tot 30% KORTING Soest 50 jaar geleden] Nat. Fonds Kinderhulp helpt schoolkampen De Lasenberg Eerste 'kurkenbak' in Soest Verdwenen Soest Goed gezien in woord en beeld (23) Wie deelt de paaseitjes uit zaterdag in Hartje-Zuid? DE BOSRAND PAGINA imer 8 Meningen van lezers Lambertus v.d. Kooy Nieuw leven WOENSDAG 16 APRIL 2003 SOESTER COURANT Voor verklede kinderen tot 10 jaar De oorlog rondom de vrede. PAGINA 9 Juwelen Recycling via supermarkten en slijters Door een gelukkige hand met de dobbelstenen bepaalt u zelf de hoogte van de korting. 2e paasdag geopend van 10.00 - 17.00 uur Tuincentrum Lachertje Oplettende man voorkomt dat Soester steelt SCHRAVEMADE B.V. Bekeuringen op de Birkstraat Es-versier wedstrijd van *3 fof 18 a www.winkelkrina.nl Museum Oud Soest Historische BI Vereniging Soest Als de wind waait uit het noorden verlang ik naar wat wanner oorden warmte van de zon of een andere bron Als ik niet veel doe en voel me erg moe nergens meer een gat in zie zoek ik wat meer energie Als ik me verveel en kan niet meer zoveel vraag ik, 't geeft niet aan wie geef mij wat nieuwe energie Ik vond de oorzaak en de bron waar het allemaal begon wie kan dit alles geven de natuur, die schenkt nieuw leven Alle kinderen tot 10 jaar zijn aanstaande zaterdag (19 april) welkom in Hartje- Zuid om mee te helpen bij het uitdelen van paaseitjes. Voorwaarde is wel dat ze mooi verkleed zijn, als paas haas, of als vlinder, bloem of bij. De kinderen die meedoen krij gen bij C1000 allemaal een mandje met chocolade-paas eitjes, die ze tussen 13:00 en 15:00 uur mogen uitdelen aan het publiek bij de winkels aan de Zuidpromenade en de Soes- terbergsestraat. De winkeliers willen de mensen met deze kleine lekkernij alvast een klein beetje laten voorproeven en ge nieten van het feest. De kinderen die meedoen ma ken kans op een leuke prijs. Een speciale jury kijkt naar de kinderen die het mooist ver kleed zijn en de drie mooiste krijgen een prijs. Wat dat is blijft nog even een verrassing. De prijzen worden om 15:00 uur uitgereikt op het pleintje aan de Zuidpromenade. Uit de Soester Courant van Vrijdag 17 April 1953 Uit het potje dat in het Kremlin op het vuur staat, stijgen de verleide lijkste vredesgeuren op, maar wat er nu eigenlijk precies in zit, weet tot nu toe geen buitenstaander. Wij laten het daarom of het er overal zo vredig uitziet. In Indo-China breidt de opstand - of moeten we het verzet noemen tegen Frankrijk en z'n zetbaas? - zich uit en Birma overweegt krassere maatregelen om de nationalistische legers van China, die aan de noordgrens een toevlucht vonden voor de commu nisten, kwijt te raken. In Afrika schijnt de Mau-Mau-crisis nog niet over haar hoogtepunt te zijn. De plannen tot een Afrikaanse fede ratie van enkele gebieden benoor den de Zuid Afrikaanse Unie heb ben niet de onverdeelde instem ming van de gekleurde inheemse en hoe het in Malans contreien zal aflopen met het kleurlingen-vraag stuk is een bange vraag. In Zuid-Amerika schijnt het gek raak in Argentinië luider te wor den. De zon van Peron schijn te dalen. En in Europa? In Italië staan ver kiezingen voor de deur, waarvan men de verwachte extremistische overwinning tracht te stuiten door een nieuwe kieswet. In Frankrijk is, als de tekenen niet bedriegen, een nieuwe regeringscrisis op komst. VIERING KONINGINNEDAG. Ook dit jaar wordt in het feestpro gramma voor Koninginnedag weer een voetbalwedstrijd ingelast, waarvan de baten weer ten goede komen aan het Koningin Wilhel- minafonds (Kankerbestrijding). De houder van wisselbeker, welke door H.M. de Koningin twee jaar geleden beschikbaar werd gesteld, het eerste elftal van 't Gooi, zal ditmaal als tegenstan der krijgen de voetbalvereniging Sparta. Het Sparta-elftal telt momenteel 3 internationaals, n.1. de spelers Van Ede, Landman en Terlouw. Het