SOESTERBERGSEtlrCOURANT pnieuw indrukwekkende herdenking ffl Regen bederft Koninginnedag niet Hulpverlening 17 mei centraal KERKDIENSTEN Lezing 'Opvoeden met de hulp van je intuïtie' MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Jaakstraf voor diefstal van spullen t.w.v. 400.000 euro wordt m PAGINA 14 reel mensen bij plechtigheid op Odijkplein €9« €12," €13," €ll« €11,89 €15, €16, €17,95 €8,99 €4,49 €14,59 €10,99 €14,99 ril i bijzondere samenwerking op open dag /leer informatie MÊmaI Open Cockpitdagen trekken een record aantal bezoekers Wilt u ook tot 30% LAGERE maandelijkse hypotheeklasten? Lekker Leven Hypotheken Bel gratis 0800 - 0233363 vof h.G. "dijkman en zonen Feest en receptie bij jubileum op Carolusschool Cougar helikopter zet monument op voetstuk Rommelmarkt in De Drie Eiken Nieuw speelterrein kleuterdagverblijf Brandweer haalt verstrikte kat uit de boom Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 ?rvolgens met één ideale oplossing! IJSKLASSEN cl O cl O cl O cl O cl 70 cl 70 cl 70 cl 70 c' 75 cl OO cl 70 cl 70 cl Alleen het getjilp van vogels svas te horen tijdens de indruk wekkende stilte bij de doden herdenking op het Odijkplein in Soesterberg. Voor hoevelen fa! dit in de Tweede Wereld- oorlog het laatste geluid zijn geweest dat ze hoorden voordat Ie voor het vuurpeloton of op ndere wijze hun strijd voor de rijheid met hun leven moesten ekopen? oals altijd was het druk in testerberg, op 4 mei. In de kerk- cnst die aan de herdenking op ;t Odijkplein voorafging, sprak tminee R. Zandstra een toepas lijk herdenkingswoord, met on- ;r meer een verwijzing naar de jrlog in Irak. Indrukwekkend was ;t optreden van de sopraan ndrea van Vuuren, die onder leer Ombra mai fu van Handel :n gehore bracht. Na afloop van e dienst liepen de bezoekers naar et herdenkingsmonument op de ïdijkplein. Ipvallend was dat daar voor het erst de traditionele vlam ontbrak. Vel hingen er zoals gebruikelijk de laggen halfstok van Amerika, En- eland, Canada, Frankrijk, Polen n Nederland. Militairen van land macht en luchtmacht vormden de rcwacht. Odeon verzorgde de toraalmuziek. Na The Last Post en iet Wilhelmus werd twee minuten ftilte in acht genomen, rene van Esseveld droeg een ge- Zaterdag 10 mei zondag 11 mei Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 aalm. R. v.d. Vring; eucharistie; herenkoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastores P. Denneman en J. Litjens; televisieviering; schola Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelinanstraa! 101 10:00 voorganger onbekend Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; Le Shaddai, Zeist World Outreach Church (info locatie: ffl0346-350458) 10:30 H.D. Gosseth het Stilt. dicht voor van schrijfster Marion Bloem. Wethouder Bert Krijger hield een korte toespraak waarin hij erop wees 'dat wij onze vrijheid terug hebben dankzij de velen die wij herdenken'. 'Zolang je kunt denken, ben je vrij. Elke dag vrij kunnen denken is ons door ande ren mogelijk gemaakt die wij nu herdenken'. De wethouder wees op de bijzondere plaats in Soester berg waar dit gebeurt: bij de Ban- ningstraat, waarvan de bewoners in de eerste dagen van de oorlog moesten vertrekken. Vervolgens werden aan de voet van het monument kransen en bloemstukken gelegd door de wet houders Bert Krijger en Bart Krol namens het gemeentebestuur; na mens land- en luchtmacht; de Raad van Kerken; de ouderenbon den Anbo en PCOB; de gezamen lijke basisscholen; het Oranje Co mité; de bevolking van Soester berg. Als laatste werd een bloemstuk gelegd ter nagedachtenis aan de 33 van Soesterberg, verzetsstrijders die werden gefusilleerd op een plek op de vliegbasis waar eerder die dag ook een herdenking was gehouden. Een défilé langs het monument besloot de plechtigheid op het Odijkplein. voordringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ffiOSJUU- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heett. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, §§030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heett. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, §1352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ^033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. World Vision i 99 world vision, amersfoort Soesterberg staat dankzij de politieteams van Eemland Soord en Binnensticht op za terdag 17 mei op z'n kop als op het ijsbaan- en skeelerterrein en het aansluitende evenemen tenterrein op de hoek Kamp- weg-Banningstraat de hulpver leningsdag in het kader van de tweedaagse (28 en 29 mei) Rotterdam-Parijs (Ropa) Run wordt gehouden. ren oor meer Informatie over de traatspeeidag en de Dat- an-Anders-actie kunt u srecht op onze website; /ww.3vo.nl/straatspeeldag n bij het Infocentrum van IVO, tel. (035) 524 8885. Politie, brandweer, ambulancever voer, Rode Kruis, Sigmateam (Snel Inzetbare Geneeskundige en Medische Assistentie) en Konink lijke Marechaussee uit beide poli tiedistricten van de Regio Utrecht presenteren zich op een bijzonde re manier door het tonen van ma terieel en materiaal, en door de monstraties, rondritten en specia le fotosessies. De opbrengst komt geheel ten goede aan mensen die Jijden aan kanker. ^even toevoegen aan de dagen, /aar geen dagen meer kunnen /orden toegevoegd aan het leven' het motto van de Roparun. )aaraan doen ook drie politie- yïams mee. Naast Rotterdam zijn jat Eemland Noord (met 23 deel- jemers) en Binnensticht (met 22 jcelnemers). Een veelzijdige groep rijwilligers begeleidt de lopers. Deze langste non-stop estafette loop ter wereld is opgezet als sponsorloop. Doel ervan is van zelfsprekend om zoveel mogelijk geld in te zamelen. De toegang op de hulpverlenings dag is gratis. Evenwel verwachten coördinator Rolf van Dee en de teamcaptains van Eemland Noord, wijkchef Bert Sandbrink, en Bin nensticht, wijkchef Fred Favier, die dag geld in te zamelen. Zo kun nen er tegen een kleine vergoeding rondritten gemaakt worden in nos talgische en eigentijdse hulpverle ningsvoertuigen. Ook kan men zich laten fotograferen. Voor de kinderen is er bovendien de extra attractie dat zij zich hiervoor kun nen kleden in de outfit van hun favoriete hulpverleningsdienst. De hulpverleningsdag is niet de eerste activiteit van Eemland Noord en Binnensticht. Ze hielden bijvoorbeeld al kerst- en Sint Ni- colaasacties en organiseerden een concert, bingoavonden, een to neeluitvoering en een scholieren sponsorloop. Ook stonden ze op rommelmarkten. Twee bingoavon- den volgen nog. Wat beide politie districten betreft is de hulpverle ningsdag het sluitstuk van alle ac tiviteiten ten bate van de Roparun. Wel is er voor sponsoren een af sluitende bijeenkomst op 27 mei. de straat/straten: illen wij uw straatnaam en naar tegen publicatie van femdat hij ter waarde van zo'n jOO duizend euro spullen had ;stolen van het militaire ter- ■in in Soesterberg, is een 36- irige inwoner van Hedel don- erdag door de Utrechtse schtbank veroordeeld tot 240 ir taakstraf en tien maanden jorwaardelijke celstraf. man was vanaf de zomer van 100 tot begin vorig jaar als uit- jerder werkzaam bij een aanne mersbedrijf dat werkte voor De- ensie. Gedurende die periode had lij in totaal zo'n elf keer spullen /an zijn opdrachtgever mee naar luis genomen. Zo had hij, behalve verschillende voertuigen waaronder een shovel, twee volkswagenbusjes en een jeep, allerlei grote bouwmaterialen ontvreemd. Op do lijst stonden onder meer drie hijskranen, zestien aggregaten, twee generatoren, twee trilplaten, twee garagekrikken, een luchtcompressor, twee graafmachi nes en twee golfkarren. Als hem al wat werd gevraagd, zei de man dat hij de spullen gekocht had. Enkele gestolen goederen had hij verkocht, maar het grootste deel had hij zelf gehouden. Vol gens gedragsdeskundigen is hij ver minderd toerekeningsvatbaar, om dat hij lijdt aan een stoornis 'in het autistisch spectrum'. De rechtbank hield er bij haar von nis rekening mee dat de man de spullen bijna allemaal heeft terug gegeven, en dat hij geld en moei te had besteed om ook de ver kochte buit weer terug te halen. Er was 21 maanden celstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk te gen hem geëist. Hulpverleningsdag De hulpverleningsdag op 17 mei in Soesterberg bestaat uit vier onder delen: een static show (expositie van en uitleg over materiaal en materieel); demonstraties (onder meer door hondengeleiders) door de deelnemende hulpverlenings diensten; rondritten in oldtimers en eigentijdse voertuigen die men tegen een vergoeding kan meema ken, en kinderen kunnen zich laten fotograferen in het hulpverlenings tenue van hun keuze. Volgens Bert Sandbrink is het best wel bijzonder dat de politie zo'n groots opgezet evenement organi seert voor een goed doel, evenals het feit dat twee politiedistricten, die overigens aan elkaar grenzen, dit samen doen. Dat bovendien ook andere diensten op het gebied van hulpverlening spontaan mee doen, is een extra onderstreping van het goede doel waarvoor men deze dag in Soesterberg heeft ge organiseerd. 