Bibliotheek weer in zwaar weer 'We zijn maanden zoet gehouden' Visser laanbieding SPOED 500,- ACTUEEL f Agrariër mag met bedrijf van Korte Brink naar Hilhorstweg Soest verdeelt hele fonds kleine sportvoorzieningen Stichting 'verbijsterd' over plannen voor Meander g# DE BOSRAND Start nieuw zorgproject in Honsbergen en Vijverhof Deze week: wateren bij i Vaarderhoogt Witte wil geen extra geld uittrekken Verpleegkundigen neurologie gedwongen naar Amersfoort BRASSERIE KEUZEMENU Aanlegsteiger voor fietsboot in de steigers Gesloten deel Talmalaan wordt toch benut Parkeerverboden Witgoed specialis Service voor alle merken Uitslag enquête Gemeentehuis (eerder) dicht BEZORGERS m«6'h Hët Soester Tuincentrum .JL, „JL, .JE. JL. JLu -ÉL, «JA Am At J&3- J&3- Eemland Motors WEGWERKZAAMHEDEN VOORDEELCHEQUE JE&3- 'owov Eemland Motors Soest J&5- WOENSDAG 21 MEI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 3 De Brede Bibliotheek Soest - vorig jaar geboren uit de fusie van de openbare bibliotheek en het cultureel centrum C-drie verkeert in financiële moei lijkheden. Het bestuur heeft de gemeente daarom gevraagd het jaarbudget te verhogen (met 100.000) en incidenteel nog eens 232.500 bij te dragen aan de aanpassing van het ge bouw. Het College van B. en W. voelt daar niets voor. Volgens wethouder Harry Witte (Gemeentebelangen) wil het ge meentebestuur de bibliotheek hou den aan de in het meerjarenplan afgesproken 'financiële kaders'. Daarmee is de koek vooralsnog op, zo bleek vorige week uit het nogal haastig verspreide persbe richt van B. en W., waarin gesteld wordt dat het College en het bibli- otheekbestuur samen naar een op lossing zoeken. De bibliotheek heeft al enige tijd geleden de stormbal gehesen, maar dat bleef tot dusver alleen bekend in de 'achterkamertjes' van politiek Soest. De instelling kampt met flinke financiële tegenvallers, zoals o.a. de bijkomende kosten van de verbouwing, waarvan de opleve ring nog steeds leidt tot reparaties (lekkage aan het dak). Het is ken nelijk nog lang niet zeker of de ar bitrageprocedure die daarvoor is aangespannen tegen de aannemer in het voordeel van de bibliotheek zal uitvallen. Het College vreest het ergste, in dat verband. Ook ducht de bibliotheek nog een forse BTW-naheffing van de fis cus. Aanvankelijk was er weliswaar sprake van een bedrag van zelfs 800.000 euro en dat is inmiddels verlaagd naar 120.000 euro, maar het is al met al toch een forse ader lating. Daar komt bij dat de bezui nigingen die de gemeente haar bij de kerntakendiscussic in 1996 op legde (300.000 gulden destijds) de bibliotheek ook nog voor onmoge lijke opgaven stelt. Het College wijst erop dat de bi bliotheek daartegenover de afgelo pen tijd ook extra geld gekregen heeft. De gemeente heeft de grond onder het gebouw aangekocht en verstrekte extra subsidie voor de erfpacht. De vergoeding voor het onderhoud is ook al verhoogd en tenslotte mocht de bibliotheek ook de complete opbrengst van het oude bibliotheekterrein aan de Molenstraat/Albert Cuyplaan in haar zak steken. Oplossing In het namens wethouder Harry Witte verstrekte persbericht wordt nogal benadrukt dat hij samen met het bestuur van de bibliotheek naar een oplossing zoekt: een plan om - binnen de bestaande finan ciële kaders - tot een gezonde ex ploitatie te komen. Het komt er in gewoon Nederlands op neer dat het College de bibliotheek min of meer beschouwt als een bodemlo ze put en vindt dat het bestuur naar de gevraagde extra centen kan fluiten. Op de achtergrond speelt mee dat het bestuur en het College niet bepaald op één stoel zitten als het gaat om de ontwikkelingen in de nabije toekomst. Momenteel wordt het