Fietsboot geen compensatie voor verdwenen attracties Eemeroord met WPE dagje uit Soest 50 jaar geleden) Groot Gaesbeeker Gilde bij Sint Jansprocessie in Laren 'Van heidehut tot residence' IQPSOEST r Uit de historie van Soest(erberg) ^XgÏnaTo WQENSDAG 18 JUNI 2003 SOESTER COURANT ERKENDE VERHUIZERS Veel vrijwilligers maken het voor de 20e maal weer waar PAGINA 11 Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen Uit de Soester Courant van Vrijdag 4 Februari 1951 Van der Goen Melchior Hl Kompleet verzorgde verhuizingen Nationaal en internationaal Tijdelijke opslag Overzeeverhuizingen Projectverhuizingen ff B£LGRATIS-. I[0800.022.31.91 3, enkele met ng mef kamer op nrs en een toi te bereiken systeem I Dertien koetsjes sierden zater- I dag het straatbeeld van Soest 1 op. De wagens waren geladen I met een bijzonder enthousiast I gezelschap uit Baarn. 36 Ge- I handicapten met 16 begelei- I ders van Eemeroord waren op- I gehaald door leden van Warm- I bloed Paardenfokvereniging I Eemland (WPE) voor een I heerlijk dagje uit. I De rit voerde naar de Soester Eng, I waar een broodmaaltijd werd aan- I geboden op het terrein van Jan I Smeeing die al 10 jaar gastheer is I van de gasten uit Baarn. Smeeing: 'Wat zo belangrijk aan dit jaarlijks I terugkerend festijn is, is het vrijwil- I ligerswerk, de paarden, de muziek, I de begeleiding, kortom alles ge- I beurt gewoon gratis.' I Intussen genoten de gasten van de I maaltijd, die muzikaal werd omlijst I door twee leden van de Boeren- I dansclub, die een vrolijke noot uit I hun harmonica's te voorschijn toverden. De zestien vrijwillige begeleiders genoten zichtbaar mee. Één van de twee beroepsmatige verzorgsters Olga Fakkeldij 'Ja voor ons is dit ook een leuke dag, maar tevens ook de makkelijkste dag, want wij zitten in ons jaarlijk se kampeerweekend, en daar valt deze rit altijd in. Het thema is dan ook altijd 'tenten, paarden, zwem men', want morgen gaan we zwemmen. We kamperen in groe pen van vier patiënten met even veel begeleiders, zodat iedereen voldoende aandacht krijgt. Het is mooi werk, als je die blijde gezich ten ziet, dan krijg je er toch wat voor terug.' En blijde gezichten waren er te zien op de Eng, Een bijzonder en thousiaste voorzitter Cees Vos: 'We bestaan alweer 26 jaar. En het is nu al de 20c maal dat we deze rit organiseren. Het idee is spontaan tijdens een bestuursvergadering ontstaan, een lid van de vereniging had familie die op Eemeroord werkte, en die vroeg gewoon: waarom rijden jullie ons niet een Foto: Foto Bell www.soesteronderlinge.nlinfo@soesteronderlinge.nl SoCStfif Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Ond©rlïilfl© keertje?. En dat is een traditie ge worden die we met veel plezier willen voortzetten, het is nu al zo vanzelfsprekend geworden dat Ee meroord al niet eens meer belt of het nog door gaat, ze rekent er ge woon op. Ook onze leden houden er gewoon met hun agenda reke ning mee, dat er ergens in juni wordt gereden, daarbij van harte gesteund door hun achterban. Het was overigens wel spannend dit jaar in verband met de vogelpest. We hebben pas afgelopen donder dag te horen gekregen dat we met de .paarden de weg op mochten. Maar de rit was ten alle tijden doorgegaan, want we hadden al tractors en Jan Plezier wagens klaarstaan. Als de dag voorbij is, hebben wij allemaal een warm ge voel over wat we als vereniging gedaan hebben'. De 71 jarige koetsier Jan de Bruin denkt het er zijne van: 'Het is dankbaar werk om deze mensen gelukkig te maken, ik doe het dan ook graag. Maar als