RN Andere plek voor de Windhond? 500,- Visser E .NL ekt Huisartsenpost Eemland moet nog beter gaan functioneren 3x SLAS-poëziewandelingen 0 p)) ITING mekrant Gemeente betaalt rackets voor badmintonvereniging Soest roept jongeren op om nu zelf plannen te bedenken Gedwongen opname stalker Ja, mensen! Wie maakt me los??!! O O co C O Qj O 3AGINA 2 WOENSDAG 14 MEI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 ïerd VP ^Assurantiën urantiën el nostaat Wim de Kam nieuwe voorzitter Actie Badso; bijdrage lift S.O. Soest VAN DER GOEN ADVOCATEN Uit Soest 10 a 20 telefoontjes per avond/nacht f% *PS Rechtbank: 'Ontoerekeningsvatbaar' j&s- i&8 lêü jéfc j&8 J&8 jflfe J&5- J&8 J&8 j^8 rowd- Eemland Motors WEGWERKZAAMHEDEN VOORDEELCHEQUE owo- 1 rowo- 1^8 Eemland Motors Soest J&8 Jt^8 J&8J&8 M&8 J&8 M&8 J&8 J&8 JP&8 J&8 J&8 Service voor alle merken Nel Koster GO op Zaterdag 17 mei a.s. van 8.00 tot 12.00 uur koninainnelaan 22 tel,035 6025996 SOESTDIJK jullie shirt tïvi-feiten. i is een modern, op zoek naar een ster) aga's ondersteunt op otale pakket aan i, ervaring en de wil it en graag een ïge) mensen (nu 4 en?... bij een al meer 'erken? Dan krijgen jnnen gaan zitten om ibreukelenvastgoed.nl i bij oedrijf. an: 3. itairwerken, eheer. ix 035-60 16 655 a.nl ifvai nogal wat glas zat. De waarom inwo- ij het restafval :t afvoeren. In zullen maatrc- jesteld om het len van afval- n. joek zullen er irden over de lrag van inwo- an de verschil- zoals groen- 'al, glas, papier, isch afval, wit- ■of afval. Daar- vragcn gesteld handhaving en ir op het gebied n Op 't Hoogt besteed aan de :ze telefonische itieve afvalstof verwachting in gemeenteraad Waar de voormalige Soester korenmolen de Windhond uit eindelijk zal herrijzen valt nog te bezien. Maar dat hij herrijst, dat staat als een paal boven wa ter. Ook voor de nieuwe voor zitter van de Stichting de Wind hond, oud-gemeentesecretaris Wim de Kam. De Kam heeft in maart jl. de fak kel overgenomen van Gerhard Sterken, die volgens afspraak na een paar jaar is teruggetreden en helaas de verwezenlijking van de droom - de herrijzenis van de Windhond in volle glorie aan de boorden van de Eng - niet dichter bij heeft zien komen. De nieuwe voorzitter vindt het naar eigen zeg gen 'hartstikke leuk' om de kar te trekken en is ervan overtuigd dat de molen binnen afzienbare tijd in Soest zal staan draaien. In dat ver band spreekt hij zelfs van een 'Hei lig Geloof. Als voorzitter van de Historische Vereniging Soest is Wim de Kam trouwens ook extra gemotiveerd om dit bijzondere stukje Soester geschiedenis in ere te herstellen. 'Uit historisch per spectief is het heel interessant om de Windhond terug te krijgen op dit stuk van Soest, dat nog een beetje open is.' Volgens De Kam gloort er inder daad nieuw perspectief voor de molen. 'Je hoort in het dorp vaak de vraag stellen: "Wordt het nou nog 's wat met die Windhond?" Het vergt inderdaad een heleboel geduld, maar wij zijn en blijven optimistisch.' De stichting heeft onlangs nieuwe contacten gelegd met een projectontwikkelaar - de naam geeft hij in dit stadium liever niet prijs - waardoor de mogelijk heden opeens weer een stuk realis tischer lijken. Souterrain De herbouw van de Windhond moet dan wat grootschaliger wor den aangepakt dan tot nu toe is gedacht. 'Als de molen op een lichte terp gebouwd wordt, kan er ook makkelijk iets ónder komen,' aldus De Kam. 