Kruising verandert in rotonde Visser Burgemeester: 'Vrijheid is ieders verantwoordelijkheid' Dierenbescherming: 'Besluit vogelruiming Soest zinloos' iND huis MaM^fvan Zijp Pers van ruim 300 kilo valt op medewerker stomerij Presentatie boek en nieuw complex van De Paardenkamp Volgende week inschrijven voor avondvierdaagse Vadertje en moedertje spelen!!! PAGINA WOENSDAG 7 MEI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 entrum ier voor om Kritiek op methode en moment Winkeldiefstal Meningen j van lezers| 'Om commotie te voorkomen' GARDENA: water op maat! Slechte beurt Moederdagdiamant: Diamonder, Geluk bij ongeluk: alleen kneuzingen Open dag op zaterdag 24 mei •Ém. tiroijn ffri? I r-m. NATUURLIJK s WONEN Hwis j|||^ Tuin De spelende mens Politiekrant huis aan huis Service voor alle merken Give your mother LIFE STYLE! Voor moeder van Valentijn LifeStyle üinonderhoud 01 67 76 i een nieuwe serre, uit uw huis, samen s en tuin groeien en tor een afspraak en ?au vol lentekriebels! eM t tel. (035) 523 93 23 - 602 11 02 In zijn toespraak tijdens de herdenking op 4 mei is burge meester Koos Janssen kort stondig ingegaan op de actuele oorlogen en conflicten, met name die in Irak. 'De twee mi nuten stilte zullen nog sterker dan in andere jaren het mo ment van verbondenheid vor men', aldus Janssen. 'Vrijheid is niet te koop, luidde dit jaar het herdenkingsthema. Jans sen: 'Het geeft natuurlijk een heer lijk vrij gevoel dat veel mensen in ons langs, jong en oud, kunnen ko pen wat ze willen. Kleding, het mobieltje, de gewenste interne taansluiting, de scooter, fiets of auto; de nieuwste drankjes kunnen drinken. Alles lijkt haalbaar en betaalbaar.' 'Maar wat is het waard', aldus de burgemeester, 'als je weet dat die materiële vrijheid niet voor ieder een is weggelegd? Deze materiële vrijheid is er niet voor iedereen in gelijke mate. Daar valt nog veel aan te doen, een wereld te winnen. Dat besef brengt vrijheid dichter bij. Daar kunnen en moeten we ons voor inzetten.' 'Vrijheid is niet te koop. Dat geldt ook voor tal van immateriële za ken. Vrijheid van meningsuiting, met respect voor de ander, zeggen watje ervan vindt. Gerechtigheid, sociale rechtvaardigheid, vrede, zorgzaam omgaan met de mede mens, verdraagzaamheid, zaken die niet met een laag prijskaartje in de winkel te koop zijn. Zaken ook, die niet afdwingbaar zijn, maar in ons zelf moeten zitten om ook waardevol voor de ander te kun nen zijn.' 'Vrijheid is ieders verantwoorde lijkheid, daar mag niemand zich aan onttrekken. Vrijheid is niet te koop, maar wel bereikbaar als wij elkaar erop aan durven te spreken. Als het ware het vrede- en vrij heidsideaal het laten winnen van het 'koopje'. Vrijheid: zo velen hebben zich ervoor ingezet, soms ook met de prijs van hun eigen le ven. Nabestaanden zijn daar nooit van losgekomen', aldus Janssen die de grote opkomst bij het monu ment een groot eerbetoon noemde aan de mensen die het goede voor beeld hebben gegeven in Neder land, Nederlands-Indië en elders. 'Vrijheid is niet te koop. Vrijheid is te bereiken. Er wordt op u gere kend.' De Soester dierenbescherming is het niet eens met de vogelrui ming die in Soest op last van burgemeester Janssen plaats vindt. Volgens bestuurslid Toni Bakker is de aanpak die hier wordt gevolgd zinloos. Ook het moment - midden in de broed tijd - is volgens hem 'uiterst ongelukkig' gekozen. 