ik deze men sen bekijk, dan denk ik dat wij niet mogen klagen* en dat we dankbaar moeten zijn dat we elke ochtend weer gezond opstaan'. Even later werden de paarden weer ingespan nen en de gasten stapten hier en daar geholpen weer in rijtuigen, om de rit terug naar Baarn te aan vaarden. Een van oor tot oor glun derende Cees Vos: 'Wat is dit toch mooi, kijk die man daar met die sigaar, die is er al 20 jaar bij, mooi hé?' STRAALJAGERS VIELEN OP ZOMERS BUITEN. Zaterdagmiddag werd nabij "Zo mers Buiten" te Soestduincn een grote oefening gehouden door de Soester afdelingen van het Rode Kruis en de twee E.H.B.O.-vere- nigingen. Te 3 uur waren Rode Kruisleden in uniform en E.H.B.O.-Ieden voorzien van E.H.B.O.-armband op het terrein van de "ramp". Ver ondersteld werd, dat twee straalja gers waren neergestort nadat zij bommen hadden laten vallen. Niet minder dan 36 slachtoffers waren bij de ramp betrokken en behalve Soester helpers waren ook aanwezig Rode Kruisleden uit Amersfoort en Baarn, alsmede E.H.B.O.-Ieden uit Baarn. De afdeling Amersfoort kwam met groot materiaal, waaronder 5 grote tenten en een keukenwagen. Op het zeer ongelijke terrein en in de huisjes van Zomers Buiten ver leenden de E.H.B.O-leden de eer ste hulp aan de slachtoffers, waar voor padvinders en leerlingen van Ulo-scholen fungeerden. In snel tempo en met volledige overgave werd deze oefening uit gevoerd. Het Rode Kruis zorgde voor een veilig transport van de slachtoffers naar de aankomst- en sorteringstent, waar de verleende eerste hulp werd gecontroleerd en de administratie werd verricht. Vandaar gingen de gewonden naar de operatie-tent, waar zij verder werden behandeld en o.m. bloed- transfunsie werd toegepast. Deze oefening stond onder leiding van de Colonne-Commandant van het Rode Kruis afdeling Soest- Soesterberg, dr. J. Rip, die werd bijgestaan door de Commandan ten van de afd. Baarn en Amers foort, de artsen De Hartog, De Bruin en Treffers, terwijl de Eerste Hulp Centrale in haden was van dr. Donker en dr. Splinter. In de tenten berustte de medische zorg voor de slachtoffers bij dr. Zijlstra, terwijl Zuster Nel de leiding had over de helpsters van het Rode Kruis, die in deze tenten hun werk verrichten. Op het terrein van de ramp bevon den zich de Burgemeester, het be stuur van het Rode Kruis en de Kring-Commandant van de B.B. de heer v.d. Werff te Zeist. Dr. P. Donker en dr. Hartog be spraken na afloop het werk van de Eerste Hulp en het Rode Kruis met de respectievelijke leden. WIE TAPTE HET BESTE BIER. Het bier is niet alleen weer best, doch het moet ook goed getapt worden, wil het de goedkeuring van de kenners wegdragen. Om het vakmanschap te testen schre ven de Bierbrouwerijen een wed strijd uit voor kasteleins en hun personeel, om te zien wie het bes te bier het best kon tappen. Vrijdagmiddag werd op 40 plaat sen van ons land een dergelijke wedstrijd gehouden, waaronder een te Hilversum, waar de vak mensen uit Hilversum, Bussum, Scherpeqzeel, Loosdrecht, Maar tensdijk, Baarn, Laren en Soest el kaar de loef af staken. Van de 14 deelnemende Soesten- aren waren er vier die een prijs be haalden. De tweede prijs werd ge wonnen door de heren R. v.d. Lin den (Agent Amstel Brouwerij) met de heer G.J.H. Kuiper (Café Royal) en de vierde prijs door de heren A.J. Verkerk (Café Cen traal) met de heer M. Bergers (Hotel "Bosch en Duin"). De tweede prijs bestond uit een geldsbedrag van f 100,-, terwijl de vierde prijs f 50,- bedroeg. UITBREIDINGSPLAN RIJKS WEG. Het hoofd van het Gemeentebe stuur van