Een maand gratis wonen! Rookverbod stuit op problemen Drieduizend man bij circus Nieuwe polikliniek Chirurgie en Orthopedie MMC Baarn De Bron deelt uit in de Klarinet Gemeente betaalt btw terug van regenton en compostvat m) p*k dio ton Niet tornen aan rapport MMC Huurdersverenigingen in actie voor betaalbaar wonen Programma Koninginnedag TMl w WOENSDAG 16 APRIL 2003 SOESTER COURANT PAGINA 5 2003 Gesubsidieerde clubs vrezen 'oneerlijke concurrentie' Vijf voorstellingen op evenemententerrein de Eng SITE EST.IML Luxe serviezen met paardendecorü! Geen subsidie voor bowien voor ouderen Achtervolging van Bunschoten tot in Soest Computer probleem? expert 0 SCHOEMAKER Minister: 'Baarns ziekenhuis moet openblijven' Eén maand geen rente betalen met de Generatiehypotheek. (Vraag naar de actie- voorwaarden). Meer weten? Ga naar www.rabobank.nl, of maak een afspraak met uw hypotheekadviseur bij Rabobank Soest-Baarn (035) 609 63 19. t.nf ''rïg, zoals aangege- april. h -1 douglas, 3 ber- ift/kruising Dennen- NNJNGEN n kapvergunning zijn oorn, 1 Acacia se eik, lennen, eik •en (tweestammig) langen te worden ge- gunning kunnen dit 4 weken na deze be- j de afdeling Groen en Postbus 2000, 3760 i-6093643. Binnen n de aanvragen voor e op de afdeling Groen van Soest. NGEN april :s grandis, 1 den, 1 spar enboom 1 douglas n het genomen besluit erzending van het be iend bij het college van van de gemeente Soest. ïnd dat op grond van ar- Plaatselijke Verordening aan: Jmité Soest jende activiteiten: 1003 cht vanaf 21.00 uur il 2003 erde fietsen jramma bij Eldorado >p de Eng de Dorresteinweg J op het Kerkplein met verk op de Weideweg. s ontheffing verleen als lid van de Drank- en Ho- is een geluidsvergunning 4.1.5 van de Algemene 00. en tegen dit besluit be- leester binnen 6 weken na 'g. Het bezwaar dient te emeester van Soest, Post- Doordat Den Haagde Tabaks wet heeft aangescherpt, mag er in overheidsgebouwen en in panden van verenigingen en in stellingen die gesubsidieerd worden, niet meer een sigaret, shaggie, sigaar of pijp worden aangestoken. In de praktijk blijkt dat rookverbod, ook in Soest, op problemen te stuiten. Verenigingen en instellingen (die subsidie ontvangen) vrezen door een rookverbod een terugloop van bezoekers en als gevolg daarvan inkomstenderving. Er is volgens hen sprake van oneerlijke concur rentie, omdat er in de gebouwen van niet gesubsidieerde instellin gen wel een rokertje opgestoken kan worden. De nieuwe Tabakswet heeft ook zijn weerslag op bijvoorbeeld ont moetingscentra. Volgens een woordvoerster van de gemeente roken veel oudere mensen. 'En ga iemand van 85 maar eens uitleg gen, dat hij daar niet meer mag roken.' Sinds 1 januari jl. is de Tabakswet van kracht. Het rookverbod geldt voor kantines van sportclubs, om dat die subsidie ontvangen, maar bijvoorbeeld ook voor Artishock, wacht- en vergaderruimten, kort om alle plekken die bedoeld zijn voor gemeenschappelijk gebruik ol publiek toegankelijk zijn. In Spleasure Centrum Soest en sport hal Beukendal is roken dus even eens uit den boze. Een uitzonde ring vormen de gebouwen, waar twee kantines zijn. In die gevallen mag in de kleinste van de twee het nicotinegehalte weer wel op peil worden gebracht. Om duidelijkheid te krijgen over de praktische onvolkomenheden, heeft Soest de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) een brief geschreven met het verzoek om mee te denken. De VNG heeft de brief doorgestuurd naar het mi nisterie, maar wacht nog op ant woord. Omdat de uitvoering van de wet knelpunten oplevert, overweegt Soest om de inspecteur van de Voedsel en Waren Autoriteit (v/h Rijkskeuringsdienst van Waren) te verzoeken te wachten met contro leren. Bij overtreding van de Ta bakswet riskeert de uitbater