Inwoner van Soesterberg besmet met legionella Land- en Luchtmacht zijn klaar voor vredesmissie naar Irak Huizensloop in volle gang Actie Vredekerk en Postiljon: 3.700 euro voor kinderhuis Aanschrijving afbraak frame gehandhaafd sulen n Sergio speelt Rossini in Midzomernachtconcert KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Geen toestemming KYO voor jeu de boulesbanen Geen extra woning aan de Kampweg Extra vliegverkeer op Soesterberg F.P. Prause afwezig Klachten bezorging Soester Courant Rommelmarkt van de Dubbeldekker zaterdag 21 juni PAGINA 19 nderhoud pecialist i merken - 601 29 98 J tijdelijk vw.ford.nl SOESTERBERGSEStCOURANT WOENSDAG 18 JUNI 2003 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112. Soest tel. 035 - 602 18 41 Een 59-jarige inwoner van Soesterberg is in kritieke toe stand in een ziekenhuis in Utrecht opgenomen nadat bij hem een legionellabesmetting was vastgesteld. Door de GGD Eemland, bij welke instanties de ziekte werd gemeld, is een onderzoek naar de herkomst van de besmetting ingesteld. Mogelijk heeft de Soesterber- ger de infectieziekte opgelopen in een tuincentrum. Het gaat om een op zichzelf staand ziektegeval. Er zijn op dit moment geen aanwijzingen voor besmetting van andere mensen in de regio. De GGD coördineert de bronopspo ring van legionella. De uitslag wordt over twee weken verwacht. Maatregelen in tuincentra zijn niet nodig. Jaarlijks worden aan GGD Eem land twee tot drie meldingen van legionellaziekte (legionellose) ge meld. De meeste besmettingen worden in het buitenland opge daan. De legionellabacterie kan zich in water vermeerderen bij een temperatuur tussen de 25 en 50 graden. Als besmet water verne veld wordt door bijvoorbeeld een douche, een tuinslang of een Whirl pool, ontstaan kleine druppeltjes waar bacteriën in kunnen zitten. Door het inademen van deze wa terdruppeltjes kan de legionella- longontsteking ontstaan. Legionel laziekte is niet besmettelijk van mens op mens. De verschijnselen bij een legionel- la-longontsteking zijn: een griepe rig gevoel, koorts en later be nauwdheidklachten. Ook kan er diarree optreden. De tijd tussen besmet en ziek worden (incubatie tijd) is tweè tot twintig dagen. Alle legionellabesmettingen en de mogelijke oorzaken worden lande lijk op een centraal punt gemeld. Zo is na te gaan of mensen de be smetting op dezelfde plaats heb ben opgelopen. Er zijn geen aan wijzingen dat er meer mensen zijn die in een tuincentrum in de om geving van Soesterberg een legio nellabesmetting hebben opgelo pen. Daarom is het volgens de GGD op dit moment niet nodig om maatregelen te treffen in tuin centra. Deze volgen de richtlijnen voor de legionellabeheersing in het waterleidingsysteem en in fontei nen. Een laboratorium onderzoekt alle mogelijke besmettingsplaatsen. Als er een legionellabacterie wordt ge vonden, wordt deze vergeleken met de bacterie die bij de patiënt is vastgesteld om er zeker van te zijn dat het om dezelfde bacterie stam gaat. Dit onderzoek duurt twee tot drie weken. In de meeste gevallen wordt de oorzaak van de besmetting niet gevonden. Voor antwoorden op de meest ge stelde vragen over legionella geeft de website van het ministerie van VWS aanvullende informatie. Kijk op www.minvws.nl en zoek op: le gionella. Soesterberg heeft er tijdelijk een 'attractie' bij: de afbraak van de woningen aan de Generaal Spoorstraat en de Generaal Winkelmanstraat die door nieuwbouw worden vervangen. Een Utrechts bedrijf is met inzet van zwaar materieel bezig de woningen met de karak teristieke kopgevels met de grond gelijk te maken. Een kenmerk van deze huizen waren niet alleen de kopge vels, waarvoorde architect zich kennelijk had laten in spireren door de bekende bouwmeester Dudok, maar ook de platte daken. Zodra het terrein is vrijgemaakt, begint de nieuwbouw van het project dat de toepasse lijke naam De Generaal heeft gekregen. De meeste huizen worden gebouwd in de huursfeer, maar er ko men ook enkele koopwoningen. De bewoners van de eerste serie sloopwoningen zijn tij delijk ondergebracht in woonunits die zijn neergezet