Wanhoop slaat toe bij trainer SoYoCo Zes Soester elftallen in competitie rn arusi-ocK Daniël Stellwagen leidt deelnemersveld NK schaken Smeeing/BDC derde op NK Fonds sportstimulering niet voor structurele activiteiten CULTUUR a WELZIJNI Knutselwedstrijd van atelier 't Karrewiel in zomervakantie Zomerexpositie Steenlinde SCHRAVEMADE B.V. Bauers biedt nu 'kleine' kunstenaars ruimte KRANTEN BEZORGERS Soester Courant WOENSDAG 2 JULI 2003 SOESTER COURANT PAGINA 11 De Saegher luidt noodklok bij Stichting Topvolleybal Soest VOLLEYBAL SCHAKEN Beachhandbaltoernooi in Lelystad HANDBAL Klachten bezorging Soester Courant B-atleten bij eerste tien van Nederland ZWEMMEN TURNEN Bronzen medaille Tweede plaats SEC en 't Vliegdorp tekenen voor enige lokale derby in bekertoernooi VOETBAL Wilem v.d. Kraats Niels Schimmel Voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar Van 5 juli tot en met 30 augustus Fietsers niet onder indruk van politie Maagstichting haalt in Soest 2405 euro op Soester tiener springt net op tijd van fiets Parkeerverboden wegens overlast WAT EXTRA GELD VERDIENEN? Vaste lopers en invallers. Open Podium Film: Spirited Away Film: The Pianist |De wanhoop heeft toegeslagen ij damestrainer Derk de Saeg- ,er van Stam/SoVoCo. On- anks 'een telefoonrekening an tienduizend euro en een nis-account van 33 miljoen' is ij er niet in geslaagd een re- resentatief team op de been te irengen. Er zijn nog steeds va catures voor twee middenaan- valsters, een buitenaanvalster en een tweede spelverdeelster. Uiterlijk volgende weck moet er minimaal één topper zijn binnen gehaald, anders komt er na een aar een einde aan de samenwer king tussen De Saegher en de vol leybalclub. Hij heeft zijn pijlen nog steeds gericht op Susanne van den Heuvel, maar die hapt niet toe. 'Als zij komt, hebben we in ieder geval een goede basis, maar dan moeten er eigenlijk nog drie speel sters bij', aldus de trainer die de noodklok heeft geluid bij de Stich ting Topvolleybal Soest. 'ledereen werkt hard en ik verwijt niemand iets, maar er moet iets gebeuren. Ik hoop maar dat er geld vrijkomt, dan haal ik een speelster uit het buitenland die de ballen er in mept. De contacten heb ik wel. Je moet alleen veel re gelen en over zes weken beginnen de voorbereidingen al.' Alles en iedereen heeft De Saeg her gebeld. Het schamele resultaat is vooralsnog dat alleen spelver deelster Ysabel Marechal zich bij de zes overgebleven volleybalsters heeft gevoegd. Zelfs speelsters van de onderkant van de tweede divi sie heeft de trainer benaderd. 'Zo wanhopig zijn we al.' Twijfels Hij heeft grote twijfels of het nog goed komt. Zo'n beetje alle speel sters hebben al ergens toegezegd en bedanken daarom ook voor de auto die Stam/SoVoCo haar speelsters kan aanbieden. 'Alleen de echte toppers wachten af, maar die komen altijd wel aan een club.' Was Stam/SoVoCo gepromo veerd, dan hadden de zaken er ge heel anders voorgestaan. Dan wa ren de belangrijke speelsters geble ven en had De Saegher wellicht minder moeite gehad om enkele topspeelsters naar Soest te halen. Nu mag Vrevok naar de eredivisie, maar de Nieuwegeinse club heeft eveneens problemen een team te formeren en beschikt nog niet eens over een trainer. De Saegher wordt telkens gevraagd door zijn oude club, maar tot nu toe houdt hij de boot af. Hij wil weer kampioen worden met Stam/SoVoCo of an ders eventueel handhaven met Vrevok. In beide gevallen is de kans van slagen uiterst