'Meer betaalbare woningen' Invloed op woningmarkt vraagteken waIrh MEI-ACTIE TE KOOP Mdrtjjivan Zijp SLECHT BEELD? I ACTUEEL I Wereldrecord honden wassen moet haalbaar zijn in Soest WERELDRECORD SUUCltCÜB 27e Oude Ambachtenmarkt REESPOOR 17 Harry Witte is niet vies van zwembadwater Balans zwaait Pieter Henke uit Open huis in Boerenstreek PAGINA 4 WOENSDAG 21 MEI 2003 SOESTER COURANT i 2003 s&snr PvdA wil anders bouwen en financieren Gemeente wenst veel, maar moet hópen op medewerking Oud record: 715 honden in zeven uur tijd Bij aankoop van een een leuke SWATCH ATTENTIE kans op TERUGGAVE AANKOOPBEDRAG bij juwelier Wegens hoogste punt en voor informatie Kantoor S.C. 29 en 30 mei gesloten Op Hemelvaartsdag (29 mei) Geen zebra op de Banningstraat expert SCHOEMAKER 'Positieve wijkschouw' in Smitsveen 5 >est.nl SP LAN VALLEI EEM ift een nieuw ontwerp- dat in 2004 in werking in de hoofdlijnen van het komende vier jaar wil lar 2015. Het waterschap oon water en optimale beken in een 106.000 t tussen de Utrechtse ederrijn en de randmeren, der andere maatregelen inde vier jaar wil om de en meer bergingsmoge- ter wil creëren. Verdere aliteit is nodig omdat het an de normen voldoet, gen van water is nodig in ons klimaat. Het plan lanciële consequenties 9 mei in te zien op de ij de gemeentehuizen in t plan ligt ook ter inzage in irstraat 16 in Leusden en vaterschap: www.wve.nl. n men terecht op maan- tussen 9.30 en 16.30 uur. /eten wat men van het 5 kan men reacties opstu- nraden van Waterschap 3830 AJ Leusden. Voor in- leersplan 2004-2007 kan t het waterschap via tele- 2 39 of (033) 434 62 15. iterschap de binnengeko- :n Bestuur van het water- )ber 2003 vast. Daarna legt :r goedkeuring voor aan Ge lderland en Utrecht. Na in in werking op 1 januari Jers maken bekend, dat bij s besloten over te gaan tot nning ingevolge de Wet mi- ienstencentrum voor de lo- 5f te Soesterberg. Het be- het oprichten van een i/an maaltijden voor zorg- ?nde vergunning zijn voor- sscherming van het milieu, ere daarop betrekking heb- nzage van 21 mei tot en neentehuis in kamer 2.31 )t 12.30 uur. tan beroep worden inge- e aantonen dat zij redelijker- ;eweest tegen de ontwerp- gen in te brenger reen hebben tegen wijzigin- i van de beschikking ten op- larvan zijn aangebracht, gen hebben ingebracht te- hikking. /orden gericht aan de Afde- van de Raad van State, Post- ravenhage. Zij die beroep in- n verzoek doen tot het ;e voorziening. Dit verzoek Ie genoemde termijn worden van de hierboven genoemde i State. Voor het instellen van lopige voorzing zijn griffie- vergunning treedt in werking stermijn, tenzij voor die da an tot het treffen van een 9e beschikking treedt dan >p dat verzoek is beslist, g Groen en Milieu, telefoon ENTELE FESTIVITEIT uders maken bekend dat in t horeca,-sport en recreatie- er voor Tennisvereniging a op 6 juni van 14.00 tot gelden van de geluid- en tril- enoemd besluit, en binnen zes weken na be- luit een bezwaarschrift indie- r van Soest. Tevens kan er een /oorziening worden inge- uw S.G.T. Koekoek van de af- telefoon (035) 609 36 23. meentehuis tot 14.00 uur ge- e Zomerschoon. amelvaartdag - en vrijdag 30 is gesloten. 