op de grasvelden voor de woningen aan de Generaal Spoorstraat, die in een later stadium afgebroken en door nieuwbouw vervangen zullen worden. Foto: Eemland Pers. Zaterdag 21 juni organiseert Cabrio, in samenwerking met Stam Autobedrijven, een Mid zomernachtconcert in het mooiste openluchttheater van Nederland. Voor de muziek zorgt het Soesterbergse orkest Odeon onder leiding van Ger- rit de Weerd. Een van de solis ten is de 22-jarige Sergio Ha merslag. I Toen Gcrrit de Weerd in 1993 de I dirigeerstok bij Muziekvereniging I Odeon ging gebruiken en het or- I kest een andere kleur en dynamiek I gaf, meldde de 11-jarige Sergio Hamerslag zich met het verzoek [klarinet te mogen leren om later ook in het grote orkest te mogen [meespelen. Gerrit de Weerd, die [behalve dirigent ook docent is, t nam de jonge Sergio onder zijn I hoede. Al gauw bleek dat hij over een groot talent beschikte. Na en- Ikele jaren mocht hij al regelmatig [meespelen in het grote orkest. Gerrit de Weerd nam contact op [met Herman Braune, docent aan khet conservatorium in Amsterdam len Utrecht, en dezelfde docent die ook De Weerd muzikaal had opge voed. [Professor Braune onderkende het grote talent en Sergio Hamerslag I mocht gaan studeren in Amster dam. In 2004 jaar rond hij de eer ste fase af. Het examen in het bij- vak piano heeft hij met goed ge- f volg afgelegd. Inmiddels volgde hij masterclasses bij beroemheden als de Amerikaan Richard Stolzman. Hij won de eerste prijs tijdens het Nationale Concours voor JongTa- 1 lent in 1999. Bij dirigenten als Reinbërt de Leeuw en Alexander Liebrich is hij een graag geziene gast en speelt hij in het Nationaal Jeugdorkest. Hij debuteerde met groot succes als solist bij het Radio Symfonie Orkest met Introductie, thema en variaties van Rossini voor klarinet en orkest. München of Hannover Na het afsluiten van de eerste fase hoopt Sergio Hamerslag een beurs te krijgen om naar het buitenland te gaan, bijvoorbeeld Duitsland. Maar wellicht bestaat er ook de mogelijkheid om deel te nemen aan een uitwisselingsprogramma tussen studenten in Duitsland of Amerika. Dan wil hij zich specia liseren. Een keuze voor een specia lisatie heeft Sergio nog niet ge maakt. Tijdens het Midzomernachtconcert speelt Sergio, begeleid door het Muziekgezelschap Odeon, onder leiding van zijn vroegere leermees ter Gerrit de Weerd, hetzelfde stuk van Rossini waarmee hij als solist debuteerde. En dat in Cabrio, midden in de nacht. Dat wordt een bijzondere ervaring, voor Sergio, maar zeker ook voor de toeschou wers. Een bewoner van de Kampweg krijgt geen toestemming van de gemeente om in de 'achtertuin' van zijn woning aan de Kampweg 102 een extra woning te bouwen. Bur gemeester en wethouders vinden uit stedenbouwkundig" oogpunt een verdere verdichting van de be bouwing op deze plek niet wense lijk. Er is volgens hen ten tijde van de voorbereiding van het bestem mingsplan Zwarte Wegje, waarin het bewuste perceel is gelegen, weloverwogen en bewust gekozen voor de invulling van het gebied zoals de situatie nu is. De bewoner Jiad een schetsplan ingediend voor een extra woning. Deze zou moeten worden gereali seerd op een strook grond die een erfbestemming heeft. Binnen deze bestemming is de bouw van een extra woning niet toegestaan. Bur gemeester en wethouders zijn niet van plan om de bouw toch moge lijk te maken door toepassing van een vrijstellingsproccdure. Zij wijzen er nog op dat als gevolg van de nabije ligging van de rijks weg A28 een nieuwe woning op de voorgestelde plek ook te maken krijgt met het geluidsaspect (over last door verkeerslawaai). Of er in geval van woningbouw ontheffing kan worden verleend, is niet op voorhand aan te geven. Dit vergt een nadere berekening, maar in dit geval gaat dat te ver omdat het schetsplan sowieso is afgewezen. In verband met het vliegfeest op de vliegbasis Twenthe is er zaterdag en zondag meer vlieg verkeer op de vliegbasis Soesterberg. Door het evene ment op Twenthe is daar onvol doende ruimte beschikbaar voor het reguliere vliegverkeer. Het wijkt daarom uit naar Soesterberg. Deze