op 't Hoogt jnt Zomerschoon fleurt wijken aanzienlijk op kom in actie! G. F. T.-afval. U kunt het beter bevatten! WERKEN AAN DUURZAAM VEILIG WEGENNET Wegen Soest ingedeeld naar functie Wijkschouw De Eng Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg: denktank en klankbord voor gemeente ni 2003 pnsdag 11 juni 2003 Pagina 3 IT ids t ikzfj wethouder Krijger aai sprak. Ik zat toen a vond het een uitdaging -oor elkaar te krijgen." .lissen een ludieke actie a toch één keer te ver inedag 2002 zette hij klampen in de schijn werpers, En zelfs met bouwlampen was het al een mooi gezicht. Ik heb toen contact opgenomen met Jan de Baat en die gaf ook toe stemming, omdat het in Soesterberg zo sterk leefde. Het college ging toen ook akkoord en gaf de ambte naar Arie van den Heuvel de opdracht het ver der uit te werken. Karei van Beeck van de Luchtmachtkapel en gemaakt en Theo van zorgde voor de verlich- bge, goed te onderhouden irk in een zacht licht t voor koninginnedag en ruik genomen, dat was iment, met name voor Is een weg vooral bedoeld voor de bewoners die aan die weg wonen of is een goede doorstroming van het verkeer belangrijker? Het antwoord op die vraag is medebepalend voor de maximum toegestane snelheid en de inrichting van de weg. In het kader van het overheidsbeleid onder de noemer 'duurzaam veilig' worden in de gemeente Soest op dit moment alle wegen buiten de bebouwde kom kritisch bekeken en daarna ingedeeld in drie categorieën. Het eerste wat ^^.verkeerskundi ge Erik Landman deed, was op de fiets alle wegen bekijken die onder het gemeentelijk beheer vallen. "Op veel plaatsen heeft cïë.{|emeentq natuurlijk al maat regelen genomen om bijvoorbeeld sluipverkeer tegen te gaan", vertelt hij. "Dat gebeurde ech ter altijd inciden teel terwijl we dat im structureel aan pakken. Binnen de bebouwde kom is het,al klaar, dus nu is het buitengebied aan de beurt." De drie catego rieën waarin een weg kan vallen zijn: erftoe- gangsweg, gebiedsontsluitingsweg of stroomweg, met als opvallendste kenmerk de maximum snel heid, die buiten de bebouwde kom respectievelijk wl kilometer of 80 kilometer per uur wordt. ';Éandman: "Door te categoriseren, geef je als gemeente dus ^an of je de verblijfsfunctie van een weg het belangrijkste vindt of datje het prgaande verkeer voorrang geeft. Natuurlijk Intrekken we belanghebbenden daarbij; na de nervakantie wordt een informatieavond houden en op dit moment ben ik bezig bewo ners van enkele wegen te enquêteren." ONVEILIGHEID Mogelijke knelpunten zijn de Birkstraat en de Peter van den Breemerweg. "In de Birkstraat is heel veel verkeer, maar er zijn ook heel veel erven", aldus Erik Landman. "Daar bestaat een conflict tussen door stroming en afslaan naar de erven. Als je de.doorstroming wilt bevor deren, kun je bijvoorbeeld overwe gen om een doorgetrokken streep op de weg te trekken. Daarmee ver minder je tegelijkertijd de onveilig heid, ook een klacht van bewoners. Dat betekent echter wel dat bewo ners die linksaf moeten om op hun erf te komen, een stuk moeten omrijden, en dat stuit weer op bezwaren." De Peter van den Breemerweg werd als sluiproute gebruikt om de Birkstraat te omzeilen. Om dat tegen te gaan, is de weg in de spit suren afgesloten. Landman overlegt met bewoners of die spitsafsluiting een afdoende maatregel is. Behalve kijken en overleggen baseert hij zich bij het categoriseren op de richtlij nen die de overheid daarvoor heeft opgesteld, bijvoorbeeld om conflic ten met tegemoetkomend, kruisend en overstekend verkeer zoveel mogelijk te vermijden en om de kortste en de veiligste route te laten samenvallen. Landman: "Wanneer ik alles heb geïnventariseerd en gecategoriseerd, geef ik een advies over de weginrichting die bij een weg van die bepaalde categorie past. Het is vervolgens aan de gemeenteraad wat ze daarmee