Overlast door overhangend groen Mogelijkheden jongeren nemen toe tietsboot 'Ai woensdag I I juni 2003 Ct1 ACTUALISATIE HOOFDWEGENSTRUCTUUR SOEST College kiest voor scenario A: wel maatregelen, maar geen rondweg VERDELING WOONRUIMTE VOORTAAN EERLIJKER h| dagelyk ■1 I I I 1 I I I I dagelijks MEER INFORMATIE 1 I I MELDPUNT WOONOMGEVING Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (03S) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl O" CU 3 CD i O c fD 3 »o Al weken praten de Soesters over het verkeer in Soest. Het college van B burgemeester en wethouders presenteerden twee scenarios's: één zonder (scenario A) én één met rondweg (scenario B). De Soesters werd gevraagd hierop te reageren en dat deden ze massaal. Zo'n 1800 schriftelijke reacties zijn I ontvangen. Op basis van deze inspraak en een uitvoerige analyse stelt het college de gemeenteraad voor te kiezen voor scenario A. Daarmee valt de keuze van burgemeester en wethouders niet op een rondweg. De mogelijkheid van een kleine rondweg wordt echter niet planologisch geblokkeerd. Vfolgens het college dient f scenario A verder te wor den uitgewerkt door de moge- lijkheden voor laden en lossen in de Van Weedestraat te ver beteren en betaald parkeren in dezelfde straat te onderzoeken. Ook stelt het college voor een plan te maken voor het aan- kelijker maken van het fokelgebied en het beter benutten van de bestaande t infrastructuur. In een pakket van maatregelen moeten de détails komen te staan. Een idee, bedacht door acht j.Soesters geformeerd in het 'Hoofdwegenkwartet', dat tij- dens de inspraak naar voren vam, zal daarbij worden uit gewerkt, Het gaat om het naken van een aantal pleintjes in de Van Weedestraat. Komend voorjaar wordt het pakket van maatregelen beoordeeld. Kosten van maatregelen kunnen in oktober 2004 worden neegenomen met de begrotingsbehandeling 2005. In Soest-Zuid worden deze maand al maatregelen uitgevoerd. De resultaten daarvan wacht de gemeente Soest eerst af. Wel worden maatregelen om het verkeer te sturen voorbereid in samen werking met de gemeente Amersfoort, zoals een linksaf-verbod van de Vondellaan naar de Soesterbergsestraat. Maatregelen die worden genomen op de Koningsweg moeten ook verlich- ang brengen voor de Ossendanlweg en de gondellaan. Door deze maatregelen moet de ioningsweg aantrekkelijker worden, waardoor meer automobilisten vaker gebruikmaken van de Koningsweg om Soest.via de noordkant te verlaten. HOORZITTING Donderdag 3 juli vergadert de gemeenteraad van Soest over de hoofdwegenstructuur. Dan wordt het voorstel van het college van burgemeester en wethouders besproken. Voor deze vergadering vindt een hoorzitting plaats op maandag 16 juni. Soesters die gebruik hebben gemaakt van de inspraak, kunnen dan hun reactie mondeling toelichten. Tijdens de reguliere vergade ring van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening Verkeer en Milieu op 23 juni wordt hierover gesproken. Alle verga deringen beginnen om 19.30 uur en vinden plaats in de raadzaal van het gemeente huis. U bent van harte welkom bij alle vergade ringen aanwezig te zijn. INSPRAAKNOTA Alle inspraakreacties zijn gebundeld in de reactie nota. Iedereen die heeft ingesproken, heeft deze reactienota samen het raadsvoorstel ontvangen. De reactienota staat ook op www.soest.nl In de reactienota worden de belangrijkste onder werpen uit de inspraakreacties naar voren gehaald. Alle inspraakreacties zijn terug te vinden, inclusief de reactie van het college van burgemeester en wethouders. Ook is de lijst van insprekers opgenomen, zodat snel is terug te vinden welke personen welke reacties hebben ingebracht. OPZICHTERS VRAGEN MENSEN GOED NAAR EIGEN TUIN TE KIJKEN In deze tijd van het jaar dat bomen en struiken fors groeien, is bij veel particuliere tuinen in de gemeente Soest sprake van overhangend groen. Soms in die mate dat er overlast ontstaat voor passanten, zoals fietsers en vrachtwagens. Soms kunnen ook