meer aan doen. Tot slot blijft het kernprobleem de doorstroming van het verkeer in zuid. De bestuurders blijven dus ook nu weer het probleem op schuiven. Peter Schnetkamp (ingekort door redactie) Graag wil ik reageren op de me ning van de heer C. van Dronge- len. Naar zijn mening heeft Soest een grote rondweg nodig. Hoezo? Zelf ben ik geboren en getogen in Soest en ik vind het nu wel een keer genoeg. Naar mijn mening is Soest vol! Ik vraag me werkelijk af hoeveel mensen er nu echt vast staan in het verkeer. Er zijn trou wens genoeg 'Soesters' die in Soest werken en toch met de auto gaan. Dan sta je dus vast? Wat mij beangstigt aan de rond weg, is het feit dat er toch ge bouwd zal gaan worden. Industri eel of woningbouw. Dat worden dan weer dure huizen, want zo gaat het bijna altijd in Soest. Ge volg: nog meer mensen van buiten ons dorp komen hier wonen, maar werken vaak buiten Soest, dus nog meer verkeer. Soest wordt dan een grote randstad. De heer C. van Drongelen schrijft dat we concessies zouden moeten doen. Bespreek dit maar eens met Op de Valeriaanstraat waren zon dagavond vijf jongens bezig een fiets te vernielen. Daar waren ze nog druk mee bezig toen om streeks half zeven de politie arri veerde. Enkelen van hen gingen er meteen vandoor, maar werden in de buurt alsnog aangehouden. Het vijftal, in leeftijd variërend van 11 tot 14 jaar, werd meegenomen naar het bureau. Ze kregen alle maal een proces-verbaal en zullen, omdat ze minderjarig zijn, via Bu reau HALT een alternatieve straf opgelegd krijgen. de bewoners van de Ossendam- weg. Wat hebben die nu aan een rondweg? Ruim zien, met visie op de toekomst, dat ben ik met de heer C. van Drongelen eens. Ik zie een Soest zonder rondweg met een fijne polder en een Soester Natuur bad! Antoinette Koenen Wel of geen rondweg? Daarmee begint Hans van Wuijckhuijse (GGS) zijn ingezonden brief in de krant van 2 april. Hoopvol lees je dan verder omdat je, tegen beter weten in, rekent op een eerlijke bijdrage aan de Soester bevolking,1 die ook met die vraag worstelt. Maar al in de eerste alinea wordt duidelijk dat het slechts gaat om een ordinaire uitval naar de oppo sitie. Ordinair in de zin van gewoon. Het is namelijk gebruikelijk voor Van Wuijckhuijse om zich snel af te keren van de feiten en op de man te gaan spelen. In dit geval keert hij zich niet af van de feiten, hij kent ze waarschijnlijk niet eens. Maar het gaat toch echt te ver als dit ontstellende gebrek aan dos sierkennis uitmondt in een aanval op de integriteit van een mede raadslid! Het is de heer Van Wuijckhuijse volledig ontgaan dat er in de raad een besluit genomen is om, los van de eerste rapportage, nog een tweetal varianten door te rekenen. Hij had kennis kunnen nemen van de rapportage van 31 januari 2003 van de afdeling WGV, waarin de gevolgen van de aanleg van de rondweg voor de diverse door gaande wegen genoemd staan. Uit deze rapportage komen de door mij genoemde, verlagingen van de verkeersdrukte op de Ossendam- weg. In vergelijking met de twee door het college voorgestelde op ties geeft onze oplossing, de ver laagd aangelegde weg lang de spoorlijn, een vermindering van het aantal voertuigen te zien van respectievelijk 17 en 20%! Hiervan zegt de voorman van GGS dat deze cijfers niet op waarheid be rusten. Hier past slechts één conclusie: De heer Van Wuijckhuijse draagt geen kennis van deze, aan alle raadsle den ter beschikking staande rap portage. Hij geeft daarmee blijk van onvoldoende interesse in fei ten welke zijn standpunten niet ondersteunen. Als hij de bedoelde rapportagé wel kent, dan krijgt de term ordinair een heel andere betekenis. Teun Middelkoop fractievoorzitter Soest 2002 De informateur voor een nieuw bestuurscollege van Ge deputeerde Staten, drs. C.J.G.M. de Vet (burgemeester van Leusden) heeft op vrijdag 4 april verslag uitgebracht aan Provinciale Staten. Op basis van gesprekken met de fractie voorzitters meent De Vet dat er twee serieuze opties voor be stuurlijke samenwerking in de periode 2003-2007 mogelijk zijn. Een optie die hij noemt 'vernieuwd doorgaan' alsmede een tweede optie 'samenwer king met GroenLinks'. De informateur heeft een enorme betrokkenheid in de Staten gecon stateerd om de bestuurscultuur te vernieuwen. 'Het percentage nieu we leden van Provinciale Staten is 60%, dat schept dus een goed kli maat voor een vernieuwingsslag', aldus de informateur. Dat betekent niet zonder meer dat doorgegaan kan worden met de 'oude coalitie'. Er zijn vooral brede opvattingen in Provinciale Staten om de be stuurscultuur nieuwe impulsen te geven, 'die moeten worden opge pakt'. Daarom heeft De Vet de variant 'vernieuwd doorgaan' ontwikkeld waarbij onder strikte randvoor waarden van bestuurlijke vernieu wing een nieuwe coalitie tussen CDA, PvdA en WD ontstaat. Volgens De Vet mag niet het beeld ontstaan dat het nieuwe college gelijk is aan het oude. Concreet betekent dit dat de drie fracties zowel afzonderlijk als gezamenlijk de opdracht krijgen om bij de per sonele invulling van GS te zorgen voor continuïteit èn vernieuwing. In de praktijk zou dit betekenen dat iedere partij een nieuwe gede puteerde en een reeds ervaren ge deputeerde levert. Dit is nodig', zegt De Vet 'omdat personen bij uitstek boegbeelden zijn van cul tuur vernieuwen'. Bovendien wil De Vet dat PS in de vervolgfase de gelegenheid krijgen zich uit te spreken over de bestuurscompe- tentics van de nieuwe gedeputeer den. Als tweede randvoorwaarde be pleit De Vet stroomlijning van de portefeuilles van het college. 