:ns.nl Commando-overdracht 298 squadron Opnieuw luchtvaartmuseum weg? Twee voorstellingen in het Militaire Luchtvaart Museum 'CITEER 1 h pjw KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Toch toestemming KYO aanleg jeu de boulesbaan Cursus wijst ouderen weg op computer en internet WOENSDAG 23 JULI 2003 549.000.- k.k. 239.000.- k.k. 11 Gasmderfmd EL. 035-6019954 Meningen I van lezersl De klaagmuur Klein bericht, grote gevolgen! Volksuniversiteit Soest/Soesterberg COURANT edingen. agina op activiteiten. a Wortel i Rouwendaal) Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 f, Cheyerme zy Silver U HUISWERKCURSUS. Bijlessse ef Begeleiding bij het schoc werk en schoolprobleme 3n Bel Tramei, 035-6017089. f.v. Voor diverse relaties zoeke 3n wij WOONHUIZEN en/< e- winkelpanden. Wilt u uw w< e- ning en/of winkelpand verkt 3n pen? Neem dan contact q met Van Breukelen, Vastgoe 3n Assurantiën, Koninginni laan 40, tel.6017962. Goede gebruikte FIETSEl Fietsshop Soesterberg, r; id. demakerstraat 17, tel. 0346 ne 3515 64. S- ,et Voor TAPIJT (op voorraad 3r_ gordijnen, etc. Michi }n Rietveld Woninginrichting ns Nieuwstraat 13, Soest. Te p 035-5238324. Openingj stI tijden: ma. 13.00-18.00; vriji 78 10.00-18.00 en 19.00-21.01 zat. 10.00-17.00 of op a 3n. spraak. Ie- ld Nieuwe computer nodig! (et' Problemen met uw oude pt Computer upgraden? Wh in' COMPUTERS tel. 6090443 rst 16- HANDEL GORDIJNEN de grootste col lectie bij Wasiel Steitnel Slaapstudio, Tapijt, LangfJ Brinkweg 38, Soest t.o. REMH' Tel: 035-6019600. i jonge woonomgeving. •oppvl.; 215 m2. nk. (52 m2) met halfronde erker aan en naar achtertuin. Open luxe it keuken toegang tot bijkeuken met wasruimte, ouderslaapk, luxe badk, - wastafel. Via vaste trap te bereiken ïn meerdere slaapkamers op zolder. Idenwoning met vrije achtertuin, euken (1999) aan straatzijde v.v. tuur. zenvloer v.v. vloerverwarming. 3n 1 met frans balkon, luxe, complete sn wandcloset. jer. zeer ruime zolderkamer met Ier te bereiken bergvliering, station en bossen gelegen luxe onderbouw. mtree appartement, hal, luxe toilet, Roy. living v.v. parket, gashaard en amer aan de voorzijde v.v. laminaat I interzijde met twee vaste kasten, aand. r s nl lid van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven Luitenant—kolonel vlieger Ga- [triël Kierkels heeft het com- tiando over het 298-squadron net 13 Chinook transportheli kopters en 150 personeelsle den overgedragen aan luite- bant-kolonel vlieger Peter Har- Henbol. De commando-over- Jracht vond plaats in hangaar 7 Ben overstaan van het personeel Tan het Chinook-squadron en ertegenwoordigers van andere Iquadrons. Overste Kierkels is lijdelijk overgeplaatst naar de Mchtmacht Staf in Den Haag. „uitenant-kolonel vlieger Peter lardenboi werd op 7 april 1961 te ".otterdam geboren. Op zijn twin- igste solliciteerde hij bij de Ko- tinklijke Luchtmacht voor de op- eiding tot officier in de functie van nilitair vlieger. Hij begon zijn mi- "taire opleiding aan de voormali- ,e Luchtmacht Officiers- en Ka- icrschool te Gilze-Rijen. Zijn of- iciersopleiding kreeg een vervolg loor zijn militaire vliegeropleiding. de Selectie Vlieger Opleiding e Eelde vertrok hij in januari 1984 'oor de initiële helikopter vlieger- Dpleiding naar Fort Rucker in Ala- >ama (LISA). Bij terugkeer in Ne- lerland werd hij op de Vliegbasis eelen bij het 300-squadron ge kaatst voor het volgen van de op- eiding op de Allouette III helikop er. In mei 1985 werd Peter Har denbol geplaatst bij het 298-squa- dron op de vliegbasis Soesterberg. Vervolgens heeft hij tot eind 2000 meerdere functies binnen het 298- iquadron vervuld. Zo is hij onder meer gezagvoerder :n vluchtcommandant bij dit squa- [dron geweest. Van medio 1993 tot iet dinsdag 8 augustus 1995 [maakte Peter Hardenbol deel uit van het in binnen- en buitenland bekend staande demonstratieteam jThe Grasshoppers. Dit speciale team van de Koninklijke