voetgangers met wandelwagens of mensen in een invalidenwagen zich niet over de stoep bewegen zonder met takken in aanraking te komen. Ook belemmert het groen soms het zicht van weggebruikers of de vrije doorgang van vrachtauto's. Het jaargetijde dat het groen uitdijt, geeft dus niet alleen sfeer, maar levert soms ook (verkeers)gevaarlijke situaties en overlast op. In het kader van een actief wijkbeheer onderneemt de gemeente Soest actie, soms samen met de politie. Bewoners met tuinen waar het groen zich wat al te weelderig ontwikkelt, worden verzocht een snoeiheurt uit te (laten) voeren. Volgens Johan Ossendrijver, samen met Gerard Wallet opzichter bij de gemeente Soest, kunnen mensen heel eenvoudig voorkomen dat hij en zijn collega in actie moeten komen. 'Als iedereen aan de zij-, voor- en achterkant van het huis een blikt werpt op de staat van het groen, wordt snel duidelijk of er moet worden gesnoeid. Ik adviseer dan om niet met het snoeien te wachten, maar om direct aan de slag te gaan. U kunt ook gerust uw buren erop aanspreken. En u kunt tenslotte ook altijd een melding doorgeven aan het Meldpunt Woonomgeving." ACHTERKANT WONINGEN Er is vooral veel overhangend groen aan de achterkant van woningen. "Soms hebben de bewoners dit niet in de gaten, omdat ze. daar weinig komen", vertelt Ossendrijver. "Daardoor zien ze niet dat de begroeiing zover de tuin uit steekt dat anderen er last van hebben. Vooral na een regenbui wordt de begroeiing zo zwaar dat deze vaak uitzakt. Juist dan krijgen we extra meldingen binnen. Wie rond zijn eigen huis even zijn ogen de kost geeft, weet meteen waar hij of zij aan toe is." Daar waar bewoners het overhangend groen niet hebben weggehaald, worden ze in eerste instantie persoonlijk aangesproken. Johan Ossendrijver (links) en Gerard Wallet over overhangend groen: "niet wachten met snoeien, direct aan de slag. X Ossendrijver: "We lossen alles het liefst in goed overleg op. Soms is het echter niet mógelijk om iemand aan te spreken, bijvoorbeeld omdat, er niemand thuis is. Dan krijgen de bewoners eèn brief in de bus waarin melding wordt gemaakt van overhangend groen. Ze krijgen twee weken de tijd om te snoeien." Daarna controleren medewerkers van de-gemeente Soest of door de genomen maatregelen de situatie voldoende is verbeterd. AANVAARDBARE OPLOSSING Het is overigens niet zo dat in alle gevallen direct moet worden gesnoeid. De medewerkers van de gemeente Soest proberen meestal een oplossing te vinden die voor beide partijen, de eigenaar en de weggebruiker, aanvaardbaar is. "Dat bekijken we per situatie", zegt Johan Ossendrijver. "Als de verkeersveiligheid in bet geding is, moet natuurlijk snel actie; worden ondernomen, maar we lossen heel veel zaken in goed overleg op. Dat is het 1 Tijdens de vergadering in de raadscommissie werd de vraag gesteld of het woonbeleid van de gemeente Soest wel ambitieus genoeg is. f*Daar ben ik heel stellig in. Dat is het zeker vel. Er is zelfs sprake van twee revoluties", zegt wethouder Bart Krol van volkshuisvesting. Hij doelt daarmee onder meer op de nieuwe regels voor woningtoewijzing in Soest, waarbij voor vrijwel iedereen dezelfde regels gaan gelden. B Daarnaast wijst hij er op dat bij realisatie van nieuwbouwwoningen de komende jaren veertig procent uit betaalbare huurwoningen (tot 440 euro) en/of goedkopere koopwoningen (maximaal 200.000 euro) moet bestaan. De gemeenteraad van Soest bespreekt het nieuwe woonbeleid in haar vergadering van 3 juli. In de nota Wonen wordt ingegaan op de huidige ^woningvoorraad, de verdeling daarvan en de plannen voor nieuwbouw in de periode van nu tot 2015. "De nota is totstandgekomen in samen- Sjpraak met heel veel instanties en organisaties, 2oals de woningcorporaties en de ouderenbonden", zegt Krol. "Hun reacties zijn erin verwerkt. De nota wordt dan ook breed in de samenleving jedragen." Hij wijst erop dat - als de raad akkoord gaat met de nota - het nu aankomt op 2 uitvoering