Irugklassers Griftland verkennen oest 'van Eng tot Eem' ioester Orkest Vereniging net twee Soester solisten Fietsboot Eemlijn gaat weer van start Verdwenen Soest hervonden aruShocK 'Charito en haar leerlingen' Goed gezien in woord en beeld (25) Franciscus Strijkkwartet concerteert in Cenakel iONDERDAG 1 MEI 2003 PAGINA 11 SOESTER COURANT Expositie in Artishock Lambertus v.d. Kooy wanikken bensdag 14 mei Petrus en Pauluskerk Job Helmers Jazz Workshop ijkman en zonen 'Sobibor, 14 Octobre 1943,16 heures' 4 stuks Stcenhoffstnaat 46, tel. 601 95 77 Zaterdag 3 mei Expositie 'Charito en haar leerlingen' De opening van de expositie 'Cha rito en haar leerlingen' (zie het ar tikel elders op deze pagina), op zaterdagavond 3 mei om 20:30 uur, wordt verricht door Artis- hocks huisensemble 'Perron 5B'. De expositie loopt t/m 26 mei en is ook op de filmhuisavonden (maandag 21:30-22:30 uur) te be zichtigen. De toegang is gratis Ook tijdens het Cultuur Festival Soest op zaterdag 10 mei van 12:00 tot 18:00 uur is de exposi tie toegankelijk. De week van 12 tot en niet 16 hiei staat voor alle brugklassers van het CSG Griftland College in het teken van Soest. Groep jes brugklassers gaan op on derzoek uit om biologische, geografische en historische bij zonderheden van Eng tot Eem jn kaart te brengen. school theoretisch behandeld krij gen. Om deze onderwerpen echt goed te begrijpen en langere tijd te onthouden heeft het grote meer waarde om de theorie in de prak tijk te onderzoeken en te beleven. Het wordt zo een leerervaring die beroep doet op hoofd (kennis), hart (gevoel, beleving) en handen (ervaring, praktijk). Veel brugklasleerlingen wonen in Soest of Baarn. Wat is er nu mooier dan zo'n groots project in je eigen woon- en leefomgeving? Onderwerpen zoals de eerste be woning, bomen, weidevogels, pot stalcultuur, agrarische nederzet ting, verschillend landgebruik, grondsoorten, bodemtypen en de vorming van het landschap komen tijdens het veldwerk aan bod. Het gebied waar de opdrachtenposten zich bevinden loopt vanaf het Eng- henbergje (de Zuidereng) via de oude Kerkebuurt en een schaaps kooi (bedankt familie G. van de Grift!) zo de polder in naar de Kleine Melm. De dagen en tijdstippen dat men groepjes leerlingen aan het werk kan zien zijn maandag 12 mei 12:00-14:45 uur, dinsdag 13 en donderdag 15 mei 9:00-14:45 uur. De leerlingen werken aan de hand van een plattegrondje en een werk boek met opdrachten. Het eind doel is dat per groepje de verza melde geografische, historische en biologische gegevens worden ver werkt in een tweedimensionale doorsnede van het gebied. Deze doorsneden worden op vrij dag 16 mei uitgewerkt en vanal 13:15 uur gepresenteerd en beoor deeld in de aula van het Griftland College. De beste vier doorsneden, uitgekozen door de leerlingen zelf, worden aan wethouder Harry Wit te aangeboden. Hij zal ze meene men naar het gemeentehuis waar ze een aantal weken in de hal wor den tentoongesteld. Meer informatie over het project 'Van Eng- tot Eem'; Arjen van Harskamp (Griftland College, @6011715) of Johan Simon (MEC de Kwekerij/gemeente Soest, @6093202). Het project heeft ook de naam [Van Eng tot Eem'. Het wordt Loor het eerst georganiseerd dit jaar en is ontstaan door samenwer king tussen het Griftland College, het 1VN Eemland en het milieu- tentrum De Kwekerij (gemeente Koest). Soest is een prachtige ge beente om als voorbeeld te ge bruiken in onderwijsmethoden Loor vakken zoals bijvoorbeeld [aardrijkskunde, biologie en