29,8 kker 'z&n [Soester Kinderkoor zingt en speelt sterren van de hemel Cultuur Festival Soest mggjQllSISiEEB Eindpresentatie kleuterdans feest in Brede Bibliotheek Kinderen schilderen voor War Child in Brede Bibliotheek Panja Wiggerts exposeert kunst in 't Yaarderhoogt 'Safari' in Yeenstreek l^ogteïom aruóhoch CULTUUR HiïuSa jKDEIj BELING ...prima idee dat festivalik hoop dat het overal mooi druk zal zijn.. Fietsen langs cultuur Soest PAGINA 16 WOENSDAG 16 APRIL 2003 SOESTER COURANT PAGINA 17 ^bertjan van der ^heyden Paassalade ip-kerriesalade Waldorfsalade ncocktailsalade nu voor rZ-liTÊfM nu voor I'Ja Zuster, Nee Zuster' in uitverkocht Griftland EEL [rusthuis, KLIVIA Ria Bremer Tweede Paasdag Voor 5e keer vlaaienactie Don Bosco Wie vergelijkt leest de Soester Courant 'Na regen komt zonneschijn' - /eel activiteiten op Cultuurfestival Fietsen van Burgos naar Valencia Schilderijen en tekeningen ng Almere dag geopend Dierenfoto's Frans van Mastrigt Cultuurfestival 10 mei Expositie van Wilma Merks in De Korte Duinen 'De tweeling' 0800 - 0432 Heuga|Felt 'lós te leggen Warme bakker celcentrum Overhees rijn 5, 3766 HA Soest efoon 035 - 602 30 40 ir V1ERDEKBED pian x 200 ag jang- r~ extra tonweg 113 Tel. (036) 53 72 722 Jan 79 Tel. (035) 69 15 152 raat 11-13 Tel. (035) 60 30 952 1134/06-22293831 (verkoopwagen) Afgelopen zaterdag 12 april Bieeft het Soester Kinderkoor londer leiding van dirigent Arie JPerk een zeer geslaagde en bij zondere uitvoering van de mu- lical 'Ja Zuster, Nee Zuster' op tle planken gebracht. Bijzon- Her omdat de overgangen naar He overbekende liedjes op ei gentijdse wijze werden inge rold. Bij aankomst werd het publiek ver- Evelkomd met de vrolijke en op zwepende muziek van De Turf- Itampers uit Hooglanderveen, ■waarna het kinderkoor bestaande luit bijna 50 kinderen in de leeftijd [van 6 tot en met 12 jaar een zeven- liental liedjes van Annie M.G. Schmidt ten gehore bracht. De liedjes werden afgewisseld met kleine toneelstukjes uit de oude televisieserie en de film 'Ja Zuster, Nee Zuster'. De zaal genoot zichtbaar van de hilarische taferelen rond het rust huis van Zuster Klivia. En het enthousiasme waarmee werd gezongen en gespeeld werd vaak aangegrepen om uit volle 'borst mee te zingen met liedjes zoals 'Mijn opa, mijn opa', 'In een rijtuigie' en 'Een stekkie van de fuchsia'. 'Wekenlang is er gerepeteerd,' ver telt Monique van den Hoek, secre taris van het Soester Kinderkoor, en schrijfster van het script. Dank zij het enthousiasme van de kinde ren en van de ouders (en zelfs Scène uit 'Ja Zuster, Nee Zuster' door leden van het Soester Kinder koor. grootouders!) die mee wilden spe len in de musical, of op andere wijze hebben geholpen, was de uit voering van afgelopen zaterdag zeer geslaagd. Na afloop kregen de ouders die op één of andere wijze hadden bijgedragen aan de musi cal heel toepasselijk een stekkie van de fuchsia mee naar huis. Het Kinderkoor, dat wekelijks re peteert in het Gildehuis op maan dagmiddag, hield afgelopen maan dag een 'open les'-middag, en is alweer begonnen met de voorbe reidingen voor het volgende mu ziekspektakel; een optreden tijdens het Soester Cultuurfestival op 10 Kinderparadijs I De Vrije Teugel] Vedelaarpad 53, tel. 601 81 36 Kinderparadijs de Vrije Teugel is Tweede Paasdag (maandag 21 april) geopend. Tussen 12:30 en 15:30 uur kan er worden meege daan aan diverse activiteiten. Kin deren kunnen zich laten schmin ken, wat 50 eurocent kost. Hetzelf de bedrag wordt gevraagd in ruil voor een ritje met de huifkar door de omgeving van het Vedelaarpad. Bij voldoende belangstelling wordt ook de draaimolen in beweging gezet. Verder bestaat de mogelijk heid om te knutselen, uiteraard in het teken van Pasen. Alweer voor de vijfde keer houdt Don Bosco de komende weken een vlaaienactie. De