van dat beleid. "Dat kunnen we als |emeente niet zelf. Dat doen we samen met de woningcorporaties en projectontwikkelaars." VERDELEN Uit analyses van de woningvoorraad in de gemeente Soest kwam duidelijk naar voren dat er te weinig betaalbare huurwoningen en te wei nig koopwoningen in het goedkope segment beschikbaar zijn. Jongeren kwamen al helemaal niet aan bod om een woning te huren, omdat leeftijd een doorslaggevend criterium was bij woningtoewijzing. "Dat hebben we radicaal ver anderd", vertelt Krol. "Iedereen is vaak gefixeerd op nieuwbouw, maar met de nieuwe manier van verdelen voor bestaande bouw kunnen we veel meer bereiken, omdat het om veel meer wonin gen gaat. Iedereen die ingeschreven staat voor een woning telt nu even zwaar mee. Naar leef tijd, inkomen, gezinsgrootte wordt niet meer gekeken. Dat betekent dat de mogelijkheden, vooral voor jongeren, aanzienlijk toenemen." Het is de bedoeling dat het nieuwe toewijzings systeem per 1 januari 2004 van kracht wordt. Krol: "We gaan eerst een jaar draaien en kijken daarna of we eventueel zaken moeten bijstellen. Eerst krijgt iedereen gelijke kansen. En dan gaan we bijvoorbeeld kijken als 25 procent van de ingeschrevenen jonger is dan dertig, in de prak tijk ook 25 procent van de woningen aan die categorie is toegewezen. We houden dat goed in de gaten, want door de schaarste betekent voor rang voor de ene groep altijd dat het zwaarder wordt voor een andere groep." INSCHRIJVING De wethouder benadrukt dat het wel van belang is dat degenen die een woning zoeken zich inschrijven en de inschrijving jaarlijks verlengen. "Zo krijgen we een goed beeld van de mensen die op zoek zijn naar een woning, omdat we jaarlijks het bestand verversen." Overigens blijft voor mensen die om wat voor reden ook iri nood ver keren toewijzing op basis van urgentie gewoon mogelijk. Ook komen niet alle complexen voor algemene loting in aanmerking, zoals woningen voor specifieke doelgroepen (bijvoorbeeld Insulinde) en woningen voor ouderen en gehan dicapten. 'Als alles meezit kunnen we de komende jaren 1600 nieuwbouwwoningen realiseren", stelt Krol. "Maar dan moet ook echt alles meezitten. Als we Wethouder Bart Krol: "Veertig procent van nieuwbouwwoningen moet bestaan uit betaalbare huurwo ningen en/of goedko pere koopwoningen." in Soesterberg echter niet uit de discussie rond de geluidzone - ring komen, betekent dat al vijfhonderd woningen minder. En in Soest zelf hebben we ervoor gekozen de groenzones aan de rand van Soest niet aan te tasten. Dat betekent dat we het tekort aan woonruimte nooit in onze gemeente zelf kunnen oplossen. Ook wij zijn deels aangewezen op Vinex-locaties als Vathorst, Amersfoort en Leidsche Rijn." Voor projectont wikkelaars en woningcorporaties betekent de eis van veertig procent betaalbare huurwoningen en toerist rs c h e lijndienst o v er d e E e m e n h- t e m m e e feliciteert de inwoners van Soest met hun 'eigen' opstapplaats aan de Verlengde Hooiweg en biedt hen een kennismakingskorting aan van 1,75 per persoon. Vanaf 15 juni vertrekt de fietsboot goedkope koopwoningen dat de ingediende bouwplannen daarop zullen worden beoordeeld. 'Als niet aan de uitgangspunten wordt voldaan, zullen we als gemeente geen medewerking aan de realisatie van de plannen verlenen", aldus Krol. VOORZIENINGEN Soest vergrijst, maar in vergelijking met omlig gende plaatsen als Baarn en Eemnes valt het volgens wethouder Krol allemaal nog wel mee. "Je zult toch voldoende aandacht moeten hebben voor jongeren en jonge gezinnen, wantje wilt ook je voorzieningen behouden als scholen, win kels en verenigingen." Voor ouderen wil de gemeente Soest overigens - in samenspraak met de corporaties en instellingen op het gebied van huisvesting en zorg voor ouderen - kijken op welke manier ingespeeld kan worden op de huis vesting voor de verschillende groepen ouderen. Daarbij moet onder meer gekeken worden naar de zorgbehoefte. Jongeren krijgen nu