Üen lach, maar veel meer tranen... Afscheid van de basisschool COURANT Zweefvliegclub in actie voor behoud vliegbasis Boete voor bedreiging lotie: museum en zoveel ïogelijk banen behouden m KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Fysiotherapeuten Abrona bieden hulp aan in Polen Herdenking op Soesterberg Twirlteam van Odeon sluit seizoen met prijzen af International Music Festival Soesterberg: 16 t/m 25 juli PAGINA et trots dag uw en is om ij reünie op 90-jarige vliegbasis Soesterberg eningen van lezers! 2° Pak Slapeloze nachten WOENSDAG 9 JULI 2003 Dependance publiekszaken gesloten Slachtoffer moet ook nog voorkomen OESTERBERGSE de vliegbasis Soesterberg het afgelopen dinsdag 1 leest. De Luchtmacht be- Ind negentig jaar, maar het een feest met een lach en i traan. Een lach bij degenen al jaren streven naar ophef- y van de basis, een traan bij i die er werken, gewerkt jben of er op een andere mier mee verbonden zijn ge est of herinneringen aan )ben. Secretaris Arie Treur van de Ver eniging Socsterbergs Belang (VSB) zegt dat de VSB weliswaar meer dan eens geageerd heeft tegen de geluidsoverlast, maar nooit tegen de aanwezigheid van de vliegbasis als zodanig. Actievoeren ziet hij niet zo zitten. 'De burgemeester heeft zich ingespannen voor be houd van zoveel mogelijk werkge legenheid en ik denk dat dat te recht is.' Hij ziet voor de vereni ging een bescheiden rol waar het gaat om de toekomst van het ge- EüARANDEERD BERGENS jOEDKOPER ie werkgelegenheid in •sterberg bij defensie, die |t is gekoppeld aan de trans- ïhelikopters, moet zoveel Jgelijk behouden blijven, n staat in een raadsbrede jtie van Soest dat verlangt het Militaire Luchtvaart ifflseum behouden blijft voor üftsterberg en zelfs kan wor- den uitgebreid. Kamnet en de Tweede Kamer 'ffieten van de gemeenteraad alles Mict werk te stellen de gevolgen de sluiting van de vliegbasis iterberg te beperken. Alle acht :ties in de raad ondersteunden iderdagavond de motie die ze menlijk hadden ingediend. Ze allemaal 'onaangenaam ver- door het kabinetsvoornemen de vliegbasis Soesterberg en ;ele andere bases te sluiten. Soester raad wil verder dat [n Haag de negatieve effecten de sluiting gaat compenseren, 'el in ruimtelijke als economi- [e zin. Het project Hart van iuvelrug biedt hiertoe volgens de litici een uitgelezen kans. In dit )ject zijn naast de provincie on- I meer tal van gemeenten be- ikken, die bekijken waar nog louwd kan worden en waar de tuur moet worden beschermd of steld. Dat laatste kan dan wor- [n gefinancierd met de opbrengst van nieuwbouw. De raad dringt er bij Den Haag dan ook op aan om een spoedige en evenwichtige uit voering van het project te bevorde ren. Ofschoon GroenLinks de motie ondertekende, stelde fractievoor zitter Ans Mann dat ze toch eigen lijk ook blij is dat het kabinet durft te snijden in een defensieapparaat dat in zijn huidige omvang niet meer van deze tijd is. Ze herinner de aan de diverse acties en vredes- kampen die in de loop der jaren werden gehouden door mensen die tevergeefs probeerden af te dwingen dat de basis zou worden gesloten. Naar de toekomst gericht memo reerde Mann aan het plan 'Soester berg Straks' dat het toenmalig raadslid ir. J. Nuijten van Progres sief Soest in 1982 opstelde. In zijn visie zou het terrein van de vlieg basis beter benut kunnen worden voor 1200 woningen, (schone) be drijven om de werkgelegenheid te behouden, sport, recreatie en na tuur. Mann zou het niet zo'n gek idee vinden wanneer het plan, dat in 1993 op verzoek van de toen malige PS-wethouder Jan Visser werd geactualiseerd, uit de kast zou worden gehaald. Voor een gedachtewisseling