ge- Ichicdenis. Dit zijn ook de vakken Kie het samenwerkingsproject 'Van Eng tot Eem' inhoudelijk hebben Ingevuld. Als je kijkt naar de his torie, de natuur en de geografie, Ban spelen in Soest veel onderwer ken een rol die leerlingen op Schilderes Charito Crahay. De mei-expositie van Artis hock is een groepsexpositie en wordt ingevuld door de Hilver- sumse kunstenares Charito Crahay en circa vijftien van haar cursisten. De formule 'Charito en haar leerlingen' paste zij eerder jarenlang met veel succes toe in Kasteel Groe- neveld te Baarn. door de felle zon veel harder en scherper. Ik heb het nooit erg ge vonden dat het hier veel vaker re gent. Net als andere Madrileense kinderen heb ik talloze keren "Que llueva" gezongen, omdat dat zou helpen dat het ging regenen!" Pastellisten Charito's overleden eerste man was leraar Frans aan de h.b.s. in Hilversum. Hij stimuleerde haar vanaf het eerste begin om met haar creatieve aspiraties te volgen. Ze volgde schilderlessen bij - de in Hilversum vermaarde - frater Beatus en bij de Amsterdamse schilder Piet Landkroon. Na korte tijd les te hebben gegeven bij een particuliere culturele instelling be gon ze voor zichzelf. Crahays eigen werk vertoont sporen van de rijke kunstzinnige en religieuze traditie van haar vaderland. Verder is zij beïnvloed door de Franse schilder Ingres en de Engelse pastellisten. Solo exposeerde Charito Crahay onder andere in de gemeentehui zen van Blaricum en Weesp, in Casa d'Espagne te Utrecht en in Hotel Des Indes in Den Haag. De opening van de expositie 'Cha rito en haar leerlingen' vindt plaats op zaterdagavond 3 mei om 20:30 uur en wordt verricht door Artis- hocks huisensemble 'Perron 5B'. De expositie loopt t/m 26 mei en is ook op filmhuisavonden (maan dag) te bezichtigen. Ook tijdens het Cultuur-festival in Soest op za terdag 10 mei a.s. van 12:00 tot 18:00 uur is de expositie toeganke lijk. De toegang is gratis Onweer boven Soest Slecht weer deze keer alweer onweer Geen weer deze keer maar weer onweer Wat een weer deze keer altijd weer onweer Mooi weer deze keer toch weer onweer idustrieweg 4b ioest 3762 EK 'el. 035-6010811 Ruim vijfentwintig jaar al ontvangt Charito cursisten in haar fraaie, volop voor het daglicht toeganke lijke, zolderatelier aan de Ruiters- weg in de omroepstad. Op dins dag-, woensdag- en donderdag ochtenden geeft zij daar les in schilderen met acryl en olieverf, aquarelleren, werken met pastel, boetseren en lithografie. Haar doel is om iedere cursist te steunen en te begeleiden in de ontwikkeling van het eigen talent. De groepsex- posities vormen niet alleen een feestelijke afsluiting van het cur susjaar, maar moeten de cursist ook stimuleren om met het eigen werk naar buiten te komen en te laten ervaren hoe dat is. Als kind al tekende en schilderde de Spaanse Charito Montoro Cas- telló (1926). Naar de kunstacade mie gaan was voor een jonge vrouw uit haar milieu echter vol strekt ondenkbaar. Ze studeerde scheikunde en doceerde wis- en scheikunde aan de middelbare school. Haar ontmoeting met de Nederlander Lucien Crahay Blo- kiander, die tijdens zijn vakantie Madrid aandeed, had ver strek kende gevolgen. Ze trouwden en zij volgde hem naar de Lage Lan den. Na een kort verblijf in Den Haag kochten ze een huis in Hil versum. Charito: "Ik werd meteen getroffen door de prachtige luch ten en de zachte kleuren van Ne derland. In Spanje zijn de kleuren wijze gefabriceerd Een van de werken van Charito. bij het Groot Omroepkoor en