'Stage lc stap in grotemensenwereld' KBJE Spannende familievoorstelling in Openluchttheater Cabrio ctu&kxk I 'Voorbeeld voor bedrijven' Twee zeeën (4) 1,50 korting Geopend tijdens de Bou wva kva ka n tie 'Leerzaam en gezellig' Wildschut Optiek Maandag 28 juli 'Punch-Drunk Love' Prijs ingesteld door ministerie OCW WOENSDAG 23 JULI 20Ó3 SOESTER COURANT PAGINA 5 i rokodillenrace in zwembad op 31 juli Voor al uw Verzekeringen, Jk Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen Van Dam Sports genomineerd voor 'Leerbedrijf van het jaar' PAGINA, juli 2003 Nu abonnement inclusief GRATIS ANTENNE CKDert (|t) SCHOEMAKER 'Kamereiland' op woensdag 30 juli 2003 (14:30 uur) Ex-stagiaires met plezier naar werk Wij zijn dicht m.i.v. maandag 28 juli Wij zijn weer open dinsdag 12 augustus Zuidpromenade 14, Hartje Zuid, Soest Tel. 035 - 602 22 12 Fotografen van De Steenlinde in 'Foto Kunst' IsOESTEiaCOTRANT openluchttheater V/abrio VOORDEELBON: TIEN KONINGSKINDEREN Woensdag 30 juli: 'Kamereiland' ELKE WEEK EEN SOESTEEdScOURAMTj IN DE BUS? Neem een abonnement: 8,75 per half jaar! tef. (035) 6014152 Stcenhoffstraat 46, tel. 60195 77 I 'Punch-Drunk Love'is een film met een bekend thema: eenzame man vindt eindelijk de vrouw-van zijn leven. Maar in deze film zitten er aan dat thema nogal wat bizar re haken en ogen. De man, Barry, een vreemd gekleed schlemiel met een raar baantje, vond nog steeds geen partner, ongetwijfeld als ge volg van een merkwaardige gezins samenstelling in het ouderlijk huis. De vrouw, Lena? Zij is er, gewoon, zij is er. Die twee ontmoeten el kaar zo maar, op straat, voor de deur, waar een absurd auto-onge luk plaats vond, en waar ook nog, angstaanjagend, een harmonium verschijnt. Allemaal vreemde ge beurtenissen, vooraankondigingen van al die andere buitenissige din gen die staan te gebeuren. Meest absurd is natuurlijk de liefde die plotsklaps uit de lucht komt vallen. Als een donderslag aan heldere hemel. En van zo'n klap kun je behoorlijk daas raken, als een rechts-direct geraakte bokser: Punch-Drunk. Het loopt allemaal goed af en zo hoort dat ook bij een bekend the ma. Echter: zo'n bekend thema wordt ongewoon als het onder handen wordt genomen door meesterregisseur P.T. Anderson (1970) - Hard Eight (1996), Boo gie Nights (1997), Magnolia (1999). Hij laat in deze liefdesge schiedenis bekende acteurs rollen spelen die niet van ze verwacht worden: komiek Sandler (Happy Gillmore, Bigg Daddy, The Water boy) hoeft nu eens niet een halve gare, melige lolbroek uit te hangen, serieuze actrice Watson (Breaking the Waves van Lars von TYier no- tabene), hoeft nu eens niet te hui len of dood te gaan. En beiden le veren dan ongekende theatrale topprestaties. De hooggetalenteer- de regisseur vergroot met onvoor spelbaar gebruik van kleurvlekken en -vlakken en met onverwacht en ongekend elektronische geluid de emoties die in zo'n romantische komedie nu eenmaal te verwach ten zijn. (USA 2002, 89 min.) Opgave voor de kijker: Nog iets onverwachts: waar verschijnt op het witte doek de titel van de film? Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+ 3,50. Reserve ren alleen op de dag van de voor stelling 10:00-13:00 uur, 886019577. Meer informatie op internet: artishock-soest.nl. Scène uit 'Punch Drunk Love'. De verkiezing 'Leerbedrijf van het jaar' is een initiatief van het Ministerie van On derwijs, Cultuur en Weten schappen en wordt verzorgd en uitgevoerd door Kennis centrum Handel (KH) te Ede. Dit jaar vindt de uitrei king voor de tweede maal plaats. Behalve Van Dam Sports zijn vijf supermarkten, een kleding zaak en een speelgoedwinkel genomineerd in de handelsector (retail). De jury let op de mo tivatie, de professionaliteit van de begeleiding en innovatie. Een belangrijke factor is ook de samenwerking tussen het be drijf en de opleidingsinstellin gen. Van Dam Sports heeft via Rob Stomp intensief contact met twee instituten uit Amersfoort, die inmiddels beide tot het ROC behoren. Eigenaar Piet Hoek vermoedt dat zijn sport zaak bij het KH is voorgedra gen door het ROC. De winnaar moet een voor beeld zijn voor alle bedrijven die een stageplek beschikbaar stellen aan het middelbaar be roepsonderwijs. De jury bestaat uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers, het onderwijs en KH. Zij verzame len alle gegevens en hebben een lijvig rapport gemaakt van de kanshebbers. Tot begin septem ber kunnen de juryleden zich verder verdiepen in de winkels die meedingen naar de eretitel. Op 8 september vindt in Utrecht de prijsuitreiking plaats, zowel in de sector retail als de groothandel, waarin vier ondernemingen kandidaat zijn. De overall winnaar zal worden voorgedragen aan de koepelor ganisatie Colo. Die belicht nog eens alle sectorwinnaars om er een algemene winnaar uit te kiezen. I E6 van bijlage I van het HD-74 nabij de woning Luy- parkeerplaats voor gehandi- nnen tegen dit besluit be- e van burgemeester en wet- na de datum van de be dient te worden gericht aan oest, Postbus 2Ó00, 3760 CA ipalingen over bezwaar) en bijzondere bepalingen over z wet bestuursrecht zijn van pnieuw is onze plaatsgenoot n Postema, die het schrijven het lange-afstandsfietsen met \rtstocht combineert, op reis gaan. Net als in de afgelopen ren - waarin hij o.a. Amerika, hina en de Baltische staten op fiets bezocht - doet hij deze •mer in de Soester Courant als 't even kan via e-mail of fax rslag van zijn wederwaardig- •den. Ditmaal vormen de Oek- ïne en Rusland zijn reisdoel. kan ook om een voorlopige 3gd, als er tijdelijke maatre- niet tot de beslissing op het i gewacht. Het verzoek moet ïident van de rechtbank te 500 DA te Utrecht, 'erschuldigd van 116,- voor 8 232,- voor een rechtsper- mene wet bestuursrecht is ERGUNNINGEN 17 juli >or een kapvergunning zijn )orn anse kers jn belangen te worden ge- e vergunning kunnen dit innen 4 weken na deze be en bij de afdeling Groen en oest, Postbus 2000, 3760 CA. 55-6093643. Binnen deze n de aanvragen voor kapver- op de afdeling Groen en Mi- san Soest. nningen 7 juli, 2 sparren hulst - 1 Cardinaal mutsboom ir erleende kapvergunning: traat 364/366 - 1 esdoorn egen het genomen besluit ia verzending van het besluit ?nd bij het college van burge- an de gemeente Soest, Post- oje is een dorp 20 km ten van Feodosia op de Krim. ar tussen de Zwarte Zee en de :e van Azov, wonen Server en ra Zedelajev die tegen hun gas ten aan tafel 'asj alsoen' (smakelijk :n) zeggen. Geen Russisch maar itaars, want ze zijn Krimtataren. xver is een verdienstelijk accor- onist (hij liet het me horen), laar voor hem valt er geen droog rood te verdienen. Het dorpshuis, t de weidse naam van 'dom kul- draagt, staat in verval. Het :htpaar heeft een winkeltje aan overkant van de hoofdweg naar [ertsj. Daar kocht ik wat fris. Hij ileek wat Duits te kunnen spreken jn dat had hij geleerd in Oezbe kistan. Want in 1944 had Stalin, 'de boer met de kakkerlakkensnor' ^woorden van de dichter Mandels- i) besloten de Krimtataren te 'erbannen wegens 'collaboratie' et de Duitsers. Ook voor ande volken (Tsjetsjenen!) had hij :en wegsleepregeling 'at owner's ixpenses': verlies van bezit en vele vens. 46% van de Krimtataren :wam om. Server