Cultuurfestival Soest volop geslaagd Expositie van Meindert Rasker in Amersfoort (TttóhOCK Griftlanders actief met project van Eng tot Eem ING Bank sluit 1 juni kas in vestiging Van Weedestraat nfËTwin Meningen van lezers I WOENSDAG 14 MEI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 17 Evenement brengt honderden belangstellenden op de been i let op! Vogelpest(en) Michael Baird's African Abstractions Spoordalmonoloog over Wittgenstein Film: 'Distance' In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden K 0800 - 0432 Scène uit 'Distance' Aanmelden: tel. 6014152 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 De Soester sopranen Sonja van Lier (l.) en Berna Kousemaker in een duet in de NPB-kerk. Foto: Soester Courant 'Lichtkunst' van Judith Gor in de bibliotheek, met een duidelijke relatie met het lezen. Foto: Soester Courant iet 'gewone' jaarver- verkrijgbaar bij de pu- r in De Schoof, Molen- jeenkomst plaats van De Fietsersbond afde- laar nieuwe actieve le- tieve leden, dan dreigt l** naar de bijeen- 2 Fietsersbond afdeling id afdeling Soest, Hans 9 04 Het Cultuurfestival dat Soest afgelopen zaterdag voor het eerst beleefde is een succes ge worden. Het schitterende voor jaarsweer droeg daartoe in be langrijke mate bij. Honderden Soesters namen een kijkje bij de talrijke activiteiten, her en der in het dorp georganiseerd. Nergens was een wanklank te vernemen. De bestuursleden van het Cultuur platform Soest, dat de manifesta tie in enkele maanden uit de grond heeft gestampt, konden na afloop dan ook bijzonder tevreden zijn. Aan belangstelling ontbrak het ze ker niet tijdens deze eerste afleve ring van wat mogelijk zal uit groeien tot een traditie. Of het fes tival voortaan jaarlijks zal plaats vinden of wellicht om de twee of drie jaar staat nog niet vast (ook het publiek mocht zich daarover in een ter plaatse gehouden mini-en quête uitspreken), maar dat er een herhaling komt zit er dik in. Nagenoeg alle activiteiten waren succesvol, gemeten naar de publie ke belangstelling, al wisselde die nogal eens naar gelang plaats, tijd stip en voorstelling. Wie alles wil- De Witte Boerderij was een ide ale plek om in de zon te genieten van zang en dans. Foto: Soester Courant Defenruimte? jimte bijvoorbeeld de zien had daar overigens een hele toer aan en de meesten maak ten dan ook een keus aan de hand van het programmaboekje en de 'tijdtafels'. Dc versprcidheid van de (in totaal 15) locaties waar iets te beleven was, is vermoedelijk al met al het enige punt waarnaar in de toekomst nog eens gekeken zou kunnen worden. Bovendien was nu de zogenaamde 'culturele as' van Soest, i.c. dc Dalweg, ook nog opgebroken. Daardoor was er toch een soort 'psychologische'1 barriè re om van de ene naar de andere kant van cultureel Soest te gaan. Hoogtepunten De meeste festivalgangers lieten zich daardoor overigehs niet weer houden. Zowel in het Veen/Ovcr- hees - met de bibliotheek, de Ha zelaar, de Open Hof - als aan de 'oude kant' van Soest - o.a. het gemeentehuis, Artishock, de Pet rus en Paulus- en de NPB-kerk, en zeker ook de Witte Boerderij op de Eng - werd in het algemeen de nodige drukte gesignaleerd. Het noemen van hoogtepunten is altijd een hachelijke zaak en sterk afhan kelijk van iemands persoonlijke voorkeur. Toch viel vooral de Wit te Boerderij (met o.a. volksdan sen) erg in de smaak. Ook de 'op tredens' in museum Oud Soest - een 19e-eeuwse schoolklas, een kaartclubje met Soester boeren en nonnetjes, Malle Pietje (Piet Ekel), oud-wethouder Neks Blommers als raadslid anno 1923 en nog veel meer - was bijzonder de moeite waard. Ook binnenshuis - met name in de raadzaal en in dc diverse kerken - was er veel te beleven, vooral op muzikaal gebied. Top-musici als Jan en Maarten Jansen, maar ook The Messengers, Chorus Line, Tourdion, de twee 