'Je zou kunnen denken aan een kantoor in het souterrain, of een kinderdagver blijf, ontmoetingsruimte of wat dan ook,' aldus Windhond-secre taris Sien Overduin. Volgens een schetsontwerp van architect Han van Zwieten zou beglazing op maaiveldhoogte voor de noodza kelijke lichtinval voor het 'onder grondse' deel van dc molen kun nen zorgen. Eventueel kan zelf gedacht worden aan twee onder grondse bouwlagen. Het terrein aan de Molenstraat kan dat wel hebben en zo kunnen traditie en innovatie hand in hand gaan, aldus het Windhond-bestuur. Wat inmiddels wel vast staat is dat een exploitatie van de Windhond als oorspronkelijke korenmolen volstrekt onhaalbaar is. De 'graan- productie' is niet rendabel te ma ken. Dat heeft een onderzoek van studenten van dc hogeschool Win- desheim onlangs uitgewezen. Zij hebben alle mogelijke financie ringsbronnen op een rijtje gezet en geconstateerd dat de exploitatie alleen realistisch is als de molen een educatieve en/of toeristische functie krijgt. De verhuur van het souterrain zou dan een mooi be drag kunnen opleveren en bijdra gen aan een succesvolle exploita tie van de molen, ook voor de lan ge duur. Andere plek Een andere mogelijkheid die het Windhond-bestuur ernstig over weegt is de verplaatsing van de molen naar een andere plek op de Eng. Uit historisch perspectief is bijvoorbeeld een locatie op de denkbeeldige as tussen de beide historische molens van Soest - de Windhond aan de Molenstraat en de Vlijt aan de Kerkstraat - hele maal niet zo gek, aldus De Kam. Bijkomend voordeel is dat de mo len daar, op de open Eng, vermoe delijk aanzienlijk meer wind zal vangen dan aan de Molenstraat, waar de hoogbouw van de Albert Cuyplaan nogal wat wind schijnt weg te nemen. En een molen moet toch op de wind kunnen draaien. Het belangrijkste argument voor een alternatieve locatie op de Eng is financieel van aard. De grond aan de Molenstraat is nu eigendom van de stichting en zou bij verkoop (het is een mooie plek voor villa- bouw) een flink bedrag kunnen opbrengen, dat - samen met de bedragen die in de loop der jaren al bij elkaar zijn gespaard - wel eens voldoende zou kunnen zijn om de Windhond inderdaad te la ten herrijzen, zij het dan op een paar honderd meter afstand van zijn oorspronkelijke plek. Volgens De Kam is dat beslist geen 'histo risch verraad'. Uiteindelijk heeft er langs de Molenstraat ook niet al tijd een molen gestaan. 'Het moet wel een markant punt op de Eng zijn.' Reactie B. en W. Het bestuur - waarin naast Wim de Kam en Sien Overduin ook Jo- han Hilhorst en Peter Kwantes zit ting hebben en onlangs ook Jan Abbel en Herman Schoemaker zijn aangetreden als opvolgers van Marcel Antheunisse en Cor Cee- len - wacht met belangstelling op de reactie van het College van B. en W., dat een belangrijke rol speelt in de plannenmakerij. Het gemeentebestuur moet immers in stemmen met de bestemmingswij ziging van de oude en de nieuwe locatie en moet daarnaast bereid gevonden worden om de grond op de Eng (waarvan de gemeente in middels een flink deel in eigendom heeft) om niet of tegen een sym bolische vergoeding aan de stich ting over te dragen. De Kam verwacht dat het College nog dit jaar een beslissing zal ne men. Als de nieuwe locatie onbe reikbaar is zal de stichting overi gens met evenveel enthousiasme blijven werken aan de realisering van het plan op de plek aan de Molenstraat, die onlangs weer ge heel en al 'toonbaar' is gemaakt. Tot zo lang houdt de stichting de Windhond haar kruit nog enigszins droog voor acties in de richting van. sponsors en donateurs danwel be gunstigers (die overigens altijd welkom zijn om een eenmalig be- Door het organiseren van ken- nismakingscursussen voor schooljeugd en te