gering, meent De Saegher die ook nog als assistent-trainer bij de heren van Vrevok aan de slag kan. Dat de dames van Vrevok zich zouden terugtrekken uit de eredi visie, waardoor de deur voor Stam/SoVoCo weer open zou staan, is niet meer aan de orde. De Saegher: 'Ze zeggen nu: we doen het gewoon. Ze bellen me elke dag, zelfs de speelsters om te vra gen of ik kom trainen.' Rekening Vooralsnog kiest De Saegher voor Stam/SoVoCo, maar de basis is in alle opzichten wankel. Hij blijft bellen, maar dat levert tot dusver alleen maar een hogere telefoonre kening op. Stam/SoVoCo dreigt, net als een jaar eerder met Gert Veldhuizen, in een laat stadium haar trainer te verliezen. In 2002 stond er echter wel een team en kon De Saegher worden binnengehaald die ook nog eens een speelster meenam. Dat laatste lijkt dit seizoen niet meer haalbaar. In Leeuwarden is Daniël Stellwagen hardop weg naar zijn eerste Nederlandse kampioenschap schaken bij de senioren. Gistermorgen leidde hij na vier van de ne gen ronden het deelnemers veld. De Soester is de jongste deelne mer en versloeg in de voorbije week Van der Wiel, Delemarre, Janssen en Nijboer. Maandag hadden de schakers een vrije dag, gistermiddag begon' om 13:00 uur de vijfde ronde, te laat om het resultaat voor deze editie af te wachten. Stellwagen moet het nog opne men tegen onder anderen Van Wely, Tiviakov en Van der Doel. De stand na vier ronden was: 1. Stellwagen 4 punten, 2. Van Wely 3, 3. Tiviakov 2,5 punt, 4. Delemarre en Van der Doel beiden 2. Doelpoging van een BDC'er op het strand van Lelystad. Smeeing/BDC is als derde geëindigd op het Nederlands kampioenschap beachhand- bal. Dat is beter dan vorig jaar toen, eveneens in Lelystad, de vijfde plaats werd behaald. De Soesters hadden zich voor de eindronde geplaatst door de voor ronde in de regio te winnen. Met Aijan Roest en Henk Hofstede als gelegenheidscoaches werd in de poule op het NK nogmaals twee maal gewonnen. De twee andere duels eindigden onbeslist wat ge noeg was voor de eerste plaats. Enige smet hierop was dat Michel Roest in de eerste wedstrijd uitviel met een hoofdwond die in het zie kenhuis werd gehecht. In de halve finale stond Smeeing/ iBDC tegenover Hurry Up, hofle verancier van Oranje dat onlangs de eerste interland afwerkte tegen Duitsland, waar beachhandbal ra zend populair is. Na een gelijke eindstand was een strafworpense- rie nodig om te bepalen wie er mocht doorgaan naar de finale. Het werd Hurry Up, omdat de Soesters vier van de vijf pogingen misten. De ploeg uit Zwartemeer prolongeerde daarna de titel ten koste van De Gazellen. Beide ploegen zijn straks ook in de regu liere zaalcompetitie tegenstander van Smeeing/BDC dat, evenals het juniorenteam van de club, brons won. Steeds vaker wordt een beroep gedaan op het fonds sportsti mulering voor structurele acti viteiten. En dit fonds is eigen lijk bestemd voor eenmalige steun aan nieuwe initiatieven op het gebied van sportstimu lering. Dat vindt men niet alleen op de afdeling sport van Soest, maar ook in het bestuur van het Sportplat- form, het officiële adviesorgaan van het gemeentebestuur. Daarom heeft het geen zin, aldus het plat form, om het budget van de sport stimulering op te schroeven. Be staande activiteiten en evenemen ten dienen zichzelf te bedruipen, in elk geval zonder geld van de lokale overheid. Pogingen om nieuwe sportactivi teiten op te zetten verdienen in principe wel een financiële steun van de gemeente. Het Sportplatform zal dit vastleg gen in het Deeladvies Sportbeleid dat te zijner tijd aan het gemeen tebestuur zal worden voorgelegd. Daarin zal ook een hoofdstuk aan het subsidie- en tarievenbeleid .worden gewijd. Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Cou rant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kantoor bellen (88 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoord apparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de namid dag bezorgd. Twee Soesters zijn bij de eerste tien geëindigd op de Nederlandse kampioenschappen voor B-junio- ren. Beide Pijnenburgers zijn eer stejaars en kunnen dus wellicht volgend jaar nog hogere ogen gaan gooien. Geert Geijtenbeek verbeterde zijn persoonlijk record op de 400 me ter horden met 0,7 seconde tot 1.02.05. Daarmee werd hij vierde in zijn serie en was hij in het alge meen klassement terug te vinden op de negende plaats. Bij het hoogspringen evenaarde Koen Swart zijn beste prestatie door voor de tweede maal in dit seizoen op 1.75 meter uit te ko men. Het leverde hem in het natio nale deelnemersveld de tiende plek op. Met een bronzen medaille op de NK sprint voor junioren heeft Mattijs Wijnmalen afgerekend met een periode van kleine blessures. Op de 50 meter vrije slag (junio ren 4) werd hij derde in een per soonlijk record van 24.69, op am per vijfhonderdste seconde van de nummer twee. Een week eerder was hij in Drach ten op de NK junioren met een zevende plaats op zowel de 100 meter wissel als 50 meter vlinder slechts in de buurt van het podium gekomen. Tijdens de nationale ti telstrijd op de sprint was hij wel succesvol, al viel hij op de 50 me ter rug buiten de prijzen. Voor de Springbokken zit het sei zoen erop. De turners kwamen za terdag nog eenmaal in actie tijdens de jaarlijkse SP-Trialmeet, een wedstrijd met Sparta Veenendaal en Sport Vereent Utrecht. Het is de enige wedstrijd, waarin de meisjes en jongens samen om een beker turnen. Omdat vijf leden van de Spring bokken waren uitgevallen, moesten de trainers Linda van Willigen en Harry Eichholtz zelf meedoen. Evenals in de twee voorgaande ja ren eindigde de Springbokken op de tweede plaats. De jongensploeg werd tweede, de meisjesploeg der de. Sparta won de afsluitende wedstrijd. WZ'49 een klasse hoger, S.O. Soest eentje lager en SEC is op zatérdag ook weer van de par tij. De zondagelf van SEC gaat het meeste aantal duels afwer ken (24), 't Vliegdorp het min ste aantal (20) en Hees blijft met een verjongd elftal in de vierde klasse. Komend seizoen zijn weer zes standaardelftallen van Soest in de competitie (en beker) vertegenwoordigd. Dat is voor het eerst sinds een jaar of vijftien, toen Soesterberg nog de gelijknamige voetbalclub kende. Deze vereniging werd, na finan ciële problemen, opgeheven. Vorig seizoen kreeg Soesterberg met 't Vliegdorp een nieuwe club, maar toen had SEC al haar zaterdagelf tal teruggetrokken. Dat maakt nu echter haar rentree. WZ'49 moet gaan proberen om het nu eens langer dan één seizoen vol te houden in de eerste klasse. Na de vorige promoties (1999 en 2001) volgde beide keren direct degradatie naar de tweede klasse. Nadat WZ'49 in mei op overtui gende wijze de nacompetitie won, ■mag de ploeg van Ronald Heer schop het nu nogmaals proberen. Voor Soest zal handhaving de eer ste doelstelling zijn. Zover bekend wil de club dat de selectie van Hans de Wit voor minimaal de helft plus één uit Soester voetbal lers bestaat. Het