'Slavische' koren die Soest rijk is; de Soester Orkest vereniging, Logos Cantat en het Motet en Madrigaalkoor, Odeon en PVO, evenals de sopranen Son ja van Lier en Berna Kousemaker en al die andere musici/muzikan ten - ze zetten allemaal hun beste beentje voor. De Griftland-band Broken Arrow zorgde op het Raadhuisplein voor eigentijds mu zikaal vermaak, waar aan het slot ook het Gilde zich op eigen wijze presenteerde. Terras Waar het ook goed toeven was: de raadhuistuin, ingericht als kunst markt en terras, waar de bezoekers in het zonnetje even uitrustten met een glas bier of fris (liefhebbers van saté en warme worst kwamen hier helaas niet aan hun trekken) en ondertussen een kijkje konden nemen bij de kraampjes van de De jeugd vermaakte zich in de bibliotheek o.a. met het maken van windwappers. Foto: Soester Courant kunstenaars die daar hun 'handel' aan de man probeerden te bren gen. Daar kwam tegen het einde van het festival nog een speciaal schilderij bij: het doek dat door enkele tientallen kinderen in de Brede Bibliotheek geschilderd is voor War Child (en dat bij opbod wordt verkocht). Het échte cultu rele hart van Soest (als men de bi bliotheek zo noemen mag) had over belangstelling ook niets te klagen. Hier kwamen vooral de jongeren aan bod, met o.a. een Open Podium. Cultuurwethouder Harry Witte gaf in zijn toespraakje aan het slot met zoveel woorden toe dat zijn aan vankelijke scepsis tegenover het initiatief van het Cultuurplatform niet terecht was geweest. Hij com plimenteerde de organisatoren en vond ook dat het evenement om herhaling vroeg. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant Bij wijze van opening laat wet houder Harry Witte een paar hon derd gele en blauwe ballonnen ten hemel varen. Foto: Soester Courant »n weten aan de ge- >m oefenruimtes jkvan de gemeente 5 15 of mail: g meehelpen in het uimtes voor muziek- in Zeeland is op zoek :bben ingezet tijdens en 953. Op donderdag 18 voor betrokken hulpver- ;aniseerd. Bent u één Jan voor 6 juni 2003 i Delta 2003, Antwoord- burg, ter attentie van tm.vinke- iUNNINGEN een kapvergunning zijn jniferen, 1 den 2 dennen, 1 spar nifeer k ir.2102 - 1 boom ngevraagde kapvergun- 18-6 dennen, 1 coni- terbessen i belangen te worden ge vergunning, kunnen dit men vier weken na deze ken bij de afdeling Groen Soest, Postbus 2000, 55) 609 36 43. Binnen i liggen de aanvragen voor zage op de afdeling Groen uis van Soest. 4INGEN mei :uken, 1 prunus -1 berk ar pijnappelboom 1 conifeer i - 5 codiferen bomen -14 vliegdennen dennen egen het genomen besluit i na verzending van het be^ gediend bij het college van Jers van de gemeente J CA Soest. nte? Wat voor soort Open brief aan B. W. Zeer geacht College van Burge meester en Wethouders, Met ontsteltenis en verbazing heb ben wij kennis genomen van uw actie (preventie) inzake de heer sende vogelpest. Na de vele tele foontjes en gesprekken die bij ons zijn binnen gekomen hebben wij afgelopen maandag tijdens een bestuursvergadering gemeend het een en ander te moeten onderzoe ken. Dit heeft na onderzoek dan geleid tot de volgende punten: Bij het ene bedrijf in de gemeente Soest wordt alles geruimd terwijl honderd meter verderop bij een volgend bedrijf 5000 kippen blij ven zitten. Dit alles aan de rand van de gemeente richting Amers foort. Wij hebben begrip dat er iets aan gedaan moet worden en vol gens de regelgeving behoort te worden uitgevoerd. Helaas, de manier waarop de ge meente de eenden en ganzen in Overhees heeft laten ruimen is be droevend en is pure dierenmishan deling geweest. Alle commotie die dus nu is ontstaan heeft u dan ook over u zelf afgeroepen door geen duidelijke voorlichting van uw zij de te geven. Als alles volgens de regels verloopt behoeft de ge meente geen verstoppertje te spe len. Want uw inwoners zijn echt niet doof en