bestuur van de Stichting Wil- laert - die sinds de fusie het ge bouw beheert - uitsluitend be mand door mensen die ook in het bibliotheekbestuur zitten. Een 'twee-petten-situatie' waaraan het bestuur op 1 januari een eind wil maken, maar waarover het met de gemeente nog geen overewnstem- ming heeft bereikt. In een brief van 22 april j.1. wijst het 'bibliotheekbestuur er verder op dat de toegekende 70% van het bedrag voor onderhoud van het pand 'volstrekt onvoldoende' is en bovendien in strijd met de norm die de gemeente normaliter han teert (80%). Daarnaast wordt on derstreept dat de BTW-naheffing een gevolg is van de constructie die de gemeente heeft gekozen bij het samenvoegen van de twee or ganisaties en dat er teveel BTW is teruggevorderd, waardoor de bouwkosten ook weer hoger zijn uitgevallen dan al bekend was. Het bibliotheekbestuur verwacht van het College dan dok 'een pro-ac tieve constructieve bijdrage aan een oplossing hiervan'. De nood zakelijke vernieuwing en moderni sering zijn niet mogelijk zonder de gevraagde extra middelen, aldus het bestuur, dat in de brief dan ook nog eens een 'uitdrukkelijk verzoek' doet en van het College 'alle steun die nodig is' verwacht. Paniekvoetbal De kwestie kwam vorige week - nog dezelfde dag als waarop het persbericht werd verspreid - ter sprake in de raadscommissie Wel zijn. Dat gebeurde - zoals de wet houder onderstreepte - o"p ver zoek van de commissie zelf. Om dat die het onderwerp op de 'openbare' agenda had geplaatst had Witte zich genoodzaakt gezien de publiciteit te zoeken en zijner zijds het standpunt van het Colle ge bekend te maken. Een beetje paniekvoetbal dus, maar de wet houder wilde de hem geboden ge legenheid graag gebruiken om een uitspraak van de commissie los te peuteren. Die liet echter het ach terste van haar tong niet zien zo lang het financiële jaarverslag van de bibliotheek (over 2002) nog niet op tafel lag. Dat verslag had er op 1 april al moeten zijn, maar de accountantsverklaring is nog steeds niet binnen. Vermoedelijk komen de cijfers deze week vrij. Omdat er dus nog weinig concreets te-be spreken was hield de commissie haar kruit droog. Wel mopperden sommigen over de gang van zaken, die bijvoorbeeld Paul Lemmen (PvdA) 'niet erg elegant' vond, omdat Witte eerst had laten weten dat hij een discussie over de bibli otheek op dit moment niet zinvol vond, maar de politici met het die ochtend verspreide persbericht min of meer onder druk had gezet om zich nu alvast achter het Col lege te scharen. Geen rek Witte maakte onomwonden duide lijk dat er wat het College betreft geen rek in het standpunt zit. De gemeente staat toch al voor om vangrijke bezuinigingen en B. en W. zien dan ook geen mogelijkhe den om onder de financiële afspra ken met de bibliotheek uit te krui pen. Het zal er dan ook wel op uit draaien dat de bibliotheek nog meer moet gaan snijden in haar activiteiten en/of personeel. Voor zitter Henk Koning (CDA) ver taalde de discussie in de commis sie als volgt. 'De fracties kunnen geen oordeel geven. Er is dus geen reden om van de gemaakte afspra ken af te wijken. Het wachten is op meer informatie.' In juni zal de commissie met bibliotheekdirec teur Marianne Houkamp gaan pra ten over de ontwikkelingen. In de tussentijd gaat ze bij de fracties langs om de zienswijze van de bi bliotheek toe te lichten. (vervolg van voorpagina Onder de zeventien verpleeg kundigen van de afdeling neu rologie van Meander Medisch Centrum in Baarn is grote on rust ontstaan door de jongste plannen van de Raad van Be stuur. Er zullen geen gedwon gen ontslagen vallen, maar alle medewerkers moeten verhui zen naar de ziekenhuizen in Amersfoort. Daar zijn, volgens een van de ver pleegkundigen, op het moment echter geen vacatures op neurolo gie. Er komt een inventarisatie van de wensen van de zeventien mede werkers, maar er is gezegd dat de mensen met de meeste dienstjaren, de eerste keus hebben. De vrees is dan ook dat de zeventien 'Baarn- se' verpleegkundigen her en der over de verschillende afdelingen worden verspreid. En dat willen ze niet. 