tijdelijke ver plaatsing kan zaterdag en zon dag enige extra overlast in en rond Soesterberg tot gevolg hebben. Zaterdag 21 juni/ zondag 22 juni Hoorns-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor J. Beekman; eucharistie; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastores Peter Denneman en Joke Litjens; Taizéviering (tv); Face tot Face Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. N. Schelhaas, Den Haag Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. Z. Hageman-Vos World Outreach Church (info locatie: @0346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, @0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 38030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, §8352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §8033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: @0900-8844; alarmnummer: @1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, @035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, @351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, @352391. Grof vuil, @0800-7662000. HUISARTS maandag 30 juni t/m zondag 6 juli De collega's nemen waar voor spoedgevallen. Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Cou rant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kantoor bellen (SS 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog na bezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordappa raat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgen de dag in de namiddag be zorgd. De activiteiten van Stichting Ba lans in het jeugdhonk de Dubbel dekker in het Dorpshuis aan het Dorpsplein zijn afgesloten. Het jeugdhonk is helemaal opgeruimd. De kinder- en tieneractiviteiten gaan na de zomervakantie door op een nieuwe locatie. Deze wordt aan het begin van het nieuwe sei zoen bekendgemaakt. Eerst wordt het overgebleven ma teriaal aangeboden op een rom melmarkt. Deze wordt gehouden op zaterdag 21 juni van 11:00 tot 13:00 uur op het Dorpsplein bij het Dorpshuis. Het gezamenlijk zendingspro ject van de Samen Op Weg (SOW)-gemeente Vredekerk en de protestants-christelijke basisschool De Postiljon in Soesterberg is zeer succesvol afgesloten met een feestelijke dienst in de Vredekerk. De op brengst van de spaaractie door zowel de gemeenteleden van de Vredekerk als door de leerlin gen van de basisschool De Pos tiljon bedroeg 3.700 euro. Dit bedrag is bestemd voor een kindertehuis in Sri-Lanka. Dit kindertehuis, dat gesteund wordt door het Family Help Pro- gramme Holland - Sri Lanka, in Nederland gevestigd in Groenlo, bevindt zich ongeveer vijf kilome ter van Hikkaduwa, een kustplaats in Sri Lanka. Het verkeert in zo'n slechte staat, dat het niet meer viel op te knappen. Er moet dus een nieuw tehuis gebouwd worden om de veertig jongens die er wonen weer veilig onderdak te kunnen bieden. De gemeenteleden van de Vrede kerk begonnen afgelopen septem ber een spaardoosjesactie en hiel den in december een kerstmarkt voor dit doel. De leerlingen van de Postiljonschool namen iedere maandag geld mee. Om het bedrag nog meer omhoog te brengen, hiel den de leerlingen op een snikhete, maandag 2 juni, een sponsorloop die maar liefst 1.700 euro op bracht; een onverwacht resultaat! Dit bedrag werd symbolisch, met een mooi versierde cheque, door Joeri, Sander, juf Maaike en mees ter Harro in de Vredekerk over handigd aan leden van de commis sie Zending, Werelddiakonaat en Ontwikkelingssamenwerking (ZWO). Samen met het door de gemeenteleden bijeen gespaarde bedrag wordt er 3.700 euro over gemaakt naar het Family Help Programme, zodat er zo spoedig mogelijk met de bouw van een nieuw kindertehuis kan worden begonnen. Wie voor dit doel ook een bijdra ge wil storten, kan dit doen op bankrekeningnummer 49.61.89.905 van het Family Help Programme, onder vermelding van Hikkaduwa, Sri Lanka. Het grote moment voor Joeri en Sander, die samen met juf Maaike en meester Harro de cheque mochten aanbieden. De korfbalvereniging Oran je (KVO) in Soesterberg krijgt van de gemeente geen toestemming voor het aan leggen van een jeu de bou- lesbaan op het