'We rekenen op een paar duizend bezoekers', zegt Rolf van Dee als coördinator van de beide politie teams die het evenement hebben opgezet. 'En laat vooral een ding duidelijk zijn: de baten komen niet ten goede aan de politie, maar sponsoren voor honderd procent een goed doel', stelt Fred Favier. Niet eerder Een van de deelnemers is Remon Karchhoff. Hij heeft nooit eerder aan een loop meegedaan en is daarom al enige tijd in training. 'De lopers wisselen elkaar onder weg dan wel af, maar het zal toch niet gemakkelijk zijn voor mensen zoals ik die dit voor het eerst doen. Maar ik ben vast van plan om Pa rijs te halen,' zegt hij optimistisch. Het zal ergens in de route door drie landen afzien zijn, verwacht hij, 'maar ik heb het graag over voor het goede doel.' Dat geldt ook voor zijn collega-estafettelo- pers van de districten Eemland Noord en Binnensticht. Ze hebben in ieder geval een goed vooruit zicht: ze hoeven niet lopend terug, want aan de finish staan de bussen klaar om hen naar huis te brengen! De Open Cockpitdagen, die jaar lijks in het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg worden gehouden, trokken dit jaar dankzij de voorjaarsvakantie en het prach tige weer van afgelopen zondag vijfduizend bezoekers meer dan vorig jaar. Dit jaar kwamen vijf tienduizend mensen naar het mu seum. Voor de vaste staf en de vrijwillige medewerkers van het museum zijn dit de drukste dagen van het jaar. Ook de voorbereiding voor de Open Cockpitdagen om alles in goede banen te leiden vergt veel tijd. John Takkcbos uit Rhenen zou ook wel eens in zijn oude liefde, de Harvard, willen plaatsnemen om dat hij in de vijftiger jaren op de vliegbasis Soesterberg als techneut aan de Harvards heeft mogen sleu telen. In de Vreeburghal staan en kele historische vliegtuigen zoals de Tiger Moth, de Fokker S-ll en de Harvard opgesteld. Deze vlieg tuigen zullen nimmer voor belang stellenden worden opengesteld omdat de directie daar erg zuinig op is. Kleine kinderen willen liever in een helikopter zitten, omdat zij in een winkelcentrum of op de ker mis ook al eens in een helikopter hebben gezeten. Ouderen kiezen meer voor de populaire F-16 om dat dit toestel nog tot 2015 bij de Koninklijke Luchtmacht in gebruik is en op Open Dagen in binnen- en buitenland wordt voorgevlogen. Pr^rSore^g 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ^0900-8844; alarmnummer: §81.1.2. Vr»,c"mraa!'Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, S035-6031119. VriitxS^S;t'fm?r:SzorgerS. Coördinator: Marijke van den Berg, 38 06-30189317. H •'stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ^351940, b.g.g. 351658 of 351346. Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ^352391. Grofvuil, §§0800-7662000. Op donderdag 15 mei houdt Paul Klein in het dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein te Soesterberg een lezing niet het thema: Opvoeden met de hulp van je intuïtie. Aanvang 20:00 uur, zaal open 19:45 uur. Paul Klein over het onderwerp van zijn lezing: 'Wij ervaren steeds va ker dat kinderen 'gedragsproble men' vertonen. Je leest het in de krant. Je hoort het om je heen. Onderwijzers signaleren het op school. Ouders kloppen met op voedkundige vragen bij de school aan.' Er zullen verschillende oorzaken voor de gesignaleerde problema tiek zijn. Paul Klein stelt dat één van de oorzaken van de nu heer sende en nog steeds toenemende problemen is: 'Wij maken geen gebruik meer van de vermogens die wij in ons hebben. Als ouders voelen wij ons verantwoordelijk voor de opvoeding van onze kin deren. Vanuit deze verantwoorde lijkheid maken wij ons