over de herinrichting van de vliegbasis vonden de andere fracties het nog veel te vroeg. Het gaat er nu in eerste instantie om de gevolgen van de sluiting zoveel mogelijk te beperken en eerlijke compensatie af te dwingen in Den Haag. bied, 'al hopen we straks wel mee te mogen praten over wat er met het gebied moet gaan gebeuren.' Hij verwacht dat het grotendeels blijft zoals het nu is. Hij veronder stelt dat menig Soesterberger zal zeggen: zover had het nou ook weer niet hoeven gaan. Jan van Esseveld is een oudge diende op Soesterberg, waar hij sinds 1951 werkzaam was toen hij in 1985 als adjudant afzwaaide. 'Sluiting hou je niet tegen', zegt hij. 'Ik heb het allang voorzien. Toen ze eens een nieuw gebouwtje op de basis neerzetten en collega's zich afvroegen waar dat voor was, zei ik al: dat wordt straks een fritestent als de basis dicht is. Misschien krijg ik ook daarin nog wel gelijk...' Het vliegveld ligt midden tussen de bebouwing en het vliegverkeer is dus een gevaar voor de omgeving. 'We hebben altijd veel geluk gehad dat er niets is gebeurd. Er wordt ontzettend veilig gevlogen op deze basis', aldus Van Esseveld. Hij hoopt wel dat het Militaire Lucht vaart Museum op Kamp van Zeist gehandhaafd blijft. En niet alleen dat, maar ook dat andere militaire musea hier een plek krijgen. 'La ten ze er maar een groot object van landmacht en luchtmacht van ma ken, dan blijft er toch nog iets van het oude spul hier'. Terwijl ook Marjolein van de boekhandel aan de Rademaker- straat de aangekondigde sluiting betreurt, viert het bestuur van de Vereniging Overlast Vliegbasis Soesterberg (VOVS) in Den Dol- der en Bosch en Duin al een klein feestje. De Amsterdamse Club van Zweefvliegers Amsterdam daaren tegen ziet donkere wolken naderen als het om de toekomst gaat van de club die voor haar activiteiten gebruikmaakt van de vliegbasis. Marjolein: 'Ik mag het geluid van de helikopters graag horen. De herrie valt best mee,' zegt ze. Zo denken velen in Soesterberg er over. Een bewoner van de Gene raal Spoorstraat: 'Als er gevlogen wordt, ga ik in m'n achtertuintje zitten genieten.' Over de economi sche gevolgen voor Soesterberg hebben nog niet veel middenstan ders nagedacht. 'Als er luchtmach- ters uit het dorp vertrekken, zullen de huizen die ze achterlaten bin nen de kortste keren weer be woond zijn. .Wie weet zijn de nieu we bewoners wel betere klanten dan zij,' zegt een van hen optimis tisch. De grotere toeleveringsbe drijven en bedrijven die grote wer ken voor defensie uitvoeren, zullen de sluiting eerder en veel meer merken dan de middenstand, is hun overtuiging. Negentig jaar Soesterberg, de bakermat van de luchtmacht, dateert uit 1910. Toen begon het vliegen vanaf een heide- veldje. Frits Koolhoven bouwde het eerste Nederlandse toestel. Een jaar later in 1911 mochten vier militairen een opleiding tot vlieger volgen. Onder leiding van de ka pitein Wallaardt Sacré, de luite nants Van Heyst, Versteegh en Coblijn, de reserve-luitenant Van Steyn en de vaandrigs Van' Meel en Bakker werden de eerste wan kele schreden op weg naar het luchtruim gezet. Twee jaar later kocht de overheid het heideveldje. Op 1 juli 1913 werd bij Koninklijk Besluit de militaire luchtvaartafde ling in het leven geroepen, vorige week dus precies negentig jaar ge leden. Uitgerekend in het jubi leumjaar wordt de vliegbasis be dreigd met een op handen zijnde sluiting. Ter viering van het negentig jaar bestaan was er voor zo'n 15.000 oudgedienden een reünie. In de middag konden zij tussen de buien door genieten van het voorvliegen van de F-16, de Pilatus, de Apa che, de B-25 en enkele historische vliegtuigen