Voor moeder 00 met Nu met gratis broodbakkers-stofzuigers-magnetrons-espressoapparaten 'Van heidehut tot residence' Na de geweersalvo's viel loodzwaar de stilte weer... Vaarseizoen weer begonnen voor de Paltz- en Eemgeuzen ntie UI.ffl.von lellen 7 VARIA, Uit de historie van Soest(erberg) ekje Provincie helpt bedrijven met innovatieprojecten Eet Villa Van Den Brink V Bulova Voor al uw Verzekeringen, A Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen eicpert SCHOEMAKER GROENEyELD SCHRAVEMADE B.V. - Moederdagbrunch e 25.00 Beelden Floriade op Groeneveld We laten zien dat strijken sneller én beter kan. Daar wordt u weer wijzer van. Het strijksysteem van LauraStar is uitgerust met alle professionele functies. Zo krijgt u een meer don perfect resul taat in een veel kortere strijktijd. Het geheim? De stoom. Die blijft voortdurend constant en droog. En door de actieve strijkplank met afzuig en aanblaas- systeem. Deze maakt korte metten met elke vouw. Het lijkt olsof uw strijkgoed rechtstreeks van de stomerij komt. kennis tra en LauraStar "9 - horloger juwelier- Rembrandtlaan 18 - Soest - Tel. 035-6014785 EXPERT SCHOEMAKER Burg. Grothestraat 9 Soest - Tel 035-6010344 PAGINA 8 SOESTER COURANT PAGINA 9 Kinder- en jongerentelefoon JJ 0800 - 0432 Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: verslaving sexualiteit geslagen worden Bulova, doublé, dameshorloge, waterwerend 279,00 WOENSDAG 7 MEI 2003 mvtv.soesteronderlirige.nl info@soesteronderlinge.nl SoestGT Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Ond©rlinfl© BURG. GROTNESTRAATTT SOEST - TELEFOON 035 - 601 03 44 vordt zeer bemind nocderdag r de hele groten eker door haar eigen kind iedere dag :derdag >aan haar erg verwennen liet alleen op moederdag KASTEEL NATIONAAL CENTRUM RAARN I VOOR BOS, NATUUR I EN LANDSCHAP Tel. 03S - 542 04 46 I tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 ruis.nl. Zoek dan even ïties'. wil het Lokale Comité l van u horen als u zelf ,e vakantietips heeft. Ze verwerkt worden op de ww.langziek.nl, die spe- gemaakt wordt en veel geeft aan mensen met of handicap. ikondiging -landboog Sport bestaat jaar. Voor deze festivi- :n drietal rcvalidatiecen- ïodigd. Natuurlijk zijn er- en invalide Soesters De dag zal worden ge- p 6 september. Opgave is lig, komen is leuk. 88035-6018245 of irimj@wandadoo.nl. deze pagina treft u voor keer het 'Handige Hoek- at zult u hier steeds op de oensdag van de maand n. akantie-tips, handige tips, a-tips? Meld deze dan bij ile Comité Soest, ÜS035- of info@aangepast- ïl. Uw hulp is van harte il vastzetten. Ook in ebruiken voor het (ge- s) verplaatsen van zwa- n (boodschappen), am: Nachtelijke kram de benen zijn soms te icn door een magneet hoogte onder de matras a. itie: Elders op deze pa- dt u meer vakantietips. uit en bewaar zei! lan: Voor mensen met iklachten kan zitten zijn. De leverancier i van de 'meeneemrug- jes' gaf mij de tip dat tal restaurants zo'n inzet ing tc leen hebben. :r dus naar! ag is binnen gekomen: 2ct een oplossing voor cizame inknijpen van de bij het benzine tanken, lar voor de zwakke of e handjes onder ons? 1 tips of misschien vra-. ilp een ander ermee en 2 door aan het Lokale 2 Soest. Het wordt dan kt in het volgende 'Han- rlockje':88035-6029805 mail: info@aangepast- n.nl. Vanaf 11.30 uur kunt u weer 4 X bij ons terecht voor de X inmiddels traditionele 4 X moederdagbrunch. De 4 keukenbrigade neemt u deze 4 dag een hoop taken uit 4 handen. Ook voor de 4 kleintjes onder ons zal deze 4 dag weer een feest zijn. 4 4 4 4 4 4 4 X Eiersalade met gerookte 4 zalm, Moes van Noorse gar- 4 X nalen met crème fraiche/bies- X 4 look, Hollandse haring met 4 gesnipperd uitje, wittekool sa 4 lade met gebraden runder rib- eye, Rillette van gans met X Waldorf salade, Ardenner- 4. ham met meloen, Diverse X soorten brood met boter en X 4 kruidenboter. 