Soest rekent op miljoenentekorten Stille tocht naar monument En dit zijn de knallers van deze week: GRATIS* RUIT 7.99 0.79 2.29 0.89 2.29 NIJHOf Voorruit vervangen GlasGarage Duitse militairen bij dodenherdenking WOENSDAG 7 MEI 2003 81e JAARGANG NO. 38 DEZE WEEK A. van der Lee REPAREREN? OZB omhoog; snoeien in dienstverlening en uitgaven Inbreker betrapt bij verlaten huis Inbrekers weg HU HAAR HSJHOf io% korting op alle meubels 25% korting op alle buitenzonwering" SI VERRASSING! Grote bol- I bUXUS 0 35cm€ 5.' f Tuincentrum en Kwekerij Groeneveld OVERHEES Tamboerijn 11 - Soest Grolsch Bier Komkommers Rundergehakt Rond wit of tarwebrood Ruby Cabernet Iglo Viscuisine VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Vogelpestzaak nu bij Van der Goen Soester geeft geen voorrang SOESTER KALENDER www.glasgarage.nl 235,- VOORDEEL OP EEN NIEUWE HR-KETEL NIJHOf VERKOOPPLANNEN? BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 Actueel 'Vrijheid is ieders verantwoordelijkheid' 'Besluit vogelruiming Soest is zinloos.' Kruising wordt rotonde. Meningen van lezers. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel Actueel Koninginnedag toe aan nieuwe activiteiten. Derde Kamer over veiligheid/criminaliteit. Johan van Beek viert 'Deens'jubileum. Familieberichten Rubrieksadvertenties Actueel 7 Michel van Dijk neemt afscheid van Ludgerusschool. Fraai bevrijdingsconcert. Luchtbus bij Wegwijzer. Varia 9 Vaarseizoen begonnen van Paltz- en Eemgeuzen. Van heidehut tot residence. Provincie helpt bedrijven. Varia Goed gezien. Soest 50 jaar geleden. Handicap en vakantie 11 Cultuurfestival 13 Expositie de Hazelaar. Coco Michels: 'Er gebeurt verrassend veel in Soest.' Kinderen en jongeren aan bod in Brede Bibliotheek. Soesterberg 15 Indrukwekkende herdenking. Hulpverlening centraal. Regen bederft dag niet. Lezing over opvoeden. Sport Sneek legt verschil met eredivisie bloot. Periodetitel WZ'49. 80° verjaardag SEC. 19 Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 21 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pagina mm Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 8,75 - Buiten Soest 17,50 - Losse nummers 0,55 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het meest opvallend op de vliegbasis Soesterberg tij dens de jaarlijkse herden king van de gevallen militai ren van de Koninklijke Luchtmacht en de oorlogs slachtoffers uit het dorp Soesterberg was de aanwe zigheid van een aantal bui tenlandse militairen. Daar bij waren ook Duitse militai ren, onder wie luitenant-ge neraal Jarosch en de mili tair attaché luitenant-kolo nel R. Steeger. Zij waren, naast militairen uit onder meer Engeland, Spanje, Canada en België, aanwezig bij het monument voor de gevalle nen op de vliegbasis. De groep militairen die de herdenking bij woonde, is in Nederland in ver band met een internationale onderofficiers-conferentie. Vol gens een woordvoerster van Staf Voorlichting op de vliegba sis Soesterberg is tijdens die conferentie uit de deelnemers de vraag gekomen of zij bij de herdenking aanwezig konden zijn. Hoewel met name de aan wezigheid van de Duitsers ge voelig zou kunnen liggen, is men tijdens intern beraad tot de slotsom gekomen dat er geen principiële bezwaren tegen be stonden. De plaatsvervangend bevelhebber der Luchtstrijd krachten, generaal-majaar Sta rink, heeft de buitenlandse mi litairen, onder wie dus de Duit sers, hiervoor toen uitgenodigd. De discussie is al een paar jaar aan de gang: is de tijd rijp om Duitsers te laten deelnemen aan de dodenherdenking op 4 mei? De meeste ouderen die herin neringen hebben aan de Twee de Wereldoorlog wijzen dit met klem af, anderen wijzen erop dat er een nieuwe generatie Duitsers is, die de oorlog niet verweten kan worden. Als zij oprecht meevoelen met het leed dat de Nederlandse bevolking in de oorlogsjaren