Lucht macht, opgericht op 30 juni 1973 ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de KLu, werd op 8 augustus 1995 opgeheven toen de Alouette III helikopters wérden vervangen. Daarnaast waren de vliegers nodig voor omscholing voor de nieuw aangeschafte trans porthelikopters zoals de Chinook en de Cougar. Op dinsdag 8 au gustus 1995 droeg de toenmalige Bevelhebber der Luchtstrijdkrach ten, luitenant-generaal H.J.W. Manderfeld een toestel over aan luitenant-kolonel M. Botma, die in die tijd directeur van het Militaire Luchtvaart Museum in het Kamp van Zeist was. Voorafgaande aan deze overdracht gaf het team voor de laatste keer nog een demonstra-. tie, waarbij Peter Hardenbol een van de vliegers was. The Grasshoppers kregen ook in ternationale bekendheid. In juli 1987 won het team in Fairford (Engeland) de felbegeerde Sir Douglas Trophy. In 1991 heeft Hardenbol deelgenomen aan meerdere Out of Aiea-operaties in Turkije/Irak in de functie van plaatsvervangend detachements commandant (detco). Later dat jaar werd hij aangewezen als det co van het Alouette (NL) Helidet in Kroatië en Cambodja. In de pe riode november 1994 tot en met februari 1995 volgde hij ook nog de omscholingscursus voor de Chi nook-transporthelikopter in Fort Rucker Alabama (USA). In december 2000 werd Harden bol overgeplaatst naar de Lucht machtstaf te Den Haag waaraan hij tot augustus 2002 als Hoofd Offi cier op de Afdeling Operationeel Beleid en Behoeftestelling was toe gevoegd in de functie van majoor. Van augustus 2002 tot juli 2003 heeft hij de cursus Hogere Stafvor- ming bij het Instituut Defensie Leergangen te Rijswijk met goed gevolg doorlopen. Nu is hij Com mandant van het 298 (Chinook) squadron, een functie, die hij met beide handen heeft aangepakt. Hij kijkt er erg naar uit om weer direct bij de vredesoperaties betrokken te zijn. Als Commandant is hij onder andere verantwoordelijk voor de inzetbaarheid van ongeveer 160 militairen en burgers en dertien Luitenant-kolonel vlieger Peter Hardenbol neemt van zijn voorgan ger Kierkels het vaandel van het 298 squadron in ontvangst, waar mee het commando over het squa dron formeel aan Hardenbol is overgedragen. Foto: Koninklijke Luchtmacht Chinooks. Verder is hij nu indirect verantwoordelijk voor de vierde uitzending, IST/Irak. Luitenant- Kolonel Peter Hardenbol is ge trouwd en woonachtig in Baarn. Overigens staat hij voor de moei lijke taak de verhuizing van het squadron, zowel personeel als ma terieel, naar Gilze-Rijen voor te bereiden en vlekkeloos te laten verlopen. Deze verplaatsing is al leen nodig als de vliegbasis Soesterberg inderdaad dicht gaat, zoals minister Kamp van defensie heeft aangekondigd. De definitie ve beslissing hierover valt in het najaar. Na de aankondiging door mi nister Kamp van defensie van zijn voornemen om onder meer de vliegbasis Soesterberg te sluiten, is de toekomst van het Militaire Luchtvaart Mu seum op het Kamp van Zeist aan de Kampweg in Soester berg er niet duidelijker op ge worden. Er bestond al grote on zekerheid over nadat plannen waren gelanceerd om een aan tal militaire musea samen te voegen. De kans dat de keus hiervoor op Soesterberg zou vallen, leek niet zo groot. Nu echter de gemeentebesturen van Soest en Zeist een klemmend beroep op de minister hebben ge daan om met het oog op de werk gelegenheid ten minste defensie onderdelen in de regio te handha ven, waaronder het museum, is een nieuwe situatie ontstaan. In het kader van de bezuinigingen bij defensie lijkt een heroverweging van de verhuisplannen dan ook meer voor de hand te liggen dan een verhuizing op korte termijn. Het museum in Soesterberg da teert van 1968 en bestaat dit jaar dus 35 jaar. Het werd als Lucht machtmuseum opgericht op de vliegbasis Soesterberg. In verband met de soms beperkte mogelijkhe den tot openstelling (als er op de vliegbasis iets belangrijks te doen was, kon het publiek