Soest brengt ter openba re kennis, dat Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, bij hun besluit van 1 Juni 1953, 5° afd., nr. 852/502, hebben goedgekeurd het besluit van de Raad der gemeente Soest, d.d. 28 Mei 1952, afd. I. nr. 744, gewijzigd bij raadsbesluit van 20 Maart 1953 strekkende tot intrek king van de verordening, inhou dende voorschriften, bedoeld in artikel 43 der Woningwet, en tot vaststelling van een uitbreidings plan regelende de bestemming in onderdelen voor de gronden gele gen langs de Rijksweg (Burgem. Grothestraat, Van Weedestraat, Steenhoffstraat en Middelwijk straat). Bij voormeld besluit van Gedepu teerde Staten werd de goedkeuring onthouden aan die onderdelen van het plan welke op de bijbehoren de kaart zijn aangegeven met een zwarte kruisarcering en een rode gestippelde begrenzinglij n, alsme de aan artikel 12, lid 2, van de bij het plan behorende bebouwings voorschriften. Genoemd plan ligt ter gemeente secretarie voor een ieder ter inza- Tegen bovenbedoelde goedkeuring kunnen belanghebbenden, die be zwaren tegen het plan bij de Raad hebben ingediend, binnen een maand na dagtekening dezer be kendmaking bij H.M. de Koningin beroep instellen. Soest, 16 Juni 1953. Op zondag 22 juni zal in Laren de traditionele Sint Janspro cessie worden gehouden. Jaar lijks nemen vele honderden be langstellenden daaraan deel. In processie lopen is een vorm van bidden en geloofsuiting en ook het Soester Groot Gae sbeeker Gilde doet mee. De laatste jaren is er weer steeds meer belangstelling voor dit soort geloofsuitingen. In de processie gaan ook verschillende muziek groepen mee, die tijdens de pro cessie het zingen ondersteunen. Dit jaar zal ook het tamboer-, hoornblazèr-, Schutters- en vendel korps van het Gilde op uitnodiging aan de processie deelnemen. Deze deelname bevestigt de band tussen het gilde en de r.k. gemeenschap, maar ook de belangstelling die er ook vanuit Soest al heel lang is voor deze processie in Laren,. Vele tientallen Soesters nemen aan de processie deel, terwijl een veel voud daarvan de processie vanaf de zijkant gadeslaat. Het thema van het Sint Jansfeest, waarvan de processie onderdeel uitmaakt, luidt: 'Getuigen met hart en ziel', afgeleid van het thema dat werd gebruikt bij de viering van het 150-jarig jubileum van het zo geheten herstel van de bisschoppe lijk hiërarchie. Om 11:00 uur zal de processie ver trekken vanaf de basiliek in de richting van het kerkhof, waar om 12:00 uur een eucharistieviering is. Tijdens deze viering zal het Soes ter gilde zich eveneens presenteren en tijdens de consecratie een vaan- delgroet brengen. Hoofdcelebrant bij deze viering is mgr. F. Bacqué, de Apostolisch Nuntius, terwijl de bisschop van Haarlem, mgr. J.M. Punt, de predikatie zal verzorgen. Om 13:00 uur vertrekt vervolgens de sacramentsprocessie vanaf het kerkhof naar de Basiliek. Daar wordt dc processie afgesloten met het zingen van het Te Deum, het Tantum Ergo cn de Zegen. Op de Brink zal het gildekorps vervolgens een muzikale en vendeldemonstra tie verzorgen, waaronder het ver zorgen van het vendelgebed. Het gilde en de Broederschap van Sint Jan Laren hopen dat er dit jaar vanuit Soest een grotere deel name aan deze processie zal zijn. Belangstellenden kunnen deelne men aan de processie door om 10:40 uur aanwezig te zijn op het plein voor de Basiliek, waar de stoet wordt geformeerd. Zij kun- nen invoegen in groepnummer 10 en gaan daarmee het Soester gilde vooruit. Het gilde is namelijk num mer 11 in de processie. Zoals bekend houdt de landelijke en ook internationaal befaamde ad vocaat mr. Bob van der Goen kan toor in Soest. Zijn praktijk kent na tuurlijk ook kleine, menselijke ge beurtenissen die niet direct in het nieuws komen, maar toch vermel denswaard zijn. Hierover schrijft hij in zijn maandelijkse column in de Soester Courant. Wilt u vorige co lumns nog even nalezen, zie dan www.vandergoen.nl. 