mm m De aanhouder wint op 't Hoogt Opbouwwerker Pieter Henke krijgt wijkschouw in Smitsveen als afscheid GERT NIJHOFF Wegen Soei "Zomerschoon is een bindmiddel voor de samenleving Zomersch UnsHI mmmmi liljj WERKEN AAN D I ffe i woensdag I I juni 2003 Pagina] Vooruitlopend op de wijkschouw in juni kregen de bewoners van de wijk Smitsveen op 16 mei de kans om deel te nemen aan een speciale wijkschouw. Dit keer was het evenwel niet de bedoeling dat de probleempunten onder de aandacht werden gebracht. Deze wijkschouw was bedoeld om afscheid te nemen van opbouwwerker Pieter Henke en om stil te staan bij de goede punten van de wijk. Ook de politiek was uitgenodigd. Ruim elf jaar lang maakte Pieter Henke zich, uit naam van Stichting Balans, sterk voor de wijk Smitsveen. "Toen ik begon was ik voor namelijk betrokken bij de organisatie van wijk- activiteiten. Een avondje stijldansen, bingo, een multiculturele bijeenkomst. Dat had wel wat gezelligs. Inmiddels is er is niet veel behoefte meer aan zulke avonden. En als dat er wel is, organiseer ik ze niet meer. Ik wijs mensen de weg en stimuleer ze. Nu gaat het meer om de wijk en hoe veilig mensen zich er voelen. We zijn jaren geleden begonnen met het klein over leg sociale vernieuwing, dat uiteindelijk heeft geleid tot de oprichting van het wijkbeheerte- am, in september 2000. Een hele belangrijke stap, die de wijk veel goeds heeft gebracht." Het enige dat hij betreurt is de slechte reputatie van de wijk, die tamelijk hardnekkig blijft leven in Soest. "Het is allemaal erg overtrokken, al schuilt er natuurlijk een kern van waarheid in. Maar ik blijf dit een prachtige wijk vinden." Tijdens de wijkschouw werd Henke door ieder een die zich betrokken voelt bij de wijk bedankt en geëerd. Met een knipoog naar de autoriteiten, met wie hij zich minder verbonden voelde dan met de mensen in de wijk, werd aan de Smitsweg een Pieter Henkeplein onthuld. Het papieren naambordje zal een stevige storm wel iswaar niet overleven, de trots van de opbouw werker was er niet minder om. Minder ludiek, maar zeker zo belangrijk waren de opsommingen van al het goede dat in de loop der jaren is bewerkstelligt. Van bloembak tot de speelgoed uitleen Anne Maria Koekoek, alles kwam aan de orde. Voormalig wijkbewoner en raadslid voor Gemeentebelangen Groen Soest, Hans van Wuyckhuyse, kan zich de kleine irritaties in de wijk nog goed herinneren. "Het plassen in de lift, de kapotte lampen op een galerij. Het zijn die kleine dingen die de leefbaarheid van een wijk aantasten. Maar het zijn ook de kleine din-' gen die het oplossen. We hebben destijds als bewoners met elkaar afgesproken dat we zelf de lampen op de galerij zouden maken, in plaats van te wachten tot er iets gebeurt. Een sociaal Vorige maand si stelde Gerard van den Deijssel in zijn column mij de vraag hoe ik in de politiek ben gerold. Het antwoord op die vraag begint eigenlijk al in 1973, toen ik in de gemeente Soest kwam wonen. De eerste paar jaar in Soest, daarna in Soesterberg. Woonachtig in Arnhem resulteer de destijds een sol licitatie naar een functie in Rijen, Noord Brabant, in een baan in Soesterberg. Toeval of niet, de omgevingen van de drie plaat sen hebben iets met elkaar gemeen: ze liggen alle drie in een mooie natuurlijke omgeving. Bovendien liggen er in de directe nabijheid een paar steden van respectabele ouderdom: Nijmegen, Breda, en Amersfoort. Vooral de historie van dit soort steden vind