'We hebben hiervoor gekozen, omdat ons hart hier ligt. Hier zijn we goed in', aldus een van hen. 'We hebben een hecht team en wil len bij elkaar blijven. De Raad van Bestuur heeft zelf gezegd, dat we een goede bedbezetting hebben en dat we het goed doen. Dat geeft aan, dat ze weet dat ze kwaliteit vergooit.' Volgens de verpleegkundigen ont staat er ook een probleem bij de neurologen. De Baarnse en Amersfoortse maatschappen zou den slecht met elkaar communice ren. De gesprekken over een mo gelijke fusie zouden vooralsnog niets hebben opgeleverd, maar ze worden nu min of meer gedwon gen te gaan samenwerken in het 'Amersfoortse'. In elk geval voelen de verpleeg kundigen zich te kort gedaan. 'We zijn maanden zoet gehouden, ter wijl we regelmatig onze zorg heb ben uitgesproken. Het nieuws heeft ons een dag eerder bereikt, nog voordat we als eerste betrok kenen officieel werden ingelicht. De Raad van Bestuur had het na melijk eerst aan de huisartsen meegedeeld, omdat die het niet uit de media mochten vernemen.' Ze vinden het goedkoop dat de Raad van Bestuur telkens stelt dat haar voornemens het noodge dwongen gevolg van bezuinigingen zijn. 'Wij zien en lezen andere cij fers. De fusie heeft veel geld ge kost, maar op veel vragen krijgen wij geen antwoord.' Welke stappen de verpleegkundi gen gaan ondernemen, weten ze nog niet. Ze schakelen de vakbon den in en ook wordt bekeken hoe sterk ze staan in juridische zin. Bovendien proberen neurologen in Den Haag na te gaan of de zieken huisdirectie zomaar onder het rap port van uitgangspunten kan uit komen. Acties Acties zijn nog niet gepland door de verpleegkundigen. Of die er komen, hangt deels af van de juri dische positie van de medewer kers. Volgens de woordvoerder is vrees voor stakingen overbodig. 'Dan laat je patiënten in de steek en dat zullen we zeker niet doen.' De onheilstijding is nog vers, maar vooralsnog is niemand van plan op Een jaar geleden werd er bij de polikliniek geklapt bij de onthul ling van de nieuwe naam Meander. Nu dreigt de polikliniek te verdwij nen, tenzij de Raad van Bestuur van het ziekenhuis wordt terugge floten. zoek te gaan naar een andere werkgever. Door de Raad van Be stuur zou wel min of meer geop perd zijn, dat dat geen slecht idee zou zijn. 'Maar zo gemakkelijk gaan we het ze niet maken. Ons ideaalbeeld is dat we als team bij elkaar blijven. We staan voor el kaar.' 19,15 Sandwich van ardennerham, veldsla en basilicumbrood Garnalenkroket met tomatensalsa Paprikasoep met avocadocrème Kabeljauw uit de oven met venkel en pomodori Spiesjes met lamsgehakt en komijnsaus Hollandse asperges met gegrilde been ham en sinaasappelhollandaisesaus Meloenbolletjes met aardbeiensabayon Koffie of thee met bonbons Op maandag menu inclusief glas wijn (niet op feestdagen) Brasserie 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag www.soesterduinen.nl Ook in Soest zal er, waarschijnlijk nog dit jaar, een aanlegsteiger voor de fietsboot komen. In de planvor ming zit de 'boothalte' in de stei gers. De bedoeling is dat de aan legplaats wordtgerealiseerd aan het eind van de Verlengde Hooi- weg. 