optreden van onze nationale doel- verdediger Landman, alsmede van de robuuste spil Terlouw, zal onge twijfeld grote belangstelling trek ken. Deze wedstrijd zal weer ge leid worden door de internationa le scheidsrechter L. Hom en zal plaats vinden op het SEC-terrein aan de Bosstraat. De wedstrijd zal worden voorafge gaan door een wedstrijd tussen twee jeugdelftallen, waarover nog nadere mededelingen volgen. TOELICHTING OP DE RAADSAGENDA. Naar aanleiding van een verzoek van enkele raadsleden om de sub sidie voor de kleuterscholen te ver hogen van f 25,- op f 30,- per leer ling, is overleg gepleegd met de schoolopzienster voor het kleuter onderwijs. B. en W. hebben aan vankelijk gedacht aan een verho ging (bij wijze van premie) op een behoorlijk onderhoud van de scho len en een goede verzorging van de leermiddelen, b.v. voor het invoe ren van betere leermethoden. Hier van is men teruggekomen en thans wordt voorgesteld aan de besturen der kleuterscholen een verhoging te verstrekken gelijk aan het be drag, waarop de besturen aanspra ken kunnen maken voor het bezit van akten A en B door het onder wijzend personeel (f 200,- voor het hoofd enkel in het bezit van akte A; f 200,- voor elke onderwij zeres in het bezit van akte A en f 300,- voor het hoofd in het be zit van akte A en B). Er is hierbij dus uitgegaan van de gedachte, dat het in het belang van het kleuteronderwijs is, indien de onderwijzeressen in het bezit zijn van een akte, aangezien daardoor het onderwijs beter tot zijn recht zal komen. B. en W. denken een bedrag nodig te hebben ongeveer even groot als men de subsidie voor ca 700 kinderen met f 5,- per kind zou verhogen. STALENHOEF SOEST NIEUWE GRACHT 29 - TEL. 035 - 602 27 44 Ze racen en ze scheuren. Met 30 km dóór de wijken heen Daaraan moet nodig iets gebeuren 't Is onfatsoenlijk en gemeen. Houd uw teller toch in de gaten. Overschrijd die 30 niet. Maar het mag helaas niet baten. Men ziet ook groene strepen niet. Soms wel met 32 kilometer Gaan zij roekeloos te keer. Nee, zo'n kilometervreter Is echt geen nette autoheer. En ja, het gaat vroeg of laat gebeuren. Want als je het dan echt nooit leert, Moet Hermandad je maar bekeuren. En reed je 36 gecorrigeerd. Maar Soest zou Soest niet wezen. Als daaraan niets wordt gedaan. Het is uit met al dat racen. Omdat nu overal palen staan. Zwart-witte met een lampie. De scherpe rand die niet ontbreekt. Je band krijgt geheid een schampie. Het is net een boom die oversteekt. De bandenboer is zeer tevreden. Zegt: jongens zet maar juwelen neer, Al is je velg kapot gereden. Wij repareren het wel weer. Want wij zijn kundig moet u weten. Dat hebben wij in Soest geleerd. En a.u.b. geen straat vergeten. Want wij vinden het niet verkeerd. Die juwelenzuilen. Worden lukraak neergezet. Connexxion die kan wel huilen. Had net zijn dienstregeling gezet. De lengte der bus kan het net halen. Hij slalomt nu van paal tot paal. En wie moet het verlies betalen. Nou, dat weten we allemaal. Want heus het kost wat lieve duiten. Want juwelen die zijn niet goedkoop. Als de begroting niet zal sluiten. Dan heeft men nog veel hoop. Tekorten zullen er niet wezen. Nee, daar zit men in Soest niet mee. Geen angsten en geen vrezen. We verhogen gewoon de O.Z.B. H. ten Hoedt De kracht van de reclame ligt in de herhaling Met gepast ceremonieel is vorige week donderdag de eerste officiële 'kurkenbakvan Soest in gebruik geno men. Dat gebeurde bij C1000 aan de Zuidpromenade, waar Eit Algra namens Milieudefensie Soest plechtig een fles wijn ontkurkte, een toost uitbracht en de kurk in de bak deponeerde. De bak werd vervolgens in ont vangst genomen door twee medewerkers van de super markt. Ook bij C1000 Tamboerijn, AH-Smitshof AH-Burg. Grothestraat en Boni-Parallelweg zijn bakken ge plaatst. Diverse slijters van Soest doen mee aan de kurk-recycling, evenals een aantal restaurants. Verder loopt er via de werkgroep Kerk en Milieu van de Raad van Kerken Soest al jaren een kurkinzamelingsactie. Hergebruik van kurk is belangrijk: de natuurlijke 'piv- ductieis een langdurig proces. De ingezamelde kurk wordt gebruikt voor binnenzolen, vloeren en als isola tiemateriaal. Foto: Herman van Dam. blad door de desbe- ingevulde bonnen of te ten. een verhuurder. 