lPPEN 49 Landgoed de Paltz: klein paradijs waar de rust bewaard moet blijven Visser 'Meer inwoners op de fiets' Paasbrunch op Het Kwatrijn HE3 'Koningiimenprijsvraag' van Jan en Anneke Geurink Wegwijzer klust voor Kameroen sIS.NL ril 2°°3 itie.nl Burgers en landgenohoten... 20.00 PAGINA I WOENSDAG 23 APRIL 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 :uepakket per kilo Informatieavond Conceptplan op dinsdag 6 mei Met groep 8 Van der Huchtschool )LA OF 7-UP I0RREL teten it Tijdens Oranjevrijmarkt Koningskinderen in sonnet Service voor alle merken Fietser door bromfietser aangereden SOESTER^COURANT School geeft vervolg aan actie voor Afrikaanse leerlingen Vandaag uitspraak in 'helikopter-kwestie' 0800 - 0432 Otto Prinsen Klaverjassen om dvd-speler en lokale titel VAKANTIEPRET bij Filmclub Silver Star 1 2E FILM GRATIS ■sonen worstje - gebr. drum- s gebr. spareribs het Vleescentrum. ingen. na op activiteiten. Week 17 Aanbiedingen geldig van di. 22 april t/m za. 26 aprH 2003 INGINNEDAG ZIJN WIJ 30 APRIL GESLOTEN! LIG! Dinsdag 6 mei, vanaf 20:00 uur, vindt in het gemeentehuis een informatieavond plaats over het concept-fietsbeleids- plan voor de jaren 2003 tot en met 2007. Dat is opgesteld om meer inwoners op de fiets te krijgen. Enige tijd geleden maakte de ge meente een start om meer te we ten te komen over de wensen om het fietsen in Soest nog aantrekke lijker te maken. Er reageerden 58 Soestcrs via de bon 'Ik en mijn Fiets-Hartenkreet'. Reacties waren bijvoorbeeld dat de fietspaden niet vlak genoeg zijn, met name bij de overgangen, het ontbreken van een fietspad langs de Eem, het vele links fietsen, ontbreken van ver lichting op diverse plekken en lan ge wachttijden bij de verkeerslich ten, te hoge snelheden van auto's. Samen met de Fietsersbond is de Fietsbalans opgesteld, een onder zoek waarbij gekeken is naar de fietsvriendelijkheid van de wegen en paden in de gemeente. Sterke en zwakke punten zijn vergeleken met andere gemeenten in Neder land. Uit het onderzoek blijkt dat Soest een aantrekkelijke gemeen te is om in te fietsen. Toch zijn er nog verbeteringen door te voeren. Het fietsgebruik is bijvoorbeeld onder de maat. Ook het comfort van het wegdek en de verkeersvei ligheid kan beter. In de Fietsbalans wordt ook aan bevolen om de winkelcentra auto- luwer te maken. Het parkeren moet dan buiten de centra worden geconcentreerd en als er al in een centrum geparkeerd kan worden, zou dat tegen betaling moeten ge beuren. Op basis van onder meer reacties van inwoners en de Fietsbalans is het concept-fictsbeleidsplan 2003 - 2007 opgesteld. In dit plan is aangegeven hoe de gemeente de komende jaren het fietsen een po sitieve impuls wil geven. Zo moe ten fietspaden en -routes van goe de kwaliteit zijn en op elkaar aan sluiten, moeten er voldoende stal lingen zijn en een goede bewegwij zering. Het conceptplan ligt tot en met 21 mei 2003 ter inzage in het gemeentehuis. Informatieavond Voor de informatieavond op 6 mei nodigt de gemeente Soest alle in woners uit die het fietsen een warm hart toedragen. Iedereen die suggesties heeft voor verbeteringen om het vervoer per fiets te stimu leren, is van harte welkom. Tijdens de avond geeft de gemeente een toelichting op het fietsbeleid voor de komende jaren. Verder is er alle gelegenheid om wensen en erger nissen over het fietsen kenbaar te maken. De opmerkingen worden verwerkt in het definitieve plan. De gemeenteraad van Soest stelt het plan vast tijdens de raadsverga dering op 3 juli. De fiets is een