Thuis in Smitsveen Een groene, gezellige en veilige buurt door actie Zomerschoon PAGINA 12 14 mei 2003 woensdag MEER INFORMATIE MELDPUNT WOONOMGEVING Ja, ik doe mee aan Zomerschoon 2003 op i 1 I 1 g I 0 1 8 Bezoek www.soest.nl Luister naar Van het Raadhuisplein, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur, herhaling elke zondag van 11.00 tot 12.00 uur, Radio Soest, kabel FM 107.9, via de ether FM 105.9 Kijk op teletekst, Omroep Amersfport, pagina's 151 tot en met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Informatietelefoon, telefoon (035) 609 36 65 Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag in de Soester Courant (abonne menten), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis verspreiding). De volgende voorlichtingskranten verschijnen op 11 juni, 3 september, I oktober, 12 november en 10 december. Bij het Meldpunt Woonomgeving kunt u vragen en opmerkingen kwijt over het onderhoud van de woonomgeving (bij voorbeeld groen, wegen, vijvers, verkeers borden, hondenpoep en zwerfvuil). Het telefoonnummer is (035) 609 36 66. E-mail; meldpunt@soest.nl In dé gemeentelijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt besteden we aandacht aan een onderwerp dat speelt in uw woon omgeving. Deze maand: MEER VERBALEN DOOR VERSCHERPTE CONTROLE OP APV. De politiesurveillanten in Soest maakten de afgelopen tijd extra processen verbaal op in verband met verscherpte controle op de naleving van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). In de APV staan de leefregels die de gemeente opstelt. Veel inwoners in de gemeente Soest kennen die regels onvoldoende. Om dat te veranderen is meer controle nodig, vinden politie en gemeente. In een vorige uitgave van de gemeente hui lijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt zijn de verscherpte controles op de naleving van de regels in de APV aangekondigd. Tientallen extra verbalen zijn inmiddels uitgeschreven, bijvoorbeeld aan honden bezitters die hun hond niet aan de lijn hadden op plekken waar dat moet. Geen paardenpenning: bon Een auto te koop aanbieden langs de openbare weg is bijvoorbeeld ook verbo den. Toch werd ook hiervoor een extra verbaal uitgeschreven. Drie inwoners kregen een bon, omdat ze langer dan drie dagen hun caravan op de openbare weg hadden geparkeerd. Ook schreven politie surveillanten onder meer verbalen uit voor het onjuist aanbieden van huishou delijk afval, fietsen op paden waar dat niet is toegestaan en het niet in het bezit hebben van een paardenpenning. De wijksurveillanten zullen de komende tijd streng blijven toezien op naleving van de gemeentelijke leefregels. Vanaf nu wordt het moeilijker voor de inwoners van Soest om zich te verschuilen achter een muur van onwetendheid. "We ver wachten van mensen dat ze van de belangrijkste leefregels op de hoogte zijn", zegt Ed Glas/ beheerder van het Meldpunt Woonomgeving. Wie zich nog verder in de Algemene Plaatselijke Verordening wil verdiepen, kan terecht bij de balie van het gemeentehuis, in de bibliotheek en op internet via http://www.soest.nl/info- man/index.html Bewijs voor melding Ed Glas wijst er verder op dat als inwo ners van de gemeente Soest een overtre ding constateren, het wel van belang is .dat er een vórm van bewijs is voor de melding. "Bijvoorbeeld als iemand regel matig z'n hond verkeerd uitlaat en dat steeds op hetzelfde tijdstip doet. Het is van belang om tijdstip en plaats te melden. Dan kunnen we actie ondernemen. En wij vragen postcode en huisnummer van de melders. Anoniem melden kan niet bij ons, dat is wel belangrijk om te weten. Maar we zorgen er natuurlijk wel voor dat de gegevens van de melders vertrou welijk blijven. Dat mag duidelijk zijn." Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl Ze wilde overal wonen, behalve in Van oorsprong komt Isabeau Nagel (29) uit Brabant. Maar sinds zeven jaar woont ze in Soest. Haar studie aan de kunstacademie bracht haar hier. "In Utrecht kon ik geen kamer vinden", vertelt ze. "Echt rouwig was ik daar niet om. Zo'n grote stad als Utrecht is zo anders dan het dorp waar ik ben opge groeid... In Soest voelde ik me wel op mijn gemak. Behalve in Smitsveen. Daar fietste ik altijd maar zo snel mogelijk door heen. Die hoge flats, die vaak brede, stille straten... of je in het niets verdwijnt. Ik vond Smitsveen maar anoniem, somber, afstandelijk... In zo'n wijk wilde ik echt niet wonen!" Maar in 2002 kreeg Isabeau een flat toegewezen en juist in Smitsveen. "Ik was hele maal niet blij, maar toen ik ging kijken was ik verrast door de ruimte." Sindsdien is Isabeau vaker door Smitsveen verrast. "Nu ik de tijd neem om om me heen te kijken, zie ik steeds meer mooie dingen. Ik woon hier echt fantastisch, 't Is gewoon de kunst niet te snel door alles heen te lopen, niet te snel langs andere bewoners heen te gaan. Door de inrich ting heb ik die neiging wel. Die lange galerijen, die hol klinkende trappenhuizen... verbazing bevalt dat wonderwel. "Als je je ogen niet te snel sluit, zie je hier fantastisch mooie dingen..." Nu ze geschilderd zijn zien ze er weliswaar beter uit, maar het blijven anonieme plekken, waar je maar zo snel mogelijk doorheen wilt. 't Gebeurt me zo vaak dat iemand die me in de galerij gehaast voorbij loopt, hier buiten bij dat bankje stil staat voor een praatje. Daar is de sfeer ook heel anders! Soms droom ik dat ik de wijk anders in mag richten. Ik zou elke flat dan een prachtige muur schildering geven. Overal bloembollen planten. Spelen met kunst in alle vormen, kleuren en uitingen... Want kunst kan mensen aanzetten om anders te gaan kijken. Om even stil te staan en je open te stel len. Ik denk dat dat belangrijk is. Ik tracht altijd zo open mogelijk de wereld om me heen te bekijken. Want dè sfeer in flat complexen als deze, Isabeau Nagel "Smitsveen verrast me..." door je eigen houding. Dus wil ik me niet bangig opstellen. Niet schichtig over de galerij heen gaan. Ik wil me bewust zijn. Kijken. En alle mooie dingen hel pen me daarbij. Alleen al daarom vind ik zo'n Zo mooi is Smitsveen vanaf het balkon Foto: Isabeau Nagel actie als Zomerschoon een goed initiatief. Bewoners krijgen dan de kans om voor een prikkie een bloembak te vullen. Da's mooi. Want zelfs een geranium kan al genoeg zijn om iets langer stil te staan. En als je stil staat in Smits veen, zie je de prachtigste dingen." "Daar waar bij Zomerschoon de eerste jaren de aandacht vooral bij het schoonmaken van de buurt lag, is het vandaag de dag veel belangrijker dat buurtbewoners samen initiatieven ontplooien en elkaar leren kennen. Want als ze elkaar eenmaal beter kennen, ontstaat vanzelf meer betrokkenheid met de buurt en durven mensen elkaar sneller aan te spreken op bepaalde zaken." Dat zegt wijkcoördinator Carrien Eenhoorn van de gemeente Soest over de jaarlijkse opruim-, herstel, -en opknapactie in buurten en straten in heel Soest en Soesterberg. Dit jaar wordt Zomerschoon op vrijdag 23 mei voor de basisscholen gehouden. Op zaterdag 24 mei is het de beurt aan de bewoners in de wijken, buurten en straten om de handen uit de mouwen te steken of iets gezelligs te organiseren. Wij doen u alvast wat ideeën aan de hand: zwerfvuil opruimen, bloem bakken neerzetten en beplanten, eenjari gen inzaaien of planten, een buurtfeest organiseren, iets met alle buurtkinderen doen, een voortuinwedstrijd houden, de zandbak leegscheppen, iets organiseren waardoor u de buurt leert kennen of een anti-hondenpoepactie voeren. "Wat voor Zomerschoonplannetje mensen ook heb ben, we helpen ze graag", stelt Carrien Eenhoorn. "Vaak is er niet eens zoveel geld nodig en is het beschikbaar stellen van materialen al voldoende. Met enthousias me krijg je vaak heel veel voor elkaar." TWEEDUIZEND KINDEREN In 2002 werd op maar liefst 13 basisscholen iets f aan Zomerschoon gedaan: op de ene school gin gen kinderen gewapend met bezems en vuilnis zakken de buurt in, een andere m ssar/.®* school zaaide plantjes en schof felde groenstroken. Weer een andere school maakte in 2002 een radiospotje over Zomerschoon dat via radio Soest werd uitgezonden. Dit jaar gaan maar liefst vijftien scholen Zomerschonen. Dat zijn meer dan tweeduizend kinderen. contantje. En niet de gemeente, maar u bepaalt zelf waar u die honderd euro aan uitgeeft." Hierbij enkele voorbeelden. Een groep bewoners van de Smitsweg bindt het gehele jaar de strijd aan tegen zwerfvuil; Réden voor de gemeente Soest om ze vorig jaar te belonen met de straat- stuntprijs. Zij kochten voor dit geld een picknick tafel. Op de Valeriaanstraat wisten ze gelijk wat '■mé.. mm mm WSm ze met de honderd euro gingen doen. Mevrouw Hoekstra van de Valeriaanstraat: "Hartstikke mooi en komt goed