d' Oude £nqk Open dag zondag 1 juni 10.00-16.00 uur Katholiek Soest verwelkomt drie nieuwe pastores Better Bodies Soest 'Groene' kandidaten trekken samen op voor waterschap 'Kies voor een schone, waterrijke en veilige leefomgeving!' ^Waterschap ook verantwoordelijk voor de droge natuur' 1 ACTUEEL! Op zoek naar veiligere locatie avondvierdaagse Hemelvaartsdag Shaken-not-stired Défilé avondvierdaagse Eenrichtingsverkeer in zuid wegens werk aan de weg Bezwaren bedrijven tegen praktijk dierenarts verworpen PAGINA 4 WOENSDAG 28 MEI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 5 Zondag installatie in Mariakerk Baarn zelf uw kaas afsnijden Wegens verkeersdrukte op Koningsweg Computer probleem? expert SCHOEMAKER PROFIL! 13 <z\ t* - ^efca f<É Donderdag 29 mei Geopend van: 10.00 uur tot 20.00 uur Van 15.00 tot 19.00 uur LIVE MUZIEK m.m.v. Weteringpad 120 (hoek Koningsweg) 035-6016000 Overlast in periode van 2-18 juni Raadhuis dicht op 29 en 30 mei Marjan Haak, Jaap van Gent, Peter Schinkels Soester kandidaat Gerrit Witpaard ('gebouwd') Ook Jos v.d. Breemer kandidaat 'gebouwd' anderschap (Stb. ien na inwerking- ember 2000 i 18 april 2002 de daarop geba st hoofd van de af- is hem beslissingen tgaande brieven te lingen te verrichten en die verband ;rachtens de Rijks- srleende bevoegd aan het hoofd van anzien van de in ar- ig en verlies Neder- em gemandateerde J van de afdeling act te treden, in ge- sn politiek- of be- n, alvorens gebruik aat; \an het hoofd van in de hiervoor onder en ondermandaat te terende functiona- !003, mandaatlijst e verlening van on- artikelen 1 en 2 van lisatie en Naturalisa- e bevoegdheden, in ild als "Mandaatbe- van de burgemeester rking 1 april 2003. VOOR HET MAKEN TWEG (INRIT). gunning verleend weg (inrit): bestuursrecht kun- rotiveerd bezwaar- aarschrift wilt indie- ift worden gericht aan an Soest, Postbus 'aarschrift moet BIN- i deze bekendmaking gemeentehuis, Raad- mdzaken en verkeer, D-12.30 uur JNNINGEN mei en kapvergunning zijn nifeer eik (verspar, 1 Atlasceder gevraagde kapvergun- sstraat - 2 berken •elangen te worden ge- irgunning kunnen dit sn 4 weken na deze be- o\j de afdeling Groen en t, Postbus 2000, 3760 55-6093643. Binnen jen de aanvragen voor ige op de afdeling Groen is van Soest. IINGEN '2 mei i, 1 acacia 125 - 5 dennen en het genomen besluit verzending van het J>e- diend bij het college van s van de gemeente Soest, st ^DMAKINGEN VAN OP PAGINA 5 Komende zondag - 1 juni - vindt in de Maria Koningin- kerk in Baarn (Maatkampweg 18) de feestelijke installatie plaats van drie pastores, die het pastorale team van het samen werkingsverband van katho liek Soest, Soesterberg, Baarn en Eemnes komen versterken. Deken F. Zwarts installeert het drietal in de eucharistieviering die om 10:30 uur begint. Aan sluitend is er een receptie. Met de komst van de drie pastores - priester-pastor Jan Beekman en de pastorale werkers Huguette Jur- riaanse-Huyghe en Rini Bouwman - is het pastoresteam voor het sa menwerkingsverband, dat tot dus ver feitelijk alleen bestond uit pas tor Frans Overbeek - weer nage noeg op volle sterkte. In het infor matieblad Kruispunt van de Soes- ter parochies werden de nieuwe pastores als volgt geïntroduceerd. Pastor Jan Beekman Jan werd geboren op 6 december 1961 op een boerderij in Giesbeek. Na zijn middelbare schooloplei ding ging hij theologie studeren aan de KTU (Katholieke Theolo gische Universiteit) in Utrecht, sa men met andere priesterstudenten wonend in het Ariëns-convict. Hij liep stage in de parochies van Utrecht, Amersfoort en gedurende 9 maanden in Chicago. In