uitstekend vervoer middel, stelt de gemeente. Boven dien is fietsen gezond, goedkoop en stil. Fietsen produceert geen uitlaatgassen. Dagelijks een half uur fietsen heeft een groot preven tief effect op hart- én vaatziekten, suikerziekte en een te hoge bloed druk. De fiets is een veilig vervoer middel en een fietser neemt weinig ruimte in ten opzichte van de auto (parkeerproblematiek). Méér men sen op de fiets bevordert de leef baarheid in de gemeente. Meer informatie Aanvullende informatie is ver krijgbaar bij Robert Klerks, ver keerskundige van de gemeente Soest, SS 609 34 53, e-mail klerr@soest.nl Aan hem kunnen inwoners ook suggesties doorge ven'. 92 >.a. VELUX raamdecorotie i vindt u natuurlijk bij: Hubo Soest Torenstraat 8 3764 CM Soest 035 602 36 36 Kinderen van groep 8 van de Van der Huchtschool- Valeriaanstraat hebben vorige week dinsdag genoten van een speciale brunch, samen met de bewoners van Het Kwatrijn aan de Kolonieweg. Het werd - uiteraard - een paasbrunch, voorzien van diverse heerlijkheden. De maaltijd werd gezamenlijk klaargemaakt, zoals ook samen de tafels werden versierd. Op die manier kon den de kinderen nader kennis maken met de verstan delijke gehandicapte Kwatrijn-bewoners en andersom. Dat alles in het kader van het 'integratieproject'. De brunch is wederzijds zo goed bevallen dat er vast een jaarlijkse traditie van gemaakt wordt. Foto: Herman van Dam. Koninginnedag is voor Jan en Anneke Geurink uit Soest niet 'zomaar' een dag. Het is voor hen vooral een dag om hun lief de en bewondering voor het Oranjehuis gestalte te geven. Ze zoeken daar altijd een origi nele manier voor. Dit jaar zijn ze - net als veel an dere Soesters - met een standje aanwezig op de Oranjevrijmarkt op de Eng. Daar organiseren ze tussen 10:00 en 15:00 uur een prijsvraag waaraan alle voorbijgan gers mee kunnen doen voor het luttele bedrag van 0,50. Er staat een levensgrote lijst met de 'kop pen' van vier Nederlandse konin ginnen uit de periode 1908 - 2003: Emma, Wilhelmina, Juliana en Beatrix. Twee ervan staan afge beeld in de versierde 'oranjeboom pjes' ter plaatse en de bedoeling is dat deelnemers aan de prijsvraag de naam van de juiste vorstinnen invullen op een deelnameformu lier, dat bij de stand wordt uitge deeld. Er zijn fraaie oranje-boeket ten beschikbaar voor 25 deelne mers die de juiste namen invullen. Jan en Anneke zullen - als het even kan (en het weer het toelaat) - zelf present zijn in de kledij van resp. Willem III (de stadhouder koning) en koningin Emma. Daar bij zullen ze voor de gezelligheid op gezette tijden het sonnet voor dragen dat onze plaatsgenoot Jan Menne speciaal voor deze gelegen heid heeft vervaardigd en dat hier bij staat afgedrukt. Toen d'emancipatie van haar in de kinderschoenen stond en de man in Nederland dacht eerst mijn eigen buikje rond Toen de vrouw mohammedanig onderdanig onderaan, stichtte Emma haar bedrijfje, zij had toen de broek al.aan. In haar spoor volgen drie vrouwen, zetten voor ons vaderland, plichtbewust en vol van oratie hunne hakken in het zand, hunne prins per generatie meer verhaal en meer verstand. Jan M. Volgende week, 30 april, ben ik jearig. Dearom nodig ik alle kanderen uit de omgeving uit voor mijn partijtje bij 't Vearderhoogt. I)c oranjevereniging is wedrom présant met een keur aan kanderspelen. Ook de ouders kunnen hun plazicr niet ap, want 't Vearderhoogt is ook geopend van 10.00 uur toat 17.00 uur. En zij kunnen warkeluk met een buitengewoon kleine begroting de meest fantastische tuinar- tikelen