van pas, we gaan heerlijk z'n allen aan de barbecue." Met het geld van de straatstuntprijs van het Boekweitland worden op 24 mei stoeptegels - met lieveheersbeestje - geplaatst in het kader van de actie 'Tegen Zinloos Geweld'. Ook de kruidentuin wordt onder meer weer onder handen genomen. De bewoners van 't Choristenpad doen ook dit jaar mee aan Zomerschoon. Zowel de straat als het nabijgelegen plantsoen wordt dan onder handen genomen. En natuurlijk gezellig met z'n allen aan de koffie. BLOEMBAKKEN ACTIE Zet het balkon iit de zon! Dit jaar kunnen bewo ners van de. Eng en Smitsveen halkonbakkèn gevuld inet bloemen kopen om hun balkon op te fleuren. Alle bewoners van deze wijken krijgen in de week van Zomerschoon.hierover nog informatie in de bus. Eeh.zotnerscbone actie van de wijkbeheerteams en de. Huurdersbelangenvereniging Smitsveen. STRAATSTUNTPRIJS Volgens Carrien Eenhoorn is het belangrijk dat buren samen acti viteiten ontplooien. "Daarom loven we ook in 2003 weer straatstuntprijzen uit. Iedereen die samen met de buren iets organiseert wat goed is voor de buurt, komt in aanmerking voor de prijs van honderd euro handje PI 23 mei (scholen) of op Q 24 mei kruis aan Naam (contactpersoon): Adres en postcode: Telefoon (eventueel e-mail): Ik/wij wil(len) het volgende doen: Ik/wij doen mee metpersonen op 24 mei vanuur t/muur. Stuur de bon op naar de gemeente Soest, t.a.v. C. Eenhoorn, Postbus 2000, 3760 CA Soest. «g DOE MEE, VUL DE BON IN U.kunt zich inschrijven als individu of als groep. Samen met uw buren, uw familie, uw vrienden of de andere leden van de club waar u lid van bent. Stil genieten op mijn balkon van hieraf alles zien wat ik daar beneden niet zou beleven voel me de koning te rijk in mijn eigen paleis en zachtjes waait de wind in mijn kasteeltuin hoor ik vogels bevlogen kwetteren want zij delen mijn zicht op jou... mijn waarde Smitsveen april 2003 Isabeau Nagel WERK-AAN-SMITS VEEN-AGENDA De wijk Smitsveen is het waard om aan gewerkt te worden. Dat vindt Isabeau Nagel, maar dat vindt ook de gemeente Soest. Samen met bewoners, de woningcorporatiés, de politie eh welzijnsstichting Balans is ér een toekomst plan voor de wijk opgesteld eh worden tal van activiteiten ondernomen om het wonen in Smitsvëen (nog) prettig(er) en veilig(er) te maken. Voor 2003 staan al verschillende projecten Op stapel. Ze zijn gebundeld in een projectenjaar boek en in een beperkte oplage wordt een jaar agenda gedrukt, óp dinsdag 13 mei a.s. worden ze gepresenteerd. Overigens krijgt niet alleen de wijk Smitsveen een projectënjaarboek. Ook voor De Eng is een wijkperspectiefplan gemaakt waar allerhande activiteiten uit voortvloeien. Activiteiten die de'het wonen en vertoeven in de wijk prettiger zullen maken. Meer weten? Bel (035) 60 93 483 BEN ]E TUSSEN DE 10 EN 19 JAAR? WOON JE IN SOEST OF SOESTERBERG? ZIT JE ALTIJD VOL MET GOEDE IDEEËN? Dan is dit je kans. Bedenk met je vrienden een plan voor een een malige activiteit zoals een skate manifestatie in je buurt, een Soester idols verkiezing of voor iets blijvends zoals een klimwand, hangbank, graffiti muur of De regels waar je rekening mee moet houden zijn: Het plan moet door minimaal 2 jongeren (maar mag ook door een hele groep) bedacht zijn- en op papier gezet; De activiteit mag maximaal 10.000,- kosten; Je mag niet jonger dan 10 en niet ouder dan 18 jaar zijn; Het moet in Soest of Soesterberg gedaan, uit gevoerd of neergezet kunnen worden; Je moet je plan voor 20 juni 2003 afgeven of opgestuurd hebben naar het gemeentehuis t.a.v. afdeling S.O.WEllen Mulder, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Zet in je plan wat jullie willen, waarom jullie dat willen en wat het (ongeveer) gaat kosten. Maak ons als Gemeente Soest enthousiast voor jullie plan. Als alle plannen binnen zijn kijkt de Gemeente Soest of de plannen uitvoerbaar zijn. Is jouw plan uitvoerbaar dan krijg je een uitnodiging voor een presentatie. Deze presentatie zal na de zomervakantie zijn. Alle jongeren die daarbij zijn zullen in samenwerking met de wethouder het beste plan kiezen. Dat plan wordt dan nog in 2003 georganiseerd of uitgevoerd. Voor meer informatie: bel met Ellen Mulder van de Gemeente Soest (035) 609 34 57 of mail mulde@soest.nl Smitsveen. Maar sinds een jaar woont ze er toch en tot haar eigen

Soester Courant | 2003 | | pagina 13