wasautomaten-drogers-afwasautomaten-koelkasten-diepvnezers Epilepsie: Een prettige vakantie voor u en uw huisdier régl i Nu mei en V.J a P Sh Met de hond op pad Tips: Handicap en vakantie Vaarseizot voor de Pa H'vvvv.sanitiern soms ben je er even niet bij Jetten b.v. Week van het Huisdier Oplossing Paas puzzel: Hij zingt een liedje van verlangen. De sterren van de hemel zingen. Handig Hoekje Goed gezien in woord en beeld (26) Provincie h met innoval pagina WOENSDAG MEI 2003 SOESTER COURANT WOENSDAG 7 MEI 2i -m ,1? 7 - 5®«-iSS 'fülSlil i g> <21111? rH- IS Expo 'Platte Eend' in Groeneveld Lambertus v.d. Kooy 6N WITGOEDWEKEN-BIJ IS U.W BADKAMER aan vervanging toe? OAN BENT U BIJ ÖN9 -JUISTS ADRES. SANITAIR PLAFONDS VERLICHTING» VERWARMING INSTALLATIE SERVICE itiprisweg-Oost 279, Woudenberg Jei. 033-286 17 84 Fax 033-286 16 75 info@jetten.nl Nationaal Epilepsie Fonds De Macht van het Kleine Word donateur giro 222111 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900-8212411 (€0,10 per minuut) Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsie.nl Op vakantie? Of u er nu voor kiest om uw huisdier thuis te laten of mee te nemen, een goede voorbereiding is onontbeerlijk. Regel tijdig oppas of onderdak en maak goede reisplannen. Dan weet u zeker dat uw huisdier ook een prettige vakantie heeft! De dierenspeciaalzaak, het woord zegt het al. Een huisdier meenemen op vakan tie is lang niet altijd een succes. Kamperen met een kat, een lange autoreis maken met een knaagdier of vliegen met een hond, het is maar zeer de vraag of het dier daarmee een plezier gedaan wordt. Een lange eis en een nieuwe omgeving kunnen de nodige stress verouizaken. Als meenemen geen optie is, kunt u uw huisdier óf thuis laten, óf uit 'oger°n sturen. Thuisblijven Als uw dieren thuisblijven, moet u iemand regelen die bereid is om voor ze te zorgen. Dat kunnen bij voorbeeld de buren of een kennis zijn, maar er zijn ook speciale oppas diensten die uw dieren aan huis komen verzorgen. Zorg altijd dat er voldoende voer en andere beno digdheden in huis zijn, want een oppas heeft vaak de neiging om het dier iets meer te geven dan nodig is. Laat bovendien goede instructies op papier achter, evenals adres en tele foonnummer van uw dierenarts en de telefoonnummers waar u bereik baar bent. Zeker als u bijzondere huisdieren heeft is het handig om uw oppas voordat u weggaat een keertje mee te laten lopen tijdens de dagelijkse verzorgron- de, zodat hij of zij weet hoe het voeren en schoonmaken in zijn werk gaat, en van alle gewoontes van uw dieren op de hoogte is. Realiseer u dat eigenlijk geen enkel dier zonder dagelijkse verzorging kan. Een huisdier dat gewend is aan dagelijkse aandacht en mensen om zich heen, zal zich doodongelukkig voelen als het plotseling voor lange re tijd vrijwel alleen thuis is. Dat kan leiden tot afwijkend gedrag, zoals stoppen met eten of onzindelijkheid. Natuurlijk kunt u er voor zorgen dat de kat zijn maaltijden krijgt via een speciale voerautomaat. Zelfs voor aquariumvissen zijn dit soort auto maten te koop in de beter gesorteer de dierenspeciaalzaak - ideaal als u een weekend van huis gaat. Maar voor langere lijd is een menselijke oppas, die dagelijks een oogje in het zeil houdt, onontbeerlijk..Want wat als bijvoorbeeld de stroom uitvalt, of een dier onverhoopt ziek wordt? Uit logeren Als thuisblijven geen optie is, kunt u uw huisdier uit logeren sturen en bij voorbeeld onderbrengen in een die- renpension. Heeft u er moeite mee om uw dier uit handen te geven? Laat hem dan voordat u voor langere tijd weggaat eens een weekend 'proeflogeren'. Als dat goed uitpakt, weet u dat u met een gerust hart op vakantie kunt gaan. In sommige die- renpensions zijn naast honden en katten ook andere huisdieren zoals knaagdieren en vogels welkom. Een zeer beperkt aantal adressen is gespecialiseerd in de opvang van 1-1 •TT-iF U( ia' louter bijzondere huisdieren, bij