Interessant, maar schrijnend "Geld anders Inzetten" "Steun die vrijwillige brandweermannen" "Zonder minder I op 't RAADSLEDEN BEZOEKEN KAMP VAN ZEIST GERARD VAN DEN DEIJSSEL BIJEENKOMST BRANDWEER VOOR WERKGEVERS Onderzoek I woensdag 14 mei 2003 Pagina 2 HANS VAN DEN POL WIL NAAR MENSEN LUISTEREN De ingebruikname van Kamp van Zeist als gevangenis voor bolletjesslikkers had vorig jaar heel wat voeten in de aarde. Inmiddels zijn de problemen opgelost en huisvest het kamp zo'n zevenhonderd gevangenen, voornamelijk afkomstig van de Nederlandse Antillen. Tijd om eens te gaan kijken hoe het er allemaal uitziet, vonden de gemeenteraden van Zeist en Soest. Alle fracties waren dan ook vertegenwoordigd bij het werkbezoek. Dat de gevangenis er prima uitziet, daarover is iedereen het eens. Zo goed zelfs, dat de meeste raadsleden betwijfelen of het complex in 2005 daadwerkelijk weer wordt opgeheven. "Er is behoorlijk in geïnvesteerd, dat gooi je niet zomaar weer weg. Dus maximaal twee jaar, ik moet het nog zien", zegt Ans Mann van GroenLinks. Reinier Bordewijk (WD): "Het is goed en veilig opgezet, en gevangenissen moeten toch ergens gevestigd zijn." Ook Teun Middelkoop (Soest 2002) staat "niet onwelwillend" tegenover het idee. Paul Lemmen (PvdA) en Rolf Jan Sielcken (D66) vinden dat de discussie van start moet gaan, zodat het complex niet ongemerkt een permanente gevangenisfunctie krijgt. SAMEN OP CEL Terwijl er op nationaal niveau nog stevig wordt gediscussieerd over de kwestie 'meerdere gevangenen in één cel', wordt daarmee in Kamp van Zeist al geëxperimenteerd. Bordewijk: "Het blijkt niet zo veel problemen op te leveren, mede doordat het gaat om mensen die gelijk soortige delicten hebben gepleegd." Chris van Vuuren (Christenunie): "Ik geloof dat het wel functioneert, maar niet onbeperkt: er waren eerst cellen met zes mensen, dat hebben ze al teruggebracht naar vier." Ingrid Koomen-Beerman (GGS): "Het gaat om relatief korte straffen, maximaal een jaar, en mensen van dezelfde nationaliteit zitten zoveel mogelijk bij elkaar, dus het gebeurt niet wille keurig." Sielcken: "We probeerden ons voor te stellen hoe het zou zijn om met z'n drieën in zo'n hok te zitten, dat is niet niks hoor. Je hebt écht geen privacy." Margreet van Roomen van het CDA: "De mensen zitten er natuurlijk niet voor niks, maar mijn hemel, de deur gaat wel op slot. Hoe goed het er ook uitziet, je bent toch je vrijheid kwijt." DWEILEN MET DE KRAAN OPEN? Is het opsluiten van bolletjesslikkers een effec tief instrument om de drugshandel aan te pak ken? Van Vuuren: "Ik begreep dat hooguit tien procent van-deze mensen echt crimineel is, de rest zijn kleine avonturiers of mensen die geld nodig hebben. Aan de andere is er wel een sig naal nodig dat je tegen drugs bent. Nadeel van deze manier is dat er geen mankracht over blijft om de grote jongens aan te pakken." Sielcken: "De gevangenis is bestemd voor boeven, niet voor dit soort zielige mensen. Het is dweilen met de kraan open, want de grote criminelen pakje niet. Ik hoorde dat er al een route via Aruba is, en dat de Nederlandse douane zegt: gelukkig hoeven we alleen de rij uit Curagao te controleren. Nou ja, waar zijn we dan mee bezig." Mann: "Wy sluiten bolletjesslikkers op, terwijl de drugs met containers vol Rotterdam binnen komen. Er wordt vreselijk veel geld in die han del verdiend. Legaliseer het maar, dat is volgens mij de enige echte oplossing," Van Roomen is het daar niet mee eens: "We hebben het over harddrugs, dat ga je natuurlijk niet vrijgeven. Het is enorm wrang dat je juist deze mensen pakt, er was bijvoorbeeld een oma die bet had gedaan omdat haar kleinkind geopereerd moest worden. Aan de andere kant: je moet wel iets doen, je kunt* ze ook niet laten lopen," Schrijnend noemt ook Koomen-Beerman het. "En dan worden sommigen ook nog gedwongen om opnieuw te gaan, omdat de eerste keer mis lukt is." Lemmen: "Je moet iets doen en ik vind dit een goede aanpak. Dit zijn natuurlijk de gelukszoekers, maar het geeft wel een