proberen jongeren en 55-plussers warm te laten lopen voor de badmint- onsport gaat BC Badso huis aan huis reclame voeren. Mensen wier belangstelling is ge wekt, kunnen dan bij de club mee doen aan proeftrainingen. Om er voor te zorgen, dat deze nieuwe gasten ook daadwerkelijk aan de slag kunnen, wil de club twintig nieuwe badmintonrackets aan schaffen. De leden spelen immers met hun eigen rackets en de club heeft geen extra rackets in voor raad. De kosten van 20 exemplaren be dragen 799 euro en het college heeft ermee ingestemd om de re kening te betalen. De aanvraag valt binnen de doelstelling sportstimu- lering, aldus burgemeester en wet houders. Lift S.O. Soest kan maximaal 5.000 euro tegemoet zien voor de aan schaf en installatie van een pla- teaulift in het nieuwe clubhuis op de Bosstraat-Oost. Deze lift is be stemd voor fysiek gehandicapten, voor wie het anders onmogelijk is om in de kantine te komen. De gemeente haalt het geld uit het fonds voor maatschappelijke en culturele doeleinden dat in het ka der van het jaar van de gehandi capten (2003) is opgevoerd op de begroting. DRIE DAGEN PER WEEK ADMINISTRATIEF WERK DAGEN EN TIJDEN ZELF IN TE DELEN Wie wil zelf invulling geven aan zijn werk in relaxte sfeer op dynamisch en expansief advocatenkantoor? In bezit van MBA en met relevante ervaring. Reacties met cv per e-mail (info@vandergoen.nl). fax (035-6024345) of per post (postbus 318, 3760 AH te Soest) t.a.v. mr. Rob van Rooij. Vredehofstraat 15, Soest Postbus 318,3760 AH Soest www.vandergoen.nl drag of resp. 45,00 of 15,00 per jaar over te maken op post bankrekening 44.03.522 van Stich ting 'De Windhond' Soest, en zich aan te melden bij het secretariaat: Bosstraat 5, 3766 AB Soest, 886014841, e-mail:overduin@windhond.nl). 'Als er meer duidelijkheid is kun nen we een nieuwe impuls aan de acties geven,' aldus Dc Kam. 'Zo dra er gebouwd wordt lopen de mensen wel warm, denken we. Dat is ook de ervaring elders. Het zal nog zeker wel een half jaar duren, maar we gaan ervan uit dat we dit jaar nog horen welke kant het uit eindelijk opgaat. Dan kunnen we volgend jaar - als Soest zijn 975- jarig bestaan gaat vieren - de eer ste spa voor de nieuwe Windhond in de grond steken, op welke plek dan ook. Dat zou toch mooi zijn...' Windhond-voorzitter Wim de Kam en secretaris Sien Overduin. Foto: Soester Courant. De gemeente gaat jongeren vragen mee te denken en te werken aan plannen voor een malig activiteiten of een voor ziening voor hen. De oproep is gericht aan alle Soesters en Soesterbergers van 10 tot en met 19 jaar. Om de actie feestelijk te openen, bezoekt welzijnswethouder Harry Witte morgenmiddag het Griftland College. Op de school aan de Noorderweg gaat hij van 12:45 tol 13:15 uur flyers uitdelen aan leer lingen. Lotje de Bie en Jip Kloos terman, bekend van televisie, zul len de actie op ludieke wijze on dersteunen. Het is de bedoeling dat de doel groep actief wordt betrokken bij de planvorming en totstandkoming van een eenmalige activiteit of voorzieningen in de buurt. Vorig jaar werd al eens gebrainstormd met een groepje scholieren die met de idee op de proppen kwam voor een sportdag. Dc gemeente hoopt dat nu meer jongeren een groot aantal verschil lende ideeën zal uiten. Alle inge diende plannen zullen in het najaar in het gemeentehuis gepresenteerd worden. De jongeren mogen ver volgens zelf een keuze maken, waarna het gekozen plan nog dit jaar zal worden uitgevoerd. Soest heeft er tienduizend euro voor ge reserveerd. De nieuwe, gezamenlijke huis artsenpost Eemland functio