voorbeeld fretten of reptielen. Het is een goed idee hier al vroeg informa tie over in te winnen. Hotels zijn tij dens de vakantieperiodes snel volge boekt, maar dat geldt ook voor die renpensions! Het is dus belangrijk om tijdig opvang te regelen. Informeer aan welke voorwaarden uw huisdier moet voldoen om in een dierenpension ondergebracht te kunnen worden en vooral ook welke entingen er precies verplicht zijn. Dat is belangrijk, want in het geval van een niet geldige of niet complete enting kan een dierenpension uw huisdier weigeren. Niet alleen voor hond of kat, maar ook voor fret of konijn kunnen entingen worden ver langd! Dibevo, de vakorganisatie voor de huisdierenbranche, heeft een speciale dierenpension service lijn die u kunt bellen als u op zoek bent naar een last-minute vakantie adres: 0900-1020400 (50 cent per minuut). Dierenpensions met een plus Stichting Dierbaar is een onafhanke lijke stichting, die erkenningen ver leent aan dierenpensions die aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Als u kiest voor zo'n erkend dierenpen sion, weet u zeker dat uw huisdier tij dens uw vakantie op een betrouwbaar adres terechtkomt eb in goede han den is. Uw dier kan er rekenen op een goede verzorging door vakbekwaam personeel, een onderdak dat aan alle 'eisen voldoet en, mocht dat onver hoopt nodig zijn, rekenen op de juiste medische zorg. U vindt de erkende die renpensions in Nederland per provin cie gerangschikt op de website van Stichting Dierbaar: www.dierbaar.nl. Van alle huisdieren lenen honden zich eigenlijk het best om mee te nemen op vakantie. Veel viervoeters zijn prima reisgenoten. U moet zich wel realiseren dat u door het meenemen van uw hond(en) meer gebonden bent en niet overal welkom zult zijn. Denk daarbij bijvoorbeeld aan het bezoeken van winkels, musea, natuur- en attractieparken. Net als voor de thuisblijvers geldt ook voor de 'meenemers'. zorg altijd voor een goede voorbereiding! Gaat u naar het buitenland? Informeer dan tijdig bij uw dierenarts welke inentingen of gezondheidsverklarin gen er nodig zijn. Oe eisen zijn per land verschillend. In elk geval is een zo geheten internationale enting tegen rabiés (hondsdolheid) ver plicht. Deze enting mag bij het pas seren van de grens niet jonger zijn dan dertig dagen en niet ouder dan een jaar. In sommige landen moet u aan heel wat meer voorwaarden vol doen. Als u bijvoorbeeld met uw hond naar Engeland wilt, moet u rekening houden met een voorberei ding die minimaal zeven maanden in beslag neemt! 'Huisdier en vakantie' is het thema van de Week van het Huisdier, die dit jaar wordt gehouden van zaterdag 17 tot en met zaterdag 24 mei. Bij dierenartsen en dierenspeciaalza ken ligt in het kader van deze week een kleurige informatie krant vol handige tips en adviezen klaar, zodat u de vakantie van uw huisdier optimaal kunt voorbereiden. Meer weten? Via de website www.weekvanhethuis- dier.nl vindt u alles over de Week van het Huisdier, inclusief handige vakan- tietips, links en informatie over hoe u kunt meedoen aan de speciale foto wedstrijd waarbij mooie prijzen zijn te winnen. Specifieke regels Informeer bij de ambassade of bij het verkeersbureau van het land waar u naar toe gaat of er specifieke regels voor honden gelden. Wist u bijvoor beeld dat Rottweilers of honden die op dit ras lijken in Frankrijk alleen op openbaar terrein mogen komen als ze een muilkorf dragen en door een meerderjarige aan de lijn moet wor den gehouden? Ook in andere landen kan een aanlijn- of muilkorfplicht van toepassing zijn. En natuurlijk is het belangrijk om te weten of de accom modatie waar u verblijft honden toe staat. Zorg dat uw hond voor uw ver trek helemaal 'vakantieklaar' is. Bij de dierenspeciaalzaak kunt u terecht voor middelen die uw viervoeter bescher men tegen parasieten. Met name in de zuidelijke landen liggen teken, hart- wormen en zandvliegjes op de loer die de gezondheid