signaal af dat dit niet de manier is om drugs het land binnen te krijgen. Je moet ook niet na een half jaar zeggen: de hype is afgenomen, we kunnen nu wel ophouden." Middelkoop: "Zolang het niet lukt om de bron in de Antillen aan te pakken, zeg ik: beter iets dan niets." De interesse was er altijd al, maar tijd voor het echte politieke handwerk kreeg hij pas nadat hij zijn installatiebedrijf had verkocht: Hans van den Pol, oprichter van Soest 2002 en sinds eind maart voor diezelfde partij actief als raadslid, na het vertrek van Valeska Kleczewski. Zijn eerste ervaringen zijn positief, "al merk je wel dat de molens bij de gemeente wat langzamer malen dan in het bedrijfsleven". Met een aantal gelijkgestemden richtte Van den Pol vorig jaar Soest 2002 op, een partij die naar mensen wü luisteren. "De meeste fracties zijn teveel op zichzelf gericht. Dat heb ik zelf gemerkt toen ik in de denktank van de WD zat, daar hadden fractie leden ook nauwe lijks oor voor goede ideeën uit de samenleving. Soest 2002 wil écht democratisch zijn. Een tweede belangryk uit gangspunt is dat we het geld anders willen inzetten. Ik zeg niet datje het niet moet uitgeven, maar het moet wel op de juiste plekken terechtkomen." Voorbeelden? "Er is 1,2 miljoen euro uitgetrokken voor de 'kwaliteitsverbetering van het ambtenaren korps', maar er was geen geld om te strooien bij Molenschot, zodat veel oudjes wekenlang nau welijks over straat konden. Dan denk ik: kan je dat ambtenarenkorps niet voor 1,1 miljoen ver beteren? Of de realisatie van Spoordal, ook zoiets: als je daar nou eens een klein beetje min der aan uitgeeft, dan is er misschien wel geld om de straten schoon te houden. Want dat is toch geen gezicht, overal die paardebloemen tussen de tegels." PASTOOR EN PSYCHIATER TEGELIJK Soest 2002 is niet in een opwelling opgericht. "We hebben eerst met bestaande partijen gepraat, maar op een gegeven moment kwamen we toch tot de conclusie dat er een nieuwe partij nodig was om onze standpunten uit te dragen. En als je ziet dat we ondanks een korte voorbe reidingstijd toch vijftien procent van de stemmen hebben gekregen, dan kun je wel zeggen dat we bestaansrecht hebben, lijkt mij". Toen er binnen de fractie een plaats vrij kwam, zei Van den Pol dat hij het wel wilde proberen; hij heeft immers de tijd nu hij niet meer werkt. Niet dat hij zich verveelt trouwens: naast zijn grote hobby paardrijden zit hij sinds kort met een stel vrienden op golfles, en niet te vergeten zijn er de drie klein kinderen. "Vanavond komt er weer eentje logeren, leuk!" Bovendien doet Van den Pol vrij willig bestuurs- werk, onder meer bij de Stichting Vrienden van Daélhoven. Zijn betrokkenheid bij de samen leving is dus groot: "Dat is zo gegroeid. Mèt 140 mensen in dienst ben je soms pastoor en psychiater tegelijk. Dat red je niet als je niet een beetje in mensen geïnteresseerd bent". Het raadslid zijn is voor Hans van de Pol een mooie manier om aan die betrokkenheid vorm te geven. BRANDWEER In de vorige editie vertelde Annet Oostrom (CDA) dat haar oog op mij viel tijdens de raadsvergadering en dat ik daarom deze column vol mag typen. Annette had gelijk: ik ben de gewichtigste persoon van de gemeenteraad. In kilogrammen dan. de woonbond strijd ik voor lage huren. Niet alleen in Soest, maar ook in Soesterberg. Helaas verdwijnen er echter steeds meer woningen uit het goedkope huursegment en dat is niet alleen mij, maar ook Gemeentebelangen Groen Soest een doorn in het oog. Waar mogelijk moet dat "Wanneer er bij u een calamiteit plaatsvindt, bent u blij dat de brandweer snel ter plaatse is, maar als er verderop brand is en één van uw werknemers loopt weg omdat hij een vrijwillige brandweerman is, vindt u dat natuurlijk minder leuk. Dat begrijpen wij best. Maar zonder vrijwilligers kan de brandweer niet functioneren. Wij willen u graag wat meer inzicht geven in onze organisatie en het belang van vrijwilligers daarin", aldus Ron Lettinga, brandweercommandant in Soest, op de bijeenkomst met