septem ber 1989 werd hij benoemd tot pastoraal werker in Oldenzaal. Een jaar later werd hij gewijd tot diaken en op 24 mei 1991 vond zijn priesterwijding plaats. In 1994 werd hij benoemd tot priester-pas tor in de St. Josephparochie te Al melo en in 2000 tot pastoor voor de drie samenwerkende parochies van Almelo Noord. Pastor Huguette Jurriaanse-Huy ghe Huguette woont in Driebergen. Zij heeft de pastoraal theologische opleiding voltooid en zich gespe cialiseerd op het gebied van cate chese. Van 1998 tot 2002 was ze als bestuurslid en vrijwilligster werkzaam binnen het werkveld catechese. Ze gaf catechese aan volwassenen en bezinningsbijeen- U mag op de Oude Ambachtenmarkt op Hemelvaartsdag bij de kraam van Kaasboerderij "De Staelenhoef' (11/2 pond) Doet u dat tot op 10 gram nauwkeurig, dan is het stuk kaas van u Zit u ernaast, dan bent u de koper... Tot ziens op Hemelvaartsdag! Kaasboerderij "De Staelenhoef" Birkstraat 123 - Soest Tel.035-601 3781 komsten en verzorgde vorming en toerusting voor vrijwilligers van verschillende werkgroepen, zoals doopvoorbereiding, vieringen met kinderen, vormselvoorbereiding, kinderwoorddiensten. Ze is welis waar een beginnende pastor, maar heeft al de nodige ervaring en ging verschillende keren voor in vierin gen. Eerder, van 1993 tot 1995, was ze als docente werkzaam bij Marokkaanse en Turkse vrouwen voor lessen 'oriëntatie in de Neder landse samenleving'. In het kader van het project Islamvoorlichting geeft ze nog regelmatig lezingen over de Islam en werkt ze samen met predikanten om de dialoog met moslims op gang te krijgen. Huguette is geboren in België, waar ze van 1963 tot 1968 aan het conservatorium van Gent piano heeft gestudeerd en daarin jaren heeft lesgegeven. Van 1991 tot 1995 volgde zij de HBO-opleiding 'Levensbeschouwing, Communi catie en Educatie' aan de Hoge school Holland in Amsterdam, waar ze zich ook in de Islam ver-t diept heeft. Van 1995 tot 1999 stu-" deerde ze theologie en religiestu dies aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, waar ze haar doc toraal heeft behaald. Daarna volg de zij het pastorale kaar aan de Katholieke Universiteit van Utrecht, om in het bisdom te kun nen worden benoemd. Bovendien volgde ze nog cursussen 'Spiritua liteit' aan het Titus Brandsma In stituut. Pösfor Rini Bouwman Rini Bouwman woont in Leusden, is gehuwd met Lucie. Ze hebben drie kinderen. Op 16 april is hij 47 V.l.n.r. de pastores Rini Bouw man, Jan Beekman en Huguette Jurriaanse-Huygh e. jaar geworden. Na het Atheneum- B volgde hij vanaf 1974 de studie 'levensmiddelentechnologie' aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen. In 1981 rondde hij deze studie af. "Rissen 1984 en 1986 deed hij de vooropleiding oude ta len, Latijn en Grieks, waarna hij in 1986 de studie godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit in Utrecht aan ving. Hij voltooide deze studie, die hij in deeltijd moest volgen, in 1997. Tussen 1997 en 2002 volg de hij de kerkelijke opleiding pas toraal werker aan de Katholieke Theologische Universiteit in Utrecht. Vanaf 2000 tot heden werkte hij bij het pastoraal team van de parochies Leusdcn/Achter- veld, deels als stagiaire en deels als assistent van dit team. Rini moest al zijn studies in zijn 'vrije tijd' doen. Hij heeft en had immers een fulltime baan. Zo werkte hij van 1981 tot 1983 als microbioloog bij de Provinciale Keuringsdienst van Waren in Gro ningen. Vanaf 1983 is hij manager beleid en ontwikkeling, tevens lid van het management team en plaatsvervangend directeur bij het Centraal Orgaan Kwaliteitsaange