Euforie ingehaald door anticlimax Vrevok danst de samba in De Bunt Ambities Stam/SoVoCo in vacuüm VVZ zo goed als door in nacompetitie WOENSDAG 14 MEI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 29 Favoriet Stam/SoVoCo bezwijkt onder druk tegen onbevangen Vrevok VOLLEYBAL VOLLEYBAL Volleybalsters én trainer in carrousel van transfers VOLLEYBAL Spits Gijs Schaap scoort viermaal in duel met EVC: 4-1 VOETBAL-zaterdag gtpwir jstaande villa lopp. 430 m2, itterende, /ooroorlogse Over de onberekenbaarheid van sport kunnen de volleybal- sters van Stam/SoVoCo nu meepraten. *In het beste sei zoen ooit speelde het team woensdag zijn slechtste wed strijd die ook nog eens de be langrijkste was. Tot overmaat van ramp overtrof Vrevok zich zelf: 0-3. Gestruikeld over de drempel van de eredivisie. Uit gerangeerd en gestrand in het zicht van de haven. Genadeloos zijn de ongeschreven wetten van de sport. Het had ei genlijk niets met techniek of tac tiek van doen. De thuisclub stond stijf van de spanning die een ver woestend effect op het spel had. Geen speelster zou onder die ver lamming uitkomen. De druk was het begin van een mentale wond, waarin Vrevok onbevangenheid strooide, waarvan de zilte smaak op de tribune te proeven was. Het was gaan lijken op een straf expeditie wat Stam/SoVoCo ge durende 22 speeldagen had laten zien. Onderweg, toen de titel in theorie al binnen was, werd een keertje verloren in Assen, voor de rest waren de volleybalsters bijna stinkend gierig als het ging om de wedstrijdpuntcn. In De Bunt, val kuil voor alle bezoekers, werd er van de 44 sets maar eentje afge staan, in totaal slechts 11 van de 110. De euforie was de promotie vooruitgesneld, maar werd inge haald door een anticlimax. Van dominantie was woens dagavond geen spoor meer te be kennen. Vervlogen was de overtui ging. Van servicedruk, normaliter een van de sterkste wapens, wist niemand meer hoe je dat moet schrijven. Per set eindigden ten minste vijf opslagen pardoes in het net of buiten de lijnen. Vleugellam waren de aanvalstcrs aan de bui tenkant, geblokkeerd die op het midden. Onder de maat ook spel verdeelster Monique Wismeijer, bijna werkloos libero Reina Wie- berdink. Time-outs, wissels, aan sporingen, het hielp allemaal niets. Niemand stond op, niemand kon de ploeg over het dieptepunt heen trekken. Oorzaak 'Iedereen wilde te graag. Wij moesten winnen, zij hoefden niet. Dat is de voornaamste oorzaak.' Treffender had Tamara Smit, enke le minuten na de deceptie, de wed strijd niet kunnen analyseren. Tij dens de warming-up was het ge voel nog goed geweest, vertelde de middenaanvalster. 'We kregen een kick van het publiek. In het begin van de wedstrijd liep het niet, maar dat hebben we vaker gehad. Je voelt dat zij beter in de wed strijd zitten, maar ik heb geen mo ment gedacht: dit is het einde. Je hoopt altijd op het moment dat het omslaat, maar zij gingen door en wij pikten het niet op.' 'Het was niet coachbaar', stelde trainer/coach Derk de Saegher vast. Ik heb alles geprobeerd. Bij Vrevok liep alles goed, bij ons lie pen meiden van boven de 1.80 meter als kindjes van drie in het veld. Je hoopt op een goede servi ceserie of een paar blokkeringen. Iedereen was super gemotiveerd, maar het zijn mensen en ze kun nen niet tegen druk. Ik kan ze le ren slaan en hoe ze moeten staan of lopen, maar op 20-20 kan ik ze niet vertellen hoe ze moeten om gaan met druk. Dat kun je niet nabootsen op een training.' 