werkgevers van (potentiële) vrijwillige brandweerlieden. voorkomen worden en moet wonen in het groen betaalbaar blijven voor iedereen! Dat groen is trouwens een heel belangrijk punt voor ons. Dat mag niet opgeofferd worden aan asfalt en wat dat betreft wordt het de komende tijd heel spannend in Soest. Stoppen we geld in de overbodige herinrichting van de Van Weedestraat en komt er een belache lijk dure rondweg die niets oplost of zal er echt gekozen worden voor een structurele oplossing van de doorstroming in Soest- Zuid? In de gemeenteraad zit ik in de Commissie Algemene Bestuurszaken (ABZ) en in de Commissie Financiën en mede door mijn toedoen gaan onze vrijwilligers bij de Brandweer weer een reële onkostenvergoeding voor hun inzet ontvangen. "Wht u meer weten over mij of waar wij als lokale partij voor staan, kijk dan eens naar http://www.gemeentebelangengroensoest.nl mail deijg(a soest.nl of bel mij op (035) 601 15 87. Het estafettestokje geef ik door aan Gert Nijhoff van Soest 2002, omdat ik benieuwd ben hoe hij de politiek is ingerold. BELANG GEMEENSCHAP J. Spee, directeur van het Bureau Verkeershandhaving Openbaar Ministerie, vertelt waarom hij zijn werknemer die bij de vrijwillige brandweer zit geen strobreed in de weg legt.' Ik ben Gerard 'Mack' van den Deijssel. Geboren en getogen Soester, woonachtig in 't Hart... Al generaties lang wonen de Van den Deijssels in Soest. Mijn betovergrootvader was ruim 26 jaar wethouder in Soest en in die tijd werd vaak gezegd: "Wat Berend dunkt, dunkt mien ook". Het bevreemdt mij nog steeds dat er geen straat naar hem vernoemd is_„.T„ Ook mijn overgrootvader was enige jaren raadslid. De politiek is mij dan ook zo ongeveer met de pap lepel ingegeven. Desondanks voel ik me geen politicus: ik ben gewoon een Soester die zich iniet voor zijn mede burgers en woonomge ving. Dat is ook de reden dat ik aan de wieg heb gestaan van Gemeentebelangen Groen Soest en sinds eind jaren 80 actief ben in de politiek. Ook was ik oprichter van de actiegroep 'Oh Oh' die onder meer acties organiseerde tegen de sluiting van het Soester Natuurbad. Daarnaast was ik in de 70'er jaren vrijwilliger bij de helaas ter ziele gegane Molensoos (waar kunnen de jongeren nu naar toe?) en ben ik secretaris van de bewoners- vereniging 't Hart. Ik voel mij verantwoordelijk voor het welzijn van alle huurders en mede met Bij bet brandweerkorps- Soest werken bijna tien beroepsmedewerkers. Zij doen met name het zogeheten 'pro-actieve' werk: het structureel voorkomen van onveilige situaties. Het feitelijke uitrukken wordt vrijwel uitslui- DEMONSTRATIE Om een beeld te krijgen van het werk van de vrijwilligers geven zij buiten een demonstratie 'slachtoffer uit auto bevrijden'. Niet alleen de werkgevers maar ook de aanwezige raadslieden 14 mei: 15 mei: 22 mei: commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken; commissie Financiën en Openbare Werken; gemeenteraadsverga derin'g De commissievergaderingen, evenais de raadsvergadering, beginnen om 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Aife vergaderingen zijn openbaar. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. tend door vrijwilligers gedaan. En daarvan zijn er niet genoeg. Daarom ging op 4 april een wer vingscampagne van start, die begon met de bij eenkomst voor werkgevers. Het is belangrijk dat een werkgever achter het besluit van zijn mede werker staat om vrijwilliger te worden, omdat dat nogal wat inhoudt. Twee jaar lang worden de brandweerlieden intensief opgeleid, voordat ze daadwerkelijk mogen uitrukken. Dat bete kent twee jaar lang minimaal twee en vaak drie avonden per week trainen, oefenen, theorie vol gen. Het is bijna een tweede baan. En dan in de praktijk aan de slag. In Soest rukte de brand weer in 2002 598 keer uit, waarvan 211 keer op werkdagen. Elke uitruk kost gemiddeld een uur tijd. Doorberekend betekent dat dat een mede werker iets minder dan een uur per week van zijn werk verzuimt. "Eerst krabde ik me wel even achter mijn oren, maar al