3om - het Centrum voor Werk Uitvoeringsinstituut Werkne- W), de sociale diensten Baarn, n het Gemeentelijk Uitstroom- - zijn vrijdag 23 mei de hele i 30 mei zijn ook de diensten \ueue, PAGINA 5 Zelfs boven de winkels in Soest-Zuid en Overhees moeten, vindt de PvdA, de mogelijkheden van (goed kope) woningbouw worden onderzicht. De partij heeft mhhm een reeks voorstellen gedaan in een eigen initiatief voorstel. Foto: Soester Courant Meer bouwen, anders bouwen, het woonbeleid wijzigen en nieuwe vormen van financie ringen zoeken. Met die pijlers wil de PvdA het tekort van be taalbare woningen te lijf gaan. In een initiatief-voorstel geven de sociaal-democraten tal van voorzetten. Ze breken opnieuw een lans om te gaan bouwen in het gebied aan de Jachthuislaan, Soest-Noord en Uit- hees. Deze discussie is echter door een meerderheid van de raad meermaals de grond ingeboord. Soest wil niet meer uitbreiden, maar slechts op vrijkomende en open plekken binnen de bebouw de kom nieuwbouw toestaan. Daarbinnen zijn er volgens de PvdA mogelijkheden. Ze wil een claim leggen op het oude Molen schot aan de Albert Cuyplaan voor het realiseren van goedkope wo- Wat Soest ook bedenkt én kan realiseren op het gebied van i woningbouw, het zullen alle maal noodverbandjes zijn. Het tekort aan betaalbare wonin gen blijft bestaan, in elk geval met het huidig beleid waarin geen ruimte is voor grote nieuwbouwprojecten. Binnen de schaarse mogelijkheden wil Soest trachten de pijn te ver zachten, zoals wethouder Bart Krol van volkshuisvesting het noemt. Veertig procent van nieu we projecten van vijf of meer wo ningen zou in de betaalbare sectot moeten vallen, bij voorkeur ver deeld over de huur- (tot 440 euro) en koopsector (tot 200.000 euro). GGS vindt de bovengrens van 440 euro huur overigens nog steeds te hoog. De vraag is natuurlijk of de ge meente dergelijke afspraken kan maken met projectontwikkelaars en woningcorporaties. Op ander mans grond is de invloed van Soest vrijwel nihil. Hooguit kan ze door soepel om te springen met de wet op de ruimtelijke ordening of juist door eisen te stellen, een vinger in de pap krijgen. Moet er bij een bouwplan van een bestemmings plan worden afgeweken, dan zou Soest dat wel kunnen doen als het om goedkope huizen gaat, maar geen medewerking verlenen als er dure villa's moeten komen. 'Maar dan zit je als gemeente wel op het randje', aldus Krol. Chris van Vuuren (CU/SGP) is enthousiast over de ideeën om de jongeren en ouderen te hulp te schieten als het gaat om volkshuis vesting. 'Maar we weten nu al wie ze gaat bouwen', zei Van Vuuren met een knipoog naar de Boeren- streek. 'In hoeverre hebben we werkelijk invloed? Termen als 'het is wenselijk' en 'we moeten in overleg', ik ben een beetje angstig dat we de wensen en het overleg niet kunnen realiseren.' Ervan uitgaande dat het streven van veertig procent betaalbare wo ningen gehaald wordt, dan wordt dat aanbod slechts mondjesmaat aangevuld. De komende tien jaar worden er in Soest 550 en in Soesterberg 975 woningen ge bouwd. In Soesterberg zijn 500 woningen echter onzeker, omdat het daar om defensieterrein gaat. Blijven over in totaal 1025 wonin gen, waarvan 406 goedkope. In politieke kringen is niemand te gen het voornemen dat in dit sta dium niet meer dan een wens is. 'We hebben allemaal de intentie om mooie, goedkope woningen te regelen, maar we moeten realis tisch zijn. Dit gebied is erg gewild, daarom zijn de prijzen hoog. Dan Op woensdagmiddag 4 juni, 13:00 uur precies, klinkt bij diervoederhandel Eemland aan de Birkstraat 125 het start- schort voor een serieuze po ging om een nieuw wereldre cord honden wassen te vesti gen. Volgens initiatiefnemer Rijk van Doorn moet het mo gelijk zijn om het oude record 715 honden te overtreffen. Dat oude record is in handen van dierenhandel 't Guppie in Ede en dateert van twee jaar geleden. Toen werden die 715 honden - van allerlei slag en formaat - in zeven uur tijd door 12 man gewas sen. Het record werd