en zijn ouders iadden geluk; ze overleefden en rwamen in 1970 terug. werd uitgenodigd voor de nch. Schoenen bij de deur, han- len wassen, zitten. Tapijten aan de and en een foto van de moskee an het paleis van de Khan in lachtiasarai, eens zetel van de Ta- envorst op de Krim, dat de ouden Horde van Djenghis an er gebracht had in de 13e jeuw. In Btalnoje vormen de imtataren een minderheid; 170 genover 650 Oekraïners en Rus- in. Naast de economische kennen Ie Krimtataren ook een politieke malaise. In 1998 verloren ze alle 14 zetels in het Krimse parlement. Bij het afscheid nemen plukte Ser- Ver nog wat abrikozen uit een poom en uitgezwaaid door hem, :njn vrouw en wat klanten, draai de ik de weg op naar het einde van de Krim. -ange tijd heb gedacht dat ik de nige lange-afstandfietser zou zijn, naar een dag eerder had ik toch en stel gezien. Ze kwamen uit term, Rusland, vanwaar ze met de rein naar de kust waren gereisd en laar op de fiets waren gestapt, i üen van hen droeg een reclame- hirt van een bouwbedrijf uit Gor- edijk. Zo zien we maar weer hoe ver de Nederlandse cultuur wordt j litgedragen. Bij Koktebel was ik het Krimge- bergte uit. Nog een heuvel op en daar was die weer, de steppe. Ecce /steppe! Feodosia - Kertsj was een jen al fietsgenot. Windje in de rug, heerlijke zon, prachtige vergezich- Soms waren er bomen en Struiken langs de weg, waar valken nestelden. Er zat er eentje op een elektriciteitsdraad te krijsen. Leuk zo'n valkje, dacht ik nog. Maar ver derop maakte een valk vijf maal een duikvlucht naar mijn hoofd. Zoef, zoef. Na een kwartier zag ik weer een squadron valken opstij gen klaar voor een luchtaanval. Dat wordt weer bukken, dacht ik, maar ze lieten me met rust. Kertsj kon ik op 20 km afstand zien. De steppe daar deed me den ken aan New Mexico. Eigenlijk is de Krim een klein Amerika. De hoge kustweg door de bergen (Ca- lifornië), de steppe (Mid-West), de bomen vol krekels (Kentucky). Toen ik Server vroeg hoe de lang de boot van Kertsj naar Berdjansk (noordkust Zee van Azov) erover deed, schudde hij zijn hoofd. 'Nicht fahren. Bankrut'. En de Maripol? Ook. Daar zat ik wel even van te kijken. Dan kwam ik wel gauw in Rusland. Dat 'gauw' slaat op de overtocht van 20 minuten; de wachttijd voor boot en grenscontroles nam vier uur in beslag. Pas om half drie kon ik weer op de fiets stappen. Op de achterkant van het immigratiefor mulier stond dat ik binnen een dag mijn visum moest laten registreren in een hotel. Omdat ik Anapa (nog 100 km) niet voor de duisternis zou bereiken, heb ik dat uitgesteld tot de volgende dag en ben ik Starotitarovskaja (de naam is gro ter dan het dorp) ingereden op zoek naar een hotelletje ('gostinit- sa') dat er niet was. Toch maar eens rondgevraagd naar een 'kom- nata' op een privéadres. Bij de dorpsmarkt sprak ik iemand die me naar het politiebureau loodste. En zo kwam het dat ik die avond bij de 62-jarige Raja en haar doch ter Ludmila en een meisje Julia het avondmaal gebruikte in een klein kamertje. Vis, vlees, aardappelen, tomaten, komkommers, wafels en Russische wijn. Ze spraken alleen Russisch maar met mijn woorden boekje erbij wist ik wel iets te ver tellen over mijn reis. Met gebaren en mimiek erbij liet ik zien hoe de grensautoriteiten mij behandelden, waarmee ik ze aan het lachen kreeg. Anapa is een populaire, dus druk ke badplaats. Mijn tocht door de stad voor de registratie van mijn visum was lang en lastig. Eerste hotel vol, naar politiebureau, naar visumdienst (van kamer 6 naar 3, naar 2 in nauwe gangen vol wach tenden), naar een 'pesionat', dat me 420 roebel