zoals de Harvard, Be- aver en Piper Cub. Een enkeling bracht nog een bezoekje aan het luchtmachtmonument De Vleugel op de hoek Kampweg-Banning- straat. Het kunstwerk werd op 1 juli 1998 onthuld door de toenma lige Bevelhebber van de Koninklij ke Luchtmacht, luitenant-generaal B.A.C. Droste. Binnen de Lucht vaart en de Koninklijke Lucht macht was men vol lof over dit prachtige monument. Het beeld werd geplaatst in 'De Bakermat' Soesterberg en brengt de nauwe verbondenheid van het dorp Soesterberg en de vliegbasis Soesterberg tot uiting. naar keuze GRATIS! Klaverlander ild belegen kaas t mes. Aan het stuk Kilo A4ST D-E. Senseo Koffiepads Regular 18 stuks onze eigen offieoads 9 8.00-20.00 I 8.00-18.00 houden. Het bericht over sluiting van de gbasis Soesterberg zal de 2.100 [eet betrokkenen en hun gezin nen slapeloze nachten bezorgen. Uil ervaring weet ik hoe het voelt om je baan te verliezen. Het is prachtig dat burgemeester en wet houders van Soest hun betrokken heid met de gedupeerden binnen een etmaal hebben getoond. En jC^ig wel via een huis aan huis brief aan alle inwoners van Soesterberg. Niet dat dit veel gewicht in de schaal zal leggen, want ook weer uigeigen ervaring weet ik dat er na iffll dergelijke bezuinigingsmaatre- gejï- slechts te praten valt over een sociaal plan. Ijfatartoe moet deze actie van B. en W. dan dienen? Ik weet het niet, want sluiting van de vliegbasis maakt, door het vervallen van de geluidscontouren, de zo vurig door B.Ven W. en de Werkgroep Toe komstvisie Soesterberg gewenste uitbreiding van Soesterberg moge lijk! Enjvanwaar de snelheid waarmee het college reageert? Ook daarop moet ik het antwoord schuldig blij ven. Want toen het om de geluidsover last van de A-28 ging hield het college zich vanaf 1986 tot 2001 stil. Pas na lang en intensief aan dringen van de Vereniging Soester- bergs Belang werden er enkele protestbrieven aan Verkeer en Waterstaat geschreven die, zoals in Nederland gebruikelijk schijnt te zijn, geen effect sorteerden. En wat doen B. en W. aan de ver paupering van Soesterberg ten ge volge van een verouderd en qua capaciteit onvoldoende systeem voor het inzamelen van glas, pa pier en textiel? En wat doen B. en W. aan de ter reur van een aantal jeugdige inwo ners van Soesterberg die vrijwel elk weekend vernielend en vervui lend het dorp rondgaan? En wat doen B. en W. aan de ter reur van een nog grotere groep jeugdigen die op geheel eigen wij ze Oud- en Nieuw 'vieren', waar bij grote schade aan gemeenschap pelijk bezit wordt aangebracht? En wat doen B. en W. aan de straatterreur van wederom een aantal jeugdigen, die met opge voerde brommers het dorp onvei lig en onbewoonbaar trachten te maken? Geacht college. Onthoud u alstu blieft van onnodige tijd- en geld verslindende acties. Wek geen val se verwachtingen bij het Lucht- machtpersonccl, maar toon nu ein delijk eens daadkracht door maat regelen te nemen die de gehele Soesterbergse gemeenschap ten goede komen. Bernard van Engelen De schoolvakanties zijn begon nen. Voor de leerlingen die de basisschool verlaten betekent dat niet alleen afscheid van de klas, maar ook van de school. De meeste scholen besteden dan ook extra aandacht aan een feestelijke afsluiting van de basisschoolperiode. De protestants-christelijke basis school De Postiljon aan de Gene raal Winkelmanstraat in Soester berg deed dat door een muziek- middag voor de hele school, de rooms-katholieke Carolusschool volgens een welhaast eeuwenoude traditie: het opvoeren van een musical. Op de Carolusschool voerden de vertrekkende leerlingen uit groep 8, aangevuld met leerlingen van groep 7, voor ouders en familiele den