niet in het museum terecht) besloot men het te verplaatsen. Op 9 april 1981 werd hét op 't Kamp van Zeist of ficieel geopend als Militaire Lucht vaart Museum (MLM). Het bekende Aviodome en het MLM waren niet de eerste musea op het gebied van de luchtvaart. Al op 8 april 1936 opende burge meester mr. G. Deketh bij het ka rakteristieke theehuis Soesterdal (van begin jaren twintig) aan de rand van de vliegbasis een perma nente luchtvaarttentoonstelling in Soesterberg. Buiten stonden enke le toestellen opgesteld; in een loods die aanvankelijk als konij nenfokkerij dienst deed, waren modellen ondergebracht. Daar naast hadden onder meer Fokker, de PTT en Philips er een stand. Verder waren naast de KLM, die de aandacht trok met een Iichtrou- tekaart van haar uitgebreide net van luchtdiensten, buitenlandse vliegmaatschappijen vertegen woordigd, zoals Air France en Lufthansa. De expositie was een initiatief van de eigenaar van het theehuis, Ma- rinus Couturier. Hij had de hore cagelegenheid op de hoek Baten- burgweg-Postweg in 1925 overge nomen van zijn broer Jan, die min der zakelijk ingesteld was. Marinus maakte van Soesterdal een in het hele land en zelfs daarbuiten be kende uitspanning, waar het elke dag een drukte van belang was. Mensen kwamen van heinde en ver om naar de bedrijvigheid op het vliegkamp te kijken. Ze ge bruikten op het enorme terras niet alleen drankjes, maar ook de lunch. Soms bestond die uit de meegebrachte broodjes, maar veel lekkerder was het verse brood dat dagelijks uit de ovens kwam van de eigen bakkerij van het theehuis. Over de opening van de lucht vaarttentoonstelling is een verslag bewaard gebleven. 'In de open lucht staat een Fokker F 14, de oude „Watersnip" die zoovele lan den en zeeën is overgevlogen. Ver der een complete C 5, terwijl een geheel metalen voorstuk van een vliegboot laat zien wat Fokker op dit gebied vermag'. Verder waren er de restanten te zien van een Pander-postjager die in 1934 op Soesterberg was verongelukt. 'De PTT vulde zeer suggestief zijn expositieruimte. Dat de afstand Amsterdam-Bandoeng van 14.000 km. drie maal per week wordt overbrugd door onze vliegtuigen, weet een ieder, maar dat het post verkeer sinds 1930 toen dit nog 102 kg,, per week bedroeg in 1937 gestegen was tot 1.296 kg., dus ruim twaalf maal zoveel, zal niet iedereen bekend zijn. De oorzaken zijn hiervoor de drie maal weke- lijksche dienst en het vervallen van het luchtrecht'. 'Naast de stands van onder meer de Nationale Luchtvaartschool en het Instituut voor Scheep- en Luchtvaart, was de gemeente Soest met fraaie foto's van haar natuur schoon en statistieken vertegen woordigd. De gemeente propa geerde ook buiten haar aantrekke lijkheden door een idyllische blok hut, ontworpen door den heer Joh. Kraayenbrink en gemaakt door werkloozen, waarin een aantal keurige foto's van onze gemeente prijkten. De geheele tentoonstel ling maakt zoowel binnen als bui ten een weiverzorgden indruk'. Net als tegenwoordig in het Mili taire Luchtvaart Museum zette de commercieel ingestelde Couturier tal van evenementen op touw om zoveel mogelijk publiek naar zijn theehuis te halen. Het lukte hem de instemming en medewerking van Albert Plesman van de KLM te krijgen voor het organiseren van rondvluchten. Hiervoor zijn drie Fokker-toestellen beschikbaar. Een rond vluchtje van een kwartier kost twaalf gulden. Er komen drommen mensen op af. Een schaalmodellenwedstrijd, een Jeugdluchtvaartdag, een zweef vliegtuig als nieuwe aanwinst, de bouw van een muziektent, Coutu rier maakt van zijn bedrijf een uit spanning die zijn weerga in de omgeving niet kent. Bij het 25-ja- rig bestaan van de Luchtvaartafde ling op Soesterberg laat hij Soesterdal geheel moderniseren, terwijl de tentoonstelling opnieuw was ingericht en uitgebreid. Burge meester W.A.J. Visser opende de expositie officieel met, volgens het blad 'Vliegveld' 'een speech, een