'De meeste eenden hebben net jongen of zitten nog op de eieren, aldus Bakker. 'Hetzelfde geldt voor de ganzen.' Bakker reageert op de berichtgeving in de Soester Courant van vorige week. Hij laat desgevraagd weten dat hij telefo nisch al contact heeft gehad met het gemeentebestuur en dat er een brief aan de burgemeester onder weg is. 'Inderdaad, er is helaas weinig meer aan te doen.' De Die renbescherming is niet om advies gevraagd, bevestigt Bakker. 'Dat had zeker wel in de rede gelegen, ja. En dan zouden wij zeker de gé- kozen methode en het gekozen moment ter sprake hebben ge bracht.' Veel burgers hebben bij de Dieren bescherming geklaagd over de manier waarop de burgemeester de (dreigende?) verspreiding van de vogelpest in Soest heeft aange pakt. Ook Bakker zet vraagtekens bij het uitgangspunt dat het ge meentebestuur zich als 'eigenaar' van de dieren langs de Koningsweg opstelt. 'Hoezo eigenaar?' aldus Bakker. 'Geeft de burgemeester ze soms te eten...?' Hij stelt vast dat er op dat punt in elk geval geen duidelijk gemeentelijk beleid is. 'Ik ken het tenminste niet.' Niet efficiënt De manier waarop de dieren ge vangen worden is volgens Bakker ook niet bepaald efficiënt. 'De beestjes worden opgejaagd. Som mige worden gevangen, andere lo pen nog gewoon rond. Wc hebben heel veel klachten binnengekregen over het feit dat de dieren uit el kaar gedreven worden, waarbij de ouders gevangen worden en afge voerd en de jongen achterblijven. Daar zijn.heel veel mensen heel erg verontwaardigd over.' De Soester aanpak dient in elk ge val niet de beheersing van de vo gelpest, dat staat volgens Bakker wel vast. 'Onderzoek van de Er asmus Universiteit heeft inmiddels aangetoond dat het vogelpestvirus niet door deze dieren wordt ver spreid. Dat onderzoek is gehouden onder 24 wilde vogelsoorten in de Gelderse Vallei. Maar ook als het wél zo zou zijn, zoals de burge meester vorige week kennelijk nog veronderstelde, dan zou het opja gen van de vogels toch ook precies het verkeerde effect hebben gehad. Het is natuurlijk de zekerste ma nier om het virus te verspreiden...' Toen een negenjarige jongen en een vrouw van onbekende leeftijd zaterdagmorgen een winkel aan de Van Weedestraat verlieten, ging het alarm. Winkelpersoneel nam poolshoogte en ontdekte dat het tweetal goederen had meegeno men zonder te betalen. Politiesur veillanten die in de buurt waren, hielden het tweetal aan en maak ten op het bureau procesverbaal op. Met stijgende verbazing en irrita tie las ik in de Soester Courant het relaas over de 'ruiming' (wat een woord) van dé ganzen en Kaapse eenden bij de vijvers van de Ko ningsweg. En de manier waarop dat gebeurd is. Hoe denkt het Soester College I over de Soester bevolking? Dat ze I met een peuterklas te maken heb- I ben? Zo van 'eerst maar ruimen', I zonder daar eerst met de dierenbe- I scherming overleg over te hebben I gehad? (Onbegrijpelijk.) Dan krij- I gen we tenminste geen emotione- le toestanden van dat 'klootjes volk'. Zoals dat 8 jaar geleden het geval was met de Kaapse een den, die zogenaamd naar een an dere locatie gebracht zouden wor den. Nu staat in de krant dat ze afgemaakt zijn. En toen heerste er géén vogelpest. Is liet niet zo dat jullie de vogel pest aangrijpen om de 'overlast' van de ganzen en eenden in één keer op te lossen? En dan wel op zo'n stiekeme, achterbakse manier! Veel