'Ik heb ze nog nooit zo goed ge zien', complimenteerde collega r Hans Krieger van Vrevok zijn ei gen team. Erna Boonzaaijer, in het verleden enkele seizoenen actief voor Stam/SoVoCo, verscheen overal op tijd en strooide lachend met set ups. Anderen maakten het karwei gedecideerd af, met Mijke Kosters misschien wel als meest succesvolle mepper. Stam/SoVo Co kreeg een koekje van eigen deeg vart een ploeg die kwalitatief minder hoog staat aangeschreven. Koperwiek i's met garage. ig- i vaste trap xtra kamers te pellen op ten vloer, div. inbouwapp. itaansl. wa'sm., ferd.:3slaapk., e. Vlizotrap naar De knieval in beeld. In een propvolle De Bunt be reidt Monique Wismeijer een set-up voor. Rechts zet Saskia Taylor-Faber reeds in. Niets lukte er woensdag bij de ploeg die zo oppermachtig kampioen was gewor den van de eerste divisie A. Foto's: Foto Bell Mokerslagen Zelfs het publiek kon geen olie smeren in de vastgelopen machine, het werd overstemd door de onop houdelijke trommelslagen. Stam/ SoVoCo werd bedolven onder de mokerslagen die Vrevok uitdeelde. Een keer eerder dit seizoen ont stonden er gaten in het voegwerk van De Bunt. In de kwartfinale van het nationaal bekertoernooi tegen Volco, de nummer drie van Neder land, had Stam/SoVoCo niets te verliezen en leverden de speelsters een topprestatie af. Hoe anders waren de uitgangspunten woens dagavond, waarop de onverslaan baar geachte thuisploeg voortdu rend en geforceerd tegen achter standen opbokste. Na 22-25 en 19-25 kon het nog steeds. Op 18- 22 in de derde set was er even een opleving dankzij een goede servi cebeurt van Elske van Diepen. Op 24-23 had Stam/SoVoCo kunnen toeslaan en het verhaal wellicht alsnog een andere wending kunnen geven, maar De Saegher vond het gezien het wedstrijdbeeld niet reëel daarover te speculeren. 'We heb ben geen moment recht op de overwinning gehad.' Streng, maar vriendelijk ziet Brad Taylor erop toe dat er nie mand zonder kaartje binnen komt. Een oudere man geeft zijn toegangsbewijs af, met in zijn spoor een leeftijdgenoot die er geen heeft. 'Ik wil deze meneer alleen maar een biertje aanbieden in de bar.' De gele genheidsportier knijpt een oogje dicht. Wie weer even naar buiten wil om te roken (in De Bunt mag dat niet meer), krijgt een kaartje mee, maar moet dat bij binnenkomst ook weer inleveren, om 'fraude' te voorkomen. Vol is vol. Iets na zessen, een kleine anderhalf uur voor aanvang van dé wedstrijd, is het nog rustig in de zaal, al heb ben de eerste toeschouwers zich alvast verzekerd van een goed plekje op de tribune. Stam/SoVo- Co loopt zich warm. De dames van Vrevok hebben vertraging op gelopen, door een kopstaart bot sing van twee auto's van speelsters, bij vertrek in Nieuwegein. 'Ze ko men wel op tijd hoor', verzekert Jacques Hardenberg. De manager is vooral druk met de gang van zaken in de zaal en dat is voor hem een mooie bliksemafleider. De wedstrijdspanning heeft bij hem nog niet toegeslagen. Buiten moet het toestromende pu bliek steeds verder lopen, omdat er in de omgeving van De Bunt geen parkeerplek meer te vinden is. Met toeters kondigen de supporters hun komst aan. Binnen staan on bemande trommels. Stilte voor de storm. Bij het inslaan is de zaal volge stroomd. Het oud-lid, de handbal trainer, de profvoetballer, de vader en de moeder en de vriend van, het bestuurslid, de ex-trainer, de sportliefhebber, allemaal zoeken ze onder hels kabaal van de slagwer kers gunstige plekjes, die met de minuut zeldzamer worden. Achter de reclameborden, op stoelen en eikaars schoot nestelen ze zich. Het is 19:29 uur. De scheidsrech ter fluit. De samba was uiteindelijk niet verrassend genoeg aan Vrevok dat besteed aan Stam/SoVoCo, maar niet voor promotie kwam. Een uur en acht minuten later. Ter wijl de meeste speelsters van Stam/SoVoCo bijna verdrinken in hun tranen en troost zoeken bij hun dierbaren, dansen de gasten de samba in De Bunt. In het hol van de leeuw. Bijna apathisch staat een deel van de Soester aanhang te staren. Vol ongeloof. Het 'ondenkbare scena rio' dringt bij sommigen maar moeizaam door. Het lijkt onwerke lijk, maar het is dc keiharde reali teit. De droom is uiteengespat. Als1 een zeepbel op een spijkerbed. 