acnscliaffen. i oh parblcti, die eardigc manscn van 't Vearderhoogt nodi- j gen li dit wcekand alvast uit voor de Kruldenpolaetie (i s m. Groei Moei). Arg leuk, leerzaem on wallrcht een aerdigc suggastic voor liet cadeau. ZagL liet voarl, zagt liet voart. TUIN ADVIES CENTRUM Dorresteinweg 72 b Soest Tel.: 035 - 601 28 83 Fax: 035 601 36 06 SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. AlJe reparaties aan buis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Op de Stadhouderslaan is maan dagmorgen op de rotonde een fiet ser aangereden door een bromfiet ser. De laatste reed door en liet een 64-jarige man achter. Die liep bij zijn val een pijnlijke,heup op, terwijl het achterwiel van zijn tweewieler werd vernield. Beiden reden rond 11:50 uur op het ver keersplein. De bromfietser sloeg rechtsaf en raakte daarbij de fiet ser. De bromfietser droeg een bei ge jas en een grijze helm. De poli tie verzoekt getuigen zich te mel den op nummer 0900-8844. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Leerlingen van de De Wegwij zer hebben in 1300 bij elkaar geklust voor een schoolproject in Afrika. Het geld is inmid dels overgemaakt op de reke ning van de Stichting Brug naar Bitoutouck-Kameroen. Twee jaar geleden hield de rooms- katholieke basisschool aan de Wil- laertstraat een sponsorloop voor hetzelfde doel. Ook toen werd veel geld verdiend, waarmee de school in Bitoutouck kon worden opge knapt en zelfs kon worden uitge rust met toiletten, zodat de kinde ren hun behoefte niet meer in het bos hoeven te doen. Het project van de stichting is veelomvattend en behelst inmid dels ook het opzetten van een palmolieplantage, het slaan van een waterput voor schoon drink water en het realiseren van een graanmolen. Vandaar dat men het op de De Wegwijzer niet bij één actie wilde laten. Onlangs werd er dan ook een vervolg aan gegeven. De basisscholieren gingen tijdens de Vastentijd klussen bij familie en vrienden en in ruil voor het op knappen van karweitjes kregen ze geld dat allemaal in een spaarpot werd gestopt. De stichting zal er schoolmaterialen van aanschaffen, want ook daaraan is behoefte. Uit de reacties van de Soester leerlin gen bleek dat ze het belangrijk vin den iets te doen voor anderen, vooral voor kinderen die het moei- Blijde gezichten op de De Weg wijzer, waar vorige week de symbo lische cheque ter waarde van 1300 euro werd overhandigd aan een ver tegenwoordigster van de Stichting Brug naar Bitoutouck-Kameroen. Foto: Herman van Dam lijk hebben. De stichting is natuurlijk blij met de steun van de De Wegwijzer, omdat er door dat soort acties steeds meer in Bitoutouck gereali seerd kan worden. Wie de Stich ting Brug naar Bitoutouck wil steunen of een bijdrage wil leveren aan het voedsel project (voor 5,00 per maand steunt men een kind), kan contact opnemen met Marja Gelderman van het secreta riaat van de stichting, SS 6020603. op zijn duimpje (al is het wachten op iemand die de geschiedenis eens goed uitzoekt en vastlegt) en vertelt met veel humor de talrijke anekdotes die het verhaal van de Paltz zo interessant maken. Dan gaat het met name over de vorige (generaties van) eigenaars, de fa milies Ram, Rutgers van Rozen burg en Van der Krol en wat de laatste zo in de loop van tientallen jaren met het landgoed heeft uit gespookt. Toen Raatjes met de ontwikkeling van de Paltz begon was het een nagenoeg verwaarloosd gebied, waarvan grote delen waren afge graven voor de zandwinning en het bos voor de houtproductie was aangelegd. De gebouwen waren in het algemeen bouwvallen. Raatjes heeft er veel tijd en energie in ge stoken - daarbij niet altijd even coöperatief bejegend door de ge meente Soest - om er weer wat van te maken en dat is bijzonder goed geslaagd. Hij spaarde kosten noch moeite om o.a. het koetshuis - waar hij nu woont - en de an dere verblijven in hun originele staat terug te brengen. Daarmee is een cultuurhistorisch waardevol gebied in ere hersteld en voor het nageslacht behouden. Het geheel is thans als rijksmonument aange merkt. 