de musical 'De groene bos- roos' op. Onder leiding van mees ter Guus Ketzer maakte de jeugd er een leuke voorstelling van. Het onderwerp leende zich er dan ook uitstekend voor: een schoolkamp. Tijdens een speurtocht naar de groene bosroos vinden ze dat plantje inderdaad. Dan gebeuren er allemaal rare dingen Directeur Anneke Koning luidde groep 8 uit. Een rustige groep, zonder uitschieters. Kenmerkend voor het afgelopen schooljaar was dat er nogal wat wisselingen plaatsvonden. Maar de nieuwelin gen werden spontaan en zonder problemen in de groep opgeno men. 'Jullie waren een gezellig, sociaal stel', aldus mevrouw Ko ning. Na de musical was er een gezellig samenzijn voor de leerlin gen van groep 8 met ouders, fami lieleden, leerkrachten en leden van de ouderraad. De Postiljon De einddag van De Postiljon stond in het teken van de muziek. De leerlingen werden onderverdeeld in groepjes. De oudste, groep 7, bestond uit drie groepjes: de ban jo-bengelaars, de neusfluiters en de panfluiters. Ze deden onder begeleiding van een leerkracht of een ouder allerlei spelletjes die met muziek te maken hadden, zoals het maken van een puzzel met stoep tegels, waaruit een gitaar ontstond; plakken van noten op een noten balk; naar muziekinstrumenten luisteren en de juiste naam erbij geven, en muziekinstrumenten Traditiegetrouw stond op de Ca rolusschool een musical op het pro gramma van het eindfeest van groep 8. Foto: Eemland Pers voelen in een doos en de naam er van noemen. Na de gezamenlijke lunch kregen de kinderen opdracht zelf een mu ziekinstrument te maken. Dat le verde soms verrassende resultaten op. Groep 7 bijvoorbeeld maakte een leuk instrument van een plankje met ijzerdraad en bierdop- pen. Groep 4 koos voor een keu kenrol met daarin bruine bonen. Om halftwee kwam de antieke brandweerauto van brandweer Soesterberg voorrijden. Deze opende de optocht van kinderen door het dorp. Ook veel ouders liepen mee. Terug op het school plein zongen de kinderen als af sluiting een afscheidslied, waarbij de door hen gemaakte instrumen ten voor dé wat wonderlijk klin kende begeleiding zorgden. Leerlingen van De Postiljon maakten op de af scheidsdag van de basisschool van eenvoudige materi alen muziekinstrumenten. Foto: Eemland Pers Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 12 juli/ zondag 13 juli Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 P. van Hooijdonk, eucharistieviering, gemengd koor. Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. W. Vijfwinkel Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 mw. drs. Z. Hageman-Vos. World Outreach Church (info locatie: 380346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 380900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentz- laan 76, 82030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ^033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Het bestuur van de Amster- damsche Club voor Zweefvlie gen (AcvZ) heeft met gemeng de gevoelens en grote zorg ken nis genomen van het voorne men van de minister van defen sie om over te gaan tot sluiting en afstoting van de vliegbasis Soesterberg. Het is onduidelijk wat de gevolgen van deze be sluitvorming zijn voor de zweefvliegclub, maar deze maatregel wordt ervaren als be dreiging voor haar bestaan. Het bestuur is ieder geval van mening dat Soesterberg als zweefvliegveld behouden dient te blijven. Verplaatsing van de activiteiten, naar andere zweefvliegvelden is geen reële optie, stelt het bestuur. Afgezien van de hiermee gepaard gaande investeringen (en de kapi taalvernietiging van onder andere de verleden jaar nieuw gebouwde hangar van een kwart miljoen