het Nederlands Kamerkoor gezongen, naast haar activiteiten als soliste. Zij heeft gewerkt met Jean Four- net, Jan Stulen, Christopher Hodgwood, Kenneth Montgo- mery, Sergiu Commisiona en Ric- cardo Chailly. Sonja specialiseerde zich in kamermuziek en maakte radio-opnamen met o.a. Thom Bollen, Keivin Grout en Mariken Zandvliet. Met het Radio Symfo nieorkest maakte zij opnamen van Spaanse muziek met werken van De Falla, Rodrigo, Montsalvatge en Villa Lobos. Met het Radio Kamerorkest nam zij alle liederen cycli van Dallapicola op. In het Amsterdams Concertgebouw, We nen, Parijs, Krakau, Jakarta, Singa pore en Kuala Lumpur gaf zij lie- derenrecitals en de bariton Robert Holl nodigde haar uit voor dc Schubertiade in Wenen en Rotter dam. Een aantal jaren geleden zong zij tijdens een speciaal con cert t.g.v. 50 jaar bevrijding voor het Witte Huis in Washington. Het conceri op 14 mei in de Pet rus en Pauluskerk (Kerkplein 2) zal worden besloten met een uit voering van Symfonie in D ('Pari- ser'), KV 297 van W.A. Mozart. Het geheel staat onder leiding van dirigent Stephan Pas. Het concert begint om 20:15 uur. Kaarten a 8,00 (CJP) en 9,00 zijn voor af te verkrijgen bij de Gouden Snaar en bij leden van het orkest (info: @035-6029192) en op 14 mei aan de zaal. De kerk is vanaf 19:45 uur open. Zondag 4 mei Op zondag 4 mei begint de Work shop Jazzimprovisatie 2 bij Artis hock, onder leiding van bari tonsaxofonist Job Helmers. Er zijn nog enkele aanmeldingen mogelijk voor deelname. De workshop wordt gehouden op vier zondag middagen. Tijdens de workshop komt een aantal muzikale onder werpen aan de orde, zoals: melo die (verzinnen en spelen), ritme en 'feel', structuur van een stuk en 'het verhaal'. Er zal aan de hand van een aantal 'jazz-standaards' worden gewerkt die ook op de maandelijkse jazz-sessies in Artis hock worden gespeeld. De deelne mende ritme-sectie-instrumenta listen krijgen speciale aandacht. Job Helmers is een vertrouwde gast bij Jazzpodium Artishock en een inspirerend workshopleider, die in staat is deelnemers ver trouwd te maken met het jazz- idioom. De workshop staat open voor mu zikanten (alle instrumenten en zang) die willen leren improviseren of daarin meer vrijheid en zelfver trouwen willen krijgen. Nadere inlichtingen en aanmel den bij Ron van Ewijk: @6031398, of per e-mail workshop@jazz.artishock-soest.nl. Het voorjaarsconcert van de Soester Orkest Vereniging biedt dit keer een opmerkelijke programmakeuze, omdat twee solisten achtereenvolgens te pe!uisteren zullen zijn. Beiden, 9e sopraan Sonja van Lier en 3e violiste Tora Schuurman, rijn afkomstig uit Soest en zij tullen het programma voor de pauze voor hun rekening ne men. concertmeester is. Andere werken die zij met de S.O. V. uitvoerde zijn o.a. vioolconcert van Max Bruch, Romance van Dvorak, Symfonie Concertante van Mozart, samen met Jan Hulst. Jarenlang maakte zij deel uit van een Bach-orkest dat de 'Bach-dagen' in Delden o.l.v. Willem Mesdag gestalte gaf en ook daar soleerde zij regelmatig, o.a. met de beide vioolconcerten van Bach. Naast de Soester Orkest Vereniging is zij concertmeester van Camerata 54 o.l.v. Albert van Eeghen; met dit orkest voerde zij het vioolconcert van Hendrik Andriessen uit. Vervolgens zal van Hector Berlioz 'Les nuits déte', opus 7, voor so praan-solo en orkest worden uitge voerd. De sopraan Sonja van Lier volgde haar opleiding aan het Utrechts Conservatorium, waar zij haar solistendiploma behaalde. Daarvoor had zij reeds