'Het lijkt op een haar na gevild', aldus wethouder Harry Witte. Met particuliere grondeigenaren kwam hij er niet uit, maar na overleg met de provincie ziet het er nu naar uit, dat er op redelijk korte termijn een plekje komt, waar passagiers kun nen op- en afstappen. De fietsboot vaart van het voor- tot het najaar tussen Amersfoort en Bunschoten- Spakenburg. Onderweg zijn er stops in Baarn en Eemdijk en straks dus ook waarschijnlijk in Soest. Her zal nog zeker twee jaar du ren, voordat het zover is, maar boer Arnoltl van den Breemer mag met zijn bedrijf verhuizen van de Korte Brink weg naar de hoek van de A.P. Hilhorstweg en de Weg in de Maten. Daar kan hij naar zijn zeggen beter uit de voeten. Op de huidige locatie kan de agra riër geen kant meer op, omdat hij vrijwel overal is ingeklemd tussen woningen. Binnen een straal van twintig meter van zijn varkens- cn koeienstallen staan huizen en dat is niet toegestaan volgens dc regelge ving en veroorzaakt bovendien hinder voor omwonenden. Van den Breemer, die ook land aan de Lange Brinkweg heeft, pro beerde in het recente verleden via ruilverkaveling aan een ander per ceel te komen, maar alle pogingen liepen op niets uit. Daarom moet hij nu nog steeds zijn aandacht over twee boerderijen verdelen. Aan de A.P. Hilhorstweg kan de ondernemer beter moderniseren en aan de eisen voldoen om nood zakelijke vergunningen in de wacht te slepen. Vrijwel alle raadsfracties gingen cr vorige week mee akkoord, dat Van den Breemer zijn boerderij ver plaatst. Het bouwplan moet overi gens nog worden ingediend en zal dan ook ter goedkeuring aan de raad worden voorgelegd. Wethou der Bart Krol benadrukte bij de raadsfracties dat de voorgenomen verhuizing niets van doen heeft met de aanleg van een eventuele rondweg. Die zou langs of wellicht ook over het huidig erf van boer Van den Breemer moeten komen te liggen. In het budget kleine sportvoor zieningen stopt de gemeente elk jaar 23 duizend euro. Maar als alle verzoeken voor dit jaar waren gehonoreerd, zou de ge meente bijna 60 duizend euro kwijt zijn geweest. Niet minder dan 29 sportvereni gingen dienden in totaal meer dan dertig verzoeken in. Die varieerden van het repareren van doeltjes en de financiering van jubileumactivi teiten tot aan de aanschaf van computers, ballen en andere mate rialen. Binnen het budget kon de ge meente positief reageren op ne gentien-verzoeken, ook al kon niet in alle gevallen het volledige be drag worden uitgekeerd. Boven dien is per verzoek een limiet ge steld van 3.177 euro. Een dergelijk bedrag gaat naar dc Paltz-Eemgeuzen die er dektenten voor zeven boten van kunnen ko pen. Daarmee krijgen de zeever kenners het grootste stuk van de taart. AV Pijnenburg ontvanct 2.645 euro voor dc aanschaf van diverse materialen, VVZ'49 kan 2.482 euro tegemoet zien voor de verlichting langs het hoofdveld en de Springbokken kunnen een da- mesbrug gaan ophalen, nu ze 2.450 euro uit het stimulerings fonds int. Alles bij elkaar opgeteld, heeft Soest nu 22.789,40 euro toege kend. Wie dit jaar nog aanspraak wil maken op het fonds kleine sportvoorzieningen, moet niet met grote wensen komen. In kas zit nog het luttele bedrag van 211 euro. Als de plannen voor Mean der Medisch Centrum eer der bekend waren gemaakt, had de fusie tussen MC Mo- lendael en Ziekenhuis Eem- land nooit doorgang mogen vinden. Dan had er voor het ziekenhuis in Baarn en de polikliniek in Soest een al ternatief plan kunnen wor den gemaakt. Dat stelt de Stichting Behoud Molendael die verbijsterd is over de handelwijze van de Raad van Bestuur. Eind 2001 werd aan het bestuur een con cept. functieverdeelplan over handigd, waaraan door onder anderen het college van Baarn, medische specialisten, verpleeg kundigen, huisartsen en cliën tenbelangenbehartigers