mensenkennis hebben jullie niet, want deze houding roept juist irritatie en onbegrip op. Dit alles staat haaks op de presen tatie van burgemeester Janssen in het Burgeijaarverslag, o.a. over 'de samenleving goed kennen' en 'tus sen de mensen staan'. Laat me niet lachen. Wat een miskleun, burge meester! Want ik begreep dat de hele operatie in uw opdracht was uitgevoerd. Ik had toch al geen hoge pet op van de gemeente Soest. Soest was eens een mooi boerendorp, wat is er nog van over? Het is iedereen bekend. Het Soester Natuurbad verkwanseld, Zonneglorendeal, verkeersproblematiek, miskleunen op het gebied van zebrapaden en andere obstakels op de weg, enz. Geld te kort? Dan verhogen we toch gewoon de OZB... Wanneer je denkt dat er, na ge meenteraadsverkiezingen met een verrassende uitslag, iets verandert, heb je het mis. De oude kliek blijft gewoon zitten. Bah, misselijkma kend. GARDENA Multi 4 sproeier Twist «'él GARDENA' Tuinieren op topniveau GARDENA Twin-Set I Amersfoort, Amsterdamseweg 139, 033-4611203, donderdag/vrijdag koopavond, www.intratuin.nl Bij Intratuin komen je ideeën tot bloei. Laat Soest a.u.b. een beetje Soest blijven met een eerlijk bestuur. Het is nu een dorp met 'hoogmoeds waanzin'. I.G. van Straaten-Lepstra Het is 's morgens vroeg druk op de vrijmarkt op de Eng. Ook de Ju niorkamer Eemland is aanwezig met een ballen/lotenspel. We doen mee, het is tenslotte voor een goed doel en voor 5,00 krijgen we een aardig boekje met wandel- en fietsroutes, alsmede drie lootjes. 'Trekking vanmiddag om half drie, mijnheer', zegt de jongeman nog terwijl we doorlopen. 'U moet wel aanwezig zijn, want de notaris trekt anders gewoon door.' Ook het bord vermeldt: trekking om half drie vanmiddag. Ik woon vlakbij de Eng, dus loop ik om vijf voor half drie, gewapend met paraplu, even naar de trek king. Terwijl ik precies om half drie het terrein op loop, hoor ik de speaker de mensen bedanken voor hun enthousiaste medewerking. De trekking is al geweest Ik vraag bij de tent van de Junior- kamer hoe dat kan. Er staan nog meer mensen die met hun lootjes zijn komen aanlopen. Een ervan maakt mij erop attent dat ik met mijn lootje nr. 244 de derde prijs hhd gewonnen, maar dat er een nieuwe winnaar is getrokken. 'De notaris heeft het goed gevonden dat de trekking tien minuten eer der is begonnen, want het is zo'n slecht weer', wordt mij verteld. De notaris heeft toegestemd, dus pu is het allemaal in orde. Ik maak de Juniorkamer erop attent dat ik het principieel oneens ben met hen en met de notaris. De jongeman wil gaan kijken of er ergens niet nog een ander prijsje voor mij te vinden is, maar het gaat mij niet om de prijs, want ik heb niet zo veel aan een paar skeelers. Maar ik vind het wel onbegrijpelijk dat een notaris 'in functie' zo'n misser kan maken. H.L. van Dalen Ontluikend mooi als een nieuwe lente! Chique ringenset met echt diamant. 