vroeg voor die re gistratie en die duurde tot 15 au gustus. Hier klopte iets niet. Ik zou nu voor de tweede keer moeten betalen, voor een visum bij een vi sum. Om kort te gaan, dankzij de hulp van een Engels sprekende Rus werd mijn visum gewoon ge registreerd en kreeg ik een kamer in een soort jeugdvakantieoord waar 119 kinderen uit Wolgograd verblijven. Ik heb een autoatlasje gekocht om te weten hoe ik verder moest, want voor toeristisch Nederland houdt hier de wereld op. Voorlopig stuur ik aan op Krasnodar en ik moet een stukje door de Kaukasus. Die naam klinkt vreemd genoeg verder weg dan de Rocky Mountains. Jan Postema Anapa, Rusland, 19 juli 2003 Tijdens de Bonte Beestenboel we ken in Spleasure Centrum is het volgende week de beurt aan kro kodillen. Op dinsdag 29 juli is er 's middags van 13:00 tot 16:00 uur een dierendans en twee dagen la ter een krokodillenrace. Het is de bedoeling dat de deelne mers het water induiken en een parcours afleggen. Maar, er liggen i naar: 20 ifg) overal krokodillen in het bassin Morgenmiddag is er overigens een dolfijnenrace in Spleasure Cem trum. Tot en met 14 augustus zijn er elke dinsdag- en donderdagmid dag speciale zomeractiviteiten te doen in het zwembad aan de Dal- weg. De toegang bedraagt 2,95 voor kinderen van 2 tot en met 14 jaar en 65-plussers; anderen kunnen een entreebewijs krijgen tegen be taling van 3,55; kinderen tot 2 jaar mogen gratis naar binnen. Voor meer informatie, 6027363. www.soesteronderlinge.nlinfo@soesteronderlinge.nl SO©St©P Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Ond©rlïllfl© 4 55 Ssoest.nl il ers maken in verband met 'dn het Besluit administratie- /egverkeer (BABW) bekend, ^iels Slot en Pieter van khalkwijk kijken met veel plezier terug op de stage die te bij Van Dam Sport liepen. 'Leerzaam en gezellig', zeg gen de twee Amersfoorters bijna in koor. Je werd heel goed begeleid en ton altijd bij iemand terecht inet je vragen. Er werd tijd voor ie vrijgemaakt', herinnert Pieter ach de elf weken, waarin hij in de sportzaak werd voorbereid op zijn maatschappelijke car rière. Wat Niels, toevallig ook een buurjongen van Pieter, betreft eveneens niets dan lof over de begeleiding die hij in het voor- [aar van 2001 genoot. 'Als we opdrachten moesten bespreken, kwamen ze wel eens eerder naar hun werk. Zodat ze ons konden helpen, voordat de win kel openging.' Dat het ook nog eens goed klik te met Peter Hoek, de zoon van eigenaar Piet, was mooi meege nomen. 'Je werkte er met ple zier. Of ze straks ook ergens in een winkel zullen staan, is niet ze ker. Wat de toekomst betreft heeft het tweetal de knoop nog niet doorgehakt. Niels kan zich voorstellen als vertegenwoordi ger door het leven te gaan, Pie ter sluit niet uit dat hij een hele andere kant opgaat en zich mis schien wel aanmeldt bij de po litie of de marechaussee. Vorige week stonden ze beiden wel in de speciale sportshop van honderden vierkante me ters, die Piet Hoek in samen werking met enkele vaste leve ranciers had laten neerzetten op het terreirt van de Dutch Open in Amersfoort. Voor die gele genheid had Hoek de Amers foorters ingeschakeld. Kennelijk hebben de twee ex-stagiaires omgekeerd bij Van Dam Sports ook een goede indruk achterge laten. toen de vrouw mohammedanig, onderdanig, achteraan, stichtte Emma haar bedrijfje, zij had toen de broek al aan. In haar spoor volgen vier vrouwen, zetten voor ons vaderland, plichtbewust en vol van gratie hunne hakken in het zand, hunne prins per generatie minder jacht en meer verstand. Jan M. Burg. Grothestraat 9 - Soest Tel. 035 - 601 03 44 