50 V** 'Van Lenneplaan: jan"*6 e mond. Zestien handtekeningen voor groen Hart yan de Heuvelrug Soest 'Van Eng tot Eem' 'Nieuwstraat is nooit ontworpen voor het verkeer dat er doorgaat' Brandweer schiet GGD te hulp 25,- p.m. 'Jip en Janneke' zijn volop present in Van Weedestraat Speeltoestellen Bethanië BOEKHANDEL JONGERIUS Voor bedrijf en Particulier Kijk op WWW.ONE-WISH.COM of bel 035-5430177 SCHRAVEMADE B.V. KLEINTJES Tweeling viert 50-jarig jubileum Dankzij Rotary Club Soestdijk ■ummelen gen we iets Is van u. SOESTER COURANT PAGINA 7 ,7 WOENSDAG 21 MEI 2003 Nu expositie in gemeentehuis Robin Hilbrands blijft knokken voor verbetering PAGINA Antiie VI. G, Sc-limitl JipetiJamiel spelen samen \y Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 www.jongeriusboek.nl Ruimt lijn hele tapijtcollectie op voor waanzinnis 'as® prijzen Dit is nog nooit vertoond Ruim 2000 strekkende mtr. uitzoeken Slechts Van 1 tot 20 mtr. LITEX v. Weedestraat 251 t.o. de HEMA 035 - 609 05 05 d en software ïard en software, ti enz enz enz. ickonen. (wanneer mogelijk) 2 035-6023934 06-2874721T icrash.nl Samen de Zomertijd in!! (Relatiebemiddeling op maat) tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Gerubriceerde advertenties max. 15 regels. Uitsluitend over één kolom; eerste 3 regels 5,75; iedere regel meer 1,35 (exclusief BTW). Brieven onder nummer 1,80 Bewijsnummer (Uitsluitend op verzoek) 1,00. Alleen bij vooruitbetaling. Kleine advertenties moeten uiterlijk MAANDAG 17.00 uur binnen zijn. 1961- 1968- 1934- 1939- 1902-1963 1902-1988 imelen 1877-1959 eneng 1878-1932 1841-1919 1843-1914 amelen 1805-1887 1808-1878 1770-1840 1731- 1743-1822 1650-1717 1656- nelen 1620-1664 h voor 1632-1664 ca 1590-1651 aij heeft last van luchtweg- C0PD (chronische bron- n). Het Astma Fonds zet en. ectievè belangenbeharti- ids meer doen. Daartoe twerk van 27 regioraden oeken we belangenbe- waliteiten. sn? ie kunt u fonds.nl of 2 77. Gisteren hebben vertegen woordigers van zestien ver schillende organisaties hun handtekening gezet onder de intentieverklaring voor de ge- biedsvisie Hart van de Heuvel rug. Daarmee laten ze zien dat het hun ernst is om het gebied tussen Amersfoort, Soest, Bilt- hoven, Zeist en de 224 en N227 groen te houden en mooier te maken. Onder leiding van de provincie hebben de zestien partijen het af gelopen jaar de handen ineenge slagen en een visie ontwikkeld voor het Hart van de Heuvelrug. Centraal in die visie staat de wens om het gebied groen te houden, zodat de Heuvelrug kan blijven functioneren als een aaneengeslo ten natuur- en recreatiegebied van formaat, waar ook plaats voor wo nen en werken is. De besturen van drie zorginstellin gen, vijf gemeenten, stichting het Utrechts Landschap, de Kamer van Koophandel, de provincie en vijf ministeries waren al geruime tijd met elkaar in gesprek over de kansen en bedreigingen voor het gebied. Enerzijds staat het gebied onder druk door plannen voor uit breiding van bebouwing en infra structuur, die leiden tot verdichting en versnippering van de Heuvel rug, anderzijds zijn er ontwikkelin gen waardoor ruimte beschikbaai komt. Agenda 2010 Vorig jaar besloot het provinciebe stuur onder de noemer van Agen da 2010 een projectorganisatie op te zetten voor het Hart van de Heuvelrug. De samenwerkende partijen vormen met elkaar hel Platform Hart van de Heuvelrug. Ze lanceerden een gezamenlijke visie waarin is aangegeven waai het groen beschermd