ik bijzonder interessant, met name het deel van de ontwik keling van dorp naar stad, de ordening van gebouwen binnen de steeds groeiende ruimte van die steden en de historische architectuur. Overigens zijn er meer steden die speciale aan dacht verdienen op dit gebied. Kom je dan in Soesterberg te wonen, dan valt het met 'historie' nogal mee, of eigenlijk valt dat goed tegen: in de vergelijking met Nijmegen heeft Soesterberg net de peuterspeelzaal verla ten. En toch is er het een en ander gebeurd in het relatieve korte leven van ons dorp. Zeker inter nationaal gezien staat de plaats wel degelijk op de kaart, in elk geval tot een aantal jaren gele den. Reden genoeg voor mij om een paar jaar geleden, samen met anderen, eens goed te kij ken naar de toekomst, naar de ontwikkeling van het dorp en in hoeverre die toekomst kan wor den beïnvloed zodat het dorp niet van die kaart zou vallen. Met veel enthousiasme heb ik dan ook meegewerkt in de groep die de ontwikke lingsvisie voor Soesterberg heeft opgesteld. Ook aan de plannen voor revitalisatie van Soesterberg Noord en de herontwikke ling van het Dorpsplein heb ik een bijdrage kunnen leveren. Toen ik vervolgens eind 2001 werd benaderd met de vraag of ik er wat voor voelde 'in de politiek te gaan' moest ik daar toch wel even goed over nadenken. Ik had nog nooit stilge staan bij het idee om politiek bezig te zijn. Bovendien was de hoeveelheid vrije tijd en energie met eerdergenoemde plannen en bestuurlijk werk bij de Stichting 'De Drie Eiken' toch al redelijk aan het op raken. Echter, nu zich de gelegenheid voordeed om te zien welke mogelijkheden er zijn om plannen, die je zelf hebt helpen opstellen, om te zetten in daden en te ervaren wat daar allemaal voor komt kijken, heb ik dus ja gezegd. Ja tegen het leveren van een ontzettend klein aandeel in de ontwikkeling van een dorp als Soest en Soesterberg. Maar vooral ja tegen het maken van keuzes daar waar het gaat om het op een juiste en verantwoorde wijze uitgeven van het geld. Juist het maken van dit soort keuzes vond ik helemaal terug bij Soest 2002. Voor zo'n keuze komen we bijvoorbeeld nog te staan als eind van het jaar plannen zijn uitge werkt voor het Dorpsplein. Was in eerste instantie de gedachte om er een gezellig plein van te maken, nu lijkt een plan dat zich richt op het verdwijnen van het plein ook tot de moge lijkheden te behoren. Waar ga je dan je geld aan uitgeven: een gezellig plein of een plein vol woningen? Je kimt er nu dan wel op een terrasje gaan zit ten, maar of het daar echt gezellig van wordt? Daar moet dan nog maar eens goed over worden gesproken. Het column-estafettestokje geef ik met veel belangstelling voor zijn bijdrage door aan Paul Lemmen. RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN 16 juni: hoorzitting hoofdwegenstructuur (commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu) 17 juni: commissie Algemene Bestuurszaken; 17 juni: commissie Financiën en Openbare Werken; 18 juni: commissie Sport, Sociale Zaken, Onderwijs en Welzijnszaken; 23 juni: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 24 juni: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu {reservedatum) 3 juli: raadsvergadering De commissievergaderingen, evenals de raadsvergadering, beginnen om 19.30 uur m de raadzaal van het gemeentehuis. Alle vergaderingen zijn openbaar. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. netwerk is van groot belang voor een wijk en in dat opzicht heeft Pieter Henke een grote rol gespeeld. Hij kent ontzettend veel mensen." PROJECTEN Niettemin bleef over de positieve wijkschouw een schaduw hangen van de problemen waar aan de wijk zijn reputatie te danken heeft. "Natuurlijk zijn die er. De hoogbouw, waar veel allochtonen wonen die daardoor nauwelijks integreren, de vroege schoolverlaters die hier en daar rondhangen. Je kunt er niet omheen", ver klaart Groen Links-raadslid Huseyin Önal. "Dat is ook niet op te lossen met extra sportvelden of inburgeringcursussen. Het is goed dat daar, met bijvoorbeeld netwerk 12plus, serieuze projecten van worden gemaakt." Wijkcoördinator Carrien Eenhoorn weet te melden dat die projecten in de nabije toekomst verder worden uitgediept. "De opvoedingsondersteuning voor allochtonen en de coaching van jongeren, waarbij we één op één jongeren begeleiden, krijgen de komende tijd veel aandacht." CDA-raadslid Els de Waard juicht die ontwikke lingen van harte toe. "Je moet zo vroeg mogelijk beginnen met het begeleiden van mogelijke probleemkinderen. Ik vind wat dat betreft het initiatief van speelgoeduitleen Anne Maria Koekoek een goed voorbeeld. Kinderen kunnen niet zomaar speelgoed lenen, eerst moeten ze de straat schoonmaken en als ze dat goed doen, verdienen ze koekoekjes', die ze kunnen inwisselen bij de speelgoeduitleen." Pieter Henke geeft de fakkel door aan Judith Loffeld. Zelf gaat hij de komende tijd vooral genieten van zijn vrije tijd. "Er is nog van alles in huis te doen. Maar ik zie mezelf op termijn wel weer betrokken bij de wijk waar ik woon, De Eng. Ik kan het toch niet laten." LUCHTVAARTMONUMENT EINDELIJK VERLICHT^ Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar sinds kort is het monument voor Soesterberg, als bake van de Nederlandse militaire luchtvaart, dan toch eindelijk verlicht. Dankzij de volharding van een paar mensen gaf de maker van het kunstwerk daarvoor toestemming en werden de technische problemen overwonnen. Zo is de droom van Piet Taai toch nog uitgekomen. woensdag 11 juni 2003 I Is een weg vooral bedoelt die weg wonen of is een f verkeer belangrijker? Hei medebepalend voor de m en de inrichting van de w overheidsbeleid onder de worden in de gemeente S wegen buiten de bebouw daarna ingedeeld in drie Annet Oostrom, die zich als CDA-gemeente- raadslid voor deze zaak inzette, vertelt nog één keer het hele verhaal. "Het kunstwerk van Jan de Baat werd in 1998 onthuld, 75 jaar nadat de Nederlandse luchtvaart in Soesterberg begon. Het is een prachtig beeld van een roest vrijstalen anatomische vogelvleugel, geplaatst op een hardstenen sokkel in de vorm van een Stealth-vliegtuig. De kunstenaar wilde oor spronkelijk een lichtstreep in de sokkel verwer ken, ontleend aan een nachte lijke landings baan. Het pro bleem was dat het technisch niet haalbaar bleek om een waterdichte con structie te maken die goed te onderhouden was. De gemeente en de kunstenaar besloten toen om hiervan af te zien." Arïiet Oostrom: titdaging cm monument toch verfeht te krijgen. UITDAGING Annet Oostrom vervolgt: "Een halfjaar later stelde het Comité Luchtvaartherinnerings- monument de vraag: mag het kunstwerk niet van buitenaf verlicht worden? Jan de Baat vond dat echter afbreuk doen aan het kunstwerk. De gemeente respecteerde de mening van de kun stenaar, dus kwam er geen verlichting. Vorig jaar kwam het onderwerp ter sprake toen ik met Soesterherger Piet Taai sprak. Ik