99 DMMES LIENNE FANTA 1 Zwarte komedie van Shakespeare op 13 en 14 juni in Cabrio JE M JBra* V? AVIKO Samenwerkingsproject Muziek oor 'Kunstmagneetschooi' SPOED Soest50jaargejjeden| Foto-expositie Richard Monquil in Artishock anuóhocK FLORYN JENEVER VN GELRE IJENEVER kilozak verse soorten fles 1,5 liter •CULTUUR f Volksuniversiteit biedt nieuw programma aan Abdelkader Benali komt naar Artishock Wie van Soest houdtleest de 1 PAGINA 14 ^B^G4JÏÏnT2ÖÖ3; De Droom voert 'Measure for Measure' op SOESTER COURANT HU' "l )p De Buut, Klimop en Desmond Tutu Cc abrio Theater Rapalje: 'Getemd door de liefde' De Soester Courant zoekt met spoed BEZORGERS Heb je op woensdag tijd om een wijk te lopen? Ook invalbezorgers zijn welkom. PAGINA 15 Soester Sportweek. Van Wijk mwim* Opening zaterdag 7 juni DANSEN Soester dansers in de prijzen TELEFOON (035) 601 41 52 SPULLENHULP Foto-expositie Richard Monquil Jazz-workshop Job Helmers 'JL\h 'Lagaan, Once upon a time in India' Boni W1C23.20Q, en week voor midzomer, op 13 en zaterdag 14 juni brengt Toneelgroep de room zijn elfde theaterpro- uctie in de open lucht, en de erste op de nieuwe locatie*.; et schitterende openlucht beater Cabrio in Soest. Mf, :h literfles literfles 6 0.59/lit er lier pakt de Droom uit met een üeuwe Shakespeare-productie: Measure for Measure', een smake- jke satire over normen en waar- en, die qua thematiek natuurlijk randend actueel is. Measure for Measure' is een wei- ig frequent opgevoerd maar bij- onder prikkelend stuk van Shake- peare waarin begeerte en manipu- tie de hoofdrol spelen, zowel de moties als de lusten regelmatig loog oplopen, een cipier en een oerenmadam elk hun eigen bes- gnes hebben, een losbol en een ooier elkaar verbaal de loef afste- en en menig personage na veel Trassende wendingen tot zijn schade en schande ontdekt dat niets is wat het op het eerste ge zicht lijkt. Dit stuk bijwonen in een unieke openiucht-ambiance belooft een niet te missen ervaring te worden, te meer daar kosten noch moeite zijn gespaard: voor de regie werd professional Jacolien Schepers be naderd, de gehele vormgeving en belichting is professioneel begeleid en als klap op de vuurpijl is er ook nog gezorgd voor muzikale omlijs ting: in het stuk zijn fraaie grego riaanse zangen verwerkt die wor den uitgevoerd door (naam koor). Picknick Gedurende de zomervoorstellin gen van de Droom ontstond bij de toeschouwers stilaan de traditie om wat vroeger op te komen dagen en ter plaatse te picknicken. Natuur lijk zijn goede tradities er om in ere gehouden te worden, en hoewel de infrastructuur van Cabrio de ver koop van maaltijden niet mogelijk maakt, gaan de deuren om 18:00 uur al open en worden de toe schouwers van harte uitgenodigd met hun picknickmand op de tri bune plaats te nemen (een kussen tje en iets tegen de muggen zijn aanraders). Koffie en een eenvou dig drankenbuffet zijn wel ter plaatse aanwezig. De voorstelling begint telkens om 20:30 uur. Het aantal voorstellingen dit jaar blijft beperkt tot twee, waarbij voor elk van de voorstellingen wordt uitgegaan van een maximale bezet ting van ca. 4300 personen. Om teleurstelling en lang wachten aan de kassa te voorkomen, raadt de Droom dan ook belangstellenden aan tijdig kaarten (a 8,00 p.p.) te bestellen. Dait gaat het snelst en het gemakkelijkst via de website van de Toneelgroep, www.de- droom.nl, waar ook informatie te vinden is over de productie en de locatie. Wie niet beschikt over in ternet, kan ook op werkdagen