'Melchior was een prachtige, trotse haan. Het leek wel of hij telkens ons grasveld aan het opmeten was, zo zorgvuldig en bedachtzaam zag je hem er rondstappen. Twaalf was hij al. Tamelijk oud voor een haan. Hansje had hem van zijn geboorte af gekend en kon zich niet heugen dat hij anders gewekt was dan door Melchiors gekraai. Tegen de avond zat hij altijd hoog in een van de bo men achter in de tuin. Om hem daar uit te krijgen was de taak van Hansje. Hij rammelde met het voerbakje en dan kwam Melchior makelaars.nl Soest krijgt er een attractie bij, de fietsboot. Het is dan wel geen echt Soester attractie, [i maar de opstapplaats aan de I Eem ter hoogte van de Ver- f lengde Hooiweg betekent dat deze toeristische lijndienst I over de Eem naar het Eem- meer Soest in de meest letterlij- ke zin niet links laat liggen. iToch is deze trekker maar een geringe compensatie voor de j legio die er in het verleden ver- Idwenenzijn. lOm er een paar te noemen: de I wielerbaan Hard gaat-ie aan de ÏKoninginnelaan; het theehuis ■Soesterdal in Soesterberg; het on- Idergrondse (letterlijk, in een voor- Imalige Duitse bunker op de Eng) ■cabaret De Molshoop; de uitzicht- I toren als restant van molen De ■Vlijt aan de Kerkstraat; het vlieg- I tuigenrestaurant Avio Resto aan de Amersfoortsestraat in Soester- Iberg; het robotorkest The Robot I Musicals in het eveneens verdwe- Inen hotel Eemland; het vogelpark Avifora (nu serviceflat De Soester- I duinen aan de Soesterberg- lsestraat); het Soester Natuurbad Pen het Spreuckenhuijsje aan het Kerkpad Zuidzijde. [Beperken we ons in deze afleve- i ring tot het Spreuckenhuijsje. Het [mag dan geen huis zijn geweest - f al was het dat misschien van oor- Isprong wel- al hing het dan ook ■scheef en oogde het ingevallen dak ■enigszins hol, achteraf kun je je I afvragen of de paar huizen die er in 1971 voor in de plaats zijn ■gekomen de afbraak van het Spreuckenhuijsje aan het Kerkpad zuidzijde wel rechtvaardigden. Soest verloor daardoor een unieke j toeristische attractie, die bezoekers uit de hele wereld trok. Zij die het nog hebben gekend, zullen met weemoed terugdenken aan het sprookjesachtige gebouwtje, waar van de cementen voor- en zijgevel waren versierd met talloze bordjes met spreuken in verschillende ta len. Een ieder die dit huis aanschouwt laetaf van uwen drukken kout en rust een wijl om te geraken tot lezen dezer dwazen zaken. 't Zij boer of burger, heer of knecht, elk vindt hier iets voor hem gezegd en trekt hij soms een scheve snoet de waerheid is slechts zelden zoet. Wijsheid en spot van alle tijden zij zijn het die de geest verblijden zo zullen allen, alle dagen van 't Soester Spreuckenhuijs gewagen. Dit gedicht stond in oud-Holland se letters op de gevel van het ge bouw, de fietsenmakerij Henk van Hengstum, waar het Spreucken huijsje tegenaan geleund stond, alsof het zonder die steun allang de geest zou hebben gegeven. In de zijmuur van het Spreucken huijsje zelf was een grijze siertegel ingemetseld. 