sportpark Kerklaan. Mede op grond van de discussie rond Hart van de Heuvelrug wil de ge meente op dit moment geen ruimte onttrekken aan het korfbalveld, omdat de voet balvereniging 't Vliegdorp een plaats moet krijgen op 't sportpark als in juli 2005 het contract met Abrona af loopt. KVO had niet alleen gevraagd om vier banen te mogen aan leggen met een totale opper vlakte van 180 vierkante meter, maar ook om een financiële bij drage van de gemeente in het kader van breedtesport, in dit geval sportstimulering voor ouderen. Voor de door KVO gewenste investering ontbreken de financiële middelen. Overi gens vinden burgemeester en wethouders dat deze uitgave niet binnen de kaders van sportstimulering of breedtes port past. Het gaat immers om een investering in aanleg van een accommodatie. Het budget sportstimulering en/of breed tesport is bedoeld voor activi teiten. De aanlegkosten zouden kun nen worden betaald uit het fonds kleine sportvoorzienin- gen, als er nog budget beschik baar was. Dit is echter niet het geval omdat de bedragen voor 2003 al zijn toegewezen. Mis schien dat KVO volgend jaar een aanvraag kan indienen als ook dan voor dit fonds budget beschikbaar is. De vereniging zou bij toewijzing maximaal 3.176 euro kunnen krijgen. De gemeente is echter van me ning dat een aanvraag zoals KVO die heeft gedaan in de categorie 'nieuw beleid' thuis hoort. Aanvragen hiervoor moeten elk jaar. voor 1 april worden gedaan om voor een uitkering voor het daaropvol gend jaar in aanmerking te ko men. KVO is dus te laat om voor 2004 eventueel een bud get te krijgen. Dit zou dan niet eerder kunnen dan voor 2005, maar dat is het jaar dat de voet balvereniging 't Vliegdorp ook van het sportpark gebruik gaat maken. Hqt is de vraag of dan nog ruimte overblijft om de jeu de boulesbanen alsnog te kun nen aanleggen. Burgemeester en wethouders hebben besloten de aanschrij ving tot afbraak van een bouw werk in de voortuin van een woning aan de Gemini in Soesterberg te handhaven. De eigenaar had tegen de aan schrijving een bezwaarschrift ingediend. B. en W. stellen ech ter vast dat geen sprake is van een vergunningvrij bouwwerk. Bovendien Iaat het geldende bestemmingsplan Soesterberg Oost 2001 het verlenen van een vergunning voor het bouw werk niet toe. Het bouwwerk bestaat uit een fra me van ijzeren buizen. De eigenaar is van mening dat hij met de con structie hiervan een begin heeft gemaakt met de bouw van twee overkappingen. Hiervoor is vol gens hem geen bouwvergunning vereist omdat hij al met de bouw begonnen was voor de wetswijzi ging van 1 januari 2003. Daarin zijn onder meer regels opgenomen voor vergunningvrij bouwen. Bur gemeester en wethouders constate ren evenwel dat het gebouwde fra me op geen enkele wijze voldoet aan de eisen voor vergunningvrij bouwen. Naar aanleiding van een klacht van een buurtbewoner over het bouw werk heeft de gemeente een con trole uitgevoerd. De eigenaar bleek al een paar keer geprobeerd een bouwvergunning te krijgen voor onder meer een carport in de voortuin van zijn huis en voor uit breiding van de woning aan de voorzijde. De aanvragen zijn steeds afgewezen. Volgens de gel dende regels is bouwen voor de voorgevel van de woning niet toe gestaan. Bouw tast hier de open ruimte aan. Bovendien moet de gevelsprong tussen de betreffende en de naastgelegen woning onaan getast blijven. De hoogte van het bouwwerk is 2,80 meter (hoger dan de maxima le 2,70 meter die voor een vergun- ningvrije overkapping geldt), de totale oppervlakte 35,35 vierkan te meter, terwijl hiervoor een maximum geldt van 20 vierkante meter. B. en W. zijn het niet eens met de eigenaar dat het om twee afzonderlijke bouwwerken gaat. Dit blijkt uit het feit dat het geheel met ijzeren buizen is verbonden. Het frame heeft bovendien geen dak en ook geen wanden. Daarom is er geen sprake van een gebouw, aldus burgemeester en wethou ders. Zij hebben daarom besloten de aanschrijving tot afbraak van het bo.uwwerk in stand te laten. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant Elfhonderd Nederlandse mili tairen gaan begin augustus op vredesmissie naar Al-Muthan- na in het zuiden van Irak om daar deel te gaan uitmaken van de stabilisatiemacht. Nog geen week na de bekendmaking door het kabinet dat er militai ren naar het zuiden van Irak gezonden zouden worden, stond donderdagmiddag het toegangshek van de Van Braam Houckgeest-kazerne in Doorn wagenwijd open. Op het terrein presenteerden zich trotse bewapende mariniers, die stonden te popelen om uit gezonden te worden. Het Nederlandse detachement be staat uit 600 mariniers van het eer ste mariniersbataljon, 230 genisten en logistiek personeel van de land macht, vier dienstgroepen van de koninklijke marechaussee bestaan de uit 25 militairen, en een heli kopterdetachement bestaande uit Een militair toont de boordmi- trailleur die gebruikt kan worden bij dreigend gevaar tijdens de vre desmissie in Irak. Foto Pol dc Soeten. 90 militairen. Verder worden tol ken, politieke adviseurs en schade- experts aan het detachement toe- Kolonel Theo Damen, hoofd van de afdeling operationele plannen van de Defensiestaf in Den Haag, heeft de afgelopen weken twee maal Irak bezocht. Bij zijn aan komst had hij verwacht kapotge schoten dorpen aan te treffen, net als destijds in Bosnië. Tijdens de verkenningsmissie is echter geen spoor van oorlogsvoering waarge nomen. Er is wel geplunderd, al dus Damen. Het is niet nodig om zwaar bewapende Apache-heli kopters mee te sturen naar Irak. In 2001 bij de uitzending naar Eritrea gebeurde.dat wel. Luitenant-kolonel Dick Swijgman, die eerder Irak heeft bezocht, ver telde dat de situatie in Zuid-Irak relatief rustiger is dan in Centraal en Noord-Irak. De militairen ma ken zich niet erg druk over de eventuele risico's in het gebied. In het operatiegebied van de Neder landse militairen zijn nauwelijks mijnen aangetroffen. De provincie Al-Muthanna bestaat voor het grootste deel uit woestijn. In de hoofdstad As Samawah wonen 450.000 mensen. De bevol king is vriendelijk, nieuwsgierig en neutraal maar dat kan ook zo maar omslaan. Klimaat en verkeer baren Swijgman de meeste zorgen. De temperatuur kan overdag oplopen tot vijftig graden en op de smalle tweebaanswegen is het geven en nemen. Aan de wapens zoals mor tieren, mitrailleurs, antitankwapens en klein kaliber vuurwapens denkt hij genoeg te hebben. Tropenrooster Na een week van acclimatisering in Koeweit zal in het Nederlandse operatiegebied Al-Muthanna een tropenrooster van kracht zijn. Er wordt gewerkt van de vroege och tend tot elf uur in de morgen waar na de rustpauze ingaat tot het ein de van de middag. Vervolgens wordt de draad weer opgepakt om de werkzaamheden voort te zetten tot laat in de avond. Majoor Rob Gouders, die al drie keer eerder uitgezonden is geweest, raadt evenals Swijgman aan: veel water drinken en van tijd tot tijd, als dat mogelijk is, verkoeling proberen te zoeken. De drie Chinook-helikopters van het 298 Squadron worden ingezet voor transport van militairen en materieel en kunnen indien nodig met extra boordmitrailleurs wor den uitgerust. Mocht het tot gewa pende conflicten komen, dan heb ben de Britse collega's een zwaar bewapend gevechtsbataljon achter de hand. Voor de helikopters is het vanaf de vliegbasis Tallil twintig minuten vliegen naar het Neder landse operatiegebied. De Brigade Commandant van Koninklijke Marechaussee uit Soesterberg, ka pitein Arie Rosema (DetcoK- MAR) zal met het eerste detache ment, dat uit 13 man bestaat de politietaken voor de Nederlandse militairen op zich nemen. Het tweede detachement zal onder lei ding van kapitein Dennis Klein in tensief samenwerken met de lokale politie. Daarnaast zullen zij onder steuning leveren bij het verder op zetten van het Iraakse politieappa raat. Omdat de Tweede Kamer meer te weten wil komen welke ri sico's de militairen bij hun uitzen ding lopen is er morgen een hoor zitting in Den Haag. Detachementscommandant Rob Gouders (rechts) van 298 squadon op Soesterberg heeft in Zuid-Irak de leiding over de 90 luchtmacht militairen. Links de pilote van het toestel. Foto Pol de Soeten.

Soester Courant | 2003 | | pagina 13