aangemeld bij Guinness Book of Records en dat gebeurt ook met de 'Soester' poging, als die slaagt. Speciaal daarvoor heeft Van Doorn notaris Ben Bokdam en politieman Paul Werkhoven uitgenodigd om offici eel rapport op te maken van de recordpoging en het uiteindelijke resultaat. Ook voor de Soester aanval op het record gelden strenge voorwaar den. Opnieuw moet het gaan om Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 een tijdsbestek van zeven uur maar als er dan nog honden over zijn wassen we die waarschijnlijk ook nog wel even,' aldus Van Doorn - en mogen er slechts twaalf officiële 'hondenwassers' (in dit geval allemaal dames) aan te pas komen. Om 20:00 uur op 4 juni is dus bekend of het allemaal gelukt is. De dames worden ge kleed in een soort duikerpak, aldus Van Doorn, 'want reken maar dat het een natte bedoening gaat wor den.' Hij hoopt in elk geval op mooi weer, want daarvan zou het succes wel eens kunnen afhangen. Aan die minimaal 715 vereiste honden komt hij wel. 'Ik heb een flink klantenbestand; die ga ik allemaal nog aanschrijven. En voor de rest reken ik op de voorpubliciteit. Dat zal zeker wel lukken.' Hij gaat er ook van uit dat er heel wat publiek op afkomt. Zwemdiploma De honden gaan eerst door een lang bad, van ca. twaalf meter lengte. Ze blijven dan aan de riem en zwemmen naar de andere kant, waarna ze beloond worden met een heus honden-zwemdiploma. Daarna worden ze op een terrein van pakweg 15 bij 15 meter inge zeept met Beaubeau-shampoo (een Frans hondenshampoomerk dat de actie sponsort) en weer af gespoeld. 'Het kan in één minuut, als 't moet,' aldus Van Doorn, die mikt op minimaal honderd honden per uur. De stand wordt nauwkeu rig bijgehouden op een scorebord. Van de recordpoging wordt in elk geval een videoband gemaakt. Er valt niets aan te verdienen, behal ve een plaquette en natuurlijk de vermelding in het officiële Guin ness Book! zullen we als raad ook keuzes moeten maken', aldus Margreet van Roomen (CDA). Ze vindt dat Soest zich dan ook eens moet hou den aan de percentages, want in het verleden werden soortgelijke afspraken niet nagekomen. Ook de haalbaarheid van een an der idee, om van het Smitsveen een levensloopbestendige wijk te maken, is iets waarover Van Roomen twijfels heeft. Het CDA staat achter het idee om de be staande woningen voor alle leef tijdscategorieën geschikt te laten maken, maar dan moet er wel heel wat gebeuren, beseft ze. Zo zijn er nog meer zaken die na der onderzoek vergen. De notitie woonbeleid zal morgenavond wor den vastgesteld door de gemeente raad, waarna er in juli nog een uit gewerkt voorstel door de raad moet. Toewijzing Vast lijkt nu wel te staan, dat de toewijzing van vrije huurwoningen per 1 januari 2004 over een ande re boeg zal worden gegooid. De gemeente bepaalt nu aan de hand van bepaalde criteria welke aan vrager het eerst in aanmerking komt voor een woning. Soest wil de toewijzing gaan uitbesteden en door middel van loting laten plaatsvinden. Er wordt aan ge dacht om woningzoekenden, die al langer staan ingeschreven, steeds meer kansen te geven bij deze lo tingen. Met name het CDA en de PvdA willen dat Soesters voorrang krijgen. ningen. Dat is evenwel eigendom van Stichting Woonzorg die er vooralsnog niet in slaagt met een concreet plan op de proppen te komen. De PvdA laat zich niet ontmoedi gen en ziet overal kansen. (Oude) bedrijventerreinen, zoals Kodak in Soestduinen, het perceel van het (afgebrande) ASI-gebouw aan de Kostverlorenweg, zouden ook voor betaalbare woningbouw ingescha keld kunnen worden. Als het aan de PvdA