4 4 4 4 4 4 Varkensmedaillons met rode- 4 wijnsaus, Beenham met cog- X nacsaus, Gebakken gamba's 4 4 met knoflooksaus, Oriëntaals X gebakken botervis, Verse X 4 groenten en frietjes 4 4 4 4 Combinatie van diverse nage- X rechten 4 4 X Bel voor reserveringen 4 035-60127 06 4 4 Soesterbergsestraat 122 - Soest 4 J Fax: 035 - 601 97 18 J 4 E-mail: vdbrink@eetvilia.nl X Internet: www.eetvilla.nl 4 Soester Courant elke woensdag een belevenis! Vorige week is gestart met de plaatsing van 24 beelden van de bekende striptekenaar Joost Swar- te op het landgoed naast Kasteel Groeneveld. Deze beelden, met de verbindende titel 'De ijzeren lijn', zijn speciaal gemaakt voor de Flo riade als onderdeel van de inzen ding van de Nederlandse overheid. Door middel van figuren van staal, in de karakteristieke tekenstijl van Joost Swarte, worden diverse di lemma's getoond waarmee de overheid te maken heeft. Het terrein van de Floriade wordt op dit moment heringericht. Zodra de herinrichting gereed is krijgen de beelden van Joost Swarte daar hun definitieve plaats. In de tus senliggende periode worden de beelden op verschillende locaties tentoongesteld. In samenwerking met het Staatsbosbeheer, beheer der van het landgoed Groeneveld en Kasteel Groeneveld, krijgen de beelden van Joost Swarte tot en met 31 maart 2004 een plaats op het landgoed. De plaatsing van de beelden is mogelijk gemaakt door de financiële steün van de Direc tie Noordwest van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Mensen vergeten snel. Doden worden begraven, maar het le ven gaat door. Dat merkje dik wijls op begraafplaatsen. Na verloop van tijd worden de gra ven verwaarloosd. Dat komt omdat op den duur zelfs het diepste gevoel van eerbied en de meest liefdevolle herinne ring vervlakt en verbleekt. Dat geldt voor overleden familiele den, maar bijvoorbeeld ook voor hen die voor onze vrijheid streden en daarvoor het aller grootste offer brachten: hun le ven. Vooral aan hen zijn we ver plicht van tijd tot tijd terug te kijken naar de donkerste da gen uit onze historie, waarvan de herinneringsmonumenten, hoe eenvoudig soms ook uitge voerd, hun getuigenis afleggen. Terugkijken is vaak ook projecte ren op de tijd van nu. Een tijd waarin nog steeds oorlogen wor den gevoerd, waarin opnieuw ra cisme de kop opsteekt. Juist in zo'n periode is het van belang de geschiedenis voor ogen te hebben, ons te herinneren en te realiseren wat er toen is gebeurd, om te voor komen dat zoiets zich nog eens zou kunnen voordoen. Daarom moet de huidige generatie, vooral de jeugd, beseffen wat er kan ge beuren als haat en dictatuur gaan heersen. In dat besef heeft de openbare Desmond Tutuschool, inhakend op de actie 'Adopteer een monu ment' van de Stichting Februarista king in Amsterdam, jaren geleden het monument geadopteerd dat herinnert aan de massa-executie op 19 november 1942 op de vlieg basis Soesterberg. Voortaan zijn de leerlingen van de school verant woordelijk voor deze plek waar het monument staat dat aan de '33 van Soesterberg' herinnert: een eenvoudig