'Van heidehut tot residence' Bij de 90e sterfdag van dominee J.J. Bos snü 11,95 Speelhuis voor Insingerkleuters Soest 50 jaar geleden Iconen in de Oude Kerk V%4BCN \4SSCCN 1QPSOEST RAD O oom *n etalen )EBÉE Uit de historie van Soest(erberg) Goed gezien in woord en beeld (22) Lezing en expositie over Abraham Stokhof de Jong 'PROFIL PAGINA 8 zondag: OUTEN ist mstreken WOENSDAG 9 APRIL 2003 SOESTER COURANT PAGINA 9 Prinses Juliana Museum neemt 16 april officieel lift in gebruik Lambertus v.d. Kooy Het Paradijs In museum aan Steenhoffstraat IÜ:. wer7 litenspelen soms is het wat is er eens flink te i grote plas. t/m 31. pen - werden uitvoerig in hel zonnetje gezet tijdens de - I Switzerland VJF DIAMANTAIRS-JUWELIER VJF DIAMANTAIRS-JUWELIER Laanstraat 18, Baarn, Tel: 035 - 541 59 37 1 uur fotoservice óók voor APS en ^^digitaal^^ Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag n 9.00 uur tot 19.00 u g van 9.00 uur tot 17 zv Stichting De Socster Kring I Secretariaat: I •STjév" Kromme weg 5 Tel. 035-6014403 HUISJE STRAAT/ eenhoffstraat .elling 6022967 ikdekkersbedrijf en waterleiding d- en zinkwerk ken- en badsanitair ^bedekking juwaanleg en nische installaties. aquatica snt, hoogte ca. 90 cm, exclusief pot Op woensdagmorgen 16 april zal mevrouw Duits uit Soest voor De Soester Kring een lezing met dia presentatie houden over prinses Juliana. De lezing begint met de jaren vóór de geboorte van prinses Juliana, waarin koningin Wilhelmi- na en regentes-koningin-moeder Emma over ons land regeerden. Tijdens de lezing worden in woord en beeld de festiviteiten rond de geboorte van prinses Juliana (30- 4-1909) getoond ,en worden haar jeugdjaren als prinsesje belicht. Uit haar veelbewogen leven trekken de momenten voorbij van haar verlo ving, haar huwelijk, haar leven op paleis Soestdijk, de geboorte van de prinsesjes en de oorlogsjaren in Canada. Verder wordt een indruk gegeven van haar leven als koningin van ons land, haar openbare optreden met alle protocollaire verplichtin gen. Van haar buitenlandse reizen worden niet alleen de staatsbezoe ken gememoreerd, maar ook de ontspannende gebeurtenissen van genoten wintersportvakanties. Voor koningin Juliana was het hu welijk van Beatrix en Claus een belangrijke gebeurtenis die zou lei den tot haar nieuwe rol als groot moeder en uiteindelijk tot de troonsafstand ten faveure van haar oudste dochter. Mevr. Duits weet niet alleen boeiend te vertellen over het leven van prinses Juliana, zij bezit ook een uitgebreide Oranje-verzame ling met foto's en objecten van al lerlei aard. Zij zal ter verdere illus tratie van haar lezing een deel van haar collectie tentoonstellen. De bijeenkomst van De Soester Kring wordt gehouden op woens dag 16 april in de kerkzaal van de Nederlandse Protestantenbond (NPB), ingang op het parkeerter rein aan de Pieter de Hooghlaan. Aanvang: 10:00 uur; zaal open om 9:30 uur met koffie en thee. Bij drage in de kosten: 3,00 per per soon, inclusief koffie en thee. Voor de lezing die regionaal archivaris Fred van Kan tijdens de jaarvergadering van de His torische Vereniging Soest- Soesterberg hield over het klooster Marienhof dat ooit in de Birkt heeft gestaan, had hij ook kunnen putten uit het lijvi ge manuscript dat dominee Ja- cobus Johannes Bos (1817- 1913) over de geschiedenis van Soest heeft geschreven. [Het origineel, in 1959 door de er- 'en aan de gemeente Soest ge- ichonken, bevindt zich in het ge- leente-archief. De gemeente aan aardde het destijds in dank, om- at ze 'het manuscript zeer waar- levol acht voor de geschiedschrij- ing over de gemeente Soest', "aar dominee Bos is de Bosstraat ;enocmd. Deze weg heette voor- 'ien Koudhoornweg, naar de