doet, want het kan nogal kostbaar zijn om wegen goed in te richten." MAATREGELEN Erik Landman verwacht dat er op z'n vroegst in 2005 concrete maatregelen uit zijn aanbevelin gen zullen voortvloeien. "Mensen zeggen vaak: als je hier een paaltje in de grond slaat, is de straat een stuk veiliger, en wat kost dat nou, waarom moet het zo lang duren. Maar als je hier een paaltje in de grond slaat, betekent dat dat er in een straat verderop veel meer verkeer komt. Bovendien moet je als gemeente een evenwicht zien te vinden tussen verschillende belangen. Mensen met kleine kinderen willen drempels en lage snelheden, maar een bedrijf dat goed bereik baar moet zijn, heeft weer heel andere wensen. Je kunt beter van tevoren wat meer tijd steken in de besluitvorming, dan datje achteraf allerlei protest krijgt doordat maatregelen te snel zijn genomen." Hoewel de weersomstandigheden niet gunstig waren, is de actie Zomerschoon in Soest en Soesterberg toch een groot succes geweest. De nadruk lag deze keer niet zózeer op het schoonmaken van dé wijken, maar meer op de verfraaiing ervan. Zo waren de driehonderd bloembakken, die de leerlingen van De Lasenberg hadden samengesteld, in mum van tijd uitverkocht en werd een prijs uitgereikt aan bewoners van de Ereprijsstraat. Zij gaan een hinkelbaan aanleggen op de speelplek. Eén van de eerste officiële acties dié wethouder Harry Witte uitvoerde op zaterdag 24 mei, was het leggen van en stoeptegel tegen Zinloos CSeweld in de straat Boekweitland. De straat ont ving vorig jaar de straatstuntprijs van honderd euro en besloot daarvoor tegels tegen Zinloos gweld aan te schaffen. De gemeente heeft dat ïïtiatief ondersteund door het bedrag aan te Soesterbergse deelname? Tegels tegen Zinloos Geweld. vullen tot er genoeg was voor drie tegels. "Hiermee maken we ons standpunt als wijk dui delijk", aldus Bert van Ee, bewoner en actief lid van de bewonersvereniging. "Nee, we hebben gelukkig nog nooit last gehad van zinloos geweld in onze wijk. We hebben hier een hechte sociale structuur. We organiseren veel: volleybal, jeu de J&oules, een buurtbarbecue, noem maar op. We ietten goed op elkaar." TOF ,'iipok in Smitsveen werd hard gewerkt door de jBewoners. In de Valeriaanstraat liepen jong en knud af en aan met kruiwagens en prikstokken. ^Ook Glen Justin Hooijer (12) en Bart Housmans (11) droegen hun steentje bij. "Ik vind het een goede actie", vertelt Glen. "Op het speelplaatsje zitten oudere kinderen 's avonds bier te drinken zij gooien hun blikjes en glas gewoon op de* grond. Da's niet prettig voor de kindjes die hier spelen." Bart waardeert het saamhorigheidsgevoel dat deze actie oproept. "Het is gezellig. Je ziet weer een boel mensen uit de buurt die je normaal gesproken niet vaak tegen komt. Iedereen is buiten. Met name vorig jaar, toen we een prijs hadden gewonnen en een buurtbarbecue hielden. Dat was tof. Ik hoop dat we dat nog eens doen." Een buurtbarbecue zit er zekér in voor de bewo ners van de Speenkruidstraat, die een straat- stuntprijs van honderd euro verdienden, door hun trouwe deelname aan de Zomerschoonactie. Ook Frans Bos, voorzitter van de huurdersbelangen vereniging Smitsveen, ontving een prijs van honderd euro, voor het organiseren van de orgelman, de discotheek, de sambaband Qla&om en de boerenwagens waarop de bloembakken werden vervoerd. Met het oplaten van tientallen ballonnen een korte toespraak van oud-opbouwwerker Pieter Henke werd de actie Zomerschoon 2003 feestelijk en nog vóór de ergste regenbuien afgesloten. SPONSERS ZOMERSCHOON BEDANKT! De actie Zomerschoon op 23 mei voor de basisscholen werd dit jaar gesponserd door: Do Schat bakkerijen Soest Voor de actie Zomerschoon in de wijken de Eng en Smitsveen op 24 mei gaven de vol gende sponsors geld: Amstelland Wonen BV Utrecht Rabobank Baarn-Soest Architectenburo Eras