euro) betekent dit namelijk een enorme toename van luchtruimge bruik boven een dergelijk vliegveld met alle veligheidsrisico's van dien. En aan veiligheid in de luchtvaart mag onder geen enkel beding wor den getornd. Het aanleggen van een nieuw zweefvliegterrein blijft dan over als enige optie. Het nut daarvan ontgaat het ACvZ-be- stuur, omdat Soesterberg al een luchtvaartterrein is, met de nood zakelijke infrastructuur. Een ander, zeker niet onbelangrijk aspect is het milieuvriendelijke karakter van wat ook wel de groe ne luchtsport wordt genoemd. De milieu- en geluidsbelasting van het zweefvliegen zijn bijzonder laag. Op diverse plaatsen in Nederland is bewezen dat zweefvliegen en natuurbeheer een uitstekende combinatie te is. Daarom is ze in dit geval ook zeer goed inpasbaar in de gebiedsvisie Hart van de Heuvelrug van de provincie Utrecht. Het behoud van Soesterberg voor de zweefvliegsport laat ook nog de oorsprong van de Nederlandse luchtvaart in vliegende vorm be staan op deze historische locatie. Het eerste vliegtuig was een zweef vliegtuig en het zou een zeer goe de zaak zijn als deze pure vorm van luchtvaart beoefend kan blij ven worden op wat de bakermat van de luchtvaart voor Nederland is. Het bestuur van de Amsterdam- sche Club voor Zweefvliegen dringt er dan ook bij alle betrok ken partijen op aan om bij ontwik keling- en besluitvormingsproces sen, rekening te houden met het belang van Soesterberg voor niet alleen de ACvZ maar voor de ge hele Nederlandse zweefvliegerij. Het bestuur hecht er dan ook een groot belang aan om met rijk (waaronder defensie), provincie, gemeenten en natuurorganisaties in overleg te treden en door mid del van een constante dialoog niet alleen begrip te verwerven maar ook een plaats te behouden voor het beoefenen van de zweefvlieg sport. De ACvZ is een van de grootste zweefvliegclubs in Nederland met bijna 200 leden en 45 zweefvlieg tuigen. Opgericht in 1932 en in dertijd vliegend vanaf Schiphol is de ACvZ na de Tweede Wereld oorlog verhuisd naar de bakermat van de Nederlandse luchtvaart. Vanaf die tijd maakten zweefvlieg tuigen van de vereniging, naast die van de Koninklijke Luchtmacht, gebruik van het Soesterbergse luchtruim. De ACvZ is de enige zweefvliegclub voor de randstede ling waar de zweefvliegsport nog in al haar facetten kan worden be oefend zonder beperkingen, onder meer waar het luchtruimgebruik betreft. De ACvZ voorziet hier mee duidelijk in een behoefte van 'het westen'. Het bewijs daarvan vormt een lange wachtlijst voor nieuwe leden daar waar andere zweefvliegclubs moeite hebben hun ledenaantal op peil te houden, aldus de clubleiding. Sinds enkele jaren gaan de rol stoelen en andere hulpmidde len die niet meer bij Abrona in gezet kunnen worden naar Po len. Eenmaal per halfjaar wor den deze spullen opgehaald door de Stichting Help Oost Polen (S.H.O.P.) uit Ede. In Ede worden de spullen gesor teerd, gerepareerd en zorgvul dig ingepakt om op afroep op gestuurd te worden. In goed overleg en door een goede con trole komt zo alles op de juiste plaats terecht. Omdat op de rolstoelen die Abro na schenkt regelmatig specifieke aanpassingen zitten, rees bij de fy siotherapeuten Esther Bontrop en Anouk van der Helden de vraag hoe en bij wie de stichting deze stoelen inzet. Verkeerd inzetten van deze specifieke aanpassingen kan grote, nadelige, gevolgen heb ben voor de gebruiker. Bontrop en Van der Heiden brach ten een bezoek aan de stichting in Ede en kregen te horen dat er van de 130 vrijwilligers die er werken geen enkele deskundige zijn/haar diensten heeft aangeboden. Hier is natuurlijk wel behoefte aan. Voor de beide