zat toen net in de gemeenteraad en vond het een uitdaging om te proberen het toch voor elkaar te krijgen." BOUWLAMPEN "Meneer Taai had ondertussen een ludieke actie verzonnen om zijn droom toch één keer te ver wezenlijken: op koninginnedag 2002 zette hij het kunstwerk met bouwlampen in de schijn- werpers. En zelfs met bouwlampen was het al een mooi gezicht. Ik heb toen contact opgenomen met Jan de Baat en die gaf ook toe stemming, omdat het in Soesterberg zo sterk leefde. Het college ging toen ook akkoord en gaf de ambte naar Arie van den Heuvel de opdracht het ver der uit te werken. Karei van Beeck van de Luchtmachtkapel heeft vervolgens schetsen gemaakt en Theo van Leusden van Lumineus zorgde voor de verlich ting: vandalismebestendige, goed te onderhouden spotjes die het kunstwerk in een zacht licht zetten, heel subtiel. Net voor koninginnedag en 4 en 5 mei is het in gebruik genomen, dat was natuurlijk een mooi moment, met name voor Piet Taai!" Aan de actie Zomerschoon 2003 werd op vrijdag 23 mei voornamelijk door scholen, raadsleden, collegeleden en gemeentemedewerkers deelgenomen. Enkele raadsleden bezochten 's ochtends een aantal scholen om de leerlingen een hart onder de riem te steken, alvorens zij 's middags en op zaterdag zelf de wijken introkken om grote schoonmaak te houden. "Je houdt niet voor mogelijk wat je zoal tegenkomt." Namens het CDA nam raadslid Els de Waard actief deel aan de grote opfrisactie. "Dit is een bindmiddel voor de samenleving", aldus De Waard. "De actie Zomerschoon bevordert het bewustwordingsproces van de mensen, en het maakt de deelnemers meer betrokken bij hun directe leefomgeving. Ik vind het geweldig." Op de vijf scholen die zij bezocht, raakte ze onder de indruk van de werklust van de scholieren. "Op de Prins Willem Alexanderschool werd er zelfs zo fanatiek geschoffeld dat de bloembollen naar boven werden geharkt. Die kwamen de kinderen dan heel trots aan de juf laten zien." ONTMOEDIGEND Bij de schoonmaakactie op de Dalweg diezelfde middag werd ze evenwel op brutale wijze geconfronteerd met de hardnekkigheid van het zwerfvuilprobleem. "We hadden de Dalweg schoongemaakt - een aantal medewerkers van de gemeente Soest en ikzelf - en daarbij waren we behoorlijk wat troep tegengekomen. Je houdt bijna niet voor mogelijk wat je zoals tegenkomt. Een stuk ijzeren pijp, een natgere gend kussen en vreselijk veel blikjes in de strui ken. Ik vertrok eerder naar huis en op de terug weg zag ik een stel jongens van een jaar of elf, die doodgemoedereerd een blikje en een lege chipszak in ons schone plantsoen smeten. Ze waren niet onder de indruk toen ik er iets van zei. 'Daar word jij toch voor betaald', zeiden ze. Het was behoorlijk ontmoedigend. Wat een mentaliteit." Het was voor haar aanleiding om dit punt de eerstvolgende keer aan te snijden bij de wijkbe- heerteams. "Afvalbakken bij de winkels, benade ren van ouders, we moeten hier wel wat extra aandacht aan geven. En als we volgend jaar weer zoiets organiseren hoop ik echt dat we de wijkbewoners zelf ook kunnen activeren om deel te nemen. Zelf je troep opruimen is heel effectief om mensen in te laten zien dat dit echt een probleem is." Raadslid Paul Lemmen (PvdA) koos er bewust voor om niet op vrijdag met zijn collega's de slag tegen het zwerf vuil aan te gaan, maar juist samen met de bewoners uit Smitsveen op zaterdag. "Een belangrijk en prima initiatief", noemt hij de actie Zomerschoon. BSnkende