14-Karaats wit- en geelgoud. Met certificaat van echtheid. iVu 3S5,- Inclusief houten gescheukt-'orpakking j^elier Van Weedestraat 145, Soest, Telefoon (035) 602 06 70 Een geluk bij een ongeluk. Dat kan worden gesteld na een bedrijfsongeval, waarbij een persniachine van 300 tot 400 kilo op een 37-jarige medewerker van Bakkum Fashion Service BV terecht kwam. De man kwam er vanaf met verschillende kneuzingen in de borst- streek. Omdat het cr aanvankelijk vee! erger uitzag en er ook een col lega van hem bij het ongeval zou zijn betrokken, spoedden twee ambulances zich donder dagmiddag naar de stomerij aan de Koningsweg. Ook de trau mahelikopter landde ter hoog te van de rotonde, maar uitein delijk werd de inwoner van Soest per ambulance naar het UMC gebracht. In Utrecht wer den geen inwendige verwondin gen en botbreuken bij hem ge constateerd. De behandeling richtte zich dan ook voorname lijk tegen de pijn als gevolg van de kneuzingen. Omdat de Arbeidsinspectie de zaak nog onderzoekt, wil be drijfsleider Wijnhoud van Bak kum Fashion Service geen me dedelingen doen over de (mo gelijke) oorzaak. Hij spreekt van 'ongelukkige omstandighe den'. Volgens een verklaring die een getuige aan de politie heeft afgelegd, was het plastic in de machine vastgelopen. Iemand zou vervolgens hebben getrok ken aan het plastic, waarna de pers omkieperde. De machine heeft een betrekkelijk klein op pervlak van 80x80 centimeter, maar is bijna drie meter hoog. Het zwaartepunt zit bovenin. Uit extra voorzorg zal de pers worden verankerd. De pers wordt gebruikt om plastic te persen, zodat het af- valvolume tot een minimum kan worden beperkt. Er staat een soortgelijke machine, waar in ander (schoon) restafval, zo als verpakkingen, wordt ge perst. Bakkum Fashion Service is gevestigd naast Super Clea- ner en is erin gespecialiseerd om nieuwe kleding klaar te sto men, voordat het in de winkels wordt gehangen. Het ongeval gebeurde donder dagmiddag om ongeveer kwart voor vijf. Veel van de 23 vaste en 20 uitzendkrachten waren dusdanig geschrokken, dat het bedrijf Stichting Slachtofferhulp inschakelde. Medewerkers van deze stichting zouden zich gis teren melden. Volgens de be drijfsleider gaat het met het slachtoffer naar omstandighe den goed. 'Hij heeft echt geluk gehad, gelukkig wel.' Piet Ekel kruipt zaterdag 24 mei weer in de rol van Malle Pietje, waarmee hij in de 'tele visieserie van de eeuw' Swie- bertje furore maakte. In die hoedanigheid zal hij tijdens de open dag van de De Paarden kamp het eerste exemplaar van 'Ons Paardenkamp, hun paar- denparadijs' aanbieden. Het boek is geschreven door de Soester journalist Jan van Steen- delaar die aanwezig zal zijn om het te signeren. Het boek is vanaf 24 mei verkrijgbaar in de winkel van de De Paardenkamp op boerderij Vosseveld aan de Birkstraat. Er staan verhalen in over de paarden en de mensen achter deze viervoe ters. De halfjaarlijkse open dag staat daarom ditmaal in het teken van het boek dat verkrijgbaar is tegen betaling van 15,00. Het kan ook worden besteld door 20,00 (in clusief verzendkosten) over te ma ken op Postbank 631624 t.n.v. Stichting De Paardenkamp te Soest o.v.v. boek. Bezoekers van dc open dag kun nen ook zelf meewerken aan het verhaal door een gedeelte te schrij ven. Het complete verhaal wordt daarna op de website van de De Paardenkamp gepubliceerd. De open dag wordt om 11:00 uur geopend. De gratis koffie met koek staat dan reeds klaar. Een half uur later presenteert Malle Pietje het boek over het rusthuis voor paarden en om 12:30 en 14:30 uur zijn er poppenkastvoor stellingen. Maar een open dag is geen open dag als er geen nieuwe bewoners worden verwelkomd. Rond de klok van twee uur zullen zes paar den worden voorgesteld aan het publiek dat ongetwijfeld en tradi tiegetrouw weer in groten getale zal verschijnen. De toekomstige bewoners