ligt, worden er zelfs bo ven de winkels van Soest-Zuid en Overhees appartementen ge bouwd. Het splitsen van flats (o.m. in het Smitsveen) en van vrijko mende herenhuizen en villa's moet eveneens voor een ruimer aanbod zorgen in de goedkopere sector. Scholen Ook wil de PvdA vrijkomende schoolgebouwen (Klimop en Des- mond Tutu) voor jongerenhuisves ting gereed gaan maken. De Des- mond Ibtu is evenwel reeds be stemd voor de EHBO en de Soes ter Vogelvrienden die in verband met de ontwikkeling van Spoordal hun onderkomens aan de Parallel weg moeten verlaten. Doorstroming Als woningcorporaties in staat worden sesteld de huur te verho gen voor mensen die te goedkoop wonen, kan dat de doorstroming bevorderen, meent de PvdA. Soest zou ook een huurbelasting kunnen invoeren voor deze groep. Om huurders met hogere inkomens te stimuleren naar een 'passende' woning te gaan, zouden er dus ook meer woningen met een 'iets hoge re' huur moeten bijkomen. De kosten van bouwen indammen, kan door meer afbouwwoningen te realiseren. Door het particulier op drachtgeverschap meer kansen te geven, kan bovendien worden be spaard op de (dure) tussenpositie van projectontwikkelaars. Met het instellen van een fonds betaalbaar wonen (gevoed uit ex- ploitatiegelden van dure projec ten), het verlenen van leningen aan starters (naar Amcrsfoorts voor beeld) en -waar mogelijk- het in zetten van overheidsgelden (ISV- regeling) zou nieuwbouw van be taalbare woningen (gedeeltelijk) kunnen worden gefinancierd. Een ander systeem van het toewij zingsbeleid (loting in plaats van bepaalde criteria hanteren) en strenge controle op'onderverhuur zijn ook maatregelen die de PvdA oppert in haar initiatief-voorstel. Dat wordt morgenavond betrok ken bij de discussie in de gemeen teraad over het woonbeleid. In de Boerenstreek houdt Bouwbedrijf Van de Grift BV zaterdag 24 mei open huis. Aanleiding voor deze feestelij ke en informatieve bijeen komst is het bereiken van het hoogste punt van de waterwo ningen (Scirpus). Het kantoor van de Soester Courant is donderdag 29 mei (Hemelvaartsdag) en vrijdag 30 mei gesloten. Niettemin ont vangt de redactie de kopij voor de editie van woensdag 4 juni graag zo spoedig mógelijk, bij voorkeur vóór vrijdagmiddag. Aanleveren kan via de brieven bus (Van Weedestraat 227), per e-mail (soestcrt@wanadoo.nl) of per fax (88 6024904). Deadline voor kopij is maandag 16:00 uur, voor kleine adver tenties maandag 17:00 uur en gewone advertenties en IM'ers dinsdag 10:00 uur. De eerste serie van 14 waterwo ningen is verkocht en in het najaar begint Van de Grift met de bouw van de tweede serie huizen, die door de bouwer worden omschre ven als 'eigentijds' en uit drie ver diepingen bestaan. Het open huis is tevens bedoeld om toekomstige inwoners te infor meren over de stand van zaken. De Bromus-woningen, 10 twee-onder een-kap en twee vrijstaande, wor den momenteel gebouwd. Er zijn nog drie huizen te koop. Ook de 15 patiowoningen (Holcus) zijn in aanbouw. Hiervan zijn er nog tien beschikbaar. Verder zijn de voorbereidingen gestart voor de bouw van de 96 rij tjeswoningen (Molina), waarvan inmiddels 75 procent is verkocht. Het open huis van Van de Grift is zaterdag van 10:00 tot 13:00 uur. Gevraagd fVASTE BEZORGERS] Aanmelden: tel. 601 41 52 Op donderdag 29 mei, Hemel vaartsdag, wordt in de histori sche Kerkebuurt in Soest weer de traditionele Oude Ambach tenmarkt gehouden. Het is de 27e editie. Met ais kern 62 kra men waar oude ambachten zo als klompenmaken, bezembin den, kantklossen, mandenma ken etc. worden getoond, zijn er tal van andere