3 betrokken verhuurder. Wieksloterweg 37, Soest Telefoon 035 - 601 67 76 Burgemeester, wat wordt u toch slecht geïnformeerd door uw amb tenaar van Verkeer. Als u stelt dat er maar eens wetshandhaving dient plaats te vinden in 30-km gebie den, dan juich ik dit zeer toe, maar als u dat nu eindelijk eens wilt la ten doen omdat er in heel Soest snelheidsremmende maatregelen zijn getroffen dan is dit nonsens. U bent dus nog nooit door Soest- Zuid gereden, want aldaar heeft uw steeds weer blunderende ver- keersambtenaar zo goed als géén maatregelen willen nemen. Al 10 jaar wordt er door o.a. de bewo nersvereniging om dit soort zaken verzocht, maar dhr. v. Wanrooy haalt daar zijn schouders over op. In de 'dure buurt' komen geen (of vrijwel geen) snelheidsremmende maatregelen voor. Wij zijn in de loop der jaren afgescheept met: groene strepen op de weg, een paar 30-km bordjes, één drempel, stickertjes voor op vuilcontainers en nu ook nog een paar paaltjes op de weg. Voorwaar een lachertje vergeleken bij de rest van Soest, daar zijn vele drempels e.d. in vrijwel alle stra ten, zelfs als ze veel minder druk zijn dan hét sluiptraject van Soest- Zuid: Bartolottilaan t/m Foeken- laan. Tevens is het algemeen be kend dat deze straatjuwelen alleen maar helpen op wegen met con stante drukte en op relatief smalle wegen, dus zeker niet op de Van Beuningenlaan en ook niet op de Heideweg. Met zeker 50 km per uur kan je er gemakkelijk langs la veren. Onzinnige dingen dus. Waarom nu eindelijk niet eens om ons heen in een andere gemeente gekeken hoe je dit niet al te duur oplost, bijv. in Hilversum waar men 'glooiende kuil-drempels' heeft gemaakt? Heel effectief. He laas, in Soest worden de werk zaamheden bij een woest dure aannemer ondergebracht en dus komen er maar weinig drempels m.n. in Soest-Zuid, want daar heeft de betreffende ambtenaar niets mee. (Wel heeft hij wellicht afspraken met zijn eigen partij en met de aannemers.) Overigens is er ook nog nooit wat gedaan aan het slechtste wegdek van Soest: de Esdoornlaan/Foe- kenlaan. Ook niet belangrijk wel licht? Beste burgemeester, kom eens kij ken in het mooie Zuiden van uw gemeente. U zult zien: u kunt er snel doorheen scheuren en daarna snel overleggen met de betreffen de ambtenaar. R.J.P. Hazewinkel Dankzij een oplettende burger heeft de politie een 67-jarige Soes ter kunnen aanhouden, die gepro beerd had spullen te stelen uit een bestelbus of in elk geval op zoek was naar enige buit. De getuige zag de man woensdagavond op de Valeriaanstraat lopen en alle por tiergrepen van de auto's checken. Op een gegeven moment stapte de verdachte in een bestelbus. De ge tuige stapte er op af, sprak de man aan en probeerde hem -in afwach ting van de politie- staande te hou den. De 67-jarige Soester ont kwam evenwel, maar werd even later op basis van het signalement door de politie herkend. Juist toen hij een woning wilde binnengaan, werd hij aangehouden. Op het bu reau kreeg hij een proces-verbaal. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 t uw woonbon uist ingevulde woonbonnen Bovendien wordt gecontro- 9 voorwaarden voldoet De illes klopt, wordt in volgorde rs geldt de leeftijd en de tappelijke of economische o Eemland.* ormatie kunt u ook vinden op ïoest.nl, bouwen en wonen, rdeling). smland bestaat uit de gemeenten arn, Bunschoten, Eemnes, Leus- Voudenberg. 