van 19:00 tot 21:00 uur via (035) 526 0649 reserveren. het kader van de beleids kannen voor de nieuwe open- are school in het Breed Edu- atief Centrum aan de Smits- keg in Soest, hebben de drie lasisscholen De Buut, De üimop en Desmond Tutu aar nieuwe vormen van sa- nemverking gezocht, o.a. met le Muziekschool Soest (onder- leel van Scholen in de Kunst). de afgelopen periode hebben ïuziekdocenten van Scholen in de Ainst op drie vrijdagen muziekles- :n gegeven met als thema Zuid- tmerika. Via deze lessen konden e leerlingen, hun ouders en de :hoolteams ervaren wat muziek iet je doet. De schoolteams en de ocenten muziek vinden dit 'een elangrijke schakel in de ont- looiing van kinderen', rraag willen de' scholen op een aste basis verder samenwerken. In 002 waren er serieuze plannen in het Breed Educatief Cen- ïm hiervoor plaats in te ruimen. kunstmagneetschooi' was toen thema waar gemeente en on- rwijs op wilden inzetten en men is unaniem enthousiast voor dit ie van onderwijs. De drie scho en Scholen in de Kunst maken mend schooljaar vast een start ;t de uitwerking van de plannen rvoor en hopen dit in de ko- nde jaren uit te werken tot een lwaardige kunstmagneetschooi. nmorgen (woensdag) zouden de ideren in het gemeentehuis van est een slotpresentatie geven, de aanwezigen daar te herinne- aan de plannen voor de kunst- igneetschool en te laten zien en jren wat dit bij kinderen teweeg n brengen. Het college, de idsleden en de medewerkers van i afdeling onderwijs waren voor Mfl presentatie uitgenodigd. Nieuwe kansen H 2001 trok de gemeente Soest eeh projectleider aan die de moge lijkheden van een kunstmagneet schooi zou onderzoeken voor het nieuw te bouwen pand voor de basisscholen De Buut, Desmond Thtu en de Klimop. Na uitvoerig orerleg met de afdeling onderwijs van de gemeente, de directie en docenten van de bewuste scholen en vertegenwoordigers van diverse kunstdisciplines in Soest, vertrok een groep van 25 mensen eind maart 2002 voor een tweedaagse .Conferentie naar Zutphen. Het doel van deze bijeenkomst was de mogelijkheden van de kunstmag- fflèetschool te inventariseren en om een realistisch, praktisch plan en tijdpad uit te zetten, mede om al bij de bouwplannen voor het nieu we onderkomen rekening te hou den met voorzieningen die nodig zijn bij het geven van kunstvakken. De groep deelnemers aan deze r tweedaagse was unaniem enthou- I siast om zich in te zetten voor deze soort van onderwijs in de basis school, ook al omdat in Soest nog niet een dergelijk schooltype is. Men zag veel kansen voor de kin deren: uitbreiding van de ontwik kelingsmogelijkheden; evenwichti ge opvoeding met kansen op ont plooiing op veel gebieden; de so ciaal-emotionele ontwikkeling wordt bijzonder gestimuleerd: de leerling ontwikkelt zelfvertrouwen, doorzettingsvermogen, concentra tievermogen, (zelf)waarnemings- vermogen, zelfexpressie, zelfbe heersing en het vermogen tot sa menwerking (in de vorm van sa menspel); verdieping en spirituele ontwikkeling. Deze kansen zijn voor elk kind een uitdaging maar vormen zeker voor leerlingen in een achterstandsituatie een enor me uitbreiding van de ontwikke lingsmogelijkheden. Rendement Om het rendement van deze ont moeting niet verloren te laten gaan heeft de Muziekschool Soest (on derdeel van Scholen in de Kunst) contact opgenomen met Marijke Kemp, hoofd van basisschool De Buut, Desmond Hitu en Klimop, om op bescheiden schaal een mu- ziekproject aan te bieden waarin leerlingen, ouders