heeft geleden en daaraan uiting willen geven, dan moeten zij ook welkom zijn vindt een kleine minderheid. De herdenking op Soesterberg verliep overigens niet anders dan in voorgaande jaren. Na het halfstok hijsen van de Neder landse vlag en de vlag van de Koninklijke Luchtmacht, volg den enkele toespraken, onder anderen door generaal Berlijn. Hij vroeg zich af of de herden king op de wijze zoals die op Soesterberg sinds 1956 wordt gehouden, op deze manier moet doorgaan. Uit gesprekken met jongeren is hem duidelijk geworden dat de herdenking hen niet veel zegt. Zij leven in een andere wereld. Na de kranslegging door verte genwoordigers van instanties, veteranen en inwoners van Soesterberg, werd het Wilhel mus gezongen, gevolgd door het overvliegen van vier F-16 straaljagers in een 'lost wing- man'-formatie; daarin wordt de symmetrie met opzet verstoord door een opengevallen plaats in de formatie. Een défilé besloot de plechtigheid. Naast de gebruikelijke infla tiestijging (vermoedelijk 2 pro cent) zal de onroerend zaken- belasting (OZB) de komende drie jaren telkens met nog eens 3 procent worden verhoogd. Dat levert de gemeente uitein delijk op jaarbasis 800 dui zend euro op en dat geld is hard nodig om een deel van de ge raamde tekorten te dekken. Over drie jaar zullen de aanslagen dan circa 20 procent hoger uitval len. Dat is althans wat het college de gemeenteraad voorstelt. Die praat morgenavond voor het eerst over de sombere financiële situatie die de gemeente te wachten staat. Volgens de prognoses zal Soest van 2004 tot en met 2007 jaarlijks 2,5 tot 4 miljoen euro verlies lij den. Naast deze belastingverhoging zal er waarschijnlijk ook, zowel kwan titatief als kwalitatief, in het dien stenpakket van de gemeente wor den gesneden om de begroting sluitend te krijgen. Te denken valt aan minder onderhoud, minder openstelling van de balie in het raadhuis. 'Minder van alles. We zouden het liever niet willen, maar misschien moet het wel', zegt wet houder Bert Krijger van financiën, die op deze wijze nog eens 800 duizend euro hoopt te besparen in 2007. Voor dat jaar resteert dan nog een gat van 1,6 miljoen euro. Het is aan de gemeenteraad 'om aan te geven waar dat geld moet worden bezuinigd of welke beleidswensen moeten worden geschrapt. Hoewel er veel wensen zijn in Soest, is er voor nieuw beleid eigenlijk geen speelruimte meer. Voor volgend jaar is er 127 duizend euro gereser veerd voor nieuwe zaken, maar elke extra investering betekent dat er op andere uitgaven moet wor den beknibbeld. Politieke keuzes Omdat het daarbij om politieke keuzes gaat, wil Krijger geen schot voor de boeg geven. 'Alles is be spreekbaar, maar je moet afblijven van iemand van wie het vet al van de botten is gehaald', is het enige wat de wethouder erover wil zeg gen. Dat de raad de tekorten zal accepteren, lijkt hem onmogelijk, omdat Soest dan binnen de kort ste keren door zijn algemene reser ve heen is. En deze'spaarpot is al minder gevuld dan de bedoeling was. Dit jaar houdt Soest nog rekening met een 'overschotje' van 67 dui zend euro. Op de begroting van 70 miljoen euro is dat een 'grijpstui- ver'. Daarna wordt het allemaal kritischer met financiële bressen van achtereenvolgens 3 en 2,5 en 3,5 en 4 miljoen euro. Daarbij is uitgegaan van de geluiden vanuit Den Haag dat de uitkering aan de gemeenten met 1 procent zullen worden verlaagd. Al jaren komt het college met sombere voorspellingen op de proppen, terwijl uiteindelijk iede re keer alsnog met een overschot werd afgesloten. Vorig jaar be droeg de winst 1,4 miljoen euro. Dat was voornamelijk te danken aan meevallers uit het gemeente fonds, waaruit het rijk de lagere overheden geld overmaakt. Nu liggen de zaken anders, bena drukt Krijger, te meer daar er nog veel onduidelijkheid bestaat over de koers die het nieuwe kabinet gaat varen. Balkenende en co. heb ben bezuinigingen aangekondigd en dat heeft zijn weerslag op de rijksuitkeringen aan de gemeenten. 