3eb.datum:_ 3eb.datum: ren) onder de 18 jaar nr; plaats: on werk:. uidige woning: n partner (datum invullen) doorstromer zie spelregels) t Eemland. gesloten periode van d. Bedraagt uw enkele nee* tel: behoeve van een gehandi- ouden behorende persoon '9-' Het verhaal van Verdwenen Soest van deze week begint met een te lefoontje dat we ontvingen van mevrouw Graadt van Roggen. Zij woont nog in Soest, is al wat op feeftijd en wilde haar fotoalbums opschonen. Alle overbodige foto's weg, want de kinderen wonen hier niet en geven er toch niks om. Vbor de rubriek Verdwenen Soest zijn oude foto's soms wel waarde vol en achteraf blijkt haar schoon- [kder, die veel van de foto's heeft gemaakt, een goede fotograaf ge feest te zijn. tüevrouw Graadt van Roggen is jetrouwd geweest met Hans Braadt van Roggen, die jaren ge- Jïden is overleden. Hans is gebo ren in onze voormalige kolonie "Nederlands Indië. Zijn vader was planter en de familie Graadt van Roggen kwam na de Eerste We reldoorlog regelmatig met de boot paar Nederland op vakantie. Niet oor een paar weken, maar mini- naai een half jaar of langer. Zij bgeerden dan tijdelijk in pensions in Soest, Baarn, Scherpenzeel of flLochem, maar in Soest waren ze graag. Zo woonden zij in pension Hil- horst aan de Prins Hendriklaan 42 en in hotel Grift aan de Biltseweg (nu Asschenburcht). Voor de kin deren was het geen vakantie, want zij moesten in die tijd gewoon naar -chool. De keuze viel op de Van der Huchtschool aan de Molen straat, toen nog de Klein Engend- aalschool, later de locatie van de bibliotheek die kortgeleden met de grond gelijk werd gemaakt omdat' er nieuwbouw wordt gepleegd. Planter Graadt van Roggen vond Soest zo'n mooie stek, dat hij er na 1 zijn pensionering wel wilde wonen. Hij kocht in de jaren 1932/1933 aan de Beukenlaan voor een zacht prijsje een enorme lap grond, die liep van de Beukenlaan tot aan de Veenbesstraat toe, met het oog om er later een huis te bouwen en als rentenier verder te leven. Vermoedelijk kocht hij de grond van ene G.J. Ruttenberg, die be woonde in die tijd op Beukenlaan 32 een boerderijtje met veel grond waar zij op de schrale veengrond een boterham probeerden te ver dienen. De verre nazaten van Rut tenberg weten nog te vertellen: 'Opa had wel miljonair kunnen zijn, want vroeger was het hele Veen van hem.' De volgende eigenaar Planter Graadt van Roggen mocht dan wel een droom hebben om later rustig op Soest te gaan wonen, in werke lijkheid is het anders gelopen. De lap grond grensde aan de grote tuin van fruitteler J.Timmer sr. en naast het huis van vader Timmer woonde op de Beukenlaan 28 Jan Timmer jr. met een garagebedrijf. In de jaren zestig was het zover dat Graadt van Roggen bij de gemeen te een vergunning probeerde te krijgen om op zijn grond een huis te mogen bouwen, maar die plan nen werden resoluut afgewezen. De gemeente had heel andere plannen met her stuk land van de Planter. Het kwam er op neer dat de grond uiteindelijk werd ontei gend voor nieuwbouw van het Soester veen. Mevrouw Graadt van Roggen, inmiddels eigenares se, heeft met het bod van de ge meente van om en nabij de tien duizend gulden maar genoegen genomen. Door de oorlog en het gedoe rond Indonesië leefde het gezin al jaren gescheiden van de vader en het stuk land in Soest was bij de scheiding aan de vrouw toe gewezen, vertelde de schoondoch ter. Wel wekte het bij de familie verba zing dat nog geen twee jaar na de verkoop aan de gemeente er op hetzelfde stuk land twee bunga lows werden gebouwd. En zo wo nen er nu andere mensen op het Soester stukje grond van hun dro men. Wij van Hervonden Soest blijven nog met twee vragen zitten: wie weet waar het huisje op de foto heeft gestaan of staat het er nog? En: wie herinnert zich de twee boerenmensen van de foto, ver moedelijk woonden ze in het huis je. We hebben geen zekerheid wie het zijn en zouden het