moet wor den, waar ruimte gereserveerd wordt voor bebouwing in hel groen, waar ecologische verbin dingszones moeten komen en waai verstedelijking is toegestaan. De dagelijkse besturen van de be trokken organisaties hebben de af gelopen maanden stuk voor stuk de visie onderschreven. Ze be krachtigden hun instemming giste ren door hun handtekening te zet ten onder een gezamenlijke inten tieverklaring. Daarmee verklaren ze zich akkoord met de uitgangs punten en ontwikkelingsstrategie ën in de gebiedsvisie. Verder spre ken ze door het tekenen van de verklaring de intentie uit om in het najaar een Samenwerkingsover eenkomst voor het Hart van de Heuvelrug te sluiten. Maar voor het zo ver is zullen er de komen de maanden nog een aantal punten verder uitgewerkt moeten worden. In de gebiedsvisie is vastgelegd waar ruimte is voor rood (bebou wing) en voor groen (natuur en recreatie). Daarbij wordt gebruik gemaakt van de kansen die ont staan omdat sommige functies gaan veranderen. Zo komen er militaire oefenterreinen vrij en worden complexen afgestoten. Enkele zorginstellingen willen een belangrijk deel van hun inwoners gaan huisvesten in stedelijk gebied in plaats van op afgelegen plaat sen, min of meer verstopt in de bossen. Op de plekken die daar door vrij komen kunnen hoog waardige groene werklandschap- pen (kantoren) en zorgcomplexen in een landgoedachtige sfeer een kans krijgen. Behalve een ruimtelijke balans zal er ook een financieel evenwicht gevonden moeten worden. Dat kan bereikt worden door vereven ing van (rode) opbrengsten en (groene) kosten in het gebied. Hierover voeren de partijen op dit moment nog overleg. Tegen verdichting Er is nu al bebouwing in het ge bied en die blijft ook mogelijk in de visie, maar nieuwe bouwplan nen moeten wel passen in het ge- biedsconcept. Dat betekent dat nieuwe woningen geconcentreerd moeten worden in het bestaande stedelijke gebied of verantwoord - ingepast worden in bepaalde zo nes, zodat de groene kwaliteit van de Heuvelrug gewaarborgd blijft. Daarmee kan een halt toegeroepen worden aan de voortgaande slui pende verdichting van het gebied. Centraal in de visie staat het zoge naamde schaakbordmodel. 'De steeds verdergaande versnippering van de Heuvelrug willen en kun nen we tot staan brengen, ja zelfs terugdringen.', aldus gedeputeerde Streng, portefeuillehouder ruimte lijke ordening. Hij prijst het initia tief van Het Utrechts Landschap dat al een paar jaar geleden met de suggestie kwam om volgens de principes van het schaakspel stra tegische ruilopties in het gebied mogelijk te maken. Veel deelprojecten Op. dit moment werken verschil lende partijen al samen aan 14 deelprojecten binnen het gebied. Maar er zijn nog circa 25 projec ten die het verdienen binnen deze gebiedsvisie aandacht te krijgen. Dat loopt van plannen voor de toekomst van Kamp van Zeist tot een verkleining van de oppervlakte van vliegbasis Soesterberg - op langere termijn - of de reconstruc tie van de Stichtse Rotonde. 