PCOB f- Huisartsenpost: interview met Bas Spelberg 1,99 Bedrijven onderzoeken duurzame energie 'K' A iü 29,95 Ér nü Nog hebt u clementie! ,00 Vragen over de gezondheid Ouderenbonden stap verder in strijd tegen sociaal isolement Chris en Hiske Korsmit exposeren in Haarlem v i m PAGINA 18 chines l/IING! WOENSDAG 14 MEI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 19 Samenwerkende Bonden van Ouderen ANBO UNIE KBO 14e JAARGANG, NUMMER 2 laas Square Kraanwater, een waarschuwing! PVO treedt op voor 55-plussers in de Klarinet 139, I Bezuinigingen Open brief naar B.&Wen Raadsleden van de gemeente Soest SPULLENHULP BOEKHANDEL JONGERIUS De weken van het reisboek 'Een weg in de wereld' KAD0! Seniorenbus Project geeft besparingen aan SOESTEUCOURANT ^RBJpWlNKEL ,m-QoeoÉZAAK.. - Ontwikkeling 0 i f 'li IU 295,- prijsd. 77 74 1 bij: uren 2 39 71 v ISQ-E-STl Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SOEST EN SOESTERBERG Voor SO-plussers .ëramiek, antraciet, 3 x 33 x 57 cm l x b x h), occlusief plant, fan 52,50 "Een huisartsenpost is geen eer ste hulppost en een huisarts draait geen zeven dagen in de week 24 uur meer. De huisarts van vroeger, die samen met de notaris en de pastoor de notabe len van een dorp waren en dus alom gerespecteerd, is heden ten dage verworden tot zeef van de maatschappij, tot administra teur en komt niet toe aan dat wat zijn roeping is, namelijk huisarts zijn. Jawel! Roeping bestaat nog steeds maar het uit oefenen van die roeping wordt wel heel moeilijk gemaakt. Bo vendien, huisarts word je niet omdat je zo'n gigantisch salaris verdient" Aan het woord is Bas Spelberg, huisarts en deelnemer aan de huisartsenpost ip de regio welke een toch wel moeilijke start maakte sinds 1 juli 2002. De beurt, op de post één coacharts c~-: ter ondersteuning van de assis- redactie van Seniorennieuws- deed een oproep op haar pagi- I na onder de kop: "Uw ervarin gen met de huisartsenpost." Hierop kwam een aantal brie ven binnen met negatieve erva ringen, waaronder één positief. Iedere medaille heeft twee zij den vond ik en dus maakte ik tenten die u aan de telefoon krijgt, drie consultartsen en twee visite artsen met chauf feur. In het weekend is er één arts meer. Coacharts zijn heeft ook frus trerende kanten vindt Spelberg want er komen ook onterechte een samenvatting van de klach- hulpvragen en dan heeft men te ten en legde deze aan Spelberg maken met agressie, onbehoor- voor, een arts die grote waarde lijk en heel dwingend gedrag, hecht aan transparantie zegt hij. shyllum 'Cupido' jnt, matig lichte its, ruim water geven, 13 cm. GEVOELENS VAN BEL LERS: de klachten gingen over het eerste contact: het was niet geruststellend, klantonvriende lijk, vervelend en hoop deze dienst nooit meer nodig te heb ben. Volgens Spelberg is men zich daarvan bewust geweest. Onze kerheid schept onzekerheid. De dokters assistenten, (welke een afgeleide verantwoordelijkheid hebben) en die uw telefoontje beantwoorden hadden wél een aanvullende opleiding gehad maar blijkbaar was deze niet genoeg. Er komt nu nóg een opleiding waarin training op be oordeling en attitude voorop zal staan. Overigens, Spelberg be nadrukt dat er tijdens diensttijd altijd een coacharts aanwezig is, ieder telefoontje geregistreerd wordt, er altijd ruggespraak wordt gehouden en alles wat de assistenten in de computer no teren, achteraf gefiatteerd wordt door de dienstdoende arts. Per week heeft de huisartsen