legenheden in de Zuivel te Leus den. Hij is op latere leeftijd theo logie gaan studeren. Afgelopen zomer heeft hij de kerkelijke oplei ding tot pastoraal werker met goed gevolg afgesloten. Door het bis dom is hij toegelaten tot de func tie van pastoraal werker. Hij gaat wat korter werken, waardoor hij wat tijd vrij krijgt voor het pasto rale werk. In verband met de (verkeers)veiligheid overweegt de organisatie van de avond vierdaagse om volgend jaar vanaf een andere locatie te starten. Ze heeft haar oog laten vallen op sportcomplex Bos straat-Oost van S.O. Soest. 'Het is een optie. Je zit vlak bij het bos en er is goede parkeergelegen heid. We moeten even kijken of het défilé dan nog te doen is, qua afstand', zegt Henk Krops van de plaatselijke regelingscommissie (PRC) van de avondvierdaagse. Vorige week was de verzamelplek voor de deelnemers aan de avond vierdaagse voor het eerst gevestigd op het TBS-terrein aan de Ko ningsweg. Dat is de organisatoren op zich goed bevallen. Andersom uitte de directie van het bedrijf ook haar tevredenheid over het verloop van de avonden. De verkeersdrukte op de Konings weg en op het industrieterrein is evenwel reden voor de PRC om een rustigere startplek te zoeken. Eind juni vergadert de PRC daar over. 'Het terrein van TBS is een mooie locatie en we kunnen er volgend jaar eventueel weer te recht, maar de veiligheid staat voorop', aldus Krops. Voorzitter Paul Smit van S.O. Soest zegt formeel nog niets ver nomen te hebben van de PRC, maar weet wel dat er in kringen van de avondvierdaagse over is gesproken. 'Ik heb ook veel men sen horen klagen over de levensge vaarlijke situatie op de Konings weg. Om zes uur, half zeven is het daar spitsuur. In die zin is de Bos straat een mooie locatie. En er is ook goede parkeergelegenheid. Maar dan zul je iets moeten rege len voor de aan- en afvoer van de kinderen. Bij grote evenementen staat het verkeer vast op de Bos straat, dat hebben we laatst weer gemerkt bij ons internationaal jcugdtoernooi.' Voor een soepele doorstroming zou volgens Smit tijdens de avond vierdaagse de (spits)afsluiting bij de Den Blieklaan moeten worden opgeheven. Het verkeer kan dan via de Bosstraat bij het sportcom plex komen en vervolgens via de Wieksloterweg, de Zoom en Soest-Zuid terugrijden. 'Dat is, denk ik, een aardige oplossing is, maar dat moeten ze met de poli tie en de gemeente regelen', zegt Smit. Als de PRC bij S.O. Soest aan klopt, zal hij ze ook naar de ge meente verwijzen als het gaat om het gebruik van een van de velden. 'Het onderhoud van de velden is ons pakkie-an niet. Als het flink heeft geregend en er lopen twee duizend kinderen op een nat veld, heb je al snel een modderpoel. Dat is natuurlijk niet leuk voor de deel nemers en niet goed voor het veld.' Service desk onbereikbaar? Expert Schoemaker heeft vakmensen. Wij komen, indien nodig aan huis, uw probleem oplossen. Geniet zorgeloos van uw computer. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstilden: dinsdag t/m vrijdag en 9.00 uur lot 19.00 uur lag van 9.00 uur tot 17.00 M'^delwijksfraa» 2, 3764 CC Soes) Telefoon 035 - 6013331 (Vervolg van voorpagina) In tegenstelling tot de eerste twee avonden, bleef het woensdag en donderdag droog toen de wande laars op pad gingen voor 5 of 10 kilometer. Het hoogtepunt voor velen was uiteraard het défilé, waarbij burgemeester Koos Jans sen bij de ingang van het gemeen tehuis ter zijde werd gestaan door onder anderen verschillende raads leden. In de grote hanger aan de halsket ting van Ans Mann (fractievoorzit ter van GroenLinks) herkende kennelijk menigeen de ambtsketen van de burgemeester, want het was opvallend hoeveel handen zij moest schudden. De kleurrijke stoet, in gang gezet vanaf evenemententerrein de Eng, werd dit jaar muzikaal begeleid door PVO, Jong Beatrix uit Hil versum, VIOS uit Bussum en de wagenband die al enkele jaren meerijdt in de wandeloptocht. Krops kijkt met plezier terug op de avondvierdaagse waaraan weder om veel instanties hun medewer king verleenden. 