was ge sleuteld. De Raad van Bestuur schoof het terzijde. Nu gaat de Raad, volgens de Stichting Behoud Molendael, volledig voorbij aan de afspra ken met de gedeputeerde zorg, mevrouw Kamp, en alle ande re stakeholders, zoals perso neel, cliëntenraden, zorgverze keraars en gemeentebesturen. Ook het rapport van de com missie Kraaijeveld-Wouters wordt volledig aan de laars ge lapt. En dat terwijl minister A.J. de Geus van volksgezond heid recentelijk nog uitsprak dat het ziekenhuis zich aan de adviezen van dat rapport dient te houden. Volgens de Stichting Behoud Molendael is het daarom nu onontkoombaar dat de minister ingrijpt. Bijna twintig automobilisten zijn bekeurd, omdat ze de gesloten ver klaring tussen het Roggeveld en de Soester Engweg negeerden. De politie controleerde er vorige week op dinsdag, donderdag en vrijdag. De hoogte van de boete bedraagt 28 euro. Het betreffende deel van de Tal malaan is nu in trek bij automobi listen, omdat wegens de aanleg van de rotonde op de Beukenlaan/ Dalweg de afsluiting op de Ver lengde Talmalaan tijdelijk is opge heven. Door over de Talmalaan (langs het evenemententerrein) naar of van de Verlengde Talmal aan te rijden, snijden automobilis ten een stukje af. Om overlast tegen te gaan stelt de gemeente parkeerverboden in op de Beatrixlaan cn de Anna Pau- lownalaan (beide tien meter) en het Seminariehof (over een lengte van 20 meter. Op de Beatrixlaan en de Anna Paulownalaan veroor zaken de geparkeerde auto's vol gens omwonenden onoverzichtelij ke situaties. Op het Seminariehof hebben bewoners van Thesaurier- staete moeite met de auto hun erf te verlaten als er aan de overzijde auto's staan geparkeerd. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 - Hoge kwaliteit. - Zeer geslaagd. - Breed. - Heerlijke dag. - Goede informatie. - Spontaniteit. - Ruime keuze. - Soest op z'n best. - Ieder jaar! - Geeft goed dorpsgevoel. - Zou graag willen meedoen. - Eindelijk wat te doen op Soest. - Ik mis straattheater. - Vlag is geinig. - Vlotte programmering. - Weinig tijd om veel te bezoeken. - Geen mogelijkheid om ergens iets te eten. - Ik zing in Baarn, maar overweeg naar Soest te gaan. - Uniek. - Goede sfeer. - Weer eens wat anders in Soest. - Alles makkelijk te bezoeken. - Je voelt je meer betrokken bij Soest. - Er wordt te vroeg geklapt. - Gezellig. - Fantastische mogelijkheid om kennis te maken. - Storend geklets op de gang. - Het weer werkte mee. - Goed voor het Soest-gevoel. - Elk wat wils. - Mis de Muziekschool en de Sport. - Gebrek aan concentratie, vrolijk en blij. - Een dikke tien voor de organisa tie. - Leuk verspreid, kleinschalig. - Meer horeca graag. - Probleem is dat je niet alles kunt zien/bezoeken. - Dit Cultuurfestival zet Soest op de kaart. Etcetera, etcetera, etcetera, etce- tera, etcetera, enzovoort. Op vrijdag 23 mei gaat het ge meentehuis al om 14:00 uur dicht in verband met activitei ten in het kader van Zomer- schoon. Verder zal het raadhuis zowel op donderdag 29 mei (Hemelvaartsdag) als vrijdag 30 mei dicht blijven. Ook het Centrum Werk en In komen (CWI), dat is gevestigd in het gemeentehuis, is op 29 en 30 mei gesloten. Vrijdag 23 mei is het CWI op de gebruike lijke tijden geopend. De Soester Courant zoekt met spoed Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Vlijtige Liesjes 10 stuks in draagtray 2.50 449 voor Ij Tuincentrum Tuinaanleg Tuinonderhoud li Wieksloterweg 37, Soest, tel. 035 - 601 67 76 Voor de bewoners van de Soes ter wooncomplexen Honsber gen (Wiardi Becknianstraat) en de Vijverhof (Klarinet) is een uniek zorgproject ontwik keld waarin de bewoners een beroep kunnen doen op een volledig pakket