van uw hond ernstig kunnen bedreigen. Heeft u een lang harige of ruwharige hond, maak dan tijdig een afspraak bij de trimsalon Een hond die met een goed verzorgde vacht op reis gaat heeft minder last van de warmte, is gemakkelijker te controleren op parasieten en droogt sneller op na het zwemmen. Veiligheid Een chip of tatoeage is niet alleen vaak verplicht in het buitenland, maar zorgt er ook voor dat uw dier altijd te identificeren is. Omdat een chip niet aan de buitenkant is te zien en een tatoeage niet altijd goed is te lezen, is het verstandig om de hals band van uw hond te voorzien van een penning waarin uw gegevens zijn gegraveerd. U kunt daarvoor terecht bij de dierenspeciaalzaak. Daar vindt u ook speciale autogor dels en tuigen,die er voor zorgen dat Een eigen koffertje In de dierenspeciaalzaak kunt u terecht voor allerlei leuke en handige reisaccessoires: van rugzakken tot (mocht u gaan varen) zwemvesten. Het is ver standig om voor de hond een eigen koffertje mee te nemen. Onderstaand een handige paklijst: Reispapieren zoals inentings papieren en gezondheidsver klaringen. Denk ook aan wat recente kleurenfoto's voor het geval uw huisdier onverhoopt mocht weglopen. Halsband en riem. Omdat hon den niet overal mogen los lopen is het handig om ook een rollijn mee te nemen. De hond heeft op die manier toch bewe gingsvrijheid. Eet- en drinkbak. Voor onder weg zijn er speciale drinkfles sen, waterbakken met een brede rand tegen het morsen en zelfs opvouwbare drink bakken. Voldoende voer en snacks (het kan zijn dat het merk wat uw dier graag lust niet of moeilijk verkrijgbaar is). Eigen ligplaats, bijvoorbeeld een inklapbare kamerkennel (handig in een hotel), kleed, beachsbeltertje (houdt de hond in de schaduw en uit de wind) en een pin om de hond aan vast te leggen. Anti-zonnebrandcrème. Vooral honden met een dun- behaarde of oogepigmenteer- de huid (denk aan het tere vel letje op de neusrug) kunnen verbranden! Speeltjes die geschikt zijn voor buiten, zoals een bal en licht gewicht apporteerspeeltjes die blijven drijven in het water. EHBO-doos met onder andere wondspray, thermometer, pin cet en tabletten tegen wagen ziekte. Denk ook aan het tele foonnummer van uw eigen dierenarts! Tekentang en eventueel ande re middelen tegen parasieten. Borstel en/of kam en extra handdoek(en) om uw hond af te drogen of schoon te maken. Poepzakjes. Als u de poep van uw hond netjes opruimt zullen honden een welkome gast blijven.' uw hond veilig meereist. Ze voorko men dat het dier tijdens een stop langs de snelweg onverhoeds uit de auto kan springen, of bij een ongeval door de wagen vliegt. Als de hond al gewend is aan wat langere autorit ten, zal het reizen naar de vakantie bestemming een stuk soepeler ver lopen. Zorg voor regelmatige stops, zodat niet alleen u maar ook de hond even zijn benen kan strekken en wat kan eten of drinken. Het is raadzaam om altijd een paar flessen mineraal water in de auto te hebben liggen, want niet overal is geschikt drinkwa ter voorhanden. Zonneschermpjes op het autoraam zorgen er voor dat uw viervoeter tijdens het rijden niet in de brandende zon komt te liggen. Het gevaar van oververhitting wordt maar al te vaak onderschat. U doet er verstandig aan om uw hond tijdens de zomermaanden nooit alleen in de auto achter te laten. Trklt fotoqiafip FwrytniK ril Ook mensen met een chroni sche ziekte of handicap willen natuurlijk graag met vakantie, maar dat is niet altijd even ge makkelijk. Het Lokale Comité Soest is op zoek gegaan en heeft een aantal tips voor u. Er zijn tegenwoordig wel steeds meer 'gelegenheden' ingespeeld op gehandicapten, maar pas op - ga niet zomaar af op wat in de reis gidsen staat en wat baliemedewer kers bij reisbureaus u vertellen. Het is wel slim om extra afspraken van wege aanpassingen o.i.d. schrifte lijk vast te leggen, maar wederom: reken er niet altijd op dat ze uitge voerd zijn als u aankomt