in .924 afgebrande boerderij van de milie Insinger. Ds. Bos was van 847 tot 1892 predikant van de Tedcrlands Hervormde Gemeen- Soest. Bij zijn afscheid werd hij noemd tot Ridder in de Orde tan Oranje Nassau. Hij verhuisde piaar Amersfoort, waar hij op 1 iaart 1913 op 95-jarige leeftijd 'erleed. Hij werd begraven op het irkhof naast de Oude Kerk aan de Torenstraat die hij 45 jaar had idiend. ominec Bos was een markante rschijning met zijn hoge hoed, 'arte kleding met daaronder wit- ischuurde klompen. In de jaren lat hij in Soest werkzaam was, leeft hij te hooi en te gras aante keningen gemaakt met in het ach terhoofd de gedachte die losse no tities ooit eens, 'in de dagen mij ner rust', tot een manuscript uit te werken. Niet iedereen kon zijn [hobby waarderen. Een aantal gelo vigen verweet hem dat hij meer [belangstelling had voor de plaatse lijke geschiedenis dan voor de erklecr. Maar pas na zijn emeri- aat, toen hij aan de Muurhuizen in Amersfoort woonde, is hij begon- en de notities uit te werken en te lundelen. Het resultaat is een ver- amcling van vele tientallen met de land geschreven pagina's over tal ran onderwerpen, lij schreef vaak zo gedetailleerd, "at uit zijn werk niet alleen ontel- are keren is geciteerd, maar dat iok complete delen ervan zijn ge publiceerd. Onderwerpen die hij •ehandelde, waren onder meer de orsprong van de naam Soest, de evolking en de wateren, zoals de "cm en het Oude Grachtje; de 'egen en de straatverlichting; de ermaanse grafheuvels; het Witte- [mansveentje; de Grote en de Klei ne Melm; de Isselt; de Lazarus- berg; buitenplaatsen en heerlijkhe den; bronnen van bestaan: jacht, visserij, landbouw en veeteelt, be- Bron: Eemland Pers Koning Willem III begeeft zich onder toejuichingen met de jarige Prins van Oranje naar de kerk dienst op het Kamp van Zeist. Voorganger is ds. J J. Bos. zembiriden, bijenhouderijtabaks bouw, korenmolens, bakkerijen, turfsteken, kalkbranderij, glasbla zerij, spinnen en weven, en boom- fruit- en bloemwekerij. Oorlogsrampen, de verhouding tot de kerk, het onderwijs, verenigin gen van allerlei aard passeren de revue, evenals Pijnenburg, Staal - wijk, Eikenhorst en Soestdijk. De villa's Colenso, Vredehof, Hill Grove, Sleeswijk Heuvel, Beek en Daal, Middelwijk en Bleijendaal zijn enkele van de bekende gebou wen die hij uitvoerig beschrijft. Het is een omvangrijk werk, de 'Ge schiedenis van Soest', dat tot nu toe, wonderlijk genoeg, niet in z'n geheel is uitgegeven, hoewel het vooral voor plaatselijke historici een bijna onuitputtelijke bron van informatie is. En ook al is in de loop der jaren door dieper onder zoek gebleken dat niet alle infor matie van ds. Bos juist is, levert het manuscript meer dan voldoende gegevens voor hen die nadere stu die naar het verleden van Soest willen doen. Gedichten Dominee Bos was niet alleen een begaafd schrijver, hij was ook een verdienstelijk dichter. Een van zijn gedichten, Het Huis van Bethanië, is uitgegeven. Dit geldt ook voor enkele van zijn preken, onder meer die van 4 september 1853 in het militaire Kamp van Zeist, in aan wezigheid van koning Willem III (die er vaak verbleef) en de prins van Oranje, die op die dag zijn dertiende verjaardag vierde; De reis van Soest naar Soesterberg was al indrukwekkend, volgens ds. Bos: 'Toen ik aan het punt kwam waar de straatweg van Soest- Soesterberg zich aansluit aan dien van Amersfoort naar Utrecht, zag ik links en rechts, zoover het oog reikte, niets dan in het midden eene aaneengeslotene reeks van rijtuigen, en aan beide zijden, op de bermen, eene soortgelijke lijn van voetgangers'. Zijn preek was gebaseerd op Mattheus 22:21b: 'Geeft den Keizer wat des Keizers is, en Gode