aan zorg. Bo vendien kunnen alle bewoners 7 dagen per week 24 uur een beroep doen op niet planbare zorg, dus ook als zij geen indi catie voor zorg hebben. Het zorgproject heeft de visie dat de bewoner met een zorgvraag zelf bepaalt waar en hoe hij of zij de zorg geleverd wil hebben. Doel van het project is dan ook tegemoet te komen aan de wens om de zorg thuis, in eigen leefomgeving, te ontvangen. Met de aanwezigheid van 7 x 24 uurs-zorg kunnen de bewoners langer zelfstandig blijven wonen en kan opname in een ver pleeg- of verzorgingshuis worden voorkomen. Het project is een sa menwerking tussen de VerpleegT- huiszorg Daelhoven, Stichting Thuiszorg Eemland en de Stichting Bevordering Bejaardenhuisvesting Soest. Alle woningen in Honsbergen en de Vijverhof zijn voorzien van een goed functionerend alarmerings systeem. Het alarmeringssysteem maakt direct verbinding met een zorgtelefoon die worat ocant- woord door een verzorgende van VerpleegThuiszorg Daelhoven of Thuiszorg Eemland. 's Nachts is op beide locaties een (slaap)wacht aanwezig die eveneens kan worden opgeroepen en zorg zal verlenen, indien nodig. Om de zorg te kun nen leveren is er op beide locaties een ruimte gecreëerd voor het nieuwe zorgteam en de (slaap)- wacht. Het project wordt gefinancierd door het Zorgkantoor Utrecht voor de duur van twee jaar. Het Zorgkantoor -en de provincie Utrecht hechten veel waarde aan projecten waarbij zelfstandig wo nen mogelijk blijft, rekening hou dend met de wensen van de cliënt. Opname in een verpleeg- of ver zorgingshuis kan worden voorko men met als resultaat vermindering van dc wachtlijsten. De samenwerking tussen Stichting Thuiszorg Eemland en VerpleegT huiszorg Daelhoven binnen dit project, die beide al uitgebreide zorg leveren in de twee wooncom plexen, garandeert een efficiënte en effectieve organisatie van'de totale elkaar aanvullende zorg. De feestelijke start van het zorg project vindt plaats op 27 mei en zal worden verricht door wethou der B. Krijger van de gemeente Soest, in het bijzijn van mevr. A. Kamp, gedeputeerde van dc pro vincie Utrecht. Zaterdag 24 mei, vijverdag Specialisten aanwezig van 10.00 tot 1700 Hoeft u een tuin met een vijver, of bent u van plan om een vijver in uw tuin aan te leggen, dan mag u onze speciale vijverdag zeker niet mis sen. U krijgt (water)plant adviezen van de specialist van "Dg Watertiiin" en komt alles aan de weet over pompen, installaties, filters, vijveraanleg enzovoorts. Neem een watermonster mee uit uw eigen territoriale wateren, het wordt gratis getest en als er iets mis mee is, komt dat beslist boven water!! De firma Ubbink is de hele dag aan wezig om u alles te vertellen over pom pen, Filters e.d. Talloze vijveraanbiedingen om van te watertanden Vfjvèraanljfcdfiigon geldig van donderdag?.? mei l/m woensdag?»me goed nieuws voor DIERENLIEFHEBBERS Zaterdag vertellen specia listen van Ecostyle u alles over de Dieren Natuur- Voeding "VITAAL" Het allerbeste recht streeks uit de natuur! Dorresteinweg 72 b Soest Tel.: 035 - 601 28 83 Fax: 035 601 36 06 Jn3*3' *3*5- m Jr3*d Jno^o- Jncro' j 'oro' 'o^o- Jn3r3 m Bij aankoop van een nieuwe auto of een A1 occasion ontvangt u in de periode van 14 mei t/m 4 juni a's. een voordeelcheque. Deze cheque levert u een extra korting op van 500,- Ondanks de wegwerkzaamheden (aanleg rotonde) zijn wij gewoon bereikbaar vanaf de Nieuweweg Beukenlaan via onze zij-ingang. Via de Dalweg zijn wij bereikbaar vanuit de richting Koningsweg. Beukenlaan 80-82,3762 AJ Soest - Telefoon 035 - 750 18 20 kJlL. rcgflfU SfAjrn ïrAs Jho*o* m?8*o' Jno^o- Jr893' JrowO' JroÊd' JnoÊ8t Jnd*3' >rowo*

Soester Courant | 2003 | | pagina 3