variëren in leeftijd van 20 tot 33 jaar. De jongste, de mer rie Hackncy/Welsh, is afkomstig uit Soesterberg. In de afgelopen maanden zijn drie paarden overle den. Het zijn Ragna (36), Sjonnie (31) en Kalita (33). Vanaf oktober zullen gefaseerd nog eens zestig paarden worden toegelaten tot de De Paarden kamp. Zij krijgen allemaal een plekje in het nieuwe gedeelte, on geveer een kilometer verderop aan dc Birkstraat. Daar wordt momen teel de nieuwbouw gerealiseerd met onder meer vier boxen die elk plaats bieden aan vijftien gasten. Tijdens de open dag wordt een presentatie gegeven van hoe het nieuwe complex er zal komen uit te zien. Verkeerslichten en hun palen zijn geveld. De zanderige kruising is on herkenbaar, de bovenlagen van de Dalweg en de Beukenlaan zijn gedeel telijk verdwenen. Het is betrekkelijk rustig op een van de drukste kruisin gen van Soest. Groot materieel en stratenmakers zorgen voor de enige be drijvigheid. Af en toe passeert een afgestapte fietser of blijft een oudere wandelaar nieuwsgierig kijken. 'Wat moet het gaan worden?' 'Een roton de. Twee jongetjes rijden er alvast rondjes. Op hun skelter. Eergisteren is, schuin voor sporthal Beukendal, een begin gemaakt met de aanleg van hei verkeersplein. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden in de eerste week van juni zijn afgerond. Tot die tijd moet het verkeer omrijden. Dat kan via de Molenstraat, maar ook via de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmalaan. De afsluitingen in deze twee lanen, die beginjaren negentig zoveel stof deden opwaaien, zijn tijdelijk opgeheven. Deze maatregel moet ertoe bijdragen dat met name het verkeer van oost naar west en vice ver sa toch redelijk soepel zijn weg weet te vinden. Foto: Soester Courant AL 7 JAAR IN SOEST Binnen- en Buiten Meubelen Mandwerk - Accessoires Gordijnen - Karpetten Dealer van o.a.: Teak Garden Lloyd Loom - Luxaflex Inrichters van: GRATIS BEZORGEN IN DE REGIO Burg. Grortiestr. 1 a, SOEST 035 - 602 27 68 TEGENOVER DE HEMA Kent u het gevoel als zwijgende meerderheid in een koor te staan om mee te werken aan de uitvoe ring van een mooi zangstuk? "Het leven zonder muziek is een vergis sing", zei Nietzsche. Last van g.s.m., s.m.s., e-mail ol andere kwalen of bent u nog in staat te volksdansen bij Radost? Zou u niet als topmanager een bij rol willen spelen in een blijspel van De Rietpluim? Nooit de behoefte gevoeld dat af schuwelijke schilderij boven uw dressoir te vervangen door een prachtige olieverf van de Kunstuit leen? Bent u verslaafd aan de spelletjes op internet. Ga toch naar ballet! Niet uitverkoren voor de wereld kampioenschappen luchtgitaar- spelen in Finland? Vraag dan aan Animato een keer een echte accor deon te mogen vasthouden. Nog niets gekocht voor moeder dag? Ga zaterdag shoppen op de herboren Kunstmarkt in de tuin achter het gemeentehuis. Volgt u als zakenvrouw-van-het- jaar of koopman-in-vuurwerk eens een cursus circusartiest in de Brede Bibliotheek. Tekent u alleen maar stukken op uw kantoor of schetst u op de dins dagavond liever een mooi model op de tekenclub van Artishock? Al uw kabels met UPC doorge knipt? Vraag vrijblijvend een of ferte aan bij Chorus Line. Geschorst als topman van het su permarktconcern Laurus met een bonus van een miljoen euro? Kom dan zingen bij het Slavisch Koor Byzantium. Bent u op de Koningsweg al hon derd keer