neert in het algemeen naar te vredenheid. Alleen op zater dag is er dikwijls sprake van een knelpunt, omdat de wacht tijden nogal kunnen oplopen. Er zijn dan te weinig artsen aanwezig en er moet daarom nog een huisarts bijkomen. De Soester artsen Leo Weusten en Jacqueline van der Geest waren maandagavond present in de raadscommissie voor Algemene Bestuurszaken, waar het functio neren van de huisartsenpost onder werp van gesprek was. Volgens GGS-raadslid Gerard van den Deijssel, die er onlangs op een za terdag een tijd lang had zitten wachten en uit eigen ervaring sprak, komt het soms voor dat de patiënten in de wachtkamer ge woon vergeten worden omdat ze vanaf de balie niet zichtbaar zijn. Hij vreesde dat sommige patiënten daardoor ook wel eens ongezien het loodje zouden kunnen leggen en pleitte voor cameratoezicht. Als woordvoerder van de Soester huisartsen onderstreepte Weusten met name de positieve ervaringen met de huisartsenpost, waarvan 300.000 mensen in de regio 's avonds, 's nachts en in het week einde afhankelijk zijn. De huisart sen draaien tegenwoordig diensten van acht uur met een team van vier of vijf collega's. Dat is een aan zienlijke verbetering ten opzichte van vroeger, toen ze soms een of twee etmalen achter elkaar de klos waren. Dat komt volgens Weusten ook de behandeling van de patiën ten ten goede. 'Artsen zijn minder snel opgebrand.' Ernstig zieke patiënten hebben overigens liever contact met hun eigen huisarts dan met een vreem de. Een nadeel is ook dat de huis artsenpost niet beschikt over dc patiëntengegevens. Ook de tarie ven kunnen sommigen mensen er van weerhouden om de huisartsen post in te schakelen. Ronislomp De commissie had ook wel wat op de lever. Zo vinden sommigen - ook uit eigen ervaring - dat de 'in take' (waarbij bekeken wordt of de patiënt naar Amersfoort moet ko men óf een arts thuis mag ver wachten) wel érg lang duurt. Met name de administratieve romp slomp (verzekeringsgegevens) valt niet goed bij mensen die dringend medische hulp zoeken. Volgens Weusten en Van der Geest zal dat in de toekomst beter gaan. Dan krijgt ook de bemanning van de huisartsenpost de patiëntengege vens van de 'eigen' huisartsen ter beschikking via een computernet werk. Gemiddeld komen er per avond en nacht zo'n 10 a 20 telefoontjes vanuit Soest binnen. Het is uitein delijk altijd een arts die de beslis singen neemt. Volgens Weusten heeft het overigens geen zin als bewoners van Soestdijk uitwijken naar de huisartsenpost bij zieken huis Gooi-Noord, wat eventueel voor hen iets dichterbij is. Met die post is er geen afspraak over terug koppeling naar de eigen huisarts. Na twee jaar succesvolle poë- ziewandelingen in het land goed Pijnenburg (2001) en in de Paltz (2002) organiseert de Stichting Literaire Activiteiten (SLAS) dit seizoen drie span nende natuurwandelingen met gedichten door de Korte Dui nen. Onderweg vertelt de Soester au teur/bioloog/historicus Hans Kruiswijk biologische en histori sche bijzonderheden over het land schap en zijn directe omgeving. De rondwandeling begint en eindigt op de parkeerplaats van 'Zonne gloren', vereist stevige wandel schoenen, duurt ongeveer twee uur en gaat door geaccidenteerd ter rein langs verrassende paden en fraaie doorkijkjes. Aan het begin van de poëziewan- deling worden de verzen op papier uitgereikt, die onderweg door be stuursleden van de SLAS worden gelezen. Aan 't eind van de tocht wordt de deelnemers een versna pering door de SLAS aangeboden. Neem voor onderweg zelf een klein flesje water o.i.d. mee. De drie