graag we ten. Voor informatie, SS 6012158. Bij voorbaat dank. geldt de periode dat men 3t huidig adres, criteria bovenaan de kandi- irden uw persoonlijke gege- jd, gezinssamenstelling en ileerd met de gegevens uit de asisadministratie Persoons gegevens juist dan wordt de genaar/verhuurder aangebo- de woning dan krijgt u via de :eptgiro waarmee u de leges een huisvestingsvergunning 'd voor een woning, dan wordt jn na het verstrijken van de laderd door de verhuurder, adingsbrief is het niet mogelijk nen te bekijken. Het heeft geen informeren naar uw kansen AANMERKING BENT GEK0- N WONING ONTVANGT U ngtoewijzing van de woningtoewijzingen ïven in een overzicht. Daarbij n hoeveel reacties er op..een ngen en of de woning aan een imer is toegewezen. Ook wordt oonduur, de eventuele maat- economische binding en het 2 puntenaantal vermeld. Op die en inschatting maken van uw i dergelijk type woning en onwensen aanpassen. zoekenden allen is het mogelijk om op jciale gronden een urgentie- irkrijgen. Slechts in een zeer gevallen zal een dergelijke ichts van toepassing is voor een sn verstrekt. Informatie hierover i bij de afdeling Publiekszaken e, onderdeel huisvesting. Dopt een serieuze klacht mocht woningtoewijzing, dan kunt u die men bij de gemeente Soest, e Woonruimteverdeling, Post- CA SOEST. igen heeft over het toewijzings- nt u daarvoor terecht bij Portaal ;W of de afdeling Publiekszaken :e Soest. Ook zijn hier informatie- oaar. Mede dankzij een bijdrage van het Nationaal Fonds Kinder hulp (dat in de laatste week van april zijn jaarlijkse landelijke collecte houdt) is het ook dit jaar weer mogelijk voor de leerlingen van De Lasenberg uit Soest om op de verschillen de geplande schoolkampen te gaan. De Lasenberg is een VSO-ZMOK school voor leerlingen met een liphtverstandelijke beperking. De school is gelegen op en gelieerd aan Arkemeijde (voorheen Het Van Arkel) te Soest. De school kent 117 leerlingen in de leeftijd van 9 tot en met 20 jaar, die voor 40 procent afkomstig zijn van Ar kemeijde. De overige leerlingen kbmen uit de regio Utrecht, het Gooi en de West-Veluwe. Jaarlijks organiseert de school voor de leerlingen, die allen ernstige •gedragsproblemen dan wel psy- (éhiatrische problemen hebben, een zestal kampen. Voor de kleinsten (tot 12 jaar) worden er vanuit de school per dag activiteiten georga niseerd, die variëren van culturele en sportieve dagen, tot en met de klap op de vuurpijl, een dagje Six Flags. De tweede klassen 13- tot en met 15-jarigen) gaan een week naar Duinrell en verblijven daar op het park in een aantal bungalowtjes. De activiteiten, meestal wel afhan kelijk van het weer, zijn voorname lijk sport, spel, in- en ontspanning. Voor de 16- tot en met 20-jarigen staan gepland een kampeerkamp op Texel, een boerderijkamp in' Noordwijk, een paardrijkamp in Emmen en een survivalkamp in Valkenburg. De gemiddelde kosten per leerling bedragen ongeveer 90,00. Hier van wordt ruim de helft bijeenge bracht door de leerlingen zelf en de eigen organisatie. Voor het ove rige gedeelte wordt vaak naar sponsoren en giften gezocht. Ook dit jaar is met de bijdrage van De schoolkampen van de Lasen berg zijn vaak heel sportief. 4600,00 van het Nationaal Fonds Kinderhulp de financiële haalbaarheid' gegarandeerd. Nu nog hopen op stralend weer en een gezellige sfeer en de eerste week van juni kan voor leerlingen en schoolteam weer een leerzame pe riode worden. Op de Birkstraat zijn maandag 29 mensen bekeurd. De politie hield er zowel 's morgens als 's middags gedurende anderhalf uur verkeers controles. De bonnen waren het gevolg Aan een te hoge snelheid, het niet dragen van een gordel, het ontbreken van een geldig rijbewijs of een bromfietscertificaat, het opvoeren van bromfietsmotoren en het rijden over het trottoir.

Soester Courant | 2003 | | pagina 9