vier jaar muzikale ervaring opgedaan in het buitenland, waar zij o.a. zong in 'Hair' en de 'West Side Story'. Zij studeerde liedrepertoire bij Elly Ameling, Robert Holl, Hans Hot- ter, Evelyn Lear en de pianist Thom Bollen, met wie zij een duo vormt. Zij debuteerde in 'La Fin- ta Semplice' van Mozari bij Ope ra Forum. Gedurende een groot aantal jaren heeft Sonja van Lier Het concert zal worden geopend met een stuk van Max Bruch, het [in Memoriam', Adagio, opus 65 roor viool-solo en orkest. Het is een werk dat bijna nooit wordt uit gevoerd - onverklaarbaar, want het is een schitterend muziekstuk. De violiste Tora Schuurman, lera res geschiedenis en tegenwoordig tn de Jeugdgezondheidszorg werk zaam, komt uit een muzikaal gezin. Haar vader was een vooraanstaand kerkmusicus, haar zuster organis- le, pianiste en claveciniste en haar proer is dirigent en cantor van de Laurenskerk te Rotterdam. Reeds pp jonge leeftijd begon zij met Vioollessen en al vele jaren heeft zij les van Theo Olof. Met hem heeft lij het dubbelconcert van Bach uit- levoerd met de Soester Orkest ■Vereniging, waarvan zij sinds 1987 ':GARANDEERD IERGENS OEDKOPER inder- en .jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Plasweg 24 - Soest - Tel. 035 - 60 19666 Maandag 5 mei De titel van deze documentaire geeft het exacte moment aan waar op gevangenen van het KZ-Lager Sobibor in opstand kwamen tegen de kampbewakers. Pünktlich, zoals Duitsers doorgaans afgeschilderd worden, verschenen dan altijd de commandanten in het kamp. En op die beulen hadden de opstan delingen het gemunt. Die opstand van 'David tegen Goliath' zoals regisseur Lanzmann dat noemde, wordt in de film 'volledig succes vol' genoemd. Inderdaad wist slechts één Duitse bewaker te ont komen. Er werden wel veel op standelingen gedood, maar toch konden er nog 300 - zij het kort stondig - van hun vrijheid genie ten, 47 daarvan overleefden de oorlog. De opstand werd bloedig onderdrukt. Niet door de Duitsers alleen, maar vooral door met de Duitsers collaborerende Oekraï- ners. Yehuda Lerner, overlevende van de opstand, van de holocaust zelfs, was in 1979 door Lanzmann op de van hem bekende, zo indringende manier geïnterviewd voor zijn 'Shoah' (1985). Lerner was er bij, 17 jaar was hij toen, maar denkt er met nog van vreugde twinkelende ogen aan terug. 'Shoah', de moe der aller documentaires over de jodenvervolging duurt al 9lh uur, daarom werden enkele al gemaak te vraaggesprekken er niet in op genomen. Ook dat met Lerner. Diens getuigenis verdiende een ei- gon film vond Lanzmann en hij bewerkte dat oude materiaal tot deze zelfstandige film waarin Ler ner driekwart van de tijd in beeld is. Aan de registratie van de herin neringen van een overlevende van de opstand in het concentratie kamp voegt regisseur Lanzmann beelden toe uit de huidige repu blieken Polen en Belarusk, van het huidige Sobibor zelfs. En van gan zen, die nu een wel heel andere, maar bijzonder betekenisvolle rol vervullen dan ze dat in 1943 de den. (Frankrijk 2001, ruim 90 min.) 