een boete van minimaal 300,00. In de praktijk zijn dc verenigingen en instellingen evenwel tevens ver plicht om het rookverbod kenbaar te maken én te handhaven. Dat betekent een lastenverzwaring voor de verenigingen en bovendien zijn niet alle (vrijwilligersorgani saties in staat zomaar de wetgeving uit te voeren. Bij de gemeente zijn reeds verschillende reacties bin nengekomen, waaruit deze proble matiek blijkt. Soest wil de reacties van alle betrokken clubs en instel lingen inventariseren. In de tussentijd heeft ze alvast 70 stickers besteld, die straks op de gemeentelijke gebouwen zullen worden geplakt. Daarop wordt aangegeven dat er binnen een rookverbod geldt. Daarmee vol doet de gemeente als eigenaar aan de wet en wil ze een signaal afge ven aan de clubs, dat ze de Ta bakswet serieus neemt. Het Staatscircus van Moskou leeft zijn tournee weer voort- jezet. In Soest gaf het van vrij dag tot en met zondag in totaal vijf voorstellingen. Die trokken bij elkaar drieduizend bezoe kers. Clowns, acrobaten, jongleurs; ^handstand-equilibristen, illusionis ten en dompteurs betraden de pis te, waarin onder meer optredens met Bengaalse tijgers en katten Rverden gegeven. Ook verschillen de paarden werkten mee aan de voorstellingen op het evenemen tenterrein de Eng. Daar was de nieuwe tent, die plaats biedt aan 1200 mensen, opgezet en de tien tallen volgwagens opgesteld. De artiesten die meewerkten, ko men uit onder meer de Oekraïne, Rusland, Roemenië en Georgië. Uit Rusland komt het duo Chmar- lovski dat een komische en hilari sche illusieact met dieren in de pis te brengt. Met dit unieke optreden won het duo in 2001 de eerste prijs tijdens het Circusfestival de Mas- sy. Een jaar later kreeg het duo ook de persprijs tijdens het festival van Monte Carlo. Prins Reinier van Monaco reikte die prijs uit aan het tweetal. Met het circus reizen ook twaalf duiven en een 17 jaar oude raaf mee. Maar deze vogels waren, voordat Soest werd aangedaan, ondergebracht in De Paddestoel in Den Helder. In verband met de vogelpest worden ze uit voorzorg daar in quarantaine gehouden. De Baarnse locatie van Mean der Medisch Centrum heeft een nieuwe polikliniek Chirur gie en Orthopedie. Bovendien zijn er twee poliklinische ope ratiekamers (POK's) en een gipskamer bijgekomen. Zo zijn meer planbare kleine chirurgi sche en orthopedische ingre pen mogelijk. Zowel de nieuwe POK's en gips kamer als de poli's Chirurgie en Orthopedie bevinden zich nu op de eerste etage. De uitbreiding past binnen de nieuwe opzet van locatie Baarn. Het accent ligt hier op planbare, niet-complexe zorg. In de nieuwe poliklinische opera tiekamers worden kleine chirurgi sche of orthopedische ingrepen gedaan onder plaatselijke verdo ving. Gedacht kan worden aan het verwijderen van huidafwijkingen, het weghalen van aambeien of ha- Oierteencorrecties. Orthopedie H. Zwart, orthopeed: 'We hebben nu per spreekkamer twee onder zoekskaders gekregen. Daardoor kunnen we per dagdeel meer pa tiënten zien. Doordat twee ortho- peden tegelijk spreekuren kunnen houden, kan onderling overleg eenvoudiger plaatsvinden. Verder heeft de orthopedie-consulente een eigen spreekkamer gekregen waar zij de patiënten uitgebreid kan voorlichten over operaties waarbij de totale heup of de tota le knie vervangen wordt. En, wat veel mensen misschien niet weten, patiënten uit Baarn en Soest die op de Spoedeisende Hulp in Amersfoort zijn geweest, kunnen voor nabehandeling prima terecht op de polikliniek en gipskamer in Baarn.' Ook chirurg Maarten Verweij is blij met zijn nieuwe stek. 