wat Gode is'. De volgende dag verzocht boek handelaar J. van Wermeskerken uit Amersfoort de preek te mogen uitgeven. Ds. Bos: 'Ik had geen oogenblik het voornemen daartoe gehad, maar wist nu ook niet waarom ik het weigeren zou. Al- zoo is het dan ook geschied, maar tot mijn leedwezen is de man niet in alles mijn opstel gevolgd.' Voor wie geïnteresseerd is in de geschiedenis van Soest, is het ma nuscript van dominee Bos belang wekkende en tegelijk ook kostelij ke lectuur. Daarom is het te meer jammer dat het nooit in totaliteit is uitgegeven. Misschien dat de ne gentigste sterfdag van ds. Bos voor iemand aanleiding is het manu script in boekvorm te gieten en het aldus voor iedere belangstellende toegankelijker te maken dan het nu is in het archief van de gemeente! Dominee J.J. Bos (1817-1913). Bron: Eemland Pers De kansel voor de protestanten op het Kamp van Zeist, waar ds. Bos meer dan eens preekte. Bron: Eemland Pers Op woensdag 16 april, om 15:00 uur, wordt de lift van Museum Oud Soest in gebruik genomen. Mevrouw Toos Hil- horst-van Fulpen is uitgenodigd om de officiële handeling te verrichten. Haar man, wijlen Gijs Hilhorst, zorgde ervoor dat cr voldoende geld binnenkwam. Het voormalig bestuurslid ging drie jaar geleden in zijn eentje onder meer bedrijven langs om een bijdrage te vragen voor een nog betere toegankelijkheid van het museum. Daarnaast bena derde het bestuur de provincie en de gemeente, terwijl huisei genaar Jan Smeeing zich garant stelde voor de bouwkundige voorzieningen. Drie jaar geleden startte het museumbestuur de actie 'Het museum in de lift met een lift in het museum'. Het idee ont stond toen een aantal rolstoel gebruikers een tentoonstelling bezocht over de kloosterorde die destijds het St. Josephge- bouw had gesticht. Zij moesten met rolstoel en al de trap wor den opgedragen. Dat hoeft voortaan niet meer, want het museum beschikt vanaf volgen de week over een lift. seum Oud Soest wordt 16 april om circa 15:15 uur, na de ingebruikna me van de lift, geopend. De ten toonstelling is te zien tot en met 31 augustus. Op woensdag 23 april vindt in de educatieve ruimte van het museum een lezing over Stokhof de Jong plaats. Deze wordt verzorgd door Arnaud Beerends, een zoon van; een van de beste vrienden van de, overleden kunstenaar. lijke wijze het speelhuis in gebruik genomen voor de kleuters van groep 1, van de juffen Hetty Gerritsen en Rozemarijn Klifman. Het speelhuis is ontworpen en bedacht door een ploegje handige vaders onder leiding vanAndré van Zadel, die onder aanzwellend tromge roffel het gordijn opende. De vaders - en andere 'hul- Uit de Soester Courant van Vrijdag 10 April 1953 DE MIDDELBARE MEISJES SCHOOL (M.M.S.) Op de meeste middelbare scholen (Gymnasia, Lyceum, Hogere Bur gerscholen) bevinden zich vrouwe lijke leerlingen aan wie door het onderwijs enerzijds te weinig gebo den wordt, anderzijds te veel. Te weinig omdat er niet voldoen de rekening gehouden kan worden met hun eigen vrouwelijke geaard heid, want het onderwijs is in ze kere zin nog steeds onderwijs voor jongens. Te veel, want alle einddi ploma's van genoemde scholen geven o.m. ook het recht tot het afleggen van bepaalde universitaire examens en daarom wordt de be heersing van allerlei leerstof ge vraagd, die in het leven van vele beschaafde vrouwen nooit meer enig nut zal hebben ook al gaan zij later de maatschappij dienen, bijv. bij het onderwijs of in sociale ar beid. Er zijn meisjes voor wie deze be zwaren licht zijn, zij passen zich ge makkelijk aan, en willen dat ook dikwijls bewust, omdat zij nu een maal de Universiteit als doel voor ogen hebben. Maar vele naderen komen weliswaar de middelbare school door (want aan hun ver stand hapert het niet), maar deze specifiek vrouwelijke typen voelen zich door Gymnasium of H.B.S. niet bevredigd, zij 'komen te kort in hun gevoelsleven en hun verstand wordt overladen met abstracties, die hen koud laten. Voor zulke meisjes, met een be hoorlijk verstand maar zonder stu diebegeerte, is de M.M.S. een uit komst. De nadruk wordt er in de eerste plaats gelegd op het onder wijs in de moderne Talen, maar Wiskunde, Natuurkunde en Schei kunde, hoewel anders onderwezen dan op de H.B.S.