en docenten aan den lijve ondervinden wat muziek met je doet. In 'de maand mei maakten alle groepen drie weken lang naar hartelust muziek met als thema Zuid-Amerika op De Buut, Desmond Tbtu en de Klimop met ondersteuning van docenten van Muziekschool Soest. i OPENLUCHTTHEATER Vrijdag 6 juni (Toneelvoorstelling speciaal voor middelbare scholieren.) Een furie, een echte feeks, dat is Katja, de oudste dochter. De jongste, Bian- ca, heeft talloze aanbidders, maar vader heeft bepaald dat eerst Katja aan de man moet... Simon, Bian- ca's vurigste aanbidder, gooit het op een akkoordje met vriend Peter. Peter versiert Katja, zodat Simons kansen toenemen. In ruil daarvoor woont de armlastige Peter gratis in Simons kleine stu deerkamer. Het begin van een tra gikomedie over de liefde in heden daagse setting. Charme versus ruwe blanke pit. Jeugdige brutali teit versus traditionele, ouderlijke angst. Schijnbaar vergeten roman tiek versus een harde, onpersoon lijke maatschappij. Aanvang: 20.30 uur. Entree: 6,00. Kaarten verkrijgbaar bij VW Soest, drogisterij Sukking Soesterberg en aan de kassa van het theater. Scène uit 'Getemd door de lief de'. Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Uit de Soester Courant van Vrijdag 5 Juni 1953 SOESTER KOREA-STRIJDER ONDERSCHEIDEN. Onze plaatsgenoot H. Stil, die vo rig jaar, als soldaat eerste klasse der infanterie, in Korea deel uit maakte de van Nederlandse Expe ditionaire Strijdmacht in Korea, is dezer dagen, in het kamp Waterloo op de Leusder heide, voor het front der troepen onderscheiden. Hij heeft zich in Korea onderschei den door zijn grote verdiensten en goed gedrag als militair bij de ge neeskundige dienst. De minister - Sjin Tai Yoeng, van het Ministerie van Nationale Ver dediging der Republiek Korea, reikte hem reeds eerder daarvoor persoonlijk de onderscheiding "Wharang" uit. In de begeleidende oorkonde staat vermeld, dat Stil zich gedurende zijn diensttijd als uitstekend sol daat gedroeg en vele malen aan gevechten en verkenningstochten deelnam. Hij vervulde de ware roeping voor de militaire geneeskundige behan deling en verpleging. Zonder acht te geven op eigen veiligheid heeft hij, onder veelvuldig zwaar vijan delijk vuur, gewonde militairen verpleegd. Zijn verrichtingen zijn zowel hemzelf als de Ned. Expe ditionaire Strijdkrachten in Korea tot grote eer, zo besluit deze oor konde. Loop door Soest. Dinsdagavond werd de Sportweek voortgezet met "De loop door Soest", een wedstrijd over 3'/2 km., waarvoor 8 niet-Soestenaren en 10 Soestenaren hadden inge schreven. Op het S.E.C.-terrein aan de Schrikslaan loste onze burgemees ter het startschot en na een terrein ronde te hebben gemaakt liepen de deelnemers over dc Schrikslaan, Beetzlaan, Koekoeksweg, Laan straat, Krommeweg, Hartweg, Nieuwstraat en Beetzlaan, om bin nen een kwartier weer allen op het S.E.C.-terrein verenigd te zijn. De prijzen werden alsvolgt toege kend aan de drie eerstaankomen- de Soestenaren en de drie eerst aankomende niet-Soestenaren. Niet-Soestenaren: 1. T. v. Ginkel, Baarn. 2. J. Tonkelaar, Baarn. 3. K. de Jong, De Bilt. Soestenaren: 1. B. Ruttenberg. 2. J. Swager. 3. B. Monsjou. Gymnastiek Soest-Soest. Des avonds had in de zaal van "Eemland" de gymnastiek-de- monstratie plaats tussen de ploe gen van de Turnverenigingen in Soest (Duitsland), "Olympia" en "Crescendo". Het was het slechte weer, dat ook ditmaal de tegenstander van de Sport-Féderatie was en oorzaak werd, dat deze demonstratie niet op het S.E.C.