wereldtentoonstelling waardig'. Het einde van Soesterdal kwam bij het uitbreken van de Tweede We reldoorlog. De eerste fase van de strijd ging grotendeels aan Soester berg voorbij. De Luftwaffe bom bardeerde het veld niet, maar be perkte zich tot een aantal losse beschietingen met boordwapens. De historische verzameling vlieg tuigen bij het Soesterdal vormde wel een gewild doelwit. De com plete collectie ging verloren. In het theehuis dat gespaard bleef, wer den gedurende korte tijd militairen ondergebracht. In 1940 werd Soesterdal, dat zo'n bijzondere positie in Soesterberg had ingeno men en vooral dankzij de lucht vaarttentoonstelling nationale en internationale bekendheid genoot, tegelijk met de huizen in de omge ving met de grond gelijk gemaakt. Met het Soesterdal en het daaraan verbonden 'museum', in de vorm van de permanente binnen- en buitentetoonstelling verdween een historisch en karakteristiek stukje Soesterberg, waaraan nu alleen nog foto's herinneren. Het kan toch niet waar zijn dat straks het Militaire Luchtvaart Museum hetzelfde lot te wachten staat? De gemeente Soest is in het verleden al te veel -ook ver buiten de landsgrenzen bekende- attrac ties kwijtgeraakt dan dat ze nu ook nog het Militaire Luchtvaart Mu seum zou opgeven! Foto: archief Eemland Pers Bij theehuis Soesterdal, pal naast het vliegkamp Soesterberg, werd in 1936 de eerste permanente lucht vaarttentoonstelling ingericht. In de tuin van het aan het begin van de oorlog verdwenen theehuis stonden drie vliegtuigen opgesteld. Zaterdag 26 juli zondag 27 juli Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 werkgroep; communieviering; cantores dameskoor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. P. van Breugel, Scherpenzeel Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 mevr. H. Geschiere, Ede World Outreach Church (info locatie: 0346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ©0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, ©030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, ©352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ©0900-8844; alarmnummer: ©1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grofvuil, ©0800-7662000. Na de aanvankelijke afwijzing van het verzoek door burge meester en wethouders, mag de korfbalvereniging Oranje (KVO) nu toch de jeu de bou lesbaan aanleggen waar ze om gevraagd heeft. Op verzoek van de commissie sport, onderwijs en welzijn hebben B en W. hun eerdere besluit in her overweging genomen. Onder voor waarden zijn ze bereid KVO als nog toestemming voor de aanleg te geven. De vereniging moet de aanleg zelf betalen, want nog steeds ontbre ken volgens B. en W. de financiële middelen om de vereniging een bijdrage te geven voor de baan, die KVO op het door haar gebruikte sportpark aan de Kerklaan wil aanleggen. Voorwaarden zijn ver der dat de eventuele schade aan het terrein als gevolg van de aan leg op de vereniging zal worden verhaald. De kosten van onder houd van de baan komen voor re kening van de vereniging. Als de gemeente bepaalt dat de ruimte op enig tijdstip nodig is voor andere doeleinden, moet de vereniging het terrein weer in de oorspronkelijke staat terugbrengen. Dit is bijvoorbeeld het geval als de voetbalvereniging 't Vliegdorp ook een plaats krijgt op het sportpark. Bij een eventuele verplaatsing van het sportterrein kan de vereniging geen beroep doen op de gemeen te voor het beschikbaar stellen van een vervangende jeu de boules baan. Als KVO met deze voorwaarden schriftelijk akkoord gaat, kan de vereniging wat B. en W. betreft de gevraagde voorziening aanleggen. Hoewel de computercursussen voor beginners en de cursus in- ternet/e-mail pas in september in ontmoetingscentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein van start gaan, is het nu al mo gelijk zich hiervoor op te geven of er nadere informatie over te vragen. De cursussen zijn be stemd voor alle 