'Kort om, er is veel werk aan de winkel in het Hart van de Heuvelrug en het was dan ook de hoogste tijd om samen een visie voor het ge bied te ontwikkelen. De provincie is blij dat nu alle betrokken par tijen zich achter die visie scharen en dat met een handtekening be krachtigen', verklaart Streng. De winkeliers van de Van Weedestraat haken deze en de komende weken volop in op het jubileum vanJip en Janne ke', de beroemde tweeling van Annie M.G. Schniidt, getekend door Fiep Westendorp. In navolging van boekhandel Jon gerius - die een complete Jip en Janneke-etalage heeft - doen er vijftig winkels mee aan de specia le wedstrijd, waarbij de kinderen een formulier moeten invullen (verkrijgbaar bij de boekhandel). In die e'alages staat een tekening van Jip en Janneke plus een letter, die op het formulier moet worden ingevuld. Al die letters bij elkaar droge, doch koude najaarsdag ge noten van de goed georganiseerde en interessante tocht door onze regio. Aan Rondje Soestdijk was in de namiddag een veiling gekop peld, waar diverse interessante stukken te koop werden aangebo den. De totale opbrengst was 19.656,83 en dat bedrag, werd verdubbeld door Nationaal Fonds Kinderhulp. Aalders memoreerde de uitgangs punten van Rotary en hoe deze terug te vinden zijn in de actie en de besteding van de gelden. Betha nië heeft dankzij Rondje Soestdijk een fantastisch nieuwe buiten speelplaats kunnen aanschaffen, hetgeen bij de kinderen duidelijk zichtbaar plezier geeft. De speel toestellen helpen Bethanië om een nog betere invulling te geven aan de hen toevertrouwde zorg van kleine kinderen uit onze regio. Het succes van Rondje Soestdijk heeft er toe geleid dat Rotary Club Soestdijk heeft besloten in het voorjaar 2004 wederom een Rondje Soestdijk te organiseren. Rotary is opgericht in 1905 en is de eerste service organisatie ter wereld. Rotary is een wereldwijde organisatie van ondernemers en professionele leiders die o.a. tot doel heeft hulp te bieden in de sa menleving. Wereldwijd zijn er 1.2 miljoen mannen en vrouwen lid via 28.000 Rotary Clubs. Een van die clubs is Rotary Club Soestdijk, welke nu bijna 10 jaar bestaat en de derde Rotary Club in de regio is. In het kader van de doelstelling houdt Rotary Club Soestdijk regel matig fondswervingacties. Voor in lichtingen: J. Aalders, 035 6021771 of jacql702@cs.com nze stamboom eboorte van onze Op het Griftland College is af gelopen vrijdag het project 'Van Eng tot Eem' afgesloten met de presentatie van tien werkstukken aan wethouder Harry Witte. Brugklassers heb ben in de week daarvoor veld onderzoek verricht op diverse plaatsen in Soest. Het brugklasprojcct was opgezet in samenwerking met het milieu-edu catief centrum De Kwekerij en het IVN-Eemland. Alle brugklassers gingen in groepjes op onderzoek uit in zo'n beetje het hele gebied van Soest. Ze voerden allerlei op drachten uit en onderzochten di verse bijzonderheden op biolo gisch, geografisch of historisch ter rein. Daarbij passeerden o.a. de eerste bewoning, de bomen, de weidevogels, het landgebruik, bo dem- en grondsoorten, de vorming van het landschap, dc vorming van de nederzetting en de potstalcul tuur de revue. Elk groepje maak- Foto: Foto Bell. te als eindopdracht een poster met een 'doorsnede' van het gebied, waarop alle verzamelde gegevens een plaats kregen. Er waren o.a. opdrachtenposten op dc Zuider- eng (Enghcnbcrgje), rondom dc Oude Kerk en bij de Kleine Melm aan dc Eem. De beste tien 'eind producten' van dc brugklassers worden nu tentoongesteld in de hal van het gemeentehuis. vormen een bijzonder woord. De hoofdprijs is een dik Jip en Janne- ke-jubileumboek en de wedstrijd loopt tot en met 6 juni. Harry Witte, wethouder van cul tuur cn bekend om zijn Jip-en Jan- neketaal, gaf maandagmiddag het startsein voor de wedstrijd. Hij las - bij verhindering van burgemees ter Janssen - in de boekhandel een stuk voor