-terrein kon plaats hebben. Men heeft er echter geen spijt van gehad, dat dit onderdeel in de zaal werd afgewerkt, want, met de uitsluiting van koude en regen, kon hier een programma worden afgewerkt, dat groter en gevarieerder kon zijn dan in de buitenlucht. De belangstelling voor dit onder deel der Sportweek was zeer groot. De zaal was tot in de nok toe vol en de toeschouwers waren ook ge zeten op het toneel, daar op de verhoging achter in de zaal de de monstraties werden gegeven. De gezamenlijke opmars bracht 11 Duitse meisjes en een aantal meis jes van Crescendo en Olympia op het podium, alsmede 10 jongens van Olympia. Het nieuwe cursusprogramma van Volksuniversiteit Soest voor het komende najaar is deze week uitgekomen. Het programma is verstuurd naar alle cursisten die de laatste ja ren aan een activiteit van Volksuniversiteit Soest hebben deelgenomen. Het is ook be schikbaar op een groot aantal plaatsen waar veel publiek komt. Op het programma staan weer veel nieuwe activiteiten. De bekende talencursussen waar Volksuniversi teiten in den lande bekend om zijn, zijn uiteraard prominent aanwezig. Als nieuwe taal staat dit jaar Nieuwgrieks op het programma. Verleden jaar is met succes gestart met een cursus Duits voor begin ners. Deze cursus krijgt komend najaar een vervolg en ook met Duits I kan weer gestart worden bij voldoende belangstelling. De cur sussen Frans, Spaans, Italiaans en Engels zijn te volgen op meerdere niveaus, vanaf beginners- tot en met conversatieniveau. Wie van lezen houdt en geïnteresseerd is in de Nederlandse, Engelstalige of Spaanstalige literatuur en deze ta len redelijk beheprst, kan terecht bij de Leeskring Nederlandse lite ratuur, Leeskring Engels of de Leeskring Spaans. Nieuw dit jaar is een cursus voor kinderen van 7 tot ongeveer 12 jaar: de cursus Cartoon- en strip tekenen voor kinderen. Zij leren hun zelf ontworpen stripheld de meest fantastische avonturen en grappen te laten beleven. Dezelf de cursus wordt ook voor volwas senen gegeven. Enkele andere nieuwe cursussen zijn: Emotione le intelligentie, waarin het verder ontwikkelen van het eigen EQ wordt getraind; Coachend leiding geven voor iedereen die leiding geeft aan een of meer medewer kers; Het schrijven van een be knopt marketingplan (een cursus met een zakelijk tintje voor de - startende - ondernemer en voor iedereen die zijn of haar kennis wil uitbreiden); Numerologie ofwel de m a k al a;a|H.§ Soesterbergsestraat €139.00D,-k.k. 2-karner-servfce-appantement Geheel gerenoveerd Schitterend uiüzicht: op parkcuin Met garage en berging V. Tel.: [035] 601 50 50 nerit www.vanwijkmakelaars.nl nvm leer van getallensymboliek; Dro men begrijpen; Sterrenkunde voor beginners, Luisteren naar kinde ren; Binnenhuisarchitectuur. Informatica Op informaticagebied worden naast de beginnerscursus 'Win dows' en 'Internet en e-mail', dit seizoen een cursus 'Excel' en een cursus 'Websites maken' aangebo den. Op creatief gebied is er een groot aantal mogelijkheden zoals: Hoeden maken, Meubelstofferen, Boekbinden, Kalligrafie voor be ginners en voor gevorderden, Pa per roses maken, Schilderen op porselein en meerdere workshops Werken met natuurlijke materia len. Daarnaast komen veel ver trouwde cursussen terug zoals Yoga, culinaire workshops, een Wijncursus, Bridgecursussen, cur sussen tuinonderhoud of -ontwerp en nog veel meer. Ook lezingen en enkele excursies zijn weer in het programma opge nomen. Zo start het