fysiotherapeuten was dit de aanleiding om dit pro ject op te starten. Na overleg met S.H.O.P. en Abrona vertrekken zij op zondag 13 juli naar Polen voor een bezoek aan een revalidatiecen trum, een school voor kinderen met een handicap en een instelling voor mensen met een verstandelij ke beperking. Zij zullen de mate rialen bekijken en eventueel klei ne veranderingen en reparaties verrichten. Ook kunnen zij hun collega's informeren over het ge bruik van de materialen. Gereed schap om deze reparaties mogelijk te maken is geschonken door Wei- zorg Revalidatie Techniek. Het gereedschap blijft in Polen, de bei de fysiotherapeuten komen weer terug naar Abrona. In juli en augustus is de depen dance van de afdeling publieks zaken in Soesterberg gesloten. Inwoners van Soesterberg kun nen wel terecht in het gemeen tehuis aan het Raadhuisplein 1 te Soest. Dat is op werkdagen geopend van 8:30 tot 16:30 uur en op donderdag tevens van 19:00 tot 20:00 uur. Vanaf donderdag 4 september is de dependance aan het Dorpsplein weer elke donder dagmorgen van 9:30 tot 12:30 geopend. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Zoals gebruikelijk vierde de Koninklijke Luchtmacht op 1 juli haar verjaardag. Bij het monument voor de gevallenen, dat uit 1923 dateert, werd een herdenking gehouden. Door omstandigheden begon de plechtigheid een kwartier later dan gepland: luitenant-gene raal Dick Berlijn, bevelhebber van de luchtmacht, had vanuit Den Haag op de rijksweg A-12 in de file gestaan. In zijn toespraak noemde Berlijn de namen van de ontvallen militai ren en burgers van het afgelopen jaar. Daarnaast kon hij ook niet om de sluiting van de vliegbasis Soesterberg heen. Er worden op het ogenblik bezuinigingsmaatre gelen genomen, die tot voor kort ondenkbaar waren, stelde hij vast. 'Alle veranderingen zijn gericht op de blijvende inzetbaarheid van de Voor het monument op de vlieg basis Soesterberg brengen militai ren een groet aan het overleden luchtmachtpersoneel. Foto: John Verkerk- koninklijke luchtmacht. Dat vraagt creativiteit, inzet en incasserings vermogen van iedere militair en burger.' Vervolgens werden de vlaggen halfstok gehangen en hield de Luchtmachtpredikant een korte preek, gevolgd door een kort ge bed en het Onze Vader door de hoofdluchtmachtaalmoezenier. Hierna volgde een minuut stilte. Daarna speelde de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht het Wil helmus en werden de vlaggen weer in top werden gehesen. Met het overvliegen van vier F-16's afkom stig van de vliegbasis Volkel en een défilé werd de plechtigheid afge sloten. De twirlsters. van muziekvere niging Odeon uit Soesterberg hebben weer enkele prijzen in de wacht gesleept. Een aantal prachtige prestaties sierde het al zo succesvolle seizoen van de Soesterbergers. In het IJsselstrand festival in Does burg kwamen ze uit in de derde di visie met hun Sister Act show en in de tweede divisie met de show van Antz. Beide optredens werden door de jury beoordeeld met een eerste prijs. Bovendien mocht het twirlteam van Odeon de wisselbe ker in ontvangst nemen voor het hoogste aantal punten van de dag. Daarnaast kreeg Sandra van den Heuvel uit handen van de jury de Miss prijs uitgereikt. Het twirlteam ging met maar liefst zes bekers richting Soesterberg. Daarnaast deden de twirlsters van Odeon mee aan een solistenwed strijd in Cuijck. Daar verzorgden zij een twintigtal optredens als so list, duo of small team. Bovendien was dit voor de jongste twirlsters van Odeon de tweede keer dat zij meegingen naar een wedstrijd. Zij behaalden de eerste prijs met hun show op Disney muziek. Als kroon op het werk waren de