elftal zal in elk geval gaan proberen zo snel moge lijk een thuisoverwinning te boe ken, want de laatste keer dateert van ruim twee jaar geleden. Hees blijft met Jan Bos werken aan de verjonging van de selectie,' waarvoor een aantal ouderen heeft bedankt. Bij SEC-zondag gaat René Ribberink de boel oppakken en de groenwitten beschikken na anderhalf jaar ook weer over een eerste zaterdagelftal. In Soester- berg gaat het Vliegdorp vrolijk ver der met hetgeen waaraan ze vorig jaar is begonnen. De voetbalcompetitie begint in het weekeinde van 6 en 7 september. In de weken daar voorafgaand wordt traditioneel de eerste beker ronde gespeeld. De clubs zijn we derom ingedeeld in poules van vier en spelen op 23 of 24 augustus de eerste van drie wedstrijden. Het tweede duel volgt op zaterdag 27 augustus en op 30/31 augustus krijgen de reeksen hun ontkno ping. Van de vier ploegen gaat al leen de nummer één naar de vol gende ronde. Ditmaal staat er slechts een 'ge meentelijke' derby op het pro gramma. SEC en 't Vliegdorp zijn bij elkaar irtgedeeld. WZ'49 weet zich verzekerd van een topper te gen AFC Quick 1890, terwijl Soest zijn borst kan natmaken als het te gen FC Hilversum moet aantre den. Competitie-indeling Zaterdag lc klasse A Beursbengels, DCG, Geinoord, HCSC, LRC, de Merino's, Odin 59, Swift, Volendam, WZ'49, Zuidvogels, Zwaluwen 30. Zaterdag 4C klasse G Bunnik'73, de Meern, DOSC, Eemdijk, FZO, Hees, Hercules, Lopik, Odin, Renswoude, UW. Zaterdag 5C klasse C ASV'65, CDW, Cobu Boys, DOB, Eemboys, FC Delta Sport, Kockengen, OSO, Posthoorn, Scherpenzeel, SEC, SVP, VOP, WA'71. Zaterdag 5° klasse D AW, Culemborg'67, Domstad/ Majella, DVSU, Eminent Boys, Holland, Odysseus'91, RUC, Ster- renwijk, Vliegdorp, Voorwaarts. Zondag 2C klasse B Almere, De Bilt, CDW, DCG, Hercules, Kon. HFC, de Meern, NVC, RK DES, Roda'46 S.O. Soest, Zeeburgia. Zondag 5e klasse G Achterveld, DEV, 't Gooi, 't Goy, HDS, HVC, Nieuwland, SCH'44, SEC, Veenendaal, WZA, de Ze bra's. Bekertoernooi Poule 014: Austerlitz, Eminent Boys, SEC/zondag, Vliegdorp. Poule 024: CDW/zondag, Eem- nes, AFC Quick 1890, WZ'49. Poule 027: BFC, FC Hilversum, Roda'46/zaterdag, S.O. Soest. Poule 028: Hees, HVC, KWA, Patria. Poule 040: SEC/zaterdag, Odin, OSO, Sterrenwijk. De favorieten voor de eindzege meldden zich tijdens de zesde van tien viswedstrijden weer vooraan. Willem van de Kraats won ditmaal met 10.01 meter, voor Jan Lieve- stro (9.28), Kik van de Hoef (9.18), Sjouk Rijksen (7.69) en Gerrit Kasius (7.57). Er werd za terdag op de Vecht goed gevangen. Vanuit hun bootjes moesten de 24 vissers in totaal 193 keer een vis binnenhalen, die voldeed aan de voorschriften voor de afmetingen. Van de Kraats was met 45 maal duidelijk het meest succesvol. Tijdens de open Nederlandse kam pioenschappen zwemmen tot 12 jaar mocht Niels Schimmel op drie afstanden meedoen. De Soester werd 20° op de 50 meter vlinders lag (43.86) en negentiende op de 100 meter schoolslag (1.43.28). Op de 100 meter vrije slag tikte de tienjarige Duinkikker als veertien de aan. De wedstrijd werd ge zwommen in een 50 meter bad, terwijl de Soester clubzwemmers altijd in een 25 meter bad trainen. Dat was extra lastig voor Schim mel. Tien gratis lessen bij de hobby club van atelier 't Karrewiel, een knutseldag in de herfstva kantie voor twee personen en nog eens drie knutselpakket- ten. Dat zijn de prijzen die kin deren van 7 tot en met 12 jaar kunnen winnen in een wed