'Er is onderweg altijd wel een klein incident, maar alles is goed verlopen. De politie was grandioos, van het Rode Kruis hebben we amper iets vernomen. Er zullen best wat blaren zijn ge weest, maar het geeft aan, dat de deelnemers goed schoeisel en goe de kleding dragen.' Verder kon de PRC steunen op de inzet van circa dertig vrijwilligers. Dat aantal is iets teruggelopen, vermoedelijk als gevolg van de ver plichting om een cursus voor over- steekbrigadier te volgen. Deze neemt normaal gesproken vier dagdelen in beslag, maar in Soest werd de cursus op één avond ge houden. De deelnemers ontvingen daarna een akte van aanstelling, die overigens alleen geldig is tij dens de avondvierdaagse. 'We moeten kijken of de regelgeving zo formeel gehanteerd moet worden, want het kost je dus medewerkers. Aan de andere kant is het heel be langrijk voor de veiligheid en om verzekeringstechnische redenen moet het tegenwoordig nu een maal.' Noteren in uw agenda: volgend jaar is de avondvierdaagse van 7 tot en met 10 juni. Van 2 tot en met 18 juni wor den verschillende veranderin gen doorgevoerd in de Ossen damweg en de Vondellaan. Daarom zal er gedurende die periode op werkdagen eenrich tingsverkeer worden ingesteld. Verkeer dat Soest verlaat in de richting van Amersfoort kan ge woon via deze route blijven rijden. Verkeer van Amersfoort naar Soest zal worden omgeleid via de Birkstraat. Om de verkeersafwikkeling in de spits zo min mogelijk te storen, geldt deze maatregel alleen tussen 9:00 en 16:00 uur. Daarvoor en daarna zijn de Ossendamweg en de Vondellaan gewoon in beide richtingen berijdbaar. De werkzaamheden die worden uitgevoerd, betreffen onder meer het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag in beide straten. Hier door zal de geluidsproductie wor den gereduceerd. Ook komen er nieuwe verkeerslichten die op een andere wijze zullen worden gere geld. Dat moet de doorstroming, met name tijdens de spits, bevor deren. Verder wordt het straks verboden om vanaf de Ossendamweg links,- af de Oude Utrechtseweg in te slaan. Ook vanuit de Oude Utrechtseweg mag niet meer links af de Ossendamweg worden inge reden. Daarentegen wordt de af sluiting bij de Braamweg ongedaan gemaakt. Verderop wordt een extra oversteekplaats aangebracht. Het zijn zogenoemde korteter- mijnmaatregelen, waartoe vorig jaar reeds werd besloten. Ze staan los van de discussie over de hoofd wegenstructuur die de komende weken haar ontknoping krijgt. Asfalteren Op diverse locaties, maar niet te gelijkertijd, wordt geasfalteerd in Soest. Ter plekke zal de doorgang tijdelijk belemmerd zijn. De duur ervan is mede afhankelijk van de omvang van het deel dat een nieu we asfaltlaag krijgt. IJs en weder dienende zullen deze werkzaamhe den eind juni worden afgerond. De bezwaren van de Stichting Bedrijventerrein Soestdijk te gen de vestiging van een die renkliniek aan de Koningsweg zijn door het college verwor pen. Onder voorbehoud dat de provincie akkoord gaat, krijgen dierenarts Jan Meursing en zijn zoon Wirdjo daarom ge woon een vergunning. Een praktisch bezwaar van de stichting is dat de dierenarts dage lijks zestig tot honderd bezoekers trekt en