Afbert Heijn Portaal Drukkerij Grafifors Huurdersbelangenvereniging Smitsveen De gemeente Soest is deze bedrijven zeer erkente lijk voor hun bijdragen. Op 6 mei vond een wijkschouw door de wijk de Eng plaats. Aanwezig waren wethouder Witte, bewoners van het wijkbeheerteam de Eng, Stichting Balans, Politie en woningcorporatie Portaal. Het was een zinvolle rondgang door de wijk. Uit deze rondgang door de wijk kwamen de vol gende zaken naar voren: Bij de spoorwegovergang bij het Chris Uiterwijkpad gaat de NS op termijn een brug maken; De gebruikers van de volkstuinen Uiterwijk hebben flink de bezem door de tuinen gehaald. De tuinen liggen er weer netjes bij; In de Hobbelaan voetballen jongeren tegen de gevel. De gemeente gaat een voetbaldoel plaatsen; Ondanks de straatjuwelen rijden auto's nog steeds hard in de Molenstraat. De gemeente gaat dit najaar deze plek evalueren en kijken of er een verbetering mogelijk is; Als de rotondes klaar zijn, gaat de gemeente kijken of er een paaltje moet worden geplaatst bij het voetpad Verlengde Talmalaan; Bij de Vermeerlaan, Hobbelaan en Ruysdaellaan is verlichting van de achterpa den gewenst. Woningcorporatie Portaal gaat echter eerst de achterpadenverlichting in Soesterberg en daarna in Soest-Zuid regelen. Vervolgens wordt gekeken welke wijken aan de beurt zijn voor achterpadenverlichting. Week Duurzame Mobiliteit: Met z'n allen op de fiets naar school of naar het werk Zondag 21 September geen auto rijden Straatspelietjes, zonder auto's op straat Deze en vele andere acties kunnen worden ondernomen in de week van 16 tot en met 22 september, de week van de duurzame mobiliteit. De gemeente Soest roept particulieren en comités op tijdens deze week acties te organiseren. Heeft li goede plannen en wilt u die uitvoeren, laat het de gemeente Soest weten. Gemeente Soest, afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer, postbus 2000, 3760 CA Soest. "EIGEN GELUID LATEN HOREN, DAT ECHT VANUIT GEMEENSCHAP KOMT" natuurlijk meer speelt dan alleen de belangen van dit dorp." Wil Soesterberg in de toekomst een levendig dorp blijven, met een redelijk voorzieningenaanbod en een evenwichtige bevolkingsopbouw, dan moeten er in ieder geval een paar honderd huizen bijgebouwd worden. Daarover zijn zo ongeveer alle inwoners het eens. In grote meerderheid kozen zij daarom voor het 'Beheerste Groei scenario, waarvoor de gemeente Soest momenteel een plan van aanpak maakt. Vanuit de Soesterbergse gemeenschap wordt de gemeente daarin ondersteund door de Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg (WTS), een denktank samengesteld uit vertegenwoordigers van diverse instellingen en organisaties, die in het dorp actief zijn. {{Wat de Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg voor een club is?", zegt Wico Bunskoek, in het dagelijks leven directeur van Kontakt der Kontinenten. "De Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg bestaat uit mensen die zich betrok ken voelen bij de gemeenschap; geïnteresseerde vrijwilligers, die zijn gaan nadenken over de toe komst van Soesterberg omdat we met eigen ogen zien dat het draagvlak voor sportvoorzieningen afneemt, jonge mensen vertrekken omdat ze ge.en huis kunnen krijgen, dat soort dingen. Er worden door overheden allerlei plannen voor en over Soesterberg gemaakt, maar niet altijd mét Soesterberg. Wij willen temidden van al het bestuurlijk geweld een eigen geluid laten horen, dat echt vanuit deze gemeenschap komt." De tot dusver dertien leden tellende WTS is voortgekomen uit de Verenigde Ondernemers Soesterberg, maker van de verschillende toe komstscenario's die vorig jaar aan de bevolking werden voorgelegd. Inmiddels is de groep uitge breid met mensen uit allerlei disciplines. Bunskoek: "De één komt uit het onderwijs, de ander vertegenwoordigt ouderen en weer een