'Hoefsmederij' stond er in fraaie sierletters op. Hij her innerde aan de tijd dat het ge bouwtje een heel andere bestem ming had. Een tijd die in een ver verleden lag, want het gebouwtje dateerde vermoedelijk uit 1654. Dat ontdekte men toen de zwarte pannen op het dak werden vervan gen. Bij die gelegenheid werd in rode pannen het jaartal 1790 ge vormd, omdat men niet beter wist dan dat het gebouw uit dat jaar stamde. Men heeft dat maar zo gelaten, hoewel bij latere naspeu ringen duidelijk werd dat het veel ouder was en zelfs tot de oudste in Soest gerekend moest worden. Dat het, ondanks de aanduiding op de tegel in de zijmuur, geen hoefsmederij meer was, daarover kon geen twijfel bestaan. Daarvoor had de pottenbakkerij De Vlieguut van wijlen de heer D.J. Bouwens bijna letterlijk teveel aan de weg getimmerd door in de muren spreukenbordjes in te metselen. Zakgeld Dat ging niet van de ene dag op de andere. Bordjes die niet goed ge noeg waren voor de verkoop, wer den in het begin weggegooid. Bui ten, achter het gebouwtje, kwamen ze op. een hoop terecht. Eens in de paar weken werd die bordenberg opgeruimd. De jeugd uit de buurt hield dat scherp in de gaten. Als de duisternis was ingevallen, was er altijd wel iemand die over het hek klom en in de afvalberg ging zoeken naar bordjes die wonder boven wonder heel waren geble ven. Er moeten op die manier heel wat clandestiene verzamelingen zijn aangelegd. Waarschijnlijker is het dat de jeugd de bordjes voor een paar stuivers aan familie en kennissen verkocht om wat meer zakgeld te hebben. Nadat het idee was geboren om de bordjes als versiering van de mu ren te gebruiken en de eerste wa ren ingemetseld, werden de afge keurde exemplaren voortaan opzij gelegd. Aan het eind van de dag of de week werden ze bij de andere gevoegd in één van de muren. Zo ontstond een kleurrijk en lezens waardig geheel en sneed het mes aan twee kanten: Soest had een bezienswaardigheid van de eerste orde, en geen enkele reclame had De Vlieguut meer bekendheid en klandizie kunnen opleveren dan de aantrekkingskracht die van het Spreuckenhuijsje uitging. Vanzelfsprekend ontbrak die be kendheid in het begin, toen me vrouw Bouwens met haar broer een kleine pottenbakkerij in Bus sum begon. Haar broer, die teken leraar was, beschilderde in zijn vrije tijd de voorwerpen die zijn zuster uit vormloze bonken klei maakte. Vlak voor de oorlog ver huisde mevrouw Bouwens naar Amsterdam, waar zij haar potten bakkerij in haar centje voortzette. De oorlog verschafte haar weinig werk. In die periode leerde zij haar echtgenoot kennen. Hij werd haar leerling en maakte zich de kunst van. het pottenbakken ook eigen. Samen zetten ze een eigen bedrijfje op. Omdat de rust van een dorp hun voorkeur had boven de druk te van de stad, zochten ze in de omgeving van Amsterdam een ge schikte plek voor de Vestiging van hun pottenbakkerij. Die vonden ze in Soest. 'De Vlieguut' verhuisde naar het Kerkpad. Het was een stokoud gebouwtje waar ze hun kunstzinnige werk voortzetten. Niet alleen de steun van het gebouw ernaast leek het voor omvallen cn instorten te be hoeden, er waren ook enkele Duizenden bordjes met spreuken waren ingemetseld in de muren van het Spreuckenhuijsje met z 'n dak dat golfde als een korenveld in de wind. tekst8>Bron Eemland Pers bouwtechnische voorzieningen noodzakelijk om het overeind te houden. Het is al die jaren blijven staan. Het overleefde alle stormen en andere weersinvloeden, maar tegen de slopershamer was het niet opgewassen. Bij toeval Eigenlijk is het Spreuckenhuijsje er bij toeval gekomen. Toen in het begin van de jaren vijftig het pot tenbakkersechtpaar Bouwens zich vanuit Amsterdam in Soest vestig de en voor de