uit het Jip en Janneke- vcrhaal over het balionnenmanne- tje. Kinderen van dc Da Costa- school vormden zijn dankbare ge hoor. Vorige week woensdag is de buitenspeelplaats van Medisch Kinderdagverblijf Bethanië ge opend. Onder grote belangstel ling van kinderen, ouders, per soneel en vertegenwoordigers van de betrokken organisaties zijn de nieuwe speeltoestellen feestelijk in gebruik genomen. De staf van Bethanië had de inge bruikname gekoppeld aan een pi- ratenfeest. De kinderen verkleed als piraat en enthousiast zingend, liepen achter de kapitein met ac cordeon aan naar de ingang, waar Dianne Hoopman, teamcoördina tor van Bethanië, iedereen verwel komde en haar dank uitsprak voor de realisatie van de nieuwe buiten speelplaats. Met een gouden sleutel en om ringd door vele kinderen verricht te Jacques Aalders, voorzitter van Rotary Club Soestdijk, de officiële handeling en stormde hij met de kinderen het speelterrein op. De piratenboot bleek het meest aan trekkelijke speeltoestel, maar bin nen korte tijd waren alle kleurrij ke speeltoestellen in gebruik. Rotary Club Soestdijk was verant woordelijk voor de organisatie van de fiets- en evenemententocht Rondje Soestdijk, de fondswer vingactie voor deze speeltoestellen, die vorig jaar oktober werd gehou den. Deze actie werd ondersteund door vele sponsoren, 100 vrijwilli gers bestaande uit onder anderen Rotarians en hun gezinsleden, Rode Kruis medewerkers, ver- keersbrigadiers en een keur aan artiesten op tal van locaties langs de route. Meer dan 600 deelnemers op een 't vonne ervKies de Jong, Jacintha en Gerard van den Brecmer en Greetje en Cees van den Hoed. Ook de jeu-de-boulesvereniging Gemshoorn verleende medewer king. De jeugd kon genieten van een goochelaar en zich uitleven op o.a. blikgooien, terwijl dc 'vaders' elkaar bestreden bij het spijker slaan. En iedereen smulde natuur lijk van dc barbecue, waar mede- laanbewoner Jan Mcnne nog een toepasselijk gedicht voordroeg. Met veel enthousiasme werd er ook meegedaan aan de fotopuzzcl- tocht, waarbij de bewoners in groepjes van hooguit drie gezinnen in de tuinen op zoek moesten naar bijzondere objecten. Het weer werkte gelukkig redelijk mee. Echt zonnig was het mis schien niet altijd, maar alleen tij dens de barbecue werden cr twee spatjes regen geteld. 'Hartstikke gezellig', was na afloop alom het commentaar, en: 'Volgend jaar weer!' 'Dat zit er zeker in,' aldus Yvonne de Jong. 'Wc kunnen er gewoon niet meer onderuit!' Jip en Janneke in de etalage bij Jongerius. Dat de brandweer niet alleen vuur bestrijdt, maar ook andere vormen van hulp verleent, werd vorige week woensdag weer eens zichtbaar op de Van Weede straat. In een appartement boven een winkel moest een patiënte met spoed naar het ziekenhuis worden over gebracht. Ambulancepersoneel was reeds ter plaatse, maar de patiënte kon niet per brancard door het trap penhuis worden vervoerd. Daarom werd de brandweer Afgelopen zaterdag heeft de Van Lenneplaan voor de twee de keer een Maanfeest' gevierd. Dat gebeurde letterlijk om de hoek: in en om het BDC-club- huis aan de Henriëtte Blae- kweg. En het werd (opnieuw) een succes! Veel meer dan honderd volwassen Van Lenneplaanbewoners en zo'n vijftig kinderen deden mee aan de verschillende activiteiten, die geor ganiseerd waren door drie 'stellen': Foto: Soester Courant Eigenlijk is het een gevecht I zonder einde, want het pro bleem zou niet bestaan als er niet zo veel