-B bijv., nemen toch zoveel plaats in, dat na de M.M.S. een opleiding tot Analyste mogelijk is. Vakken als muziek en kunstgeschiedenis komen de alge mene vorming ten goede, terwijl ook de maatschappijleer niet ver geten wordt. Het eindexamen om vat alleen de Talen, de geschiede nis en de aardrijkskunde. De ge stelde eisen zijn vrij hoog, maar dat kan ook, gezien het geringe aantal vakken. Het einddiploma geeft vele rechten, veel meer dan men meestal meent. Ook is de Universiteit niet onbereikbaar ge worden. Twee jaar na het behalen van het einddiploma, Staatsexa men doen is zeel wel mogelijk. Het Bestuur van het Baarns Ly ceum overweegt de stichting van een afdeling M.M.S. aan bovenge noemde school, wat het voordeel biedt, dat de meisjes niet van de jongens geïsoleerd worden. De onderbouw zal één-jarig zijn, de bovenbouw vierjarig. Dat wil zeggen: toekomstige leerlingen van de M.M.S. volgen een jaar het ge wone lyceumprogramma samen met de jongens. Na dat jaar kun nen zij de M.M.S. kiezen, die dan nog vier jaren duurt en dus aan vangt bij de tweede klas van het lyceum (evenals de gymnasium- en H.B.S.-afdelingen). Men hoopt in September met een tweede klas M.M.S. (derhalve een aanvangsklas van de bovenbouw) te beginnen. Leerlingen, die overgegaan zijn naar 'n 2e klas H.B.S., Gymna sium of Lyceum, kunnen zonder examen worden toegelaten. Moch ten er onder de adspiranten U.L.O. -leerlingen zijn, dan zullen voor hen overgangsmaatregelen worden overwogen. openingstoespraak van Insinger-directeur Piet Dave- laar. Daarna was het speelhuis uiteraard het domein van de kleuters zelf. Edskes zorgt nog voor tapijt. De oplevering van het speelhuis valt samen met een pro ject in de school over huizen en architectuur, waarin door alle groepen wordt meegedaan. Foto: Soester Courant. Bloemen, bomen, vruchten zijn van grote waarde want zij maken samen een paradijs op aarde totdat er mensen kwamen Die zou ik graag een keer ontmoeten maar zij hebben iets verkeerd gedaan en moesten daarvoor boeten vluchtten toen hier ver vandaan Een appel kreeg hiervan de schuld dat kwam die slang wel goed van pas maar ik heb op mijn lijstje ingevuld dat het Amor was Bloemen, vruchten, bomen en de rest ik zeg het keer op keer al doen wc nog zo goed ons best 't paradijs bestaat niet meer Werken van de Soester glazen ier, kunstschilder en monu mentaal kunstenaar Abraham Stokhof de Jong (1911-1966) worden vanaf woensdag 16 april tentoongesteld in Mu seum Oud Soest. Op woensdag 23 april wordt ook een lezing over hem gehouden in de edu catieve ruimte aan de Steen hoffstraat. Stokhof de Jong heeft in Soest veel nagelaten. Op ongeveer 75 plaat sen heeft hij werken uitgevoerd in kerken, scholen, bedrijven, kloos ters. Hij maakte gebruik van ver schillende technieken en materia len. Zo maakte hij de wandschilde ring op baksteen in de H. Familie- kerk in Soest-Zuid. Hij bewerkte onder meer verschillende ramen van de Mariakerk aan de Burge meester Grothestraat en het poli tiebureau aan de Steenhoffstraat en de voormalige Emma huis houdschool aan de Talmalaan, waar tegenwoordig kinderdagver blijf Het Kasteel is gehuisvest. In zijn atelier Het Witte