'Mijn films dragen meer kennis over de holocaust over dan ge schiedenisboeken,' Claude Lanz mann op het Filmfestival Rotter dam 2001. Aanvang: 20:.30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. I Meer informatie op internet: artis- hock-soest.nl ming is hersteld en uitgebreid, bo ven het zonnedek is een luifel aan gebracht, die in gedeelten kan wor den weggerold, waardoor er keus is tussen zon en bescherming tegen zon en regen. Er zijn nieuwe stoe len op het zonnedek gekomen en de vrijwilligers leggen de laatste hand aan een geluidsinstallatie, waardoor de passagiers op het zonnedek het verhaal over de om geving goed kunnen verstaan. Ten slotte hebben de vrijwilligers het schip een fris verfje gegeven. De prijzen zijn gelijk gebleven, maar op veler verzoek ontvangen nu niet alleen kinderen tot en met 12 jaar een euro korting op de prijs van volwassenen, maar ook 65+ers. Vrijwilligers Vanaf 15 juni tot en met 15 sep tember willen de vrijwilligers de fietsboot dagelijks (zeven dagen per week) laten varen. Om dat waar te kunnen maken zoekt de stichting Eemlijn nog een aantal enthousiaste 50+ers, vrouwen en mannen, die als bemanningslid twee dagen per week (buiten hun vakanties) de boot willen helpen varen. De stichting is vooral op zoek naar schippers met het groot vaarbewijs 'binnenvaart', die willen helpen om het mogelijk te maken dat de fietsboot ook zeven dagen per week kan varen. Vrijwilligers kunnen zich per e-mail melden bij hangerlings@zonnet.nl of tijdens de vaart van de fietsboot via @06- 51942279. Op afspraak kunnen zij een dagje 'op proef' meevaren om te ervaren of zij dit vrijwilligers werk leuk zullen vinden. De huidige vrijwilligers van Eem lijn hebben er echt zin in om dc lijndienst na de winter weer te her vatten en zij kijken uit naar colle ga's die hen daarbij willen komen helpen in het hoogseizoen. Bij de WV in Soest zijn folders van de fietsboot te verkrijgen. Als het een goede zomer wordt en als er vol doende vrijwilligers zijn om tijdens het hoogseizoen ook zeven dagen per weck te kunnen varen, ver wacht de stichting Eemlijn deze zomer 10.000 passagiers een bui tengewoon plezierige vaartocht tc kunnen bieden. Op zaterdag 3 mei en verder ie dere woensdag, zaterdag en zondag tot 15 juni voeren de vrijwilligers van Eemlijn de toeristische lijndienst inet de fietsboot uit over de Eem en het Eemmeer. Tora Schuurman. De fietsboot vertrekt op die dagen om 10:00 uur uit Amersfoort (hoek Brabantsestraat en Kleine Koppel), daarna om 11:30 uur uit Baarn, (Taveerne Eemlust, Eem- weg 71), daarna om 12:30 uur uit Eemdijk (gemeentelijke recreatie terrein, 100 meter ten noorden van de veerpont) en komt omstreeks 13:30 uur aan in Spakenburg, van waar hij terugvaart om 13:45 uur (puntje van de Westelijke pier, be reikbaar via de Havenstraat). De fietsboot vaart vanaf het Eemmeer de Eem weer op en vertrekt dan om 15:00 uur vanaf Eemdijk naar Baarn en om 16.00 uur vanaf Baarn naar Amersfoort waar de fietsboot om 17:40 uur terugkeert. Veel inwoners van Eemland en toeristen hebben de afgelopen twee zomers ontdekt dat de fiets boot een dagje fietsen in Eemland interessanter maakt: je komt ver der van huis en het tochtje op de fietsboot is buitengewoon ontspan nen en geeft een prachtig beeld van de schitterende omgeving. In het Gastenboek van de fietsboot schreven 765 van de 11.543 passa giers spontaan hun meestal zeer lovende reacties. Na een geslaagde praktijkproef in 2001 door een reder samen met de initiatiefnemers, is stichting Eem lijn vorige zomer zelfstandig met de fietsboot gaan varen. Door een te korte voorbereidingstijd kon het schip toen nog niet helemaal als fietsboot worden ingericht. De be langrijkste aanpassing was vorig jaar wèl op tijd klaar: schuifdeuren waardoor de passagiers over een brede loopplank zelf hun fiets aan boord kunnen rijden. GARANOEERO ERGENS OEDKOPER Beckers Hamburgers Doos 12 stuks, 900 gram een vernuftig en omslachtig