post zo'n duizend verrichtin gen. Op een gewone doorde weekse avond zijn er, bij toer- De nieuwe locatie van de huisartsenpost Eemland. Foto: J. Schreuders aangesloten op hetzelfde sys teem was ook voor de betref fende artsen een vervelende verrassing. En omdat de invoe ring van de zorgpas (in deze re gio als proef gebruikt) een fias co is geworden, zal men de per soonlijke gegevens beetje bij beetje moeten invoeren. Helaas. Indien u dus 's avonds of in hei weekend belt, houdt uw gege vens klaar; dat scheelt u én an deren tijd. Verder, deze raad van dokter Spelberg: als het enigszins kan, ga naar je eigen dokter vóór het weekend, klach ten moeten écht spoedeisend zijn en bij erge ongerustheid al tijd bellen Tot slot. We zullenmoeten wennen aan het fenomeen huis artsenpost; onze maatschappij is ook zo dat vrouwelijke artsen, 's avonds of 's nachts op pad, niet veilig meer waren: in Amersfoort zijn er onbe trouwbare wijken waar drugs, alcohol en psychotisch gedrag erg aanwezig zijn, in Soest zijn deze er echter ook. Nü heeft de bezoekende arts altijd een chauffeur bij zich en dat is vei lig voor de arts én voor u. Ik hoop dat met dit interview niet alleen de vragen zijn beant woord maar dat er ook vertrou wen is gekweekt bij u als poten tiële beller; bij de huisartsenpost zal men hun best doen zei Spel berg. Hierbij dank ik dokter Spelberg vopr zijn tijd én inle vingsvermogen. Anna Wagemakers, redactie Seniorennieuws DE BEREIKBAARHEID: de klachten gingen over: de toegan kelijkheid en de bewijzering Ook hier waren startproblemen zegt Spelberg, al was het maar die kapvergunning voor die ene boom die op zich liet wachten of het convenant met de zorg verzekeraars. De bewijzering langs de wegen is volgens hem in orde en de ingang van de huisartsenpost is gesitueerd bij de zij ingang van de polikliniek Lichtenberg. HET BANDJE: de klachten waren dat: het aannemen lang duurt en er geen persoonsgege vens bekend zijn. Ook hier geldt dat het pro bleem al bekend was vóór men begon: het computer gestuurde bandje was té langzaam en het preventief invoeren van gege vens bleek niet mogelijk. Ondertussen is er een snelle computer en zijn de wachttijden volgens Spelberg afgenomen. Wat betreft persoonlijke gege vens, deze moeten de eerste keer dat u belt ingevoerd wor den opdat er een bestand kan ontstaan: dat niet alle artsen zijn De volgende editie verschijnt op woensdag 11 juni 2003. Kopij uiterlijk op 19 mei 2003 aanleveren bij de werkgroep Seniorennieuws p/a Dal weg 6, 3762 SP Soest, of bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) of per e-mail swos@planet,nl Sinds kort kunt u bij Albert Heijn gefilterd kraanwater ko pen. Dit supermarktconcern heeft in haar winkels een ver kooppunt neergezet voor 'Zero water'. Uitgangspunt is dat lei dingwater niet goed is, omdat er nog steeds gevaarlijke stoffen in zitten, zoals restjes medicij nen en legionella. Het filtersys teem van Zerowater zou de laatste restjes mogelijke vervui ling verwijderen. Ook schijnt het water dé oplossing te zijn voor tal van babykwaaltjes als buikkrampen. Kosten voor een literfles: 0,25 en per 2 liter 0,49. Een snel rekensomme tje leert dat consumenten hier mee 150 keer de prijs van ge woon leidingwater betalen. De Consumentenbond heeft in 2000 onderzoek gedaan naar de kwaliteit van ons leidingwa ter en daarover gepubliceerd in november 2000. Hieruit is ge bleken dat het leidingwater in Nederland zeer