voettochten staan open voor maximaal 15 deelnemers en vinden plaats op: woensdagavond 21 mei om Na de poëziewandeling in de Paltz zijn nu de Korte Duinen aan de beurt. Foto: Archief Soester Courant 19:00 uur; woensdagavond 4 juni om 19:00 uur; zondagmiddag 15 juni om 14:00 uur. Kosten: 5,00 per deelnemer; Vrienden van de SLAS/CJP: 2,50. Belangstellenden kunnen zich op geven bij Boekhandel Van de Ven, ^6012419, fax 6020135, e-mail: info.vandeven@Iibris.nl. Een 34-jarige man uit Soest moet gedwongen worden opge nomen in een psychiatrische inrichting. Tot die conclusie kwam donderdag officier van justitie mr. A. Dam. De Soester moest zich bij de Utrechtse rechtbank onder meer verant woorden voor het jarenlang stalken van een ex-vriendin/ Volgens de vrouw bleef de ver dachte haar achtervolgen na het verbreken van hun relatie. De man belde regelmatig aan bij haar wo ning in Utrecht en vernielde soms ook ruiten van het pand. Ook bleef hij haar brieven sturen. De stalking had zo'n impact op de vrouw, dat ze nauwelijks de deur meer uit durfde. Vorig jaar is ze in therapie gegaan. Ook een mannelijke kennis zegt door de Soester te zijn belaagd, nadat hij hun vriendschap had beëindigd. De verdachte zocht het slachtoffer in Utrecht regelmatig thuis of op zijn kantoor op. Als de man zijn telefoon niet opnam, dan sprak de verdachte beledigende teksten in op het antwoordappa raat. De Soester zei echter het slachtof fer te zijn van stalking door zijn ex- vriendin. Die zou hem niet met rust hebben gelaten. Volgens de verdachte gebeurden er bovendien 'vreemde dingen' in de woning in Soest, waar hij als 'huisoppasser' in opdracht van een Utrechts bureau verbleef. Zo verdwenen er naar zijn zeggen regelmatig cd's en bankafschriften en hoorde hij 'her rie en stemmen' als hij piano speel de. 'Het was er niet pluis', aldus de man. Op een dag had hij boven dien een draad onder de vloer ge vonden die van zijn computer naar de verwarming liep. De klachten van de Soester resul teerden eind januari in een gesprek met twee medewerkers van het bureau. Omdat hij zich niet serieus genomen voelde, bedreigde hij zijn gesprekspartners met een klauw hamer. 'Ze zeiden dat ik gek was, dat het in mijn hoofd zat', aldus de verdachte. 'Ik vond dat beledi gend.' De Soester was het ook niet eens .met de conclusie van twee ge dragsdeskundigen dat hij schizo freen is en aan achtervolgings waanideeën lijdt. Van een opname in een psychiatrische kliniek wilde hij niks weten. 'Dat is een inbreuk op mijn integriteit, mijn muzikali teit en mijn privacy', aldus de ver dachte. Hij was al een keer eerder opgenomen en dat had naar zijn zeggen niks geholpen. De officier van justitie was het ech ter met de deskundigen eens dat de Soester volledig ontoereke ningsvatbaar is en dat hij gedwon gen opgenomen moet worden om de kans op herhaling te verminde ren. De advocaat van de Soester verzette zich daar niet tegen. De rechtbank doet donderdag 22 mëi uitspraak. Ja ja,., mensen Deze week hebben we een Ickkeruhh AANBIEDING!! Kijkt n toch eens aan! Prachtig zijn ze. Mooi «root en bijzonder «oed gevuld! Geheel van Nederlandse bodem! Deze week krijgt ti maar lief st 10 van deze bloeiende rakkers voor de bespottelijke prijs van 9 eurootjes en 99 centjes!! Mensen kijk toch eens aan! Supergrotc geraniums, dal wordt deze zomer genieten!1! Want zo'n super aanbieding laat u toch niet schieten!!? Wie maakt me los??." En zoals uw eigen Dr. V. der Hoogt altijd zegt: bovennatuurlijke geraniums van wit tot bordeaux voor zo weinig euro!!! Komt u ze maarrr