ander heeft een zakelijke achtergrond. De WTS vertegenwoordigt formeel niemand; we zijn dus geen belangenvereniging, maar een platform, een onafhankelijke denktank en een klankbord voor de gemeente." BEHEERSTE GROEI Het scenario van Beheerste Groei, waar de Soesterbergse bevolking zich massaal (ruim tachtig procent, volgens een representatieve steekproef! achter schaarde, houdt in grote lijnen (Vanaf links) Ben Niehoff Werning, Arie Treur en Wico Bunskoek van de Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg: Soesterberg moet een levendig dorp blijven. in dat het aantal inwoners toeneemt tot zo'n achtduizend, er achthonderd woningen worden bijgebouwd, het huidige voorzieningenniveau gehandhaafd blijft, de vergrijzing niet extreem wordt, de groene omgeving licht wordt aangetast en de bedrijvigheid iets toeneemt. De werkgroep legde het scenario voor aan alle politieke fracties en bouwde zo een dusdanig goede relatie met de gemeente op, dat deze de werkgroep nu financieel steunt en een lid vroeg toe te treden tot de stuur groep die het plan van aanpak maakt. Daarmee is de werkgroep als serieuze gesprekspartner geaccepteerd, "en terecht", stelt Arie Treur, behalve lid van de werkgroep ook secretaris van de Vereniging Soesterbergs Belang, "want wij weten beter wat er hier leeft dan de gemeente. Want Soesterberg blijft tenslotte maar een onder deel van de veel grotere gemeente Soest, waarin GELUIDSCONTOUREN Om de huizen te kunnen houwen die nodig zijn om Soesterberg te laten groeien, moet wel eerst een aantal belemmeringen worden opgeheven. "Het grootste probleem is de onwil van defensie om de geluidscontouren te herzien", vertelt WTS-lid Ben Niehoff Werning, tevens manager van een stichting voor zelfstandig wonende ouderen. "Defensie houdt vast aan de regels die ooit zijn ingesteld op basis van het geluid dat de straaljagers pro duceerden, als contouren voor gebie den waarin niet mag worden gebouwd. Alleen, er komt hier geen straaljager meer over, want Soesterberg is al sinds 1994 een helicopterbasis. Wij pleiten er dus voor om die contouren te her zien, en we gaan er trouwens ook vanuit dat dat gebeurt, want dat is de enige manier om te kun nen uitbreiden, en zonder uitbreiding wordt Soesterberg op den duur een levenloos, grijs dorp met minder scholen, winkels en doktoren. En dat wil geen enkele Soesterberger." VERGADERDATA MEI - JUNI WIJKBEHEERTEAM DE ENG 24 juni 2003 De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Schoof, Molenstraat 142 Soest. VERGADERDATA MEI - JUNI WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 26 juni 2003 De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in de Klimop school aan de Weegbreestraat 104-106 Soest. Meer informatie over de wijkbebeerteams: Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. In een natuurlijke omgeving worden afgestorven planten resten, soms met dierlijke mest, door het bodemleven langzaam verteerd en zo omgezet in nuttige voedings stoffen die de planten weer ten goede komen. Niemand gooit hier extra mest of kunstmest bij, behalve dan wat er met het regenwater en de dieren meekomt. Er wordt ook niet jaarlijks geoogst of groen weggehaald. Er is dan sprake van een redelijk natuurlijk kringloop proces. Jn onze tuin doorbreken we dit kringloopproces. Wij willen elk jaar mooie planten en mooie bloemen en natuurlijk op de juiste plek de juiste hoeveelheid zodat we heerlijk kunnen genieten. Om dat te bereiken moe ten we ingrijpen in de tuin. Onkruid wieden, planten en struiken snoeien en uitgebloeide bloemen weghalen zijn van die ingrepen. Je oogst als het ware. De beschikbare voeding voor het achtergebleven groen neemt af en daarom moeten we weer voedingsstoffen toevoegen. Bemesten dus. Er wordt op allerlei manieren bemest in tuinen. Compost is de meest ideale vorm van bemesting. Compost