veilig is en van uitstekende kwaliteit. Het is dus volstrekt niet nodig om extra gezuiverd water te kopen. De Consumentenbond vindt het een slechte zaak dat consumen ten ongerust worden gemaakt. De bond heeft Albert Heijn en de leverancier van Zerowater hierop aangesproken. Albert Heijn heeft inmiddels het watertje uit de schappen ge nomen. Bron: Consumentenbond. Speciaal voor 55-plussers treedt PVO zondag 18 mei op in De Kla rinet. De muziekvereniging speelt onder meer Free World Fantasy van Jacob de Haan, Rule Brittania van William Rimmer en American Folk Suite van Harold L. Walters. Het concert staat onder leiding van dirigent Peter Rieken en begint om 14:30 uur. De toegang tot de zaal van het ontmoetingscentrum aan de Klarinet is gratis. i Beige, 0 17 cm, 6 cm. 7,99 g'enschaar snoei 'indraai weer strakke lompjes. De tsgen- •ssen zorgen vaar één jltaat en daardoor een erking. eeker heggenschaar leslengte 41 cm, akelaar, 330 Watt. ag koopavond, paanse Leger 1, ag koopavond. I In Nederland raast de discussie I voort of het nu wel of niet wen- I selijk is dat twee personen in 1 één cel komen: in veel media [aandacht voor dit onderwerp. "Als de één eet en de ander Ipoept dan wekt dat agressie op J en komen de gevangenbewaar- ders in gevaar." En een andere k kreet': "gevangenen kunnen op |zo'n manier niet resocialiseren. J hebt het wellicht allemaal al Bgehoord en gelezen en uw eigen nening gevormd. [Schrijnend echter is het totaal ntbreken van media rappor- :age als het gaat om de ophan den zijnde maatregel van de •verheid, die in haar bezuini- ;ingswoede, echtparen uit el- aar gaat halen, juist op het oment, dat ze elkaar brood- odig hebben:niet geïn diceerde bewoners van verzor gingstehuizen daar verblijvend <mdat hun levenspartner daar •egens gezondheidsproblemen terecht gekomen) moeten naar elders gaan wonen. 'e wereld op z'n kop vind ik. Ouderen in verpleegtehuizen hebben niet een kamer voor zichzelf met eigen tv. Veelal moeten ze wachten tot ze aan de beurt zijn om gewassen te worden, om wel of niet ge voerd te worden. In verzorgingtehuizen is het zo dat voor iedere handeling welke een verzorgster of verpleegkun dige doet, de daarvoor benodig de minuten vermeld staan in een zogenaamd "protocol" en dus is het vaak racen tegen de klok in. Wellicht poept hier ook de één en eet de ander maar daardoor lopen verzorgsters geen gevaar want deze ouderen zullen geen agressie tonen. De media komt er niet voor van zijn plaats, niet interessant ge noeg. En een ander gegeven is na tuurlijk dat ouderen niet meer te hoeven resocialiseren: een verzorgingstehuis is nu een maal eindstation, toch? In een persbericht van 2 april jl. stond onder andere dit: "De landelijke Organisatie Cliëntenraden zijn gematigd te vreden over de toezegging van staatssecretaris Ross van Volks gezondheid om tot najaar 2003 clementie te hebben met men sen die zonder indicatie in een verzorgingstehuis wonen omdat hun levenspartner daar wegens bijvoorbeeld gezondheidspro blemen terecht is gekomen." Clementie Het woord clementie wordt overwegend in strafzaken ge bruikt en zou dus goed passen in het gevangeniswezen: iemand krijgt clementie wegens goed gedrag, bijvoorbeeld. Of, de idee dat twee gevangen in één cel niet clement zou zijn. Ik heb het woord opgezocht in Kramers: toegeeflijkheid, zacht heid, welwillendheid. Dat is dus de houding van de staatssecretaris naar echtparen die hun halve leven of nog meer