geflitst in uw Cabrio. Fiets dan deze zomer naar ons Openluchttheater. Dat is een stuk goedkoper. Ook zo geschokt, dat al uw geve derde vrienden in de Soester vij vers door het gemeentebestuur zijn uitgeroeid. Slijp dan een mooie siereend van kristal bij de Lapidaristen Club. Zij zijn ook op zoek naar een veilig onderkomen in ons dorp. Weer geen lintje gekregen op Ko ninginnedag? Word dan lid van de Muziekvereniging "Geduld Over wint Alles". Werkloze trompetter geworden in het leger van de Melkertbanen? Ga eerste viool spelen bij de Mu- ziekkring. "De mens is pas echt mens wan neer hij speelt", zei Schiller. Komt dit alles zaterdag zien op het Cultuur Festival Soest! ...Je kijkt je ogen uit... De inschrijving voor de avond vierdaagse begint dinsdag 13 mei, van 19:00 tot 20:00 uur in het TBS-gebomv aan de Ko ningsweg 30. Wie dan is ver hinderd, kan er ook op 15 mei, van 19:00 tot 20:00 uur, te recht. Deelname kost 3,50 per per soon. Maar wie niet op een van bovengenoemde avonden kan ver schijnen, heeft nog de mogelijk heid zich op de eerste wandeldag te laten registreren. Dat kost dan een euro extra. De avondvierdaagse wordt dit jaar gehouden van maandag 19 tot en met donderdag 22 mei. De start is telkens vanaf het TBS-terrein, de eerste drie dagen tussen 18:00 en 18:30 uur en op de laatste dag gaat iedereen om 18:00 uur op pad. De wandelaars verzamelen zich later op evenemententerrein de Eng, vanwaar het défilé richting het ge meentehuis begint. De plaatselijke regelingscommissie heeft vier routes van 5 en 10 kilo meter uitgestippeld. De organisa toren wijzen er verder op dat er tij dens de avondvierdaagse een stop verbod geldt op de Koningsweg. Het TBS-terrein is deze avonden bereikbaar via de zij-ingang aan de Belvédèreweg. Deze week verspreidt de Politie Regio Utrecht in de gehele provin cie de Politiekrant. In deze twee de editie worden onder meer de cijfers van 2002 van het district Eemland noord (Soest, Baarn, Bunschoten, Eemnes) weergege ven. Dat jaarverslag werd enkele weken geleden reeds aan de pers gepresenteerd. De overzichten hebben betrekking op onder meer misdrijven en de veelvoorkomen de criminaliteit, zoals diefstallen. In ieder district van dc provincie wordt een eigen editie bezorgd. Dc politie wil zodoende iedereen in formeren over de situatie in zijn omgeving. De huis-aan-huiskrant van de po litie werd in 2000 voor het eerst verspreid. Het is de bedoeling dat dit voortaan elk jaar gaat gebeu- f M SOEST Eigen technische dienst met 24-uwr service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Sieraden interieur accessoires kookworkshops Bloemen en (buiten- planten (dyrberg/kern) Koninginnelaan 29 Soest(dijk) Tel. 035-6024657 Het wordt weer liet zo leuk als vroeger... op wat kleine verschillen na: vader speelt vader, die betaalt dus. Moeder speelt moeder en die lokt vader naar de mooiste cadeaus die 't Vaarderboogt in buis heeft. En, omdat 't Vaarderboogt weet dat het zondag moe d'r-dag is hebben wc hcceéel veel in huis gehaald Groencadcaus waar elke gemalin volledig van uit baar dak gaat. Van Moederplant tot Moe s tuin. ze heeft het werkelijk voor het uitkiezen. Binnen in onze Decorie is ze al helemaal niet meer te houden! Dus doen kerels, je weet maar nooit... TUIN ADVIES CENTRUM Dorresteinweg 72 b Soest Tel.: 035 - 601 28 83 Fax: 035 601 36 06

Soester Courant | 2003 | | pagina 3