HALEN' AnnbicclinRKoldigVflimt'doiulcrcliig 15 inci l/m woensdag 7.1 mei. TUIN ADVIES CENTRUM Dorresteinweg 72 b Soest Tel.: 035 - 601 28 83 Fax: 035 601 36 06 Bij aankoop van een nieuwe auto of een A1 occasion ontvangt u in de periode van 14 mei t/m 4 juni as. een voordeelcheque. Deze cheque levert u een extra korting op van 500,- Ondanks de wegwerkzaamheden (aanleg rotonde) zijn wij gewoon bereikbaar vanaf de Nieuweweg Beukenlaan via onze zij-ingang. Via de Dalweg zijn wij bereikbaar vanuit de richting Koningsweg. Beukenlaan 80-82,3762 AJ Soest - Telefoon 035 - 750 18 20 'O Oh 'Ö'd' Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraot 35a Tel. 035 - 602 93 60 Ze heeft in Zambia nauwelijks tijd aan zichzelf te denken en sterk het gevoel te worden geleefd. Geen wonder als je al ruim twee jaar 24 uur constant temidden van je werk woont en leeft, denk ik dan. Ze is volgens de meiden van City of Hope immers altijd beschikbaar. 'Als ze dan ook 's avonds aan de deur kloppen en zeggen even op visite te komen, stel ik ze meestal teleur. De avond wil ik voor mezelt houden en dat even op visite is mi nimaal een uur. En aangezien de avonden toch al kort zijn: om zes uur is het donker en om halftien ga ik naar bed (ik sta wel om zes uur op, hoor) wil ik die paar rustige avond uurtjes echt voor mezelf houden. Egoïstisch? Ja, mis schien.1 Dat schrijft Nel Koster, ex-raads lid uit Soest en thans VSO-gezond- heidsvoorlichter in Zambia, in haar uitgebreide tiende Rond zendbrief van april 2003. Ze schrijft haar mening over Amerika en Irak, schetst de Aids-proble- men, haar seksuele voorlichtings lessen en de dramatische voedsel- omstandigheden. Uitvoerig doet ze verslag van haar kwaadheid en hulpeloosheid ten aanzien van het jongetje Kelly, die bij haar rond loopt inet een prolaps van 15 cm. die naar buiten kwam. Wanhopig heeft ze zelfs overwogen om met het kind ('het jong voelt als mijn kleine zoon, ik houd van hem en wil het beste voor hem') naar Ne derland te komen met de kreet: wie helpt Kelly?! Maar er gebeuren gelukkig ook leuke dingen. Plotseling stonden er op een och tend onbekende mensen voor haar neus uit Soest. Ze kwamen foto's maken ten behoeve van een pro ject van de Derde Wereldgroep Soest: de renovatie en inrichting van de Cobet Community School. Ze hadden iets lekkers bij zich voor Nel waar ze gek op is: een pak stroopwafels. Deze maand is de Soester wereld fietser Jan Postema bij haar op be zoek. De Sorptimistenclub in Apel doorn heeft op zich genomen deel te nemen in de bouw van een nieu we eetzaal en keuken voor City ol Hope. Zie: www.cityofhope.nl. Ie dere klik is 5 eurocent waard. Ze eindigt haar rondzendbrief met: 'Sorry, lieve vrienden, het schrij ven van persoonlijke brieven schiet er aardig bij in. Het is echt geen onwil en ik waardeer enorm de post die ik krijg. Het helpt me door af en toe pessimistische tij den heen te komen en geeft me moed en hoop. Dus blijf schrijven en mailen ook als je niks terug hoort. Ik eindig deze brief niet in mineur, want er zijn goede dingen hier aan de gang: de gesprekken met vrouwen en kinderen, de om helzing van de kinderen, de lach van de mensen die hier werken. Ik blijf toch nog maar even en doe m'n best jullie terug te schrijven! Veel liefs.' Nel Koster City of Hope, P.O. Box 31151, Lusa ka, Zambia, tel. 2601274914, e-mail: volmak@zamnct.zm. Gironummer 5608662 o.v.v. Melk voor Ncl(k). P.C.H. Koster, Van Broeckhuijsenstraat 15, Bennekom. Ook voor vragen kun je bij haar terecht: 880318-415655.

Soester Courant | 2003 | | pagina 3