strijd. Ze kunnen de hele zomervakantie benutten om mee te doen. Het gaat erom een werkstuk te maken (maximaal 50 x 50 centimeter) en de leukste worden beloond. Kin deren mogen hun creativiteit en fantasie de vrije loop laten en zelf bepalen welke materialen ze ge bruiken. Klei, hout, papier, bloem potten of een combinatie ervan, het maakt allemaal niet uit. De in zendingen mogen niet groter zijn dan 50 x 50 centimeter. Thea Borger van 't Karrewiel han teert bij de prijsverdeling twee ca tegorieën: 7-9 jaar en 10-12 jaar. De werkstukken kunnen worden ingeleverd op dinsdag 9 september (16:00-17:00 uur) of woensdag 10 september (14:00-16:00 uur) bij 't Karrewiel aan de Soesterberg- sestraat 168. Uiteraard moeten ze zijn voorzien van de naam, het te lefoonnummer en de leeftijd van de maker. Op zaterdag 13 september krijgt Thea Borger bezoek van tien col lega cursusleidsters die alle inzen dingen beoordelen. Het resultaat van het overleg van de jury wordt bekend gemaakt op woensdag 17 september, om 14:00 uur, even eens in het atelier aan de Soester- bergsestraat. Dat gebeurt onder het genot van een ijsje en de deel nemers krijgen na afloop hun werkstuk weer mee naar huis. Voor meer informatie over de knutselwedstrijd, SS 6026529. Kunstfoto's van Eugène Brands, foto's uit de jaren '50 van Frits Lemaire, zomerse as semblages van Louis de Vries, schilderijen van Elsje Hofman. Op de zomerexpositie van ga lerie de Steenlinde zijn werken van vijftien kunstenaars te zien. Behalve Elsje Hofman onder hen ook- de Soesters Marian van Zand- voort, Maria van Koningsbruggen, Harry van der Wee en Wilma den Blanken. De tentoonstelling in de galerie aan de LindenJaan 1 wordt zaterdag 5 juli geopend en duurt tot en met 30 augustus. De deel nemende kunstenaars exposeerden reeds eerder in de Steenlinde. De Amsterdammer Aaldrik Harkema is zelfs genomineerd voor kunste naar van het jaar. Te zien zijn onder meer olieverf schilderijen, pastels op papier en gouaches, beelden en keramische Beach Festival van Louis de Vries. objecten, (kunsi)foto's cn assem- De galerie is donderdag en vrijdag geopend van 13:00 tot 17:00 uur en zaterdag van 12:00 tot 17:00 uur. Meer informatie over galerie de Steenlinde, de zomerexpositie en de kunstenaars is te vinden op www.steenlinde.nl of telefonisch in te winnen via 6026409. Dit keer bleef het bij waarschu wen, maar bij een volgende gele genheid zal de politie bekeuringen gaan uitschrijven voor mensen die over de trottoirs tussen de flats aan de Veenbesstraat fietsen. Op ver zoek van bewoners was de politie er donderdag poolshoogte gaan nemen. Toen werd duidelijk dat er inderdaad veel fietsers over de voetpaden rijden. Zij waren niet bepaald onder de indruk van de aanwezigheid van de agenten. Al thans, die indruk had de politie zelf. Ze moest de fietsers aanspre ken om ze te laten afstappen en hun weg te voet te laten vervolgen. Bij een volgende controle worden overtreders beboet, aldus de poli tie. In Soest is 2405,73 euro opge haald voor de Maag Lever Darm Stichting. Dat gebeurde tijdens de collecte in de week van 15 tot en met 21 juni. In Nederland kampen circa twee miljoen mensen regel matig met buikklachten. Slechte voeding kan de oorzaak zijn, maar niet zelden is er echt iets mis van binnen. Soms duurt het jaren eer de doktoren uitvinden wat er dan precies aan de hand is. De stichting staat mensen bij met onder meer goede raad. Wie de collecte heeft gemist, kan desgewenst