scoutinggroep hoopt op die manier weer extra geld in de kas te krijgen, waarvan ze nieuw materiaal kan aanschaf fen. Leden van Don Bosco gaan vanaf deze week langs de deur in Soest om de bestellin gen op te nemen. De vlaaien worden op zaterdag 10 mei, de dag voor Móederdag, bezorgd. lOp zaterdag 10 mei zijn er in ■de jeugdafdeling van de biblio- Itheek de hele middag doorlo- I pende activiteiten waaraan alle ■kinderen kunnen deelnemen. ■Er wordt een groot schilderij I gemaakt door kinderen voor ■War Child onder begeleiding j van kunstenares Willemien Bellaart. «Villemien Bellaart werkt mee aan biet ARTboretum voor de Zonne hof in Amersfoort en is betrokken pij diverse kunstprojecten voor scholen. Het schilderij dat Wille mien gaat maken met de kinderen zal gepresenteerd worden tijdens de afsluiting van het festival in het gemeentehuis. Vanaf dat moment kan men een bod uitbrengen. Het schilderij gaat op vrijdag 16 mei naar de hoogste bieder. De op brengst gaat naar War Child. Verder kan iedereen van 4 tot 12 jaar een kleurrijke windvanger maken en is er een optreden voor en door kinderen van de Turkse kindervolksdansgroep uit Soest. Deze groep is dit jaar van start ge gaan en bestaat uit vier jongens en vier meisjes in de leeftijd van 12 tot en met 14 jaar. Aangrenzend aan de bibliotheek is een terras waar ouders en kinderen in het zonnetje kunnen zitten en waar je een heerlijke Turkse pizza kunt kopen, verzorgd door Turkse Bakkerij Emek. De Brede Bibliotheek is op 10 mei open van 11:00 tot 17:15 uur in verband met de tijden van het fes tival. Meer informatie: ilona van Be- zooijen, £56095818 e-mail: of ivbezooij en@obsoest.nl Steenhoffstraat 46, lel. 601 95 77 Donderdag 17 april Aan de hand van een goed opge bouwd verhaal en sfeervolle dia's geeft de fietsende auteur van fiets- boeken en gidsen Bert Sitters uit Amsterdam een boeiende lezing in Artishock over zijn fietstocht van Burgos naar Valencia. Dit verslag van de route van de legendarische Spaanse held uit de 11e eeuw wordt uitvoerig beschreven in zijn boek 'El Canino del Cid'. Van zijn hand verschenen ook 'Oosterse theetuinen en besneeuwde berg passen', 'Fietsenleed', 'Fietsen in Spanje', 'Fietsen in Thailand' en de 'Bedevaartsroute'. Zo fietste Bert Sitters ook de Via de la Plata (Zil verroute) van Sevilla naar Santia go de Com- postela, in 2001 in Laos en Cambodja en in 2002 in het merendistrict van Chili (Zie: www.fietsenwegen.nl). Bert Sitters houdt dialezingen door het gehele land en in België voor uiteenlopende gezelschappen, bi bliotheken, volksuniversiteiten, volkenkundige musea en culturele verenigingen. Boekhandel Van de Ven is in Artishock aanwezig met een boekentafel. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 5,00; leden/SLAS/CJP/65+/ 4,00. j,Si r* t'iïy Afgelopen zaterdag was het feest in de Brede Bibliotheek, feest voor de kinderen die hun familie in de eindpresentatie- 'Na regen komt zonneschijn' - mochten laten zien wat zij in de danslessen hadden geleerd. Het was een feestelijke en enorme drukte in het gebouw, met 86 ze nuwachtige kinderen die door een groep hulpmoeders in de nieuwe danskledij werden gestoken die door één van de moeders was ge naaid. Daarna volgde het schmin ken, nog een laatste generale repe titie en pas toen kon het échte op treden eindelijk beginnen. Alle kinderen mochten twee keer optre den, wat resulteerde in twee maal een uitverkochte zaal. De voorstelling werd ingeleid door een medewerkster van de biblio theek, die ook zorgde voor een verbinding van het ene naar het volgende dansje. Zo las Suzanne Kleyn diverse gedichtjes en korte stukjes proza voor uit kinderboe- Foto: Foto Bell. WWW SLAAPGILDE NI In tuincentrum 't Vaarder- hoogt, Dorresteinweg 72b te Soest is tot half mei een ten toonstelling te zien van schilde rijen en