'We heb ben meer ruimte. Onze gespecia liseerd verpleegkundige op het ge bied van borstkanker, de mamma - careverpleegkundige, heeft nu een unit waar zij haar spreekuur kan houden. Het is daardoor heel ge makkelijk voor de patiënt om de bezoeken aan ons en aan de ver pleegkundige te combineren. We zijn ook blij met de poliklinische OK's. Ze zijn uitstekend ingericht en geschikt voor kleine ingrepen. En terwijl de ene patiënt nog wat bijkomt in de eerste OK, kan de arts vast starten in de tweede.' De gipskamer is tweemaal zo groot geworden. Zowel orthopeden als chirurgen maken er gebruik van. Voorheen werd er gegipst door een verpleegkundige van de poli in een eigen, kleine, gipskamer. Nu is de uitrusting helemaal up-to-date, is er een speciale gipsverband- meester aanwezig en kunnen er twee patiënten tegelijk behandeld worden. Dat alles biedt meer mo gelijkheden bij de behandeling van botbreuken. Zowel de orthopeden als de chi rurgen vormen inmiddels één maatschap met hun collegae uit Amersfoort. De meeste specialis ten werken op alle locaties. Beide maatschappen benutten de voor delen van het samengaan om hun werkwijze te optimaliseren. 'Een grote club biedt mogelijkheden om je verder te specialiseren binnen het vakgebied. Zowel voor de or thopedie als de chirurgie geldt dat het eigenlijk niet meer mogelijk is het vak in de volle breedte uit te oefenen.' Uit voorraad leverbaar De Tromslager Steenhoffstraat 58 - Soest Tel. 035-6022871 Fax 035-6028159 www.tromslager.nl Een ster in geschenkpakketten 'O Bewonersvereniging 't Hart, Huurdersbelangenvereniging Smitsveen en de Vereniging Huurders Overleg Soest (VHOS) luiden de noodklok over de betaalbaarheid van het wonen en het snel groeiende tekort aan goedkope en betaal bare woningen. Gisteren boden zij Portaal, de grootste verhuur der van Soest en de verant woordelijke wethouder Bart Krol een manifest aan niet ac tiepunten. Het manifest werd aangeboden door Gerard van den Deijssel, se cretaris van bewonersvereniging 't Hart, en Frans Bos, voorzitter van Huurdersbelangenvereniging Smitsveen. Bewonersvereniging 't Hart, huur dersvereniging Smitsveen en de VHOS vragen Portaal en de ge meente om een goed plaatselijk woonbeleid te ontwikkelen en naar de landelijke beleidsmakers duide lijk te maken dat zij daarvoor vol doende speelruimte moeten heb ben. Het gebrek aan goedkope en betaalbare woningen speelt name lijk niet alleen in Soest. In tiental len gemeenten werd gisteren een soortgelijk manifest aangeboden aan verhuurders en gemeentebe sturen. Het was de landelijke actie dag van hurend Nederland. In het hele land wordt aan woning corporaties en gemeenten ge vraagd om de handen ineen te slaan voor het bouwen van goed kope en betaalbare nieuwe wonin gen. En vooral ook om Balkenen de (CDA) en Bos (PvdA) duide lijk te maken dat een goed plaat selijk woonbeleid niet of nauwe lijks is te realiseren als er wordt bezuinigd op de huursubsidie, als de huren sterk stijgen, of als het niet lukt op korte termijn wettelijk te regelen dat iedere huurder die gedwongen moet verhuizen een verhuiskostenvergoeding ontvangt van minimaal 5000 euro. Dinsdag 29 april 21:00 Lampionnenoptocht vanaf parkeerterrein LTC Soestdijk (Schrikslaan). Woensdag 30 april 10:00 Paardensport bij manege Eldorado (Bosstraat). 10:00 Oranje Vrijmarkt, tot 15:00 uur (de Eng). 10:30 Versierde fietsoptocht vanaf schoolplein Ludgerusschool (PC Hooftlaan). 11:00 Kinderspelen bij tuincentrum 't Vaarderhoogt (Dorre steinweg). 12:00 (tot 13:00 uur) Start wandeling in de Lange Duinen vanaf parkeerplaats (Foekenlaan). 14:00 Diverse (muziek)activiteiten bij Artishock (Steenhoff straat). 20:00 Avondprogramma met muziek (Kerkplein). 