resultaten van enkele twirlsters goed voor promotie naar een hogere divisie. Zo promoveerde het duo Wendy van Dorrestein en Linda Jongerius naar de eerste divisie. De andere twirlsters van Odeon keerden met eerste en tweede prijzen huis waarts. Het twirlteam is nog op zoek naar nieuwe leden. Belang stellenden kunnen voor meer in formatie bellen naar 0346-351430. De Utrechtse politierechter heeft woensdag een 41-jarige inwoner van Soesterberg ver oordeeld tot 250 euro boete, waarvan de helft voorwaarde lijk. De man bedreigde op 24 april een dorpsgenoot met de dood na een vechtpartij; De twee mannen hebben al enige tijd een moeizame relatie met el kaar, zo werd in de rechtszaal dui delijk. Ze hebben elk een relatie met de ex van de ander en volgens de verdachte waren er ook fricties met zijn ex-vriendin over hun kin deren. De kinderen wonen bij hem. De Soesterberger reed naar zijn zeggen op 24 april met zijn doch ter op de scooter door het dorp toen hij het slachtoffer voor zijn zaak zag zitten. Hij besloot de man aan te spreken over de vakantie van de kinderen. De aangesproke ne zou hem echter in het gezicht hebben geslagen. Toen de man ook nog binnen een knuppel haal de, werd hij door de verdaente be dreigd. Jij bent dood' en 'ik sla je kapot', zou er zijn gezegd. Volgens de Soesterberger was dat uit zelfverdediging, omdat hij zijn dochter al op de scooter had weg gestuurd en hij geen kant op kon. 'Ik probeerde hem met een grote mond te overbluffen', aldus de ver dachte. 'Ik kon op dat moment gewoon niet anders.' Politierechter mr. L. Verschoor vond dat de Soesterberger door het uiten van dreigementen 'olie op het vuur gooide'. Van nood weer was in haar ogen geen spra ke omdat de man weg had kunnen gaan toen zijn opponent naar bin nen liep. De rechter hield er bij de straf rekening mee dat het slacht offer als eerste had geslagen. Dat was door de dochter verklaard en Verschoor zag geen reden om dat niet te geloven. Tegen de verdachte was 250 euro boete geëist. Het slachtoffer in deze zaak zal zich overigens binnenkort moeten verantwoorden voor de klappen die hij uitdeelde. Van 16 tot en met 25 juli wordt in het Cenakel, met een uit stapje naar Kontakt der Kont inenten het Soesterberg Inter national Music Festival gehou den. Vijf concerten worden er gegeven door voornamelijk Amerikaanse musici, maar on der anderen ook de Nederlan der Mare Daniël van Biemen. In het Cenakel spelen op 16 juli de pianisten Nina Lelchuk en Yuri Smirnow en de cellist Misha Quint werken van Beethoven, Brahms, Schubert en Paganinc. Een dag la ter zijn in Kontakt der Kontinen ten de winnaars van een interna tionale competitie voor studenten te zien en te horen. Het exacte programma is nog niet bekend. Op 18 juli keert het decor van het festival terug naar het Cenakel en is het wederom de beurt aan Lel chuk en Quint die ditmaal gezel schap krijgen van pianist Anna Balakerskaya en violist Grigory Kalinovsky, allen afkomstig uit de VS. Composities van onder ande ren Valentini, Chopin en Rachma- ninov worden ten gehore gebracht. Enkele kamerensembles en solis ten concerteren op 23 juli in het Cenakel. Ook voor dit optreden moet het programma nog bekend worden gemaakt. Tot slot op 25 juli is er een con cert, waarbij opnieuw de cellist Quint in actie komt. Hij speelt met zijn landgenoot Sidney Hart en de Nederlandse violist Van Biemen. Alle concerten van het Soesterberg International Music festival begin nen om 20:15 uur. De toegang bedraagt 17,00 (studenten en 65-plussers 12,00). Het concert van de studenten op 17 juli kan tegen betaling van 8,00 worden bijgewoond.

Soester Courant | 2003 | | pagina 11