Paard maakte hij talloze kunstwerken en in Soest is een aantal daarvan bewaard ge bleven. Ook buiten Soest was Stokhof de Jong actief. Zo maakte hij een groot paneel voor de raadzaal van Oosterland (Duiveland), de ge meente die na de watersnoodramp door Soest werd geadopteerd. In plaats van een rampmotief koos hij voor 'vrede en welvaart', uitge beeld in enkele figuren onder een vlucht van duiven Verder gaf hij lessen, lezingen en gastcolleges en in 1957 werd hij I Belangstellenden zijn van harte welkom op deze zaterdagmiddag of op de twee daarop volgende zon- en zaterdagen van 14:00 tot 16:00 uur. Het Soester Byzantijns Klcinkoor onder leiding van diri- Igent Frans Wertwijn luistert om 15:00 uur de opening op met het Hingen van liturgische muziek uit de traditie van de Russisch-ortho- Ijdoxc kerk- Het Soester Byzantijns ^Klcinkoor zal twee keer tien minu ten optreden De iconenexpositie •wnaakt deel uit van het programma wvan de Stichting Kerk Cultuur, «die dit jaar haar 25-jarig jubileum ^g/iert. Dit is het tweede evenement na 'net in januari gehouden concert van het Colenso Consort. Een prachtige combinatie met de iconen in de kerk vormt ook het concert op zondag 13 april van het Slavisch Koor Byzantium, dat om 19:30 uur begint. Met om zich heen deze voorbeelden van typisch Russisch-orthodoxe symbolen zingt het koor een programma van liederen dat geheel betrekking heeft op de zogenaamde Stille Week, de dagen die voorafgaan aan het paasfeest. Het, Slavisch Koor Byzantium werd in '99 opgericht. De leden komen voornamelijk uit de regio Gooi- en Eemland en worden ge dreven door hun liefde voor deze prachtige liturgische muziek van 'het Oosten'. Het koor wordt ge leid door dirigent Servaas Schreu- ders. De liederen worden afgewis seld met gedichten die worden voorgedragen door ds. Ruud Bart- lema. De toegang is gratis, er wordt echter wel een vrijwillige bij hoofddocent monumentale kunst aan de Academie Sint Joost te Breda en later aan de Academie Artibus te Utrecht. Hij zat in het bestuur van de Kunstkring Soest dijk en richtte in 1948 de Volks universiteit Soest op, waarvan hij tien jaar lang voorzitter zou zijn. Zijn zoon Frans probeert momen teel voor een zo compleet mogelij ke inventarisatie zoveel mogelijk werken van zijn vader op te sporen en in beeld vast te leggen. Wie werk van Stokhof de Jong heeft en kent, wordt verzocht contact met hem op te nemen, tel. 6090833. De wisseltentoonstelling in Mu- Vanaf zaterdag 12 april hangen er in de Oude Kerk aan de To renstraat bijzondere iconen, geschilderd door onze plaats- genote Wia Huisman. De ex positie wordt die dag geopend om 15:00 uur door ds. R. Bart- lenia. Een van de iconen van Wia Huisman, te zien in de Oude Kerk. drage in de kosten gevraagd. Ie dereen wordt van harte uitgeno digd om deze avond mee te ma ken. De Stichting Kerk Cultuur is trots op het programma dat zij ie dereen en met name haar dona teurs dit jaar mag bieden. In de maand september staan een paar bijzondere dingen te gebeuren. In het eerste weekend wordt de expo sitie geopend van Rien Poortvliet met als thema 'Hij was een van ons'. Op 20 september zal de of ficiële verjaardag gevierd worden met een concert van de familie Jansen. Verder in het najaar zijn nog concerten gepland van het Bilts Barok Consort en het mu ziekgezelschap Quintessens, die er inmiddels een jaarlijkse traditie van hebben gemaakt om te con certeren in de Oude Kerk. Het leven en werken van de mo numentaal kunstenaar Abraham Stokhof de Jong staan centraal in de wisseltentoonstelling die van 16 april tot en met 31 augustus te zien is in Museum Oud Soest. Bron: Museum Oud Soest I

Soester Courant | 2003 | | pagina 9