'Dubbeltje' In afwachting van het definitieve beleid van de regering zal de lokale overheid ieder 'dubbeltje' moeten omdraaien. Morgenavond wisselen de voltallige raadsfracties vanaf 19:30 uur met elkaar van gedach ten. Zij moeten het college aange ven op welke beleidsterreinen er wel of absoluut niet mag worden bezuinigd. Tevens wordt de raad de vragen voorgelegd of de OZB- tarieven mogen worden opge schroefd en waar er eventueel bin nen het eigen apparaat geld kan worden bespaard, wat in elke vorm gevolgen zal hebben voor de dienstverlening aan de burgers. Daarnaast is het mogelijk dat de raad kiest voor nog meer belas tingverhogingen. Oneindig zijn de mogelijkheden om te bezuinigen overigens niet. De gemeente heeft taken en plich ten, waarin het mes niet mag wor den gezet. Een voorbeeld daarvan is de Wet Voorzieningen Gehandi capten, waarop minder validen en ouderen voor tal van zaken een beroep kunnen doen. De uitgaven hiervan zijn het afgelopen jaar met bijna een half miljoen euro geste gen, bijna een viervoud van waar op Soest had gerekend. Ook dat Bij thuiskomst ontwaarde een ze ventienjarige Soester vorige week dinsdag een niet alledaags tafereel. Uit een slaapkamerraam van de woning aan de Klaarwaterweg werd een rugzak gegooid en even later klom er een jongen uit, die naar beneden sprong. De Soester herkende de jongeman die hem verzocht niets tegen de politie te zeggen en er vervolgens vandoor ging. Binnen bleek dat diverse ka mers waren doorzocht en dat er onder meer sieraden en geld waren verdwenen. De bewoner deed bij de politie aangifte van diefstal en die ging een kijkje nemen in de woning van de verdachte. Daar werden sieraden aangetroffen. De jongeman werd aangehouden en meegenomen voor verhoor. Getuigen zagen maandagavond twee mannen uit het raam van een woning aan de Hobbemalaan klimmen. Ze waarschuwden met een de politie die later twee jonge mannen aanhield, die zich ver dacht gedroegen. Uit onderzoek kwam vast te staan, dat ze niets met de inbraak te maken hadden. Daarop werd het tweetal op vrije voeten gesteld. Omdat de bewoner nog geen aangifte heeft gedaan, is het niet bekend of er iets uit de woning is ontvreemd. bouwen woonwaren. boom minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl Voorafgegaan door een stille tocht met circa tweehonderd deelnemers hebben zondag avond naar schatting ruim dui zend mensen de Dodenher denking bij het monument aan de Inspecteur Schreuderlaan/ Verzetsplein bijgewoond. De stille tocht was een nieuw on derdeel in het vaste programma van de plechtigheid op 4 mei. Van af het Nassauplantsoen liepen ver tegenwoordigers van de gemeente, het Voormalig Verzet, het Comité 4 mei en diverse verenigingen met nog eens ongeveer negentig bur gers naar het monument waar jaar lijks de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog worden herdacht. Na zang van Apollo, de twee mi nuten stilte en het Wilhelmus leg den achtereenvolgens burgemees ter Koos Janssen namens de ge meente, mevrouw I. Vogel namens het Voormalig Verzet, Mr. R.E. Schippers namens het Comité 4 Foto: Foto Bell mei en leerlingen van het Griftland College een krans bij het monu ment, alvorens de herdenking werd afgesloten met de gang langs het monument. Veel mensen legden er bloemen. Lees verder op pagina 3 t> A A A A A A A A A A A A A A A A Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl Iedere zondag en 365 dagen geopend Amsterdamseweg 57A naast kasteel Groeneveld Tel.: 035-5431102 -# krat 24 flesjes 2 stuks heel Zuid-Afrika Pinotage fles l liter 6,98 nu diverse smaken drukt een zware stempel op de komende begrotingen. Voorheen kwam het college met voorstellen en mocht de raad daar