55-plussers in Soesterberg. De computercursussen voor begin ners omvatten acht lessen van elk anderhalf uur. De deelnemers le ren zowel de basistechniek als het werken met de tekstverwerker. De cursus start op woensdag 24 sep tember. De eerste is 's morgens van 11:00 tot 12:30 uur, de twee de 's middags van 13:00 tot 14:30 uur. De. kosten bedragen 46,—, inclusief lesmateriaal. De cursisten krijgen les in kleine groepjes van maximaal acht deelnemers. De cursus internet/e-mail begint ook op woensdag 24 september en wordt gegeven van 15:00 tot 16:30 uur. In vier lessen van elk ander half uur leren de deelnemers inter netten. Ook wordt aandacht be steed aan de persoonlijke interes segebieden en het gebruik van e- mail: het versturen en ontvangen van elektronische post. De kosten van deelname aan deze cursus be dragen 25,-, inclusief lesmateri aal. Voor informatie en opgave kunnen de Soesterbergse 55-plussers te recht bij het ontmoetingscentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein. De ouderenwerker van de Stich ting Welzijn Ouderen Soest (SWOS), Tosca van Bussel, is 's morgens telefonisch te bereiken onder nummer (0346) 351402. Heb ik toch gehoord dat De Klaagmuur van RTV Utrecht op onze wekelijkse markt heeft ge staan. Jammer dat ik het niet wist, want dan had ik het hele program ma gevuld. Over ons dorp dat zo door de mensen wordt vervuild. Neem nou de papierbakken en de glasbakken op het Dorpsplein. Het is daar een grote puinhoop, ge maakt door mensen. Ze komen met kartonnen dozen met kranten; de kranten gaan in de bak, maar de doos gooien ze gewoon voor de bak. Sorry hoor, maar dat is karton en mag dus ook in de bak. En dan de houten kratjes. Die gooien we gewoon in de bosjes. Het glas dat niet in de bak past, zetten we ge woon voor de bak. Als je het maar kwijt bent. Jij bent de zooi kwijt en een ander moet er tegenaan kijken. Dan komt de jeugd van het dorp en wat is er nu leuker dan de boel slopen; dus nog een groter bende. Er staat ook een mooi bordje van de gemeente bij de bakken, maar dat heeft weinig zin, wanf niemand die er controleert. De vuilcontainers zijn ook een ramp. Jan en alleman gooit zijn vuil maar neer. De bewoners kun nen zelf hun vuilniszakken niet meer kwijt. En het grove vuil wordt er gewoon naast gezet zodat men zelf niet hoeft te bellen om het te laten ophalen. En dan staat de zooi er een week. Dan maar weer bellen naar het Meldpunt Woonomgeving. Het wordt geno teerd, maar ophalen ho maar! Wat moet je nog meer doen om netjes te wonen? Bakken plaatsen bij het gemeentehuis of bij de bur gemeester voor de deur, zodat hij ook eens tegen de puinhopen aan kan kijken. Nou, daar wordt hij ook niet blij van, en wij dus ook niet. Ik weet wel dat er mensen zijn die niet meer opgevoed kunnen wor den, maar als we allemaal ons steentje bijdragen en niet alles van ons afgooien, is het voor ons ook prettig wonen. Mevrouw C. Prinselaar Een kort bericht in deze krant van 9 juli, dat de Dependance pu- bliekszaken van de gemeente in juli en augustus gesloten is. Voor gewone mensen volkomen onbe grijpelijk, dat deze minimale servi ce van slechts drie uur per week niet gewoon het hele jaar door kan worden gegeven. Dus grote gevolgen voor de Soes- terbergers, die van deze gemeente lijke dienst tijdens de zomermaan den gebruik hadden willen maken. Want wie betaalt hun vervoerskos ten en vergoedt de tijd die de Soesterbergers moeten besteden om in Soest geholpen te worden? Mogen zij dit van de WOZ-reke- ning aftrekken of komt de ge meente hen op een andere wijze tegemoet? Bernard van Engelen Ook in de zomervakantie is er veel te beleven in het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg. In het kader van de wereldwijde herdenking van honderd jaar gemotoriseerde luchtvaart is er deze maand en de hele maand augustus iedere zondag een opvoering van de voorstelling 'Vlucht van de Eeuw'. Elke woensdagmiddag