daarmee parkeerproble men veroorzaakt. Het college vindt dat niet reëel. Er zal sprake zijn van hooguit dertig bezoekers, ver spreid over de hele dag. Bovendien hebben vader en zoon. Meursing straks de beschikking over vier ei gen parkeerplaatsen en dat is vol doende, aldus het college. Ook had de stichting gesteld, dat het niet raadzaam is om op een druk kruispunt een dierenkliniek toe te staan. In dat kader ziet het college evenwel het verschil niet tussen een praktijk van een dieren arts en een bedrijf. De praktijk zal worden gevestigd in een bestaand bedrijvengebouw dat nu nog grotendeels leeg staat. Meursing en zoon willen erheen, omdat hun huidig onderkomen aan de Van Mecklenburghlaan te klein is geworden. Aanvankelijk had het college hun verzoek niet gehonoreerd onder het mom dat bedrijfsgebouwen beschikbaar moeten blijven voor ondernemin gen. Een meerderheid van raads fracties kwam daarop met een voorstel Meursing wel medewer king te verlenen en een procedure te starten, waarmee kan worden afgeweken van het bestemmings plan. Die is inmiddels in gang ge zet. Het gemeentehuis is donderdag 29 mei (Hemelvaartsdag) en vrijdag 30 mei gesloten. Daarmee vervalt tevens de extra openstelling van de afdeling burgerzaken op donder dagavond. Ook het Centrum Werk en Inkomen (CWI), dat in het raadhuis is gevestigd, blijft dicht. Maandag 2 juni gaan de deuren weer open. Onder de kandidaten voor het nieuwe waterschapsbestuur be vinden zich ook Jaap van Gent ('gebouwd') en Marjan Haak en Peter Schinkel (beiden 'in gezetenen'), alledrie uit Soest. Zij zijn zogenaamd 'groene' kandidaten. Dat wil zeggen dat ze gesteund worden door de milieu- en natuurbescher mingsorganisaties. Vanaf 28 mei tot 12 juni vinden verkiezingen plaats voor de bestu ren van de waterschappen in Mid den Nederland. Zo ook in Water schap Vallei Eem. Het gaat om schriftelijke directe verkiezingen, die zullen worden gehouden voor de categorieën ingezetenen, ge bouwd, ongebouwd en bedrijfsge- bouwd. Met name voor de eerste twee categorieën (inwoners en huiseigenaren) hopen de gezamen-* lijke groene kandidaten uit Soest dat op deze verkiezingen nog eens extra de aandacht gevestigd wordt. 'Wij willen graag duidelijk maken wat het belang is van voldoende schoon water op de juiste plek, waar we allemaal van kunnen ge nieten. Daarvoor is het nodig dat er een waterschap is met een bre de kijk, waarin alle belangen goed worden afgewogen en waarin ook de natuur- en milieubelangen een duidelijke plaats hebben. Maar ze ker zo belangrijk is dat het werk van de waterschappen breder be kend wordt. Vooral in het stedelijk gebied is voor veel mensen niet duidelijk wat waterschappen doen, wat gemeenten doen met water en op welke punten ze samenwerken. En dat, terwijl iedereen toch ge baat is bij een goed en vooral ook duurzaam waterbeleid.' Groen programma De samenwerkende natuur en mi lieuorganisaties steunen een flink aantal deskundige en ervaren kan didaten die zich in het water schapsbestuur sterk willen maken voor belangrijke punten zijn, zoals: Genieten van water: dichtbij huis in de woonwijk, maar ook in het buitengebied. Wandelen, fiet sen, schaatsen, kanoën, vissen, noem maar op. Een bloemrijke slootkant, stekelbaarsjes, libellen. Gezond water: Voor mens en natuur is schoon water essentieel, zowel in het landelijk gebied als in de stad. Daarvoor is het nodig om riooloverstorten te saneren, vuile bagger te verwijderen en de ver ontreiniging door meststoffen, be strijdingsmiddelen en bouwmate rialen terugdringen. Ruimte voor water: Veiligheid V.l.n.r. Jaap van Gent, Marjan