blind. Volgens de voorlichting van het Openbaar Ministerie; afdeling Landbouw en Dierenwelzijn, was er van ruiming geen sprake in het gebied waar nu de eenden en gan zen zijn geruimd ofwel vermoord. Verder is het niet het beleid van de minister om parkvogcls die in het wild leven te ruimen. En het ging hier in Soest duidelijk om parkvo gels die in het wild leefden. Dc manier waarop, is geruimd is meer dan beschamend volgens de getuigen. Zie hiervoor de diverse artikelen in de Soester Courant. Het verhaal van de ambtenaar Ad van de Haar snijdt geen hout, want dit verhaal noemt men ook wel boerenbedrog. Het is eerder het goed praten van dc ruiming. Velen onder ons in de gemeente denken eerder dat de gemeente zijn kans heeft schoon gezien om maar weer eens wat eenden en ganzen te ruimen. Blijkbaar houdt men in 'Natuurlijk Soest' niet zo van parkvogels. Dat de politic toeziet en zonodig verbaliserend dient op te treden heeft blijkbaar ook niet geholpen. Want dc dierenmishandeling kon gewoon zijn voortgang vinden. Bert Krijger, wethouder, en zijn voorgangster Neks Blommers lieten de gemeenteraad anno 1923 herle- ven' Foto: Soester Courant ster. Zij is schrijver en trainer en studeerde filosofie in Utrecht. Het onderwerp is Ludwig Wittgenstein (1889-1951), de Weense filosoof- waardoor bij Marjan Slob echt de vlam in de pan sloeg. Zij zal in haar lezing ingaan op leven en werk van deze denker. En vooral uitleggen welke gedachte-experi menten volgens haar de latere Wittgenstein zo spannend en uit dagend maken. Gastvrouw: Sonja Uiterwijk. Aanvang: 15.00 uur. Entree: 5,00; CJP/65+ 4,00. Reserve ren is aan te bevelen: §86019577. Zondag 18 mei Klassiek concert met Helias-trio Zaterdag 17 mei De eerste live-muziek die slagwer ker/componist Michael Baird hoorde was Afrikaanse muziek uit zijn geboorteland Zambia. De vi taliteit, kracht en bezieling die hieruit sprak legde de basis voor zijn muzikale ontwikkeling. Sinds dien heeft hij een indrukwekkende zoektocht ondernomen naar een 'eigen' muziek waarbij hij zich niet bekommert om scheidslijnen tus sen de diverse genres (over zijn nieuwe cd 'Gongs and Bells' schreef Jazz: 'Het album betreedt het grensgebied tussen volksmu ziek, improvisatie en geluidscolla ge, waarbij je lijkt te worden be vrijd van allerlei muzikale conven ties'). Voor dit concert heeft hij muzikanten bij elkaar gezocht die net zo graag als hijzelf muzikale grenzen overschrijden: naast Ous- mane en Hans die eerder te horen zijn geweest, voor het eerst op dc Utrechtse jazzpodia meestcr- drummer uit de Ewe-traditie Kofi Ayifor en snaren-specialist Zou- mana Diarra. Gezamenlijk komen ze tot een mix van elementen uit verschillende Afrikaanse tradities, jazz, pop en experimentele mu ziek. Bezetting: Michael Baird (Zambia/Groot-Brittannië) percussie; Kofi Ayifor (Ghana) percussie; Ousmane Scye (Sene gal) percussie; Zoumana Diarra (Mali) elektrische gitaar, kora; Hans Hasebos (Nederland) vibra foon, toetsen. Aanvang: 21:00 uur.' Entree: 7,00. Zondag 18 mei In de vierde 'Spoordalmonoloog' is Marjan Slob uit Utrecht dc spreek- Op zondag 18 mei treedt in de se rie Artishock-Klassiek het Helias- trio op. Het ensemble kent de on gebruikelijke combinatie van viool, klarinet en piano. Dat heeft een buitengewoon kleurrijk en ver nieuwend repertoire tot gevolg. De dames Nienke van Rijn - viool, Lili Schutte - klarinet en Ksenia Kou- zmenko - piano, vormen al sinds het Haags Conservatorium een trio met elkaar. Zij treden ook regel matig individueel op als solist en in orkesten als het Koninklijk Con certgebouworkest en het Neder lands Philharmonisch Orkest. Bui ten het standaardrepertoire doet het trio veel research naar goede hedendaagse composities en heb ben zij contact met enkele compo nisten in Amerika, Spanje en Wit- Rusland. Deze middag spelen