ruwhouten kruis met het opschrift: Hier werden vele Nederlanders door Duitse hand gefusilleerd en jaarlijks op 4 mei herdacht. Stille zwoegers Dit .wordt een triest verhaal. Een verhaal dat geschreven werd met het bloed van 33 mensen en de tranen van hen die zij achterlieten. Drieëndertig mensen die geweld dadig stierven hoewel ze in plaats van jaarlijks als slachtoffers her dacht, na afloop van de oorlog als helden geëerd hadden moeten worden voor hun moed, hun trouw, hun dapperheid, hun naas tenliefde. Het is de geschiedenis van een groep stille zwoegers onr der levensgevaarlijke omstandighe den. Niemand is erbij geweest, behalve zij die het vonnis voltrokken, maar 't moet ongeveer zo zijn gegaan. Met naast en achter hen Duitse soldaten maakten 33 ter dood ver oordeelden op de vliegbasis Soesterberg hun laatste gang naar de plek achter de schietbaan waar ze voor het vuurpeloton zouden worden gezet om te worden gefu silleerd. Ze werden alle 33 op een rij gezet. Als maskers moeten hun gezichten hebben gestaan, bleek, asgrauw eigenlijk. De schrik, de diepe angst voor dat ene dreigen de woord, "Feuer!", ze verborgen die achter hun stille, witte gezich ten. Aangekomen daar bij de ko gelvanger, verdween hun laatste sprankje hoop. Na de geweersal vo's viel loodzwaar de stilte weer Kom op zaterdag 10 mei van 11.00 tot 17.00 uur naar de grote LauraStar strijk- demonstratie bij Expert Schoemaker en ontdek dat het strijken snelleren beter kan.' De KaKageus was de eerste vlpt van de Paltz- en Eemgeuzen die via de helling in de jachthaven van Eembrugge te water werd gelaten. Foto: EemJand Pers op Hemelvaartsdag in de Kerke- buurt. Daar hoopt de groep weer een aantal nieuwe leden en spon sors te werven. De tewaterlating van de vier vlet ten in de jachthaven in Eembrug ge verliep vlekkeloos. Omdat de Paltz- en Eemgeuzen de ligplaats aan de Grote Melm jaren geleden moesten verlaten, moesten ze noodgedwongen naar Baarn uit wijken. Gedurende het vaarseizoen concentreren hun activiteiten zich op en vanaf het Ocrieteiland, waar ook de Baarnse zeeverkenners hun accommodatie hebben. Voor informatie over lidmaatschap of sponsoring van de Paltz- en Eemgeuzen (de groep staat voor een aantal grote uitgaven in ver band met vernieuwing van zowel de vloot als de accommodatie aan de Den Blieklaan) kan men con tact opnemen met groepsvoorzitter J. Hagen, 88 035-6021441. De Duitsers hebben er alles aan gedaan om de massamoord ge heim te houden en de sporen er van uit te wissen. Het was ook niet voor niets dat ze de schietbaan op de vliegbasis uitkozen als plaats om het vonnis te voltrekken. De Duitsers gingen er blijkbaar van uit dat niemand de schoten kon horen -er was immers geen bebouwing in de omgeving- en zou dat wel het geval zijn, dan zou niemand er aandacht aan hebben geschonken, want de baan werd iedere dag ge bruikt voor schietoefeningen en er vielen dus dagelijks en regelmatig schoten. Toch lekte de gruweldaad uit. De schoten waren gehoord. Omdat salvo's zich onderscheiden van ge wone schietoefeningen, gingen al snel de geruchten dat er iets onge woons was gebeurd op de vliegba sis. Die geruchten zijn gedurende de hele oorlog blijven circuleren. Na de bevrijding werd direct een onderzoek ingesteld naar de juist heid ervan. Hoewel het terrein weinig aanwijzingen gaf, was een stuk gaas dat gedeeltelijk boven de grond uitstak en waarop een hoed was terechtgekomen de sleutel tot de oplossing. Aanvankelijk