Haak en Peter Schinkels. Foto Soester Courant. staat voorop! Daarvoor heeft het water meer ruimte nodig. Vasthou den van water in het eigen gebied geeft minder overlast elders. De aanleg van natuurvriendelijke oevers brengt de bloemrijke water kanten weer terug. En sommige gebieden zijn nodig voor klein schalige waterberging of noodover- loop. Genoeg water: Ondanks dat er op bepaalde plekken soms sprake is van wateroverlast, is er in veel gebieden juist te weinig schoon water. Daarom willen wij het wa terpeil in een aantal natuurgebie den verhogen, want de oplossin gen voor wateroverlast en verdro ging horen bij elkaar. En schoon regenwater hoort niet in het riool! Dat kan beter naar de tuin of in het plantsoen afgevoerd worden. Brede kijk: Zeker zo belangrijk is een goede afweging van alle be langen, een betere afstemming tus sen waterbeheer, milieubeheer en ruimtelijk gebruik in stad en plat teland; een efficiënt en betaalbaar waterschap, een rechtvaardige kos tenverdeling en niet te vergeten goede communicatie met de bur ger. Water. Een van onze eerste le vensbehoeften. Vervuiling van het oppervlaktewater en een té zorgeloos gebruik van onze wa tervoorraden zorgen er echter voor dat een goed waterbeheer meer dan ooit noodzakelijk is. De verandering van ons milieu en het klimaat vergen creatieve oplossingen van waterbeheer ders. Het Waterschap Vallei Eem ver vult in onze regio een belangrijke rol. Het Waterschap houdt zich bezig met de waterhuishouding, de kwaliteit van het water (niet het drinkwater, daarvoor zijn de wa terbedrijven verantwoordelijk) en de waterkering (dijken). Kortom: het Waterschap voert taken uit waar belang bij heeft. Ingezete nen leveren jaarlijks een financiële bijdrage voor goed waterbeheer. De eigenaren van onroerend goed - dat kan een huis zijn, maar ook grond of een bedrijf - betalen zelfs extra belasting. Daar staat tegen over dat men stemrecht heeft voor de categorieën, waarvoor men be taalt. Zo kan men door te stem men (indirect) invloed uitoefenen op hei beleid dat het waterschap voert. Het stembiljet ligt inmiddels bij iedereen op de mat. Draag ook een steentje bij aan een schonere, waterrijke en veilige leefomgeving! Gerrit Witpaard Vanzelfsprekend wil iedereen dat zijn belangen worden behartigd door mensen met kennis van za ken. In de categorie 'gebouwd' (deze categorie vertegenwoordigt de eigenaren van gebouwen, onder wie huiseigenaren en woningcor poraties) stelt Gerrit Witpaard uit Soest zich verkiesbaar binnen kies kring I. In deze kieskring vallen Amersfoort, Baarn, Bunschoten, De Bilt (gedeeltelijk), Eemnes (ge deeltelijk), Nijkerk (gedeeltelijk), Putten (gedeeltelijk), Soest en Zeist (gedeeltelijk). 'Als afgestudeerd cultuurtechnicus aan de Landbouw Universiteit te Wageningcn weet ik hoe belangrijk en kostbaar water is, óók in ons land. Bovendien kan ik in dit op zicht beroep doen op mijn jaren lange ervaring als landbouwkundig adviseur en projectleider bij het waterbeheer in diverse ontwikke lingslanden,' aldus Gerrit Wit- Gerrit Witpaard, nr. 10 in de ca tegorie 'gebouwd'. paard. Hij is zich bewust van het belang van een goed waterbeheer in deze regio. Hij is door zijn erva ring niet alleen in staat problemen te analyseren, maar draagt ook oplossingen aan en is bovendien een teamplayer. Hij wil zich ook sterk maken voor de. bekendheid van het functioneren van het Wa terschap Vallei Eem. Daarom gaat Gerrit Witpaard de verkiezin gen in met de leus: 'Het is het waard, stem Witpaard!' Hef waterschap moet zich niet alleen bezighouden met het be heer van de natuur in en