23:00 Vuurwerk achter brandweerkazerne (Lange Brinkweg) De gemeente zal geen subsidie ver strekken aan een groep ouderen die regelmatig bowlt in Soest. Na mens hen had de PCOB hierom gevraagd, omdat de spelers bij Bowling Overhees meer moeten betalen 4,50 per 2 uur) dan voorheen bij C-drie 3,00). De gemeente subsidieert reeds de ouderenbond per lid en wil daar om niet ook nog eens tegemoet komen in de kosten van het bow len. De ouderen krijgen evenmin een bijdrage van de PCOB. Het college beschouwt de oudere bow lers daarom als particulieren die zelf de bowlingbanen moeten hu ren. Burgemeester en wethouders heb ben de ouderen wel gewezen op de mogelijkheid om lid te worden van de Soester Bowling Vereniging. Die betaalt in het kader van de passe-partoutregeling 27,50 per lid per jaar aan de gemeente die in ruil daarvoor de huur van de bow lingbanen voor haar rekening neemt. Per saldo is dat aanzienlijk goedkoper voor de leden van de bowlingvereniging. Een wilde achtervolging die begon op de Bisschopsweg tussen Baarn en Bunschoten is dinsdagnacht geëindigd op de Regentesselaan in Soest. Op de Bisschopsweg werd de politie ingehaald door een per sonenauto die veel te hard reed. De politie gaf daarop ook gas, waarbij de teller tot 160 doorklom. Zelfs binnen de bebouwde kom van Baarn reed de snelheidsma niak soms 140 kilometer per uur. Via de Amsterdamsestraatweg reed hij naar Soest. Door af en toe zijn lichten te doven, probeerde hij zijn achtervolgers af te schudden, maar dat lukte niet. In Soestdijk werd hij aangehouden. De man uit Eemnes betuigde zijn spijt en zei te zijn geschrokken, toen hij had ge merkt dat hij een politiewagen had ingehaald. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een proces-ver baal mee, waarover hij te zijner tijd met de rechter van gedachten kan wisselen. Om te kunnen bepalen of de bestuurder te veel alcohol had genuttigd, werd hem een bloed proef afgenomen, waarvan de uit slag nog even op zich laat wachten. Service desk onbereikbaar? Expert Schoemaker heeft vakmensen. Wij komen, indien nodig aan huis, uw probleem oplossen. Geniet zorgeloos van uw computer. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 Dat het initiatief is uitgegroeid tot een traditie, blijkt wet uit het feit dat de bewoners van De Klarinet er in middels naar uitkijken. Donderdag zaten ze niet voor niets in de grote zaal van het ontmoetingscentrum, want daar arriveerden 's middags leerlingen van De Bron. Zij waren, gewapend metpalmpasenstokken, de straat opgegaan en zingend naar De Klarinet getogen. Daar liepen ze enkele rondjes door de redelijk volle zaal en 'bezettenze het podium. Vervolgens werden drie versierde stokken uitgedeeld aan willekeurige be woners. Als dank voor hun actie kregen de kinderen wat te drinken met een chocoladekoekje en alvast een mandarijn voor de volgende dag. I l Om het gebruik van regenton nen en compostvaten te bevor deren, betaalt de gemeente het btw-bedrag ervan terug aan de koper. Deze declaratie is alleen geldig als de ton of het vat bij een van de deelnemende win keliers (zie onder aan dit arti kel) wordt aangeschaft. Bij de kassa is een formulier ver krijgbaar dat men ingevuld bij de gemeente kan inleveren. Uiteraard moet de kassabon worden bijge voegd. Ieder huishouden heeft recht op één regenton en één com postvat en kan dus alleen daarvoor het btw-bedrag terugvragen. De prijs van een regenton of com postvat kan per detaillist verschil len. Omdat het een structurele ac tie betreft, die tot en met 31 de cember 2005 loopt, mogen de winkeliers zelf bepalen wat voor een ton of vat ze in hun assorti ment opnemen. Dat betekent dat er dus bijvoorbeeld zowel houten als kunststoffen vaten in omloop worden gebracht. Gemiddeld verbruikt een huishou den op jaarbasis 2200 liter drink water voor de planten. Wie regen water opvangt in een ton levert dus een belangrijke bijdrage aan de besparing van drinkwater. Het he melwater kan uiteraard ook wor den gebruikt