bevat niet alleen praktisch alle voedingsstoffen die een plant nodig heeft, maar activeert ook het bodemleven en verbetert de structuur van uw grond. Dat is dus, zou je denken, goed nieuws voor ieder een met een tuintje bij het huis. Compost kunnen wij namelijk zelf maken van al het tuinafval en ons groente- en fruitafval uit het huis houden. Als we dat in een compostvat stoppen, hebben we binnen enkele maanden onze eigen, gratis, compost. In de praktijk loopt het echter anders. De meeste van ons zien zelf composteren niet zitten. Terwijl we wel goed ons GFT-afval scheiden en in de bruine bak laten V ophalen door de RMN. Vervolgens moet dit GFT-afval worden getransporteerd, gecontroleerd, gecom- posteerd (zonder dat we weten wat er allemaal bij elkaar is gestopt) en in zakken worden gedaan. Deze zakken worden geprijsd en wij kopen ons eigen GFT- afval, gemengd met dat van anderen, als compost weer terug van een detaillist. Een lange weg. WAAROM GAAN WE NIET MASSAAL ZELF COMPOSTEREN? Veel gehoorde bezwaren tot nu toe zijn: Mijn tuin is te klein. Voor kleine tuinen zijn de speciale kunststof compostvaten zeer geschikt. Is de tuin groter dan is zo'n compostvat veel te klein. Dan moet eer der worden gedacht aan het aanleggen van een com- posthoop; Het stinkt zo en er vliegt allerlei ongedierte rond het vat. Als het composteren normaal loopt, dan ruik je niks. Rotte eieren-lucht komt van verrotting. Dit is gemakkelijk tegen te gaan door te zorgen dat er vol doende lucht bij het groenafval komt en het afval niet te nat te laten worden; Het vat doet het niet. Het compogteerproces is gestopt. U kunt dit in de meeste gevallen oplossen door het vat te legen, het materiaal opnieuw te men gen en weer terug te doen. Omwoelen kan ook. U brengt zo weer zuurstof in het vat. Vervolgens een klein beetje compost-starter (verkrijgbaar bij detail list) erbij doen helpt pok; Ik hou niet van tuinieren of heb geen tuintje. Dan houdt het natuurlijk op, hoewel Bovenstaande tips en oplossingen ten aanzien zelf com posteren, staan uitgebreid beschreven in de brochure 'GFT-afval. U kunt het beter bevatten'. De brochure is een prima handleiding om zelf composteren tot een succes te maken in uw eigen tuintje. De brochure kunt u opvragen bij de gemeente Soest. Ook krijgt u hem of kunt u ernaar vragen, bij de aan schaf van een compostvat bij een van de deelnemende detaillisten aan de actie 'Geniet van nu en later, pak die ton voor groen en water' van de gemeente Soest. UW MEDEWERKING GEVRAAGD VOOR HET VOLGENDE Heeft u zelf een ander bezwaar of een andere reden om niet zelf te willen of te kunrfen composteren, dan zijn wij daar erg benieuwd naar. Wilt u deze redenen aan ons doorgeven (adres: zie colofon). Wij gebruiken uw ervaringen graag bij het vervolg van onze actie Regenton en Compostvat. Structurele actie 'Geniet van nu en later, pak die ton voor groen en water' (t/m 2005) U kunt een compostvat of regenton aanschaffen met subsidie van de gemeente Soest. U kunt hiervoor terecht bij een aantal detaillisten. Daar liggen ook de folders met aanvraagformulieren voor de subsidie en de brochure 'GFT-afval, u kunt het beter bevatten'. DEELNEMENDE DETAILLISTEN Regentonnen compostvaten Weikoop, Torenstraat 16, (035) 601 29 53 Vaarderhoogt, Dorresteinweg 72b, (035) 601 28 83 Big Boss markt, Nijverheidsweg 8, (035) 601 35 44 DAVO, Weteringpad I -3, (035) 601 62 28 Provak Ceelen bv., Soesterbergsestraat 4, (035) 602 69 00 Regentonnen Karweihuis, Rademakerstraat 5, Soesterberg (0346) 35 19 80 Compostvaten RMN (Reinigingsbedrijf Midden Nederland), De Schans 14, (035) 603 92 29 NATUUR EN MILIEU COMMUNICATIE SOEST MEER INFORMATIE ma t/m do tijdens kantooruren: Johan Simon (035) 609 32 02 of Henriëtte Steijn (035) 609 34 54 E-MAIL: milieucentrum@soest.nJ

Soester Courant | 2003 | | pagina 13