'Ik weet niet wat ik moet denken, ik ben helemaal leeg', zucht Har denberg. 'Je rekent er niet op, dat dit gebeurt. Je kunt dus heel hard vallen', zegt Tamara Smit, nadat de eerste tranen zijn opgedroogd. 'Ik ben nooit chagrijnig na een wed strijd, maar morgen wel, denk ik.' Vrevok viert niet zozeer de promo tie naar de eredivisie ('daar hebben we ons niet mee beziggehouden', verklapt spelverdeelster Erna Boonzaayer), maar de overwinning op Stam/SoVoCo. 'De eredivisie interesseerde me niet, we wilden alleen deze wedstrijd winnen', al dus de scheidende Vrevok-trainer Hans Krieger. Ook hem hadden de berichten bereikt, dat Stam/ SoVoCo reeds in de wintermaan den, toen dc titel al voor het op rapen lag, de voorkeur uitsprak voor zijn ploeg en zichzelf tot to renhoge favoriet bombardeerde. Albertine de Haan tracht verbaal AIbertine de Haan ziet dan toch het tij te keren. de bui al hangen. Foto's: Foto BcII 'Zulke uitspraken van Derk de Saegher (vorig seizoen trainer van Vrevok - red.) helpen natuurlijk wel een handje. Het enige waar ik op gehamerd heb, is punt voor punt te spelen, te ontspannen en te genieten.' Temidden van ontgoochelde Soes- ters en jubelende Nieuwegeiners neemt De Saegher schijnbaar laco niek de schade op met de toege snelde media. 'Het is heel verve lend. Je kunt wel rouwen, maar daar schiet je niets mee op. Als ik win, ben ik ook niet zo blij, omdat je de volgende wedstrijd weer kunt verliezen. Een veriiespartij moet je ook van je afzetten. Ik doe er mis schien arrogant over, maar ik baal er wel van hoor.' Spelverdeelster Marianne Bakker, de enige Soesterse in het team, heeft geen seconde gespeeld. 'Ik had niet het gevoel, dat ik er iets aan had kunnen veranderen. Zelfs verbaal lukte het niet, vanwege de trommels. Het is raar, de laatste tijd denk je alleen aan de eredivi sie. Nu hoef ik er niet meer aan te denken. Ik zou toch stoppen. Maar de anderen moeten nu wel gaan nadenken wat ze moeten doen. Deze wedstrijd laat wel duidelijk zien, dat je met dit team niet de eredivisie in kan, maar dat bedoel ik niet negatief hoor.' Het grootste deel van het publiek keert huiswaarts, maar in de kan tine is het druk. De beste stuurlui analyseren de wedstrijd. Iedereen is het erover eens, dat niemand van de thuisclub goed heeft ge speeld. Behalve het mislopen van promotie naar de eredivisie weet geen sterveling wat de gevolgen zullen zijn van de onverwachte ne derlaag die zoveel mogelijk met humor wordt weggespoeld. Speelsters druppelen later binnen, maar het is nog te vroeg voor con clusies en prognoses. Er hangt een weliswaar toch gezellige, maar on beschrijfbare sfeer. Emoties han gen in de lucht, voor menigeen is het nog steeds niet te vatten. Speelsters blijven plakken, willen niet naar huis, mogelijk uit angst voor het besef dat onherroepelijk op een gegeven moment zal door dringen. De zaal is vrijwel leeg. Op Jacques Hardenberg na. De mana ger rolt het volleybalnet op. Het seizoen kan in de kast. Een laatste peptalk, de laatste aanwijzingen, het mocht allemaal niet baten. 