een bijdra ge storten op giro 2737 t.n.v. Maag Lever Darm Stichting te Nieuwe- gein. Voor vragen over de spijsver tering staat de infolijn open, 88 0900-2025625 tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Tot dusver bestonden de expo sities in Bauers uit 20 tot 25 werken van één kunstenaar. Voortaan zal er in het restau rant aan de Burgemeester Gro- thestraat plaats worden gebo den aan maximaal vier kunste naars tegelijkertijd. Zij kunnen dan elk vijf tot'zes werken uit hun oeuvre laten zien. Bauers is nu gestart met deze ver zameling van kleinere collecties. Op dit moment hangen en staan er werken van Corrie Petersen, Mar- ja Glimmerveen-Coumou, Mary Zitman en Marie-Line van Vuur- en-Kercret. Petersen houdt vooral van aquarel len en tekeningen. Aquarellen heeft Marja Glimmerveen ook ge maakt, al richt ze zich de laatste tijd ook op abstractere werken met gemengde technieken. Van Mary Zitman zijn beelden te zien in Bauers, terwijl Marie-Line van Vuuren werkt met acryl, olieverf, gemengde technieken en de laatste tijd ook met plastic, inkt en me taaldraad. Bauers heeft voor deze nieuwe 'opzet gekozen, omdat veel kunste naars werden afgeschrikt van het idee dat ze ineens pakweg 25 wer ken moesten klaar hebben. Door de beschikbare ruimte te verdelen onder meerdere kunstenaars, ko men er meer van hen aan bod. Wie ook belangstelling heeft om een kleinere collectie te tonen in res taurant Bauers kan contact opne men, 88 6012516. Een 13-jarige jongen uit Soest is begin vorige week mogelijk aan de dood ontsnapt, toen hij in Baarn vanaf de Vondellaan de Torenlaan wilde oprijden. Hij zag een auto met grote snelheid zijn richting opkomen en sprong snel van zijn fiets. Meteen daarna reed de wa gen over het voorwiel van de fiets. De tiener, die viel, kwam nog met zijn hoofd tegen de bumper van de auto aan, maar de bestuurder reed door. Daarom is de politie naar hem op zoek en daarbij kan ze getuigen gebruiken 0900-8844). Het ongeluk dat maar net geen desas treus gevolg had, gebeurde vorige week maandagmorgen om iets voor negen uur. Het ging om een donkerblauwe Volkswagen, type Polo, Golf of Lupo. Bij de ingang van, c.q. de door steek naar het korfbalterrein aan de Staringlaan wordt over een lengte van 15 meter een parkeer verbod ingesteld. Daarmee wil de gemeente in de toekomst voorko men dat geparkeerde auto's ande re wagens de doorgang belemme ren als ze in of uit de doorsteek willen draaien. Langs de inrit naar het sportcomplex staan enkele ga rages die, vooral voor auto's met aanhangers, moeilijk of niet te be reiken of te verlaten zijn, indien er op de rijbaan auto's staan gepar keerd. Ook bij de ondergrondse glascon tainers aan de Hoofdstel en Hooi- hark gaat de gemeente een par keerverbod instellen. Door de po litie is geconstateerd, dat er bij de containers regelmatig wordt gepar keerd. Daardoor is het onmogelijk om de containers te legen. SCaflEKSEfiJ Heb je op de woensdag middag wat tijd over? Bij de Soester Courant vragen wij: Inlichtingen, tel. 60141 52 Van Weedestraat 227 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Vrijdag 4 juli Upstairs presenteert voor de twee de maal een open podium. De happening is uiteraard toegankelijk voor publiek. Vrijdag 4 juli, om 20:00 uur, zal de eerste act aftrap pen. De deur gaat een half uur van tevoren open. De entree bedraagt 1,00. Meer informatie op internet: artis- hock-soest.nl Zaterdag 5 juli Animatiefilm die bekroond