bij elkaar zijn, in goede en slechte tijden, tot de dood hun scheidt. Tot nader order, vergeet dat niet! Hierna is de welwillendheid over. Wee u! Die ziek wordt en niet meer thuis kan wonen. Dan klopt de gezondheidsdeur waarder aan uw deur en met een wettelijk decreet in zijn hand en wordt u door de staat gescheiden. Zonder clementie. Anna Wagemakers redactie Seniorennieuws Wij horen en hebben steeds klachten van onze leden over het functioneren van de Gezond heidszorg. Door alle vernieu wingen in deze zorg is het moei lijkje weg te vinden. Nu bestaat er al sinds enige tijd een Informatie- en Klachtenbu reau Gezondheidszorg, kortweg genoemd IKG. Bij dit bureau kunt u met al uw vragen en klachten terecht. Om u een idee te geven wat de mogelijk heden zijn volgt hieronder een samenvatting uit hun folder: INFORMATIE: over uw rechten als patiënt of adressen van patiëntenverenigingen; ADVIES: hoe kunt u uw klacht indienen, afgestemd op uw situatie; BIJSTAND: zij kunnen u hel pen bij het opstellen van een brief over uw klacht. Antwoord op uw medische klachten kunnen zij u niet ge ven, noch kunnen zij beoorde len of uw klacht juist is. Alles zal worden gedaan om een oplossing of antwoord te vinden voor uw klachten. Door alle klachten te registreren kan het IKG veel aan kwaliteitsver betering doen voor de gezond heidszorg. Zij kunnen de knel punten, die zo worden geregis treerd, via het patiënten?consu mentenplatform bespreken met zorgverleners, zorginstellingen, zorgverzekeraars en de Inspec tie voor de Gezondheidszorg. Natuurlijk blijven uw persoon lijke gegevens geheim. Alleen als u hiervoor toestemming geeft, kan men met informatie naar buiten treden. Ook over de werkwijze van dit bureau, kunnen er klachten ontstaan, die kunt u te allen tij de aan hen melden. WIE KAN VAN HET IKG GEBRUIK MAKEN? Ieder een die met een vorm van zorg te maken heeft of krijgt. Ook familie, vrienden of anderen, die namens u vragen of klach ten hebben over de zorg, kun nen met het IKG contact opne men. U kunt het IKG bereiken op maandag, dinsdag en donder dag van 9.00 16.00 uur. Op woensdag en vrijdag van 9.00 - 13.00 uur. Het adres is Kaap Hoorndreef 38, 3563 AV Utrecht. Telefoon 030- 2616291. E.A. Drijver - Pina redactie Seniorennieuws De politiek bereidt ons voor. dat we weer eens moeten gaan bezuinigen. Als wij moeten be zuinigen, dan gaan we schrap pen in ons uitgavenpatroon. We verminderen de uitgaven van luxe artikelen, we geven wat minder uit aan boodschappen, we gaan een keer minder naar het theater, of naar een restau rant, enz. enz. De politiek doet het altijd an ders. Zij moeten bezuinigen en verhogen dan de kosten van de zorg. Ze verhogen de zieken fondspremie, de ecotaks, de al coholaccijns, de energieprijzen de onroerende zaakbelasting. De belasting stijgt weer aardig. Het openbaar vervoer heeft een hoger tarief nodig, enz. enz. Bezuinigen bij de overheid is voor ons senioren een aanslag op je AOW en op je spaargeld. Als overheid geef je niet min der uit, maar eerder meer en legt de kosten bij de burger. Volgens Van Dale is bezuinigen: "Het beperken van uitgaven of van het verbruik. Maar ja de overheid hanteert kennelijk een ander Van Dale, dan wij 65-plussers en daarom zijn wij het haasje. Lonk Naclibahr redactie Seniorennieuws Ja, een artikeltje schrijven in de vorm van een open brief aan B. W. en de raadsleden terzake een handbewogen rolstoel waarvan de aanvraag negen maanden