asociale automobi- listen waren. Ook bussen en vrachtwagens houden zich nauwelijks aan de dertig kilo meter. Bij de laatste telling bleek 54 van alle auto's har der te rijden dan 54 km/u en dat in een 30-km-zone...!' Aan het woord is Robin Hilbrands, bewoner van de Nieuwstraat en sinds 1996 vrijwel onafgebroken in de clinch met het gemeentebestuur over de verbetering van deze (veel te drukke) weg in 't Hart. Hil brands zat o.a. in de klankbord groep die met de gemeente in ge sprek ging over de inrichting van de straat, wat in de loop der jaren 'resulteerde in snelheidsremmers in diverse soorten en maten - geulen, drempels, hobbels - die echter geen van alle echt bevielen. Ook in de Nieuwstraat is de nieuwste vin ding op dit gebied - het straatju weel - inmiddels geïntroduceerd. Lang niet iedereen is daar tevreden mee, maar Hilbrands vindt het best. Zijn probleem ligt vooral bij de functie van de straat, die in feite een wijkontsluitingsweg is gewor den maar daarvoor absoluut niet geschikt is. 'De Nieuwstraat is nooit ontworpen voor het verkeer dat er nu doorgaat,' aldus Hil brands. De huizen staan te dicht op de weg; dat levert sowieso al een boel herrie op. Ook geulen en drempels hebben het nadeel dat automobilisten vaak nogal plotse ling afremmen en daarna weer hef tig optrekken. Er is gewoon te veel verkeer in een te korte tijd in een te kleine straat. Het leidt ook tot agressie onder de verkeersdeelne mers. Soms ontstaan er files en dan dreunt de hele straat...' Ai vanaf 1996 houdt Hilbrands de 'correspondentie' met de gemeente zorgvuldig bij. Het vormt al met al een behoorlijk dik dossier, vanaf de klankbordgroep (waarin hij aanvankelijk met overbuurvrouw Ingrid Doorn de straat vertegen woordigde). Dat de Nieuwstraat niet geschikt is als wijkontsluitings weg blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat de straat niet of nauwelijks voldoet aan de wettelijke criteria die de rijksoverheid daarvoor han teert. Hilbrands somt op: 'Er zijn géén aparte fietspaden met een fysieke scheiding; er zijn géén voorzieningen voor overstekende fietsers; er is géén oversteekplaats voor voetgangers, liefst beveiligd met verkeerslichten; de afstand tot de bebouwing is te gering; er is te weinig begroeiing voor de geiuids- absorptie en nog zo het een cn an der. 'Het stinkt hier behoorlijk als de bus erdoor gaat,' vult hij aan. Afspraken De Nieuwstraat heeft een hoge prijs betaald voor de afsluiting van de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmalaan. Ook het ge meentebestuur was daarvan wel overtuigd geraakt en beloofde ver betering, die zou worden uitge voerd als de riolering in de straat zou worden aangepakt (hetgeen slechts voor een deel is gebeurd). 'Daarover hebben we destijds met wethouder Pieter ten Hove afspra ken gemaakt, maar toen hij op stapte bleken ook de afspraken opeens weg te zijn...' De reconstructie van de straat be gon in 1998 en is uitgevoerd van af de Koninginnelaan tot aan de bocht bij de Turkse bakker. De rest van de straat zou in 2002 aan de beurt komen, maar er is nog niets gebeurd en Hilbrands en zijn mede-Nieuwstraatbewoners wach ten nog steeds. 