productie van de spreukenbordjes het oog op het oude gebouwtje aan het Kerkpad zuidzijde liet vallen, was er nog geen sprake van een 'spreuken huisje'. Dat idee kreeg de heer Bouwens pas toen in een gesprek de toenmalige directeur van de VVV zich liet ontvallen dat naar zijn mening Soest zo weinig attrac ties rijk was. Bouwens knoopte dat in zijn oren en wilde er iets aan doen. Zo ontstond het idee om de kale gevels van zijn fabriekje op te vrolijken met eigen producten. Die bleken zich tot een zeer decoratie ve versiering te lenen. Bovendien was er het aspect van 'leringhc ende vermaeck' voor iedereen die er met enige aandacht naar wilde kijken. Al de eerste, nog onvolledige uit voering van het idee bracht zoveel mensen op het smalle Kerkpad op de been, dat de politie eraan te pas moest komen om het verkeer in ordelijke banen te leiden, want op zoveel toeloop was het pad niet berekend. Sindsdien bleef de be langstelling voor het Spreucken huijsje alleen maar toenemen, al werd de interesse wat meer ge spreid getoond. Export In de loop van de jaren werden vele duizenden bordjes geëxpor teerd, in het begin vooral naar Voorjaar 1971. Desloop van het Spreuckenhuijsje is in volle gang. Soest raakt een toeristische attrac tie van de eerste orde kwijt. tekst8>Foto archief Eemland Pers Amerika. Vanzelfsprekend waren de bordjes dan van Engelstalige spreuken voorzien. Later kwamen er ook Duits- en Franstalige spreu ken bij. De verkoop van de spreu kenbordjes beleefde gouden tijden. Iedereen die ze onder ogen kreeg, vond er altijd wel een tekst bij die op iets of iemand uit z'n familie- of kennissenkring van toepassing was. Het Spreuckenhuijsje was een be grip in Soest. Iedere geboren en getogen Soester kon bezoekers van buiten die ernaar op zoek waren feilloos de weg wijzen. Het is tot het laatst toe een trekpleister van de eerste orde geweest, ook toen het gebouwtje niet langer als pot tenbakkerij werd gebruikt. Door .een tragisch ongeluk van één van de medewerkers raakte het echt paar Bouwens zo aangeslagen, dat het eenvoudig de kracht niet meer kon opbrengen om door te gaan. De productie werd gestopt, stof nam bezit van het interieur, de deuren werden definitief gesloten. Ze gingen pas weer open toen in het voorjaar van 1971 de slopers kwamen. Eerst ging het Spreu ckenhuijsje eraan, later volgde ook de fietsenmakerij ernaast. Daarmee kwam definitief een eind aan het vertrouwde beeld van mensen, jong en oud, die in uitge rekte of gebukte houding de aard werkbordjes bekeken. Bordjes met spreuken en waarheden die niet aan een tijd gebonden zijn. Oude en nieuwe spreuken, bekende en minder bekende, ernstige en ironi sche, maar altijd tot nadenken stemmend. Er was voor 'elck wat wils' zo liet het gedicht op de muur van de fietsenmakerij ernaast we ten: 't Zij boer of burger, heer of knecht, elk vindt hier iets voor hem gezegd'. Nu herinnert niets meer aan dat schitterende gebouwtje dat als voorbeeld had kunnen dienen voor platen met afbeeldingen uit vroe ger jaren of de tekeningen van Anton Pieck. Wie slechts 25 jaar niet in Soest is geweest, zal ver wonderd zijn of zelfs schrikken als hij hoort wat er allemaal niet meer is. Het enige dat rest zijn dc an sichtkaarten van de talloze verdwe nen plekjes. Ze hebben niet alleen een tijdsbeeld bewaard, maar ge ven bovendien een beeld van de ontwikkeling van Soest. Een beeld, waarvan men zich kan afvragen of de Soester van toen dat wel heeft gewild cn of de Soester van nu, geconfronteerd met die oude an sichtkaarten, dat niet in hoge mate betreurt. Voor het Spreuckenhuijsje, dat op dc Oude Kerk na waarschijnlijk het oudste gebouwtje was in Soest, ouder nog dan het nu oudste woonhuis (het veerhuis aan dc Kleine Melm, 1681) was blijkbaar geen redding meer mogelijk! Voor de generatic' van nu is dat een waarschuwing om het weinige echt oude dat in Soest (anno 1029) nog rest, te koesteren en te bewaren. Opdat de generatie na ons niet al leen aan dc hand van ansichtkaar ten iets over het oude Soest te we ten kan komen. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van dé Poll, 6017065. aanzetten. Alle kippen gingen ach ter hem aan het hok in, waar Hans je nog wat maïskorrels strooide. Afgelopen woensdagmiddag begon het met de helikopter die rakelings over het dak scheerdeHansje was de tuin ingelopen om hem beter te kunnen zien. De helikopter bleef rondjes draaien boven het huis en Hansje zwaaide. Nog nooit had hij er een zo laag zien overkomen. Di rect nadat deze verdwenen was, stopten er wel vijf auto's voor het huis. Er sprongen mannen uit die het huis begonnen te omsingelen. Hansje zag hun koppen verschijnen boven de schutting waar ze over heen klommen toen er niet snel ge noeg werd opengedaan. Een man met een rood hoofd van de inspan ning gaf de anderen aanwijzingen om de kippen te vangen. Die ze te pakken kregen werden doodge maakt en in een bak gegooid. 'Als jullie niet ophouden haal ik de politie!'riep Hansje. 'Wij zijn de politie,zei een man met een pet op. 'Hoeveel kippen hebben jullie?' De man met het rode hoofd kwam naar hem toe. 'Ik ben de dieren arts, zei hij. 'Ik houd toezicht dat alles goed gaat. 'Melchior is niet ziek,' zei Hansje. 'En de kippen ook niet. 'Daar gaat het nu niet om,zei de dierenarts en draaide zich om. Waar was Melchior? Die was een boom ingevlogen. 'Die krijgen wê wel te pakken,zei een man die in het groen gekleed was. Hansje zag nu pas dat hij een geweer bij zich had. Hij legde aan en schoot. Mel chior tuimelde uit de boom. Hij was niet gelijk dood en sleepte zich voort in een spoor van bloed. De dierenarts liep erop af en draaide hem de nek om. Het kadaver wierp hij in de bak. 'Wil je dit formulier aan je vader geven?' zei hij en overhandigde Hansje een papier. Toen ik thuis kwam gaf hij het mij. Als we het formulier goed invulden kregen we 7,50 per kip en voor Melchior €8,50. Gisternacht stond hij aan m 'n bed. 'Ik hoorde Melchior,zei Hansje. 'Ik hoorde hem kraaien. 'Dat kan niet,zei ik, 'ga slapen. Melchior is dood. Maar als dit over is kopen we een nieuwe haan. En die noemen we net zo. 'Hij wil ons waarschuwen. Kunnen ze ook 's nachts binnenvallen? Hoor je hem dan niet?' Ik belde de dokter, maar die wilde niet komen want hij had geen koorts. Sorry dat ik u dit allemaal vertel. Dingen waar u als advocaat natuurlijk niets mee kunt. Mr. Just had aandachtig geluisterd. Al had hij, sinds hij de vogelpest- c/aims behandelde, dit soort verha len de laatste tijd al zo vaak ge hoord. 'Waar ik me schuldig over voel', vervolgde zijn cliënt, 'is dat ik Hansje verkeerd heb opgevoed. Had ik hem maar eerder bijge bracht dat ze elk moment je huis kunnen binnenvallen. Datje mach teloos staat ook al is bewezen dat wat ze doen zinloos is. Maar er be staat nu eenmaal geen beweging te gen zinloos overheidsgeweld. Al krijgen we er Melchior niet mee te rug, wilt u ook namens ons die pro cedure tegen de staat voortzetten? Want een overheid die zo met die ren omspringt zal, zodra zich een geschikt moment voordoet, ook mensen niet ontzien. I

Soester Courant | 2003 | | pagina 11