op de plaats van bestemming. Denk er bijvoorbeeld aan om naar toegankelijkheid te vragen, maar ook om een extra zachte matras, meer kussens of dekens, enz. als u die nodig heeft. Vraag bij reserve ring om een rookvrije of een stille kamer (niet bij lift, keuken of bar) als u weet dat u daar last van heeft. Bent u geïndiceerd voor thuiszorg, dan kunt u die ook op uw vakan tieadres in Nederland krijgen van een instelling ter plaatse. U moet het wel ruim van te voren goed re gelen. In het buitenland is dat moeilijker, maar hier en daar wel mogelijk. Zoek het van te voren goed uit en regel het! Vraag vooraf of uw rollator, (elek trische) rolstoel of scootmobiel te vervoeren zijn (vliegveld, bus, let vooral bij buitenlandse reizen goed op!), en zorg voor een extra goe de verzekering op dit gebied, want het vervoer hiervan laat nogal eens te wensen over! Adressen Hieronder treft u een aantal han dige adressen voor uw eigen zoek tocht. 'Blauwe Gids'. Heel veel infor matie over vakantieadressen voor mensen met een handicap. U kunt deze bestellen via §80900- 2528934 of www.blauwegids.nl. 'Handicamp'. Jaarlijks kampeer- weekend voor mensen met een handicap. Dit jaar op 23-25 mei in Vrouwenpolder-Zeeland, §80416- 339216 of www.handicamp.nl 'Verre reizen'. Voor mensen met een lichte lichamelijke beperking die geen adl-onder- steuning nodig hebben: www.gehandicaptenreizen.nl. 'Zorgboeren'. Steeds vaker hoor je van boerderijen die toegankelijk zijn voor mensen met een handi cap/ ziekte, die daar kunnen mee werken én genieten van de rust en natuur om zich heen. Op zaterdag 21 juni hebben ze een open dag, 820342-450364 of www.zorgboeren.nl. Een website die zeker de moeite waard is: www.toegankelijknederland.nl. Er is echter geen telnr. te vinden. U kunt vooraf de toegankelijkheid van uw 'doel' toetsen. 'Stichting Mens en Samenleving. Voor 'zorgvakanties' in Nederland. ^0318-485183 of www.s-m-s.org. Dagje weg Ook voor een dagje weg kunt u gericht zoeken op www.dagjeweg.nl. Er is een apar te rubriek voor mensen met een handicap. Patiëntenverenigingen organiseren vaak ook vakanties voor mensen met een bepaalde ziekte. Ook al bent u geen lid van die patiëntenvereniging, kijk toch eens op hun website of vraag infor matie aan. Vaak kunt u wel een folder of adres krijgen bij huisarts of therapeut, of kijk op www.patientenvereniging.pagina.nl. 'De Zonnebloem'. Een landelij ke vrijwilligersorganisatie die zich inzet voor langdurig lichamelijk zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen. §8035-6013721 of www.zonnebloem.nl. 'Het Rode Kruis' biedt aange paste vakanties in binnen- en bui tenland. §8030-6571017 of In dit hoekje kunt u maan delijks tips vinden die het leven met een beperking kunnen ondersteunen. Het zullen vaak persoonlijke tips zijn die mensen zelf hebben bedacht, maar ook hulpmid delen die te koop zijn zullen af en toe gemeld worden. Als tips zijn binnen gekomen: Lezen: Is het vasthouden van uw boek te zwaar, zet het boek dan op een muzieklessenaar voor u. Een touwtje met een loodje eraan zorgt dat de blad zijde niet door de wind om waait. (Mw. De Haas, Soest) Fiets of rolstoel: Met een 'Dutch Perfect No Flat' fiets band heeft u nooit meer een lekke band. De band is name lijk opgebouwd uit drie lagen. Vraag bij uw fietsenhandelaar of #0561 481232, of http:// www.dutch-perfect.nl. Hun/Huis: Is het verplaatsen van bv. een zak tuinaarde/pot grond of potten u te zwaar ge worden, gebruik dan een steek karretje. (Mw. De Haas, Soest) Opm.: eventueel met 'Spin' of 'snelbinder' het te vervoeren materiaal vastzetten. Ook in huis te gebruiken voor het (ge lijkvloers) verplaatsen van zwa re dingen (boodschappen). Lichaam: Nachtelijke kram pen in de benen zijn soms te voorkomen door een magneet op beenhoogte onder de matras te leggen. Vakantie: Elders op deze pa gina vindt u meer vakantietips. Knip ze uit en bewaar ze!! Uitgaan: Voor mensen