rond het water, maar zal ook actief moeten werken aan verbete ring van de kwaliteit van de 'droge' natuur daar omheen. Dat betoogt kandidaat-wafer- schapsbestuurder Jaap van Gent uit Soest. Hij wil zich als groene kandidaat, gesteund door de natuur- en mi lieuorganisaties, in het bestuur van het waterschap gaan inzetten voor de belangen die bewoners en eige naren van gebouwen hebben bij een gezonde natuur in en om de steden. De afgelopen jaren is het water schap steeds milieuvriendelijker omgegaan met het beheer van het water en de daarbij behorende oevers. Deze zogenaamde 'natte' natuur maakt in veel gevallen on derdeel uit van de ecologische hoofdstructuur. Dat zijn stroken grond waarmee verschillende na tuurgebieden met elkaar verbon den zijn en uitwisseling van dieren en planten i.. bieden kan plaatsvinden. Deze ver bindingszones bestaan soms uit droge terreinen waar het water schap in veel gevallen ook zeggen schap over heeft. Daarom zal de inzet van het waterschap voor het natuurvriendelijke beheer zich moeten uitbreiden naar deze dro ge gebieden, aldus kandidaat wa terschapsbestuurder Jaap van Gent. Wateroverlast versus verdroging De afgelopen jaren is er door de toenemende regenval in korte pe rioden grote wateroverlast geweest. Op enkele plaatsen waren zelfs overstromingen. Hoewel dat in Eemland gelukkig nog wel mee viel, zijn ook hier kelders onderge lopen. Van Gent constateert een ogenschijnlijke tegenstrijdigheid omdat gelijktijdig de bodem op heel veel plaatsen verdroogt. Het verdwijnen van waardevolle natuur en interessante recreatiemogelijk heden is het gevolg. Hij vindt daar om dat het water niet als vijand gezien moet worden waar je tegen vecht, maar waar je mee samen werkt. De consequentie daarvan is dat er op veel meer plekken ruim te gecreëerd moet worden voor de opvang en het vasthouden van het water in de.bodem. Hierdoor ont staat een grotere veiligheid, meer waardevolle natuur en goede re creatiemogelijkheden. Deze drie zaken gaan volgens Van Gent heel goed samen. Water bron van leven Zonder water is er geen leven mo gelijk. Alleen daarom al reden om er zorgvuldig mee om te gaan. Water is ook niet meer in onbe perkte hoeveelheid in een goede kwaliteit voorhanden. Dat wil Van Gent helpen veranderen. Naar zijn mening moet dat mogelijk zijn in ons land waar regen overvloedig valt en veel meren en rivieren zijn. Dc groene bestuurders in het wa terschap hebben zich daar dc afge lopen jaren al voor ingespannen. Hij hoopt dat werk in het water schapsbestuur straks voort te kun nen zetten. Van het vijftal Soester kandida ten voor een zetel in het water schapsbestuur staat ook agra riër Jos van den Breenjer (van het Breemeentje) op de lijst in de categorie 'gebouwd'. Als ondernemer met een bedrijf van 40 ha en 60 melkkoeien in het landelijk gebied heeft hij direct belang bij schoon water, maar vindt hij hef ook belangrijk dat planten en dieren goed kunnen voortleven in een schoon watermi lieu. 'Ik doe al ongeveer 10 jaar aan weidevogelbescherming in sa menwerking met Ark en Eemland- schap. Ook doe ik mee aan het project 'Anders sloten schonen', aldus Van den Breemer. Als lid van de Milieu Commissie in de gemeente Soest, houdt hij zich al een aantal jaren bezig met het landelijk gebied, waarbij de rioolwaterzuivering zijn speciale aandacht heeft. 'Als bestuurskan- didaat vind ik het zeer belangrijk dat belangen van mensen serieus worden genomen. Het waterschap moet dan ook snel uit kunnen leg gen waarom iets wel of niet moet gebeuren in het gebied,' aldus de Soester.

Soester Courant | 2003 | | pagina 5