'Het was niet te coachenzou Derk de Saegher na afloop zeggen. Nu is het de vraag wie er allemaal in de carrousel stappen en zich versprei den over het land of bij Stam/SoVoCo blijven. Verschillende speelsters hebben aanbiedingen op zak, anderen twijfelen. Foto: Foto Bell Monique Wismeijer had maandag een gesprek bij Vre vok, trainde gisteravond met Martinus mee en is ook door AMVJ gebeld. Albertine de Haan is op vakantie met aan biedingen van diverse eredivi sieclubs in haar bagage. Trai ner/coach Derk de Saegher praatte maandag met de Stich ting Topvolleybal Soest en zit deze week ook bij Vrevok die hem graag wil terughalen. De transfercarrousel draait op vol le toeren. Onduidelijkheid is troef bij Stam/SoVoCo. Bij promotie zouden negen van de twaalf speel sters zijn gebleven, al hadden som migen van hen ongetwijfeld moe ten plaatsmaken voor betere vol leybalsters. Maar bij de inbraak in de schier onneembare vesting De Bunt heeft Vrevok niet alleen de zege ontvreemd, maar ook de hele inventaris en plannirfë overhoop gehaald. De wil is er nog steeds, maar de ambities van de Soester volleybalvereniging zitten -nog ze ker twee weken- gevangen in een vacuüm. De Saegher blijft alleen bij Stam/ SoVoCo als hij een team op de been kan brengen, dat eerste wil en kan worden. De haalbaarheid staat of valt voor een belangrijk deel bij het aanblijven van Wismeijer en De Haan, volgens hem twee van de vier, vijf cruciale speelsters uit de huidige selectie. Vertrekken ze, dan moeten er ge schikte vervangsters gevonden worden. 'Ik ga niet met mensen uit de tweede divisie aan de slag', al dus De Saegher. 'Maar als ze gaan en ik vind twee anderen die goed zijn en de rest blijft, dan kan het.' Zoals andere clubs aan het twee tal trekken, zo is De Saegher in gesprek met een spelverdeelster en een middenaanvalster uit de eredi visie én nog steeds met Susanne van den Heuvel. Opschieten doet het allemaal niet. 'Iedereen wacht op elkaar. Ik op een goed team, speelsters op mij of andere speel sters. Het is elk jaar dezelfde ellen de.' Naast de brede externe belangstel ling voor Wismeijer en De Haan is er twijfel bij Reina Wieberdink, Floortje Kok en Meike Mertijn. De Saegher heeft goede hoop dat ze Derk de Saegher blijft alleen bij Stam/So VoCo als er een team op de been wordt gebracht, waarmee hij opnieuw kampioen kan worden. over de streep worden getrokken, maar dat is dus niet voldoende. Tamara Smit, Judith Rouwenhorst, Linda Ellen broek en Elske van Diepen hebben volgens De Saeg her te kennen gegeven dat ze blij ven. De ploeg was donderdag bijeen voor een lang van te voren gepland etentje bij de ouders van Kok, die zich tot de vaste supportersschare mogen rekenen. De avond na de deceptie van De Bunt zaten vrijwel alle speelsters er nog flink door heen. Afgesproken is, dat iedereen tot maandag 19 mei vrij heeft en in de tussentijd nadenkt over zijn vol leybaltoekomst. Het is niet te verwachten dat er deze week veel knopen doorge hakt zullen worden. De Saegher gaat over drie weken op vakantie en wil uiterlijk dan, maar liever eerder, weten hoe de vlag er bij hangt. Van zijn hart maakt hij ook nu geen moordkuil. 'Het liefst blijf ik. Vrevok heeft me gevraagd voor de dames en om iets bij de heren te doen. Ik zal ze zeggen dat ik eerst wil wachten wat er bij Stam/ SoVoCo gebeurt. Maar als ik te lang wacht en beide clubs gaan verder kijken, kan ik straks de eni ge zijn die zonder club zit. Ik ben een goede trainer, dat ik heb ik de laatste jaren bewezen, en ik wil een goed team. Ik ga niet mijn naam te grabbel gooien door vijfde of zes de te worden.' n V. J FUke van Diepen, direct na de ont- Middenaanvalster Tamara Smit:'Iedereen wilde te graag. Wij moesten lu^terTndA^lespeelften^ften erfinaafdoorheen. winnen, gij hoefden niet. Da, is de voornaamste oorzaag.' Toen gisteravond in Edam de beslissing viel, was deze