heeft geduurd, helpt ook niet veel. Betrokkenen kunnen niet zeg gen, dat ze het niet gelezen hebben, want ik heb keurig een fotokopie gemaakt van het arti kel "Hoera de vlag kan uit" van 19 februari jl. in de Soester Courant en dat opgestuurd. Zowel de burgemeester en de wethouders als wel de gemeen teraadsleden hebben niet gerea geerd en laten dus de gehandi capte Soesters in het ongewisse of genoeg wordt opgekomen voor hen zeer noodzakelijke belangen. Van de zeven Soester fracties heeft alléén het CDA de inte resse gehad een langdurig ge sprek met mij te voeren over het gehandicaptenbeleid in Soest. Ik neem aan dat de overige fracties het veel te druk hadden met het voor en tegen te be spreken van en over de rond weg en ander verkeersbeleid. Daar is immers het partijbelang mee gemoeid. Het opnemen voor gehandicapten, daar valt toch geen eer mee te behalen! Wethouder Krijger, die ik voor iets heel anders ontmoette, maar die wel verantwoordelijk is voor het gehandicaptenbeleid plaatste de volgende opmer king. "De gehandicapte had veel eerder de trom moeten roeren over het zo lang uitblijven van een beslissing." Met andere woorden, niet het Regionaal In dicatie Orgaan (RIO) welke de indicatie maar niet afgaf, maar de gehandicapte was de schuld van de uiterst trage afhandeling. De wethouder vergat maar even, dat ons eerste artikel over de "handbewogen rolstoel" werd geschreven in september 2002. Dat neemt niet weg dat de ge meente bijdraagt in de kosten van het RIO Eemland. Het neemt niet weg, dat wij als bur gers mogen verlangen dat de centen wélke wij opbrengen aan belastingen goed en doelmatig worden besteed. Als dus het RIO Eemland zijn werk niet goed doet, dan is het aan onze bestuurders het RIO op de vin gers te tikken. Het is maar weer eens bewezen, dat we ons maar eigenlijk niet meer met de politiek moeten bemoeien, immers de politiek bemoeit zich ook niet met ons, hoewel het wel hun taak be hoort te zijn. (discussie over dit onderwerp gesloten. Red.) Lonk Nachbahr redactie Seniorennieuws kringloopcentrum De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Nederland heeft 240.000 geï soleerde ouderen en dit aantal neemt alleen maar toe. Daar om hebben ruim 300 actieve ouderen uit heel het land ver schillende ideeën opgedaan om het groeiende sociaal isolement onder hun generatiegenoten te voorkomen. Dit gebeurde van daag tijdens het symposium 'Voorkomen van sociaal isole ment bij ouderen' van de oude renbonden ANBO, NISBO, PCOB en de Unie KBO, mede mogelijk gemaakt door het Na tionaal Fonds Ouderenhulp. De inzet van vrijwillige oude renadviseurs, het opzetten van een boodschappenbegeleidings- dienst, het organiseren van ont- moetingsweken, het opzetten van woongroepen, openbaar vervoer op maat, vormden on der meer de voorbeeld-projec ten tijdens het symposium. Hoewel presentaties van deze projecten soms kritisch werden ontvangen, zien veel afdelingen van de ouderenbonden moge-^ lijkheden om dergelijke projec ten op te gaan zetten. Het pro bleem is wel dat sociaal aeïso- leerde ouderen moeilijk te be reiken zijn, onder meer vanwe ge de taboesfeer die rond so ciaal isolement hangt. Overigens verschillen individuen van mening, want wat de een isolement noemt heeft voor de ander een totaal andere beteke nis. Toch blijken er vanuit een aantal voorbeeldprojecten wel degelijk mogelijkheden te be staan om sociaal geïsoleerde ouderen bij activiteiten te be trekken. Een