in ieder geval meer kansen op de Soester woningmarkt, maar de voorgestel de maatregelen zijn volgens Krol geen tovermid delen. "De schaarste blijft, maar we geven heel veel mensen wel een eerlijker kans." om 10.45 uur richting Baarp, Eemdijk ert Spakenburg en om 16.45 uur richting Amersfoort KennismaUingsaanbod: Vanaf (5 juni t/m 14 juli 2003 vervoert de fietsboot (als er plaats is) tegen inlevering van deze BON max. 4 personen voor één euro per persoon (normaal: 2,75) van Soest naar Baarn, van Baarn naar Soest, van Soest naar Amersfoort, of van Amersfoort naar Soest Een fiets meenemen kost óók I .-(altijd, iedere afstand). Niet in combinatie met andere acties! Kaartverkoop op de fietsboot, reserveren is niet mogelijk, voor méér info: www.eemlijn.nl Bezoek www.soest.nl Luister naar Van het Raadhuisplein, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur, herhaling elke zondag van 11.00 tot 12.00 uur, Radio Soest, kabel FM 107.9, via de ether FM J05.9 Kijk op teletekst, Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Informatietelefoon, telefoon (035) 609 36 65 Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag in de Soester Courant (abonne menten), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis verspreiding). De volgende voorlichtingskranten verschijnen op 3 september, I oktober, 12 november en 10 december. CULTURELE AGENDA Neem mee: de Culturele Agenda van juni. g Of kijk op: www.cultuurpuntsoest.nl In de zomermaanden juli en augustus verschijnt de Culturele Agenda één keer. k Wilt u uw culturele activiteit laten opne- men ih de Culturele Agenda? Mail dan voor 15 juni de informatie naar 8 cultureleagenda@obsoest.nl .4 Bij het Meldpunt Woonomgeving kunt u vragen en opmerkingen kwijt over het onderhoud van de woonomgeving (bij voorbeeld groen, wegen, vijvers, verkeers borden, hondenpoep en zwerfvuil). Het telefoonnummer is (035) 609 36 66. E-mail: meldpunt@soest.nl In de gemeentelijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt besteden we aandacht aan een onderwerp dat speelt in uw woon omgeving. Deze maand; Bij het Meldpunt Woonomgeving - telefoon (035) 609 36 66 - komen meldingen binnen over overlast door ongedierte. Voor de bestrijding ervan komt de gemeente alleen in actie als de aanwezig heid van ongedierte een gevaar oplevert voor de volksgezondheid en, op een enke le uitzondering na, als het gemeentegrond betreft. Het gaat bijna uitsluitend om rat- tenoverlast. Ook tracht de gemeente maatregelen te nemen als er bijvoorbeeld sprake is van wespenoverlast bij een speeltuin. Aan overlast van ongedierte zoals bijen, wespen, mieren en kakkerlakken in en om het huis kunt u zelf iets doen door contact op te nemen met de woningbouw vereniging of gebruik te maken van milieuvriendelijke middelen die daarvoor in de handel zijn. Ook kunt u een beroep doen op het Reinigingsbedrijf Midden- Nederland (RMN). De ongediertebestrijders van RMN adviseren de bewoners van Soest over alle soorten plaagdieren. Dit advies is gratis. Eveneens gratis is het bestrijden van ratten en muizen bij huis houdens (niet bij bedrijven). Dit in ver band met mogelijke gevaren voor de volksgezondheid. RMN bestrijdt wespen en kakkerlakken. Hiervoor worden echter wel kosten in rekening gebracht. Informatie over ongediertebestrijding is rechtstreeks te verkrijgen bij RMN via telefoonnummer (035) 603 92 22. Het Meldpunt Woonomgeving wordt in deze periode meer dan eens gebeld over rupsenoverlast, een jaarlijks terugkerend probleem. De rupsen zorgen weliswaar voor overlast, maar de gemeente heeft in het kader van het milieubeleid besloten in deze gevallen geen maatregelen te treffen. "De rupsen leveren geen gevaar op, ook voor de bomen niet", zegt Ed Glas, mede werker van het Meldpunt. "De bomen zien er in sómmige gevallen armetierig uit, maar herstellen zich weer zodra de rupsen zijn uitgegroeid tot vlinders. Meestal is dit na een paar weken."

Soester Courant | 2003 | | pagina 11