bijzondere za ken te bekijken maar ook te kopen. Ook dit jaar is de organisatie er weer in geslaagd een leuke en in teressante markt samen te stellen met voor elk wat wils. Wie goed gekeken heeft naar de televisie-uit zending van Koninginnedag vanuit Wijhe en Deventer zal tot de ont dekking komen dat enkele deelne mers aan die festiviteiten nu ook in Soest te zien zullen zijn: de fami lie Ziels is met drie kramen te vin den op het terrein van de familie v.d. Grift, waar ze verschillende oude ambachten zullen laten zien. Overigens komen niet alle deelne mers van ver: De Soester Boeren- dansgroep, de Springbokken en dansschool Sepp geven ook dit jaar weer acte de présence. Een bijzondere deelnemer dit jaar aan de markt is Rob Wiegers bal lonvaarten, gevestigd aan de Peter v.d. Breemerweg. Medewerkers van het bedrijf geven uitleg over het principe van een heteluchtbal lon. In ieder geval nemen ze een mand mee en als alles lukt ook een kleine luchtballon. Die wordt wel opgeblazen, maar gaat niet echt de lucht in. Zo kan men alles eens echt van dichtbij te bekijken. Een kaartje voor een ballonvaart kopen kan ter plaatse ook. Met de aan wezigheid van Rob Wiegers is het bestuur erg in-zijn nopjes. Vanwe ge de vogelpest is immers in het gebied rondom Soest de aanwezig heid van hoefdieren en nagenoeg alle soorten vogels op evenemen ten niet toegestaan. De altijd prachtig verzorgde oogstdag van de WPE is daarom naar volgend jaar doorgeschoven. Zoals altijd begint de markt het dauwtrappen. Niet lopend maar op de fiets. Er is weer een tocht uitgezet van ongeveer 25 km leng te die langs mooie, leuke en inte ressante piekjes voert. En heeft men alle vragen goed beantwoord, dan maakt men kans op een VW- bon. Hissen 5 en 7 uur 's morgens is de routebeschrijving te koop in de schaapskooi aan de Ferd. Huy- cklaan. Een pen en een krentenbol krijgt men van het comité. Met de fiets Iedereen die de markt wil gaan bezoeken wordt aangeraden met de fiets te komen. Komt men var. ver, dan is ook de trein een goed alternatief: het station Soest ligt op drie minuten lopen van de markt. Verder is er een groot parkeerter rein ingericht aan de Ferd. Huyck- laan, waar men tegen een geringe vergoeding de auto kan parkeren. Men komt er vanzelf door de bor den te volgen. Een broodje hoeft men niet mee te nemen. Op de markt is er keuze uit vele soorten moderne en ouderwetse snacks. De markt begint om 10:00 uur en duurt tot 17:00 uur. Zeer goed onderhouden middenwoning, ruime zonnige wnkmr, 5 slpkmrs, tuin Z.O., veel extra's Vr.pr. 234.000,- Tel. 06 - 13 65 28 88 035 - 602 18 19 Volgens wethouder Harry Wit te is het badwater van het Spleasurecentrum aan de Dal- weg helemaal niet smerig. 'Ik zwem er regelmatig, en ik heb er niets van gemerkt...' Witte reageerde daarmee in de commissie SOW vorige week op opmerkingen van VVD-raadslid Joke Mulder, die 'signalen' had ge kregen dat het in het zwembad al lemaal niet liep zoals het lopen moet. Het onderhoud zou ver waarloosd worden en het perso neel zou zich niet aan de openings tijden houden, had ze vernomen. Ook Soest 2002-raadslid Yvonne de Jong vond dat het zwembad 'zienderogen achteruit ging'. Witte wist van niets. 