databank die via Internet beschikbaar is, gaat goede ideeën bundelen. Verder wor den trainings- en coachingspro- gramma's gestart voor ouderen die projectactiviteiten willen op zetten. Herkenning en erken ning van sociaal isolement spe len daarbij een grote rol. De ouderenbonden zijn met het symposium een stap verder ge komen om de komende jaren concreet de strijd aan te gaan tegen de toename van sociaal isolement bij ouderen. Voor meer informatie kunt u terecht bij de Seniorenvoorlich- ters. Bij aankoop van tenminste 12,50 Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 zolang de voorraad strekt www.jongeriusboek.nl De Seniorenbus Mei is misschien wel de mooiste maand van het jaar. De natuur staat in volle bloei en de tempera tuur is vaak erg aangenaam. Alle maal redenen om er eens op uit te trekken. Het vervoer hoeft voor 55-plussers geen probleem te zijn. De Seniorenbus brengt binnen Soest/Soesterberg haar passagiers overal heen. Winkelen op de Van Weedestraat of Hartje-Zuid, een bezoek aan de beeldentuin of een galerie, alles is mogelijk, zelfs ge woon ergens een ijsje gaan eten. Maar ook voor afspraken bij de dokter, bezoek in het ziekenhuis in Baarn of een van de verpleeghui zen in Amersfoort, brengt de Se niorenbus u van deur tot deur. Er is altijd een bijrijder die behulp zaam is bij in- en uitstappen. Rol- lators kunnen mee en er zijn spe ciale voorzieningen voor rolstoel vervoer. De prijs van een enkele rit be draagt 0,80 en voor een retour 1,60. Voor Amersfoort is dat respectievelijk 1,00 en 2,00. Bel voor meer informatie de Cen trale Post in Molenschot, 826019190, dagelijks 9:00-16:00 uur. Het onderzoek naar de moge lijkheden bij Soester bedrijven om duurzame energie toe te passen is afgerond. Vandaag reikt milieuwethouder Harry Witte de eindrapporten uit. De bedrijven die deelnamen zijn: Procar, Keune Haircosmetics, Smurfit Mercurius Golfkarton, Sauna Soesterberg, Soester Gieterij, Hypsos, Installatiebe drijf G. van de Pol. Deze zeven bedrijven in Soest en Soesterberg hebben laten onder zoeken welke mogelijkheden er binnen hun bedrijf bestaan om duurzame energie toe te passen. Dit project is uitgevoerd in op dracht van dc gemeente Soest. De gemeente wil hiermee bedrijven stimuleren om duurzame energie in hun bedrijf toe te passen. Door een financiële bijdrage van de ge meente en subsidie van de NO- VEM (Nederlandse organisatie voor energie en milieu) konden dc bedrijven tegen een gereduceerd tarief aan het project meedoen. Het adviesbureau BECO uit Am sterdam voerde in het afgelopen jaar bij de deelnemende bedrijven een onderzoek uit. Dit bureau be schikt over specifieke kennis op het gebied van energiebesparing en het loepassen van duurzame ener gie bij bedrijven. Alle bedrijven wordt geadviseerd vooral eerst te kijken naar mogelijkheden voor energiebesparing. Hierbij moet met name worden gedacht aan onderdelen zoals verwarming, ver lichting, koeling, het persluchtsys teem en isolatie. Daarnaast worden de mogelijkhe den en onmogelijkheden voor alle vormen van duurzame energie in kaart gebracht. Hierbij moet men denken aan windenergie door mid del van kleinere windmolens op het dak van een bedrijf, zonnecol lectoren voor het voorverwarmen van het water dat voor de verwar ming wordt gebruikt, zonnecellen voor het opwekken van energie of warmtepompen die gebruik maken van de bodemwarmte. Het gebruik van zonnecollectoren en/of warmtepompen is bij som mige bedrijven interessant. Als bedrijven hiervan gebruikmaken, leidt dit tot energie- en kostenbe sparing. Windenergie en het toe passen van zonnecellen is nog niet rendabel. Openingstijden kantoor ma. 9.