'Oog' Maar ook zijn landschappelijke aanpak van het landgoed is een succes geworden, vooral omdat Raatjes niet heeft geschroomd om de natuur een royaal handje te hel pen. Veel kennis en ervaring had hij aanvankelijk niet, op dat ge bied, maar hij heeft in de afgelo pen jaren - soms door schade en schande wijs geworden - een enor me deskundigheid ontwikkeld. Het 'park' is inmiddels een lust voor het oog en de verscheiden heid aan planten en bomen - soms heel bijzondere exemplaren - is bijzonder indrukwekkend. Ook de manier waarop de paden en lanen zijn aangelegd en onderhouden worden onderstreept Raatjes 'oog' voor de natuurlijke ontwikkeling. Dat daarnaast ook de fauna een uitstekend 'onderdak' op de Paltz heeft gevonden mag dus geen ver bazing wekken. 'Het is begonnen met één geitje,' vertelt Raatjes met veel smaak, 'dat hier achterbleef toen de vorige bewoners vertrok ken.' Inmiddels huisvest het land goed honderden, nee duizenden vogels. De Paltz was toen 'over buurvrouw' Anneke de Munck (destijds bekend als hét opvang- adres voor zieke of gewonde vo gels voor heel Soest en omstreken) nog leefde al een toevluchtsoord voor vogels in allerlei soorten en maten, en dat is zo gebleven. Ook bij diverse landelijke dierenop- vang-organisaties staat de Paltz inmiddels hoog aangeschreven. Veel dieren komen daar vandaan om op het landgoed - via enkele weken gewenning in het Faunahuis - een nieuwe of eerste start te maken in de vrije natuur. 'Restaurantjes' Wat Raatjes betreft zijn ze allemaal meer dan welkom: de pauwen, de eenden, de duiven, de ganzen, de uilen, maar ook de buizerds en de haviken, en natuurlijk ook de ree ën, de vossen, de dassen, de talrij ke knaagdieren - alleen fazanten zijn er niet, want die vinden de vossen iets té smakelijk... Over de fourage hebben de dieren van de Paltz overigens sowieso weinig te klagen. Her en der op het land goed zijn voederplaatsen ingericht - 'restaurantjes', noemt Raatjes ze - waar ze als het ware mogen uit zoeken wat ze willen. Ook is er vorstvrij stromend water. Elke drie maanden wordt er vijf ton graan aangevoerd; elke tien dagen arri veren 60 kisten appels en 40 zak ken wortelen. In de diepvries zit een forse hoeveelheid vis en ande re lekkernijen. Raatjes hoeft dat gelukkig niet allemaal in z'n een tje te doen; hij beschikt over een staf van medewerkers die zich met het onderhoud van het landgoed en de verzorging van de dieren bezig houden. Raatjes betreurt het dat het 'con flict' met de vliegbasis voor de Paltz-eigenaar E.S. Raatjes bij het Faunahuis op het landgoed, waar veel vogels een (tijdelijk) on derkomen vinden. Foto: Soester Courant. De Soester E.S. Raatjes, eige naar en bewoner van het land goed de Paltz in Soest, wacht vandaag met grote belangstel ling de uitspraak af van de rechtbank in Den Haag. Daar immers vindt het geding plaats dat hij heeft aangespannen te gen de Staat der Nederlanden (het ministerie van Defensie om precies te zijn), met als in zet de overlast die hij onder vindt van de