cursussei2oen met een excursie getiteld 'Genie ten van bomen', naar het Bomen- centrum Nederland in Baarn. En kele onderwerpen van de verschil lende lezingen zijn architectuur en kunst van Berlijn, een rondreis door Australië, de tentoonstelling De ontdekking van het oneindige, die handelt over Russische geschil derde landschappen uit de 19e eeuw, en Woorden onderweg over taalervaringen in den vreemde. Samen met Artishock wordt een muzikale lezing gegeven door het Marzieh Reyhani Quartet. Open Dag Dit aanbod is nog lang niet alles. Wie meer informatie wil kan naar de Open Dag komen die op zater dag 30 augustus wordt gehouden (11:00-14:00 uur) in gebouw Or- lando, Di Lassostraat 65. Op deze dag zullen zoveel mogelijk docen ten aanwezig zijn om informatie te geven over hun cursussen. Wie het programma deze week niet ontvangt kan het aanvragen bij dc Volksuniversiteit, 82035- 6022195, of per e-mail: Vu- soesl@csnet.nl. De Volksuniversi teit is tot 6 juli (start van de zomer vakantie) geopend op maandag 13:00-16:00 uur en dinsdag, woensdag en donderdag 10:00- 13:00 uur. Het programma is ook af te halen bij de VVV-kantoren en bibliotheken in Soest, Baarn en Bilthoven. Verder in Soest in het gemeentehuis en bij verschillende boekhandels, gezondheidscentra en supermarkten. Het is te bekijken op internet op www.volksuniversiteit.nl/soest. Tegelijk met het uitkomen van het programma is de inschrijving voor de verschillende activiteiten ge start. In samenwerking met Artis hock Literair organiseert de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) op donderdag 19 juni om 20:00 uur een ontmoe ting in het Artishock-gebouw met Abdelkader Benali (1975), winnaar van de Libris Literatuur Prijs 2003. Hij kreeg deze prijs voor het boek 'De langverwachte'. Benali kan goed vertellen, zal in de Filmzaal van het Artishock-gebouw worden geïnterviewd en leest voor uit ei gen werk. In 1996 debuteerde de in Marokko geboren auteur met de succesroman 'Bruiloft aan Zee', dat inmiddels in tien andere lan den verscheen en in Frankrijk werd bekroond met de Prix du Meilleur Premier Roman Etranger (1999). Benali schrijft regelmatig in het Algemeen Dagblad, de Groene Amsterdammer, de Volkskrant, Esquire en Vrij Nederland. Arjan Peters over hem in de Volkskrant: 'De vitaliteit en vrijheid die Benali uitstraalt, maken zijn tweede ro man groots'. Abdelkader Benali Boeken van Benali zullen op deze literaire avond worden verkocht door boekhandel Van de Ven. Toegangskaarten kunnen daar ook besteld worden. Telefonisch reser veren bij Van de Ven (§§6012419) of bij Artishock (826019577), ver der 's avonds aan de zaal. Toe gang: 7,50; Vrienden van de SLAS, CJP, 65+ en leden van Ar tishock 5,00. Artishock-exposant in de maand juni is de Soester ama teur-fotograaf Richard Mon quil (35). De expositie, die uit sluitend uit zwart-wit opnamen is samengesteld, mag als Mon- quil's debuut worden gezien. Eerder was er al eens een serie foto's van hem te bewonderen in café Halewijn in Amers foort. Richard Monquil is een fotograaf die er graag op uit trekt om zijn onderwerpen in de buitenlucht te zoeken. Hij is daar op zoek naar hetgeen zich spontaan aandient. Richard: 'Overal kun je een spel van lijnen en nuances tegenkomen: in de natuur, het landschap, de stad, het verkeer, op het industrie terrein, enz. Ik kan worden getrof fen door de symmetrie van bij voorbeeld een beukenlaan of mo derne architectuur. De lijnen en de nuances die door de lichtval te weeg