'Dat maakt de slagkracht naar de rijks- en gemeentelijke overheid veel sterker'. Tevens wordt bij deze coalitie bepleit een sterke koerswij ziging 'van bcleidsproductie' naar 'uitvoering' met een doorwerking daarvan in het ambtelijk apparaat. Deze drie randvoorwaarden moe ten zichtbaar worden in het nieu we college van Gedeputeerde Sta ten; 'naarmate gekozen wordt om met dezelfde coalitie verder te gaan wordt het belang om de cul tuurverandering concreet zichtbaar te maken des te groter'. Een tweede keuzemogelijkheid, die ook zeer realistisch is, betreft een coalitie tussen CDA, PvdA en GroenLinks. Gelet op het draag vlak van fracties in Provinciale Sta ten adviseert De Vet eerst de coa litie 'vernieuwd doorgaan' te ver kennen. Sinds vrijdagmiddag 4 april mag er in heel Nederland geen rauwe melk meer worden opge haald bij bedrijven die ook voor vogelpest vatbare vogels hebben of hebben gehad. Dat is een van de maatregelen van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij om de vogelpestuitbraak tot stil stand te brengen. Het waterschap heeft van het Mi nisterie vernomen dat deze maat regel vanaf morgen zal worden ver soepeld. Zodra de nieuwe regeling bekend is, zal die op de internetsite van het ministerie te vinden zijn: www.minlnv.nl. Door het verbod op het vervoer van melk en mest in verband met de vogelpest in Nederland dreigden veel melkvee bedrijven in de Gelderse Vallei in de problemen te komen. Melkvee houders die in de problemen ko men doordat hun melk niet tijdig wordt opgehaald, kunnen die het best in de mengmestkelder, -silo of gierput opslaan. Als de mestkelder of gierput vol zitten, adviseert het waterschap om de giertank/mes- tinjecteur te gebruiken als noodop vang. Als uiterste mogelijkheid adviseert het waterschap om melk en/of mest tijdelijk op te slaan in afge damde sloten. Dat mag alleen na toestemming van het waterschap. Het tijdelijk afdammen van sloten moet zorgvuldig gebeuren. Eerst moet er een dam worden gemaakt, vervolgens moet men het water eruit pompen en tot slot moet men er landbouwplastic in leggen. La ter moet de melk of mest weer uit de sloot worden gehaald en op een goede manier afgevoerd. Met de versoepeling van de regels zijn de problemen waarschijnlijk minder groot. Desondanks ver wacht het waterschap dat een groot aantal melkveehouders hun melk niet tijdig kan laten afvoeren. Melk, die door de fabrieken wordt opgéhaald, mag niet ouder dan drie dagen zijn. Geen melk lozen Het waterschap staat het lozen van melk via de riolering of op sloten niet toe. De rioolwaterzuiveringen van het waterschap kunnen grote hoeveelheden melk niet verwer ken. De zuiveringen zullen snel overbelast raken. Er komt dan on gezuiverd afvalwater in het opper vlaktewater terecht. Daardoor zal het leven in het oppervlaktewater afsterven omdat alle zuurstof uit het water verdwijnt. Het water in de sloten wordt dan zwart en gaat stinken. Waterschap Vallei Eem gaat de komende tijd verscherpt controleren op lozingen van melk en mest in het oppervlaktewater. Dat gebeurt zowel vanuit de lucht als vanaf de weg. Informatienummer Agrariërs met vragen over het tij delijk afdammen van sloten kun nen het waterschap bellen op de telefoonnummers §8033-4346165 of 4346301. Bij het waterschap zijn nog geen grote knelpunten bekend. Ook is er op de rioolwa terzuiveringen van het waterschap nog geen melk via het riool bin nengekomen. Let op onze aanbiedingen! Woonpassage Soest Birkstraat 101, Tel. 035-6013403, info@woonpassagesoest.r Loop even binnen voor het gratis zonnebrillenmagazine en maak kans op een zonnige vakantie voor 2 personen. Zuidpromenade 14, 3768 EM Soest 035-6022212 www.wildschutoptiek.nl De Soester Courant zoekt met spoed Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. PAASHAAS OP BEZOEK BIJ EETVILLA VAN DEN BRINK Op 20 en 21 april kunt u weer genieten van onze overheerlijke paasbrunch. Voor de kinderen hebben wij een paasoppas met paaseieren zoeken en voor de ouders een gezellige middag. U bent van harte welkom vanaf 11.30 uur in Eetvilla van den Brink. PAASBRUNCH Eiersalade met gemokte zalm, Moes van forel met crème fraiche! bieslook Hollandse haring met gesnipperd uitje Bleekselderijsalade met gebraden runderrib-eye, RiUette van eend met balsamico dressing Coppa di parma op tomatensalade Diverse soorten brood met boter en kruidenboter Varkensmedaillons met todewijn saus Parelhoen filet in calvados saus Gestoofde gamba's in pernod saus Oriëntaals gebakken meervalfilet Verse groenten en aardappel- garnituur Combinatie van diverse nagerechten Socsterbergsestraat 122 3768 EL Soest Telefoon 035-6012706 Internet www.eetvilla.nl E-mail vdbrink@ectvilla.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 7