op Soesterberg ge stationeerde helikopters van de luchtmacht. En eigenlijk gaat het hem niet al leen om het oorverdovende lawaai dat hij zelf en de aanwezige men sen horen als de zware trans portheli's (Chinooks vooral, maar ook Cougars) tijdens hun 'oefen rondjes' de Paltz als verlengstuk van hun oefengebied gebruiken, maar vooral om de onrust en de schrik die dat veroorzaakt onder de levende have op het landgoed: de talrijke vogels en andere dieren die er - soms tijdelijk, soms voor goed - hun domicilie hebben ge vonden. Op de ca. tachtig hectaren van de Paltz is in de loop der ja ren een klein paradijs ontstaan. De rust in deze bijna idyllische omge ving wordt sinds de komst van de helikopters op de vliegbasis - na het vertrek van de Amerikaanse straaljagers bij tijd en wijle wreed verstoord. De heli's begeven zich volgens Raatjes veelal zeer nadrukkelijk buiten de voorgeschreven vliegrou tes en wijken bovendien ook regel matig af van de voorgeschreven hoogte van minimaal 200 meter. Ze vliegen echter op 50 meter hoogte, ook volgens eigen zeggen. Het is naar zijn waarneming ook diverse malen voorgekomen dat de toestellen nog lager overvlogen en met hun draaglast bijna de toppen van de bomen raakten. Raatjes en zijn raadsman, de Soester advocaat Bob van der Goen, beschikken daarvoor over tientallen getuigen verklaringen, veelal van mensen die er werken of hebben gewerkt, maar ook van de vele bezoekers van het landgoed die er een van de (door de Soester VVV) georgani seerde rondwandelingen hebben gemaakt. Van de zijde van de luchtmacht zijn de klachten van Raatjes tot nu toe terzijde gescho ven en bestreden, en dat gebeurde onlangs ook weer ten overstaan van de Haagse rechter, waar een vlieger keihard beweerde dat er nooit beneden de 200 meter werd gevlogen. 'We weten niet hoe het uitpakt,' aldus Van der Goen op timistisch, 'maar linksom of rechts om - we krijgen vroeg of laat ge lijk.' Op de langere termijn ziet hij de vliegbasis ook geheel verdwij nen, omdat zowel het grootste deel van de Soester bevolking als de provincie Utrecht er op den duur graag van verlost wil zijn. Levenswerk De Paltz is het '(tweede) levens werk' van oud-TBS-directeur E.S. Raatjes, die zo'n tweeëntwintig jaar geleden het eerste stukje van het landgoed aankocht en er sinds dien stelselmatig percelen aan heeft kunnen toevoegen. Hij kent de historie van de Paltz uiteraard rechter moet worden uitgevochten. Hij heeft niets tegen Defensie of de luchtmacht, maar heeft wel zijn vraagtekens of het spel van die kant eerlijk wordt gespeeld. Het argument dat er ook op de basis nogal wat dieren worden aange troffen maakt op hem geen indruk. 'Die blijven altijd binnen die hoge afrastering; ze kunnen gewoon nergens anders heen. En van de vogels worden er vele als onge wenst verjaagd...' Hij is blij met de 'fanmail' die hem inmiddels uit al lerlei hoeken v,an het land heeft bereikt en ervan overtuigd dat de rechter begrip zal hebben voor zijn standpunt. Intussen wacht hij van daag toch met enige spanning op het verlossende telefoontje... Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar 'Stad van morgen', het mooiste schilderij (150 x 130 cm) van heel Soest, is van de hand van de Soes ter surrealist Otto Prinsen. Het hangt sinds 1990 in het gemeente huis. Het doek was, gezien de pot loodschetsen onder aan het ta bleau, in 1966 nog niet af toen het in dat jaar de eerste prijs kreeg in Utrecht. In het juryrapport stond: '...zie hoe majestueus de futuris tische bouwwerken van deze stad oprijzen vanuit de tekentafel...' De hele serie olievenen die hij toen maakte vormt onder de be wolkte hemel een schitterende 'kruiswegstatie' door de onwezen lijke leefomgeving in de bizarre fantasiewereld van Prinsen. On langs ontdekte hij dat een ander schilderij van hem in deze serie spoorloos verdwenen is. Wanneer er een boom verdwijnt langs de weg wordt er een nieuwe geplant. Als er een kunstwerk afgebroken wordt, zoals bij het zwembad ge beurde of op het dorpsplein in Soesterberg, kraait er geen haan naar. De gemeente Soest gaat niet zo zorgvuldig om met zijn kunstbezit. Ik kan er verhalen over vertellen, maar ik moet mij van her Cultuur platform op dit terrein in het ver volg wat terughoudend opstellen. Een enkeling maakt zich wel eens zorgen. Zoals bij de voetbalvereni ging S.O. Soest aan de Bosstraat, waar een nieuw clubgebouw wordt neergezet en waar de oude kantine binnenkort wordt gesloopt. Kees Boerkoel en Paul Smit vroegen zich af wat er dan moet gebeuren met de wandschildering van Otto Prinsen op een van de muren. Deze reageerde laconiek en had bij monde van Thea Prinsen geen problemen met de sloop. Er zijn inmiddels foto's van het kunst werk gemaakt. De in Soest geboren en getogen Otto Prinsen (1936) is een van de 14 Soester deelnemers aan de pro fessionele tentoonstelling in de Hazelaar, van 9 tot en met 18 mei, in het kader van het Cultuur Festi val Soest. Zie ook elders in deze krant. Ik kan me niet heugen wan neer deze uitzonderlijke kunste naar voor het laatst zijn werk aan het publiek liet zien. Alleen daar om al is deze expositie in de nieu we Hazelaar aan de Pimpelmees van bijzondere betekenis. In de zestiger jaren van de vorige eeuw had Otto zijn atelier in het St. Jozefgesticht (nu Museum Oud Soest) aan de Steenhoffstraat. Het was een trefpunt voor Soester ar tiesten, die daar plannen smeed den een kunstenaarsvereniging op te richten en een heuse kunst markt te organiseren. De eerste kunstmarkt werd gehouden op het marktpleintje tegenover het oude raadhuis. Het werd een jaarlijks terugkerend festijn op de Eng, dat nu op 10 mei nieuw leven wordt ingeblazen door een aantal ama teur-kunstenaars in de tuin achter het gemeentehuis aan de Dalweg. Ie kijkt je ogen uit... In die provotijd schilderde Otto in boven genoemd atelier het eerste gedicht dat ik ooit schreef'Woor- dademig'. Daar ben ik nog steeds trots op. Of het een blijvertje zal zijn, durf ik niet te zeggen. Ik zal er maar foto's van laten ma ken. Openingstijden kantoor SOCSTERCOURANT ma. 9.00 - 17.00 uur di. 9.16 -16.00 uur woe. 1 0.00 - 17,00 uur do. 10.00 - 16.00 uur vr. 1 0.00 - 1 5.00 uur TEL. 035-6014152 Wijkvereniging Overhees zet vrij dag 2 mei weer het Soester kam pioenschap klaverjassen op het spel. Hieraan kan worden deelge nomen door inwoners van de ge meente van 16 jaar en ouder. De titelstrijd speelt zich af in ont moetingscentrum de Klarinet aan het gelijknamige woonerf. Er wordt om 20:00 uur begonnen. De kampioen mag na afloop een dvd- speler mee naar huis nemen, maar er zijn meer prijzen te winnen, ook in de loterij die wordt gehouden. Deelname kost 3,50 voor leden en donateurs van de wijkvereni ging en 4,50 voor anderen. In schrijving kan vooraf bij Koos Frans, 6033244. I1 Bij inlevering van deze bon en/of 5 Video's/DVD'S van 11,50 voor 7,50 Niet i.c.m. andere aanbiedinsen Geldis van 23/4 t/m 2/5 2003 J De grootste sortering in Soest en omstreken Dillenburslaan 12 - Soest (boven Lidl) Tel. 035-6012340 www.voorbij.nl

Soester Courant | 2003 | | pagina 3