gauw stemde ik in. Veiligheid is in ons aller belang; als er een ongeval plaatsvindt moet daar goed mee worden omgegaan door mensen met kennis van zaken. Ik vind niet dat ik als werkgever mensen die' zich daarvoor in willen zetten mag beiemmeren. Bovendien, het zijn niet de slechtste werknemers die zoveel verantwoor delijkheid voor de maatschappij voelen dat ze daar dag en nacht voor klaar willen staan. Zo'n jongen verdient een baas die dat steunt, in het belang van de gemeenschap", vat hij zijn motivatie krachtig samen. En het heeft ook voordelen: "Door de snelle groei van mijn bedrijf moest ik nogal plotseling de verplichte bedrijfshulpverlening organiseren. Nou, ik hoefde niet lang na te denken wie ik daar eens voor zou vragen: hem natuurlijk. Je hebt met een vrijwilliger in één klap enorm veel kennis over veiligheid in huis." kijken vol belangstelling toe hoe de mannen in een kwartier de hele bovenkant van de auto met een snijbrander verwijderen, ondertussen het slachtoffer verzorgend en beschermend, het verkeer regelend en alle andere bijkomende activiteiten organiserend. WD-wethouder Bert Krijger: "De gemeente faciliteert de brandweer, dus dan wil je ook wel zien wat ze daarmee doen. En het is natuurlijk zeer belangrijk werk, dat verdient de nodige belangstelling." Ook Gerard van den Deijssel van Gemeentebelangen Groen Soest kijkt aandachtig toe: "Er werken in Soest veel forensen, wat betekent dat de vrij willigers niet voor het oprapen liggen. Mensen die vrijwilliger willen zijn, moeten daarvoor dus wel de kans krijgen. Wij hopen dat werkge vers de vrijwilligers tijd en ruimte geven om dit werk te doen. Daar wil ik graag mijn steun aan geven." woensdag 14 mei 2003 f De zeven politiesurveillanten gemeente Soest zijn al enige t van discussie binnen de politiek. Sommige politici zijn van mening dat er in de gemeente Soest te veel surveillanten zijn. Voor de surveillanten zelf is de betekenis van hun aanwezigheid zonneklaar: zij zijn een vast aanspreekpunt voor de wijkbewoners en als zodanig een waarborg voor het veiligheidsgevoel van de bewoners. Minder surveillanten betekent dat de voordelen van intensieve aanwezigheid in de wijk teniet worden gedaan, vinden Monieka Dal, Eric Visser en Guy Munneke, alle drie politiesurveillant. Eric Visser, surveillant in Smitsveen en Klaarwater, weet het nog als de dag van gisteren. In zijn wijk was een auto-inbraak gepleegd. De buurman van het slachtoffer had de dader gezien en gaf een duidelijk signalement. Bekend met de wijk en zijn bewoners wist Visser vrijwel direct in welke richting hij moest zoe ken. Terwijl hij wachtte op versterking ging hij alvast naar de woning van de vermoe die zich daar inderdaad probee Het duurde niet lang voor hij a den ingerekend. "Op zo'n momi van je werk", zegt Visser. "Iem« bekend was geweest met deze ners, had niet zo één-twee-drie het signalement van toepassing TELEFONISCHE E Als vervolg op de infoi over het Gemee december 2002, is informatie moet Belangrijk onderdeel v onder de inwoners var begint. Via een telefonisc wensen en meningen v over de afv De gemeente Soest doet het wat afvalin zameling en - verwerking betreft goed, maar het kan altijd beter. Dat was in het kort één van de uit komsten van de avond die in december door Ergernissen ligge de gemeenteraad TOÏnis rond m werd georgani seerd. Er wordt meer groente val verzameld dan gemiddeld meer glas en minder papier e: Gemeentelijk beleidsmedewei Henk Dillingh: "Tijdens deze we sorteeranalyses laten uitv restafval, het huishoudelijk a hebben daardoor een complei van het totale afvalaanbod in Daaruit blijkt onder meer dal papier en glas in de vuilnisbe Omdat nieuw beleid per defii met draagvlak onder de bewi het voor de gemeente van gr< inwoners van de gemeente S> gesteld hun mening te geven gebleken dat de burgers weli problemen met de afvalinzai scheiding ondervinden, maai wrevel bestaat over een aam "Ergernissen liggen met nair de leefomgeving, zoals vuiln

Soester Courant | 2003 | | pagina 14