op reageren. Nu moet, in het ka der van het nieuwe duale stelstel, de raad de richting bepalen. Op donderdag 22 mei neemt ze daar over een besluit, waarna het colle ge een nieuwe begroting zal sa menstellen, die in oktober uitge breid aan de orde komt. Tegen die tijd hoopt het gemeentebestuur meer duidelijkheid te hebben over de plannen van het kabinet en zal waarschijnlijk bekend zijn hoeveel het uit het gemeentefonds krijgt. Het kan mee-, maar ook tegenval len. Bezuinigt Den Haag meer, dan moet Soest nog meer impopu laire maatregelen gaan bedenken. Zoals de landelijke media vorige week al berichtten berust de zaak van het afmaken van hobbypluim vee nu bij de Soester Van der Goen. In de vorige editie van de Soester Courant kwam de kwestie van de 'ruiming' van loslopende vogels - met name eenden en gan zen - in Soest ter sprake. Van der Goen: 'Dezelfde ambtenaren die jarenlang nagelaten hebben maat regelen te nemen tegen legbatterij en, waarvan je zulke ernstige ge volgen van een uitbraak kunt ver wachten, zijn nu opeens slagvaar dig en bedienen een geoliede moordmachine.' Honderden bena deelden hebben zich bij hem ge meld; ook talrijke belangenorgani saties hebben zich aangesloten. Dinsdag jl. voerde Van der Goen een kort geding tegen de staat. De uitslag was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. Een Soester automobilist met een te hoog alcoholpercentage in zijn bloed heeft maandagavond tegen tien uur een aanrijding veroorzaakt op de Obrechtstraat. Hij verleen de geen voorrang aan een 18-jari- ge automobiliste die op de Ko ningsweg reed. De jonge Soester vrouw klaagde na de aanrijding over pijn in haar schouder en ging op eigen gelegenheid naar de huis arts. De twee auto's moesten wor den weggesleept. De 37-jarige man moest mee naar het bureau voor een ademanalyse test, omdat zijn adem naar alcohol riekte. Hij blies 400 ug/1, terwijl 220 ug/1 de limiet is. Aan het pro cesverbaal werd daarom een rijver bod van drie uur geniet. NEFKENS SOEST VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Telefoon (035) 601 23 64 Donderdag 8 mei 19:30 Extra vergadering raads commissie Financiën over be groting, gemeentehuis, Raad huisplein 1. Vrijdag 9 mei 10:00 Fietstocht 'Huisvrou wen', start t.o. paleis Soestdijk. 19:30 Opening expositie 14 Soester kunstenaars, De Haze- laar, Pimpelmees 5. Zaterdag 10 mei 11:45 Opening Cultuurfestival, Raadhuisplein. 14:00 Puja Abishekam, De Zwaluw, Koningsweg 5D. Zondag 11 mei 11:00 Open dag, de Bere- klauw, Steenhoffstraat 63. Maandag 12 mei 19:30 Raadscommissie Alg. Bestuurszaken, gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 20:00 Workshop bij Paso, 'De Vriendschap', Nachtegaalweg 8A, 2,00/4,50. 20:00 Playbackshow gehandi capten, 'De Schoof, Molen straat 142. 20:30 Film 'All or Nothing', Artishock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 13 mei 19:00 Inschrijven Avondvier daagse, TBS, Koningsweg 30, 3,50. 19:30 Raadscommissie R.O.- Verkeer-Milieu, gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 20:00 Kookdemonstratie Groei Bloei, 't Soester Stekkie, Schrikslaan 1-3, 10,00. Woensdag 14 mei 14:00 Film 'Jungle Boek 2', Brede Bibliotheek, Willaert- straat 49, 3,50. 19:30 Raadscommissie Sport- Onderwijs-Welzijn, gemeente huis, Raadhuisplein 1. 20:15 Concert Soester Orkest vereniging, Petrus en Paulus- kerk, Kerkplein 2, 8,00/9,00. AUTORUIT STUK? SOEST Nieuwegracht 23 Tel. 035-603 22 45 ALLEEN NOC DEZE MAAND speciaal voor Nuon klanten Goed geregeld" bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 ui. www.nijbofbaarn.nl. Bel voor info gratis met Goedgeregeld. onderdeel van Nuon. telefoon 0800-2021 of kijk op www.goedgeregeld.nl REGIOMAKELAARS Burg, Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl ra Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2003 | | pagina 1