'Later zou het pro ject worden meegenomen met de reconstructie van de Becke- ringhstraat-Laanstraat; maar dat komt pas in 2004-2005 aan de orde.' In de tussentijd kwamen er steeds meer klachten over het weg dek - 'de weg gaat steeds boller staan' - en van gemeentewege is daarop in zoverre actie onderno men dat sommige stukken proviso risch zijn hersteld. Het wegdek wemelt van de geschilderde stre pen en pijlen waarmee wordt aan gegeven welke stukken nog een nieuwe deklaag moeten krijgen. Spuugzat Nu hij onlangs te horen heeft ge kregen dat de gemeente de eerste tien jaar niet van plan is het riool aan te pakken (en dus ook de straat niet) is Hilbrands het spuug zat. 'Iedere keer krijgen we te ho ren dat de Nieuwstraat wordt 'meegenomen' in een of ander to taalplaatje. De straat zelf is kenne lijk niet belangrijk genoeg. Ze we ten 't gewoon niet, daar aan het Raadhuisplein....' Of eenrichting verkeer zou helpen? 'We willen niet per se eenrichtingverkeer, we willen gewoon een nieuwe weg. Maar als de straat smaller wordt ontkom je er natuurlijk niet aan.' Hij vindt het onzinnig dat de ge meente denkt tien jaar vooruit te Robin Hilbrands blijft opkomen voor de veiligheid en de leefbaar heid in de Nieuwstraat. Foto: Soester Courant. kunnen kijken. 'Dat zijn dus klets praatjes, want er gebeurt niets als de ambtenaren het niet willen. De politiek knikt wel braaf, maar doet niks. Ze laten ons gewoon bar sten...' Hij vindt het tijd worden voor 'een beetje actie' in de ge meenteraad. 'Het zijn allemaal aar dige mensen die het nu voor het zeggen hebben, maar ze kunnen langzamerhand maar beter eens wat anders gaan doen. Er is fris bloed nodig, jonge mensen zoals die Roder van Arkel. Maar ze zit ten allemaal zó vastgeroest...' Ergernis Hilbrands is een van de mensen die zich de afgelopen jaren met hart en ziel heeft ingezet voor be stuurlijke vernieuwing in Soest, maar vrolijk is hij er bepaald niet van geworden. En als het om zijn eigen straat gaat al helemaal niet. 'Ik ben nu al zeven jaar bezig; het enige dat ik vraag is een veilige straat. Het enige resultaat is erger nis. De ambtenaren zeggen: we willen wel, maar er is geen geld. B. en W. zeggen: je moet bij de poli tiek zijn. Bij dc gemeenteraad hoef je ook niet aan te komen. Je schrijft de burgemeester een brief - kom nu toch 'ns bij ons kijken - maar je hoort niks meer. Ze dur ven het niet aan. Je krijgt niet eens een fatsoenlijke reactie. Ik geloof ze gewoon niet meer...' Hij wijst erop dat er in de afgelo pen weken enkele vrij zware onge lukken zijn gebeurd. 'De gemeen teraad moet nu eindelijk zijn ver antwoordelijkheid eens nemen en antwoord geven. Maar er is kenne lijk iedere keer wat. Wij ondervin den dagelijks de overlast van het verkeer in éen straat die gebruikt wordt waarvoor hij nooit ontwor pen is. Het is hier ook erg onvei lig voor de kinderen in de buurt. Er gaan hier op doordeweekseda- gen per etmaal zo'n 6000 auto's door. In 1996, weet ik nog, was dat nog maar iets meer dan 4000. Dat is de helft meer!' Denkt Robin Hilbrands erover het vechten tegen de gemeentelijke bierkaai dan maar op te geven? 'O nee, absoluut niet! Ik geloof nog steeds in de goede uitkomst. Maar het zou wel goed zijn dat er eens een kop rolt. En soms moet je ook eens flink schelden - dat helpt misschien...' gebeld, die meteen te hulp schoot met de ladderwagen. Op de bak werd een speciale constructie bevestigd, waarop de brancard kon worden vast geklikt. Zo was het mogelijk om de vrouw op verantwoorde wijze naar beneden te brengen, waar ze in de ambulance werd ge legd, waarmee ze naar het ziekenhuis werd gebracht. Over haar toestand is bij de redactie niets bekend. Foto: Soester Courant

Soester Courant | 2003 | | pagina 7