stuitte men bij het graven slechts op een aantal boomstammen. Verder gra ven bracht aan het licht dat deze waren gebruikt als camouflage van de 33 slachtoffers die in een mas sagraf waren begraven. De toenmalige majoor van het Militair Gezag A. Siedenburg, hoofd van de Dienst Identificatie en Berging Massagraven, leidde zowel het onderzoek als de opgra ving in Soesterberg. Toen de eer ste stoffelijke resten voorzichtig uit het graf werden gehaald, moest majoor Siedenburg zich even te rugtrekken, omdat hij zojuist was geconfronteerd met het stoffelijk overschot van zijn eigen zoon. Het was hem wel bekend dat deze in 1942 was gefusilleerd, maar hij wist niet waar dit was gebeurd en waar men hem had begraven. Eén voor één werden de stoffelij ke resten opgegraven, 33 in getal. Ze konden allemaal worden geï dentificeerd. Nadat de familie was ingelicht, konden ze alsnog op een waardige wijze naar hun laatste rustplaats worden gebracht. Nooit geaarzeld Nu staat er op de plek waar eens hun bloed vloeide het houten kruis, omringd door bomen. De jaren komen en gaan. Nog steeds wordt ieder jaar gesproken over de prijs die zij voor de vrijheid betaal den. Een prijs die misschien one venredig hoog is geweest, want in vergelijking met de heldendaden van de bekende verzetsstrijders waren hun daden niet zo groot, en het resultaat ervan naar verhou ding gering. Maar naast alle sabo tage- en spionagewerk dat ze de den, is hun grootste verdienste ge weest dat ze nooit geaarzeld heb ben te strijden tegen goed getrain de soldaten, meedogenloze bezet ters en gehate landverraders. Hun gloeiende verontwaardiging over onrecht dat het Nederlandse volk werd aangedaan, bracht hen samen. Niet alle 33 in één groep. Veertien van hen behoorden tot de verzetsgroep Devcnter-Terwolde- Twello-Voorst. Soms wisten ze dat niet van elkaar, omdat ze elkaar niet allemaal kenden. Zelfs binnen de groep was het immers beter dat niet iedereen elkaar kende. De groep werd uiteindelijk in 1942 grotendeels opgerold, naar wordt aangenomen doordat de man die De KaKageus, de Melmgeus, de Paltzgeus en de Walgeus waren in de tijd dat ze op de wal lagen, op het scoutingterrein aan de Den Blieklaan, flink onder handen ge nomen en verkeren na een fikse onderhoudsbeurt weer in puike conditie. Dat geldt ook voor de enige boot die nog niet het water in is gegaan, de Eemgeus. Deze vlet wordt als blikvanger gebruikt tijdens de Oude Ambachtenmarkt in de zomer van 1942 de nieuwe leider werd dubbelspel speelde. Een tweede groep die een fikse aderlating moest ondergaan, was de verzetsgroep Amsterdam. Der tien mensen die daartoe behoor den, stierven op Soesterberg door het vuurpeloton. Van het Oranjevendel in Twente en de Achterhoek moesten vier leden hun verzetsactiviteiten met de dood bekopen. Tenslotte wer den ook twee verzetsmensen gefu silleerd die individueel verzetswerk hadden gedaan en die niet tot een groep hadden behoord. Concentratiekampen Dat uiteindelijk toch nog veel kon worden gereconstrueerd van het werk van de verzetsgroepen en van sommigen van 'de 33 van Soester berg' is vooral te danken aan de gegevens die, behalve nabestaan den, één van de gearresteerde le den van de groep Dcventer-Ter- wolde-Twello-Voorst, Christiaan Lugthart uit Voorst, kon verstrek ken. Doorzijn jeugdige leeftijd, 17 jaar, ontsnapte hij aan de dood door de kogel. Zijn vader, Corne- lis Lugthart, had dat geluk niet. De zwaar gehandicapte man (hij mis te beide