appa raat om in oorlogstijd een auto van brandstof te voorzien. De auto stond niet goed op dc rem, is uit zichzelf gaan rijden en het hele zaakje belandde bij Gies in het gat. mensen om te spitten. Zij vrouw zag je zelden buiten, zij was voor de binnenboèl. Terloops vertelden de bellers ook nog wat wederwaardigheden over de mensen aan de Ringweg en de overburen die aan de Beukenlaan woonden. Zo hoorde ik van Henk Gerth dat er in de oorlog noga) wat bomen stiekem zijn omge zaagd wegens gebrek aan brand stof. Een Beukenlaan zonder bo men was het gevolg. We hoorden van twee kanten dat de eerste bom die in Soest is gevallen pal naasl het huis van Reijer Oosterbeek, ook een overbuur van Gies, is te rechtgekomen. Alle ruiten kapot en de pannen van het dak, maar daar bleef het niet bij. Bij nadere inspectie bleek het hele huis te zijn ontzet en moest worden her bouwd. Dat is later ook gebeurd en ze hebben toen het huis de toe passelijke naam 'Nooitgedacht' gegeven. Bep Kok, later mevrouw Uyland (zij woonde ook aan de Beuken laan tegenover Gies in het gat) weet zich als meisje ook nog een geval uit de oorlog tc herinneren. De huizen aan de overkant ston den op de helling van dc Eng iets hoger. Op hun erf stond een auto met daarachter een gasgenerator. Op de foto van hervonden Soest van 16 april zijn veel reacties bin nengekomen. We bleven toen mei een paar vragen zitten en vroegen u waar het witte boerderijtje var de foto ooit heeft gestaan en wie ei hebben gewoond. De Soester Cou rant was nog niet bezorgd of de telefoon rinkelde al bij ons. Me vrouw Smit belde, zij is aan de Ringweg geboren en zij kon vertel len dat het huisje ooit aan de Ring weg heeft gestaan en werd be woond door 'Gies in het gat'. Daarna belde Henk Gerth, kennei van Soest bij uitstek, en ook hij wist het huisje van Gies in het gal te noemen. Het gat is ontstaan door het afgra ven van leem. Langs de hele Beu kenlaan en Nieuwcweg schijnt een bank van leem te hebben gelegen die zij in begin van de vorige eeuw hebben afgegraven. We hebben nog veel anderen gehoord en zij kenden Gies in het gat en wisten te vertellen dat het bij Gies altijd net jes opgeruimd was. Bij Gies op hel erf was geen los strootje te vinden, geen onkruid in de tuin en dc paadjes netjes aangeharkt. Daar was hij altijd mee bezig. Hij hield er een paar geiten en een koppel kippen op na en verder kwam hij aan de kost door wat tuintjes bij Verder kwamen we eachter dat in dit deel van Soest, bij de 'Achter- nengers', veel mensen met een bij naam woonden. Gies is het gat is eigenlijk ook een bijnaam. Wc hebben iedereen gevraagd naar zijn werkelijke naam, maar geen duidelijk antwoord gekregen. An- ton Roest uit de Birkt - hij woon de voorheen ook in het Veen - houdt het op Gies van Dorrestein en Bep Kok dacht dat Gies een Hilhorst was. Wij twijfelen. We keken het in het museum Oud Soest na, in het laatste adresboek van Soest uit 1970. Daar staan dc bewoners van de Ringweg nog net in voor dc Ringweg door nieuw bouw werd opgeslokt. Op Ring weg nummer 22 staan drie namen vermeld: A.J. Hilhorst, W.G. van Dorrestein cn C.N. Wildenburg, vandaar onze aarzeling. Wie van de drie is de echte Gies in het gat? Verbeteringen In de afgelopen winter zijn de ove rige verbeteringen aangebracht. In het fietsendek is een nieuwe vloer aangebracht, de centrale verwar- nngen en/of zetfouten voorbehouden Misschien horen wij van u nog eens wie er gelijk heeft (@6012158).

Soester Courant | 2003 | | pagina 11