met rug/nekklachten kan zitten moeilijk zijn. De leverancier van een van de 'meeneemrug- leuninkjes' gaf mij de tip dat een aantal restaurants zo'n inzet rugleuning te leen hebben. Vraag er dus naar! Als vraag is binnen gekomen: Wie weet een oplossing voor het moeizame inknijpen van de handel bij het benzine tanken, zeg maar voor de zwakke of pijnlijke handjes onder ons? Heeft u tips of misschien vra-. gen, help een ander ermee en geef ze door aan het Lokale Comité Soest. Het wordt dan verwerkt in het volgende 'Han dige Hoekje':§8035-6029805 of e-mail: sporten.nl. kringloopcentrum ISPULLENHULP De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Alle bruikbare kleding, tex tiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 uur. w De snelweg is een verstorend ele ment in de natuur. Uitlaatgassen zijn slecht voor het milieu en voor in het wild levende dieren vormen snelwegen niet zelden een barriè re tussen leefgebieden. Maar is dat wel een volledig beeld? Snelwegen veroorzaken niet alleen slachtof fers, maar er zijn ook gebruikers en profiteurs - dieren die juist baat hebben bij de voorbijrazende au to's, die bijvoorbeeld een hindernis zijn voor hun natuurlijke vijanden. De tentoonstelling 'Platte Eend' biedt een andere kijk op de snel weg: als fascinerend ecosysteem, met een veelzijdig beeld van alles wat leeft en sterft op en rond onze snelwegen. De tentoonstelling is gemaakt voor gezinnen met kinderen. Er is bij voorbeeld een speciaal computers pel waarbij het de bedoeling is zo veel mogelijk dieren tc ontwijken op de snelweg. 'Platte Eend' is ge maakt in samenwerking met Rijks waterstaat. J Het is niet iedere dag moederdag dat alles kan en alles mag Het is altijd feest op moederdag vooral als zij kan zeggen zo mooi is het nog nooit geweest Moederdag Zij wordt zeer bemind op moederdag door de hele groten en zeker door haar eigen kind Het iedere dag moederdag we gaan haar erg verwennen en niet alleen op moederdag EX www.rodekruis.nl. Zoek dan even haar 'vakanties'. Natuurlijk wil het Lokale Comité Soest graag van u horen als u zelf nog handige vakantietips heeft. Ze zullen dan verwerkt worden op de website: www.langziek.nl, die spe ciaal voor u gemaakt wordt en veel informatie geeft aan mensen met een ziekte of handicap. Vooraankondiging Bentinck Handboog Sport bestaat dit jaar 25 jaar. Voor deze festivi teit zijn een drietal revalidatiecen tra uitgenodigd. Natuurlijk zijn ook minder- en invalide Soesters welkom! De dag zal worden ge houden op 6 september. Opgave is niet nodig, komen is leuk. Info: ^035-6018245 of heuvelhenrimj@wandadoo.nl. Elders op deze pagina treft u voor de eerste keer het 'Handige Hoek je' aan. Dat zult u hier steeds op de eerste woensdag van de maand aantreffen. Heeft u vakantie-tips, handige tips, of agenda-tips? Meld deze dan bij het Lokale Comité Soest, §8035- 6029805, of info@aangcpast- sporten.nl. Uw hulp is van harte welkom!! Met de tewaterlating van vi van de vijf vletten is voor zeescoutinggroep Paltz- Eemgeuzen het vaarseizoi begonnen. Hoewel er een ste ge bries stond ('s morgens n< harde tot krachtige zuidweste wind) konden de scouts de v< leiding niet weerstaan om t reet de Eem op te gaan vo hun eerste zeiltocht. De provincie Utrecht is i start gegaan met een campaj voor een nieuw programr Utrecht Innoveert. In totaa de komende twee jaar 4 i joen euro beschikbaar om Utrechtse bedrijfsleven op i te helpen met vernieuwing de bedrijfsvoering, de die verlening en de kwaliteit vai producten. Voor deze campagne is een fo gemaakt, die breed versp wordt. De coördinatie van he novatieprogramma is in har van Unité. In deze netwerkor^ satie werkt de provincie Uti samen met partijen als de Ki van Koophandel, Syntens en d se kennisinstellingen. Doel: versterken van dc overdracht kennis tussen Utrechtse kenni: tra en het regionale bedrijfsli Het extra geld uit Brussel zal

Soester Courant | 2003 | | pagina 8