straatjuweien, mede dankzij wethouder Krijger. Geen zwerfvuil ontsnapt aan Psu\ Lemmen. "Heel leerzaam voor kinderen, die zo een beetje verantwoordelijkheidsgevoel krijgen bijgebracht en ook heel bindend voor de buurtbewoners. Meer wijken zouden mee moeten doen." Ook andere raadsleden hebben zich actief inge zet voor Zomerschoon. Net als partijgenoot Paul Lemmen bood PvdA-raadslid Eric Bervoets wijkbewoners de helpende hand. Hij ging op zaterdag aan de slag met bewoners van het Saenredamplantsoen op de Eng. Margreet van Roomen (CDA) koos ervoor om zich op vrijdagmiddag samen met bijna 100 medewer kers van de gemeente in te zetten voor een mooi, schoon en leefbaar Soest. De medewerkers gingen in tien groepen op diverse plaatsen in Soest aan het werk. "Er is echt van alles gedaan", aldus het raadslid. "Zwerfvuil geruimd in plantsoenen, de bermen van de Koningsweg zijn onder handen genomen, straatjuwelen gewassen, speelplaatsen schoongemaakt. Goed om te zien dat de medewerkers van de gemeente zich nu ook eens op deze manier actief maken voor hun Soest." Basisschool De Postiljon kon vrijdagochtend rekenen op de hulp van CDA-raadslid Annet Oostrom. Na de Carolusschool is De Postiljon de tweede Soesterbergse school die meedoet met Zomerschoon. Leerlingen en raadslid waren erg enthousiast over de actie, die wat hen betreft de komende jaren een breder Soesterbergs vervolg mag krijgen. De Eng: verkeersborden weer zomerschoon. Het eerste wat verkeerskundi ge Erik Landman deed, was op de fiets alle wegen bekijken die onder het gemeentelijk beheer vallen. "Op veel plaatsen heeft de gemeente natuurlijk al maat regelen genomen om bijvoorbeeld sluipverkeer tegen te gaan", vertelt hij. "Dat gebeurde ech ter altijd inciden teel, terwijl we dat nu structureel aan pakken. Binnen de bebouwde kom is het al klaar, dus nu is het buitengebied aan de beurt rieën waarin een weg kan vallei gangsweg, gebiedsontsluitingsw met als opvallendste kenmerk d heid, die buiten de bebouwde kc 60 kilometer of 80 kilometer pei Landman: "Door te categorisere: gemeente dus ^an of je de verbl: een weg het belangrijkste vindt doorgaande verkeer voorrang ge betrekken we belanghebbenden zomervakantie wordt een infori gehouden en op dit moment ber ners van enkele wegen te enqué ONVEILIGHEID Mogelijke knelpunten zijn de Bi Peter van den Breemerweg. "In heel veel verkeer, maar er zijn Hoewel de weersomstandigh de actie Zomerschoon in Sot groot succes geweest. De na zozeer op het schoonmaken de verfraaiing ervan. Zo war bloembakken, die de leerlinj samengesteld, in mum van ti prijs uitgereikt aan bewoner gaan een hinkelbaan aanleg^ Eén van de eerste officiële ac Harry Witte uitvoerde op z was het leggen van en stoeptej Geweld in de straat Boekweitli ving. vorig jaar de straatstuntp euro en besloot daarvoor tegel Geweld aan te schaffen. De gei initiatief ondersteund door het V r*$; Samen Soest leefbaar en mooi houden. Nu De Postiljon, volgend jaar meer Tegels tegen Zinloos Geweld. vullen tot er genoeg was voor "Hiermee maken we ons stanc delijk", aldus Bert van Ee, bev van de bewonersvereniging. gelukkig nog nooit last gehad in onze wijk. We hebben hier structuur. We organiseren vee boules, een buurtbarbecue, nc letten goed op elkaar." TOF Ook in Smitsveen werd hard bewoners. In de Valeriaanstra oud af en aan met kruiwagen Ook Glen Justin Hooijer (12) e (11) droegen hun steentje bij.

Soester Courant | 2003 | | pagina 12