benen) werd voor de exe cutie op een verhoging gezet om te voorkomen dat hij zag wie van de Duitsers zijn geweer iets lager richtte... Het leven van Christiaan Lugthart werd gespaard, maar hij had wel dezelfde onmenselijke behandelin gen ondergaan als de ter dood ver oordeelden. Met negen andere door de Duitsers opgepakte ver zetsstrijders werd hij naar Natzwei- Ier gevoerd. Drie jaar lang heeft hij onder erbarmelijke omstandighe den in concentratiekampen door gebracht. Hij heeft ze overleefd. In 1945 werd hij door Amerikaanse soldaten bevrijd uit het kamp Dachau. Christiaan Lugthart, inmiddels overleden, heeft veel kunnen ver tellen over de 33 van Soesterberg in het algemeen en de verzetsgroep Deventer-Terwolde-Twello-Voorst in 't bijzonder. Hij is ontkomen aan de dramatische gebeurtenis op 19 november 1942. Hij hoefde niet de gang te maken naar de plek bij de kogelvanger, zwijgend, huive rend bij de gedachte aan wat ko men ging. Op hem werden geen geweerschoten afgevuurd, zijn bloed vloeide niet. Waar dat van de andere 33 wel vloeide, staan nu bomen, die soms door het ruisen de indruk geven dat zelfs de wind op deze plek 'zucht... Mensen vergeten snel. Toch is het onze plicht van tijd tot tijd diege nen te herdenken die voor onze vrijheid hun leven verloren. Dan alleen kan uit het verlies winst ge boren worden. Winst voor nu en voor altijd. Want dan is het offer van de 33 van Soesterberg niet ver geefs geweest! Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065. verwachting als vliegwiel werken bij het uitvoeren van de Utrechtse innovatieprojecten. Projectvoorstellen kunnen wor den ingediend via Unité. In formatie is te vinden op www.utrechtinnoveert.nl (klik op 'Innovatieve Acties'). Zowel Utrechtse overheden, (kennis)instcllingen als commer ciële bedrijven kunnen intekenen op dit programma. Per project wordt maximaal 65% van de kos ten vergoed. Het subsidieprogram ma bestrijkt een breed spectrum en biedt aandacht aan thema's als de ontwikkeling van broedplaatsen voor vernieuwing tot de vorming van diverse vormen van Innovatie netwerken. Een gratis exemplaar van de folder over Utrecht Innoveert kan wor den aangevraagd bij het secreta riaat van de sector Economische Zaken, §8 030 - 258 3196. Met de tewaterlating van vier van de vijf vletten is voor de zeescoutinggroep Paltz- en Eemgeuzen het vaarseizoen begonnen. Hoewel er een stevi ge bries stond ('s morgens nog harde tot krachtige zuidwesten wind) konden de scouts de ver leiding niet weerstaan om di rect de Eem op te gaan voor hun eerste zeiltocht. De provincie Utrecht is van start gegaan met een campagne voor een nieuw programma: Utrecht Innoveert. In totaal is de komende twee jaar 4 mil joen euro beschikbaar om het Utrechtse bedrijfsleven op weg te helpen met vernieuwing van de bedrijfsvoering, de dienst verleningen de kwaliteit van de producten. Voor deze campagne is een folder gemaakt, die breed verspreid wordt. De coördinatie van het In novatieprogramma is in handen van Unité. In deze netwerkorgani satie werkt de provincie Utrecht samen met partijen als de Kamer van Koophandel, Syntens en diver se kennisinstellingen. Doel: het versterken van de overdracht van tussen Utrechtse kenniscen- en het regionale bedrijfsleven. Het extra geld uit Brussel zal naar Het een voudige houten kruis op waar 33 verzetsstrijders werden ge- de plek op de vliegbasis Soesterberg fusilleerd. Bron: Ecmland Pers

Soester Courant | 2003 | | pagina 9