ook wel eens zorgen bij het opgroeien van onze kinderen. We proberen zo goed mogelijk ouder te zijn, hoe wel wij daar geen opleiding voor gevolgd hebben. Wij hebben zelf met name het voorbeeld van onze ouders. Hoe zij omgegaan zijn bij het opvoeden van onszelf. Heb je, toen jij kind was, wel eens gedacht: papa maak je niet zulke zorgen. Of: papa, waarom begrijp je mij nu niet? Of dat je bepaalde gevoelens had en deze niet bespreekbaar waren. Of dat je een sterk gevoel had: dat wil ik, maar het mocht niet. Of je dacht: mama, ik ben nu oud en wijs genoeg en loop niet in zeven sloten tegelijk. Herken je deze gevoelens in je kind, waar je het beste voor wilt en vraag je jezelf wel eens af wat speelt er in mijn kind? Herken je dat in veel gevallen jouw reactie sterk lijkt op de reactie, zoals jij die kreeg van jouw ouders? En als je kind dan zegt: 'mama je begint op oma te lijken', krab je jezelf achter je oor en denk je: ik wil het op mijn eigen wijze doen. Maar hoe moet ik anders. Ik weet niet hoe ik het anders kan doen. Onze aard kennen en weten waar onze gevoelens vandaan komen kan ons helpen. Dat kan door weer in contact te komen met onze eigen intuïtie en van daaruit weten wat er in ons kind speelt. Intuïtie is van binnen uit weten en aanvoelen wat er speelt. Ons intuï tieve weten is terug te vinden in de subtiele encrgiccentra in ons lichaam,' aldus Klein. In de lezing wordt een relatie ge legd tussen de ontwikkeling van de subtiele energiecentra in ons lichaam en de levensfasen van een mens. Met het kennen van de functies van deze subtiele energie centra en hun ontwikkeling gedu rende de verschillende levensfases weet je beter wat je kind drijft. En kan je gaan herkennen waarom je kind doet zoals het doet. Bij voldoende belangstelling start er eind september, begin oktober 2003 een cursus 'Opvoeden met de hulp van je intuïtie'. De basis van deze cursus is in contact ko men met je eigen intuïtie en van daaruit de opvoeding van je kind(eren) ter hand te nemen. Er zal tijdens de cursus voldoende ruimte zijn om ervaringen uit te wisselen en zo met z'n allen te groeien in het gebruik van onze intuïtie in het dagelijks leven en het opvoeden van onze kinderen. Belangstellenden zijn welkom op donderdag 15 mei. De toegang is vrij. Tijdens de lezing zal er ruim voldoende tijd zijn om vragen te stellen. Informatie: Paul Klein, S§ 0346-56 51 45 *ANNEMINGSBEDRI|F VAN METSELWERKEN GECERTIFICEERD Plasweg 24 - Soest - Tel. 035 - 60 19666 Nadat vorig jaar juni haar echt genoot, Guus Ketzer, in het middelpunt van de belangstel ling stond omdat hij 25 jaar als onderwijzer aan de Carolus school in Soesterberg was ver bonden, wordt op donderdag 15 mei Mariëtte Ketzer-Huntjes in het zonnetje gezet omdat zij dan 25 jaar als leerkracht aan de school is verbonden. Op die dag is er in de school van 13:00 tot 15:15 uur een feestmiddag, haar aangeboden door kinde ren, leerkrachten en ouderraad. Aansluitend is er een receptie van 15:45 tot 16:45 uur. Ouders, oud-leerlingen en an dere belangstellenden zijn dan welkom om Mariette Ketzer te feliciteren. Een transporthelikopter afkomstig van de vliegbasis Soesterberg heeft vorige week een monument in een vijver in Den Burg op Texel ge plaatst. Het Waddeneiland heeft het monument gekregen ter nage dachtenis aan bioloog Jac. P. Thijs- sc, vriend en collega van de au- teur-veldbioloog-dichter Rinke Tolman uit Soest. Thijsse heeft anderhalfjaar van zijn leven op het eiland gewoond en gewerkt. On der het toeziend oog van de ei landbewoners hebben de vliegers, majoor Groenendaal en kapitein Groothuis, deze indrukwekkende klus geklaard. De Loadmasters hebben uiteindelijk het door Jan Wolkers vervaardigde kunstwerk op zijn sokkel geplaatst. Het Thijs- se-monument is vervaardigd uit glas en roestvrij staal. ünrm Verenigde Verkeers beteren. Veiligheids Organisatie Let op onze aanbiedingenI Woonpassage Soest Birkstraat 101, Tel. 035-6013403, infnfflwooncassaqesoest.nl ROPARUN Diensten Centrum 'De Drie Eiken' Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 In het ontmoetingscentrum van De Drie Eiken aan het Dorpsplein (in gang aan de zijkant in verband met verbouwingswerkzaamheden) wordt zaterdag 10 