zij: Darius Milhaud - Suite voor trio; Arutiu- nian - Suite; Hans Gal Trio - I. Strawinsky - L'histoirc du soldat. Ieder stuk wordt mondeling toege licht. Aanvang: 15:00 uur. Entree: 6,00; kinderen 2,50. Maandag 19 mei In 1996 pleegde een sekte een gif gasaanslag in de metro van Tokio. Die gebeurtenis vormde voor Kore-eda (1962) uitgangspunt voor zijn film 'Distance'. Ook daarin pleegt een groep religieuze fanatiekelingen een aanslag. Daar komen zo'n honderd medeburgers bij om. En de 40 terroristen, die zich na de aanslag vrijwel collectief van hun leven benamen. Niet over die aanslag zelf gaat de film, wel over vier nabestaanden van de ter roristen. Die treffen elkaar jaarlijks op de plek waar met een 'distan ce' van drie jaar hun verwanten een terreurdaad pleegden en die daarna kozen voor de eigen dood. Die nabestaanden komen er, om te rouwen, om herinneringen op te halen, om verklaringen te vinden voor wat er ooit gebeurd is. Door onvoorziene omstandigheden is het viertal gedwongen een nacht op de onheilsplek door te brengen. Ze ontmoeten een nog in leven zijnd sektelid-van-toen. Nog een distantie dus: die tussen tweede generatie slachtoffers en een moor denaar van hun geliefden. Die wijdt de nabestaanden in over de drijfveren van die zelfmoordgroep. Tijdens die gesprekken neemt de pelgrimage een onverwachte wen ding. De acteurs wisten wel iets af van het thema van de film, maar ze kregen daarover maar een beperkt script mee. Daardoor móésten de dialogen wel geïmproviseerd en dus uiterst spontaan worden. Vijf nachten lang werden de confronte rende gesprekken geregistreerd, de opnamen ervan gemixt met die van het verblijf op de onheilsplek en de reis er naar toe. Het een wordt uit de hand gefilmd, de flaSh-backs, de momenten van re flectie, met de vaste, dus rustige camera. Kore-eda debuteerde in 1995 met 'Maborosi', gevolgd door 'After Life' (1998). Net als in zijn derde film 'Distance' is ook in die twee eerdere films het centra le thema de verwerking van de dood. (Japan 2001, 132 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+ 3,50.Reserve- ren: maandag 9.00-13.00 uur, 88 6019577. Een kaartje leggen en een borrel tje drinken, dat ging de oude Soes ter boer en de non best goed af. Foto: Soester Courant. Per 1 juni sluit de ING Bank de kas van haar kantoor aan de Van Weedestraat. Voor kas handelingen moeten cliënten voortaan naar de vestiging aan de Stadsring 115 te Amers foort. I Steeds minder wordt gebruik ge maakt van de kas. Het gebruik van 1 de pinpas en de chipknip zijn daar debet aan. Volgens de ING ver loopt de communicatie met rela ties ook in toenemende mate via j de telefoon (het gratis nummer 10800-7011) en via internet (www.mijnINGBank.nh. Voor informatie over saldi en mu taties kan men het nummer 0900- 4642265 bellen, voor koersinfor- matie en beursorders 0900- 46423877. Deze gesprekken kos ten 10 cent per minuut. Het kantoor in Soest blijft wel open voor persoonlijke adviezen over financiële zaken, schrijft de bankdircctie in een brief aan haar relaties. Daarvoor kan men er tus sen 9:00 en 17:00 uur terecht. Voor vragen kan het bovenge noemd gratis telefoonnummer worden gebeld. Overigens blijft ook de geldauto maat aan de Van Weedestraat in gebruik. Milieu-educatief centrum De Kwekerij (gemeente Soest), het Griftland College en het IVN Eemland organiseren deze week het brugklasproject van Eng tot Eem. Vrijdag zullen de brugklassers (10 klassen) van het Griftland de door henzelf uitgekozen beste 10 eindpro ducten van het veldonderzoek van Eng tot Eem overhandigen aan wethouder Harry Witte. De afsluiting vindt plaats in de aula van het Griftland College. In de weck van 12 tot en met 16 mei doen alle brugklassers van het Griftland College in groepjes on derzoek in het gebied van Eng tot Eem in Soest. De leerlingen