tekeningen van Tanja JViggerts uit Soest. De exposi tie is geopend tijdens de ope ningsuren van het tuincentrum. De in Soest wonende kunstenares is een allrouder, zowel in mate- paalgebruik als onderwerp. Tanja gebruikt verschillende materialen lm de onderwerpen die haar aan- Iprckcn vast te leggen. Naast de ransparante aquarellen werkt zij net grafiet, inkt en conté en maakt verken waarin de verschillende laterialen met elkaar samen gaan. Jaast stillevens, waarin zij vooral koekt naar een goede harmonie in -compositie en Ideurgebruik, schil- idert Tanja graag dieren in hun na- f'tuurlijke omgeving. Ze werkt het liefst op locatie, midden in een stal of een weiland tussen de dieren j om goed ^contact met het onder- werp te krijgen. Ook maakt ze schetsen die later een goede basis vormen voor schilderijen die zij in haar atelier uitwerkt, daar ons kli maat het jammer genoeg niet altijd toe laat buiten te werken. Voor deze expositie heeft Tanja speciaal een aantal schilderijen van de omgeving gemaakt. Ze schil derde de Oude Kerk, gezien van af de Lange Brinkweg, pony's in de Eempoldcr en een prachtig schilderij van de witte koeien bij het Pluismeer in het gebied de Stulp, tussen Soest en de Lage Vuursche. Naast haar vrije werk schildert Tanja in opdracht. Het leuke daar van vindt zij dat ze daardoor met verschillende onderwerpen in aan raking komt, die telkens weer een nieuwe uitdaging vormen om ze zo mooi mogelijk vast te leggen. De schilderijen en tekeningen die in 't Vaarderhoogt geëxposeerd worden zijn ook te koop. Wie in teresse heeft kan contact opnemen met de medewerkers van het tuin- De witte koeien in de Stulp, vast gelegd door Tanja Wiggerts. centrum of rechtstreeks met Tan ja Wiggerts, Koninginnelaan 82, 3762 DH Soest, £6022436. In fysiocentrum Veenstreek, Ereprijsstraat 209, zijn tot juni dierenfoto's te zien die Frans van Mastrigt heeft gemaakt in Zuid- en Zuidwest-Afrika. Hij schrijft daarover het volgende: 'Laatst kwam ik een nijlpaard te gen. Dat gebeurt niet elke dag. maar het was dan ook in Afrika. Zij schijnen zeer onaangenaam gehumeurd te zijn, dus ben ik maar gauw opzij gegaan. Toen hij zijn bek open deed zag ik nog juist zijn tanden. Ik was wat blij dat ik een auto in de buurt had. Het was ook de enige plek in het reservaat waar een boswachter met een geweer zat. Hij had weliswaar geen auto, maar hij vertelde me dat hij in de ioop der jaren verschrikkelijk hard had leren fietsen. Daar was ik op recht blij om, want je gunt het zo'n man niet om geperforeerd te wor- ken rondom het thema van de dansjes die de kinderen hadden ingestudeerd. Daarmee werd zichtbaar hoe het voormalige Cul turele Centrum en de Bibliotheek wegen hebben gevonden om el- kaars deskundigheid te gebruiken en in te zetten voor een gezamen lijk optreden, waardoor deze eind presentatie kon uitgroeien van een eindpresentatie tot een waardige voorstelling! De choreografie en de begeleiding van de kinderen waren in handen van de dansdocentes Dana Kuntkes en Coleta Lusten- houwer. Fietsen langs mooie Soester laantjes, knutselen bij de bibli otheek, lekker meeswingen bij de optredens van Sylvia's stree- tdancers en meezingen met het Soester Kinderkoor... Dat zijn enkele dingen die je kunt doen als je samen met je ouders de Kunstfietsroute van de VVV op zaterdag 10 mei gaat rijden. De tocht is vooral bedoeld voor kinde ren t/m 10 jaar en hun ouders. De route begint bij het^gemeentehuis, tuurfestival om 12:30 uur. Om ongeveer 15:30 uur kun je, na 10 kilometer fietsen, aankomen bij De Witte Boerderij op de Soester Engweg. Maar je mag natuurlijk ook op andere plaatsen afstappen en gaan kijken, luisteren of mee doen. Er is ook een wedstrijd, een prijs vraag voor kinderen t/m 10 jaar. De tocht is geheel gratis. Wel zélf fietsen. En meld je even aan bij de