pagina al veroordeeld om te worden gedrukt. Tot gisteravond ging alles wat WZ'49 is er in elk geval van uit, dat de volgende ronde van de nacompetitie zou worden gehaald. Niet geheel onlögisch na de 4-1-zege van zaterdag op EVC. Beide clubs hadden in de aanloop naar de wedstrijd op sportpark Zonnegloren al een robbertje ge vochten over het aanvangstijdstip. In verband met een groot jeugd- toernooi aan de Eemweg had VVZ'49 de KNVB verzocht of de thuis- en uitwedstrijd konden wor den omgedraaid. EVC weigerde, waarna het duel in Soest naar za terdag 18:00 uur werd verschoven. De Edammers wensten opnieuw niet mee te werken, zodat de Soes ter club in organisatorische proble men werd gejaagd. Naast een ste vige woordenwisseling leverde dat nogal wat reacties op van de Soes ter tifosi in het gastenboek van de website van EVC. Dc sportieve strijd diende evenwel op het veld te worden uitgevoch ten en daarvoor hoefde trainer Ronald Heerschop zijn spelers niet meer op scherp te zetten. Integen deel. In de opzet om te winnen slaagde VVZ'49 met vlag en wim pel. Gijs Schaap werd de grote man bij de Soesters, want de spits nam alle doelpunten voor zijn re kening. Met iets meer richtingge voel had VVZ'49 zelfs een mon sterzege kunnen boeken. Paul Hilhorst vecht een duel uit met een Edammer tegenstander. VVZ'49 verschafte zich een goede uitgangspositie Foto: Foto Bell net missen van kansen bracht de groenwitten aanvankelijk in de problemen. Ze verzuimden een 2- 0, misschien wel 3-0-voorsprong te nemen en werden na ruim een half uur onaangenaam verrast door een doelpunt van Sandcr Rep: 0-1. De onverwachte treffer verloste WZ'49 van de vooraf opgebouw de stress en op een uiterst gunstig moment, op slag van rust, maakte Schaap nóg gelijk. Dat was goed voor de gemoeds rust bij het nuttigen van een beker tje thee en de uitgeruste voetbal lers voerden de druk na de hervat ting direct op. Al snel was het Schaap, opnieuw op aangeven van Stephan de Koning, die WZ'49 naar een voorsprong tikte. VVZ'49 ging vervolgens over op 'gallery-play' en had nog talloze malen de bal tegen de touwen kunnen jagen. Het bleef evenwel bij nog eens twee doelpunten van Schaap, waarvan er eentje mag worden omlijst. Gerard Becker bediende vanaf de middenlijn de spits die vier tegenstanders uitkap te en tot slot de doelman van EVC passeerde. Na zijn kwartet verklaarde Schaap dat hij ook komend seizoen zal uit komen voor WZ'49. 'Ik ben een clubman en laat mijn club nimmer in de steek', aldus de opgewekte voetballer. Zoals de zaken er nu j/oor staan, ziet het ernaar uit dat alle sclectiespelers bij WZ'49 zul len blijven. De selectie van WZ'49 zal zelfs worden versterkt. Naast de terugkeer van Ronald de Rooij (eerste elftal) en Marcel van Essen (tweede) komt Maurice Eij- pe over van SDO. Ook TOV-spe- ler Sandor Brouwer schijnt zich aan de Eemweg te hebben gemeld. Onder voorbehoud Ervan uitgaande dat WZ'49 gis teren de 4-1-voorsprong met suc ces verdedigde, moet de ploeg za terdag 17 mei weer in actie komen. Dat zal waarschijnlijk zijn tegen Roda'46, waarmee in de competi tie al twee beladen duels werden uitgevochten. Anderhalve week geleden werd het in Leusden nog 3-4 voor de Soesters. Roda'46 ver schafte zich zaterdag een riante uit- gangspositie door uit met 0-2 van Kcnncmerland te winnen. Het programma (onder voorbe houd!) ziet cr daarom als volgt uit: Zaterdag 17 mei: 14:00 Roda'46-VVZ'49 Zaterdag 24 mei: 14:00 WZ'49-Roda'46 De winnaar van deze 'dubbele' ontmoeting speelt op donderdag 29 mei (Hemelvaartsdag) een wedstrijd tegen de andere overge bleven kandidaat voor promotie

Soester Courant | 2003 | | pagina 29