mei een rom melmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor activiteiten in het centrum en aanschaf van appara tuur. Voor deze rommelmarkt is een groot aantal spullen inge bracht, van curiosa tot boeken, van gebruiks- tot siervoorwerpen en nog veel meer. Er is volgens de organisatoren van de markt voor elk wat wils'. De verkoop begint om 10:00 uur en eindigt om 13:30 uur. jl Woensdag 14 mei wordt om 10:15 uur het nieuwe speelterrein van het Medisch Kleuterdagverblijf (MKD) Bcthanië aan de Amers foortsestraat 119 in Soesterberg, feestelijk geopend. Dankzij giften van onder meer het Nationaal Fonds Kinderpostzegels, Stichting Zonnige Jeugd en Stichting Kinderhulp Nederland, maar voor al dankzij de inspanningen van de Rotary Club Soestdijk is een groot bedrag ingezameld. Het geld is gebruikt om de oude speeltoestel len van het MKD te vervangen. Het resultaat mag er zijn, de kin deren kunnen weer spelen in een prachtige nieuwe uitdagende en veilige speeltuin. De voorzitter van de Rotaryclub Soestdijk, J. Aal- ders, verricht de officiële opening. Onder applaus van de talrijke be langstellenden heeft de brandweer zaterdagmiddag aan de Plesman- straat een kat uit een boom ge haald. Zo'n inzet komt wel vaker voor, maar niet voor een kat zoals die zaterdag werd gered. Het dier had misschien wel zelf uit de boom kunnen komen als het niet door onbekende oorzaak verstrikt was geraakt in een plastic zak. Het was trouwens nog een hele klus om het dier te bereiken. Daarvoor riepen de Soesterbergers de assistentie in van de ladderwagen uit Soest. Er moesten eerst enkele takken uit een boom ernaast worden gezaagd voordat een brandweerman de kat kon bereiken. Hij slaagde erin de kat uit de zak te bevrijden, waar na het dier de verdere reddings operatie niet afwachtte maar van grote hoogte naar beneden sprong. De kat mankeerde niets en ging er als een haas vandoor. Echt koninginnedag-weer met een stralend zonnetje was het niet, vorige week woensdag, maar de regendruppels die af en toe als miezerig buitje vie len, hadden nauwelijks invloed op het aantal bezoekers van het als vanouds aantrekkelijke en gevarieerde programma in Soesterberg. De feestelijkheden concentreerden zich met name op de Rademaker straat, de Banningstraat, de ijs- en skeelerbaan en op het Dorpsplein. Dat het Koninginnedag was, kon zelfs elke buitenlandse bezoeker zien: aan dc oranje ol rood, wit en blauw geverfde haren, aan dc ge tekende vlaggetjes op de wangen of aan de oranje kledingstukken die overal te zien waren. De jaarmarkt was uiteraard weer de grote trekpleister. Hoewel niet alle kramen bezet waren (kennelijk hadden enkele verkopers die zich wel aangemeld hadden zich laten afschrikken door de weersvoor spelling), viel dat eigenlijk door de drukte niet eens op. Bovendien werd op een klein gedeelte van de Rademakerstraat het zicht enigs zins wazig door de palingrokerij met schuin ertegenover de ham burgerbakkerij Het optreden van de clown, het circusvariété en de kinderspelen (op het Dorpsplein) waren een groot succes en trokken veel be langstelling. Daar profiteerden dc kinderen van die de dag als markt dag benutten door hun overtollige speelgoed te koop aan te bieden. Op de ijs- en skeelerbaan trok het inline skaten veel belangstelling, en dat gold op de Banningstraat ook voor de landmacht die er met en kele voertuigen stond, evenals de Koninklijke Marechaussee. Blijkbaar zijn de Soesterbergers nieuwsgierig naar hun toekomst, want de waarzegster had het druk. Dat gold ook voor de sneltekenaar. Wie even op z'n beurt moest wachten, kon terecht bij dc ver schillende oude ambachten die tus sen de kraampjes werden uitgeoe fend. Vanzelfsprekend ontbrak de levende muziek niet en die zorgde voor een passende stemming. Het beetje regen kon die niet bederven. Soesterberg en de organisatie, het Oranje Comité en de Verenigde Ondernemers Soesterberg, kunnen met tevredenheid terugkijken op Koninginnedag 2003. Ze hebben zich niet voor niets ingespannen om er weer een daverend feest van te maken. De vele duizenden be zoekers hebben dan ook genoten en zullen volgend jaar zeker terug komen! Foto: Eemland Pers Foto: Eemland Pers

Soester Courant | 2003 | | pagina 15