TEGELS KEUKENS BADKAMERS 400 m2 showroom Veldweg 4, SOEST Tel.: 035-6014878 (alleen voor kinderen t/m 12 jaar; per kind 1 bon) op de toegangsprjjs voor Ruime parkeergelegenheid. Op maandag gesloten. Deze bon inleveren bij de kassa van het Cabrio-openluchttheater, Soesterbergsestraat 140 Bepaald niet gering was de ver bazing van Piet Hoek toen hij vernam dat Van Dam Sports is genomineerd voor 'Leerbedrijf van het jaar'. Niet omdat er in de Soester sportzaak maar wat zou worden aangerommeld bij de begeleiding van stagiaires, maar omdat de winkel hoort tot de acht kanshebbers van de dertigduizend (30.000) bedrij ven die zijn aangesloten bij Kenniscentrum Handel. De Soester galerie De Steenlinde (Lindenlaan) is van woensdag 23 juli tot en met donderdag 14 au gustus met het werk van zes foto grafen present op de zomerten- toonstelling bij galerie Foto Kunst, Amstel 242, in Amsterdam (bij de Magere Brug). Het gaat om werk van Piet Janmaat, pinhole fotografie; Jacqueline Janssen, bouwkunst foto's; Frits Lemaire, lichttekeningen en ander werk; Willem Overtoom, reisfotografie en changing light serie; Joost Tho- lens, fotocomposieten en spiege lingen, Dirk Wiersma, geologie in foto's. Foto Kunst is geopend woens dag t/m zaterdag van 13:00 tot 17:30 uur maar men kan ook een afspraak maken voor een bezoek op een andere tijd (020-4222848). De galerie concentreert zich op moderne en hedendaagse fotogra fie van bekende en minder beken de fotografen. Hij is gek, absurd, maar altijd in telligent. Martin laat de kinderen lachen, zich verbazen en nhdenken. Openluchttheater Cabrio, Soester bergsestraat 130, woensdagmiddag 30 juli. Aanvang: 14:30 uur. Toe gangsprijs: volwassenen 6,00; kinderen t/m 12 jaar 4,50 (met de kortingbon uit de Soester Cou rant 3,00). Martin in 'Kamereiland'. Hoek geeft meteen grif toe dat de nominatie wordt beschouwd als een aai over de bol. 'Niet zozeer persoonlijk. Het is een waardering voor iedereen in de winkel, een leuke bevestiging van wat we hier met z'n allen hebben opgebouwd. Natuurlijk zijn we er trots op.' Stagelopen is van groot belang voor jonge mensen, vindt de on dernemer. De leerling staat dan ook centraal in de acht tot twaalf weken dat hij zijn studie aan de Van Weedestraat in de praktijk een nieuwe dimensie kan geven. 'We nemen per periode maar één ie mand aan, zodat we alle aandacht op hem kunnen richten. Het is be slist niet zo dat we uit zijn op goedkope krachten en zeggen: doe ons er maar een stel. De klanten willen een goed advies en daarom stellen we hoge eisen aan onze medewerkers. Dat kan niet meer als je verschillende stagiaires in de gaten moet houden.' Wijzer De stagiair wordt bij Van Dam Sports volgens een vast program ma wijzer gemaakt. In overleg komt er een planning op papier, Henk Voskuilen en Rob Stomp helpen de leerling op weg in de winkel en als er schoolopdrachten moeten worden gedaan, komt Hoek zelf om, inderdaad, de hoek kijken. Zodra hij wegwijs is ge maakt, wordt de stagiair in wezen 'los' gelaten in de winkel en vindt er periodiek overleg plaats. Afhan kelijk hoe de vorderingen zijn, mag de leerling steeds meer, al Iaat Hoek de specifieke advisering en verkoop van bijvoorbeeld hard loopschoenen, tennisrackets, ski's en technische kleding om voor de hand liggende redenen aan zijn ei gen experts over. Dat stagiaires worden 'misbruikt' als jongste bediende en voor ach terstallige klusjes in het magazijn terechtkomen, is bij Van Dam Sports niet het geval. 