worden gebracht komen voor mij meestal het best tot hun recht in zwart-wit fotografie. Met mijn camera probeer ik het licht mooi te vangen, het lijnenspel te benadruk ken of de kleurnuances in grijsto nen te accentueren.' Huisvader Richard Monquil werd geboren in Eek en Wiel (gemeen te Maurik). Van zijn vierde tot zijn zestiende jaar woonde hij ook al in Soest. Via Amersfoort is hij met zijn vrouw Ellen in Tietjerk op het Friese platteland gaan wonen. Na zeven jaar Friesland aanvaardde zijn vrouw een nieuwe baan in Zeist. Dit was de aanleiding om weer in Soest neer te strijken. Ze hebben drie kinderen: Pim (9) en de tweeling Roos en Merel (5). Richards kriebel voor fotografie ontstond op de fotoclub van de scholengemeenschap 'de Amers- foortse Berg', waarna het rond zijn zestiende verwaterde. Met het schoolgaan van de tweeling ont stond de ruimte en tijd om de oude liefde weer op te pakken. Richard: 'Eerst zocht ik mijn on derwerpen uitsluitend in de na tuur. Ik voelde me toen nog niet vrij genoeg om mensen te fotogra feren, hen te laten poseren of een situatie naar mijn hand te zetten. Nu waag ik me daar wel aan en gaat het een steeds groter deel van mijn werk beslaan. Toch blijf ik gaan voor het spontane. De niet gearrangeerde foto's die zich zelf aandienen. Het zien van de haast eindeloze mogelijkheden die zich dagelijks openbaren is soms lastig. Wat maak je wel en wat maak je niet?' Monquil is vorig jaar begonnen met een deeltijdopleiding aan de Amsterdamse Fotoacademie. Een praktisch gerichte driejarige oplei ding, waarmee jaarlijks circa ze ventig mensen beginnen. Aan het eind van het 2° cursusjaar zal hij een studierichting moeten kiezen. Waarschijnlijk wordt dat, in aan sluiting op zijn huidige interesse, journalistieke fotografie. De opening van de foto-expositie van Richard Monquil vindt plaats op zaterdagavond 7 juni om 21:00 uur in het verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat 46a. De avond zal zoals altijd muzikaal worden opgeluisterd door Jazzensemble Perron 5b. De expositie loopt t/m 29 juni en is ook op reguliere filmhuisavon den (maandag 21:30-22:30 uur) te bezichtigen. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. Zondag 1 juni werd.er een Neder lands Kampioenschap gedanst bij de NVAD in Zutphen. De volgen de resultaten werden behaald door Soester dansers (van danscentrum Sepp). Jasper van Schaik en Lorraine Voorn wonnen: 4e prijs Deb. 5 standaard; 2e prijs Deb, 5 Iatin; 4e prijs basic Eng. Wals; 6e prijs ba- sic Rumba. Theo en Ciska van Galen: Ned. Kampioen Deb. 3 senioren stan daard, gepromoveerd naar Deb 2. Dick en Mieke van Kuijk: 2e prijs standaard 60+ klasse. Mark Sepp en Melissa van Buuren: winnaar Overall-Cup standaard; Ned. Kampioen Deb.1 standaard; 2e prijs Deb. 2 latin. Ook van Danscentrum Gerla deed een aantal duo's mee, die verschil lende prijzen behaalden. Ronald Bcsamusca en Ante Moer- kerke: bondskampioen en NK 4e Latin Deb 3; dancetrophy le Latin Deb 3. Roy Meilof en Alyne Oost hof: bondskampioen en NK Latin, Deb IV Sen. le. Eltjo Kats en Marieke de Gier: NK 6e, ballroom Deb 2; NK 3e Latin Deb 2; dancetrophy 6e bal lroom Deb 2. Harrie Herfst en Anita v.d. Hoek: NK 5e Latin Deb 3; dancetrophy 5e Latin Deb 3. Marco Roskam en Lenny Kuyer: NK 5e ballroom Deb 2. Harry Verdonk en Marcella Muller: NK 6e ballroom Deb 3; dancetrophy 6e ballroom Deb 3. Henk en Ca- rola Lensink: NK 5e ballroom Deb 4 sen NK 4e Latin V sen.; dan cetrophy 4e Latin V. sen. Berry