™ - 17.00 uur di. 9.15 - 16.00 uur woe. 10.°° - 17.00 uur do. 10.°° - 16.00 uur vr. 10.00 -15.°° uur Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant fi\\ Stcenhoffstraat 9\ lel. 602 8132 Zodra we spreken over 'in ontwik keling zijn' is het duidelijk dat er kennelijk nog meer nodig of mo gelijk is. We zijn dus nog niet waar we willen zijn. Niet alleen geldt dat voor de ontwikkelingslanden, ook in de Wereldwinkel proberen we het uiterlijk te veranderen om de verkoop te verbeteren. Vergroting van de omzet in de Wereldwinkel draagt ertoe bij dat het ook de pro ducent beter af gaat. Ook de pro ductverbetering daar of een ruimer assortiment draagt bij tot vergro ting van de omzet. Belangrijk blijft het dat we de kansarme mensen in de ontwikke lingslanden blijven steunen opdat zij op een goede wijze in hun le vensonderhoud kunnen voorzien. Alle extra inkomsten dragen bij tot een betere levensomstandigheid. Het is fijn om steeds weer nieuwe dingen te kunnen introduceren in onze winkel. Een regelmatig be zoek zal zeker duidelijk maken dat er steeds weer wat nieuws is. Ook het regelmatig afnemen van voed selproducten helpt direct. Wist u dat 17 mei de Europese Wereld winkeldag is? dat er inmiddels 2740 Wereld winkels in Europa zijn? met een omzet van 260 miljoen euro? met 96000 vrijwilligers en 97 importeurs? Dan zijn we weer 'bijgepraat'. Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9A, 826028132; openingstijden: maan dag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur. Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Gc&mktk») Uneto-Vni O Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 Sinds eind vorige maand is in de Haarlemse galerie Pieters- huis een expositie ingericht, waaraan wordt deelgenomen door de Soester beeldende kunstenaars Chris Korsmit en Hiske Korsmit-Ypma. De ten toonstelling loopt tot 27 juli. Hiske Korsmit-Ypma is in de ga lerie aan de Stoofsteeg 6 present met stillevens en landschappén in olieverf en beelden in brons en steen. Als lerares gaf ze jarenlang handvaardigheidscursussen en la ter volgde ze lessen in schilderen, beeldhouwen en boetseren. Voor haar schilderijen gaat ze uit van de werkelijkheid die ze in eenvoudi ge notities vastlegt. De inspiratie voor haar beelden is soms een menselijk model, maar vaak ook een herinnering, een emotie of de vorm van het materiaal. Haar man Chris Korsmit exposeert in het Pictershuis (groepsportret ten en landschappen in grafiet, pen en aquarel. Het portret en de men selijke figuur staan centraal in zijn werk; daarnaast vindt hij inspira tie in het landschap. Hij werkt voornamelijk naar directe waarne ming, Zijn oeuvre kenmerkt zich door scherpe observatie, hoge con centratie en een gedegen techniek. De galerie is geopend van donder dag t/m zondag, 13:00-17:00 uur. In het op hetzelfde Haarlemse adres gevestigde Theo Swagema- kers Museum is overigens een op merkelijke expositie te zien (met dezelfde looptijd) onder de titel 'Bloemen voor Koningin Juliana', waarvoor vijf door Swagemakers geschilderde portretten van Konin gin Juliana bij elkaar zijn gebracht, evenals bloemstillevens van zijn hand die een bloemenhulde vertol ken aan de prinses.

Soester Courant | 2003 | | pagina 19