kunnen zeker ook de jongere bezoekers genieten van de voorstelling 'Hollandse Heli Helden', een spectaculaire red dingsactie met de Alouette III helikopter. Honderd jaar gemotoriseerd vlie gen is een van de jubilea die dit jaar centraal staan bij de evene menten in het Militaire Luchtvaart Museum op Kamp van Zeist aan de Kampweg. Dit heeft geleid tot de ontwikkeling van een nieuwe theaterproductie, Vlucht van de Eeuw, die in samenwerking met Pandemonia Science Theater Ne derland tot stand is gekomen. De voorstelling 'Vlucht van de Eeuw' toont de bezoeker van het 'Militaire Luchtvaart Museum de hoogtepunten en ontwikkelingen in de geschiedenis van de lucht vaart. Van het eerste gemotoriseer de toestel, de Wright-Flyer, tot de hedendaagse 'fly-by-wire' F-16 straaljager. Ook de technische ont wikkelingen op het gebied van vliegtuigen en motoren, en de op komst van de burgerluchtvaart worden op interessante wijze be licht. Deze spetterende theater voorstelling geeft met ondersteu ning van filmfragmenten en geluid sopnamen een veelzijdig beeld van honderd jaar gemotoriseerd vlie gen. De opvoering van 'Vlucht van de Eeuw' in de zomervakantie is iedere zondag om 13:00, 14:00 en 15:00 uur, op 27 juli en 3, iö, 17 en 24 augustus. Tijdens de voorstelling 'Hollandse Heli Helden' neemt het Militaire Luchtvaart Museum, samen met Pandemonia Science Theater, de bezoekers mee naar de zwoele zo mer van 1976. Adjudant Moers en sergeant Vroom zijn werkzaam bij de Search and Rescue (SAR), een onderdeel van de Koninklijke Luchtmacht dat gespecialiseerd is in de hulpverlening aan mensen in nood op de Waddeneilanden. Op Terschelling maken Moers en Vroom zich gereed om met hun helikopter, een Alouette III, een reddingsactie uit te voeren boven de golven van de Noordzee. De opvoering van deze dynamische voorstelling is elke woensdag om 13:00, 14:00 en 15:00 uur op 23 en 30 juli en op 6,13 en 20 augus- Geboeid volgt het veelal jeugdi ge publiek de voorstelling 'Hol landse Heli Helden Foto: Militaire Luchtvaart Museum tus. De voorstellingen zijn gratis te bezoeken. Na de vakantieperiode maakt, net als voor die tijd, de voorstelling 'Vlucht van de Eeuw' weer deel uit van een programma dat het Mili taire Luchtvaart Museum elke dinsdag- en donderdagmiddag aanbiedt aan basisscholen, groep 8, en leerlingen van het VMBO. Meer informatie hierover vindt men op de website www.militaireluchtvaartmuseum.nl Het museum is van dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 tot 16:30 uur gratis te bezoeken, evenals op zondag van 12:00 tot 16:30 uur. Di Lassostaat 65", tel. 6022195 Tuinonderhoud Voor liefhebbers van tuinieren, voor tuinbezitters met twee linker handen, kortom voor iedereen die een stukje tuin heeft is de cursus Zelf de tuin onderhouden bedoeld. Deze cursus is een combinatie van theorie en praktijk. Een theorieles wordt steeds gevolgd door twee praktijklessen in tuinen van cursis ten. De onderwerpen die bespro ken worden zijn onder meer: de tuin winterklaar maken, wat ver staan we daaronder? Bemesting: wanneer en waarmee? Snoeien: hoe, waarom en wanneer? Voor jaar in de tuin, wat is dan aan de beurt? Planten, scheuren, poten en zaaien. Aanvang en tijd van de cursus: dinsdag 30 september, 9:30 - 11:30 uur. Cursusduur: negen les sen. Cursusprijs: 77,00; kosten lesmateriaal: 8,50. Aanmelden en programma: Volks universiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, 6022195 (inspreken kan altijd), e-mail: vu- soesl@csnet.nl. Openingstijden: maandag 13:00-16:00 uur; dins dag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. Zie ook: www.volksuniversiteit.nl/soest. Het programma is ook af te halen bij VW-kantoren en bibliotheken in Soest, Baarn en Bilthoven, het/ gemeentehuis en boekhandels iy Soest en bij enkele supermarkt^' In verband met de zomervaka/ is het kantoor gesloten van 7 tot 25 augustus.

Soester Courant | 2003 | | pagina 7