VVV-Socst, £6012075. den. Er zijn nog veel meer beesten in Afrika. Ik heb ze niet allemaal kunnen tellen, want zij hebben de neiging om zich verdekt op te stel len, als gevolg waarvan zij ook moeilijk zijn te fotograferen. Pose ren is er daar niet bij. Hard weg rennen wel en het is een honds karwei en veel natte-vinger-werk (om de windrichting te bepalen) om ze in de zoeker te krijgen. Des ondanks zag ik olifanten, leeuwen, jachtluipaarden, zebra's, stokstaar tjes, giraffen, impala's, springbak ken, grondeekhoorns, etc. Een in drukwekkend dier vond ik de neushoorn. Op het eerste gezicht lijken het dikke, oude dames, die in een te klein korset zijn gehesen. Helaas zijn er nog maar weinig van over, omdat de Chinezen ten on rechte denken dat je met gemalen neushoorn nog veel meer Chine zen kunt maken. Om stropen zo- 1 veel mogelijk te voorkomen zagen natuurvrienden onder ons nu die hoorn af, zodat de neushoorn te genwoordig gewoon 'neus' heet. Mijn grote liefde, echter, gaat uit naar de olifanten. Zijn zij eenmaal aan je gewend en loop je ze niet in de weg, dan mag je blijven om te fotograferen. Geweldig zoals fami lies van overal bij elkaar komen, elkaar begroeten, hoe de neefjes en nichtjes met elkaar spelen en let terlijk aanmodderen. Een zeer be schaafd volk. Enfin, kijl.t u zek maar...' De kracht van de reclame ligt in de herhaling Sinds 12 april exposeert Wilma Merks met haar aquarellen in res taurant De Korte Duinen aan de Birkstraat 108. De Soesterse heeft haar eerste stappen op het gebied van aquarelleren gezet in De Ewijckshocve in Lage Vuursche. Dat was begin jaren negentig. Ook volgde Merks privécursusscn. Haar interesse is gewekt door het werken met water en verf in de 'nat-in-nat techniek', waardoor prachtige kleureffecten ontstaan. Haar voorkeur gaat uit naar het schilderen van bloemen, dieren en landschappen. De expositie in De Korte Duinen is dagelijks vanaf 10:00 uur te zien. Wie meer wil weten over de aqua rellen, kan contact opnemen met een van de medewerkers of met Wilma Merks, 6028782 of e- mail: wilma.merks@wanadoo.nl Zondag 20 april 'De gouden swipe' Toen regisseur Steven de Jong be gon met de verfilming van de streekroman van Abe Brouwer 'De gouden swipe' (de gouden zweep) werd dit project hem van alle kan ten afgeraden. Dit Friese 'volksto neel' kon onmogelijk voldoende bezoekers trekken. Gelukkig is Steven de Jong een koppige Fries en voltooide hij, met minimale fi nanciële middelen (onder andere door een extra hypotheek op zijn eigen huis), de film. Wegens kos tenbesparing werd er niet gedraaid op filmmateriaal maar op HD tv (superkwaliteit video). Daarna trok deze videofilm in de Friese buurt en filmhuizen meer dan 50.000 bezoekers. Een aantal waar menig landelijke Nederlandse film alleen maar van kan dromen. Ook de uitgebrachte koopvideo was een succes. Later heeft De Jong, met steun van het Nederlandse film fonds er een 35 mm filmkopie van laten maken. Deze was bedoeld voor een beperkte roulatie in de landelijke filmhuizen. De film werd voor dit doel zelfs geheel opnieuw gemonteerd. Helaas is dit stuk van het project slechts ten dele van de grond gekomen en verdween de filmkopie, vrijwel ongedraaid, in de kelder van de regisseur. Artishock is blij dat het deze 35mm versie van de film mag draaien. Het is tevens de laatste bijdrage van het filmhuis aan de 'Friese' tentoonstelling van Mint Faas in Artishock. Het leven van vader en zoon Wal- linga gaat niet over rozen. Het is een leven met veel pech en hard, zwaar werken. Toch is het motto van vader Douwe: Geen gevraag en geklaag. Zoon Ate vindt echter dat er genoeg redenen zijn om te klagen. Heit verbiedt zoon's amoureuze omgang met een mooie arbeidersdochter, Mem ligt op sterven en ook zijn oom heeft niet lang meer te leven. Gelukkig is niet alles kommer en