werd met een Oscar. De tienjarige Chihiro is met haar ouders op weg naar een nieuwe woning. Per ongeluk komt de auto in een geheimzinnige tunnel te recht. Aan de andere kant van de tunnel blijken ze te zijn beland in een vreemde godenwereld. Ze ko men bij een groot badhuis bedoeld voor goden, waar de nogal onsym pathieke heks Yubaba de scepter zwaait. Dan treft het noodlot Chi- hiro's ouders: ze veranderen in varkens omdat ze zich tegoed doen aan eten voor de goden. Chihiro probeert hen en zichzelf te redden door een baan te nemen bij het badhuis. Warempel neemt Yubaba haar nog aan ook, maar Chihiro moet daarvoor wel een groot offer brengen: ze verliest haar identiteit. Even lijkt het erop alsof er voor Chihiro geen uitweg meer is. Maar dan krijgt ze hulp van de geheim zinnige Haku en de brutale Lin. Nooit eerder slaagde een animatie film erin de hoofdprijs weg te ka pen op het Berlijnse filmfestival, maar dit jaar was het zover met Spirited Away. In Japan verpulver de de rolprent het record bio scoopbezoekers aller tijden (tot dan op naam van Titanic) en ook in de VS werd de film een kassuc ces. Hoewel de film uitgebracht werd in samenwerking met Disney, lijkt Spirited Away totaal niet op de doorsnee Disneyfilm. Miyaza- ki's film bevat geen schattige dan sende dieren, is veel epischer en poëtischer van toon en is zeker ook op volwassenen gericht. Geen wonder dat de film niet alleen in Berlijn een grote prijs won, maar ook in bijvoorbeeld Hongkong (Beste Aziatische film), Nederland (Amsterdamse Festival van de Fantastische Film) en Amerika (Oscar voor de beste lange anima tiefilm). Aanvang 20:30 viur; entree 5,00; CJP/65+ 3,50; reserve ren alleen op de dag van de voor stelling van 10:00-13:00 uur, SB 6019577. Maandag 7 juli Op 23 september 1939 speelt de jonge pianist Wladyslav Szpilman voor de Poolse radio Chopin's Nocturne in cis. Tijdens het stuk kan Szpilman zichzelf nauwelijks horen door de Duitse bombarde menten en een halfuur later is de Poolse radio door een rake bom definitief uit de lucht. Voor de joodse bewoners van Warschau zijn de gevolgen van de Duitse be zetting afschuwelijk. Terwijl zijn hele familie en vele vrienden wor den gedeporteerd en vermoord, weet Szpilman het te redden. Een sleutelrol daarbij speelt de Duitse SS-officier Wilm Hosenfeld, die Szpilman eerder nog de Chopin- nocturne had horen spelen. Ro man Polanski overleefde als jongen het getto van Warschau. Al lang wilde hij daarover een film maken, maar een echte autobiografie mocht het niet worden. Toen Po lanski op het verhaal van Wla- dyslaw Szpilman stuitte, had hij het gevonden: een verhaal van een getalenteerde jongen, die op won derbaarlijke wijze steeds weer aan de dood weet te ontkomen. Door bovendien veel persoonlijke erva ringen in de film te verwerken, maakt Polanski er nog meer zijn eigen verhaal van. De hele film straalt Polanski's betrokkenheid bij het onderwerp uit. De manier waarop hij het verlaten en ver woeste getto laat zien, is indruk wekkend. De oude meester Po lanski laat zijn emoties echter niet de regie overnemen. Hij neemt voldoende rust om uit te leggen wat er nu precies gebeurde in het toenmalige Warschau. Met zijn dik verdiende Gouden Palm is The Pianist nu al een van de meest be sproken films van het jaar. Aanvang 20:30 uur, entree 5,00 - CJP/65+ 3,50; Reserveren al leen op de dag van de voorstelling van 9:00-13:00 uur, SB 6019577.

Soester Courant | 2003 | | pagina 12