'Afgaande op de verhalen mogen ze bij ons veel meer doen dan bij andere za ken. Oké, ze vegen ook wel eens de stoep aan, maar dat doet ieder een bij ons.' Beroepskeuze Uiteraard is het succes van de sta ge vooral afhankelijk van de hoofdpersoon zelf. 'De een is ver koper van huis uit, bij de ander gaat het trager. De stage is ook belangrijk bij het maken van een juiste keuze in de beroepsrichting. Het komt namelijk ook voor dat kinderen, die dit met de paplepel ingegoten hebben gekregen, na de stage iets heel anders willen gaan doen. Zo hadden we eens een zoon van een detaillist, die heeft nu carrière gemaakt in de automa tisering. Dat klinkt misschien ne gatief voor onze branche, maar is positief. Dankzij de stage is zo ie mand toch verder op zijn weg ge komen. Sinds ik 22 jaar geleden bij Nic van Dam kwam werken, heb ik een hele generatie stagiaires voorbij zien trekken. Sommigen komen nu met hun kinderen bij ons in de winkel. Rob was ooit sta giair bij ons en werkt nu al 15 jaar in de zaak.' 'Maar heel zelden heb ik nare er varingen met stagiaires gehad. Twee keer heb ik gezegd: ga maar wat anders doen. En zoiets doe ik heus niet gauw. We hebben zelfs stagiaires overgenomen, die op een andere plaats niet functioneerden. Je hebt nu eenmaal jongeren met een gebruiksaanwijzing. Maar het doorlopen van een stage is zo be langrijk in de opleiding, dat je deze mensen allemaal een eerlijke kans moet geven. Het is voor hen de eerste stap in de grote mensenwe reld, het eerste punt op hun cv.' Stagebegeleider Rob Stomp heeft inmiddels zelfs een speciale cursus als stagebege leider gevolgd. Hoek zelf is be stuurslid van Detex TMO, een op leidingsinstituut voor cursorisch en dagonderwijs in de mode- en sportbranche. Ook zit hij in de onderwijsraad van Mitex, een brancheorganisatie voor de detail handel sport, kleding en schoenen. Detex ontwikkelt lesstof voor on der meer de ROC's. Voordat deze Piet Hoek temidden van de ex- stagiaires Pieter van Schalkwijk (links) en Niels Slot die hem vori ge week tijdens de Dutch Open in Amersfoort een hand kwamen hel pen. Foto: Soester Courant. programma's het klaslokaal berei ken, adviseren Hoek en zijn mede bestuursleden erover. 'Zodat ze matchen met de praktijk. Ja, ik zie veranderingen. In het verleden waren de opdrachten heel formeel, nu zie je dat ze meer op de prak tijk zijn gericht.' Zijn nevenfuncties, waaronder die in het bestuur bij Intersport Neder land, dat zich ook op onderwijsge bied actief opstelt, ervaart Hoek niet alleen als 'leuk', maar ook als leerzaam. 'Je moet verder kijken dan je eigen stoep ver is. Door alle functies zie je ruimere verbanden, ook voor de werkgelegenheid in de toekomst. In onze branche zit dat wel goed, daar ben ik van over tuigd. Het MKB is en blijft een grote banenverschaffer.' (in sonnet) Toen d'emancipatie van haar in de kinderschoenen stond en de man in Nederland dacht eerst mijn eigen buikje rond, Ieder kind heeft er wel eens last van. Alles moet altijd. Op staan, ontbijten, kamer oprui men, alles moet omdat het moet. Martin heeft er genoeg van. Hij wil dat niet meer, hij wil doen wat hij zelf wil. Dus, hij gaat op reis. Ver weg op ontdekkingsreis, vreemde landen, wilde beesten, de gevaren van de zee... maar wel op zijn eigen kamer. Een veilige plek in een onbekende wereld. Martin Iaat ais geen ander zien dat hij zijn publiek kan meeslepen door zijn fantastische fantasiewereld. In Ka mereiland is Martin niet alleen to neelspeler maar vooral ook clown met zijn lichaamstaal en mimiek. De voorstelling is vooral ook hu moristisch en de kinderen kunnen volop meedoen. Martin gaat en komt zonder ooit te vertrekken.

Soester Courant | 2003 | | pagina 5