doen opdrachten waarbij biologische, geografische en historische bijzon derheden worden onderzocht. Onderwerpen die aan de orde ko men zijn bijvoorbeeld: de eerste bewoning, bomen, weidevogels, landgebruik, bodem- en grond soorten, vorming van het land schap, vorming van de nederzet ting en potstalcultuur. Elk groepje moet als eindopdracht een poster maken van de doorsne de van Eng tot Eem. Hierop moe ten alle verzamelde gegevens een plaats krijgen. De beste 10 eind producten die vrijdagmiddag 16 mei aan de wethouder worden overhandigd in de aula van het Griftland college, zullen daarna worden tentoongesteld in de hal van het gemeentehuis. Maar er zijn wel een paar agenten vrij om de flitspaalvandaal te zoe ken (zie art. Soester Courant). Volgens onderzoek namens de vo gelvereniging Aviornis Internatio nal blijken er vele tientallen vogels niet gevoelig voor het virus te zijn en geen verspreiders van het virus. Wij vragen dan ook het volgende van de burgemeester: Leg de inwoners van de gemeente Soest in de Soester Courant nu eens helder en duidelijk uit wat er nu precies is gebeurd en volgens welke regelgeving. Als burgemees ter van onze gemeente bent u ver antwoordelijk wat er zich heeft af gespeeld. Wij hopen dat er bij een volgende calamiteit eerst beter naar de re gels wordt gekeken alvorens men een of ander bedrijf opdracht geeft voor uitvoering. Want ook het be drijf dat namens de gemeente heeft gehandeld is zeker.niet vrij te pleitten in dit geheel. Deze geven wij dan ook de boodschap mee: kijk eens naar wat uw personeel doet. (Deze brief wordt in afschrift ook verzonden naar het Openbaar Mi nisterie; afdeling Landbouw cn Dierenwelzijn.) Namens de Wijkvereniging 'Over hees', S.A. Frans, voorzitter Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aan kondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat. In het algemeen is het lastig, soms zelfs onmogelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voorkeur in jpg-formaat) voortaan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als losse bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders medewerking. Redactie inder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: verslaving sexualiteit geslagen worden j 0 De Soester kunstenaar Mein dert Rasker exposeert tijdens de komende hvee Kunst Kij- kRoutes in Amersfoort. Hij toont een overzicht van werken die hij gedurende ruim 10 jaar maakte tijdens jaarlijkse reizen naar Frankrijk. Het zijn circa 25 tekeningen en schilderijen op papier, paneel en doek, waarbij gewerkt is met acryl verf, krijt, potlood en Oost-Indi sche inkt. Onderwerp zijn de dorpspleinen met platanen en de markten, maar vooral de onopval lende landelijke bouwsels en de rommelige overblijfselen van vroe gere activiteiten die het Franse landschap zo karakteristiek aankle den, zoals een stationnetje, een watermolen, een ijzergieterij, een scheepswrak en de roestige resten van een landbouwtrekker of een Citroen Hy. De plaatsen waarvan - I Frans landschap van Meindert Rasker. werk is opgenomen zijn groten deels gelegen in het midden van Frankrijk (Bourgondië, Indre-et Loire, Cher, Vosges) maar ook in Bretagne, Gascogne en in het noorden bij de Belgische grens. Meindert Rasker houdt zich sinds 1983 bezig met vrij teken- en schil derwerk. In 1985 had hij zijn eer ste expositie in Artishock, waarna hij regelmatig in diverse plaatsen heeft geëxposeerd. In 1998 nam hij eveneens deel aan de KunstKij- kRoutc in Amersfoort. Tijdens het verblijf in 1991 in Bretagne be haalde hij bij het Concours de Peinturc et Dessin de Pont Croix, met een tekening van de stad, de Grand Prix. De expositie is te zien op de zondagen 18 mei en 15 juni van 14:00 tot 17:00 uur in de ex positieruimte Tineke Wuts, Muur huizen 38 te Amersfoort.

Soester Courant | 2003 | | pagina 17