Wienen en Karin Bredewout: NK 3e Latin Deb 4; dancetrophy 4e Latin Deb 4. Van Weedestraat 227 - 3761 CD Soest Neem een abonnement: €8,75 per halfjaar! tel. (035) 60X4152 kringloopcentrum Dc Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spuUcnhulp@spulJcnhulp.nl Zie ook: www.spullenhulp.nl Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Zaterdag 7 juni Artishock-exposant in de maand juni is de Soester amateur-foto graaf Richard Monquil (35). De expositie bestaat uitsluitend uit zwart-wit opnamen. De opening vindt plaats op 7 juni om 21:00 uur en wordt muzikaal opgeluis terd door jazzensemble Perron 5b. De expositie loopt t/m 29 juni en is ook op filmhuisavonden te be zichtigen. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. Zondag 8 juni Jazzworkshop. Zondag vindt de tweede jazzwork shop plaats, met als afsluiting een presentatie voor het publiek om 16:30 uur. Job Helmers is een ver trouwde gast bij Jazzpodium Artis hock en een inspirerend work shopleider, die in staat is de deel nemers vertrouwd te maken met het jazz-idioom en hun zelfver trouwen te geven om te improvise ren. De workshops zijn gehouden op vier zondagmiddagen, waarbij een aantal muzikale onderwerpen aan de orde zijn gekomen. Het 're sultaat' daarvan is op zondag 8. juni te beluisteren. Aanvang: 13:30 uur. Toegang gratis. Maandag 9 juni Arme dorpelingen zuchten onder de belastingheffing. Tenzij ze hun Britse overheersers weten te ver slaan in een cricketwedstrijd moe ten ze een driedubbele hoeveel heid van hun toch al schamele oogst afstaan. In deze Indiase film musical krijgen we te zien hoe een groep a-sportieve dorpelingen on der leiding van doorzetter Bhuvan - gespeeld door de Indiase super ster Aamir Khan, het cricketspel onder de knie krijgt - en zich zo op een sportieve manier verzet te gen de Engelse overheersing. De bijna vier uur durende Bollywood- productie verwierf wereldwijd be kendheid door als eerste Indiase film een Oscarnominatie te krij gen. Door de droogte is de oogst zo goed als mislukt, maar het dorp moet er toch een deel van afstaan als belasting (lagaan) aan de Brit se overheerser en aan de Raja. De opstandige boer Buhvan pleit na mens de bevolking om af te zien van de belasting. Er is slechts één manier om aan die belasting te ontkomen; door de uitdaging van een hardvochtige Engelse kolonel aan te gaan, en een cricketwed strijd van hem te winnen. Maar dan moeten de dorpsbewoners de sport wel eerst leren! Naast de oogst staan vooral ook eer en trots op het spel. 'Lagaan' gaat over zelfvertrouwen en eendracht ondanks verschillen in afkomst en geloof. De roman tiek laait hoog op: zinderend zijn de zang- en dansscènes die door grote menigten in een kleurig ge fotografeerd weids landschap wor den uitgevoerd. Ook toont de film een treffend contrast tussen de stij ve rijkdom van de koloniale upper class en het rauwe Indiase landle ven. Bijna de helft van de film be slaat de cricketwedstrijd zelf, die ongekend spannend is omdat het Indiase team slechts bestaat uit kippenboeren, kreupele paria's en andere weinig competente spor ters. De hoofdpersonen worstelen met hun vooroordelen en moeten zichzelf overwinnen voor de op permachtige vijand verslagen kan worden. (India 2000, 225 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65 3,50. Reserveren alleen op maandag morgen 9:00-13:00 uur, 826019577. Meer informatie op internet: artishock-soest.nl. Scène uit 'Lagaan

Soester Courant | 2003 | | pagina 16