'Ik hoor al leen positieve verhalen. Ik kom er minstens één keer in de week. En ik zeg heus niet van tevoren dat ik eraan kom; bovendien ben in m'n zwembroek onherkenbaar.' Wat hij met de opmerkingen zou doen bleef verder onduidelijk. Vliegdorp Over de Soesterbergse voetbalver eniging het Vliegdorp kon Witte aan Paul Lemmen (PvdA) melden dat de gemeente inderdaad - na bemiddeling van het Sportplat- form Soest - toestemming heeft gegeven voor het gebruik van het KVO-veld aan de Kerklaan als trainingsveld en voor de voetbal lende jeugd tot en met 12 jaar. De grond is gemeentelijk eigendom, dus de voetbalclub moet nu ook huur gaan betalen. Het contact met 't Vliegdorp is, dankzij de be geleiding van het Sportplatform, volgens Witte nu heel goed. Banningstraat Het Soesterbergse CDA-raadslid Annet Oostrom pleitte in de com missie nog eens nadrukkelijk voor verkeersmaatregelen op de Ban ningstraat, waar het oversteken voor fietsers - veelal jeugdige be zoekers van de sporthal - heel ge vaarlijk zou zijn. De ambtenaren van de gemeente voelen niets voor een zebra, vluchtheuvel, speciale markeringen op het wegdek of waarschuwingsborden, want de si tuatie is daar helemaal zo gevaar lijk niet, vond ook Witte. Ambte lijk is ook gewaarschuwd voor 'schijnveiligheid'. Als de verlich ting binnenkort wat beter wordt is dat al mooi genoeg. Oostrom kreeg ook weinig steun van de collega-raadsleden. Meilof: 'Het is juist een veilige, overzich telijke weg. En als ik er kom is 't altijd rustig...' Volgens hem zou de straat pas een 'black spot' kunnen worden 'als er eerst een ongeluk gebeurt - dat is nu eenmaal altijd het dilemma...' Lemmen en Hus- sayn Önal (GroenLinks) vonden dat de deskundigen het maar moesten uitzoeken. Roder van Arkel (GGS) vond het evenmin een groot probleem. Alleen De Jong was het wel met Oostrom eens. 'Wij hebben als Soest 2002 de veiligheid hoog in ons vaandel.' Haar fractiegenoot Van den Pol vond het wel vreemd dat er in 2001 nog zo'n 50.000 euro voor de straat zou worden uitgetrokken. 'En nu opeens niets meer...?' Volgens de wethouder was hét al lemaal een kwestie van prioritei ten. 'Er zijn wel punten in de ge meente die eerder aan maatregelen toe zijn. Oostrom wees Ellen Hu- berts (WD) erop dat haar libera le partijgenoot Steef Klarenbeek (ook Soesterberg) het juist hele maal eens was met het pleidooi van het CDA, maar daar trok Hu- berts zich niets van aan. Oostroms smeekbede om er dan tenminste nog een bord met 'ge vaarlijk punt', 'sporthal' of 'over stekende fietsers' te plaatsen kreeg van de meeste fracties wel de ze gen mee. De wethouder zou nog wel zien wat hij ging doen. BAR, GRILL RESTAURANT onze regelmatig wisselende soecialiteitenkaart? Onze beroemde vlees- en visgerechten? Onze overheerlijke Hollandse kaasfondue? Het blijft gemeten! (al onze gerechten ook om af te halenj STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 WWW.IUYKJE.NL Sommige of alle televisiekanalen sneeuwerig? Verbazend veel mensen kijken naar een matig beeld, dit is vaak niet nodig. Onze specialisten controleren uw antennesignaal én de kabels met speciale meetapparatuur voor 30,- (ind. voorrijden). U krijgt een meetrapport over de kwaliteit van alle zenders én uw bekabeling in huis. Kijk zonder zorgen naar een goed beeld. Bel Expert Schoemaker en maak een afspraak. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 Met een 'positieve wijkschouw' in het Smitsveen, waar dus vooral werd gekeken naar wat er in deze wijk in de afgelopen jaren tot stand is gekomen, heeft de Stichting Balans vorige week vrijdag wijkopbouwwer- ker Pieter Henke uitgezwaaid. Met zijn vrouw Corry Foto Soester Courant. werd hij eerst gehuldigd in de 'nieuwe' Praatpaal (de voormalige Klimop), waarna het gezelschap door de wijk wandelde en de leukste en mooiste plekjes bekeek. Pieter heeft elf jaar in het Smitsveen gewerkt. Na af loop was er een feestelijke lunch in De Schoof.

Soester Courant | 2003 | | pagina 5