voor het wassen van de auto en ramen of voor water pret voor kinderen, stelt de ge meente die ook op de verschillen de voordelen van een compostvat wijst. Afgezien van dat men de btw kan declareren, hoeft men minder meststoffen te kopen. Verder zorgt compost voor een betere structuur van de bodem, verrijkt het tevens het bodemleven en geeft het de voedingsstoffen geleidelijk aan de planten en bloemen. Veel mensen denken, volgens de gemeente ten onrechte, dat com- posteren moeilijk is of stank te weegbrengt. Speciaal voor deze inwoners heeft de gemeente een brochure klaarlieeen. waarin dc- Soest gaat voor duurzaam! langrijke informatie staat. De fol ders zijn overigens ook verspreid onder de detaillisten die meedoen. Wethouder Harry Witte van milieu gaf zaterdagmiddag het officiële startsein voor de actie die ruim tweeëneenhalf jaar duurt en het volgende motto heeft meegekre gen: 'Geniet van nu en later, pak die ton voor groen en water'. Deelnemers In Soest en Soesterberg doen zes detaillisten en het Reinigingsbe- drijf Midden-Nederland (RMN) mee. Voor regentonnen én com postvaten kan men terecht bij: Weikoop aan de Torenstraat 15, 't Vaarderhoogt aan de Dorrestein weg 72b, Big Boss Markt aan de Nijverheidsweg 8, DAVO aan het Weteringpad 1-3 en Provak Cee- len aan de Soesterbcrgsestraat 4. Alleen regentonnen zijn verkrijg baar bij Karweihuis aan de Rade- makerstraat 5 te Soesterberg en bij het RMN aan de De Schans 14 kan men in dit geval alleen voor compostvaten aankloppen. Minister De Geus van Volksge zondheid, Welzijn en Sport heeft aan kamerleden en de ge deputeerde Zorg van de pro vincie, Annie Kamp, zeer dui delijk laten weten dat hij breed blijft staan achter het vorig jaar opgeleverde advies van de commissie Kraaijeveld-Wou- ters over Meander Medisch Centrum. Ongeveer een maand geleden heb ben de belanghebbende partijen (stakeholders) tijdens een overleg geconstateerd dat de Raad van Bestuur van het ziekenhuis het advies van de commissie Kraa- ijeveld-Wouters wil negeren. Het profiel van het Baarnse ziekenhuis staat ter discussie: de 7x24-uurs zorg en geriatrie worden niet lan ger gegarandeerd. In Soest is on der andere sprake van minder spreekuren chirurgie. Het bestuur van Meander stelde onlangs dat de geriatrie op losse schroeven staat, omdat ze door bezuinigingen van het rijk niet alle plannen kan uit voeren. Bestuurders van Baarn, Soest en provincie Utrecht hebben daarop de minister gevraagd in te grijpen, omdat men de werkwijze van de Raad van Bestuur onaanvaardbaar vindt. Men vroeg de minister om de Raad te dwingen concreet en volwaardig invulling te geven aan het profielziekenhuis, waarvan sprake was in het advies van de commissie Kraaijeveld-Wouters. Reactie De minister laat nu in zijn brief weten dat hij niet van plan is om af te wijken van het rapport Kraa- ijeveld-Wouters. Sterker nog, bij de beoordeling van de bouwplan nen van de nieuwe Amersfoortse locatie, zal hij de invulling van het Baarnse ziekenhuis laten meewe gen. Daarmee koppelt dc minister de zaken aan elkaar. Gedeputeerde Annie Kamp rea geerde (ook namens burgemeester Janssen van Soest en wethouder Glastra van Loon van dc gemeente Baarn) verheugd op de brief van de minister: 'Ik ben blij met deze belangrijke steun in de rug. Vorig jaar onderschreven we met z'n allen het rapport van de commis sie Kraaijeveld-Wouters waarin klip en klaar stond dat Molendael als profielziekenhuis een goed wer kend onderdeel van MMC zou kunnen blijven. In het belang van de bevolking en de patiënten van het ziekenhuis onderkent de minis ter dat nu dus -opnieuw- ook. Ik denk dat we nu echt met spoed het rapport van vorig jaar in volle om vang moeten gaan uitvoeren.' Rabobank

Soester Courant | 2003 | | pagina 5