kwel. Vader Douwe is een zeer goede pikeur en wint in Joure de prestigieuze paar- dendrafwedstrijd om de gouden swipe. Als Ate echter begint over een groot familiegeheim slaat Heit deze zweep op de rug van zijn zoon kapot. Ate verlaat het huis en verbreekt alle banden met zijn ouderlijk gezin. Toch komen vader en zoon elkaar weer tegen: op de renbaan, in de strijd om de gouden swipe. De film is een mooi tijdsdocument van het Friesland rond 1930 en is Scène uit 'De tweeling vrijwel geheel in het Fries gespro ken. Het harde leven van de Frie se boeren komt met veel sfeer en sprekende beelden goed naar vo ren. Rense Westra zet daarbij de stugge boer Douwe zeer overtui gend neer. Ten opzichte van de oorspronkelijke videoversie heeft de filmuitvoering door de monta ge-ingrepen duidelijk aan snelheid gewonnen, wat de film sterk ten goede is gekomen. Deze vertoning is daarom een unieke éénmalige kans om deze bijzondere Neder landse productie in zijn optimale vorm te kunnen bekijken. Lengte 86 min. - Nederland Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+ 3,50. Maandag 21 april De Duitse tweelingzusjes Lotte en Anna Bamberg zijn erg aan elkaar gehecht. Als hun ouders omko men, eind jaren twintig, worden ze uit elkaar gehaald. Anna blijft in Duitsland en moet hard werken op de boerderij. De ziekelijke Lotte daarentegen verhuist naar haar progressieve familie in Nederland, die haar liefdevol opneemt en zelfs laat studeren. De zusjes proberen contact met elkaar te houden, maar hun brieven worden tegenge houden. Ze treffen elkaar pas weer als ze jongedames zijn - net voor de oorlog uitbreekt. Een ontmoe ting lijkt even een feestelijke ge beurtenis, tot Lotte gaat geloven dat Anna antisemitisch is. Daarop verlaat ze Duitsland weer, teleur gesteld en kwaad. Na de oorlog probeert Anna zich weer met haar zus te verzoenen, maar dat mis lukt. Pas als de zusjes bejaard zijn, lopen ze elkaar nog een keer tegen het lijf. Het valt vaak niet mee om van een goede roman een even goede film te maken. Met 'De tweeling', naar de bestseller van Tessa de Loo uit 1993, lukt het Ben Sombogaart echter uitstekend. Sombogaart: 'De tweeling' laat zien dat destructieve sociale syste men mensen uit elkaar drijven. Als Anna en Lotte elkaar tientallen jaren later terugvinden, staan ze als vreemden tegenover elkaar. Het is bepaald geen hereniging zoals bij 'Spoorloos', waar mensen elkaar in de armen vallen'. Het verhaal wordt overtuigend neergezet door de zes actrices die Anna en Lotte spelen. Vooral Thekla Reuten en de Duitse Nadja Ühl schitteren. Ook het camerawerk is indruk wekkend, volgens Sombogaart omdat hij de kloeke roman wel móest samenvatten in krachtige beelden. 'De tweeling' is een zeer ontroerende film, die zowel jong als oud zal aanspreken. (Nederland 2002, kleur, 129 min.) Aanvang: 15.00 én 20.30 uur. En tree: 5,00; CJP/65+ 3,50. Reserveren: maandag t/m vrijdag 9:00-13:00 uur, £6019577. Meer informatie op internet: artishock- soest.nl. BANKETBAKKERIJ Voor u ze ff of voor een onder met liefde aan elkander Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Kinder- en i< .jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar de ZACHTE KELA SHAGGY TAPIJTTEGELS MET 7 JAAR GARANTIE zijn de waardige opvolgers de ruige alombekende .TAPIJTTEGELS tAIdu, Piet van Heuglen. UITSLUITEND VERKOOP IN RENSWOUDE TAPIJTTEGELS GEEN GEUJM EN GEEN GESPIJKER Ook bij niet aanschaf von Kelo tapijttegels in onze 1000 m2 lopijllegelshowroom worden uw benzinekoslen vergoed. Altijd 200.000 tapijttegels voorradig. Reeds vanaf €1,80 p.t. 50x50cm Géén bezorgloon, leggen door gehele land mogelijk. fabriekswinkel PIET VAN HEUGTEN verkoop uitsluitend bij zijn tapijttabriek te RENSWOUDE, Utrechtseweg 4 Bel 0318-571225 voor gratis kleureninfo

Soester Courant | 2003 | | pagina 17